Diiitslanden blij '4+2' met top van Krokuskorting op Krokuskorting op ski-boxen Mandela wil compromis sluiten over kiesrecht Tadzjikistan explosief door werkloosheid en islam Aoun bereidt opnieuw offensief voor Kans op kernramp Frankrijk blijkt veel groter dan gedacht 3ÉË Premier Roemenië: mogelijk ontslag defensie-minister Regering Zweden gevallen DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 Snel extra EG-top over Duitse kwestie PARIJS De kans op een ernstig nucleair ongeluk in Frankrijk is veel groter dan ooit gedacht. De di rectie van de Franse elektriciteits maatschappij UDF schat de kans op enkele procenten in de komende tien jaar, zo citeert het weekblad Le Canard Enchainé het rapport 'De nucleaire veiligheid aan het eind van 1989'. BONN/STRAATSBURG/OTTAWA (DPA/Rtr/AP/GPD) - Dc beide Duitslanden zijn zeer ingenomen met het initiatief van de vier geallieerde mogendheden om snel met de Bonds republiek en de DDR een top over de Duitse eenwording te houden. Bonn noemde de af spraak een "buitengewoon belangrijke ontwikkeling". De Oostduitse premier Hans Modrow noemde deze top "dc beste weg waarlangs aan de belangen van alle partijen recht kan worden gedaan". door Rudolph Bakker UDF nog dat de kans op in Frankrijk nog geen éen op een miljoen was. De directie slaat nu een heel andere toon aan: "Het afge lopen jaar heeft het vuur ons aan de schenen gestaan. Het werd geken- merkt door enkele belangrijke inci denten". Tot deze belangrijke inci denten behoren onder andere de problemen die zich voor hebben ge daan na de reparatie van de kern centrale van Dampierre en die in Gravelin. ramp Het dagblad Libération had i twijfel het risico van een plotseling optredende breuk in een van de bui zen van de stoomgeneratoren. De mogelijkheid dat wij een dergelijk ongeluk de komende jaren zien ge beuren is niet te verwaarlozen". Tot nu toe heeft de UDF, dat' e gustus vorig jaar onthuld dat vijf- staatsbedrijf is, rustig zijn gang tien maanden na een reparatie in de kunnen gaan omdat zij het volle ver- atoomcentrale van Grövelin bepaal- trouwen bezat van de op eenvolgen- de veiligheidskleppen het niet had- de regeringen. Als gevolg van re cente ongelukken en incidenten heeft het ministerie van industrie de controle op de atoomcentrales den gedaan. Ook in Dampierre i na een reparatie een veiligheidssys teem buiten werking gebleven. UDF-directeur Tangui noemt als verscherpt. Deze controle is zo ïn- ernstigste manco de snelle slijtage tensief geworden dat UDF-direc- van een aantal belangrijke onderde- teur Tangui zich daar over beklaagt op het ogenblik het stelt dat deze het werk in de c meeste zorgen baart is zonder enige trales praktisch onmogelijk maakt. Het '4 2' gesprek over de Duitse vraagd om 15 miljard mark hulp. nwarding begint direct r kiezingen in de DDR op 18 maart. Naar verluidt zullen de onderhan delingen uit twee fasen bestaan. Bondskanselier Kohl zoek zonder meer van de hand, on der meer met het argument dat de historicus Arno Beters uit Bremen aan, die heeft uitgerekend dat de DDR nog een gigantisch bedrag te goed heeft van de Bondsrepubliek. Oost- en West-Duits- bedrag niet kan opnemen. Niette- wedeel i dergelijk De DDR heeft na de oorlog het leeu- land onderling besprekingen de herstelbetalingen maakte minister van financiën moeten opbrengen, terwijl heel juridische, economische en politie- Theo Waigel gisteren bekend dat de Duitsland de oorlog had verloren. De drie westelijke zones betaal den na 1945 2.16 miljard, terwijl de kleine DDR 99,14 miljard voor Mos kou ophoestte. Via een ingewikkel de rekensom met inflatiecorrecties, De hoogste Westduitse onderne- kwam Peters uit op het gigantische Westduitse regering 6,9 miljard uit trekt voor hulp aan de noodlijdende Oostduitse economie. Daarvan is noodhulp. bankiers ke aspecten van de Duitse ding. Vervolgens praten de zes 1 den gezamenlijk over de overige pecten, waarvan het belangrijkste 5,7 miljard bestemd de vraag is of het herenigde Duits land neutraal moet worden of lid van de NAVO. De Westduitse mi nister Genscher zei er zeker van te zijn dat de zes op de speciale CVSE- principe bereid te investeren top dit najaar met een plan komen. DDR indien dat land zorgt Ierland, op dit moment EG-voor- zitter, kondigde gisteren een snelle EG-top over de Duitse kwestie aan. Een dag eerder had voorzitter van de Europese commissie Jacques Delors al tot zo'n extra conferentie opgeroepen, terwijl de Franse presi dent Frangois Mitterrand beklem toonde dat de Duitse eenwording een snelle integratie binnen de EG noodzakelijk maakt. Verder ver klaarde hij dat Frankrijk noch enig ander NAVO-lid zou aanvaarden dat het toekomstige Dujtsland neu traal wordt. vriendelijker. De industrie aantrekkelijk ondernemersklimaat. De president van de verenigde Duitse bankiers Wolfgang Roller zei zelfs na afloop dat "de DDR op de goede weg lijkt". Modrow sprak als laatste met de heel wat bedrag 727 miljard i ken. Zijn berekening, het 'Bremer dc initiatief genoemd, is mede-onder tekend door een aantal financiële experts en vier SPD-senatoren uit de Hanzestad. Mochten zij ooit hun zin krijgen, dan kan elke Oostduit ser 41.800 mark tegemoet zien, ter wijl de Westduitsers per persoon 11.800 mark moeten betalen. DDR De Oostduitse premier Hans Modrow is gisteren als een teleurge steld man teruggekeerd van zijn be zoek aan Bonn. Bondskanselier Helmut Kohl maakte hem en zijn gevolg van 17 ministers duidelijk dat Bonn geen enkele boodschap aan de huidige DDR-regering heeft. Modrow: "Ik had de indruk dat de regering in Bonn niet goed was voorbereid op dit bilaterale'overleg. Het had veel meer kunnen opleve ren". Minister van economische za ken Christa Luft stelde bitter: "Ze zijn zonder concept aan de bespre kingen begonnen, wij hadden een heel dossier vol cijfermateriaal meegenomen, maar we wachten nu nog op het eerste, desnoods halve velletje tekst van de regering-Ko- hl". Modrow had West-Duitsland ge- Meer buitenlands nieuws op pagina 19 Jezuiëtenmoord De mogelijkheid bestaat dat nog meer Salvadoraanse regeringsfunc tionarissen zijn betrokken bij de moord op zes Jezuïeten in novem ber vorig jaar in San Salvador, naast de negen militairen die tot nu toe zijn aangeklaagd. Volgens de De mocraat Joe Moakley, Congreslid voor de staat Massachusetts en hoofd van een Amerikaanse delega tie die in El Salvador de moorden onderzoekt, werpt de zaak "zorg wekkende" vragen opwierp over de Salvadoraanse regering die veel mi litaire en andere hulp van Washing ton ontvangt. Sovjettroepen Het aantal Sovjet-troepen in het mi litaire district Leningrad wordt dit jaar gehalveerd tot irf totaal 22.000 man, zo heeft de Finse krant Helsin- gin Sanomat gemeld. Volgens Sov jet-stafchef Michail Moisejev kan "onze noordelijke buurman (Fin land) zeker zijn van een vreedzame grenszone". Finland deelt een 1270 kilometer lange grens met de Sov jetunie. Haïti Elf Haitiaanse politieke partijen hebben gisteren in een gemeen- BUKAREST (AP/Rtr) - Premier Pe- tre Roman van Roemenië heeft gis teren ingestemd met een onderzoek de activiteiten van minister niet op i hebben verschanst zei dat ministe rie Militaru hen had bevolen het ge bouw te verlaten, maar dat zij daar van defensie Nicolae Militaru, wil diens ontslag overwegen. Hon derden militairen die sinds begin deze week voor het regeringsge bouw in Bukarest bivakkeren, lie ten echter weten dat zij daar zullen blijven tot Militaru daadwerkelijk is afgetreden. De militairen worden in hun pro test bijgestaan door naar schatting duizend burgers. In Timisoara de monstreerden gisteren volgens mi litaire bronnen ongeveer vijfdui zend burgers en duizend soldaten gegaan. De offic maakten melding van onbeves tigde berichten dat Militaru buiten Bukarest de staat van paraatheid had uitgeroepen om te voorkomen dat andere officieren naar de hoofd stad zouden trekken. Twee treinen met marine-officieren uit de Zwar- te-Zeehaven Constanta zouden door niet nader geïdentificeerde veiligheidstroepen op weg naar Bu karest zijn tegengehouden. Ook zou Militaru hebben gedreigd de lucht macht onder gezag te stellen van het leger als het protest aanhield. Een Oost-Bayrut om voedsel e r het vertrek van de minister. De kadet vertelde dat op militaire ba ses elke drie uur appèl werd gehou den om te controleren wie het pro- §amir Geagea test in Bukarest steunde. Zeven officieren van de Securita- Strijdkrachten (FL). Tegen middelingscomité verklaarde hij te zijn dinsdag wegens volkeren- Geagea te zullen vernietigen als de- moord veroordeeld tot langdurige ze zijn militie niet ontbindt. protesterende militairen Militaru en minister van binnen landse zaken generaal Mihai Chitac moeten vertrekken, omdat zij bei den in het verleden nauw besrok ken zijn geweest bij het regime- Ceausescu. Roman stemde gisteren tijdens besprekingen met vertegenwoordi- biu gisteren meegedeeld. Rotariu Geagea gers van de demonstranten de benoeming van een commissie die de rol van het leger in de dagen van de revolutie zal onderzoeken. Vooral gaat het om de vraag of het dor, werd veroordeeld tot 18 jaar ge- troepenbewegingen Generaal Michel Volgens de politie zijn de afgelo- door sneeuwval en mi, v groot offensief pen dagen honderden burgers op de slaagde het Rode Kruis t te bereiden tegen zijn rivaal vlucht geslagen o de verwach- in 100 ton voedsel en medicijnen het de Libanese te gevechten tussen beide milities gevechtsgebied in te krijgen Kesrouan te ontsnappen. De aantal doden te bergen, vlucht wordt ernstig bemoeilijkt Met een aanval op Kesrouan wil doordat de bruggen door de Libane- Aoun de havenstad Jounieh in han sestrijdkrachten zijn opgeblazen en den krijgen, die op 12,5 kilometer wegen en paden onbegaanbaar zijn van Bayrut ligt. De nationale bank van Libanon is in Jounieh geves tigd. Kesrouan is traditioneel een steunpunt van de Libanese Strijd krachten. Naar verluidt wil Aoun de artillerie van Geagea in Kesrouan uitschakelen om vervolgens een aanval in te zetten op de laatste stel lingen van de mannen van Geagea die in Oost-Bayrut stand houden. i gezwel in ons lichaam" hij geen andere gewapende groep naast zijn eigen leger in de zwering tot volkerenmoord". Het christelijke enclave te dulden. Gea- hoofd van de politie, Petrisor Teo- gea meldde gisteren "verdachte leger, en niet Securitate-agenten, als eerste op demonstranten in Ti misoara hebben geschoten. Een kolonel onder de 49 officie ren die zich in het regeringsgebouw angenisstraf. Vijf andere officieren Aoun beheerste gebied langs de de Securitate kregen gevange- oost- en zuidgrens van Kesrouan, nisstraffen variërend 1 jaar wegens het doden stranten. gebied ten noordoosten Bayrut waar Geagea's troepen lig gen geconcentreerd. Vuilste stad van Europa ligt in DDR OOST-BERLIJN (AFP) - De vuilste stad van Europa ligt in de DDR en heet Bitterfeld. Vol gens de Oostduitse vakbonds krant Tribüne staat de omge ving van Bitterfeld in het zuiden van de DDR "voor een ecologi sche ramp". Vanwege de vervui ling van het milieu zou binnen twee jaar ten minste tien pro cent van de fabrieken dicht moeten, aldus de krant. Volgens Tribüne wijzen onderzoeken uit dat de lucht de mensen ziek maakt. De fabrieken bij de stad stoten ieder jaar 40.000 ton stof deeltjes en 90.000 ton zwavel dioxide uit. De chemische in dustrie van Bitterfeld loost ie der jaar in de Mulde 70 miljoen kubieke meter wajer waarin gif tige stoffen zitten. ADVERTENTIE SOWETO/JOHANNESBURG (AP- met president De Klerk overlegd, dat /AFP/Rtr) Nelson Mandela reid om compromissen te sluiten len over een algemeen kiesrecht in ma; Zuid-Afrika, heeft hij gisteren in zijn eerste vraaggesprek met de pers sinds zijn vrijlating gezegd. De Klerk i bereid te onderhande. Dver een nieuwe grondwet, wil daarin ook een aantal poli tieke garanties voor de blanken. uidafrikaanse regering heeft gis teren zes politieke gevangenen vrij er geen politieke gevangenen r op Robbeneiland zitten. Da's mooi meegenomen met het voorjaar voor de deur: 10% korting op alle '89-modellen van Peugeot en Cumberland fietsen. Er is nu al een Peugeot racefiets voor f.579,-, incl. een goedgekeurd slot en 1 jaar ver ily zekering. Waar anders dan bij Halfords? VOORDELIG OP WEG MET HALFORDS lang ze in het belang zijn van niet hun steun slechts een enkele bevolkings- blij om on groep, maar van het hele land", zei weer te ziei Mandela bij zijn woning in Soweto. ALLES VOOR UW AUTO EN FIETS degenen die achterlaten", zei Bushy Maape in een verklaring namens het zestal. KïprSdëÏÏSë^teiSS Y°}Sens hem zitten er nog 354 poli- sinds zyn vrijlatihg echter duidehjk te maken dat ze geen zwarte heersing hoeft te vrezen ons bewust van die angst ken er serieus en oprecht aan om die weg te nemen. Ik ben ervan overuigd dat het ANC en de rege ring samen in staat zijn om een op lossing te vinden, die voor iedereen Bij gevechten tussen anti-apart- heidsgroepen en conservatieve zwarte groepen in de Kaapprovin cie zijn volgens de politie gisteren zeker negen doden gevallen. Een groot aantal huizen werd in brand gestoken. In Kwanobuhle probeer de de politie naar eigen zeggen met traangas, rubberen kogels en ge- hebben moeten weerschoten een eind te maken aan de onlusten. In de provincie Natal vielen bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van het ANC drie do den. De regering heeft gezegd dat het leger zal worden ingezet om een eind te maken aan het onderling ge in het ANC. "We zijn vrienden en families r ook bedroefd "We ziin lO Jdal IICCU uuuigcUldLIU. cuiu ic uiancii aan iici t wp wpr- Klerk verklaarde daarentegen weid tussen zwarten. KOPENHAGEN (GPD) acceptabel is", aldus Mandela. In de Zweedse regering is gisteren geval- De binnen de economische kamercom- ROTTERDAM Een week of vier geleden zette het Sovjetpersbureau TASS een kleine mededeling op het schappelijke verklaring gezegd dat internationale telexnet. In de Sov- het beleid van de regering van gene- jetrepubliek Tadzjikistan was de 34- er deels verantwoordelijk voor is dat Doesjanbe op de trieste record- lijst van de tien vuilste steden vgn raai Prosper Avril "op i jarige Abdulkhamid Davlatov tot failliet" is. Volgens hen regeert tien jaar gevangenisstraf Avril eigenmachtig en heeft daar door een "algemeen klimaat van wantrouwen" geschapen. Zij stel len dat de regering geen voorwaar den voor eerlijke en vrije verkiezin gen kan creëren, en dat allerlei teem "twijfelachtige elementen" uit de clan van de vroegere dictators Du- valier en Namphy zijn geïnfiltreerd in het verkiezingsapparaat van de regering. deeld. Hij had getracht in Tadzjikis tan, met Afghaanse en Pakistaanse hulp, een ondergrondse organisatie van Sovjet-moslims op te richten "die zou pogen het bestaande sys- /er te werpen". mentalisme in Afghanistan naast de deur, is het niet verwonderlijk dat Sovjetleider Michail Gorbatsjov hard en meedogenloos optreden heeft verordonneerd om in Doesjanbe, de hoofdstad van Tad zjikistan, de onlusten de kop in te Tadzjikistan overspoeld is, gelijke- drukken. "Wij moeten alle kracht van de wet aanwenden tegen de mensen die onder de vlag van het nationalisme het volk in hun strijd dustrie werkt is voornamelijk 'im port': 24 percent van de bewoners Tadzjikistan bestaat uit Oezbe- Moskou zelfs al Wat de grootste economische in greep in de naoorlogse geschiede nis had moeten worden, kost daar- de Zweedse sociaal-democra- de Sovjetunie staat. Verder moet de ken, 10 percent wordt gevormd beidsbemiddeling vluchtelingen opgericht dat ten geheel onverwacht de rege- zich bezighoudt met registratie, ar- ringsmacht. Pogingen op het laatste door Russen en Oekraïners. De woede van de Tadzjikistanen wordt dan ook allengs in-toenemende ma te gekoeld op de niet-Tadzjikistaan- de stad. hulpverlening. Gevreeds moet den dat wat nu in Tadzjikistan ge beurt, straks nog op ontelbare ande re plaatsen gebeuren. materiële moment om de steun te krijgen de kleine communistische partij voor een bevriezing van lonen, prij zen, huren en de gemeentelijke be lastingen, mislukten gisteren. Tadzjikistan is vrijwel geheel c willen meesleuren voor hun eigen dergeschikt gemaakt aan de katoen. door Aly Knol Laserwapens Het Amerikaanse ministerie van het defensie is gisteren een proef begonnen die van doorslaggevend belang wordt geacht voor de verde re ontwikkeling van laserwapens in het kader van het Strategische De fensie Initiatief, beter bekend als het Amerikaanse "Star Wars"-pro- gramma. Een Delta-2 raket van de McDonnell Douglas fabrieken heeft twee high-tech "kleiduiven" in de ruimte gebracht waarmee de ko mende twee jaar wordt geoefend, met laserwapens die op aarde staan gestationeerd. Davlatov, aldus TASS, meldde zich in 1988 bij het Afghaanse verzet en toog met enkele mujaheddin naar Pakistan, waar hij tot geheim agent werd opgeleid om in de Cen- traalaziatische republieken van de Sovjetunie onrust te stoken. Dat al les gebeurde op aandringen van een lid van een Afghaanse islamitische partij, die allerlei"subversieve" pro jecten in het islamitische deel van de Sovjetunie aanvoerde. doeleinden," zei Gorbatsjov. Hij verwees daarbij duidelijk naar een islamitische hand in de gebeurte nissen in de kleinste van de Sovjet republieken. Het is overigens te eenvoudig om de schuld alleen bij de moslims te zoeken, die zich op basis van een ge rucht, dat Armeense vluchtelingen dë Tadzjikistaanse hoofdstad zou den overspoelen, in beweging zet ten. Er is meefaande hand, getuige de eisen die naar het hoofd van de plaatselijke Communistische Partij werden geslingerd. Nog in de jaren zestig werden hele bevolkingen van bergdorpen naar de dalen gedeporteerd om als ar beidskrachten te kunnen .worden ingezet in de katoenproduktie. Doesjanbe zelf is verworden tot een vieze, stinkende industriemo- nopool die uitpuilt var Tadzjikistan heeft de snelst groei- Keer op keer moet met grote treu righeid worden vastgesteld dat de humane geest in de Sovjetunie in de laatste zeventig jaar vooral door de felle repressie van boven zo ver wrongen is geraakt, dat iedere tole rantie ten opzichte van de ander is vernietigd. Zelfs de komst van 39 Armeniërs zoals de partijleiding zei die bij voorrang huizen zou den krijgen toegewezen, wordt al ende bevolking van de Sovjetunie, a^s dreiging gevoeld en maakt lang waaraan het islamitische geloof de debet is, en is hard op weg naar de vijf miljoen. Maar mogelijkhe den voor sociale ontplooiing zijn er nauwelijks. Het bracht stads-partij- leic^er Dzjamsjet Karimov er vorig jaar al toe te zeggen dat "het aantal inwoners van Doesjanbe dat onder de armoedegrens ligt al gauw aan de opgekropte haat en wrok los. Voeg daarbij het nieuwe islamitische be wustzijn en de explosieve cocktail klaar. Onder armoedegrens De betogers vonden niet alleen dat dertie percent komt' die partijleiding moet opstappen (en Kachar Machamov zou inmid dels inderdaad zijn ontslag hebben jongeren, is nog steeds groeiende aangeboden). Ook moet een alumi- hun hang Als gevolg van het nationalitei tenprobleem zijn in de Sovjetunie al zo'n half miljoen mensen op drift geraakt, Azerbajdzjanen en Arme niërs, die sinds het ontbranden van hun onderlinge strijd in de Kau- De werkloosheid, vooral onder de kasus al maanden op zoek zijn naar beter heenkomen, maar ook mooi mee genomen als u gaat wintersporten: Zolang de voorraad strekt 10% korting op alle ski-boxen. Wie snel is koopt nu zo'n ski-box v.a f.329,-. Waar anders dan bij Halfords? VOORDELIG OP WEG MET HALFORDS ,wislamitisch funda- duizenden Mescheten die uit Oez- vooral met het strijdbare funda- niumfabriek worden gesloten, die mentalisme everedig. Wat in de in- bekistan zijn verdreven. Inmiddels ALLES VOOR UW AUTO EN FIETS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5