Veronique ziet kijkers als halve debielen en wij niet 'JM Sportnet verslaat Engelse Eurosport MICHAEL EVEN ELVIS Ralph 'Bananasplit' Inbar lucht zijn TROS-hart Sterrenshow slaat aan VORSTELIJK ONDERONSJE IN EGYPTE INGEN W \vw.\ PAGINA 22 LONDEN (GPD) Francis Baron uit Londen, managing-director van het Brits-Amerikaanse media-concern W. H.Smith, weet precies waar om de commerciële dromen van de concurrerende media-multi-natio- nals, die Europese satellietzenders als Sky Channel, Music Box, Euro pa TV en Super Channel in het begin van de jaren tachtig opstartten, nooit werkelijkheid ziin geworden. Onderzoek op de Europese markt had Baron en zijn firma geleerd, dat exploitanten van kabelstations en kijkers hun tv-entertainement in de taal van hun land wilden ontvangen. "Wij hebben ook geleerd, dat kijkers in Europa zich niet willen abonneren op tv-programma's en dat je geen programma's moet brengen die de nationale netten ook al pre senteren." Vanuit die wetenschap besloot het W. H. Smith-concern niet langer, onder de naam Screensport, Engelstalig door te gaan. Als nieuwe ver zamelnaam werd gekozen The European Sports Network en de edities voor de diverse Europese landen kregen eigen namen. Sinds 1 januari Sportnet voor Nederland en Vlaanderen, vorig jaar al Sportkanal in Duitsland, TVSport in Frankrijk enzovoorts. W. H. Smith was tot deze reorganisatie in staat dank zij het enorme kapitaal dat de Britse en Amerikaanse aandeelhouders in de operatie - "de eerste drie, vier jaar geen winst" - wilden steken. Tegenzet Bij wijze van tegenzet, zette enige tijd geleden een consortium van vijf tien publieke omroepen in Europa onder de vlag van de Europese Om roep Unie (EBU) het Europese satellietprogramma Eurosport op. Eurosport kan in 22 landen in meer dan 17 miljoen huishoudens wor den ontvangen. Sinds 16 oktober 1989 is Eurosport ook met Neder landstalig commentaar begonnen. Maar nog los van de financiële be perkingen en de weerstand van nationale netten: Sportkanal van Smith trekt in Duitsland al meer dan drie keer zoveel kijkers onder de mannen van boven de zestien als Europsport. Terwijl Smith groeit is er voor Eurosport geen sprake van een groeiende belangstelling. Eurosport zendt veertien uur per etmaal uit. Sportnet achttien uur op werkdagen en 24 uur per etmaal in het weekeinde. Smith heeft uit breidingen aangekondigd en is al bezig met het formeren van een kom- plete Nederlandse sportredactie. De vijftien nationale niet-commercië- le zenders kunnen de vele miljoenen nooit opbrengen om Smith van repliek te dienen. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 HILVERSUM Ralph Inbar is een gemoedelijk man. Rustig pijprokend zit hij achterover geleund in zijn bu reaustoel in zijn kantoortje in het TROS-gebouw. Trots wijst hij op het stapeltje brieven dat voor hem ligt. "Re acties op de eerste twee uitzendingen Bananasplit. Elke dag sturen mensen ideeën voor een geintje. Het pro gramma verveelt nooit. De kijkcijfers zijn ook heel goed. Kennelijk weet het publiek onderscheid te maken tus sen een kwaliteitsprogramma en een slap aftreksel". NEW YORK - Michael St. Gerard, mocht eventjes in de huid van de legendarische El- vis Presley kruipen. De acteur speelt de rockzanger in een nieuwe Amerikaanse televi sieserie, kortweg 'Elvis' gehe ten. (foto AP) HILVERSUM (ANP) Het kijkerspublieklijkt de te rugkomst van de 'sterren- stal' van Joop v.d. Ende op de televisie te waarderen. De terugkomst van tv-coryfee- ën als Jos Brink, Rudi Caret! en Hennie Huisman maakt de commerciële zender Ve ronique aantrekkelijker. Dat blijkt uit een bliksem- enquete van het interview bureau NIPO in opdracht van de actualiteitenrubriek NOS-Laat tijdens de Vero- nique-uitzending 'Zet hem op Vier' van gisteravond. Zo'n 86 procent van de on dervraagden had de televi sie aan staan: van die kijkers had 37 procent afgestemd op Veronique. - EGYPTE Prinses Caroline van Monaco (rechts) kan het zo te zien bijzonder goed vinden met Spanje's koningin Sofia. Tijdens de openingsvergadering van een zogeheten 'Internationale Commissie voor de Oude Bibliotheek' van het Egyptische Alexandrië hadden de dames klaarblijkelijk een onderonsje. (foio afp door Stella Leenders en Frederike Contant Inbar doelt op het programma 'Gaan met die Ëanaan' dat zijn voormalige collega Patty Brard bij Veronique presenteert. "Ze moet stoppen met haar show. Waarom? Zal wel te maken heb ben met de komst van de cory feeën van Joop van den Ende en de tegenvallende kijkcijfers". Als Ralph Inbar spreekt over Joop van den Ende en Veroni que verdwijnt de rustige hou ding. "Wat me mateloos irriteert in het hele gekissebis over wel of géén TV10, de sterren van Joop van den Ende en nu de overgang naar Veronique, is het gezeur over het 'Niveau' waar ze kenne lijk in Aalsmeer het alleenrecht op hebben. Joop van den Ende vergeet zeker in alle euforie dat hij zijn bedrijf wel te danken heeft aan Hilversum. Dat irri teert me enorm. Het was zijn goed recht iets te proberen, maar dat geklaag over Hilversum, daar moet ik niets van hebben". i de "Morgen breekt het uur der waarheid aan. Dan moet het pu bliek een keuze maken: stem men zij af op mijn Bananasplit of op Jos Brink met Wedden Dat van Veronique? Ik raad de kij kers aan om gewoon eerst naar mijn programma te kijken en dan naar dat van Jos Brink, want dat duurt toch drie keer zo lang", aldus Ralph Inbar. "In feite komt Veronique met niets nieuws onder de zon. Het is alleen de vraag hoe het zich op stelt. Ik denk dat het een jaar duurt voordat de kijker een favo riet station heeft gevonden. Er zal altijd ruimte blijven voor de publieke omroepen. Die kunnen zich nu gaan onderscheiden. Neem van mij aan. Er is in ieder geval een omroep die geen lid verliest en dat is de EO". Debielen Wat is nu precies het verschil tus sen jóuw verborgen camera en die van Veronique? "Het verschil is dat Veronique mensen en haar kijkers ziet als halve debielen en wij niet. Je moet juist van mensen houden, anders kun je zo'n programma niet maken. Bananasplit staat heel dicht bij de kijker. Iedereen kan zich met de grappen identifi- Inbar is met een team van ze ven mensen ruim een jaar bezig geweest met de opnamen voor Bananasplit. "Als we iets be dacht hebben, moeten we eerst een hoop onderzoek plegen". Voor de eigenlijke stunts stelt In bar zichzelf altijd op de hoogte van de lichamelijke en geestelij ke toestand van de mensen met wie hij een grap wil gaan uitha len. "Oude mensen, zieken en in validen vallen af. Ik haal alleen grappen uit met mensen die zich zelf kunnen verweren. Ik bouw altijd een deurtje in waardoor zij kunnen vluchten. Als de mensen er zelf om kunnen lachen is het OK". Als hij alle afleveringen van Bananasplit heeft gemonteerd gaat Inbar op vakantie. "En daar na? We zien wel. Pin mij niet vast op mijn woorden, ik ben zo'n ontzettende twijfelaar dat het best kan zijn dat ik ineens bij Ve ronique te zien zal zijn. Alleen een imbeciel verandert nooit zijn mening, heeft iemand eens ge zegd. En daar sluit ik mij volko men bij aan. Maar voorlopig hou ik het bij-mijn stelling Bij Vero nique word je rijk, bij de TROS is er geen gezeik".. In de dierentuin van Vincen- les in Frankrijk werd onlangs deze nijlpaardbaby geboren. Philippe, zoals hij werd ge noemd, poseert hier samen met zijn moeder Pélagie. Vader Rodlphe had geen belangstel ling voor de fotograaf, (foto epa) Lelijk uniform Uitgesproken lelijk, onelegant en slechtzittend .noemt een grote meerderheid van KLM-steward- en het nieuwe, door het beken de Parijse modehuis Nina Ricci ontworpen uniform dat ze met in gang van 1 april moeten dragen. De weerstand is zo groot dat er stemmen opgaan om op 1 april uit protest het oude uniform te blij ven dragen. Volgens KLM-kringen is er bij de introductie van een nieuw uni form altijd sprake van „ontevre den mensen" maar is het verzet nu „vrijwel algemeen". „We schatten dat zeker 9 van de 10 ste wardessen het Ricci-uniform af wijzen. Het is pertinent onvrou welijk". Het regent in de kwestie niet alleen protesten lijk cabinepersoneel maar ook van hun vrouwelijke collega's van de gronddienst. Eind vorig jaar is de KLM be gonnen met de uitreiking van het nieuwe uniform. Bij de keuze van het ontwerp dat 'een nieuw mo- disch beeld naar de jaren '90' heet. is de ondernemingsraad van de KLM en een vertegenwoordi gende personeelscommissie be trokken geweest. Niet iedereen was even enthousiast over de Ni- na Ricci-presentatie maar het de finitieve 'nee' is toen niet gezegd. Wereldwijd zullen 6500 vrou welijke personeelsleden het om streden uniform moeten dragen. /BTS L/BFUKS HE0- 3GN 2£. - LANGS H£ 3GR.6PAD WAAR IK U)OP - DG W/lOG kce?:

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22