CDA blijft dwarsliggen Bom onder tunnelplannen Randstad Onderzoek agressief rijgedrag Geen hoger huurwaardeforfait Di k en dun beweegt evenveel Greenpeace deelt optimisme over 'schone' Noordzee niet Gevluchte Amerikaanse vecht tegen uitlevering S5»£33335r Kamer wil salaris leraar verhogen Set Kamsteeg Auto Lease WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft zich gisteren niet laten overtuigen door gezamenlijke argumentatie van de CDA-staatssecretarissen Van Amelsvoort (financiën) en Heerma (volkshuisvesting) om akkoord te gaan met verhoging van het huurwaardeforfait van 1,8 naar 2,3 procent en verlaging van de overdrachtsbelasting bij aankoop van een huis. Nadat beide staatssecretarissen zich gistermiddag hadden uitgeput in het verdedigen van het wetsvoor stel. volgde een urenlange schor sing van het debat, 's Avonds liet( CDA-senator Boorsma echter al we-' ten dat zijn fractie volgende week tegen het wetsvoorstel zal stem men. Dat besluit kwam nadat Van Amelsvoort zei niets te voelen voor uitstel van de verhoging van het huurwaardeforfait. De staatssecre taris betoogde dat de verhoging juist nu moet plaatshebben, omdat 1 januari de lastenverlichting in het kader van 'Oort' is doorgevoerd. "Er is geen enkele reden te veron derstellen dat de inkomensontwik keling volgend jaar gunstiger is", al dus Van Amelsvoort. Hij erkende wel dat het wenselijk is schoksge wijze aanpassing van het huurwaar deforfait in de toekomst te vermij den. De staatssecretaris wees er ver der op dat het CDA niet bezorgd hoefde te zi.in voor kopers van goed kope woningen, omdat het huur waardeforfait voor die woningen re latief laag is. Staatssecretaris Heerma wees er in dat verband nog op dat huurders weliswaar een beroep kunnen doen op de individuele huursubsidie, maar dat eigenaar-bewoners die in financiële problemen verkeren nog altijd een beroep kunnen doen op de algemene bijstandswet. Van Amelsvoort wees op grond van inhoudelijke argumenten de CDA-suggestie van de hand om de minima onder de huiseigenaren te ontzien door een vrijstelling in het huurwaardeforfait in te bouwen, net als met rentevrijstelling of divi dendvrijstelling. Volgens de be windsman zou een dergelijke vrij stelling voor de schatkist erg nade lig zijn. Bij een vrijstelling van 500 gulden zou er een bedrag van 325 miljoen gulden mee zijn gemoeid. Ook Heerma haalde alles uit de kast om de Senaat te overtuigen van de redelijkheid van het wetsvoor stel. Hij zei dat de verhoging van het huurwaardeforfait slechts een mar ginaal negatief effect op het eigen- woningbezit zou hebben, dat bo vendien weer zou worden gecom penseerd door de verlaging van de overdrachtsbelasting. MAASTRICHT (ANP) - Vaak wórdt gedacht dat (te) dikke mensen min der actief zijn dan mensen met een normaal gewicht. Volgens Gerwin Meijer van de Limburgse universi teit in Maastricht is dat niet juist. Nog sterker: er is geen verschil. Met een speciaal door hem ont wikkelde. nieuwe techniek onder zocht de bioloog de lichamelijke ac tiviteiten van mensen met en zon der overgewicht. De resultaten er van legde hi.j vast in zijn proef schrift over de gevolgen van licha melijke activiteit op energiewisse ling bij de mens. Vrijdag hoopt hij op dat onderzoek te promoveren. Meijer kon geen verschillen- vin den tussen mensen met een nor maal gewicht en te dikke mensen. Zowel de door hem geregistreerde hoeveelheid beweging als het daar uit voortvloeiende energiegebruik was in beide groepen gelijk. Wat hem wel opviel was dat dikke men sen meer moeite hadden eerlijk te zijn over wat ze aten. De bioloog ontwikkelde een ver- snellingsopnemer. die op het li chaam gedragen alle bewegingen van de proefpersoon registreert. Daarmee kon de onderzoeker inten siteit en tijdsduur van alle lichame lijke activiteiten vastleggen. Uit reeksen proeven bleek dat een dui delijk verband bestaat tussen het energiegebruik ten gevolge van li chamelijke activiteit en de uitkomst van de versnellingsopnemer. De nieuwe techniek staat volgens Meij er nog in de kinderschoenen. Er kan nog veel aan worden verbeterd. Een ander sprookje dat de promo vendus met zijn onderzoek uit de wereld heeft geholpen is datje door "joggen" afvalt. Hij volgde een groep van zestien mannen en vrou wen gedurende de eerste vijf maan- dan van hun training voor een halve marathon. Zowel bij onderzochte mannen als vrouwen veranderde het lichaamsgewicht nauwelijks. Daarmee is trouwens niet aange toond dat hardlopen overbodig is. De lichamelijke gezondheid wordt er wel door bevorderd doordat de hoeveelheid vetmassa afneemt en de spiermassa vermeerdert. Iedereen die toch wat overge wicht kwijt wil, moet op dieet. "Jog gen" kan dan een aardige aanvul ling zijn. De onderzoeker ontdekte overigens dat mannen daar meer baat bij hebben dan vrouwen. Door hun verhoogde energiegebruik ver liezen mannen meer vetmassa. Vrouwen springen meer behou dend met hun energievoorraad om. Achttien jaar cel voor Duitser na gijzeling kolonel ARNHEM (ANP/GPD) - De Arn hemse rechtbank heeft een 34-jari- ge Westduitser gisteren comform Daarentegen zouden de maatre de eis veroordeeld tot achttien jaar gelen volgens de staatssecretaris gevangenisstraf wegens gijzeling wel een positief effect op de "ver van de Apeldoomse kolonel Van de huismobiliteit" hebben. Ook hij Kieft in juni vorig jaar. Hoewel de ging in op de verschillen in woon- kolonel op de parkeerplaats Grijs- lasten voor huiseigenaars en huur- oord bij Arnhem dodelijk werd ge- dgrs, waaraan de Senaat zo zwaar troffen door een politiekogel, vindt tilde. Volgens Heerma woont 85 de rechtbank dat de dood van Van procent van de minima in een huur de Kieft volledig moet worden toe- huis. Met inbegrip van de huursub- gerekend aan de gijzelnemer. sidie hebben zij een woonlast van De rechtbank spreekt in dit ver- gemiddeld 300 gulden per maand, band van 'een ernstige en acute be- Huiseigenaren onder de minima dreiging van het slachtoffer door zijn gemiddeld 270 gulden kwijt, al- verdachte in een door hemzelf ge- dus Heerma. schapen en consequent gedurende vrij lange tijd gehandhaafde situa- Hij waarschuwde de Senaat dat tie:. Dat het overlijden van het de Tweede Kamer wel eens moeilijk slachtoffer direct werd veroorzaakt zou kunnen gaan doen over de door door een kogel uit een politiege- hem voorgestelde jaarlijkse huur- weer, doet hier niets aan af. In de ge- verhoging van 3 procent, als de aan geven omstandigheden was politie- passing van het huurwaardeforfait optreden volgens de rechtbank zou worden verworpen. Maar noch dringend gewenst en niet buiten me^ argumenten, noch met dreige- proporties. menten wisten de bewindslieden De verdachte, die in West-Duits- hun partijgenoten in de Eerste Ka- land meermalen werd veroordeeld voor geweldsdelicten, gijzelde de kolonel in de hoop zijn vriendin vrij te krijgen die in de Bondsrepubliek gevangen zit wegens betrokken heid bij een roofoverval. Toen de politie ingreep om Van de Kieft te bevrijden, raakte deze dodelijk ge- DEN HAAG (GPD) - Een Kamer- wond. Staatssecretaris van financiën Van Amelsvoort (l.) overlegt met collega Heerma van volkshuisvesting tijdens het debat over het huurwaardeforfait in de Eerste Kamer. (foto anp) Verdachte van verkrachting wil dna-test met geding voorkomen leert wel op agressief rijgedrag, worden verbeterd. Dat kan bij voor vooral in 'burger'-auto's, maar dat beeld door een jongere een voorlo- blijkt niet voldoende. pig rijbewijs te geven, dat pas door Om verbetering in het rijgedrag te een definitief wordt vervangen bij brengen zou die pakkans groter goed rijgedrag, aldus de crimino- moeten worden en moet, met name loog Houben in hetzelfde tv-pro- bij jongeren, de verkeersmentaliteit gramma. AMSTERDAM (ANP) - "Het staat vast dat de verdachte in een verkla ring toestemming heeft gegeven tot het afnemen van een bloedmonster. Hij wist ook waarom hij werd on derzocht en dat de bij hem genomen monsters zouden worden vergele ken met sporen die werden aange troffen bij het slachtoffer". Dit zei landsadvocaat F. Waren- dorf gisteren tijdens een kort ge ding dat een verdachte van een ver krachting tegen de staat heeft aan gespannen om te voorkomen dat op zijn bloed een dna-test wordt uitge voerd. name ervan. Verdachte komt uit At- ghanistan en meent dat de politie misbruik heeft gemaakt van het feit dat hij geen Nederlands spreekt. De bloedmonsters staan gereed voor de dna-test bij het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. "Het per soneel durft er. omdat er door de verdachte beslag op is gelegd, niet aan te komen", zo stelde de landsad vocaat. Hij vroeg de rechtbank het beslag op te heffen. De rechtszaak tegen de verdachte staat gepland voor 21 februari. Een dag eerder zal uitspraak worden gedaan in het kort geding. De HILVERSUM (GPD) - De Stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) gaat een onderzoek instellen naar 'on aangepast verkeersgedrag'. Dat ge beurt mede op verzoek van Veilig Verkeer Nederland. Volgens WN krijgen steeds meer Nederlanders te maken met agressiviteit op de weg. "Dat onderzoek moet er snel komen om na te gaan wat aan dit toenemende probleem gedaan kan worden", aldus WN. WN-voorzitter Harry van den Bergh wees er gisteravond in NCR- V's Hier en Nu op dat gedacht zou kunnen worden ^an een 'punten systeem', waarbij een herhaald agressieve weggebruiker op den duur het rijbewijs moet inleveren "Je misdraagt je en je krijgt drie strafpunten, je misdraagt je nog een keer, je maakt verkeersovertredin gen en je krijgt weer strafpunten. Op een bepaald moment heb je, zeg maar. 15 strafpunten en krijg je de rode kaart: rijbewijs kwijt, aan de kant", aldus Van den Bergh. Een woordvoerder van de Rijks politie stelde dat te dicht op elkaar rijden en te lang links blijven rijden na inhalen belangrijke oorzaken zijn voor agressief verkeersgedrag. "Het begint met knipperen, het ein digt met een vechtpartij op de vluchtstrook". De politie contro- DEN HAAG (ANP/GPD) - Milieuor ganisatie Greenpeace meent dat mi nister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) "heel hoge verwachtin gen" schept over de uitkomst van de Noordzee-ministersconferentie, die binnenkort in Den Haag wordt gehouden. In een interview met het kwar taalblad Greenpeace' zegt Maij- Weggen "beslist niet pessimistisch" gestemd te zijn over terugdringen van de vervuiiing van de Noordzee. Zij wijst op haar "persoonlijke in zet" om de lozing van radioactieve stoffen helemaal te stoppen en stelt een "discussie" te willen over de Noordzee als 'Speciaal Gebied' in het kader van het internationale Marpol-verdrag over de vervuiling der zeeën. Greenpeace daarentegen meent dat in de verslagen van het ambte lijk vooroverleg voor de Noordzee- conferentie niets over het Marpol- verdrag is terug te vinden. Verder betwijfelt de milieu-organisatie of Maij-Weggen, zoals ze zelf zegt, eer dere afspraken kan "aanscherpen", vooral door de weinig constructieve opstelling van Groot-Brittannie. Gisteren bracht Maij-Weggen een 'voorbezoek' aan Groot-Brittanië. Ze drong bij ambtgenoot Patten aan op stopzetten van gifdumpingen in de Noordzee. Onverwacht kreeg de minister een steuntje in de rug door de publicatie van een onderzoek, waaruit bleek dat een kwart van de Britse Noordzeevissers ziek wordt van het water waar ze hun brood verdienen. der, vorig jaar mei een Amerikaanse toeriste hebben verkracht. Hij ont kent dit. Met de uitkomst van het dna-onderzoek kan, volgens Waren- dorf, "absolute zekerheid" worden verkregen. Het ene 'bewijsmonster' is afkomstig van een spermavlek, aangetroffen op het laken van het slachtoffer, terwijl het andere mon ster uit het bloed van verdachte komt. Twee identieke dna-patronen bewijzen, zo stelt Warendorf, dat de monsters van dezelfde persoon zijn. Raadsman Van Kleef van de ver dachte stelde gisteren dat bloed monsters van zijn cliënt niet ge bruikt mogen worden voor dna-on derzoek omdat de man niet heeft begrepen wat de reden was voor af- AMSTERDAM (ANP/GPD) Amsterdamse rechtbank moet het verzoek tot uitlevering van de Ame rikaanse Elisabeth McCallister aan de Verenigde Staten wegens ont voering van haar 7-jarige dochter af wijzen. Dat zegt haar raadsman Van Bennekom. Volgens hem is het uit leveringsverdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten in deze zaak niet van toepassing. De Amster damse rechtbank behandelde het uitleveringsverzoek gisteren. McCallister, zelf ooit rechter in de staat Oklahoma, kreeg bij de schei ding in 1983 de voogdij over de des tijds 3-jarige dochter Stephanie toe gewezen. Toen bleek dat de vader zijn dochter gedurende de getroffen omgangsregeling seksueel mis bruikte, vluchtte de vrouw met haar dochter naar Hawaii. De man liet zijn ex-vrouw uit de ouderlijke macht ontzetten, waarop de vrouw met het kind naar Europa reisde om aan arrestatie te ontkomen. Na de aanhouding van McCallister in Ne derland in november 1989 werd dochter Stephanie onmiddellijk weer aan de vader overgedragen, zeer tegen de wil van haar moeder. Het arrestatiebevel tegen McCal lister is gebaseerd op de staatswet van Oklahoma en niet op de federa le wet, zo betoogde Van Bennekom. Volgens hem is uitlevering op basis van een staatswet niet mogelijk. Ook was er volgens de raadsman in het geval van de 40-jarige McCal lister geen sprake van ontvoering van haar dochter, maar uitsluitend eel misbruik door haar ex-man, de vader van het meisje. Voor de Ame rikaanse en Nederlandse wet is het niet strafbaar om de bezoekregeling te ontduiken en uitlevering is dus niet aan de orde". meerderheid van PvdA en VVD vindt dat minister Ritzen (onder wijs) het salaris voor beginnende leerkrachten moet verhogen. Ook willen PvdA en WD dat hij een streep haalt door een bijzondere korting van bijna twee procent op de salarissen. CDA en PvdA vinden Homohuwelijk ook dat beginnende leerkrachten De Amsterdamse rechtbank heeft ontheffing moeten krijgen van de gisteren geen uitspraak gedaan in dienstplicht. Alleen al in het basis een zaak die twee mannen via de onderwijs wordt komend school- Gay-Krant hadden aangespannen jaar rekening gehouden met een te- tegen een ambtenaar van de burger- kort van 1500 leerkrachten, lijke stand. De ambtenaar weigerde hen te trouwen. De rechtbank vindt Dat bleek gisteren tijdens het eer dat de politiek eerst een besluit ste debat over de begroting Onder- moet nemen over de mogelijkheden WÜS- Ook het CDA acht een verbete van een homohuwelijk, maar stelde al wel dat nergens in de Nederland se wet staat dat huwelijkspartners van een verschillend geslacht moe- Controleur Een man uit Capëlle aan den IJssel is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld-tot driehon derd gulden boete omdat hij een controleur in een nachtbus had mis handeld. De controleur heeft van de man uit Capelle via een civiele pro cedure 10.000 gulden smartegeld geëist. Ook zijn werkgever, het Rot terdamse vervoerbedrijf RET, heeft eenzelfde bedrag geëist. De afwik keling van die procedures zal nog maanden in beslag r ring van de salarissen in het onder wijs wenselijk. Maar het is "te goed koop om de lage status van het le raarschap en het dreigende tekort aan leerkrachten geheel te wijteri aan de inkomenspositie", aldus CDA-Kamerlid Frissen. Maar vol- ADVERTENTIE gens de PvdA kan minister Ritzen er niet onderuit de leerkrachten fi nancieel tegemoet te komen. De WD vindt het een kwestie van "rechtvaardigheid" dat de lera ren verlost worden van de gewraak te korting. "U wilt toch zo graag ge baren maken?", aldus WD-Kamer- lid Fransen uitdagend tegen staats secretaris Wallage, die zich vroeger als Kamerlid veelvuldig boos maak te over de aparte korting op de sala rissen van leerkrachten. De PvdA drong aan op goede kinderopvang, zodat herintredende vrouwen het tekort aan leerkrachten ongedaan kunnen maken. Bijzonder ontevreden toonden vooral CDA en WD zich over de wijze waarop Wallage de vier-jari- gen maatregel ongedaan maakt. "Onderwijskundige argumenten worden niet gegeven, maar het ligt natuurlijk wel goed in de markt", schamperde WD-er Fransen die de oplossing van Wallage voor het vier jarigen probleem "halfslachtig" noemt. PvdA en CDA vinden dat Wallage een speciale oplossing moet vinden voor de 90 basisscho len die er (vreemd genoeg) door het terugdraaien van de maatregel juist op achteruit gaan. Daarnaast vinden beide Kamer fracties dat alle kleuters straks ge woon weer 22 uur per week naar school moeten. De bewindslieden mogen de scholen niet al te veel vrij heid geven op dat punt, aldus CDA en PvdA. Opmerkelijk was het voorstel van de VVD om "paal en perk te stellen aan de toevloed van leerlingen naar mavo. havo en vwo". "Dat op deze schoolsoorten niets te merken is van de dalende leerlingenaantallen moet betekenen dat er iets mis is", stelde WD-er Fransen. Leerlingen die het niveau van mavo, havo en vwo niet werkelijk aankunnen, moeten volgens hem naar het lbo, dat langzaam dreigt uit te sterven. t r J0* )Y>r Fvj PVV \W. Jui Gehandicapten Zes volwassen geestelijk gehandi capten eisen in' kort geding, dat 21 februari in Amsterdam zal dienen, van ziekenfonds Het Gooi en Om streken een plaats in een gezinsver vangend tehuis. De zes staan al ja ren op de wachtlijst en menen op grond van de Algemene Wel Bijzon dere Kosten (AWBZ) een plek te kunnen opeisen. In het Gooi staan echter honderd mensen op de wachtlijst. Foto Freelance fotograaf Leo Vogelzang heeft NRC-fotograaf Rien Zilvold ervan beschuldigd de winnende Zilveren Carrtera foto 1989 in Roe menie in scene te hebben gezet. Vo gelzang stelt in een brief in het blad De Journalist dat Zilvold in de Roe meense hoofdstad Boekarest een man met een kerstboom heeft ge vraagd naar het lijk van een Securi- tate-agent toe te komen en in het ge zicht te spuwen. Volgens Zilvold kwam de man spontaan naar voren. murt. 'ktareaén LEIDEN Er moeten in ieder ge val vier nieuwe verkeerstunnels ko men in de Randstad om de filepro- blematiek voortvarend te lijf te gaan. Met die boodschap neemt mi nister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) vandaag deel aan het over leg over het bereikbaarheidsplan Randstad met de vier grote steden en de provincies Utrecht, Noord- en Zuidholland. Met die boodschap ook treedt ze vrijdag de rest van het kabinet tegemoet. Tegelijkertijd echter heeft de projectgroep reke ningrijden van haar eigen ministe rie een bom onder de plannen ge legd. door Jeroen Dirks Het heeft er even oni gespannen, maar nu lijkt het er toch op dat mi nister Maij-Weggen zich krachtig achter de boodschap van voorgang ster Smit-Kroes heeft gezet. Eind vorige week maakte ze duidelijk dat ook zij vindt dat er zowel bij Am sterdam als Rotterdam twee nieuwe verkeerstunnels moeten komen. Het is zelfs mogelijk dat ooit een vijfde nieuwe tunnel wordt ge bouwd bij Maassluis, maar op ver zoek van haar eigen CDA-fractie is Maij-Weggen bereid de discussie over die tunnel, de Blankenburg tunnel, voorlopig op te schuiven. Dat kon ook gemakkelijk, want dat bouwwerk stond toch pas gepland. In de spraakverwarring over het aantal tunnels waarover in feite moet worden gesprokén in het ka der van het bereikbaarheidsplan Randstad, is het goed om te vermel den dat in feite maar drie nieuwe tunnels ter discussie staan. Num mer vier, de tunnel onder de Noord bij Alblasserdam, is immers al ge ruime tijd in aanbouw en voor de helft gereed. Wat overblijft zijn de plannen voor een tweede Benelux- tunnel (bij Schiedam) en de tweede Coentunnel (bij Amsterdam) en Wijkertunnel (bij Beverwijk). Maar ook al gaat het slechts om drie tun nels, de discussie zal er niet minder spannend om worden. Minister Maij-Weggen gooide zelf le knuppel in het hoenderhok door ïlvast aan te kondigen dat een aan- al grote wegenbouwprojecten sa- nen maar liefst een miljard gulden iuurder worden dan gepland. De ïelft van dat bedrag is nodig voor ?en compleet nieuw wegennet dat moet zorgen voor goede aan- en af voer van Wijkertunnel en tweede Coentunnel. De minister gaat er daarbij vanuit dat de twee tunnels zelf door particuliere beleggers worden gefinanciéerd. Voor 1 april aanstaande wil ze de eerste twee (Wijker- en tweede Coentunnel) aanbesteden. Het is echter de vraag of dat lukt. Particuliere beleggers waaronder de combinatie Postbank/Societe Génerale die de tunnel onder de Noord financieert hebben al ver klaard bereid te zijn om ook de an dere tunnels te betalen. Maar dan wel op voorwaarde dat de investe ringen hun geld opbrengen. Van daar dat Smit-Kroes voor het eerst met het idee van 'rekeningrijden' op de proppen kwam: omdat grote tol- pleinen zoals in Frankrijk in Neder land vrijwel onmogelijk zijn, zou op een aantal punten in de Randstad electronisch tol worden geheven. Gedacht werd aan een camera die kentekens die een bepaald punt passeren 'leest'. Aan de kenteken houders zou vervolgens een accept giro worden toegestuurd, de op brengsten moesten naar particulie re beleggers. De technische haalbaarheid van electronische tolheffing is vanaf het begin in twijfel getrokken. Het sys teem lijkt uitermate fraudegevoelig, tast de privacy van de automobilist aan, maar is bovenal ontzettend kostbaar. Hoe kostbaar, dat blijkt uit het voortgangsrapport dat de projectgroep rekeningrijden maan dag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd: invoering van een sys teem kost eenmalig 360 miljoen gul den. Daarnaast is nog eens 65 mil joen per jaar nodig voor onderhoud en dergelijke. In dat geval duurt het dus even voordat de vele honder den miljoenen die de tunnels kos ten, binnenstromen: zelfs als de tomobilist drie gulden per keer moet betalen wanneer hij een van de 140 voorgestelde-tolheffingspun- ten passeert. Maar dan gaat de projectgroep nog van het meest positieve scena rio uit. Het kan immers ook gebeu ren, zo wordt gesteld, dat electroni sche tolheffing zoals hier en daar al werd gevreesd technisch niet haal baar is. Wat dan? Het lijkt ondenk baar dat particuliere beleggers ge noegen zullen nemen met stoplap pen als het spitsvignet (een sticker die elke autoforens in de Randstad zou moeten kopen voor een nog vast te stellen bedrag) of verdubbe ling van de accijns op benzine, zo dat een liter super ongeveer zeven tig cent duurder wordt. Maar zelfs als minister Maij-Weg gen de particuliere beleggers weet te paaien, dan zal ze toch eerst haar collega's in het kabinet moeten overtuigen van de noodzaak ervan. Voorop staan PvdA-collega's Al ders (milieubeheer) en Kok (finan cien) die de miljoenen liever in ver betering van het openbaar vervoer dan in tunnels steken omdat ze er op grond van onderzoek vanuit gaan dat meer tunnels tot meer ver keer (en dus) meer luchtvervuiling leiden. Alders zal niet nalaten daarbij op een omstreden passage uit het re geerakkoord te wijzen: "Zowel met betrekking tot het rekeningrijden als de realisatie van de tunnels, zullen precieze besluiten overigens pas genomen kunneh worden als een en ander concreet is uitge werkt". Een omstreden passage omdat Alders' PvdA er vanuit gaat dat eerst een systeem voor reke ningrijden wordt ontwikkeld om daarna een besluit te nemen over aanleg van de tunnels. Maij-Weggens CDA meent echter op grond van dezelfde passage dat de tunnels kunnen worden aange legd en tegelijk een systeem voor re keningrijden wordt ontwikkeld. In beide gevallen geldt echter dat de projectgroep rekeningrijden een bom onder de plannen heeft gelegd door te stellen dat electronisch tol- heffen misschien helemaal niet mo gelijk is. Neutraal 'Budgettair neutraal' tunnels aan leggen (hoewel dus al een half mil jard nodig is voor aansluitend we gennet) is misschien nog te verdedi gen door een kabinet dat naar eigen zeggen het milieubeleid hoog in het vaandel heeft staan. Maar een stic ker verkopen of een accijnsverho ging doorvoeren om zo nog meer verkeer in meer tunnels nog meer vervuiling te laten veroorzaken, is beslist niet te verdedigen en staat haaks op een goed milieubeleid. Zelfs als een aantal automobilisten (tijdelijk) de auto laat staan omdat rijden duurder wordt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3