Provincie weigert overname onderhoud wegen in regio Kwantum naar Zoeterwoude ondanks personeelsproblemen Leiden krijgt steeds meer obstakels voor gehandicapten DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 DEN HAAG/LEIDEN - Het lukt verschillende gemeenten in de Leidse regio en de Rijnstreek niet om het beheer en onder houd van bepaalde weggedeel ten aan de provincie over te doen. Volgens het provinciebe stuur voldoen de wegen niet aan de normen die worden ge steld voor opname in het pro vinciale net. Van belang daarvoor is onder meer dat ten minste de helft van het ver keer over die wegen doorgaand is. Ook dienen ze onderdeel uit te ma ken van een verbindingsroute tus sen gemeenten met meer dan 5000 inwoners, terwijl ze niet parrallel mogen lopen met andere verbin dingswegen. De herziening van het provinciale wegenplan wordt later dit jaar in provinciale staten behandeld. Leiden heeft bezwaar gemaakt te gen het niet opnemen van de Ka- naalweg, die buiten de bebouwde kom ligt en meer dan vijftig procent^ doorgaand verkeer verwerkt. De ge meente stelt dat die een duidelijke regionaal/agglomeratieve functie heeft. De provincie beschouwt de Kanaalweg van lokaal belang, dat er onder meer een aansluiting naar het industrie- en kantorencen trum is gemaakt. Ook de aanleg van woonwijk Roomburg en de stadsre- creatieparken De Bult en Cronen- steijn speelt daarbij een rol. De functie van de weg in de relatie Voorschoten-Leiden is onderge schikt, zegt de provincie. Daarvoor zijn meer routes door Leiden be schikbaar. Voorschoten stelt ten aanzien van de S8 dat bij de herziening wegbe- heer geen rekening is gehouden met de spoorbaanverdubbeling en - ondertunneling. De hele weg moet in beheer van de provincie blijven. De provincie zegt dat het gedeelte van de weg onder de spoorlijn door, dus de tunnel en de toegangswegen aan beide zijden, binnen de be bouwde kom liggen en derhalve aan Voorschoten toebehoren. De ge meente noemt dit onacceptabel. Wassenaar heeft bezwaar tegen overname van het provinciale deel van de Landscheidingsweg, maar volgens de provincie vervult dat een plaatselijke functie. Alkemade wil dat de Alkemade- laan provinciaal wordt, vanwege de hoeveelheid doorgaand verkeer en het feit dat aansluitende delen bui ten de bebouwde kom ook door de provincie worden beheerd. De pro vincie stelt daarentegen dat de Alkemadelaan binnenkort, na de volledige aansluiting van de S20 op de rijksweg A4 niet meer aan het ge stelde percentage doorgaand ver keer komt. Over de Leidseweg zijn de ge meente en provincie het evenmin eens, alleen ligt de situatie hier on- gedraaid. De provincie wil van de weg af, terwijl Alkemade geen geld heeft om die weg te onderhouden. "De financiële middelen voor het wegennet zijn nu al onvoldoende". De provincie hanteert echter het kernencriterium om de weg van het eigen plan af te voeren. Hazerswoude heeft geprobeerd de Rijndijk te slijten, maar de aan leg van de rijksweg 11 voorkomt dat de huidige doorgaande route in het provinciale wegenplan kan worden opgenomen. De provincie gaat vol gens de gemeente voorbij aanhet feit dat de huidige route ook na de openstelling van RW11 nog altijd 10.000 motorvoertuigen per etmaal te verwerken krijgt (nu 22.000 tot 28.000 11). LEIDEN - De komst van een filiaal van Kwantum Nederland naar Zoe terwoude komt niet in gevaar door een gebrek aan personeel, aldus al gemeen directeur Streppel. Op de wervingsdag die het bedrijf vorige week hield om personeel aan te trekken, kwamen slechts vijftien belangstellenden opdagen. Kwan tum heeft voor de winkel in Zoeter woude zeker 19 mensen in vaste dienst nodig. Het filiaal moet in april worden geopend. Kwantum Nederland werft al twee jaar lang zelf personeel. Dat gebeurde ook in dit geval door één advertentie met een, volgens Strep pel, spraakmakende tekst: 'Werk aan de winkel voor afdelingschefs, part-time winkelpersoneel en hulp krachten'. De tekst had niet het be oogde effect. Kwantum Nederland had enkele tientallen kandidaten verwacht op de wervingsdag. Volgens algemeen directeur Streppel ligt het niet aan de wer vingsformule. In het verleden heeft die bijna altijd voldoende reacties opgeleverd. "In Tilburg meldden zich zelfs 1450 mensen aan", aldus de algemeen directeur. "Maar het is een bekend verschijnsel dat het in de Randstad moeilijk is om perso neel te vinden. De arbeidsmarkt is uitermate gespannen, vooral in de detailhandel. Van collega's hoor ik hetzelfde, ook zij hebben moeilijk heden om personeel te vinden". Het Amsterdamse filliaal van Kwantum heeft ook problemen met het vin den van genoeg werknemers. De algemeen directeur verwacht overigens geen verdere problemen bij het vervullen van de vacatures. Kwantum Nederland heeft inmid dels contact gezocht met het gewes telijk arbeidsbureau Leiden (GAB). LEIDEN Er is de laatste jaren in Leiden een aantal 'drempels' opgeworpen voor gehandicapten. Dit concludeert J.J. Ris namens de Leidse gehandicaptenorgani saties in de nota 'Drempels weg, ook in Leiden'. Een van die drempels is vol gens de nota het verwijderen van de verkeerslichten uit de Bree- straat. Daardoor is het voor visu- eel-gehandicapten moeilijker ge worden om over te steken. Ook door het verwijderen van zoge naamde ratel-installaties bij ver keerslichten is deelname aan het verkeer voor deze groep moeilij ker geworden. Voor slechtzienden zijn ook de nieuwe bushokjes geen verbete ring. De doorzichtige kunstof pla ten aan de zijden van de abri's zijn vrijwel niet te zien omdat de zoge naamde 'gele' signalering' ont breekt. Ook de reclamezuilen vor men voor visueel-gehandicapten vaak een obstakel. "Zolang deze borden niet in de looproutes wor den geplaatst is daar geen be zwaar tegen, doch geconstateerd moet worden dat hier en daar in de stad borden wel degelijk in de looproutes zijn geplaatst", aldus de nota. De betonnen pukkels op trot toirbanden (de zogenaamde Pe ters-pukkels) moeten het ook ont gelden. "Zodra die in de looprou te staan zoals op de hoek Van der Werfstraat/Pelikaanstraat leveren deze pukkelbanden wel degelijk gevaar op, niet alleen voor blin den en slechtzienden maar ook voor bejaarden en zelfs voor fiet sers die het risico lopen dat ze er met hun pedalen tegenaan bot- De gehandicapten-organisaties beklagen zich in de nota over de opstelling van de haringkar bij het station. Deze is opgesteld over de 'gidslijn', die ten behoeve van visueel-gehandicapten is aange legd. Verzoeken om zijn kraam enkele meters te verplaatsen heb ben nog gëen resultaat gehad. In de nota wordt verder het aantal gehandicapten in Leiden opgesomd. Ris stelt dat er globaal 11.000 mensen zijn in Leiden die zo'n handicap hebben dat ze in hun functioneren worden belem merd. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Slimme meid I Vorig jaar stuurde het Leidse ge meentebestuur een brief naar alle Leidse meiden in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. De brief bevatte vrij vertaald de volgende boodschap: jullie toekomst gaat er anders uit zien dan van jullie moeders. Re ken er niet op dat jullie man straks wel voor je zal zorgen, maar kies zelf een goede oplei ding. Meiden moeten vanaf 1990 namelijk echt op eigen benen staan en een eigen inkomen ver dienen. De brief aan Leidse meiden was de voorzet voor een aktieweek waarin ruimschoots aandacht wordt besteed aan de maatregel van de overheid die meiden 'dwingt' in hun eigen levenson derhoud te voorzien en niet meer als vanzelfsprekend de rol van huisvrouw op zich te nemen. De ze week is het vervolg. Onder het motto 'Een Leidse meid kiest voor zelfstandigheid!' is gisteren het startschot gegeven voor een lokale voorlichtingscampagne over de economische zelfstandig heid van meisjes. Directe aanleiding voor de campagne is de zogeheten '1990- maatregel'. Die houdt in grote lij nen in dat met ingang van dit jaar de kostwinnerstoeslag uit de soci ale zekerheid verdwijnt voor ie dereen die in 1990 18 jaar wordt (tenzij er kinderen onder de 12 jaar te verzorgen zijn). Wat betekent die maatregel precies? Als een meisje en haar partner samen werken helemaal niets. Maar als een meisje samen woont, zonder eigen inkomen, en de partner wordt werkloos, dan wordt het anders. Tot dit jaar kreeg die partner nog een toeslag op de uitkering. Vanaf 1 januari is dat afgelopen. Die ene uitkering is dan niet meer genoeg om van te leven. Met andere woorden: de vrouw zal een baan moeten gaan zoeken. Het traditionele rolpatroon waarbij de vrouw huisvrouw is en afhankelijk van het inkomen van haar partner zal door de 1990- maatregel verder vervagen. De campagne van de gemeente Lei den is er op gericht jonge meiden duidelijk te maken dat ze nu en straks in hun eigen onderhoud moeten voorzien en dat hun kost je niet gekocht is als ze straks gaan s voor wie de nieuwe maatregel van toepassing wordt. Wethouder Van Dongen (on derwijs, sociaal cultureel werk en emancipatie) benadrukt dat scho len een belangrijke rol spelen als het gaat om de verwezenlijking van economische zelfstandigheid voor meisjes. "Docenten moeten zich bewust worden van het feit dat zij leerlingen kunnen onder steunen bij het maken van de juiste school- en beroepskeuzen. Zij moeten meisjes duidelijk voorhouden wat hun keus nu be tekent voor later. Een goede keus vergroot namelijk de kans op een betere baan met een beter salaris. Een goede keus nu betekent dus economische zelfstandigheid la ter". "Veel meisjes bepalen nu hun beroepskeuze met in het achter hoofd het idee dat ze toch gaan trouwen en kinderen krijgen. Ze zien een baan vooral als een over brugging van de periode tussen school en trouwen, of in elk geval tussen school en de geboorte van het eerste kind. Dat wordt nu we zenlijk anders. Het buitenshuis werken van vrouwen wordt net zo vanzelfsprekend als het buitens huis, en binnenshuis, werken van Slimme meid (2) Economische zelfstandigheid in de toekomst betekent dat meisjes zich nu al daarop moeten voorbe reiden. Belangrijk is om op school een opleiding en vakken pakket de kiezen dat straks vol doende mogelijkheden biedt op de arbeidsmarkt. Op 21 februari is er daarom een informatiemiddag voor het onderwijs over de 1990- maatregel. Onderwijsgevenden, decanen, maar ook meidenwerk sters en ouders uit de medezeg genschapsraden hebben immers bij uitstek te maken met meisjes "Meisjes moet duidelijk wor den gemaakt dat ze bij het kiezen van een beroep er niet meer van moeten uitgaan dat het voor een paar jaar is maar voor de rest van hun leven. Naast de 1990-maatre- gel zijn er namelijk meer tekenen die er op wijzen dat de rijksover heid niet langer uitgaat van het traditionele gezin als hoeksteen van de samenleving. Er ligt bij voorbeeld een wetsvoorstel op ta fel om de duur van het recht op alimentatie te beperken. Ook hieruit blijkt dat het huwelijk voor vrouwen geen levensverze kering meer is. Vrouwen worden geacht na een scheiding een nieuw leven, inclusief eigen in komsten, op te kunnen bouwen". Slimme Meid (3) De Leidse emancipatiewethou der vindt de 1990-maatregel op zich een stap in de goede richting. Een stap op weg naar zelfstandig heid voor mannen én vrouwen. Maar er valt ook wel wat aan te merken op de maatregel. Er zijn bij voorbeeld nog te weinig voor zieningen die vrouwen met kin deren in staat stellen buitenshuis te werken. Kinderopvang is on vermijdelijk als meer vrouwen gaan werken. Dit zou bekostigd kunnen worden door allerlei be lastingvoordelen voor kostwin ners af te schaffen". Van Dongen zegt zich er van bewust te zijn dat de weg naar economische zelfstandigheid een taai en langdurig proces is. "Er moet nog veel gebeuren. Ook van de kant van de gemeente. Ik wil voor het meidenwerk wel meer geld vrijmaken". "De 1990-maatregel is niet iets dat echt leeft onder meiden van 14,15 jaar", weet meidenwerkster Paulien Verstraaten. "Ze zullen er echt niet uit zichzelf over bè- ginnen". Aanstaande zaterdag 'Een Leidse meid kiest voor zelfstandigheid'. Bovenstaand af fiche zal van 20 februari tot 7 maart op 38 pun ten in de stad (o.a bij bushal tes) de aandacht vestigen is op de zogeheten 1990- maatregel die meisjes 'dwingt' straks op eigen benen staan. wordt daarom een meidenkermis gehouden (van 12.00 tot 17.00 uur) in het Breehuys aan de Bree- straat. Meisjes kunnen dan aan al lerlei activiteiten deelnemen waarbij spelenderwijs informatie wordt gegeven over de 1990- maatregel. Op de meidenkermis (gepresenteerd door zangeres Glenda Peters) worden voorstel lingen gegeven afgewisseld met demonstraties en workshops en er is doorlopend een markt. Voor scholen voor het voortge zet onderwijs is er verder een pro ject (20-22 februari) waarbij meis jes zichzelf kunnen testen met be trekking tot bepaalde beroepen, zowel traditionele als niet zo tra ditionele. Scholen kunnen ook meedoen aan een theaterproject (tot 21 februari) en op vrijdag 23 februari is er in de Streekschool aan het Lammenschanspark een Doedag waarbij meisjes kunnen kennismaken met verschillende technische beroepen. Slimme vent Behalve dat de school een bijdra ge kan leveren aan het bewustma ken van meisjes moet er ook aan dacht gaan naar jongens. Immers: vrouwen kunnen het werk bin nen- en buitenshuis namelijk al leen combineren als mannen dat ook doen. Het feit dat steeds meer vrouwen buitenshuis gaan wer ken heeft dus ook gevolgen voor jongens. Mannen moeten een gro ter aandeel in het huishouden en de verzorging van de kinderen, als die er zijn, op zich nemen. Van Dongen noemt het zelfs essen tieel dat mannen huishoudelijke taken overnemen "anders veran dert er niets". Tijdens de informatiedag op 21 februari wordt ook aandacht be steed aan de vraag of jongens voorbereid zijn op hun toekomst. "Zij zullen straks namelijk een ander soort meisjes op de vrijers- markt tegenkomen", aldus Lauk Woltring die op de informatiedag een workshop over dit onderwerp leidt. Volgens Woltring valt ook voor jongens veel te winnen bij het doorbreken van bestaande rolpatronen". Minister d'Ancona van WVC heeft onlangs verklaard dat er straks een voorlichtingscampag ne moet komen om jongens er op te wijzen dat ze in de toekomst ook vaker hun eigen boontjes moeten doppen. Jongens moeten gaan beseffen dat samen uit (wer ken) ook samen thuis (verzorgen) betekent. Het volgend motto hangt al in de lucht: "Een slimme vent strijkt zijn eigen hemd". Onderzoek naar mogelijkheden luchtmetingen op Noördeinde LEIDEN - De directie milieu van de gemeente onderzoekt momen teel op welke wijze luchtmetingen kunnen worden verricht in wonin gen aan het Noofdeinde. Wethou der M. van der Molen beloofde de raad onlangs te laten onderzoeken of er inderdaad onaanvaardbare concentraties koolmonoxide en - dioxide in de woningen hangen. Het actiecomité Noo(r)deinde sug gereerde dit onlangs in een brief aan het college. G. in 't Veld, hoofd van de ge meentelijke directie milieu, wilde gisteren nog niet veel vertellen over de vorderingen van het onderzoek. "Ik wil de bevindingen eerst mee delen aan de wethouder die op dracht heeft gegeven voor het on derzoek". Wel liet hij weten dat het een uiterst moeilijke zaak wordt om uitlaatgassen in de woningen te ten, omdat het waarschijnlijk zeer lage concentraties gaat. Politie neemt opgezette egel in beslag LEIDEN - Bij boekhandel Kooyker aan de Breestraat is gisteren een ge prepareerde egel, die in de etalage stond, in beslag genomen. Egels zijn beschermd volgens de natuur beschermingswet. Het is in de wet niet toegestaan egels op te zetten, zelfs niet als ze dood zijn gevonden. Het opgezette dier was eigendom van een personeelslid. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Maatregelen op Leidsevaart VOORHOUT - De rijkspolitie in' Voorhout gaat stappen nemen om het aantal aanrijdingen op de Leids evaart te verminderen. De politie wil in overleg met de gemeente on derzoeken of een beperking van de snelheid mogelijk is en of waar schuwingsborden kunnen worden geplaatst. Eind vorig jaar is een inventarisa-i tie gemaakt van de aanrijdingen. De Leidsevaart levert, met name ter hoogte van de Nagelbrug, de mees-| te botsingen op in Voorhout. Ook de afgelopen week hebben zich her haaldelijk kettingbotsingen voorge-| daan op dit punt, waarbij in een aan-; tal gevallen een auto in het water te-i rechtkwam. Het afgelopen week einde werden zeven auto's bescha digd bij een botsing. "De gegevens laten zien dat er; vooral in het weekeinde veel ket-| tingbotsingen voorkomen. Het gaat i meestal om dagjesmensen van bui ten de streek, die niet bekend zijn) met de situatie", zegt wachtmeester J. Hak, die samen met opperwacht- j meester P. van Boxcel een studie; heeft gedaan naar de problemen op de belangrijke doorgangsweg van de A44 naar de kust. Daarbij is ook j de verkeersgroep van de rijkspolitie in het district Den Haag betrokken. Hak wijst twee belangrijke oorza- ken aan voor de talrijke aanrijdin gen. "Er wordt te hard gereden en te weinig afstand gehouden. De auto- mobilisten houden er geen reke ning mee dat ze op een secundaire weg rijden, waar diverse verkeers maatregelen van kracht zijn en waar I verkeerslichten staan". Ook de afslag naar het sportter rein bij Voorhout zorgt, met name voor automobilisten uit de richting Noordwijk, geregeld voor onaange- j name verrassingen. "De automobi- j listen zijn dan net opgetrokken bij het verkeerslicht en verwachten dan niet dat er afslaand of stilstaand j verkeer op de weg staat", licht Hak i toe. Financiën In 1991 een geraamd tekort van 2,5 I miljoen gulden en daar nog eens 8 miljoen bij om het programma van de PvdA te realiseren. Dan ook nog een socialistische minister van bin nenlandse zaken naar wie je als par tijgenoot niet kunt uithalen, plus meentefinanciën met de medede ling dat als de gemeente nog meer tekorten kweekt hij met een belas- j tingmaatregel zal komen... Uit pure armoe dan maar wijzen naar de kleine gemeenten die zo weinig aan bijstandskosten hoeven uit te geven en vergeten dat de grote gemeenten wel meer geld krijgen voor stadsvernieuwing en per inwo ner/woning beter worden bedeeld uit het gemeentefonds (om welke reden dan ook elke vierkante meter in Leiden wordt volgestouwd). Wat nu te doen? Eerst de WD maar de wacht aanzeggen en een scène rond Kuijers creëren, dan is de weg vrij voor CDA of D66. Die staan al lang te trappelen van onge duld om de nieuwe wethouder van financiën te leveren en het vuil te ruimen dat door anderen is klaarge zet. Alleen de burger mag het gelag betalen, maar dat-valt pas na de ver kiezingen op. Jos Boerakker, Mauritsstraat 75, 2316 SR Leiden. mantha dv. J.P.J. Brouwer en M.A. Meeuwen oord. Dion Jan Charles zv. A. Kwestroo en L.M. van der Hoeven, Robertus Gerardus zv. F.P. de Vries en J.G. Siera, Hermen zv. P.W. Vos en J.M. Martini, Manon dv. G.G. van der Luijt Cornelis Sebasti- E. Kemner en E. van der Voet, Christi- aan Alexander zv. H. Nicolai en F.E. Blom, Bart Adrianus Maria zv. P.J.M. van Eeden en H.C.M. van der Ploeg, Tugba fJv. F. Camci en G. Camci, Elaine Lucia Annie dv. W. Pen en H.L.H.J.M. Aubert, Suzanne Adrienne Michele dv. F.J.P. Montagner en L.I. Mangin, Christine Nerima Sophia dv. D.C. Plagmeijer en J.H. Gerritse, Robin Jan Cornelis zv. J.C. van Riel en G. van der Maas, Sharleen Johanna Gloria dv. W.A. van Altena en N.M.G. van der Geest, Tom zv. R.D. Bakker en A.D.M. Harteveld, Rai nier zv. H. Alberda en M. Alleda, Jouke Johan nes zv. B.G. Wortelboer en C. Scheuer. LEIDEN - overleden: M. van der Heijden geb. 30 dec. 1919 man. S.C.H. Beeker geb. 8 1921 man, R.G.J. Smits geb. 25 jan. 1990 man, K. Huibers geb. 26 okt. 1936 man, J.G. Snelderwaard geb. 31 okt. 1931 man, C.G. van Dobben de Bruijn geb. 12 mei 1908 man, L.H. IJkhout geb. 10 mrt. 1905 man-, M. van Houten geb. 11 febr. 1905 vrl., A. Knurageb. 1 juli 1914 man, K. van Eijk geb. 5 sept. 1926 man, L.E. Sirag geb. 25 dec. 1916 vrl echtg. van N. Lie- bert. J.C. Goedhart geb. 25 mei 1921 man, M.E. Klein geb. 25 mei 1901 vrl. geh. gew. met J.F. Nulle, Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt zaterdag 24 februari een bingo gehouden. De zaal is open om 19.00 uur en de eerste bingo begint om 20.15 uur. Geneeswijzen Het Leidse Volkshuis begint op dinsdag 20 februari een timmercursus voor vrou wen. De cursus duurt 10 lessen en kost 50 gulden. Op 8 maart begint een cursus natuurlijke-geneeswijzen waarbij de ach tergrondideeën hiervan worden belicht. De cursus bestaat uit 12 lessen op don derdagochtend en kost 60 gulden. Voor inschrijven en informatie tel 149180. Sportletsels EHBO-vereniging Peerke Donders houdt dinsdag 20 februari een lezing over het thema sportletsels. J. Kerkvliet gaat on der meer nader in op eerste hulp bij sportongevallen en zal het tapen en aan- bandages demonstreren. De lezing is in het Leonardushuis, Haagweg 14 en begint om 20.00 uur. Carnaval De carnavalsvereniging De Leidse Huts potten houdt zaterdagmiddag 17 februari een carnavalsfeest voor 55-plussers. Daarbij treden het muzikale duo Muuse en Chouffour en entertainer Bram Bies- terveld op. Kaarten voor dit feest kosten 5 gulden. Het carnaval in het Antonius Clubhuis begint om 13.00 uur. Daarnaast bezoeken de Hutspotten ook verpleegte huis Zuydtwijck (donderdag 22 februari) en verzorgingstehuis Rijn en Vliet (vrij dag 23 februari). Na het bal-masque op zaterdag 24 februari gaat de vereniging op maandag 26 februari met geestelijk en lichamelijk gehandicapten naar ver zorgingstehuis Roomburgh, Elisabeth- gasthuishof en Het Huis op de Waard om daar feest te vieren. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligerscentrale gaat op dinsdag 20 februari op visite bij 55-plus sers in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Aan de hand van een spel en videoband wordt een toelichting gegeven op vrijwilligerswerk. Ook kan een kijkje worden genomen in de vaka- turemappen. Het bezoek is van 10.00 tot 11.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14