'Heineken wil alleen maar snijden' PvdA-strategie naar meer macht mislukt 'Reorganisatieplan onvoldoende' 'We kunnen het lang volhouden, als het moet zelfs maanden' WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15. Bond wijst plan inkrimpen personeel vliegkamp Valkenburg af VALKENBURG De Vereniging Belangenbehartiging Militairen (VBM) gaat niet akkoord met de reorganisatieplannen voor mari- neviegkamp Valkenburg en vlieg veld De Kooi op Texel. Heet hang ijzer is volgens de VBM de ondui delijkheid van het reorganisatie plan en van de gewenste perso neelsomvang. "Oud-staatssecre taris Van Houwelingen heeft zo maar een aantal te schrappen ar beidsplaatsen genoemd en het he le reorganisatieplan is daarop ge schreven. Dat klopt niet", aldus een woordvoerder van de VBM. Op vliegkamp Valkenburg moe ten 140 plaatsen verdwijnen, De Kooi levert er 42 in. De reorgani satie van Valkenburg is ingegeven door een vernietigend rapport van onderzoeksbureau Maynard over de wijze waarop de onderhouds dienst op Valkenburg werkt. Volgens de VBM heeft de Ko ninklijke Marine bij het schrijven van het reorganisatieplan onvol doende geluisterd naar de protes ten van de onderdeelsoverlegor ganen (ondernemingsraad van mi litairen) van de marinevliegkam pen. Deze hadden en hebben on der mèer bezwaar tegen de ma nier waarop het aantal te schrap pen arbeidsplaatsen is berekend. "Er wordt gegoocheld met manu ren. Bovendien worden de proble men in de organisatie die door ad viesbureau Maynard werden ge constateerd, met de reorganisatie absoluut niet opgelost", aldus de woordvoerder van de belangen vereniging. Morgen wordt er in de Bijzon dere Commissie Overleg Militai ren Zeemacht gesproken over het reorganisatieplan. In die commis sie heeft naast een aantal belan genverenigingen, ook de directeur personeel van de Koninklijke Ma rine zitting. Hij is gevolmacht door de minister. De VBM gaat niet akkoord met de reorganisatie en is dan ook niet bereid het bijbehorende 'Sociaal Raamwerk' morgen onder de loep te nemen. In hoeverre door de weigering de vergadering gefrus treerd wordt, valt volgens VBM- woordvoerder morgen pas te zeg gen. "Als de andere belangenver enigingen wel bereid zijn over de reorganisatie te praten, dan wordt het koppen tellen. Voldoende stemmen vóór betekent dat de zaak toch doorgaat". Grote actiebereidheid bij bouwvakkers De staking is een feit in Alphen: het inschrijfbureau z geopend. Uiterst rechts stakingsleider Nanning Schotan Werknemers brouwerij staken uit woede om reorganisatie ZOETERWOUDE - "Noemt de directie het reorganisatie plan zorgvuldig? Onzin. Ze hebben gewoon alle chefs van de afdelingen een briefje gestuurd niet de vraag hoe veel mensen ze konden mis sen. En dat was het dan. De directie zet op een botte ma nier het mes in het bedrijf. Ze wil snijden, en niet meer", zegt R. Kampman, leider van de acties in de Zoeterwoudse Heineken- vestiging. Nadat het overleg ovèr een nieuwe cao en de reorganisatie gistermid dag is vastgelopen, zijn bij Heine- ken vannacht wilde stakingen uit gebroken. Uit boosheid over het mislukte overleg, legde eerst de nachtploeg in Den Bosch hèt werk neer. Kort daarop ging ook het per soneel in Zoetérwoude in staking." De bonden, die hun leden eigëhlijfc vandaag en morgen over verdere stappen wilden raadplegen, hebben de acties nu overgenomen. Volgens L. Bons, bestuurder van de Industriebond CNV, is de moti vatie van de stakers groot. "De men sen zijn woedend om het reorgani satie-plan". De Heineken-werkne- mers menen dat de directie voorna melijk de produktie-afdelingen wil treffen en de staf-afdelingen buiten schot laat. Ze willen daarom dat het reorganisatie-plan wordt ingetrok ken. Bovendien eisen ze dat er geen afdelingen worden verkocht en dat de directie een schriftelijke garantie geeft dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. De toezegging die de di-rectie gis teren heeft gedaan, noemt J. Duyn- hoven, bestuurder van de Industrie bond FNV, volstrekt onvoldoende. "Heineken wil de mogelijkheid openhouden ,om werknemers ver plicht over te plaatsen naar andere bedrijven of naar afdelingen die women verkocht. Dat komt volgens ons neer op gedwongen ontslag. Ze ker als mensen in dergelijke geval len genoegen moeten nemen met een teruggang in hun salaris van en kele honderden guldens per maand". De CNV raadpleegt vanmiddag haar leden over de acties. De FNV doet dit vrijdag. De bonden hebben echter al laten weten dat de staking voor onbepaalde tijd zal duren. Vol gens de Heineken-directie hebben vannacht in Zoeterwoude ongeveer 200 mensen hun werk neergelegd. Van de ochtendploeg gingen 350 van de 400 werknemers in staking. De directie is zeer verbaasd over de actie. Heineken-woordvoerster R. Schoonveld: "We hebben duidelijk gemaakt dat over alle onderdelen van het. reorganisatie-plan kan wor den gesproken. We trekken het ech ter niet terug omdat het, vinden we, een degelijk stuk is. Er is een half jaar aan gewerkt en we zien niet in hoe we nu opeens met een totaal nieuw plan kunnen komen". Schoonveld is het niet eens met de bonden dat de garantie, dat er geen gedwongen ontslagen vallen, worden herplaatst zal dat op een zeer zorgvuldige manier gebeuren. Er is geen sprake van dat iemand er tegen zijn zin uit moet". Heineken heeft nog niet bepaald welke stap pen ze tegen de staking onder neemt. "We wachten eerst op een of ficiële brief van de bonden". Overigens heeft de directie al een datum gereserveerd Voor een ko^t geding tegen FNV en CNV. Maar dat wil volgens Schoonveld nog niet zeggen dat Heineken ook daad werkelijk een juridische procedure tegen de bonden aanspant. Bonden en directie hebben al veel eerder af gesproken dat volgende week dins- Stakende Heineken de directie wil verkopen. dag verder wordt gesproken over de reorganisatie. De directie gaat er vanuit dat deze bijeenkomst ge woon doorgaat. De blokkade op de toevoerweg bij de brouwerij in Zoeterwoude heeft vanmorgen tot een grote ver keerschaos geleid. Op de Rijndijk, tussen Alphen en Leiden stond van morgen een file van zeven kilome ter. Ook in Hazerswoude stagneer de het verkeer bijna volledig. AZL krijgt weer ivf-vergunning LEIDEN/UTRECHT - Slechts twaalf van de achttien ziekenhuizen die om een vergunning hebben ge vraagd, krijgen toestemming voor de toepassing van in vitro fertilisa tie: het ontwikkelen van menselijke embryo's in een laboratorium om een zwangerschap te laten ontstaan. Het AZL behoort tot de twaalf. Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) en minister Ritzen (on derwijs en wetenschappen) vinden overigens dat geen van de zieken huizen die een vergunning of goed keuring hadden aangevraagd, mo menteel aan alle criteria voor de toe passing van ivf voldoen. De aangewezen twaalf instellin gen krijgen slechts een tijdelijke vergunning tot 31 december 1991. Aan de vergunningen zijn voor schriften verbonden. Zo is er de kwaliteitseis dat de ivf-behandelin- gen in tenminste tien procent van de gevallen moeten leiden tot suc cesvolle zwangerschappen. In het AZL leidt, aldus een woordvoerder, 22 procent van de behandelingen tot een zwangerschap. De ziekenhuizen moeten op korte termijn maatregelen treffen óm voor 1 maart 1991 toch aan de ge stelde voorschriften te voldoen. Volgend jaar wordt dan beslist over definitieve vergunningen. ALPHEN/LEIDEN - De bouw in Alphen ligt plat. In Kerk en Zanen, in Gouwsluis, in Beerendrecht, La ter op de dag volgde ook Leiden. Er wordt geen steen meer gemetseld. De bouwvakkers hebben het werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Zij steunen hun vakbonden mas saal in de strijd voor een betere cao. Een strijd die voor het eerst in vijf tig jaar door leden van het 'zwarte korps' (heiers en kraanmachinisten) wordt gesteund. Al voor half zeven vanmorgen was FN V-stakingsleider Nanning Schotanus op het bouwwerk in Kerk en Zanen, de nieuwste wijk in Alphen. De vakbondsman hoefde niet alle registers open te trekken om de bouwvakkers achter zich te krijgen. Op één na, die de actie maar niks vond. Hetzelfde beeld voor Beerendrecht en Gouwsluis. De vakbondsman toonde zich ui terst tevreden over de bereidwillig heid. Enkele uren later op de och tend vertelde Schotanus dat FNV en CNV ernaar streefden dat van daag zo'n duizend bouwvakkers in Zuid-Holland het werk neerleggen. Nog voor het middaguur meldde hij dat er inmiddels 1300 stakers waren ■van wie enige honderden in Alphen. De stakingsleider in zijn toe spraak: "We praten over jullie poen. Gisteren riep er een werkgever dat hij wel méér wil betalen, maar we willen een pakket. Eén procent loonsverhoging, prijscompensatie en een 36-urige werkweek. Als de werkgevers daar 'ja' tegen zeggen kunnen we praten. Eerder niet. En we kunnen het lang volhouden. Maanden als het moet. Het weer standsfonds heeft voldoende kapi taal om de mensen een uitkering te geven". De bouwvakkers zelf komen wel aan die uitkering tekort. Zo'n veer tig gulden per dag vangen ze min der dan hun salaris. Timmerman A. Janssen uit Leiden, getrouwd en va der van drie kinderen, zegt; "Ik he,b het wél over voor een betere cao om enige tijd tweehonderd gulden per week in te leveren. M'n vrouw staat erachter. We doen het de komende weken wat zuiniger aan en draaien het dubbeltje maar eens een keer extra om alvorens we het uitgeven. Ik zie wel hoe het afloopt. Het balle tje rolt nu. Wat ik ga doen? Net als iedereen naar huis en afwachten wat er gebeurt". Een collega-bouwvakker merkt op: "Onze lonen zijn te laag. In weer en wind ben je bezig. Als een ambte naar wat zwaarder werk moet doen wordt hij daar voor betaald. Bij ons hoort het er gewoon bij. Staken, ik ga tot het bittere eind door. Het moet nu voor eens en altijd goed worden geregeld. Alles hier op Gouwsluis gaat plat. De stroom- knop wordt omgedraaid, er is nie mand die nog wat kan doen. Stie kem? Vergeet het maar. Het bouw werk wordt gecontroleerd". Uitvoerder Gerrit van Duyn laat de staking gelaten over zich heen komen. Hij moet wel. Tegen over- Onderzoek naar coaHtievorming in gemeenteraden: LEIDEN - De in het begin van de jaren zeventig ontwikkelde strategie van de PvdA om op lo kaal niveau de macht te verster ken, heeft geen succes gehad. Het is de socialisten niet gelukt een einde te maken aan de vor ming van traditionele afspiege lingscolleges waarin de politie ke macht over een groot aantal partijen is verdeeld. Die afspiegelingscolleges zijn een structureel kenmerk van coalitievorming in gemeenten, blijkt uit wetenschappelijk on derzoek. Het aantal afspiege lingscolleges in Nederland (cir ca 75 procent) is de laatste twee 1 decennia gemiddeld zelfs iets toegenomen. De politieke sa menstelling van het college heeft echter nauwelijks invloed op het beleid, zo is gebleken. door Gert Visser Zo'n maand voor de gemeen teraadsverkiezingen heeft poli ticoloog Pieter Tops een aantal interessante feiten op een rijtje gezet over coalitievorming op lokaal niveau. Tops is vanmid dag gepromoveerd op zijn on derzoek 'Afspiegeling en af spraak' aan de Leidse universi teit. Het afspiegelingscollege waarbij de wethouders zijn ge- recruteerd uit alle grote partij en in de gemeenteraad is een traditionele vorm van coalitie vorming op lokaal niveau. Deze werd in het begin van de jaren zeventig vanuit de PvdA ter dis cussie gesteld waar de behoefte groeide aan duidelijkheid en de wens leefde zich van andere partijen te onderscheiden. Door juist zo min mogelijk partijen bij de coalitie te betrekken, meenden de socialisten minder concessies te hoeven doen en meer van hun eigen verkie zingsprogramma te kunnen rea liseren. Het leverde de PvdA het verwijt op botte machtspo litiek na te streven, een geluid dat nog jarenlang zou doorklin ken. De socialistische strategie leidde er in 1974 toe dat in een aantal gemeenten zogeheten colleges op smalle basis werden gevormd waaraan niet meer partijen deelnamen dan strikt noodzakelijk was. Deze colle gevorming vond in sommige grotere gemeenten zoals Leiden een (vaak kortstondige) variant in het progressieve college waaraan alleen progressieve partijen deelnamen. Succes Tops constateert in zijn onder zoek dat de strategie van de PvdA de afgelopen jaren (weer) is gewijzigd. "De PvdA is terug houdender geworden bij de vor ming van colleges op smalle ba sis. Het is geen doorslaand suc ces gebleken. Je kunt niet zeg gen dat men terugkeert naar het afspiegelingscollege, men neigt naar iets er tussen in". Er zijn duidelijke verklarin gen voor deze ommezwaai. Een voor de hand liggende is dat de PvdA ten opzichte van bij voor beeld het CDA de laatste jaren aan macht heeft ingeboet. Tops: "De strategie die de PvdA han teerde, was op zich heel logisch. Waarom zou je meer partijen in het college opnemen dan nodig is» De winst van zo'n college moet dan met meerdere partij en worden gedeeld en dat lijkt onaantrekkelijk. Maar het was een risico-zoekende strategie. Een college dat slechts op een bescheiden meerderheid van de gemeenteraad kan rekenen, is sterk afhankelijk van de disci pline in de aangesloten fracties. Als er één raadslid uit de boot valt, is de coalitie weg, bij wijze van spreken". "Bovendien neem je het risico dat waar jij nu een politieke partij van deelname aan het col lege uitsluit, je de volgende keer wanneer de verhoudingen zijn gewijzigd zelf wordt uitge sloten. En wanneer je op lokaal niveau niet aan een college Bedri jf songelukj e Is in Nederland het college op smalle basis op zijn retour, het progressieve college is al vrij wel uitgestorven. Na de be stuurscrisis vorig jaar in Den Haag kent alleen nog de ge meente Zutphen een dergelijke coalitie. Hoewel er in linkse kringen in de Leidse gemeente raad nog graag over gespecu leerd wordt, heeft deze coalitie- vorm volgens Tops geen enkele toekomst.. Hij noemt het 'toe valstreffers of bedrijfsongeluk- jes'. De PvdA ziet er volgens hem niets meer in omdat de par tij zich niet wenst uit te leveren aan de grillen van klein links. Gezond verstand Tops constateert in zijn proef- schrift dat er nauwelijks een re latie bestaat tussen de politieke kleur van het college en het be leid dat wordt uitgedragen. Ook daaruit mag worden afgeleid dat de PvdA-strategie tot poli tisering weinig succes heeft ge had. Tops: "De gemeentelijke autonomie is redelijk beperkt. In de praktijk komt het vaak neer op aanpassen en omvor men van besluiten van de,rijks overheid. Op lokaal niveau is men sterk gericht op praktische problemen waarbij weinig ruimte is voor ideologisch be leid. Lokaal besturen is meer een kwestie van gezond ver stand gebruiken". Dat blijkt ook uit het feit dat het politieke vuur in gemeente raden zelden zo hoog oplaait dat een bestuurder zijn ontslag krijgt aangezegd. Hoewel de Leidse regio hier de laatste we ken een uitzondering op lijkt te vormen (in Leiderdorp verdwe nen onlangs twee wethouders van het toneel, in Leiden is de positie van twee wethouders in discussie) gebeurt het slechts zelden dat een wethouder door de gemeenteraad naar huis wordt gestuurd. Slechts in ze ven procent van de gevallen in de afgelopen veertig jaar dat een wethouder tussentijds ont slag nam, lag hieraan een poli tieke reden ten grondslag. Opstand Wellicht is die weinig tot de verbeelding sprekende gezond- verstand politiek de reden dat burgers zich nauwelijks betrok ken voelen bij hun gemeentebe stuur. Onderzoek heeft uitge wezen dat kiezers zich bij raadsverkiezingen in hun stem gedrag vooral laten leiden door de landelijke politiek. Of lokale politici het goed of slecht doen, het maakt voor de verkiezings uitslag vrijwel niets uit. Gemeenten zijn een eigen aardig soort politiek systeem waarin aan enkele vanzelfspre kende voorwaarden voor het functioneren van politieke de mocratie niet of nauwelijks lijkt te zijn voldaan, constateert Tops. "Maar is dat gebrek aan betrokkenheid nu werkelijk zo slecht", vraagt hij zich af: "Je kunt dat ook zien als blijk van instemming. Er is in ieder geval onvoldoende ontevredenheid om massaal in opstand te ko men". Tops wijst op ander on derzoek waaruit is gebleken dat burgers over het algemeen meer vertrouwen hebben in de plaat selijke dan de landelijke over heid. Hij noemt in zijn proefschrift diverse' veranderingen die de plaatselijke politiek kunnen verlevendigen zoals een geko zen burgemeester, een grotere financiële zelfstandigheid van gemeentebesturen of het instel len van een referendum (zoals in Leiden is gebeurd) waardoor politici worden gedwongen meer rekening met de wensen van de bevolking te houden. "Ik ben niet geneigd te vinden dat er ingrijpende veranderin gen moeten worden doorge voerd om de lokale politiek te verlevendigen", stelt Tops voorzichtig: "Er is een vorm van politiek bedrijven ontstaan die niet speciakulair is maar wel werkt. Als we het over verle vendiging hebben, verwacht ik meer van de introduktie van lo kale tv waardoor plaatselijke politici aan bekendheid winnen en zich zullen willen manifeste- macht kan hij niets beginnen. Al leen maakt hij zich bezorgd over de vraag wanneer de woningen kun nen worden opgeleverd. Want de datum daarvan stond al -vast. "Duurt de staking een dag of drie. dan is er niks aan de hand. Als het weken gaat duren, tja, dan komen de problemen. En de kopers. Ik ge loof niet dat de kopers als gevolg hiervan hun koopcontract kunnen annuleren. Staken is tenslotte wet telijk toegestaan waaraan de bou wer niets kan doen. Overmacht dus". Acties in de bouw (2) Bouwvakkers hebben niet te sta ken, bouwvakkers hebben niets te klagen, zij moeten gewoon aanhet werk. Stel je voor dat zij met een 36- urige werkweek meer vrije tijd krij gen om zwart te klussen. Wat bezielt een mens in hemels naam om een grote groep, voor het merendeel zeer hard werkende mensen zo ongenadig tegen hun schenen te schoppen door zulke op merkingen te laten publiceren? Dat iemand zulke botte uitspraken op papier kan zetten is iets wat waar schijnlijk maar weinig mensen zul len begrijpen. Over het algemeen is het zo dat zulke lieden als eerste bij zwartwer kers op de stoep staan om, voor wei nig geld, hun klusjes te laten op knappen. Ik hoop dat wij in het vervolg ver schoond blijven van de ondoor dachte uitspraken van A. van Rooyen. A. van de Nieuwendijk Decimastraat 18 Leiden Acties in de bouw (3) Wat bezielt de heer of r van Rooyen om zo te praten over de bouwvakkers? Onze mannen gaan 's morgens om kwart voor zes de deur uit om er 's avonds om vijf uur weer in te komen. Deze mensen zijn dan elf uur in de weer geweest met lichamelijk zwaar werk. 's Winters in weer en wind, zomers onder de hete zon. A. van Rooyen praat over een weinig solidaire groepering bin nen onze samenleving. Laat Van Rooyen zelf wat meer solidair wor den, dan zal hij zelf ook inzien dat de mensen die dit soort onzin uitk ramen zelf nog te lui zijn om uit hun ogen te kijken. Yvonne van Wieringen Kooilaan 14 Leidën (Beide briefschrijvers reageren op een ingezonden brief van A. Van Rooyen van afgelopen maandag) vSuftiteiitoisi 14 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft uit Deventer: De Hollandsche Opera zou hier Donderdagavond met orkest „Rigoletto" opvoeren. Toen het gordijn opgehaald was, werd den aanwezigen konde gedaan, dat het orkest verhinderd was mede te, werken, volgens een zooeven ontvangen telegram, zoodat men zich tevreden moest stellen met piano-begeleiding. Hier en daar werd toen gefloten, terwijl enkelen zich gereed maakten tot een haastig vertrek. Men gelooft algemeen, dat de heeren Albers c.s. een loopje met het Deventer publiek hebben ge nomen. (Vad.) - Drie kinderen uit Huy, die ge beten werden door een dóllen hond en naar den heer Pasteur te Parijs werden gezonden, zijn thuisgekomen. Hun toestand doet hopen dat de beet geene ver dere gevolgen zal hebben. Vijftig jaar geleden: - Een al te belangstellende met selaar heeft in een monumentaal huis in een Betuwsche plaats een benauwden dag doorgebracht in een even monumentale kluis. Het huis werd door schilders en metselaars opgeknapt. In schaft tijd ging een van hen het huis eens bezichtigen. Onder de vele bezienswaardigheden was ook een enorme safe, die openstond. De metselaar ging er op kouse voeten eens in kijken. Hoe de deur dichtviel, is niet duidelijk, maar op zeker moment zat de metselaar er in. De huiseigenaar was niet te vinden om de deur op normale wijze weer te openen. Na korten krijgsraad werd be sloten een gat in de deur te bran den om den gevangene versche zuurstof te geven. Na drie uur zoeken werd de huiseigenaar ge vonden. De sleutel ging in het slot, maar dat was door de snij brander buiten werking gesteld. Men moest dus door den muur heenbreken. Na elf uur stond de metselaar weer op vrije voeten. Hij weet nu voortaan hoe een sa fe er uitziet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15