Vrachtauto's de stad uit NABIJ Nederland op jacht naar een instituut van aanzien 'Keus: zendeling of zendingsveld' I REPORTAGE i Universiteit Delft stuit op onveiligheid, lawaai en stank DINSDAG 13 FEBRUARI 19911 DELFT - Vrachtwagens ken de meeste dodelijke ver keersongelukken per afgelegde ki lometer. Volgens de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid vallen er in Neder land 110 doden op de miljard kilo meter bij ongelukken met vrachtau to's, tegenover 50 bij ongelukken met personenauto's. "Alléén uit het oogpunt van de emissie van koolmonoxide is deze vorm van transport het veiligst. Het rijden met twee opleggers is dus een hele goede zaak, maar dan alleen op de grote weg", zo zeggen universi tair docent Th. J.H. Schoemakers en wetenschappelijk onderzoeker P. Bouman van de TU in Delft. "In de stad en in woongebieden horen ze niet thuis." door Onno Buiter De onderzoekers zien het vracht verkeer in steden echter alleen maar toenemen. De grote kolossen moeten steeds vaker voor enkele dozen een stad of dorp in, als gevolg van de efficientere toelevering aan de detailhandel vanuit centrale ma gazijnen. Daarmee hoeven winkels in dure stadscentra zo min mogelijk magazijnruimte aan te houden en kunnen ze zoveel mogelijk ver koopoppervlakte creëren. De aanpak van het verkeer richt zich momenteel in eerste instantie tegen het gebruik van de personen auto bij het woon-werkverkeer. Het goederenvervoer blijft nog even buiten beschouwing. In Nederland geldt vrijheid van vervoer. En dat heeft geleid tot een explosieve groei van het wegvervoer. Het spoor en de binnenvaart bieden alternatie ven voor het vrachtverkeer op de grote weg, maar niet voor het ver keer in de steden. "Om ervoor te zorgen dat het vrachtverkeer uit de binnenstad verdwijnt, zou je ervoor moeten zor gen dat de vracht-aantrekkende ac tiviteiten daaruit verdwijnen", zeg gen Schoemaker en Bouman. "Dat gebeurt al, maar de meeste winkels zullen in de binnenstad en in woon gebieden blijven. Steden blijven een belangrijke kantoor- en han delsfunctie houden". DELFT De Technische Universiteit in Delft onderzoekt nieuwe verkeerssystemen om het vrachtverkeer uit binnensteden en woongebieden te kunnen weren. Zij doet dat in opdracht van de ministeries van verkeer en waterstaat en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM). Een oplossing is de bouw van gemeenschappelijke distributiecentra aan de rand van de steden. De goederen moeten daar vandaan met elektrisch aangedreven voertuigen of ondergrondse tunnels stadinwaarts worden vervoerd. "Uit onze onderzoekingen blijkt dat de grote vrachtwagen in de binnenstad de grote ellende is", zo zeggen universitair docent Th.J.H. Schoemakers en wetenschappelijk onderzoeker P. Bouman van de TU in Delft. "Deze verzorgt de meeste verstoring, geluid, onveiligheid, fysieke hinder en stank". Volgens de onderzoekers is het onderzoek op de TU Delft uniek in Europa en is de aandacht ervoor bijzonder groot. Vrachtwagens bevoorraden de detailhandel in de binnenstad. "Vroeger was dat slechts een klein gedeelte van het totaal, nu is het de grootste groep". Troep "De binnenstad trekt volgens de CBS-statistieken vooral 'overige goederen' aan, waardoor je zou den ken dat het met de vrachtaanvoer wel zou loslopen", aldus de twee on derzoekers. "Maar 'overige goede ren' behelst alle consumentengoe deren, van lucifers tot televisietoe stellen. Vroeger was dat slechts een klein gedeelte van het totaal, nu is het de grootste groep. Volgens de CBS-statistieken leven we nog in een land als Polen!" Volgens hen zijn op drie niveaus maatregelen nodig. "De voertuigen moeten schoner en zuiniger, de or ganisatie van het vrachtverkeer moet efficiënter en de infrastruc tuur moet worden aangepast". "Het proces van een schonere motor is gaande, maar daarvan kun je niet alles laten afhangen. De groei van het vrachtverkeer is zo groot, dat het in het jaar 2010 alle maxi maal toegestane emissies heeft op gesoupeerd. De industrie en de per sonenauto's zouden daarvoor moe ten inleveren". Een vervanging door bestelauto's zien zij niet al een een oplossing, omdat bestelauto's nu al verant woordelijk zijn voor 71 procent van de totale koolmonoxide-uitstoot en 31 procent van de stikstofoxide in de binnensteden. En 88 procent van de totale emissie van bestelwagens vindt in de binnenstad plaats. Inefficiënt De organisatie van het wegtrans port is daarbij hoogst inefficient. "Veel detailhandelsbedrijven en warenhuizen hebben hun distribu tie met computerprogramma's ge stroomlijnd. De opslagkosten zijn duur, waardoor steeds minder in voorraad wordt gehouden. Winkel ruimte is ook duur, waardoor in de warenhuizen zelf met steeds min der magazijnruimte wordt volstaan. Daardoor moeten zowel de distribu tiemagazijnen als de warenhuizen steeds frequenter worden bevoor- raad. Maar daarmee maken ze al leen hun eigen ritten efficiënter. Het levert in totaal veel meer ritten op. Het gaat tot nog toe louter om de eigen toko. Het Centraal Boekhuis in Culemborg moet soms voor drie boeken met vrachtwagen de stad in. Vrachtwagenchauffeurs zetten hun wagen bovendien gemiddeld niet verder dan tien meter van de winkel neer, opstopping of niet. En dan blijkt ook nog eens 80 procent van de goederen met de hand te worden gelost". "Je zou veel onder één noemer moeten doen, in het belang van de steden. Nu rijdt een vrachtwagen gemiddeld negen adressen af met onevenredig veel voertuigbewegin gen. Je zou de vrachtwagens elders moeten vullen met meerdere goede ren voor één stad. Dan krijg je een ongelooflijke reductie van kilome ters in kwetsbare gebieden. Wij rea liseren ons dat dat niet in één klap zal lukken. Zoiets moet groeien. De overheid zou de partijen aan tafel moeten krijgen". "De infrastructuur moet zodanig worden aangepast dat er snelle in terlokale verbindingen tot stand ko men tot aan de rand van de stad, waar de distributiecentra moeten verrijzen, vanwaar het laatste stuk naar de binnenstad met elektrische tractie moet plaatsvinden", zo zien Schoemaker en Bouman de toe komst voor zich. Elektromotor Technisch is dat al mogelijk. In West-Duitsland reden in 1974 al 100 Mercedes-bestelwagens met elek tromotoren die met accu's werden aangedreven. Twee wagens rijden nu nog als vuilniswagens in Düs- seldorf. Deze eerste wagens wogen 1000 kilo en kostten 100.000 gulden per stuk kostten. De elektromotor kostte alleen al 60.000 gulden. In Groot-Brittannie rijden enkele dui zenden Bedford-bestelwagens met elektrische tractie. Het bergplaatsje Zermatt heeft een systeem met een soort 'SRV-elektrowagens', die ech ter niet sneller kunnen dan 20 kilo meter per uur. Spijkstaal in Spijkenisse is gespe cialiseerd in de bouw van elektro- voertuigen en fabrieks- en maga zijnwagens. Het bedrijf heeft 10- tonners gebouwd, die volgens wet telijke voorschriften niet sneller kunnen rijden dan 20 kilometer per uur. Maar volgens hoofd verkoop de heer J.J. van der Knijff is het tech nisch mogelijk om elektro-bestel- wagens te bouwen die snelheden tot 150 kilometer per uur halen. "Maar ze zullen altijd duurder zijn dan wagens met benzine-motoren. Vrijwillig zal niemend met elektro- wagens gaan rijden en het gaat daar om om een politieke keus. Als er wetgeving komt, ontstaat er een markt en zal het mogelijk zijn om de wagens in serie te bouwen", zegt hij. DAF-woordvoerder V. Meijer zegt dat zijn bedrijf momenteel veel onderzoek doet, maar dat het nog geen elektrowagens heeft gebouwd. Elektrowagens zijn volgens hem voor lokaal distributieverkeer uit stekend geschikt. Buizenpost De onderzoekers van de TU Delft wijzen ook op de ontwikkeling van de waterstofmotor, een project waarmee Holec in Ridderkerk en een bedrijf in Belgie bezig zijn. Eer ste doel is het ontwerp van een auto bus. Ook ECN in Petten heeft een brandstofcel ontwikkeld. Maar zij ook andere mogelijkhe den om de binnensteden te ontlas ten. "Je kunt aan gerobotiseerde systemen denken, zoals een buizen post of goederentunnels, die geza menlijk door de detailhandel in winkelcentra worden geëxploi teerd. Chicago bezit tunnels uit het begin van de eeuw, maar deze zijn in onbruik geraakt na de komst van de vracht- en bestelwagen". Voor de bevoorrading zou in een stad als Rotterdam met speciale aanpassingen zelfs de metro kun nen rijden. In een Westduitse stad is die mogelijkheid al eens onder zocht. Maar dat idee strandde vol gens Schoemaker op het feit dat de metrolijnen daarvoor overdag niet beschikbaar zijn en dat veel mensen in de vervoersketen dan 's nachts moeten werken. Bovendien wordt 's nachts het onderhoud uitgevoerd. De distributiecentra zouden vol gens de onderzoekers moeten wor den bevoorraad door extra lange vrachtwagens, met twee of meer aanhangers, zoals ze al in Australië en de Verenigde Staten rijden. Maar nog beter zou een goed vertakt spoornet zijn, waarover goederen treinen op vaste tijden en in vaste diensten rijden, net zoals bij hetper- De spoorwegen hebben volgens hen ook een taak in het bereiken van oplossingen. "Van oudsher wa ren de spoorwegen een uitstekend vervoermiddel, waardoor het mas sale vervoer over de weg afnam. Maar het nadeel is het vele dure en tijdrovende rangeren. Kwetsbare goederen kunnen bovendien klap pen oplopen. Vaste routes Dus: kom tot een vervoersnetwerk van frequent rijdende goederentrei nen, die op vaste routes naar de dis tributiecentra aan de rand van de stad rijden, zonder te rangeren. Net zoals bij het passagiersvervoer. Door het bestaan van de container hoefje geen wagons af te koppelen, maar kunnen de containers er sim pelweg af worden getakeld. Dan zul je vaak met een aantal lege wagons rijden, maar in het passagiersver voer rijden de spoorwegen op stille uren ook met lege stoelen. Onze conclusie is dat dat al bij een af stand van 150 kilometer lonend is. De spoorwegen zouden de organi satie moeten uitbesteden aan ver voerders, die verstand hebben van logistiek. Zelf hoeven zij alleen de trein te laten rijden". "Je kunt de goederentrein in de steden natuurlijk ook tot in het cen trum laten rijden, om daar een over slagstation aan te leggen", opperen Schoemakers en Bouman. "Je kunt overwegen een extra spoor aan te leggen, waar de trein kan stilstaan om de containers eraf te lichten. Maar de beschikbare ruimte in de stad zal het probleem zijn". Volgens de onderzoekers is het onderzoek op de TU Delft uniek in Europa. "Er zijn overal wel deelstu dies geweest, maar die haakten te veel aan op bestaande vervoerspa tronen. Wij proberen echt een basis studie te maken. En de aandacht is groot, terwijl er kort geleden nog geen aandacht voor deze problema tiek bestond. Het vrachtvervoer leeft in Nederland in 'vrijheid en blijheid' en iedereen werd geacht de vrachtwagen ruim baan te geven. Nu worden de onderzoekgegevens als het ware onder onze vingers van daan getrokken". BRUSSEL - Wie het onderste uit de kan wil, krijgt het lid op de neus. Als dat gezegde ook in de internationale politiek geldt, dan loopt Nederland het risico binnenkort met lege han den te blijven staan, als de interna tionale gemeenschap een paar leu ke standplaatsen heeft weg te ge ven. De concurrentie is scherp, het gaat immers om miljoenen-belan gen. En de Nederlandse papieren liggen niet zo gunstig als Den Haag wel denkt. door Hans de Bruijn Of het nu gaat om het internatio nale Europese octrooibureau, het internationale Europese milieua gentschap, de Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling (van Oost- Europa), de Europese Centrale Bank (van de EG) of het VN-insti- tuut voor de bestrijding van chemi sche en biologische wapens; Neder land is in de markt. De oudste kandidatuur is die voor het internationale octrooibureau van de Europese Gemeenschap. Daarvoor is Den Haag kandidaat, maar ook Londen, München en Ma drid. Over die vestiging wordt al zo'n drie jaar onderhandeld, maar de EG-ministers van buitenlandse zaken zijn het nog steeds niet eens geworden. Voor de vestiging van het interna tionaal milieuagentschap, dat bin nenkort als een EG-instelling van start moet gaan maar waartoe later ook andere landen zullen kunnen toetreden, zijn Den Haag en Lely stad naar voren geschoven. Maar zij moeten de concurrentie van zeker tien andere (hoofd)steden in Euro pa dulden. De kans lijkt andermaal niet groot. Volgens de laatste berichten zou Madrid nu de meeste kans ma ken. Omdat dat milieuagentschap behalve een hoofdkwartier ook een aantal regionale kantoren krijgt, zit er voor Nederland, het meest ver vuilde land van de EG, misschien wel een troostprijsje in. Ruding De meest begeerde kandidatuur is die voor de vestiging van de nieuwe Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling, die de financiële hulp aan de landen in Oost-Europa moet gaan uitvoeren. In die bank zullen in elk geval de 24 rijkste wes terse landen, maar wellicht ook de Sovjetunie deelnemen. Vrijwel elk Westeuropees land heeft dan ook zijn hoofdstad voorgedragen. Nederland stelt Amsterdam voor, maar heeft twee ijzers in het vuur door ook oud-minister van financi ën Onno Ruding kandidaat te stel len voor het directeurschap van die bank. Lukt het ene niet, dan wel licht het andere, dacht het kabinet. Andere serieuze kandidaten voor de vestiging zijn Berlijn, Parijs (de bank was immers een idee van pre sident Mitterrand), Londen en zelfs Praag. Amsterdam zou inmiddels geen kans meer maken (Parijs wordt het meest genoemd), maar Ruding des te meer. Weliswaar heeft president Ex-minister Ruding: kandidaat directeur voor de (Oosteuropese) Herstelbank Mitterrand zijn naaste adviseur Jaé- ques Attali als tegenkandidaat voor Ruding naar voren geschoven, maar dat zou eerder zijn om dan in elk geval de kandidatuur van Parijs er door te krijgen. Een complicatie is dat de Ameri kanen nu ineens wel wat voor Praag lijken te voelen. Eind deze week ko men hoge ambtenaren van de 24 westerse landen in Brussel bijeen om de hulp aan Oost-Europa verder te bespreken. In de marge daarvan zal natuurlijk flink gelobbied wor den, al zijn het uiteindelijk de mi nisters van buitenlandse zaken die in maart de knoop moeten doorhak ken. Europese bank Nederland lijkt een betere kans te maken om over een aantal jaren de Europese Centrale Bank te mogen huisvesten..Die is er nog niet, en het is nog de vraag of die bank - een cen traal onderdeel van de omvorming van de EG tot een economische en monetaire unie - er ooit komt, maar zo ja, dan heeft Nederland een be langrijke bondgenoot. De president van de Westduitse Bundesbank, Pöhl, stelde Amster dam al als vestigingsplaats voor. Nederland is volgens hem een goe de keus omdat het een niet onbe langrijk financieel centrum is, maar tegelijk klein genoeg om door de grote jongens in de EG niet als een concurrent te worden beschouwd. Tenslotte is er dan nog de kandi datuur voor de huisvesting van het nog op te richten VN-instituut dat de naleving van de verdragen over het verbod op chemische en biolo gische wapens moet gaan controle ren. Minister Van den Broek heeft Den Haag kandidaat gesteld. De concurrenten voor deze post zijn Brussel en Wenen; steden die elk al een groot aantal internationale or ganisaties herbergen. En daar zit hem nu net de kneep. Behalve het Internationaal Hof van Justitie van de Verenigde Naties zijn in ons land geen grote interna tionale organisaties gevestigd. Dat lijkt enerzijds een reden om Neder land nu eens aan de beurt te laten komen, maar aan de andere kant be staan daardoor aarzelingen. Bij het beoordelen of een land of stad zo'n instelling krijgt gaat het niet alleen om politiek gelobby, maar ook om gewone praktische kwesties. Is Nederland wel in staat zulke in stellingen een adequate huisvesting te bieden? De regering en de burge meesters van de grote steden me nen van wel. We hebben uiteraard goede verbindingen, maar het is de vraag of steden als Den Haag, Lely stad of zelfs Amsterdam in staat zijn de honderden gezinnen van het per soneel van die internationale orga nisaties voldoende huisvesting te bieden. Hoge eisen Het gaat vaak om hoogopgeleide, zeer goed betaalde functionarissen die hoge eisen stellen aan hun huis vesting. Zij zijn in veel gevallen niet bereid in rijtjeshuizen te gaan wo nen, als zij als diplomaat of bankdi recteur gewend zijn in villa's of su perluxe appartementen te wonen. Andere landen hebben dan meer te bieden dan Nederland. In en bij ste den als Brussel, Wenen of Parijs zijn- volop woningen beschikbaar of in aanbouw, die voor de gewone Ne derlander volstrekt onbetaalbaar zijn, maar de doorsnee diplomaat een aangepast wooncomfort bie den. En dat heeft zeker invloed op de uiteindelijke keuze. Ds. Bouw in Alphen aan den Rijn: ALPHEN AAN DEN RIJN Wanneer je geen zendeling bent, dan ben je zendingsveld. Deze gevleugelde uitdrukking uit het Bijbels Medisch Zendingsgenootschap, hield BMZG-directeur dominee Wim J. Bouw gisteren zijn gehoor in Alphen aan den Rijn voor. Zending, zo zei hij, is een taak voor elke gelovige. 'Zending en evangelisatie: hobby of opdracht?' Het was vooraf reeds duidelijk welk antwoord Bouw op het thema van de avond van de hervormde Confessionele Vereniging zou geven. Niet alleen speciaal opgeleide zendelingen of toegewijde ambtsdragers, maar ieder gemeentelid heeft die op dracht. "Wij zijn te lang een priester- en domineeskerk geweest", aldus de hervormde predikant. "Maar de bijbel zegt: wij staan allen in het priesterschap van de gelovige". Volgens Bouw worden vier van de vijf nieuwe gelovigen aan een gemeente toegevoegd, "niet door grote evangelisatie campagnes, radio of tv of publikaties", maar door de uitstraling van een indivi duele gelovige. Evangelisatie en zending bete kent slechts ten dele actief op pad gaan om de Blijde Boodschap te vertellen, hoewel dat volgens Bouw, die zelf tien jaar lang in Oost-Afrika werkzaam was, zeer belangrijk is. "Diepere vreugde is er niet, dan om te ervaren dat je mensen tot God hebt mogen lei den. Dat is mogelijk voor ieder kind van God, hoe eenvoudig ook". Zending is ook, aldus Bouw, als gemeente 'aanstekelijk' zijn, aan- Dorenbos bindt strijd aan met Club Verotique HILVERSUM - Veronique moet met haar 'pornografische pro gramma's' voor 1 april stoppen. Doet de omroep dat niet vrijwil lig, dan zal de Rainbow-organisa- tie van drs. Bert Dorenbos zich beraden op eventuele juridische maatregelen. Dit blijkt uit een brief die Dorenbos aan Veroni que heeft gestuurd. "De wijze waarop Veronique in de programma's met seksualiteit denkt om te kunnen gaan, is zo liederlijk en laag bij de gronds, dat het de hoogste tijd is, dat er een einde aan komt", licht Doren bos toe. Hij heeft daarom ook de adverteerders bij Veronique op geroepen om maatregelen te ne- Volgens Dorenbos 'Club Verotique' en de erotische speelfilms "een bedreiging voor de geestelijke volksgezondheid". 'Rainbow Ethisch Instituut voor normen en waarden' krijgt vol gens hem brieven van vrouwen, die grote moeilijkheden in hun huwelijk ondervinden door deze programma's. Rainbow zal met het oog op de dreigende komst van nog meer commerciële zenders "en de per- ie bij de bestaande omroe pen", ook bij het Europese Parle ment aandringen op aandacht deze materie. Mandela w elkom bij Wereldraad GENÈVE (ANP) - De Wereld- raad van Kerken heeft Nelson Mandela uitgenodigd voor een jbezoek aan het hoofdkantoor in Genève. Secretaris-generaal Emi- lio Castro heeft de ANC-leider gisteren een brief gestuurd. Castro hoopt dat Mandela de onderhandelingen over het einde van apartheid ("de taak waarvoor God u heeft geroepen") tot een goed einde kan brengen. "Wees overtuigd van ons voortdurend gebed en onze steun als u die weg naar het beloofde land gaat", zo schrijft hij. Castro heeft ook president De Klerk gefeliciteerd met zijn moe dige besluit Mandela vrij te laten. Overigens blijft de Wereldraad oproepen tot economische sanc ties tegen Zuid-Afrika, totdat het proces van onderhandelingen tussen ANC en de regering onom keerbaar is geworden. EN VER trekkingskracht hebben. Het bij belboek Handelingen leert dat liefde tot God en tot de naaste daarbij van levensbelang is. "Wij moeten één zijn in de gemeente. Is dat soms de oorzaak van de af brokkeling van de kerken en de grote secularisatie, dat de liefde tot elkaar is gedoofd?" En, zo vroeg hij zich af, "we kunnen soms zo druk zijn in de kerk of in de zending, dat we wel vóór God bezig zijn. maar zónder God". Wil een gemeente een zen dende kerk zijn, dan heeft dat ook grote consequenties voor de leb ders en de kerkdiensten. De zon dagse erediensten moeten eén krachtbron voor de rest van de week zijn, aldus Bouw. 'Diakonie moet spoedactie beter op poten zetten' LEIDSCHENDAM - Het her vormd werelddiakonaat wil voortaan nauwkeurig adviezen geven aan plaatselijke diakonie- ën over acties in verband met noodsituaties. Dat blijkt uit een brief, die verzonden is aan plaat selijke gemeenten. Velen deden met de actie voor Roemenië te leurstellende ervaringen op. De commssie werelddiakonaat van de Generale Diakonale Raad (GDR) vroeg de diakonieën dé kerkdeuren te openen voor inza meling van vooral geld en goederen op zaterdag 30 en zon dag 31 december. De publiciteit hierover liet volgens de commis sie te wensen over en in een aan tal plaatsen wachtten diakenen en anderen vergeefs bij de kerk. Turkse president sprak voor eerste maal met kerken ANKARA (IDEA) - De Turkse president Turgut Ozal heeft voor het eerst gesproken met kerkelij ke vertegenwoordigers. Onder werp van het gesprek met. onder andere de oecumenische patri arch Dimitrios I van Constantino- pel was de benarde positie van de christelijke minderheid. Christenen in Turkije worden ernstig in hun voortbestaan be dreigd, zo is Ozal meegedeeld. Hun aantal is sinds het begin van deze eeuw'afgenomen van onge veer acht miljoen tot minder dan honderdduizend. Nagenoeg alle Turken behoren tot de islam. Patriarch Dimitrios I hield Ozal voor dat Turkij'e het zich niet lan ger kan veroorloven christenen te haten en te discrimineren als het toenadering wil zoeken tot West- Europa. De president zei ernaar te streven alle problemen van de christelijke minderheid op te wil len lossen. In het recente verleden hebben mensenrechtenorganisaties her haaldelijk kritiek geleverd op de christenvervolgingen in Turkije. Voornaamste slachtoffers van ac ties van extremistische moslims zijn de Syrisch-orthodoxe chris tenen in het oosten van het land. Gospel in Leiden LEIDEN - Het nieuwste mu ziekevenement van de EO-Rond- uitclub, Gospel Holland, start za terdag in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Artiesten zijn: First Call (VS), Bruce Carol (VS), Albino Montisci (Italië) en uit Nederland Marcel McArthur en Ralph van Manen en het Leidse Petra Gospelkoor. Het concert begint om zeven uur (zaal om zes uur open). Kaarten kosten twintig gulden. Reserveren via tel. 08380- 23334. Mens en aarde. 'Samenwerking tussen mens en aarde' is het the ma vanavond vam een bijeen komst van het Theosofisch Ge nootschap in de Pieterskerk (in gang Kloksteeg 16) in Leiden. Aanvang acht uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Ter Aar A. N. Rietveld Amerongen, te Ba- byloniënbroek W. van Vreeswijk Aal burg. Gereformeerde Kerken: beroepen te Valkenburg (Z-H) drs. I. A. Padmons kand. Amsterdam, te Voorthuizen drs. J. van Opstal Beetsterzwaag; aangeno men naar Kamerik drs. G. Polderman kand. Amsterdam, naar Meppel drs. W. J. Molenaar Lemmer, naar Delfzijl: A. Landman kand. Amsterdam. Christelijke Gercf. Kerken: beroe pen te Katwijk aan Zee J. Veenen- daal Barendrecht. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Vriezenveen F. Mallan Alblasserdam.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2