Heineken spant kort geding aan Staldng bouw treft AZL 'Midden- en ldeinbedrijf moet meer aan vernieuwingen doen' FNV en CNV zetten staldng bij brouwerijen voort FNV wil arbeidspools voor werk in de bollen Cyclus Studium Generale over vooruitgang in de wetenschap Onderzoek naar dioxine in Coupépolder begonnen DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 PAGINA 15 Directeur van Voorburgs bedrijf is 'beste manager' NOORDWIJK - Michiel C. Wester- mann, één van de directeuren van de Pink Elephant Group uit Voor burg, is gisteren' in-Noord wijk uit geroepen tot manager van het jaar. 11989. Westermann werd uitverko ren door een jury waarin een groot aantal kopstukken uit het bedrijfs leven vertegenwoordigd was, zoals onder anderen president-directeur Ploeger van de NS, voorzitter Kam- minga van het KNOV en de voorzit ter van de raad van bèstitór van de AMRO-bank, Nelissen. Westermann liet vijf andere kan didaten achter zich, die waren geno mineerd uit een totaal van 400 gega digden. De verkiezing van de 'Manager van het jaar' is bedoeld om de vaak hoge kwaliteit van de bedrijfsvoering in het midden- en kleinbedrijf onder de aandacht van het publiek te brengen. AMRO-topman Nelissen in Noordwijk: iii financiën (midden) reikt een beeldje van Kees Verkade uit c i uit Voorburg. Links de collega van Westermann, Willem Middelburg. NOORDWIJK - Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn te veel gericht op de gang van zaken binnen hun bedrijf en houden zich te weinig bezig met innovatie. De ondernemers in deze bedrijfstak moeten op zoek gaan naar vernieu wingen, ook als niet tevoren vast staat waar dat toe moet leiden. Inno vatie is een verplicht onderdeel voor hen die willen slagen. Dat zei mr. R. Nelissen, voorzitter van de Raad van Bestuur van AM- RO, gistermiddag bij de bekendma king van de manager van het jaar op een bijeenkomst in Noordwijk. Ne lissen wees er op dat binnen de AM RO-bank is vastgesteld dat er veel meer kapitaal beschikbaar is dan het midden- en kleinbedrijf ge bruikt. "De afgelopen twee jaar nam het ter beschikking staande ri sicokapitaal sneller toe dan het ge- investeerde vermogen. In 1989 zweefde ruim een miljard gulden ri sicokapitaal boven de markt", aldus Nelissen. Dat ondernemers hun mogelijk heden niet optimaal gebruiken, komt door een groot gebrek aan in novatieprojecten, stelde Nelissen vast. Onderzoek heeft uitgewezen dat de helft van de ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf het be grip innovatie nauwelijks kent ter wijl bij de andere helft vernieuwin gen veelal een incidenteel karakter hebben. Slechts bij 7 procent maakt innovatie deel uit van het beleid van de onderneming. Steeds hogere milieueisen, de open grenzen in Europa, het be schikbaar komen van nieuwe tech nieken en de markt die steeds hoge re kwaliteitseisen stelt, maakt ver nieuwing tot een noodzakelijk on derdeel van het ondernemen, aldus Nelissen. Ondanks deze waarschuwing sprak Nelissen de nodige waarde ring uit voor het midden- en klein bedrijf. De stijgende afzetgroei (4,5 procent in 1989) en een toename van de export (7 procent in het afgelo pen jaar) noemde Nelissen "geen geringe prestatie voor een bedrijfs tak die traditioneel op de binnen landse markt is gericht". Komeet met blote oog zichtbaar LEIDEN - In april i suist Vanaf ongeveer 10 mei wordt de bijzondere komeet langs de komeet overstraald door de aarde die vordt vacht. met het blote oog zichtbaa zijn. Het gaat om de komeet Austin die afkomstig is uit het binnenste van de zogeheten Oortwolk.'een enorme wolk van kometen die rondom ons zon nestelsel raast. Opmerkelijk genoeg valt dé verschijning van Austin vrijwel samen met de negentigste ver jaardag van de ontdekker van de kometenwolk, de Leidse sterrenkundige Jan Hendrik Oort. De nieuwe komeet zal vanaf ongeveer 20 april in de ochtendschemering te zien zijn, laag in noordoostelijke richting. Het is de eerste keer dat Aus tin de Oortwolk verlaat en zo dicht in de buurt van de zon komt. Sterrenkundigen ver wachten daarom dat door de hitte van de zon enorme hoe veelheden gas en stof van de ko meet verdampen en vrijkomen. Dat wordt zichtbaar door een vurige staart die de komeet ach ter zich aan voert. Van de verschijning van deze klont oermateriaal zullen we tenschappers dankbaar gebruik maken voor hun onderzoek naar het ontstaan van ons zonnestel sel. REGIO De Voedingsbond FNV vendien levert de werkwijze voor de arbeidspools instellen voor het werknemers het voordeel op dat ze de bollenteelt. De pools garantie hebben op werk. 'De Voedingsbond heeft het plan gisteren gelanceerd tijdens een overleg over werk in de bollenteelt van de werknemers met werkge vers en overheid. Volgens voorlich ter W. Young van de FNV wordt er in de bollenteelt nu voor elk klusje een groepje ménsen aangenomen. Omdat werkgevers die mensen minder dan 22 dagen in dienst heb ben, geen sociale premies hoeven te "dfibbl- betalen, is dit gelegenheidswerk erg trek. werk trekken van werkplek naar werk plek om de opeenvolgende werk zaamheden voor hun rekening te nemen. Werkgevers in de bollen* teelt kunnen samen een pool aan het werk houden. De werkverban den moeten worden ingesteld in sa menwerking met de arbeidsbu- Werknemers in die pools krijgen de garantie van. ten-.'minste maanden achtereen lenteelt. Met het instellen van pools denkt de FNV ook de slechte nale ving van de cao in de bollensector 'Manna'-piloten op bezoek in Nederland VALKENBURG - Ex-piloten van luchtmacht-squadrons van Enge land, Verenigde Staten, Canada, Polen en Australië komen dit voor jaar op bezoek in Nederland. De pi loten waren betrokken bij de de voedsel-droppings die de Geallieer den aan het eind van de hongerwin ter in 1945 organiseerden. Deze droppings, die plaats hadden onder de code-namen 'Manna' en 'Chow- hound' en Waarbij'in meer dan 5500 vluchten ongeveer kilo voedsel werd afgeworpen, redden vele N'ederlanders het leven. De terugkeer van de oud-piloten is georganiseerd door de Stichting 'Voedsel en vrijheid'. Het bezoek heeft plaats van 28 april tot en met 6 Afschaffing van deze gelegen- i volgens de het instellen van pools te laten slagen. De werk gevers zijn daarbij volgens Young zelf ook gebaat. Zij kunnen putten uit een vast reservoir van arbeids krachten en hoeven niet keer op keer personeel te ronselen. De naleving van de cao-bepalin gen laat volgens Young nogal eens te wensen over. "Naarmate werk me.er versnipperd is en opgesplitst in kortere perioden is het voor werkgevers makkelijker de hand te -lichten met de arbeidsvoorwaar den", aldus Young. Naleving van de cao lis volgens de voorlichter veel I eenvoudiger als erpoóls worden in gesteld. Werkgevers, werknemers en overheid' gaan óp maandag 26 fe bruari opnieuw met elkaar om de ta fel zitten. Er moeten dan besluiten wórden genomen over de pools, de cao's en het wel of niet verlenen van tewerkstellingsvergunningen aan werknemers van buiten de EG. LEIDEN - De wetenschap geldt in de westerse samenleving als de be- langrijkste- bron van kerïnis. Uit- spraken die als wetenschappelijk gelden, wordt een superieure status toegedacht. Het Studium Generale I van de Leidse universiteit organi seert de komende maanden een se rie rlezingen waarin wordt ingegaan op ontwikkelingen en vooruitgang in de wetenschap. In de cyclus komen zes onder zoeksterreinen aan de orde die,zich behalve het object van onderzoek onderscheiden in de gebruikte on derzoeksmethode. Aan ieder onder werp worden steeds twee lezingen gewijd. De lezingen - steeds op don derdagavond, aanvang 20.30 - heb ben plaats in het Centrale Facilitei tengebouw aan de Cleveringaplaats en zijn gratis en voor iedereen toe gankelijk. Het programma ziet er als volgt uit: 15 en 22 februari, de-geschiedenis van de wetenschap en de weten schap van de geschiedenis door drs. P. Vries (vakgroep economische en sociale geschiedenis) die duidêlij,k - zal maken hoe het komt dat de we tenschap zo'n belangrijke rol in'ifè: Westerse samenleving speelt. I en 8 maart, voortgang en voor uitgang in de literatuurwetenschap door dr. P. Sch'mitz (vakgroep alge mene literatuurwetenschap) over het wetenschappelijk karakter van de literatuurwetenschap. 15 en 22 maart, psychologie als technologie of zielkunde als men senkennis door dr. S. Terwee (vak groep theoretische psychologie). 29 maart en 5 april, voortgang en vooruitgang in de biologie door prof. P. Dullemeyer (vakgroep orga- nismale zoölogie) waarin onder meer de genetica als'laatste opzien barende ontdekking in dié biologie aan de orde kómt. 26 april en 3 mei, voortgang en vooruitgang in de rechtsweten schap door mr. A. Hol (vakgroep al gemene en inleidende vakken) over de vraag of de rechtswetenschap een wetenschap of slechts een theo retische toetsing van de praktijk is. 10 en 17 mei, voortgang en voor uitgang in de filosofie door prof. M. Fresco (vakgroep logica en metho dologie) over de filosofie als geeste lijke activiteit en geestelijke onrust. 'Een begeleidende literatuurmap is voor 10 gulden verkrijgbaar bij het bureau Studium Generale (tel. 277297). De storm van de afgelopen weken kon geen roet in het eten gooien, de stakende bouwvakkers iuél. De r bouw van het AZL kosten 250 miljoen) lag op schema. Maar vandaag is de bouw stilgelegd. Voor hoelang? (foto Win» Dijkman) Werkzaamheden Amerikaanse school Wassenaar liggen ook stil LEIDEN De nieuwbouw van het'Academisch Ziekenhuis Lei den, drie bouwwerken in Stë- venshof en twee in Wassenaar (waaronder detotstandkoming van de Amerikaanse school) lig gen sinds vandaag plat. De sta king, die gisteren vier bouwwer ken in Alphen en één in Leiden iam legde, verloopt naar wens, al dus de bouwbonden van FNV en CNV. Opvallende projecten waar gis teren het werk werd neergelegd: de nieuwbouw "van de Tweede Kamer en het ministerie van VROM in Den Haag, het Brain- park en hoofdkantoor van-Natio nale Nederlanden in Rotterdam en het casino aan het Leidseplein in Amsterdam. Stakingsleider voor Zuid-Hol land Nanning Schotanus was vandaag in Leiden en omgeving om bouwvakkers ervan te over tuigen dat staken het enige mid del is om de werkgevers te dwin gen een nieuwe cao af te sluiten. Op hervatting van het vastgelo pen overleg bestaat geen enkel zicht. De werkgevers zeggen niet van plan te zijn de bonden op nieuw uit te nodigen. Schotanus sluit daarom niet uit dat de sta king wel ee,ns lang kan gaan du- Verrast De stakingsleider: "Ik kan niet anders zeggen dan dat we verrast zijn over de grote bereidwillig heid om te staken. Een paar jaar geleden moesten de grote steden het voortouw nemen als er actie werd gevoerd. Daarvan is nu geen sprake mee.-De bouwvakkers die we hebben bezocht namen zelf het initiatief ermee te stappen. Als ik naar Alphen kijk, dan durf ik te stellen dat we daar met een topper te maken hebben. En we zijn er nög lang niet. We hebben zeker vijftig telefoontjes gehad om langs te komen. Of ze aub plat mogen. Over actiebereidheid". Zuid-Holland denkt vandaag zo'n duizend nieuwe stakers in te schrijven. Dan, zegt Schotanus, wordt het wat minder. De grote werken zijn dan uitgeput en ko men de kleintjes aan de beurt. Vaak, zo is de ervaring van de sta king in 1985, liggen de meningen daar verdeeld.' Zij zijn het ook die de nieuwe cao tegenhouden. De vakbondsleider stelt "dat wanneer de actie in de bouw een week of langer gaat duren, ér lan delijk rond de 20.000 stakers zijn. Een aantal dat de FNV zelf niet had verwacht. Hieruit blijk, meent Schotanus, dat de bouw vakkers graag een 36-urige werk week willen. Uren, die de bouw bonden uitgekeerd willen zien in extra vrije dagen. De werkgevers willen daar niet aan. Controle Vakbondsmensen controleren el ke dag de bouwwerken om na te gaan of er daarwerkelijk wordt gestaakt. Het is nodig, zegt Schotanus. "We hebben nu al een telefoontje binnengekregen dat een aannemer een andere ploeg metselaars heeft aangetrokken om gewoon door te gaan. Nou, dat kan niet. Want het bouwwerk waar hij actief is,, is besmet ver klaard. Iedereen die erop komt is in overtreding". De eerste stakingsdag heeft de bouwbonden zo'n 40.000 gulden gekost. Geld dat uit het weer standsfonds komt. Een fonds dat kapitaalkrachtig genoeg is, zegt de vakbondsman, om een langdu rige staking te bekostigen. Waar de grens ligt weet hij niet, maar het is wel de bedoeling van de FNV en CNV om in zo kort moge lijke tijd zoveel mogelijk stakers te hebben. ZOETERWOUDE - De directie van Heineken heeft een kort geding aangespannen tegen de Industriebonden FNV en CNV. Het concern hoopt op die manier de stakingen bij de brouwerijen in Zoeterwoude en Den Bosch te beëindigen. De directie nam deze stap nadat beide bonden gistermid dag een ultimatum naast zich neerlegden. Heineken had ge ëist dat alle acties en blokkades voor 17.00 uur werden be ëindigd. FNV en CNV zetten de staking echter voort. Het kort geding dient vrijdag voor de president van de recht bank in Amsterdam. De directie overweegt ook om alle geleden en de nog te lijden schade op de bonden te verhalen. Hoe groot die schade is, is op dit moment nog niet te zeggen. Heineken vindt de acties onrechtmatig omdat ze uit braken voordat de onderhandelin gen over de reorganisatie feitelijk waren begonnen. Volgens CNV-bestuurder Leo Bons willen de bonden de staking pas beëindigen wanneer Heineken hun eisen inwilligt 'en dus onder meer het reorganisatieplan intrekt. De directie van het concern voelt hier niets voor. De bonden ontken nen overigens dat hun actie on rechtmatig is. Bons: "Het heeft geen zin om weer om de tafel te gaan zitten als de directie haar op stelling niet verandert. We kunnen hun dan namelijk geen enkel uit zicht op een oplossing bieden". De CNV-bestuurder toont zich niet onder de indruk van het dreige ment van Heineken dat ze de scha de op de bonden wil verhalen. "Vol gens ons kan daar geen sprake van zijn". Dictaat Personeels-directeur H. Hofhuis van Heineken zegt nog altijd niet te begrijpen waarom FNV en CNV de spontane acties van het personeel hebben overgenomen. "We hebben gezegd dat alle onderdelen van het reorganisatieplan bespreekbaar zijn. Alle punten waarmee de bon den het niet eens zijn kunnen in principe nog worden veranderd. FNV en CNV eisten echter dat we het direct van tafel zouden halen. Maar ja, we dienen natuurlijk geen plan in om het bij het eerste de beste overleg meteen weer in te trekken. Dat zou onzinnig zijn". Dat het overleg is vastgelopen - zoals de bonden stellen - is niet de schuld van Heineken, meent Hof huis. "Tijdens het overlég van dins dag legden FNV en CNV ons een lijstje voor met 13 eisen en ze wilden pas verder praten als we op alle ei sen ja hadden gezégd. Dat is natuur lijk geen basis om te overleggen. Toen we niet direct op de eisen in gingen, zeiden de bonden dat ze te rug moesten naar hun leden. Ze hadden namelijk slechts een man daat gekregen om die 13 eisen in te dienen. Dat noem ik geen mandaat meer, d,at is een dictaat". Ondanks alles heeft Hofhuis be grip voor het rumoer rond het reor ganisatieplan. "Ik kan me de emo ties voorstellen. Het schrappen van 700 arbeidplaatsen is natuurlijk ook niet niks. Dat komt hard aan bij de mensen, vooral ook omdat het ja renlang heel goed is gegaan met Heineken. Er zal nu echter iets ge daan moeten worden, willen we de continuïteit van het bedrijf behou den". Buckler De kritiek dat het reorganisatieplan onzorgvuldig en ondoordachtis, wimpelt de personeels-directeur weg. "Het verhaal gaat dat we de .chefs van de afdelingen slechts een briefje hebben gestuurd met de vraag hoeveel mensen ze kunnen missen. Waar dat vandaan komt, weet ik niet, maar het is flauwekul. Het is niet de manier waarop we naar de organisatie kijken. Het plan is heel wat gefundeerder, vinden wij". Hofhuis is het evenmin eens met de stelling dat Heineken slechts het mes wil zetten in het bedrijf en geen lange-termijnvisie heeft ontwik keld. "We proberen ons marktaan deel terug te krijgen met de ontwik keling van nieuwe produkten, zoals dat inmiddels al is gebeurd met Buckler, Dry 100 en Amstel 1870. De bonden zullen het ons echter niet kwalijk moeten nemen dat we onze marketingplannen niet aan de openbaarheid prijsgeven. We willen het onze concurrenten niet te mak kelijk maken". Te vroeg De derde bij het overleg betrokken bond, de Unie BLHP, heeft zich ge distantieerd van de actie. Bestuur der Jan Verbaan van de Unie: "Ik krijg de indruk dat de andere bon den zich te veel hebben laten leiden door de emoties onder het perso neel. Juridisch echter heeft deze ac tie geen poot om op te staan. Het is allemaal nog veel te vroeg". Giftig grondwater onder Alphense stort niet verwijderd ALPHEN AAN DEN RIJN - Hei- demij Milieutechniek is gisteren begonnen met het onderzoek naar dioxines op de voormalige vujl- stort in de Alphense Coupépolder. De vakgroep milieuchemie van de universiteit van Amsterdam zal 10 grondmonsters analyseren en hoopt de resultaten daarvan eind maart bekend te maken. Het on derzoek is gebaseerd op geruch ten als zou bierbrouwer Heineken er giftig materiaal hebben gestort maar concrete aanwijzingen hier voor ontbreken. In afwachting van de afloop van het onderzoek is de provincie, daarin gesteund door TNO, niet van plan verontreinigd grondwa ter te verwijderen. Het provinci aal bestuur heeft dit laten weten in een brief aan de omwonenden van de voormalige stort. Er is geen aanleiding voor het afpompen of zuiveren van dit grondwater, vindt de provincie, omdat 'de con centraties gevaarlijk stoffen in dit diepe grondwater beperkt zijn. Ook de kans op verspreiding wordt minimaal geacht. In het grondwater direct onder de stort werden stoffen als ben zeen, tolueen, ethylbenzeen en xyleen aangetroffen. In het water aangrenzend aan de stort werd geen verontreiniging gevonden. Het grondwater zal echter perma nent in de gaten worden gehouden om een eventuele toename van de vervuiling of een plotselinge ver spreiding tijdig waai Er moet nog een plan worden gemaakt wat er moet gebeuren de vervuiling plotseling ernstige vormen aanneemt. Na af loop van het dioxine-onderzoek wordt definitief besloten welke maatregelen er met betrekking tot het grondwater moeten wor den genomen. Het gemeentebe stuur, de streekcommissie en het bewonerscomité zijn van mening dat de gevonden verontreiniging voldoende aanleiding is om nu al maatregelen te nemen. De provincie wijst de kritiek van TNO op het eerdere onder zoek op de stort af. TNO stelde vast dat een goed beeld van de stort alleen kan worden verkre gen door systematisch grondbo ringen te doen. Het eerste onder zoek, waarbij alleen geboord werd op plekken die door geofy sisch onderzoek als verdacht wer den aangemerkt, vond TNO on volledig. De geruchten dat er 100.000. vaten op de stort zouden liggen, rechtvaardigde gericht on derzoek naar de aanwezigheid van deze vaten, vindt de provin- 0uöi7icuto£ - Door den Nederlandschen Post- duivenbond zijn voor dit jaar twee wedvluchten uitgeschre ven, waaraan alleen vereenigin- gen, tot den bond behoorende, mogen deelnemen. De eerste, voor oude duiven, heeft plaats uit Metz, en duurt tot 2 x 24 uur na de loslating, terwijl de laatste, voor jonge duiven, broed 1890, gehouden zal worden van uit Rheine, en tot 24 uur na de loslating zal duren. Men rekent dat aan de eerste wedvlucht door 500 en aan de laatste door 100Ö duiven zal worden deelgno- men. Voor beide wedvluchten zijn medailles als prijzen uitge loofd. -Te Pesth is de vergunning tot het maken van eene inrichting voor lijkverbranding gewei- Vijftig jaar geleden: 'Een goede moeder ziet meer met één oog dan de vader met zeven oogen' 'Een booze vrouw en een kapotte pan brengen ieder huis schade' 'Jonge dochters moet men niet op een stoel laten zitten, maar flink aan het werk houden'. Zooals ook in den strengen winter van 1929 voorgekomen is, kunnen de bewoners van de Ve- luwe en andere boschrijke stre ken de laatste dagen herhaalde lijk min of meer harde ontplof fingen als van pistoolschoten hooren. Deze worden veroor zaakt door de bevriezing van boomen, voornamelijk beuken. Na zoo'ti ontploffing vertoont de boom barsten van min of meer groote afmeting. Het strand te Katwijk-Zee is in een waar Poollandschap her schapen. Er heeft zich daar een ijsdijk gevormd, die o.a. bij de Oude Kerk een hoogte van onge veer 3 Meter bereikt heeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15