'De auto is toch al de gebeten hond' Topoverleg over bedreigde polders S0B!@SS@ Zoeterwoudenaren nemen met weemoed afscheid van garage Renovatie Doesbrug Leiderdorp uitgesteld Oorlog thema activiteiten jubileum Oud Zoeterwoude SCHOOLJEUGD LOOPT VOOR MALI - - PAGINA 16 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 door Eric-Jan Weterings De geboren Zoeterwoudenaar Cock Broxterman begon in 1937 als 16-ja- rige automonteur in Herman Welp's garage, schuin tegenover de huidi ge werkplaats. Hij verdiende 2,50 gulden per week: "Je begon om acht uur 's morgens onder de auto, met een plank onder je rug tegen de kou. En soms werkte ik ook 's nachts of op zaterdagmiddag, want de klus moest af'. Twee jaar later, kort voor het uit breken van de Tweede Wereldoor log, verhuisde de garage naar de huidige plaats aan de Schenkelweg. ZOETERWOUDE - "Plannen voor later? In dit bedrijf werk je van maandagochtend tot zaterdagmiddag, dus we hebben nog geen tijd gehad om daar over na te denken". C(ock).H. Broxterman en mevrouw M.J. Heemskerk houden het na 45 jaar voor gezien. Ga rage Heemskerk, op de hoek van de Zoeterwoudse Schenkelweg en de Dr. Kortmannstraat, is half december geruisloos overgegaan in andere handen. Een aantal tevreden klanten vond dat deze over gang wat te stilletjes was gegaan en richtte een comité op dat de vertrekkende garagehouders morgenmiddag alsnog een receptie aanbiedt. Na de oorlog nam het echtpaar Heemskerk de garage over en bleef Broxterman in dienst. Toen Heems kerk in 1951 overleed, zette zijn vrouw samen met de monteur het bedrijf voort. De 69 jaar oude Brox terman heeft er 52 jaar als automon teur opzitten, waarvan 44 samen met mevrouw Heemskerk. Arbeidzaam 'Een arbeidzaam leven van beschei den mensen die vooral eerlijk in het zakendoen waren, waarnaast het vakmanschap van Cock zeker ook een meesterschap betekende', schrijft het afscheidscomité in een brief aan deze krant. "Je gaat jezelf natuurlijk niet zitten ophemelen, maar ja, service is erg belangrijk", zegt Broxterman. "Wij hebben nu nog klanten die in Zoetermeer naast hun dealer wonen, dus dan heb je toch je best gedaan". Dealer van een vast merk is gara ge Heemskerk al een paar jaar niet meer. Ruim twintig jaar, vanaf 1965, werd het Japanse automerk Toyota vertegenwoordigd en dat was vol gens Broxterman 'in de eerste jaren pionieren': "De mensen stonden af kerig tegenover zo'n onbekend Ja pans merk. Ik had in het begin heel Zuid-Holland als rayon, dat is nu ondenkbaar. Jarenlang hebben we hoofdzakelijk op Toyota gedraaid, we hadden toen ook een paar man personeel in dienst". "In 1987 zijn wij en de importeur van Toyota in goede harmonie uit elkaar gegaan. Zo'n importeur Wil datje op een gegeven moment gaat uitbreiden, alles moet dan in het groot en met computers. Op onze leeftijd ga je dan wel even prakkeze- ren of je nog een paar honderddui zend gulden moet gaan investeren, want over dat soort bedragen praat je al snel. De laatste jaren doen we vooral reparaties en servicebeurten en dat lukt wel met z'n tweeën". Hoe ver die service kan gaan ver telt de heer Van der Linden, een van de vaste klanten uit Leiden: "Als ik mijn auto naar Zoeterwoude breng voor een grote beurt, dan loop ik te rug naar huis. Zodra de auto klaar is belt Broxtermann mij op en haalt me vervolgens met zijn auto uit Lei den op, zodat ik in mijn eigen wa gen naar huis kan rijden". Van der Linden is ook vol lof over mevrouw Heemskerk: "Ze treedt niet erg op de voorgrond, maar ze is altijd in het bedrijf aanwezig met een bakje kof fie of een praatje. Een heel verschil met de onpersoonlijke manier waarop je soms in andere garages wordt geholpen". Broxterman: "Ach, hij is een goe de klant van me die graag een stukje wandelt. Ik vind het een aardige ser vice om hem even op te halen als C.H. Broxterman en mevrouw M.J. Heemskerk poseren, een dag voor de afscheidsreceptie, bij hun vroegere ga rage aan de Zoeterwoudse Schenkelweg: "Vergeet vooral niet alle klanten te bedanken". (foto Henk Bouwman) zijn auto klaar is. Vroeger had je haast alleen maar vaste klanten, maar tegenwoordig loopt iedereen maar in en uit. Willen je klanten blij ven dan moeten ze het echt heel goed naar hun zin hebben". Bakfiets Toen Broxterman pas begon waren er nog maar weinig auto's op de weg. "De boeren en de dokters, die hadden een auto. Je zag alleen maar zakelijk verkeer". "En de bakker, die ging nog met de bakfiets door het dorp", vult mevrouw Heems kerk aan. Toch was er vanaf het mo ment dat Broxterman voor het auto vak koos altijd werk in de branche, zelfs in de Tweede Wereldoorlog. "Juist in dé eerste oorlogsjaren had je veel te doen", zegt de monteur, "want toen moesten alle wagens omgebouwd worden, zodat ze op houtskool konden rijden. In de laatste oorlogsjaren werd het moei lijker, want toen waren er geen on derdelen meer te krijgen". Mevrouw Heemskerk en Broxter man hebben de auto zien uitgroeien van een exclusief vervoermiddel tot een massaproduct dat een forse be lasting voor het milieu ging vor men. Broxterman denkt dat de ver vuiling door auto's wel meevalt: "De producenten doen hun best de vervuiling te onderdrukken, er zijn zoveel knappe koppen die daaraan werken". In het duurder maken van de auto ziet hij niets, want 'de men sen laten hun wagen toch niet staan'. "De auto is toch aftijd al de gebeten hond. Alleen als de benzine straks niet meer te betalen is, dan komen de mensen in opstand". Toekomstplannen hebben me vrouw Heemskerk en Brdxterman nog niet. Hun eerste zorg is het vin den van woonruimte. Ze moeten hun huis boven de garage namelijk in juni verlaten. Broxterman hoopt nog wat te klussen in de gatage en verder ziet hij het wel. 'Omgaan met vrije tijd moet je leren', besluit hij. "Ik vind het verschrikkelijk om weg te moeten", zegt Heemskerk. "Je hebt hier boven een prachtig uitzicht.' iedereen kent je en je zwaait de hele dag naar be kenden die langslopen. Hier even verderop zit verpleeghuis Swetter- hage en op een gegeven moment ken je alle kinderen en begeleiders van gezicht. Voorlopig hoop ik al leen maar dat ik gezond blijf en ver der weet ik nog niet wat ik ga doen En na een korte pauze: "Vergeet in je verhaal vooral niet alle klanten te bedanken". Provincie wil plannen aanpassen LEIDERDORP - De renovatie van de Leiderdorpse Doesbrug is uitge steld tot na het zomerseizoen. De provincie wil dat de gemeente be halve de brug ook de doorvaart ver betert. Deze extra aanpassing kost ongeveer 275.000 gulden. Het was oorspronkelijk de bedoe ling begin 1990 aan te vangen met een grondige opknapbeurt van de Doesbrug. De honderd jaar oude brug verkeert in zeer slechte staat. Door de nieuwe wensen van de pro vincie is de renovatie uitgesteld tot na het vaarseizoen. De provincie wil het beweegbare deel van de brug een paar meter naar het midden van het water 'op schuiven' en de doorvaart (nu krap vier meter) een meter verbreden. Het uiterlijk van de brug zal hier door niet veranderen. De verbetering van de doorvaart is nodig omdat de Doesbrug 's zo mers veel door recreatievaarders wordt gebruikt. Jaarlijks gaat de brug ongeveer 4000 keer open voor plezierbootjes. De gemeente verwacht dat de provincie het grootste deel van de kosten voor eigen rekening neemt. Het is echter nog onduidelijk uit welk potje die bijdrage moet ko- Tussen Warmond en Oegstgeest WARMOND/OEGSTGEEST - B en W in Warmond willen bin nenkort met hun Oegstgeester collega's praten over de plan nen voor bebouwing van het Oegstgeester deel van de Broek- en Simontjespolder en de komst van het nieuwe NS- station in de Leidse Merenwijk. Progressief Warmond (PW) heeft het college onlangs ge vraagd met de buurgemeente te overleggen. PW-fractievoorzitter B. Schavema- ker denkt dat de gemeente War mond tijdens het overleg haar steun kan betuigen aan de Oegstgeester wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck. De wethouder maakte zich in deze krant onlangs boos over het feit dat de Leidse wethouder H. de la Mar, samen met provincie en staatsse cretaris A. Heerma, plannen heeft gemaakt voor bebouwing van de polder tussen de spoorbaan en het 'Oegstgeester zwembad Poelmeer. Oegstgeest werd daar toen niet in gekend. Schavemaker denkt dat overleg met Oegstgeest hogere overheden duidelijk maakt dat het ook de buurgemeente ernst is met het behoud van het groene buiten gebied. Inmiddels is de ergste kou al uit de lucht, zo verklaart Kohlbeck. Hij heeft een gesprek met de Leidse Vrachtauto raakt personenwagen ZOETERWOUDE - Een 40-jarige Alphenaar is gisteravond op de In dustrieweg in Zoeterwoude-Rijn dijk met zijn personenauto onder een vrachtwagen geschoven. Nie mand raakte hierbij gewond. De schade aan beide wagens is onbe kend. Het ongeluk gebeurde toen een 25-jarige vrachtwagenbestuurder uit Oegstgeest vanaf een uitrit de bocht wilde nemen naar de Indus trieweg. De Alphense automobilist, die in de richting van Heineken reed, zag dit te laat. Bij tussenkomst van de politie bleek dat de Alphe naar alcohol had gebruikt. Hij wei gerde een ademtest en heeft een proces-verbaal gekregen. Auto raakt lcind in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 4-jarig jon getje uit Zoeterwoude heeft gister middag om kwart over vijf zijn -scheenbeen gebroken bij een onge luk op De Zwaan in Zoeterwoude- Dorp. Hef jongetje liep vanuit het erf bij zijn woning de straat op. Bij het hekje van het erf werd hij ge raakt door een stapvoets rijdende, 23-jarige automobilist uit Zoeter woude. wethouders M. van der Molen en D. Tesselaar gehad en zij zouden hem hebben verzekerd dat de plannen van De la Mar niet worden gedragen door het Leidse college. Kohlbeck: "Hij had bij de onderhandelingen met de provincie en de staatssecre taris zozeer het behoud van het Trekvaartplein voor ogen dat hij on voldoende in de gaten had dat hij de Broek- en Simontjespolder als wis selgeld gebruikte dat hij helemaal niet kón uitgeven". Kohlbeck is blij met die uitleg. Hij vindt namelijk dat 'het Leidse college wel wat overactief was met haar plannen voor de Broek- en Si montjespolder'. "Die plannen van De la Mar leken wel een beetje op de vrede van Utrecht. Die deal werd ook gesloten onder het motto 'bij u, over u en zonder u' zegt wethou der/geschiedenisdocent Kohlbeck. Groen Volgens gemeentesecretaris I.J. Lautenbach van Warmond moet het overleg duidelijk maken waar de gemeenten voor staan. Stemmen ze in met bebouwing of maken ze zich "sterk voor een groene Broek- en Si montjespolder? Of en hoe War mond Oegstgeest kan steunen, moet tijdens de bijeenkomst blij ken. Wethouder Kohlbeck is blij met het Warmondse initiatief. Hij heeft de uitnodiging uit Warmond nog niet ontvangen, maar stelt spontaan een agenda op. Zo wil hij niet alleen over de Broek- en Si montjespolder overleggen, maar ook over het gezamenlijke recrea tiegebied de Klinckenbergerplas en de Veerpolder. In een deel van de Veerpolder is het Warmondse in dustrieterrein gevestigd. Over de ontwikkeling van de Klinckenbergerplas vindt nu al re gelmatig overleg plaats tussen amb tenaren, maar het lijkt Kohlbeck 'een goed idee om dat eens op poli tiek niveau te brengen'. Voor het deel van de Veerpolder aan de Oegstgeester kant van de Haarlem mertrekvaart heeft zijn gemeente een prijsvraag uitgeschreven. De in richtingsplannen worden pas over enkele maanden verwacht, maar Kohlbeck vindt dat ook Warmond se gemeentebestuurders hun zegje moeten doen over de plannen: "Door deze polder loopt immers een deel van de grens die onze ge meenten scheidt en ik heb begre pen dat de gemeente Warmond haar deel groen wil houden". Het Warmondse gemeentebe stuur heeft zich steeds sterk ge maakt voor een groene strook rond de Warmondse dorpskern. In juni nam de gemeente een voorberei- dingsbesluit met als doel in het War mondse deel van de Broek- en Si montjespolder een golfbaan te cre ëren. Hierdoor zou dit deel van de polder in ieder geval groen blijven. Wanneer er woningbouw in het Oegstgeester deel van-de Broek- en Simontjespolder zou komen, ziet de gemeente Warmond woningbouw dichter bij haar grenzen komen - net als toentertijd met de Merenwijk. OEGSTGEEST - Woningbouwvereniging Buitenlust renoveert 29 eengezinswoningen in de Salvialaan in Oegst geest. Het werk is deze maand begonnen en zal vier maanden in beslag nemen. Kozijnen en goten worden ver nieuwd en keukens worden voor een deel vervangen. Het project kost de woningbouwvereniging ruim 950.000 gid- detiwaarvan 350.000 gulden door het Rijk wordt betaald. Alleen als bewoners voor de aanleg van dubbele begla zing kiezen volgt een kleine huurverhoging. In het najaar gaat de woningbouwvereniging een aantal andere woningen onder handen nemen. In de Clema- '.tislaan worden 24 woningen grondig opgeknapt en aan de Rijhzichtweg 18. Huurders van de 27 woningen die voor de vereniging in de nieuwbouwwijk Haaswijk worden gebouwd, kunnen waarschijnlijk in april of mei de sleutel komen ophalen. 'Buitenlust' werkt aan een plan voor nog eens 25 woningen in Haaswijk, maar een woordvoerder verwacht dat dit project tot volgend jaar moet worden uitgesteld. De subsidie van het Rijk zou dit jaar niet meer op tijd beschik- baar komen. Momenteel exploiteert de vereniging ruim 1000 woningen in Oegstgeest. (foto wim Dijkman) ZOETERWOUDE - De stichting Oud Zoeterwoude bestaat twintig jaar en viert dat met een tentoon stelling over het thema 'bezetting en bevrijding'. Daarnaast geeft de stichting het dagboek van pater Van den Eisen uit over de laatste oorlogswinter. De voorzitter van Oud Zoeter woude, Leiderdorper A.C.J. Duindam, heeft een paar jaar aan de uitgave van het dagboek ge werkt. Eind 1986 kreeg hij de zes in een zeer fijn handschrift volge schreven schoolschriften min of meer bij toeval in handen. Pater Van den Eisen heeft in de oor logsjaren een deel van zijn oplei ding gevolgd in het Kruisheren klooster aan de Vrouwenweg. Het eerste exemplaar van het dag boek wordt op 4 mei gepresen teerd. De tentoonstelling wordt ge houden van 30 april tot 5 mei in het pand Suetanborgh. de thuis haven van Oud Zoeterwoude, op de hoek van de Noordbuurtseweg en het Watertje. Zoeterwoudena ren die bijzondere spullen uit de ze periode hebben bewaard, zoals zink- en papiergeld, raambiljet ten, en winterhulpspullen, wor den opgeroepen deze tijdelijk af te staan voor de expositie. Dans In de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel wordt vrijdag het Fiesta Flamence '90 gehouden met een optre den van Carro Velez. Aanvang 20.15 Operette Het Leiderdorps Operettegezelschap treedt zaterdag en zondag op in de Lei derdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijn singel met het stuk 'Der graf von Luxem burg'. Dirigent is Ernst Stolz, de regie is van Lyda Spaans. De voorstelling begint om 20.00 uur. Jazzconcert De Revival Jazz Band onder leiding van R. Endlich geeft zondag een jazzconcert in boerderij Meerrust aan de Warmondse Dorpsstraat. Aanvang 15.00 uur. Lezing In het Voorschotense Ambachts- en Bal juwhuis aan de Voorstraat worden zater dag zeven lezingen gehouden over de tarot, numerologie, reïncarnatie en ande re zaken. Aanvang 13.30 uur. Carnaval De Voorschotense carnavalsvereniging De Pico-Bello's organiseert zaterdag een groot carnavalsfeest in het Cultureel Centrum aan de Voorschotense Prinses Marijkelaan. Vanaf 14.00 uur 's middags is er ouderencarnaval. 's avonds om 21.00 uur begint een feest met optredens van live-bands, een boerenkapel en De Twee Pinten. Enkele andere carnavals verenigingen komen op bezoek. Ook in café Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeterwoude wordt zaterdag carnaval gevierd. De band Dario and Friends «treed? op en brengt Braziliaanse carna valsmuziek. Het feest begint om 21.30 X A VOORSCHOTEN -De 110 leerlingen van de Voorschotense protestants-christelijke basisschool Het Palet hebben gistermiddag ongeveer 2.500 gulden bijeengélopen voor de Malinese jumelagepartner Kita. Het was de tweede keer dat de school voor dit doel een sponsorloop organiseerde. Vorige keer werd 3000 gulden opgehaald. De kinderen liepen een parcours langs de Vliet en lieten zich hierbij sponsoren door familie, vrienden en beken den. Ouders hadden aan tafels langs de route plaatsgenomen en stempelden af. Ook de directeur J. Hoek, een fer vent hardloper, was van de partij en liet zich sponsoreyi. Volgens onderwijzeres M. van Barneveld legden de kin deren, ondanks de harde wind, behoorlijke afstanden af. De kinderen waren volgens haar extra enthousiast doordat de directeur vrijdag naar Kita afreist. Met een dele gatie van de Jumelage Voorschoten-Kita gaat de directeur scholen in Mali bezoeken. Hij zal onderzoeken aan wel ke artikelen de scholen behoefte hebben. Aan de hand van zijn ervaringen beslist Het Palet waaraan het bijeen gelopen bedrag wordt besteed. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking zal het bedrag waarschijnlijk verdubbelen. Om niet geheel met lege handen in Kita aan te komen, neemt de directeur een aantal potloden, punteslijpers en een globe mee. Hoek wordt vrijdag 3 maart terugverwacht. (foto Jan Holvast) DONDERDAG 15 FEBRUARI Alphen vakantie-informatie over Tur kije. Parktheater, aanvang 20.00 Leiden voorstelling: 'Zondagskinde ren', met o.a. John Kraaykamp, Simone Rooskens- en Ton Lutz, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Vrouwen voor Ri vierlandschap'. door het RO-The- ater, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. j voorstelling: 'Van de brug af gezien', door Theatergroep Impe rium. aanvang 20.30 uur in het Mi cro-Theater, Oude Vest. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Noordwijk schrijversavond met Evert Hartman, aanvang 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Wetering kade. VRIJDAG 16 FEBRUARI Alphen voorlichting over ouder worden in de Meditheek. Troubadourweg, van 14.00 tot 17.00 uur. film: 'High Hopes', aanvang 20.30 uur in hgt Parkfilmhuis. koppelklaverjassen in buurt huis Halfje Wit, Van Brakelstraat, aanvang 20.00 uur, Hazerswoude toneelvoorstelling: 'Bedkwar- tet' door Onder Ons, Plein '68, j aanvang 20.30 uur. Reggea-avond met The Vibe", I centrum De Stek. Leiden bingo-avond in buurthuis Mati- lo, Zaanstraat, aanvang 20.00 lezing over archeologie: 'Stadsarcheologie in Leiden II door Toïta Buitenhuis, aanvag 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. concert in de 'Meesterserie', door het Arion Ensemble, mmv Residentie Blazersensemble olv Alexandru Lascae, Godfried Hoogeveen (cello) en Jenny Za- charieva (piano), aanvnag 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'Van de Brug af gezien', door Theatergroep Impe rium. aanvang 20.30 uur in het Mi cro-Theater, Oude Vest. Leiderdorp optreden Curro Velez met 'Fië- sta Flamenca '90', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Nieuwkoop start cursus quilttechniek log- cabin, aanvang 9.30 uur in Over de Drempel, Beethovenlaan. Noordwijk optreden "All that Jazz' (voor heen Ted Easton Band), aanvang 20.00 uur in Brasserie Bon-Bon, Koningi Wilhelmina Boulevard. ZATERDAG 17 FEBRUARI Alphen cabaretvoorstelling: 'Ze zijn er weer', door Magnolia, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. optreden Band Stand bij jonge renorganisatie TOV, gebouw Ou verture, Ouvertureweg, aanvang 20.30 uur. optreden Herman Brood and koppelklaverjassen, Vereni- gingsbegouw, Voorkade, aan vang 11.00 uur. Hazerswoude Gospelfestival mmv Andy Pratt, Bright Future en Courage, aanvang 20.00 uur in de Gerefor meerde Kerk, Dorpsstraat. voorstelling 'Bedkwartet'. door Toneelvereniging Onder Ons, aanvang 20.30 uur in Plein '68. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, inbreng van 7.00 tot 9.30 uur. ver koop van 9.30 tot 16.30 uur. Molen-winterwandeltocht over 10 of 15 km, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Stationsplein. rommelmarkt en Fancy Fair bij LZ 1886, van 10.00 tot. 16.00 uur in de Mondriaan Scholengemeen schap. Vijf Meilaan. rommelmarkt en Fancy Fair in

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16