EIDEN Raad wil snel inzicht in rol wethouders schouwburg-affaire Wooncomplex voor senioren en minder validen Losplaats Dekamarkt Hogewoerd uitgebreid Wegdek Sint Jorissteeg in wit9 grijs en rood LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 LEIDEN - De gemeentèraad neemt voorlopig geen ge noegen met de verklaringen van VVD-wethouder Kuij- ers (cultuur) over zijn hande len in de schouwburg-affai re. Binnen enkele weken moet de commissie voor de tekort schoot. In juli 1989 bleek dat er een tekort was van bijna 115.000 gulden dat ook aan wethouder Kuij- lig. En toch informeert de wethou der de raadscommissie niet direct". Volgens Kuijers was het niet r werd gemeld. Tot in september dig de raad te informeren, omdat gebeurde er niets. Daarna heeft de nog steeds werd gedacht aan boek- schouwburg twee weken de tijd ge kregen om een verklaring te zoe ken, dook de afdeling financiën in de zaak en werd uiteindelijk VB Ac countants ingeschakeld. Dit onder- houdkundige fouten die zouden worden opgehelderd. Op het mo ment dat duidelijk werd dat het ver moedelijk om een fraudezaak ging, werd aangifte gedaan en mocht de rekeningen onderzoeken ofzoeksbureau constateerde de finan- raad niet meer worden geïnfor- 1 1 1 vast dat het te- meerd. Dat was de afspraak met jus- opgelopen tot titie, aldus Kuijers. VB Accountants Langenberg nam met deze verkla- ng geen genoegen. "De raad had Kuijers en eventueel ook wethouder Bordewijk (PvdA/financiën) hebben ge faald. ciële chaos en stelde vast dat het te kort inmiddels 132.000 gulden. Tijdens een extra vergadering van raadscommissies spitste de dis- ch toe op twee hoofdpu De Socialistiese Partij trok gister avond al een conclusie: "De politie ke sturing bij de schouwburg heeft ontbroken. Daarvoor is wethouder Kuijers verantwoordelijk. Hij moet dus opstappen", aldus het SP- raadslid Vergeer, die zich nog niet wilde uitlaten over de politieke toe komst van de PvdA'er Bordewijk. Bij de schouwburg werd vorig jaar een tekort van ruim 130.000 gul den geconstateerd. Er loopt inmid- ten: hoogte en nam hij, of wethouder Bordewijk, toen de juiste maatrege len, en niet al Kuijers op de geïnformeerd kunnen worden besloten vergadering met op legging van geheimhoudings- de gemeenteraad plicht". Ook Koek was niet tevre- juli vorig jaar geïnfor- den met Kuijers' uitleg: "Het ant- r het verdwenen geld. De woord is niet bevredigend te i maal had afgespeeld bij de schouw- kwestie van politiek inzicht. Op dit moment constateren we dat het overslaan van vergaderingen in juli, september en oktober een ongeluk burg. Verbazing Vele politici toonden zich uitermate kige keuze er geen ruimte is op de losplaats worden ze gewoon midden op de straat gezet, waardoor de smalle LEIDEN - De laad- en losplaats voor vrachtwagens op de Hoge woerd, aan de achterzijde van de Dekamarkt, wordt uitgebreid. Ook weg geheel wordt geblokkeerd wordt er in de toekomst strenger ge controleerd op het illegaal parkeren op de laad- en losplaats. De verkeerssituatie rond de su permarkt, waarvan de ingang ligt aan het Levendaal is veel omwo nenden al geruime tijd een doorn in het oog. Vooral in de ochtenduren rijden vrachtwagens af en aan. Tij dens de gisteravond gehouden De bewoners vrezen dat dit pro bleem met een grotere losplaats niet tot het verleden behoort. Volgens hen kan nooit genoeg ruimte wor den geschapen om drie grote vrachtwagens achter elkaar te zet ten. De bewoners riepen de ge meente op te gaan praten met de di rectie van de supermarkt. "Ze moe dat geregeld drie grote gens tegelijk worden gele Beroep tegen weigeren café Hogewoerd 129 LEIDEN - Het collegebesluit om toestemming te weigeren voor een nieuw café in het pand Hogewoerd voorrijden". Mevrouw G. zegde toe contact op te nemen met het bedrijf. Een ander punt waaraan de om wonenden zich ergeren is dat de vrachtwagens meestal tegen het eenrichtingsverkeer de Plantage in rijden om op de Hogewoerd te ko ning wordt getroffen waardoor dat niet meer mogelijk is zijn we meteen van het los-probleem af. De grote opleggers kunnen nooit via de stegen de Hogewoerd op i de wethouder". Kuijers. De Duidelijk werd dat de zaak pas in uiterst af- oktober bij wethouder Bordewijk van financiën bekend werd. Op 17 oktober werd hij schriftelijk door de raadkamer van Haagse recht- ciaal punt in het geheel. Toen werd de afdeling financiën op de hoogte bank vond dat er op dat moment on- -het tekort gemeld. Was het op dat gesteld. Het college werd volgens dels een onderzoek naar fraude verbaasd over de rol door justitie, dat heeft geleid'tot de WD-wethouder had arrestatie van adjunct-directeur Ka- wachtende houding aangenomen, gie. Maar hij werd vrijgelaten omdat constateerden zij. "20 juli voldoende bewijs was om hem nog moment al niet logisch geweest langer vast te houden. VB Accountants in te schakelen Uit allerlei brieven en rapporten Op 22 september krijgt u weer eei 5 inmiddels gebleken dat de admi- melding. Het enige dat Kuijers 'in de eerste week van okto ber of daaromtrent ingelicht'. Vanaf het moment dat Bordewijk bij de zaak werd betrokken, werden maat- Ook de rol van wethouder Bordewijk in de schouwburgaffa gens de raad worden onderzocht. (archieffoto lo gaan, wordt nu onderzocht door de voorleggen aan de gemeenteraad, commissie van de rekeningen on- Op basis van de tussenrapportage der voorzitterschap van CDA-frac- willen de partijen een oordeel vel- tieleider Walenkamp. De commis- len over de rol van Kuijers en Bor- sie mag zelf de opdracht formule- dewijk. En zal de raad oordelen of ren, maar moet wel ruim voor de de twee wethouders mogen blijven verkiezingen een tussenrapport zitten. de cafévergunning, Alphenaar buurtbewoner. D. Elenbaas, heeft aangekondigd in beroep te gaan tegen de beslissing. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de Werkgoep Ho- t moet vol- gewoerd vertelde mevrouw G. Zuyderduin) Schramm van de directie ruimtelij ke ordening en stadsbeheer dat de aanvrager, de Alphenaar D. Elen baas, het oneens is met het argu ment dat een bestemmingsplanwij ziging een nieuwe bar in de weg staat. In het pand was vroeger de ca fé-dancing Zoomzoom gevestigd Prestatietocht voor schaatsers nistratie van de schouwburg ernstig het tekort is opgelopen. Wat heeft u regelen genomen bij de schouw- gedaan i T» i 1 o 1 tussen liggen? Dan Berkhot spreekt op schouwburg gevraagd *- 1 r'ina to erover» vnnr V»o1 PvdA-bijeenkomst LEIDEN Luitenant-generaal b.d. Berkhof leidt vrijdagavond 16 fe bruari op een bijeenkomst i afdeling Leiden van de PvdA gemene ledenvergadering een dis burg. Een kastekort in de derde week van oktober werd dan ook on- verkla- middellijk ontdekt, het tekort. Dat Bordewijk vroeg ook direct het verslag van VB Accountants van fe- Pas als de schouwburg niets kan bruari 1989 op. Kuijers las dit stuk vinden, wordt de afdeling financiën pas vorige week vrijdag, e ngeschakeld. En tijd constateert die stige zaken cnvagauciu.6 ccll vixa- raadslid Laurier =droöst°wést-verhou- dingen in het licht van de ontwikke lingen van de afgelopen maanden, De bijeenkomst is ook leden van de PvdA toegankelijk wordt gehouden ij korte dat het werd geschreven. Walen- aantal ern- kamp haalde dit gisteravond ook aldus Groen-Links- aan om de geringe betrokkenheid wethouder van Kuijers aan te tonen. 'Het geeft een beeld van hoe ac tief de betrokkenheid van de wet- houder was bij het reilen en zeilen uc ann.cnik en vanzaken uitzijn portefeuille", con- biuTrthuis Ak- cludeerde ook CDA-fractieleide tief, Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 de indmk heeft dat wethouder Kuij actuele"^meentepolT actie hfft ondernomen Na de spreekbuurt wordt ge sproken tiek. weinig Drie Leidse vrouwen mishandeld Vraagtekens werden ook ge plaatst bij de rol van VB Accoun tants. Nadat in februari 'manke menten' aan de administratie waren geconstateerd (niet op basis van een controle, maar slechts op grond van gesprekken), werd een afspraak ge maakt met de schouwburg om een en ander door te praten. Na dat ge sprek zou de echte controle volgen. Dat gebeurde niet omdat VB Ac- i hij niet in juli al direct de countants volgens wethouder Bor- gemeenteraad had ingelicht, des- dewijk 'zich met een kluitje in het 1 noods vertrouwelijk. D66-fractielei- riet had laten sturen'. De afspraak had eerder al de si- werd afgezegd omdat schouwburg- "De financiële ad- directeur Boelen ziek was en men ministratie was zwak. Dat wisten geen tijd had VB Accountants te we eind 1988. Er waren jarenlang ontvangen. "Dat kun je VB Accoun- PvdA-woordvoerder Koek sloot zich aan bij deze opmerkingen en wilde bovendien van Kuijers weten LEIDEN-Drie Leidse gisteren het slachtoffer geworden op. De zaak lag politiek heel gevoe- van mishandeling. Zonder enige aanleiding kregen zij klappen van een onbekend gebleven man. Het begon tien voor acht gis terochtend toen een 32-jarige Leid se vrouw in de Ir. Driessenstraat zonder reden door een man op haar oog geslagen. Volgens de vrouw, die aan het voorval een dik oog overhield, was de man dronken. Vijf minuten later kreeg een 34-ja- rige Leidse die over de Pelikaans traat fietste van dezelfde man een vuistslag in het gelaat. Om kwart over acht liep de man in de Caecilia- straat en gaf hij een 32-jarige Leidse vrouw, ook weer zonder enige aan leiding, een klap in het gezicht: De i ander precies is ge- LEIDEN - Het wegdek van de Sint Jorissteeg tussen de Kaarde- steeg en de Hogewoerd (in de volksmond het Sint Jorisplein) wordt mogelijk geheel in rood en wit geschilderd. Als het plan doorgaat is het volgens stede- bouwkundige C. van der Wardt van de directie ruimtelijke orde ning en stadsontwikkeling een uniek project in Nederland. Van der Wardt presenteerde het plan gisteravond tijdens de vergadering van de Werkgroep Hogewoerd. Het idee, dat moge lijk al dit voorjaar wordt uitge voerd, voorziet in het met rode en grijze stenen creëren van figuren op de stoep. Om het effect te ver groten moet de kleurencombina tie volgens Van der Wardt ook op de rijbaan worden doorgetrok ken. Hij denkt hierbij aan de toe passing van rood asfalt waarop door middel van witte lijnen een ruitmotief wordt aangebracht. Tijdens een van de vorige ver gaderingen van de Werkgroep Hogewoerd zegde de directie ROS toe mogelijkheden te onder zoeken voor enige variatie in de betegeling van het Sint Joris plein. Gedacht werd aan het hier en daar vervangen van grijze te gels door rode, op zo'n manier dat ruitfiguren zouden ontstaan. Dit hoefde de gemeente niet veel te kosten omdat de verwijderde te gels elders weer kunnen worden gebruikt. Van der Wardt ont vouwde gisteravond een nieuw plan. Op de stoepen wil hij afwis selend grijze en rode strepen aan brengen, op de rijweg moet met verf een aantal ruiten worden aangebracht. De stedebouwkundige is nog in de slag met diverse gemeentelijke directies om het plan rond te krij gen, hij heeft goede hoop dat het idee kan worden uitgevoerd. Op de steun van de buurt kan hij re kenen, de aanwezigen op de ver gadering waren zeer enthousiast over het plan. LEIDEN De Trainingsgroep Wegens overlast werd de vergun- IJsport Leiderdorp houdt op vrij- ning hiervoor in 1985 ingetrokken dagavond 16 februari de zogenaam- en het bestemmingsplan gewijzigd de Nacht van Leiden in de IJshal >or- aan de Vondellaan. Tussen 22.30 en 23.45 uur wordt er een prestatie oor tocht gehouden over de afstanden het 10, 15, 20 en 25 kilometer. Om twaalf uur wordt er een ploeg- ihtervolging gehouden, waarbij twee teams van vier schaatsers pro- de snelste tijd neer te zet- en bepaald traject. Inlich tingen via telefoonnummer 414356. horecavestiging te komen. Nu zijn er opnieuw plannen de vestiging van een kroeg i pand. Met de vroegere problemen in het achterhoofd wezen B en W deze aanvraag af, waarbij ze eind vo rig jaar werden gesteund door de beren raadscommissie voor beroep- en be- ten zwaarschriften. De aanvrager gaat er echter van uit dat hij gebruik kan maken van een soort overgangsrecht. De be stemming van het pand is welis waar gewijzigd, maar het interieur is nog altijd afgestemd op cafége- bruik, hetgeen naar inzicht van de uitbater mogelijk een basis is voor een juridische procedure. De gemeente heeft nog niets con creets gehoord over de beroepspro cedure, maar gaat er vooralsnog van uit dat de zaak bij Raad van State verder wordt uitgevochten. Schramm kon gisteren niet vertel len wat Inzamelingsactie voor Roemeense kindertehuizen LEIDEN - Er komt lingsactie in Leiden voor kinderen in Roemeense tehuizen. De organi satie wil zo veel mogelijk babyvoed- selpakketjes ophalen. De actie bestemming Hoge- wordt georganiseerd door het lan- woerd 129 dan wel krijgt. Overigens delijk opererende Roemenië Comi- maakten verschillende bewoners haar er op attent dat de laatste tijd pand. Schramm zegde toe dat nog deze week iemand van bouw- en woningtoezicht een kijkje gaat i het tie ter plaatse verzorgen. Een babyvoedselpakket moet be staan uit Olvarit potjes, Roosvicee, Bambix, Almiron, zalf, zeep WVL beheert 144 woningen in Stevenshof hield hoofd wondje c de klap Verklede man slaat vrouw LEIDEN - Een 25-jarige Leidse vrouw heeft gisteren klappen gekregen van een man in vrou wenkleding. De Leidse winkel de in een supermarkt aan de IJs- selkade. Omdat het winkelkar retje, met daarin haar zoontje, omviel raakte de doorgang kor te tijd geblokkeerd. De man in vrouwenkleding drong zich door de rij wachtenden en gaf in het voorbijgaan de vrouw een klap in het gezicht. Eenmaal buiten kwam de Leidse haar moeder tegen een deed ze haar verhaal. De man verscheen opnieuw ten tonele en kwam bij het tweetal staan. Toen de vrouw de man vroeg waarom hij haar had geslagen bood hij zijn excuses aan en sloeg de Leidse vervolgens met een vuistslag tegen de grond. De vrouw liep hierbij vierjosse tan den, gescheurd tandvlees en een gebroken tand op. De politie verwacht de man te kunnen aan houden. LEIDEN - Wat er precies op zal staan is nog onbekend, maar met de onthulling van een naamplaat wordt 5 maart het complex van 144 woningen voor senioren en minder vali den in de Etta Palmstraat en de Joke Smitstraat officieel ge opend. De Woningbouwvereni ging Leiden (WVL), eigenaar van het complex, wil op deze manier de oplevering van de woningen in de Stevenshof een feestelijk tintje geven. Inmiddels zijn alle eenheden be woond. Nadat in juni vorig jaar de eerste werden opgeleverd, kwamen begin dit jaar de laatste gereed. Al in 1986 zijn de eerste gesprekken ge voerd met de gemeente en de WVL over de mogelijkheden om een wo ningcomplex voor senioren en min der validen te bouwen. Er werd een advertentie geplaatst waarin be langstellenden werd gevraagd zich aan te melden. Er kwamen zeer veel reacties, aanzienlijk meer dan het aantal van 144 beschikbare wonin gen. Daarop is in samenwerking met de Stichting Welzijn en de ge meentelijke directie woonruimte verdeling een eerste selectie uitge voerd. Bepaald werd dat alleen mensen van zestig jaar en ouder in aanmerking kwamen voor een se niorenwoning. Op de benedenver dieping werden ongeveer 15 wonin gen gereserveerd voor minder vali den. In die tijd werd ook een bewo nerscommissie samengesteld die over de invulling van het project verkleind mocht meepraten. Secretari te controleren of alles wel shampoo. Behalve dit hebben de volgens de regels verloopt. kindertehuizen in Roemenië vol- Sens het Roemenië Comité ook be hoefte aan spullen als katoenen lui ers, kinderbedjes, wandelwagens, kleding en speelgoed. De pakketjes kunnen vrijdag 23 en zaterdag 24 februari worden in geleverd bij het Pancrat Buurthuis op de Middelstegracht 85. Vrijdags staan de deuren hiervoor open van 16.00 tot 20.00* uur, zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Het comité roept scholen en be drijven op eveneens pakketten be schikbaar te stellen voor de kinder tehuizen. Ook kunnen giften wor den gestort op girorekening Door de vele afmeldingen dreig- 59.65.190 t.nv. Stichting Roemenië de meteen al leegstand. Om dat te Comité te Amsterdam, onder ver- 'kindertehuizen lijks een kale huur worden betaald die ligt tussen de 503 en 605 gulden. Volgens de secretaris was dit voor veel mensen een te hoog bedrag. voorkomen werd besloten de leef tijdsgrens te verlagen. Aniba herin nert zich dat dit op een gegeven mo ment met tien jaar tegelijk ging. Ge volg is dat behalve senioren en min der validen ook een aantal jonge ge zinnen een woning in het complex heeft betrokken. De secretaris van de bewonerscommissie is er niet rouwig om. "Best leuk, een beetje leven om je heen". Vier jaar cel ernstige verminking Het complex is voorzien van een eX-Vriendill gemeenschappelijke ruimte, door de bewoners 'soos' genoemd. Hier LEIDEN De 42-jarige Voorscho- kan iedere ochtend koffie worden tenaar die vorig jaar oktober een bij- gedronken. Voorts zijn er naai- en tend middel naar zijn ex-vriendin bloemschikclubjes. Eens per week gooide en haar gezicht ernstig ver- klaverjasavond gehou- minkte, is veroordeeld tot 4 jaar ge- aantal sjoelbak- vangenisstraf. De officier 5 wordt gerund door de tie had dezelfde straf geëist. justi- bewoners zelf. In het huurcontract ligt vast dat iedereen hiervoor elke opgewacht maand verplicht 12 gulden af draagt. Niet alle huurders zijn hier- s de Secretaris M. Aniba Aniba van deze commissie is tevre- elkaar de balkons iets in te krimpen, den over de samenwerking met de zodat er meer ruimte ontstond voor WVL. "Veel van onze wensen zijn de huiskamer". fctaiStaiïÏÏSS Huurprijzen te maken. Ook kregen we het voor Toen de bouw startte zag onver- vorig jaar haar werk ging. Hij was boos omdat zij een kaart naar het adres van zijn moeder enthousiast. Aniba heeft had gestuurd, waardoor die erach- verscheidene mensen het ter kwam dat de relatie was verbro- dit bedrag ken. De Voorschotenaar gooide het de bijtend middel in haar richting. Een hoeveelheid ervan kwam ook in verzoek ontvangen niet te hoeven betalen, omdat nooit bezoeken. Maar de taris wil hier niet aan. Iedereen wist haar gezicht terecht. De van die bijdrage op het moment dat daardoor voor het leven verminkt, wachts een groot aantal oorspron- het huurcontract werd onderte- De dader werd tot de 2 kelijke aanmelders af 1 het kend, zo redeneert hij. Maar behou- veroordeeld omdat hij zijn daad met I ning in het nieuwe complex. Aniba dens dergelijke voorvallen over- voorbedachten rade verrichtte. Bo- 1 wijt dit aan de huurprijzen. Voor de heerst tevredenheid bij de bewo- vendien kende hij als loodgieter de woningen aan de Etta Palmstraat en ners. "Dit is een prachtig complex, uitwerking van de bijtende vloei- zitten hier echt geweldig". stof. de Joke Smitstraat moet maande- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13