Toyota stelt vernieuwde modellen voor Wamsteeg autobedrijven Audi introduceert direct ingespoten diesel EG wil witwassen geld aanpakken Fiat produceert elektrische auto in serie Rotterdam registreert nucleaire transporten Harde aanpak milieubeleid stuit op bezwaren van CDA 'Veroorzaker aanrijding moet onschuld bewijzen' DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 Dank zij de verkoop van 32.000 au to's in Nederland, waaronder ook bedrijfswagens steeg vorig jaar het Japanse merk Toyota met een marktaandeel van 5.6 procent naar een zevende plaats op de ranglijst van autoverkopers. Dat zei alge meen directeur F.A. de Munck van Toyota-imoporteur Louwman en Parqui uit Raamsdonkveer kort ge leden tijdens de introductie van een aantal vernieuwde- en nieuwe mo dellen. „Die groei", aldus De Munck, „zien we dit jaar bij een gelijkblij vende totaalmarkt nog iets stijgen. Maar als eenmaal onze Europese produktie-afdelingen volop draai en, en naar verwacht zal dat in 1993 zijn, dan zullen we verder kunnen groeien in aantal en dus in markt aandeel". De Munck merkte op dat in zijn visie de klant van morgen steeds meer zal vragen naar betaalbare kwaliteit. „Daarbij gaat de vraag naai- kwaliteit verder dan het pro- dukt alleen. Daar dien je als autofa brikant en als importeur op in te spelen, zoals ook een excellent di ner niet bedorven mag worden door een slechte bediening". Volgens De Louwmandirecteur had zijn bedrijf de ingrediënten in handen om op de ingeslagen weg, dus naar een totaal kwaliteitscon cept richting klant voort te gaan. Daarvoor had zijn Japanse presi dent-directeur Toyota, wiens be drijf de op twee na grootste autofa- briek ter wereld is, dan ook een fors bedrag veil. Vijf procent van de om zet van 56 miljard dollar wordt in re search en ontwikkeling gestoken. Celica nieuw. Natuurlijk hadden we al eer der kennis kunnen maken met de vernieuwde Celica, maar deze. sportcoupé blijft aandacht eisen. Niet alleen omdat er een grote markt voor is. Die markt is in ver houding maar klein, maar meer nog omdat het succesvolle concept waarmee Toyota de laatste vier jaar heeft gewerkt behoorlijk is verla ten. Desalniettemin staat er weer een Celica, die het aanzien meer dan waard is en die naar de overtuiging van de Toyota-ontwerpers met haar vloeiende ronde lijnen de trend heeft gezet voor sportwagens van de jaren negentig. Onder de kap komen we toch ou de bekenden tegen. De 1.6 twincam zestien klepper, de twee liter dito en de twee liter turbo die wel een novi teit kent. Overigens waren de be kende motoren al zo potent dat een verdere stijging ervan niet echt no dig was. De turbo echter is een fraai staal tje van techniek. Deze Toyotamotor is de eerste die zich bedient van een turbo met twee inlaten. Dat is ge daan omdat werd geconstateerd dat ADVERTENTIE Off. Toyota dealer voor Leiden e.o. Autoparc "de Baanderij" B.V. Weversbaan 9 2352 BZ Leiderdorp tel. 071-899256 er bij bepaalde toerengebieden wer velingen in de uitlaatgasstroom gaan ontstaan die kunnen leiden tot energieverlies. Door nu voor de vier cilinders twee inlaten te constru- wordt die werveling teniet gedaan. Dat houdt ook in dat er geen hoge druk meer in de cilinders achter blijft, omdat het uitlaatgas veel makkelijker weg kan. Daardoor heeft het verse brandstof/lucht- mengsel meer ruimte. Al met al levert dat een motor op die ook in lage toerentallen een bij zondere trekkkracht aan de dag legt doordat een zeer hoog koppel, (275 Newtonmeter) al bij een laag toe rental ter beschikking komt. Dat betekent dat de over vier wielen aangedreven auto met zijn gewicht van 1015 kilo binnen zeven secon den op 100 km/uur zit en rustig doorsnelt tot de top van 230 km/uur is bereikt. Prijzen van 39.995 tot 91.995 gulden. Hi-Ace Ook de Hi-Ace, een bestseller onder de kleinere bedrijfsauto's met een laadvermogen tot 1400 kilo, onder ging een ingrijpende wijziging. De' vorm werd aan de eisen des tijds aangepast, de cabine werd door het toepassen van meer kreukelzones, een extra stevig front en een nieuwe energieabsorberende stuurinrich ting veiliger. Overigens is voor het eerst de worm-rol besturing vervan gen door de veel nauwkeuriger en lichter werkende tandheugelbestu ring. De wegligging, met name voor een lege wagen werd verbeterd en de laadruimte door het toepassen van groter openingen beter bereik baar. Daarnaast werden de moto ren, de benzine en dieselversies ver beterd. Prijzen van 25.520 tot 37.910 gulden. Hoog op de kloeke banden (215R15) staat de grote 4-Runner, een nieuwe terreinwagen van Toyota die werd ontworpen met een knipoog naar de rijders van de luxe Range Rovers, de Nissan Terrano en de Nissan Pa trol. Toyota's nieuwe is een beul om te zien; mooi van lelijkheid. Een Amerikaans aandoend koetswerk, maar dat is niet verwonderlijk ge zien de belangen die de Japanse fa briek daar heeft en een knaap van een motor; zes cilinders in V-vorm opgesteld. De wagen, volgens Toyota be doeld voor de indiviualist die ook buiten de gebaande paden wil ko men, maar waar mag dat nog in dit land dat van ge- en verbodsbordjes aan elkaar hangt, bedient zich van het laddervormige chassis van de Hilux, kent een onafhankelijke voorwielophanging, terwijl de star re achteras via schroefveren wordt afgeveerd. Dat is de truc om op de gebaande weg zeer comfortabel te zoeven, waaraan de drie liter motor, van uitzonderlijke souplesse overi gens, zo leerde een korte proefrit, een fors steentje bijdraagt. Uiteraard mag je niet verwachten dat de zware wagen zich echt druk maakt om een slokje meer of min der. Daar is een dergelijke auto niet op gebouwd, al heeft Toyota er veel aan gedaan om het verbruik binnen de perken te houden, gezien het feit dat een mulitpoint-injectiesysteem is aangebracht. Maar wie ruim 72.000 gulden voor een auto kan neertellen zal het een zorg zijn of er een kilometertje meer of minder met een liter brandstof gereden kan worden. En ook voor de Corolla, de auto die de bulk vormt bij Toyota, was er ADVERTENTIE ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 Op de autotentoonstelling in Frank furt waren ze al te zien: de Audi 100 TDI en de Audi V8 met een handge- schakelde versnellingsbak. On langs liet het autobedrijf ons in Neckarsulm kennismaken met deze zeer stille direct ingespoten turbo diesel, die opmerkelijke prestaties paarde aan een zeer beschaafd ge luid, een dergelijke diesel oneigen. Daarnaast kon er ook worden gere den met een handgeschakelde ver sie van het topmodel V8, die voor zien is van een dubbel Torsendiffe- rentieel. Het ene verdeelt de aan- drijfkracht tussen de voor- en de achteras, het andere zorgt voor een verdeling tussen de beide achter wielen. Jammer eigenlijk dat dergelijke voortreffelijke auto's met al hun moderne techniek nog voorzien zijn van carrosserieën die niet bepaald uitmunten door eigentijdse vorm geving. Maar, zo werd verzekerd, voor de 100 en 200 modellen komt daar binnenkort verandering in. De V8 daarentegen zal zich nog een tijdje langer moeten behelpen. Hemcar in Lisse Renault-dealer Hemcar heeft aan de Westerdreef in Lisse een nieuw dea- lerbedrijf geopend. Naast het be drijf in Alphen aan den Rijn en de vestiging in Leiden, is Hemcar Lis se het derde bedrijf van de firma Hemcar. Onder dezelfde naam ope reert Hemcar in Lisse als een zelf standige Renault-dealer die de bol lenstreek bedient. Het pand van Hemcar Lisse is gelegen aan de rand van het centrum, in de voor malige behuizing van Mazda-dealer Van den Dool. BINNENLAND/ECONOMIE Een direct ingespoten diesel, die is voorzien van een turbo is niet echt nieuw meer. Fiat en Rover be dienen zich daar al wat langer van. Groot voordeel van een dergelijk systeem is het geringere brandstof verbruik en de mindere uitstoot van schadelijke gassen. Milieuvriende lijk dus, waarbij voor de vijfcilinder Audi diesel dan nog komt dat de krachtbron ook minder geluid pro duceert. De motor krijgt de brandstof via een inspuitpomp van Bosch, waar mee Audi op meer gebieden nauw samenwerkt. Het systeem werkt via een tweetrapsinspuiting, waarbij de eerste inspuiting bedoeld is om een zo hoog mogelijk druk in de ver brandingskamer teweeg te bren gen. Daardoor kan bij de tweede in spuiting een totalere verbranding optreden. Dat heeft dan als voor deel dat het verbruik van brandstof aanzienlijk lager wordt en dat de uitstoot van uitlaatgassen zeer be hoorlijk wordt verminderd. Een proefrit met de nieuwe diesel met een inhoud van 2500 cc leerde dat de auto bijzonder goed reageert op het gas, sneller accelereert dan menig benzinevoertuig (van 0-100 ADVERTENTIE in minder dan 10 seconden) en zeer weinig dorst aan de dag legde. In een proefopstelling zagen Au- di-ingenieurs kans om met een tankinhoud van 80 liter een afstand van bijn 5000 kilometer af te leggen. Dat kwam uit op een gemiddelde van 1.7 liter per 100 kilometer. In de proefopstelling werd een contante snelheid van 60 km/uur aangehou den. Die waarden zijn natuurlijk niet rechtstreeks over te brengen op normaal gebruik, maar wie met de ze 1320 kg zware auto rustig door het leven gaat die zal kans zien op met elke liter brandstof ruim twin tig kilometer verder te komen. De auto die in Duitsland bijna 44.000 Mark kost, gaat hier van de hand voor het aanzienlijk forsere bedrag van 76.000 gulden. COR VAN DEN BURG De Italiaanse automobielgigant Fiat heeft verleden week de 'Elettra' gepresenteerd - een elektrisch aange dreven Panda. Het is de eerste in serie geproduceerde elektrische auto die, net als een gewone auto, bij de handelaar op de hoek gekocht kan worden. Volgens een Fiat-woordvoerder is de Elettra „het positieve antwoord van de automobielindustrie op het steeds groter wordende probleem van de smog en de luchtvervuiling in de grote steden. Met deze Elettra willen we ons ontdoen van het negatieve imago van grote vervuiler". Aan de buitenkant ziet de auto er net zo uit als een gewone Panda, maar op de plaats van de achterbank zitten 12 grote accu's, die bij elkaar meer dan 350 kg wegen. De auto, met plaats voor maximaal twee men sen, heeft een topsnelheid van 70 km per uur. Na 70 km zijn de accu's uitgeput, zodat via het stopcontact herladen moet worden. Dat duurt zo'n 8 uur en de kos ten van de benodigde stroom is volgens de fabrikant gelijk aan de prijs van twee liter benzine. Toch valt er van de kant van het publiek weinig inte resse te verwachten voor de 'ecologische auto', zoals hij hier wordt genoemd. De prijs van de Elettra is na melijk precies het dubbele van wat men voor een 'ge wone' Panda betaalt, 25,6 miljoen lire, ongeveer 40.000 gulden voor een auto waarmee men niet buiten de stad kan. „Wy rekenen voornamelijk op de steun van ge meente- en overheidsinstanties, die door de aanschaf van onze Elettra een stimulans willen geven aan de be scherming van het milieu", zegt men bij Fiat. Tot nu toe tonen de betrokken overheidsinstanties echter weinig animo om de automobielindustrie te helpen bij hun prijzige stimuleringsactie. Na het ge meentebestuur van Milaan en andere grote Italiaanse steden, besloot verleden week ook het gemeentebe stuur van Turijn om het centrum tijdens de spitsuren af te sluiten voor ieder autoverkeer. „Alleen drastische maatregelen kunnen het gevaarlijk hoge niveau van luchtvervuiling in onze steden tegengaan", aldus de burgemeester van deze Fiat-stad. BRUSSEL (DPA/RTR) - De Eu ropese Gemeenschap wil het wit wassen van zwart geld aanpakken. Het dagelijks bestuur van de EG, de Europese Commissie,' heeft giste ren voorgesteld om banken en an dere geldinstellingen te verplichten melding te maken van alle transac ties waar een luchtje aan zou kle ven, zoals transacties van met drugs verdiend geld of geld dat in handen van terroristen of de georganiseer de misdaad is. Vermeende belastingontduiking hoeft niet te worden aangeven. Maar de twaalf EG-landen moeten het witwassen van geld als misdaad bestempelen. Daarmee kan worden voorkomen dat banken schending van het bankgeheim kan worden verweten, aldus de Europese Com missie. De maatregelen zouden van af 1 januari 1992 van kracht moeten zijn. De commissie voelt er niets vbor om de in de Verenigde Staten ge hanteerde praktijk over te nemen. Daar moeten alle overmakingen van tienduizend dollar of meer aan de autoriteiten worden gemeld. De commissie heeft gisteren ook voorgesteld het voor bankcliënten in de EG makkelijker te maken geld van het ene naar het andere land over te maken. Dit voorstel is niet meer dan een aanbeveling, omdat een verplichting mogelijk leidt tot tot een verhoging van de kosten voor overmakingen. Homohuwelijk moet kunnen' LEEUWARDEN (ANP) - De gemeente Leeuwarden gaat in een brief aan het ministerie van justitie een wetswijziging in het burgerlijk wetboek bepleiten om huwelijken tussen homo seksuelen mogelijk te maken. Een woordvoerster stelt dat bewust is gewacht op de uit spraak van de Amsterdamse rechtbank. Twee mannen had den daar in kort geding geëist te mogen trouwen. De ambtenaar van de gemeente Amsterdam weigerde en kreeg gelijk van de rechter. "Nu feitelijk niets is veran derd willen we het homohuwe lijk onder de aandacht brengen van justitie", aldus de woord voerster. Volgens haar is het een kwestie van gelijke rechten dat ook homo's de mogelijkheid hebben te trouwen. DEN HAAG (ANP) - De regerings partijen PvdA en CDA denken ver schillend over de wijze waarop de overheid het milieu-overleg met de verschillende doelgroepen, zoals het bedrijfsleven, vorm moet geven. Dat bleek gisteren bij voortzetting van de begrotingsbehandeling van het ministerie van VROM. Milieuminister Alders had vorige week, in de eerste termijn van de begrotingsbehandeling, duidelijk gemaakt geen voorstander te zijn van het op grote schaal afsluiten van zogeheten convenanten, vrij willige afspraken tussen overheid en bij voorbeeld sectoren uit het be drijfsleven. De PvdA-bewindsman meent dat de overheid niet moet te rugschrikken voor bindende wet en regelgeving. CDA-woordvoerder Lansink gaf gisteren aan dat zijn partij "dreigen met wetgeving" niet op zijn plaats acht. Volgens hem kan een conve nant wel degelijk een effectief mid del voor milieubeleid zijn. "We kun nen met het instrument convenan ten nog veel meer doen", aldus Lan sink. Van Rijn-Vellekoop van de PvdA bleek het hiermee niet geheel eens. Zij stelde bang te zijn voor "vertra ging". Bij "strubbelingen" in het overleg tussen overheid en bedrijfs leven kan "ingrijpen van de rege ring" door wetgeving volgens haar gewenst zijn, "ook als tiat pijn doet". In zijn antwoord beklemtoonde Alders dat naar zijn mening milieu- convenanten "geen vervangings middelen van wetgeving kunnen zijn". De eerste evaluatie van con- venanten geeft geen onverdeeld gunstig beeld, zo zei hij. In het aan gescherpt Nationaal Milieubeleids plan, het NMP plus, zal Alders met name op dit instrumentarium in gaan. Bekeken wordt wat de rol van convenanten is als anticipatie op nieuwe regelgeving, hun rol als toetssteen voor technische moge lijkheden en hun vervangende rol waar andere beleidsinstrumenten ontbreken, aldus Alders. Gisteren bleek verder dat voor het opruimen van gifbelten dit jaar maar 12,5 miljoen gulden extra be schikbaar komt. Dat is de helft van wat de PvdA wilde, maar de partij ROTTERDAM (GPD) - De politie gaat vanaf 1 april alle nucleaire stof fen op Rotterdamse haventerreinen met een computer registreren. Korpschef Hessing heeft hiervoor deze week met het ministerie van milieubeheer een overeenkomst ge sloten. Tot nu toe houdt alleen het Gemeentelijk Havenbedrijf de bin nenkomst bij van nucleaire stoffen. Wat er met de ladingen gebeurt als deze eenmaal op een haventerrein staat is niet bekend. "Wij zullen deze zwakke plek wegwerken", zegt C. Verrijzer van het bureau Milieuzaken en Haven ongevallen van de Rotterdamse ri vierpolitie. De politie overlegt nu met een aantal bedrijven in de ha ven. Zij moeten de politie informa tie geven over de bewegingen van containers met nucleaire stoffen. Verrijzer nuanceert de term 'nu cleair materiaal': "Het gaat natuur lijk niet alleen om het stoffen als plutonium of legde zich uiteindelijk bij het be sluit van Alders neer. Op verzoek van de Kamer zegde de milieuminister gisteren ook een notitie toe waarin hij gecoördineer de plannen voor het milieubeleid ten aanzien van de Oosteuropese landen bekend zal maken. Alders zei daartoe binnenkort met milieu minister Töpfer van West-Duitsland contact op te nemen. Overigens heeft het ministerie van VROM gisteren bekendge maakt dat een subsidie van 300.000 gulden is toegekend aan de UNEP, het Milieubureau van de Verenigde Naties in Nairobi. Het geld is be doeld voor een herzien rapport over stoffen en processen die op wereld omvattend niveau het milieu be dreigen. Coördinatie van het onder zoek is in handen van de Nederlan der J. Huismans, directeur van de in Genève gevestigde UNEP-onder- zoeksafdeling voor milieugevaarlij ke chemische stoffen. dat komt maar een paar keer per jaar voor. Het gaat om alles wat min of meer besmet is geworden, bij voorbeeld ook kleding en werkma terialen uit ziekenhuizen en de in dustrie. Dat bevat dan hooguit een paar gram nucleair materiaal". Er komt naar schatting een con tainer met nucleair materiaal per week de Rotterdamse haven binnen via het water, de weg of via het spoor. Een container bevat hooguit enkele kilo's nucleaire stoffen, de rest is verpakkingsmateriaal. Woordvoerder Bas Bruijne van de milieu-organisatie Greenpeace noemt het een prima zaak dat de be wegingen van nucleair materiaal beter geregistreerd worden, maar beter is, voegt hij eraan toe, als het vervoer via de Rotterdamse haven helemaal wordt verboden. "Rotter dam is een drukbevolkt gebied. Daar moetje niet minstens een maal per week, zo'n vijftig tot tachtig keer per jaar, een transport met groot risico toestaan". Volgens Greenpeace is een onge val tijdens vervoer per spoor, via de weg of over water niet denkbeeldig, want in de afgelopen jaren zijn er voorbeelden te over van transporT ten waarbij 'iets' misging. "Denk aan de aanvaring tussen de Olau Brittania en de Mont Louis, waarbij dertig containers hexa-fluoride pas na een week geborgen konden wor den", zegt Bruijne. "Op 7 augustus 1985 en in oktober 1986 raakten vrachtwagens met Duits kernafval op weg naar het Belgische Mol betrokken bij ver keersongelukken. In Londen ont spoorde een trein met nucleair ma teriaal". De Bruijne wijst erop dat er na publicaties over gevaarlijke trans porten geen nucleair afval afkom stig uit Dodewaard via de Rotter damse haven vervoerd mag wor den. "Dat materiaal wordt nu via Duinkerken op de Ferrie naar Enge land gezet. Ook niet echt veilig: af gelopen vrijdag heeft een boot met 4,5 ton kernafval in een storm twee keer tussen Engeland en Frankrijk gependeld. Het havenpersoneel in Dover was niet van de lading op de hoogte". Staven Het vervoer via Rotterdam werd door het ministerie van milieube heer verboden. Toch is het Botlek- gebied nog altijd een doorvoerha ven van bestraalde brandstofstaven afkomstig uit Petten, en bij Urenco in Almelo verrijkte splijtstof. "Op dit moment onderzoekt Rotterdam de risico's van die transporten. On dertussen mag het wel. Daar voor kom je geen ramp mee. Dat is toch waanzinnig. Je moet dat vervoer in je gemeente gewoon verbieden zo lang de gevaren niet bekend zijn. Amerika doet dat al. Dat land heeft gezegd: hou je bestraalde staven Greenpeace is voorstander van opslag op de terreinen waar het af val of ander nucleair materiaal ge produceerd wordt. "Want het r op een ongeluk tijdens neemt per kilometer toe", aldus de Greenpeace-woordvoerder. Witte was Japan Japan heeft besloten een wet voor te bereiden waardoor het witwas sen van in de drugshandel verdiend geld als een misdaad kan worden bestempeld. Van de industrielan den is Japan het enige land dat nog geen wettelijke mogelijkheden heeft om het witwassen van drugs geld aan te pakken. Helikopter Het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam ziet morgen een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. Het Academisch Ziekenhuis neemt dan een eigen helikopterlandings plaats in gebruik. Baby's die spoed eisende behandeling nodig hebben, hoeven nu niet meer vanaf luchtha ven Zestienhoven met een ambu lance naar het ziekenhuis. Dat scheelt ongeveer een half uur. DEN HAAG (GPD) - De ANWB pleit voor invoering van het sys teem van de 'omgekeerde be wijslast' bij verkeersslachtoffers. Niet het slachtoffer, maar de tegen partij zal dan moeten bewijzen dat hij of zij onschuldig is. Het principe geldt al voor fietsers en voetgan gers, die door automobilisten wor den aangereden. De automobilist moet dan zijn onschuld aantonen. De ANWB vindt dat de omgekeerde bewijslast voor alle verkeersslacht offers moet gelden. Veel verkeersslachtoffers raken invalide door toedoen van een an der. Naast het lichamelijk ongemak blijven de slachtoffers in veel geval len zitten met persoonlijke schade, omdat ze bijvoorbeeld door ge brek aan getuigen de schuld van de tegenpartij niet kunnen bewij zen. De omgekeerde bewijslast moet dat soort slachtoffers tege moet komen. Het systeem heeft wat weg van de verkeersverzekering, zoals die in de Verenigde Staten geldt. Maar invoe ring van een verkeersverzekering in ons land is volgens de ANWB voor lopig nog onbetaalbaar. De premie zou drie tot vier keer hoger worden. Hi-Ace Commercial Long met benzine- of dieselmotor leverbaar. wat nieuws. De al van multikleppen voorziene motor wordt nu ook gele verd met een multipoint brandstof- injectiesysteem en een geregelde Lambdasonde. Alhoewel het vermogen door het toepassen van een katalysator ge bruikelijk wat afneemt, claimt Toyota dat dat voor haar systeem niet geldt. Sterker nog; het vermo gen zou fors zijn toegenomen. Bij de 1.3 motor met 10 pk en bij de 1.6 mo toren met 15 pk. De Corolla's starten in de prijslijst met 21.995 gulden voor een 1.3 mo tor Hatchback tot 42.995 gulden voor een permanente vierwiel aan gedreven stationwagon met een 1.6 motor. ADVERTENTIE GARAGE DIJKSMAN BV Officieel Toyota-dealer voor Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Valkenburg ZH, Oegstgeest, Voorhout, Noordwijkerhout Oegstgeesterweg 17-23 - Rijnsburg - Tel. 01718-20500 Vrijdagavond koopavond. Audi 100 TDI zuinig met ingespoten diesel. Het uiterlijk zal binnenkort worden gemoderniseerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11