Oppositie wil coalitie tegen Front Invasie zuideuropeanen na 1992 is Baker tempert hoop op snel CFE-verdrag Mensenrechten Turkije met arrestatie Muzaffer Erdost opnieuw in het geding EG verdeeld over toekomst sancties Zuid- Afrika DINSDAU 13 i'EBRUAlU 1WU BUITENLAND Crisisdreiging regering Roemenië BUKAREST (AP/Rtr/AFP/ANP) - De Roemeense opposi tie dreigt zich terug te trekken uit de vrijdag gevormde Raad van Nationale Eenheid als het Front van Nationale Redding doorgaat met zijn "sabotage van de vrije discus sie", zo heeft voorzitter Radu Campeanu van de Nationale Liberale Partij gisteren gezegd. Hij is bezig met een coalitie tegen het Front. De Raad van Nationale Eenheid, die het land zal regeren tot de verkiezin gen van 20 mei, komt vandaag voor de tweede maal bijeen. De Raad werd gevormd na herhaalde be schuldigingen dat het Front uit is op de alleenheerschappij. Het Front besloot uiteindelijk een nieuwe in terim-regering te vormen, de Raad van Nationale Eenheid, met daarin opgenomen de oppositie. De oppositie voert evenwel thans aan dat zij tijdens de oprichtings vergadering is gemanipuleerd. Het Front heeft volgens hen op het laatste ogenblik het aantal zetels uitgebreid van 180 tot 250. De zetels gingen voor de helft naar onafhan kelijke leden, die volgens de oppo sitie voor het grootste deel het Front steunen. Zodoende heeft het Front nu een meerderheid in de Raad. Campeanu kondigde aan dat zijn partij met een andere grote opposi tiegroep, de Nationale Boerenpartij, een bondgenootschap zal aangaan tegen het Front. Hij zei dat ook de Sociaal Democratische Partij was gevraagd zich aan te sluiten. Vol gens hem zal een verenigd opposi- tieblok duidelijk maken dat het Front in wezen de oude communis tische partij vertegenwoordigt, ter wijl de oppositie de anti-communis tische optie vormt. Timisoara Zes legerofficieren uit Timisoara hebben gisteren voor de televisie een onderzoek geëist naar de rol van het leger bij het bloedbad in Ti misoara. Ze eisten ook het aftreden van de minister van binnenlandse zaken Mihai Chitac, die als militair "direct betrokken" zou zijn geweest bij het doden van enkele tientallen burgers in Timisoara. In Timisoara zelf zijn studenten een huis-aan-huis onderzoek be gonnen om het exacte aantal doden van de gebeurtenissen tussen 16 en 20 december vast te stellen. De afge lopen weken hebben twee artsen uit Timisoara verklaard dat de gruwe lijke foto's van lijken uit massagra ven die in december de hele wereld overgingen, nep waren. De lijken waren afkomstig uit plaatselijke ziekenhuizen, zeiden de artsen, en het betrof mensen die arm waren en daarom in een gemeenschappelijk graf waren bijgezet. Op de lijken waren duidelijk de naden van het dichtnaaien na de lijkschouwing te zien. Op video-opnames over de ge beurtenissen in Timisoara zijn slechts enkele tientallen doden en gebonden te zien, hoewel er mel ding was gemaakt van enige duizen den. De doden zouden gevallen zijn bij het eerste protest in Timisoara, dat zich richtte tegen verwijdering van dominee Laszlo Tokes uit de stad. Verhalen dat het Securitate-agen- ten gekleed in legeruniformen wa ren die de demonstranten dood schoten, hebben geen einde ge maakt aan de verhalen dat het wel degelijk het leger was dat schoot. OTTAWA (AP/ANP) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken James Baker heeft gisteren de hoop op een snel CFE-verdrag getemperd. Volgens hem bestaat er tussen Washington en Moskou wel degelijk verschil van mening over de troepensterkte en de aantallen gevechtsvliegtuigen in Europa. Hij zei evenwel te hopen dat er dit jaar nog een verdrag kbmt over vermin dering van de conventionele strijd krachten in Europa. Baker bekritiseerde gisteren in Ottawa bij de Open Skies-Conferen- tie Michail Gorbatsjov, omdat die een voorstel van president George Bush heeft afgewezen waarbij de Verenigde Staten 30.000 man troe pen meer in Europa zouden behou den dan de Sovjetunie. Gorbatsjov wil dat beide zijden evenveel troe pen houden, maar volgens Baker houdt de Sovjetpresident daarbij geen rekening met het feit dat de Sovjetunie in een crisissituatie veel sneller haar troepensterkte kan op voeren dan de VS. Amerikaanse functionarissen merkten op dat Baker, die vorige week in Moskou positief was over Gorbatsjovs benadering, thans ken nelijk een "neutraal" standpunt in nam. De bondgenoten lieten zich nog niet over de kwestie uit. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren in Ottawa gezegd dat ook de ongebonden landen zich moeten kunnen aansluiten bij de af spraken tussen de NAVO en het Warschaupact over openstelling van de luchtruimen voor het maken van wederzijdse inspectievluchten. Hij drong er bij zijn collega's van buitenlandse zaken op aan nu reeds vrijwillig informatie te geven over de wapens waarover in Wenen wordt onderhandeld. Hij wil ook aan het eind van de conferentie met een gezamenlijke intentieverkla ring komen waarin de noodzaak van een CFE-akkoord wordt be klemtoond. Ondertekening kan ver volgens plaatsvinden op een specia le Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in het najaar. Bij de CVSE zijn alle Europese landen minus Albanië plus de VS en Canada aangesloten. Cambodja Secretaris-generaal van de Verenig de Naties Javier Perez de Cuellar heeft een werkgroep over de kwes tie Cambodja gevormd die wegen moet zoeken om de strijd in Cam bodja tot een snel einde te brengen en moet kijken welk rol de Verenig de Naties in een interim-regering kunnen spelen. Perez de Cuellar zal een persoonlijke vertegenwoordi ger zenden naar een Cambodjaanse vredesconferentie eind deze maand in Indonesië. Kerncentrale Een van de kerncentrales in het Bel gische Doel (bij Antwerpen) is giste ren stilgelegd na de ontdekking van een lek in een van de stoomgenera toren. Met de reparatie zal ongeveer een week gemoeid zijn. Een van de turbines van deze kerncentrale moest onlangs al gerepareerd wor den. Na die reparatie, die vrij veel tijd vergde, werd 'Doel II' in de loop van vorige week weer opgestart. Polen Slechts ongeveer 5000 van de 2 mil joen leden van de ontbonden com munistische partij van Polen zijn overgestapt naar de sociaal-demo cratische partij die twee weken ge leden als opvolger daarvan is opge richt. Bij een congres eind januari vielen de communisten uiteen in de Sociaal-Democratie van de Poolse Republiek en de Sociaal-Democra tische Unie van de hervormer Tadeusz Fiszbach. Van de 173 com munistische parlemëntariers zijn er ongeveer 30 overgestapt naar de So ciaal-Democratie en ongeveer 40 naar Fiszbach. Meer bevoegdheden president Sovjetunie MOSKOU (AFP/DPA/Rtr) - De Sov- jetunie krijgt snel een president met uitvoerende bevoegheden. Het pre sidium van de Opperste Sovjet heeft zich daar gisteren eenstem mig voor uitgesproken, en een bui tengewone zitting van het Congres van Volksafgevaardigden uitge schreven om zich hierover uit te spreken. Alleen dit Congres kan de grond wet amenderen, wat nodig is om de nieuwe post mogelijk te maken. De uitspraak van het presidium spoort met het besluit van het Centraal Co mité van de partij van vorige week dat de partij haar in de grondwet verankerde monopoliepositie opge eft en meer bevoegdheden toekent aan de president van de Sovjetunie. Ook zou de president het kabinet moeten benoemen. Algemeen wordt aangenomen Michail Gorbatsjov, die partijleider en voorzitter van de Opperste Sov jet is, de eerste 'president-nieuwe- stijl' van de Sovjetunie wil worden. De cp van de Sovjetunie heeft gis teren in een verwerping van een van de fundamenten van het marxisme het principe van particulier eigen dom erkend. "De Communistische Partij van de Sovjetunie gelooft dat het bestaan van persoonlijk,bezit, waaronder het in eigendom hebben van produktiemiddelen, niet in te genspraak is met de huidige fase van 's lands economische ontwik keling", aldus het nieuwe partijpro gramma. De Opperste Sovjet van Litouwen heeft gisteren ook het pri- vé-bezit in deze Baltische republiek gelegaliseerd. ISTANBUL - De Turkse schrijver, schilder en uitgever Muzaffer Er- dost is zondagmorgen om vijf uur van zijn bed gelicht en opgesloten. Hij is de voorzitter van de afdeling Ankara van de Turkse Vereniging voor Mensenrechten en van de Boe kenclub van het dagblad Cumhu- riyet. Dat blad was ook het enige dat melding maakt van het gebeurde. door Frans van Hasselt Kort na de staatsgreep van 12 sep tember 1980 werd Erdost samen met zijn broer Ilhan door de militai ren opgepakt en op de legerplaats Mamak in elkaar geslagen, waarbij zijn broer bezweek. De boekhandel die Muzaffer in Ankara drijft heet sindsdien Ilhan Ilhan. De juridische afhandeling van deze moord sleept zich nog steeds voort. Zijn advocaat heeft nog geen con tact met hem mogen hebben, maar deze keer heeft de aanhouding waarschijnlijk te maken met het voorwoord dat Erdost heeft ge schreven voor het boek "De toe komst van Diyarbakir" van Edip Polat. Diyarbakir is het centrum van de Koerden in Zuidoost-Tur- kije. Men zou op zoek zijn naar deze auteur en Erdost zou in deze fase een soort gijzelaarsrol spelen. Het dagblad Cumhuriyet meldt dat in heel Turkije al driehonderd mensen in hechtenis zijn genomen in het kader van de jacht op de Vere nigde Communistische Partij van Turkije; tegen slechts achttien was een aanklacht ingediend. De VCPT is, ondanks haar "gematigde" op stelling, nog steeds verboden in Turkije maar zij heeft al eens onge moeid een persconferentie kunnen houden. De pogingen deze in het buiten land gefuseerde partij gelegiti meerd te krijgeh, begonnen met de terugkeer naar Ankara, in oktober 1987, van twee van haar leiders, Haydar Kutlu en Nihat Sargin. Zij werden op het vliegveld van Ankara meteen gevangen genomen en hun proces voor het staatsveiligheidsge- rechtshof duurt reeds twee jaar zon der dat het eind in zicht is. De twee gedetineerden hebben' zich tot de Europese commissie van de mensenrechten in Straatsburg gewend, nadat Turkije in 1988 het artikel van het Europese mensen rechtenverdrag had ondertekend waarin staatsburgers de mogelijk heid krijgen, afgehandelde rechts zaken voor hernieuwde behande ling in Straatsburg voor te leggen. Hun aanvraag gold niet het eigenlij ke proces, omdat dit nog lang niet is afgesloten, maar de afhandeling van hun klacht over folteringen die ze tijdens het vooronderzoek had den ondergaan. Volgens het wel be ëindigde Turkse onderzoek waren deze klachten ongegrond. Reeds tweemaal is een hoge de putatie van drie Europese rechters in verband met deze zaak naar Ank ara gekomen, maar beide malen weigerde de officier van justitie bij het staatsveiligheidsgerechtshof, Nusret Demiral. hen te ontvangen. Ook de drie politiemannen die de folteringen zouden hebben verricht waren niet bereid, aan het onder zoek deel te nemen. BRUSSEL/JOHANNESBURG (GPD/IPS) - De Europese Commis- éie heeft gisteren verklaard dat de sancties tegen het apartheidsbe wind in Zuid-Afrika moeten blijven gehandhaafd, ondanks de vrijlating van Nelson Mandela. De Europese Gemeenschap lijkt op weg naar een stevig confrontatie over de toe komst van de sancties. De Britse premier Margaret Thatcher kondig de zondag al aan dat ze voorstander is van intrekking van de sancties. Andere Europese regeringen willen een versoepeling. De Europees commissaris voor Ontwikkelingssamenwerking, de Spanjaard Manuel Marin, verklaar de gisteren echter dat de EG pas versoepeling vap de strafmaatrege len zal overwegen als de hervormin gen in Zuid-Afrika "onomkeer baar" zijn. Marin noemde met name volledige opheffing van de noodtoe stand en intrekking van de wet op gescheiden woongebieden. De EG stelde in september 1986 een aantal sancties in, waaronder een verbod op nieuwe investering in Zuid-Afrika en het opschorten van Zuidafrikaanse importen van staal, ijzer en gouden munten. Uit een gisteren gepubliceerd rapport van het VN-Onderzoeks- centrum voor Multinationale On dernemingen blijkt dat zonder de sancties tegen het apartheidsbe wind het inkomen van blanken in Zuid-Afrika vijftien procent hoger was geweest. De strafmaatregelen dwongen de regering tot import en minder investeringen, wat de eco nomische groei afremde en "het moreel van de Zuidafrikaanse za- kengemeenschap is aangetast", al dus het rapport. Honderdduizenden mensen in de zwarte miljoenenstad Soweto heb ben gisteren vergeefs gewacht op de 'thuiskomst' van ANC-leider Nelson Mandela naar zijn oude woonplaats. In een voetbalstadion in Soweto hadden zich tienduizen den mensen verzameld om naar de grote toespraak te kunnen luisteren die de 71-jarige leider daar zou hou den. Maar Nelson Mandela ver scheen niet. De feestelijkheden rond zijn vrij lating dreigen volledig overscha duwd te worden door het grote do dental van de laatste dagen. Exacte cijfers zijn nog niet bekend, maar in heel Zuid-Afrika zouden al meer dan zestig mensen om het leven zijn gekomen. Mandela heeft een klem mend beroep op de bevolking ge daan zich te onthouden van geweld dadigheden. In het volgepakte voetbalstadion in Soweto voltrok zich gistermid dag een kleine ramp. Een tribune stortte in onder het gewicht van en kele tientallen dansende mensen. In de paniek die vervolgens uitbrak raakte slechts een jongen min of meer ernstig gewond. Ooggetuigen noemden het een wonder dat in de chaos en verwarring geen doden waren gevallen. Doden bij rellen in Tadzjikistan MOSKOU (Rtr/AP) - Bij onlusten in Doezjanbe, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Tadzjikistan, zijn gisteren zes doden en zeker zeven tig gewonden gevallen. Dat heeft het Sovjetpersbureau TASS ge meld. In Doezjanbe werd gisteren de noodtoestand afgekondigd na rellen en betogingen uit protest te gen de mogelijke vestiging van Ar meniërs die zijn gevlucht voor het etnisch geweld in de Azerbégdjzaan- se hoofdstad Bakoe. Een plaatselijke journalist in Doezjanbe heeft gemeld dat van morgen is geschoten in de hoofd stad opnieuw is geschoten met on der meer automatische wapens. Grote aantallen mensen zijn de straat op gegaan, ondanks de tanks die naar de stad waren gestuurd om een eind aan de onlusten te maken. De rellen gingen gepaard met brandstichting en plunderingen. De moeilijkheden begonnen zondag na geruchten dat de Armeense vluch telingen voorrang kregen bij huis vesting. Strijd Bayrut, Hrawi overweegt hulp van Syrië BAYRUT (AP/Rtr/ANP) - Het nieuwe offensief van de christelijke generaal Michel Aoun tegen de Li banese Strijdkrachten (FL) van Sa- mir Geagea lijkt vastgelopen. In de wijken van Oost-Bayrut en het ber gland ten noorden en oosten van de hoofdstad zijn beide partijen ver wikkeld in felle gevechten. De tanks van Aoun richten hun vuur nu vooral op het bergland Kes- rouan, een gebied van maronitische christenen 25 kiometer ten noord oosten van Bayrut. Volgens de poli tie willen de strijders van Aoun met hun gevechtsacties in het be sneeuwde bergland een door de FL belegerde helikopterbasis in Adma ontzetten. Daarna zou Jounieh moeten worden veroverd, de groot ste, christelijke havenstad ten noor den van Bayrut die in handen is van de FL. Onduidelijk is of Aoun het offensief heeft ingezet omdat bij ge brek aan havens zijn aanvoer van wapens stil is komen te liggen. Het Rode Kruis en christelijke lei ders deden opnieuw vergeefs een oproep om de gevechten tijdelijk te staken om mensen de gelegenheid te geven her en der nog in de straten liggende doden weg te halen. De Li banese president Elias Hrawi heeft Frankrijk en het Vaticaan opnieuw om steun verzocht voor een inter ventie van de Syrische troepen macht. Zowel Frankrijk als het Va ticaan wees een eerdere oproep in die richting van de hand, omdat zij bang zijn dat een Syrische interven tie de macht zal breken van de Liba nese christenen, die de politiek sinds de Libanese onafhankelijk heid in 1943 hebben bepaald. Aouns televisiestation zei giste ren dat Geagea overleg voerde met Hrawi om Syrische troepen naar het gebied te sturen. Hrawi, Aoun en Geagea zijn allen maronieten, de ka tholieke geloofsgroep die de dienst uitmaakt in regering, parlement, le ger en politie in Libanon. GRIEKS KABINET GEVALLEN - Het Griekse coalitiekabinet van conservatieven, socialisten en com munisten is gisteren ten val geko men omdat er te veel meningsver schillen zijn. Op 8 april worden nieuwe parlementsverkiezingen ge houden. Tot die tijd blijft een zaken kabinet onder leiding van aftredend premier Zolotas aan. De Grieken moeten nu voor de derde keer bin nen een jaar naar de stembus. Meer buitenlands nieuws op pagina 8 LEIDEN - Toen Groot-Brittannië in 1973 toetrad tot de EG, deden daar de meest wilde speculaties de ronde. De Italianen zouden en mas se naar het Verenigd Koninkrijk trekken om daar te profiteren van de sociale zekerheid. En aan de an dere kant van het Kanaal vreesden de Fransen een invasie van de Sik- •hs. Het gebeurde allebei niet. Anno 1990 gaat er een nieuw ver haal, deze keer in Nederland: op 1 januari 1993 zullen de Italianen, Grieken, Spanjaarden en Portuge zen in drommen naar Nederland ko men om zich te verzekeren van een riante sociale uitkering. door Sjaak Smakman Een spookverhaal, aldus gisteren Philip Muus van het centrum voor migratie-onderzoek van de Univer siteit van Amsterdam tijdens een le zing over de veranderingen in de migratiestromen na '1992'. Muus verwacht, zo zei hij, helemaal geen veranderingen. De reden daarvoor is heel eenvoudig: het is niet de re gelgeving, maar vooral de arbeids markt die de migratie bepaalt. Het naoorlogse Europa toont dat duidelijk aan. In de eerste jaren was er nog grote behoefte aan reorgani satie na de chaos die de jaren '40-'45 hadden aangericht en voor elke buitenlandse reis was een vi sum nodig. Toen echter de westerse economie weer op gang was geko men, ontstond een enorme vraag naar arbeidskrachten en werd het vreemdelingenverkeer snel gelibe raliseerd. Migranten waren meer dan welkom en in niet-Europese landen werden in de jaren '60 zelfs op grote schaal arbeidskrachten ge ronseld. De oliecrisis, gevolgd door een economische crisis, bracht de om mekeer. Door de opkomende werk loosheid veranderden de buitenlan ders van brandstof voor de econo mische groei in een blok aan het been. Dat resulteerde in een steeds terughoudender beleid ten aanzien 2 migranten, in de Bonds- De meeste migranten hebben over het algemeen geen hoge opleidingen, waardoor ze steeds minder aantrekkelijk worden voor de werkgevers in de rijke EG-landen. Die hebben steeds meer behoefte aan goed geschoolde ar beiders. (foto GPD) republiek deed de 'oprotpremie' zijn intrede. Toch kende (en kent) de EG maar een relatief klein aantal migranten. Op een totale bevolking van 320 mil joen mensen wonen in de hele EG acht miljoen mensen die daar niet zijn geboren. De Nederlandse be volking bestaat voor drie procent uit migranten van buiten de EG en voor een procent uit migranten van binnen de EG. De Bondsrepubliek, Frankrijk en Groot-Brittannie zit ten daar ruim boven. De eerste van wege zijn economische macht, de andere twee vooral als gevolg van hun koloniale verleden. Schengen Daar zullen er na 1992 ma< bij komen, want de buitel gaan over twee jaar dicht. Het Ak koord van Schengen is, hoewel nog niet vastgesteld, een teken aan de wand: een verscherpt visumbeleid, verscherpte bewaking van de bui tengrenzen en beperking van de mogelijkheden voor asielzoekers. Voor de niet-Europeanen wordt het Fort Europa vrijwel zeker een onneembare vesting. Zoals de Nij meegse hoogleraar rechtssociologie Groenendijk het stelt: "Eeuwen ge leden bouwden de Chinezen een gi gantische muur om hun rijk om in dringers af te weren, het grootste bouwwerk ooit door mensen ge maakt. Het gevaar bestaat dat West- Europa een soortgelijke muur gaat bouwen. Nu niet van steen, maar van computertechniek, bureaucra tie en mobiele grenspolitie". Maar binnen die muren zullen de grote welvaartsverschillen menig arme zuiderling er toe brengen zijn geluk te beproeven in het rijke noorden, zo luidt het nieuwe ver haal. Grenscontroles zijn er na 1992 niet meer, zodat een kaartje Lissa- bon-Amsterdam genoeg is. Maar dat, stelde Muus, is nogal onwaarschijnlijk. Opheffen van de reisbeperking betekent namelijk geen opheffing van de vestigingsbe perkingen. Al sinds 1968 geldt bin nen de EG dat iemand zich alleen mag vestigen ip een andere lidstaat als hij/zij daar werk heeft. Wie bin nen drie maanden na aankomst geen baan heeft, moet vertrekken. En alleen wie kan aantonen een baan voor minstens een jaar te heb ben, kan een verblijfsvergunning voor langere tijd krijgen. Het recht op een uitkering komt pas aan de orde wanneer iemand langere tijd gewerkt heeft. Arbeidsmarkt Dat zal, zo verwacht Muus, de mi gratiestroom wel remmen. De Zuid europeanen kunnen wel massaal naar het noorden trekken, maar de kans op werk (en dus een verblijfs vergunning) is klein. "Het gaat in de zuidelijke EG-landen over het alge meen om mensen met lage opleidin gen. Maar ook hier zit de werkloos heid juist bij de laag geschoolden, omdat de economie steeds minder behoefte heeft aan die categorie. Er zal geen migratiestroom op gang komen van mensen waar de econo mie helemaal niet om vraagt. Als er geen werk is, heeft het geen zin om te komen, wantje moet dan toch na een paar maanden weer weg". De kans op een toevloed van ille galen uit het zuiden, acht hij al evenmin reëel aanwezig. Want de economiëen in de noordelijke EG zijn vrij strak gereglementeerd. Het grijze en zwarte circuit, bij uitstek de plaats waar illegalen werk kun nen vinden, is daardoor tamelijk be perkt. Het domein van de illegalen blijft Zuid-Europa, waar de zogehe ten informele economie veel groter. In Italië bijvoorbeeld werken naar schatting een mihoen illegalen. Een eigen recent onderzoek on der uitzendbureaus leerde Muus dat daar streng wordt gelet op de le galiteit van de werknemers. Vooral uit vrees voor de hoge boetes overi gens. "Als er niets verandert op de arbeidsmarkt of de regelgeving in de afzonderlijke landen, en ik denk dat daar op korte termijn weinig zicht op is, dan geloof ik niet dat er Oost-Europa Eén factor blijft echter onzeker: de politiek. Hoe zal het gaan met Oost- - Europa? Welke gevolgen zal een integratie hebben op de migratie stromen? De politiek van de Bonds republiek, van oudsher het meest op het Oostblok gerichte West- europese land, is wellicht een aan wijzing. De Oostduitsers krijgen als 'landgenoten' uiteraard een voor keursbehandeling, al zijn de gren zen in zicht. De regering-Kohl pro beert niet voor niets uit alle macht om de invasie van 2000 Oostduitsers per dag te stoppen. Voor de overige Oostbloklanden is het beleid heel wat harder. Vorig jaar nog scherpte de Bondsrepu bliek zijn beleid flink aan met de weigering om de visumplicht voor Hongaren op te heffen, door de vi sum-aanvragen uit Polen te be moeilijken en door een visumplicht aan te kondigen voor Joegoslaven (op de Turken na de grootste groep gastarbeiders in West-Duitsland). Zoals Groenendijk vorig jaar con cludeerde: "Het Westen heeft er stelselmatig bij de Oosteuropese re gering op aangedrongen dat ze hun burgers vrijer zouden laten reizen. Maar nu het eindelijk zo ver is, sluit West-Europa zich af. Midden in het Huis Europa blijken dubbele deu ren te zijn". ADVERTENTIE Vanavond, Ned. 1,23.10 u (NCRV) Voices Festival op TV Kijk hoe het was. Een voor: proefje van hoe het wordt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5