'Menselijke geest is een afgrond van lage dingen' Bush bij drugstop in het hol van de leeuw NABIJ SoW-partners pal tegenover elkaar I REPORTAGE i VN-rapporteur Pieter Kooijmans meldt marteling kinderen DONDERDAG 15 FEBRUARI Vorig jaar namen de Verenigde Naties een speciaal verdrag aan over de rechten van het kind. Het verdrag over de rechten van de mens uit 1948 bood in de ogen van de meeste lidstaten onvoldoende bescherming aan een kwetsbare groep als kinderen. Maar de massale steun voor dit nieuwe verdrag staat volgens Pieter Kooijmans, speciaal rapporteur voor de mensenrechten van de VN en hoogleraar internationaal recht in Leiden, in schril contrast met de praktijk. In zijn onlangs verschenen jaarlijkse rapportage staat een groot aantal gevallen van martelingen van kinderen: "Folteren is deerniswekkend in al zijn vormen en gradaties, maar het idee dat kinderen worden gemarteld in het stadium dat ze worden gevormd, is werkelijk verbijsterend. Het toont aan hoever de mensheid nog is verwijderd van de naleving van de normen die ze zelf opstelt". Kooijmans: Het zal (foto Henk Bouwman) Op de Palestijnse Westoever werd de 15-jarige Ra'ad Adwan door acht politiemensen zwaar mishan deld, in de Indiase hoofdstad New Delhi kregen van diefstal verdachte kinderen tussen de 6 en 18 jaar elek trische schokken toegediend. In de Verenigde Arabische Emiraten kreeg een 14-jarige jongen bij zijn verhoor 200 stokslagen, een 16-jari- ge Srilankaanse werd voor de ogen van een van haar broers gemarteld en moest toekijken hoe haar broer werd gefolterd. In Zuid—Afrika heeft de politie in de afgelopen vijf jaar bijna alle gedetineerde minder jarigen gemarteld, negen kinderen tussen de 13 en 20 jaar overleden in gevangenschap. door Sjaak Smakman Het rapport van Pieter Kooij mans dat de speciale mensenrech tencommissie van de VN deze week bespreekt, is geen opwekkende lite ratuur. Maar zelfs de gruwelijke op somming van Kooijmans is maar een flauwe afspiegeling van de rea liteit. "Ik meld alleen die gevallen waar in ik voldoende gedetailleerde in formatie heb gekregen om regerin gen een brief te sturen met de vraag om een nader onderzoek in te stel len. Het rapport is maar een klein deel van de informatie die ik krijg Ja, het topje van de ijsberg. In de eerste plaats krijg ik maar informa tie over een klein percentage van de folteringen die plaatsvinden, omdat ook de mensenrechtenorganisaties van wie ik veel informatie krijg niet alles weten. En in de tweede plaats is die informatie in veel gevallen niet uitgebreid genoeg om een rege ring om opheldering te vragen". In zijn rapport maakt hij voor de eerste keer uitdrukkelijk melding van de marteling van kinderen. Dat betekent echter niet, stelt hij met nadruk, dat dit een nieuw fenomeen is "al viel me wel op dat ik er meer meldingen over kreeg dan anderen jaren". Een verklaring zoekt hij vooral in twee spanningsgebieden: het Mid den-Oosten en Zuid-Afrika. Bij de Intifadah, waaraan veel jeugdige Palestijnen deelnemen, treden de Israëlische veiligheidstroepen kei hard op. Tot nu toe zijn er in ruim twee jaar meer dan 550 doden geval len. De Zuidafrikaanse veiligheids troepen doen voor hun Israëlische collega's niet onder. Ook daar wor den veel jongeren opgepakt en, al dus Kooijmans, "zeer slecht behan deld". De meeste andere gevallen die hem ter ore kwamen, waren meer incidenteel. Maar juist omdat de VN vorig jaar een speciaal verdrag over de rechten van kind hebben aange nomen, wilde hij laten zien hoe ver de praktijk van de theorie af staat. - Als je ervan uitgaat dat marte lingen vooral plaatsvinden om in formatie los te krijgen, waarom worden dan ook kinderen gemar teld? "In sommige gevallen gaat het niet om informatie, maar om een be kentenis af te dwingen, zoals dat ge val in India. Als die kinderen dan niet bekennen, kan ik me voorstel len dat je ze wat steviger aanpakt. En vaak gaat het ook wel om infor matie. Kinderen kunnen vaak ver tellen welke politieke activiteiten hun ouders willen ondernemen. Daarnaast komt het ook wel voor dat kinderen worden gefolterd om hun ouders tot het verstrekken van informatie te bewegen. Wat dat be treft is de menselijke geest een af schuwelijke afgrond van lage din gen". Macht Dat er zoveel gemarteld wordt in de ze wereld, verbaast Kooijmans al lang niet meer, zegt hij. De interna tionale mensenrechtenorganisatie Een jonge Palestijn wordt geblind doekt afgevoerd. De Israëlische vei ligheidstroepen treden keihard op tegen de Intifadah, volgens Kooij mans één van de oorzaken van de toegenomen kindermarteling. (foto AP) Amnesty International he§ft in de afgelopen tientallen jaren wel dui delijk gemaakt hoe wijd verbreid folteren is. En Kooijmans benoe ming is een uitvloeisel van de zorg van de internationale gemeenschap over martelingen. Martelingen, benadrukt Kooij mans, kunnen overal gebeuren. Een geweldscultuur in een bepaald ge bied (berucht zijn Centraal- en La tijns-Amerika) maakt de kans op martelingen wel aanzienlijk groter, maar dat betekent niet dat martelin gen in beschaafd geachte landen niet voorkomen. Vorig jaar werd Europa opgeschrikt door berichten dat er op politiebureaus in Oosten rijk werd gemarteld. Het verbaast Kooijmans niet: "Zodra iemand absolute macht krijgt over een andere persoon, kan het gebeuren. De morele remmin gen kunnen dan onvoldoende zijn om mensen daarvan af te houden. Dat zie je in Oostenrijk: er is geen geweldscultuur, maar het gebeurt toch. Het onderzoek werd verricht in een politiebureau door mensen van dat zelfde politiebureau. Er was geen derde instantie die toezicht hield op de manier waarop het on derzoek werd verricht. Dan wordt de verleiding wel groot". "Ik ben drie weken geleden in Zaïre geweest, een land dat berucht is. De veiligheidspolitie heeft daar zijn eigen onderzoekscentra. Men sen die worden opgepakt, worden in eerste instantie vastgehouden in die centra. Ik heb daar de aanbeve ling gedaan om die mensen onder te brengen in een huis van bewaring, dat niet wordt gerund door de in stantie die het onderzoek doet. Maar zoiets is niet zo eenvoudig te verwezenlijken als het lijkt, omdat het veel geld kost, zeker in landen waar de afstanden groot zijn". Op de band Zo heeft Kooijmans nog wel meer aanbevelingen: verhoren moeten al tijd op de band worden opgenomen, waarna de band wordt verzegeld in het bijzijn van de verdachte, inter nationale instanties moeten onver wacht inspectiebezoeken kunnen brengen aan gevangenissen en poli tiebureaus, rechtbanken moeten al leen bekentenissen accepteren die uit officiële onderzoekscentra ko men, en bekentenissen op zichzelf mogen nooit als voldoende bewijs worden geaccepteerd. Een strafrechtsysteem waarbij dat wel het geval is, is volgens Kooijmans "een uitnodiging tot martelen". "Met een bekentenis in zijn hand is een politieman van de hele zaak af. Als de verdachte dan niet bekent, geef je hem een duwtje in de rug". Daarnaast is training van politie mensen in geweldloze ondervra ging nodig. "Martelingen zijn vaak een uiting van machteloosheid. Waarom wordt een politieke tegen stander gemarteld? Vaak omdat de ondervrager niet voldoende infor matie uit de ondervraagde kan krij gen omdat diens intellectuele peil veel hoger is. De ondervrager gaat dan over tot het gebruik van geweld om zijn superioriteit te bewijzen. Als je de ondervragers een goede training zou geven in ondervra gingstechnieken, zouden ze waar schijnlijk veel minder hun toe vlucht nemen tot geweld omdat ze dan wel kans zien informatie los te krijgen". Geld Maar, vervolgt hij, al dit soort din gen kost geld. Geld dat, geeft Kooij mans grif toe, met name ontwikke lingslanden vaak niet hebben. "Ik krijg vaak te horen: we willen wel, maar kunt u er ons dan het geld voor geven, want zelf hebben we het niet". Kooijmans zou graag meer ontwikkelingsgelden naar het ver beteren van het justitiële apparaat in de arme landen zien vloeien. "Maar dat is nog altijd een taboe. Wat er nu aan wordt besteed, is een druppel op een gloeiende plaat". Geldt dat ook voor zijn rappor teurschap, waar hij ongeveer drie maanden per jaar voor op pad is? Nee, zegt hij met stelligheid. Geen regime wil als schender van men senrechten te boek staan, en zijn brieven en bezoeken hebben gezien de vaak giftige reacties "een zekere effectiviteit", zo schat hij zelf in. Het Guatemalteekse parlement is blij met de bemoeienis van Kooijmans, omdat ze daardoor meer druk op de de doodseskaders en het leger ku- nen uitoefenen. En in Zaïre is het aantal ernstige schendingen van mensenrechten de afgelopen jaren na herhaalde bezoeken van Kooij mans afgenomen. "Ik zeg niet dat ze weg zijn, maar er is zijn indicaties dat het in elk geval minder is gewor- 'den Of dat nu komt omdat' de geesten daar werkelijk bekeerd zijn, of dat er iets gebeurt omdat de melding van martelingen slecht voor de naam van de regering is... Het zal met een rotzorg zijn waarom het ophoudt. Als het maar op houdt". Even later: "Weet u, een van de moeilijkste dingen vind ik gesprek ken met de slachtoffers. Ik kan u zeggen: als ik zo'n gesprek heb ge had, heb ik echt een rotdag. Dan moet ik 's avonds naar de bio scoop". CARTAGENA De Amerikaan se president Bush is vandaag hooguit zes uur lang in de oude ha venstad Cartagena in Colombia de VS, in te dammen. me, miljarden opbrengende cocaï- noorden nestroom van Zuid-Amerika naar vindt zich verzadigde markten r met zijn collega's uit Peru, Bolivia en Colombia over de co caïnehandel te praten. Maar zel den hebben zoveel mensen zich over zo'n kort tijdsbestek zo ze nuwachtig gemaakt. Volgens berichten in Amerikaan- Cartagena. Daar be- vliegveld dat voor 100 procent kan worden beveiligd. Op het vliegveld stapt Bush over helikopter, die hem, se kranten, die ontleend zouden zijn vliegend, naar Cartagena gaat bren- bronnen in de Amerikaanse i lichtingendienst, heeft het Medel- lin-kartel een losprijs van 30 mil- gen. Zowel het presidentiële vlieg tuig, de Air Force One, als de heli kopter zijn met anti-raketsystemen joen dollar op het hoofd van de pre- uitgerust. Bovendien zullen Ameri- door Henk Dam Cartagena is van oudsher een ves tingstad. De zware stadswallen, for ten en versterkingen in en rond de stad, waarvan sommige delen meer dan 400 jaar oud zijn, laten dat dui delijk zien. Cartagena zoals het er vandaag bij ligt, is méér dan vestingstad wapende bunker. Zo bang zijn Co- lombianen en Amerikanen voor een aanslag op Bush door het machtige Medellin-drugskartel, dat zij letter lijk niets aan het toeval hebben wil len overlaten. Overal staan met machinegewe ren bewapende militairen te pa- trouilleren. Anti-raketinstallaties komen zijn neergezet op het schiereiland moorden, aanslagen kaanse straaljagers de hele tocht be- desnoods als bliksem- raketten te kunnen dienen. Dit deel van de trip wordt door de heeft de Colom- Amerikanen als potentieel het ge- binnenlandse vaarlijkste stuk gezien. In Cartage- zelf, of liever het schiereiland dat buiten de stad dat dienst doet als marinebasis en waar de top wordt sident gezet. Er zouden zelfs SA-7 luchtdoelraketten Colombia zijn geleiden, binnengesmokkeld, zodat de presi- afleider dent bij aankomst uit de lucht) kunnen worden geschoten "Sprookjes!", z biaanse minister zaken, Lemos, die berichten kernachtig genoemd. En feit het Medellin-kartel ernstig i i - ii uau een zwa^t als gevolg van de oorlog die gehouden, wordt de kans op 1aÜ de Colombiaanse president Barco aanslag nihil geacht. De basis kan ioi ue Idiiuen ue- 14> sinds een half jaar met aanzienlijk geheel worden afgesloten. tegen het kartel vecht. Vori ge maand riep het Medellin-kartel De dreiging van aanslagen heeft ieder geval de Witte Huis-pers, dé zelfs de Colombiaanse regering tot Amerikaanse journalisten die de tota- president overal naartoe begelei- le stop op alle misdadige activitei- den, zo bang gemaakt dat zij niet naar Cartagena zijn gegaan. Ze wachten in Barranquilla, op het mo ment waarop de president, terug uit ten te willen praten. Sindsdien is vrijwel een eind ge- de onafzienbare rü J|£"AoI w - Bush heft zijn vuist nehandelaren. Zijn bezoek aar lumbia is omgeven door strengste veiligheidsmaatregelen. de presidenten praten. Een gen die het kartel tot dan toe op zijn had gebracht. Maar nogal wat naam naa georacni. maar nogai wai nnf/ptw;;fpid Colombianen zeggen, dat het alle- lichtin. uit hee; de leeuw, verslag uit- riode van 15 jaar, brengt. Op het momertt dat hij dat doet, lombia willendan ook dat het cocaï- neprobleem vooral als een econo misch probleem wordt gezien. Zij willen dat het rijke Amerika over de brug komt en grootscheepse hulp aanbiedt, zodat bijvoorbeeld de boeren een redelijk bestaan kunnen opbouwen in een andere teelt, bij voorbeeld koffie. De drie presidenten de zeer strijdbare Garcia voorop vinden bovendien dat de Amerikanen meer moeten doen om in eigen huis de consumptie te doen verminderen. De regering-Bush zou veel meer geld moeten besteden aan drugsbe strijding in eigen land. De Ameri kaanse regering ziet omgekeerd het meest in een effectief opsporings- en vervolgingsbeleid in Zuid-Ame rika. De top van Cartagena zal een compromis moeten opleveren, waarbij beide benaderingen tot hun recht komen. Het staat vast dat de Amerikanen hulp gaan aanbieden, icaï- want dat hebben zij bij een eerdere Co- drugstop, in Bolivia, al beloofd, de Maar volgens Amerikaanse diplo matieke kringen zal het om aanzien- epa) lijk minder geld gaan dan de Zuidamerikaanse presidenten wil de cocaïne- jen miljardenbedrijf uit- handel tot groeide. ihj Waar het, eenvoudig gezegd, om den'Maar'datïs Bush zal verder vermoedelijk ook Amerikaanse militaire hulp aanbie- de Zuidameri- ligt in de haven op wacht. En de „aal een truc is? en 'dat het kartel 7n daTSf mort GSJ? in de hon^nS"^" "p'"6 kanen onaanvaardbaar, zoals vorige Ampriifaancp Hipn^t i«s ,n„»n Keien opKiinKen. u,n aaaroij moei boeren in de hooglanden van Peru maand al bleek toen Bush Ameri- Amerikaanse geheime dienst maandenlang in Cartagena aan werk geweest. Alle voorzichtigheid is goed te be- taculaire grijpen. De Colombiaanse drugsba- operatie zen hebben in het verleden keer op keer bewezen zeer effectief, uiter mate gewelddadig, en letterlijk zon der aanzien des persoons te kunnen optreden. Ze hebben bovendien een goede reden juist president Bush te willen aanpakken. Hij im mers is de man die meer dan wie dan ook heeft geprobeerd de enor- zich alleen maar rustig heeft gehou- den in de hoop dat de waakzaam- de veiligheidsmensen, maar herd verslapt, en er alsnog een spec- yee, gewone Amerikanen. Want ongetwijfeld bloedige m b,jjkt d 80 t Cartagena kan worden A^erikanJen denkt dPt hun uitgevoerd. De Amerikaanse militaire top e veiligheidsdiensten hebben zich i ieder geval niet in slaap laten sus- De fixatie op de veiligheid hooglanden van Peru en Bolivia cocaïne verboi wordt vervolgens door het drugs- u v w a kartel in Colombia tot gebruikskla- £óuïlïérên? Dat'zórgde drug verwerkt en naar Amerika opwinding in Colombia verscheept. verbouwen. Die kaanse oorlogsschepen kust van Colombia wilde laten pa- or zoveel elders in Zuid-Amerika, dat hij het plan Naar schatting anderhalf miljoen ijlings moest laten vallen. Het is on- i de drie Zuidamerikaanse geveer zoals president Garcia landen leve i Bush is tot op de Bush heeft inmiddels de aandacht verdient i minuut en de meter gepland. Hij afgeleid v< vloog vanochtend vanuit de VS Cartagena naar de Colombiaanse kustplaats de Barranquilla, 100 kilometer ten om r het bij de top in jaar mee, Bolivia 700 miljoen i gaat: de poging van lombia meer dan twee miljard. De deelnemende presidenten presidenten Garcia van Peru, Za- eind te maken aan een pe- mora van Bolivia en Barco van Co- Peru langs zei: "Ik stuur toch ook geen miljard dollar per Peruaanse soldaten naar de armen- wijken van Washington om daar drugsdealers op te pakken? Precies dat willen de Amerikanen omge keerd wèl doen". GEESTELIJK LEVEN Commissie ad hoe moet hulp bieden LUNTEREN Valentijnsdag of geen Valentijnsdag, de relatie tussen de hervormde en gereformeerde partners in het Samen op Weg-proces dreigde tijdens de 'combi-synode' in Lunteren muurvast te lopen. Het bestuur kon net een patstelling voorko men met een voorstel om een commissie ad hoc in te stellen, die binnen drie maanden de SoW-trein weer in beweging moet krijgen. EN VER De gecombineerde synode hield zich in Lunteren een dag lang be zig met een meerderheids- en een minderheidsvoorstel over de voortgang van het SoW-proces. Uit de woorden van de kleine der tig sprekers bleek reeds hoe de kaarten geschud waren, een in druk die 's avonds bevestigd werd door een 'peiling van gevoe len' (een officieuze stemming): verreweg de meeste hervormden steunden het ene, en het leeuwen deel van de gereformeerden het andere voorstel. De hervormde afgevaardigden voelden het meeste voor de sug gestie van de Raad van Deputaten (deskundigen) voor Samen op Weg. In zijn rapport had de raad een lans gebroken voor een nieu we commissie, die in een jaar tijd een helder beeld moet krijgen over de kerkordelijke uitgangs punten van een gecombineerde kerk. De vice-voorzitter van deze raad, mr. P. Ingwersen, was het daarmee volstrekt oneens. Hij diende het voorstel in om de tot nu toe gevolgde lijn te volgen: het maken van schetsen die steeds een stukje van de combi-kerk in kaart moeten brengen en dan ook een officieel karakter krijgen. Hij kreeg vrijwel alle gereformeer den achter zich. De problemen begonnen, zo klonk diverse malen uit gerefor meerde monden, toen het her vormd synodebestuur een klein jaar geleden 'neen' zei tegen het ontwerp-statuut, dat de basis moet vormen van de toekomstige kerk. Terwijl de Raad van Depu taten van een de combi-synode van 1988 de opdracht had gekre gen om daarmee verder te gaan, kozen ook de deskundigen, op In gwersen na, samen met de twee synodebesturen voor deze voor zichtiger koers. Dit ontlokte diaken mevrouw H. H. Goudswaard (Son en Breu- kel) de opmerking dat het "demo cratisch gehalte" van de combi synode ver te zoeken is. "We kun nen net zo goed in het bos gaan zitten", vond ze, want de beide sy nodebesturen en de Raad van de putaten besluiten wel. In reactie op de vele kritische noten die waren gekraakt, gaf de voorzitter van de raad, dr. J. Weernekers, toe dat de raad door het hervormd synodebestuur in een "dwangpositie" was geko men. Ook had de zorg meege speeld dat er een conflict binnen de Hervormde Kerk zou ontstaan. Het is beslist geen geheim dat de behoudende Gereformeerde Bond weinig enthousiasme toont voor een samengaan van beide kerken. Het in hun ogen trainerende hervormde synodebestuur was vorig jaar reden voor zes promi nente adviseurs voor Samen op Weg om teleurgesteld hun op dracht terug te geven. Ingwersen gaf de zes groot gelijk. Hij en anderen waarschuwden ervoor dat de idee van de raad, dat over een jaar al een ontwerp van de kerkorde klaar kan zijn, een "vrome wens" doch een "illusie" is. Uit eigen ervaring wist Inge- wersen dat er "achter elke boom weer een probleem" zal schuilen. Toen er in de loop van de dag een motie werd rondgedeeld met als strekking om de besluitvor ming uit te stellen, deed Inge- wersen de dringende oproep om dat niet te doen. Wat u ook be sluit, alles is beter dan de ver moeide deputaten nog langer met deze situatie te confronteren, vond hij. Ook gemeenten raken gefrustreerd door de bureaucrati sche regels, aldus de waarschu wing van diaken mevrouw J. M. de Boer (Amsterdam). De commissie ad hoe, waarin leden van beide synodes en be sturen zitting moeten krijgen, moet proberen van beide bespro ken voorstellen, één nieuw geheel te smeden. De hervormde synode koos gis terochtend twee nieuwe be stuursleden: mevrouw J. M. de Boer (Amsterdam) en de gerefor meerde bonder dr. J. Hoek (Veen- endaal). 'Start bouw van gebedscentrum nabij Auschwitz' KRAKOW (KIPA) - Uiterlijk maandag wordt de eerste steen gelegd van het gebedscentrum, dat het omstreden Karmelietes senklooster in Auschwitz moet vervangen. De bouw zal binnen een jaar worden voltooid. Dit heeft Stefan Wilkanowicz, namens de Poolse regering ver antwoordelijk voor de Auschwitz-affaire, gezegd. De aanwezigheid van de Karmelie tessen in het gebouw waar inder tijd het beruchte gas lag opgesla gen, leidde tot een dieptepunt in de naoorlogse verhoudingen tus sen de internationale joodse ge meenschap en de RK Kerk. Het nieuwe gebedscentrum is vorig jaar door de RK Kerk toege zegd, in reactie op de felle kritiek uit de internationale joodse we reld. Het centrum zal drie gebou wen omvatten: in het eerste ko men congresruimte, bilbiotheek, leeszaal, boekhandel en een koosjer keuken, het tweede wordt gastenverblijf en in het der de komen de Karmelietessen te Een internationale raad van jo den, rooms-katholieken en verte genwoordigers van andere kerk genootschappen zal de activitei ten van het centrum coördineren. Het centrum is gedacht als een ontmoetingsoord voor internatio nale en interreligieuze ontmoe tingen over de Shoa, de uitroeiing van de joden door de nazi's. Tsjechische bisschoppen. Met de benoeming van vijf bisschop pen zijn de dertien diocesen in Tsjechoslowakije voor het eerst sinds de communistische machtsovername alle bezet. Vier van de vijf nieuwe bisschoppen mochten tijdens de communisti sche dictatuur hun priesterambt niet vervullen. Zij werkten in die tijd onder meer als glazenwasser, trambestuurder, magazijnbe diende of taxichauffeur. Leerstoel islam. Het Amster dams Centrum Buitenlanders wil in 1991 een bijzondere leerstoel voor de islam instellen aan de Universiteit van Amsterdam. Voor de financiering hiervan richt het centrum de stichting Bij zondere leerstoel islam op. De Al gerijnse islamoloog Mohammed Arkoun is volgens de woordvoer der de geschiktste kandidaat. Ar koun is hoogleraar Arabische taal- en letterkunde aan de Sor- bonne te Parijs. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Zwammcrdam B. A. Dubbeldam La ge Zvvaluwe, te Gorssel-Epse dr. C. H. Ponstein-Troelstra kand. Groningen, te Nieuw Weerdinge (toezegging) J. A. Schilt Leimuidcn; aangenomen naar Wageningen R. M. Wahl Oostzaan, naar Alblasserdam A. Schaap Hasselt; bedankt voor Rekken C. E. Lavooij Kantens-Stitswerd. Gereformeerde Kerken: beroepen te Kollum drs. C. W. Neef Vriezenveen; aangenomen het beroep als geestelijk verzorger van verpleeghuis Sonne- vanck te Harderwijk D. Land Dok- Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Aarlandervecn R. van Beek Veenendaal (Pniëlkerk). Gereformeerde Gemeenten: beroe pen Te Wageningen G. J. van Aalst Benthuizen, te Urk E. Venema El- speet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2