Klanktaal van wonderlijke schoonheid' Residentie-Orkest brengt Diepenbrock op drie cd's Toekomst Raad voor de Kunst verzekerd Bij toneelgroep 'De Appel' Heldere, maar plompe Prinz von Homburg DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 DEN HAAG Er is geen land ter wereld dat zoveel aan de export van zijn eigen componisten doet als Engeland. Werk van Elgar, Vaughan Williams, Britten, Tippett, Bax, Simpson en Moeran is in vele uitvoeringen op cd verkrijgbaar. Dit al dan niet gesponsord door bedrijven en ideëel ondersteund door de aan deze muziekvinders gewijde trusts, die daar als paddestoelen uit de grond rijzen. In Nederland ligt dit precies omgekeerd. Onze muzikale voorouders en tijdgenoten worden amper geëxporteerd. Wat ook de reden van dit culturele minderwaardigheidscomplex mag zijn, er lijkt nu iets ten goede te gaan veranderen. Onlangs werd de Teleac- cursus 'Muziek in de Nederlanden' gepresenteerd en binnenkort ligt de eerste cd met werk van Alphons Diepenbrock (1862-1921) in de etalage van de klassieke vakhandel. Het gaat om een project van in totaal drie cd's voor het Engelse merk Chandos dat wordt gerealiseerd door het Residentie-Orkest onder leiding van Hans Vonk. De bij de discs gevoegde toelichtingen zijn geschreven door prof. dr. Eduard Reeser. Hij is Diepenbrock-kenner bij uitstek en verzorgt bovendien de lijvige uitgave van de 'Verzamelde brieven en documenten'. We praten met Theo Muller, artistiek directeur van het Residentie- Orkest, voor wie dit project- evenals voor Reeser- de verwezenlijking van een jongensdroom betekent. "Ik heb natuurlijk eerst geprobeerd om de grootste maaschappijen te in teresseren. Maar dat lukte niet om dat men drie cd's te veel vond. Toch is dit nodig om de luisteraar een re presentatief beeld van Diepenb- rocks componeren te bieden. Chan- dos heeft als belangrijk voordeel dat zij in beginsel gefascineerd is door minder bekend repertoire: Bax, Finzi, Stanford, Moeran. Ik heb partituren en bandjes opge stuurd naar de producer van Chan dos, Brian Couzens, en de reactie was meteen: 'Excellent music'. Daarbij: Chandos neemt voortreffe lijk op en heeft ook nog eens een op timale wereldwijde distributie". Door Maarten Brandt Hoe zou je Diepenbrocks muziek willen plaatsen "Evenals bij voorbeeld Bax in En- Twee thema's in Mozartweek ZEIST (GPD) - De Mozartweek Zeist heeft dit jaar de thema's 'Mo zart en de vrijmetselarij' en 'Mozart en de componist Johann Christian Bach'. Voor het eerst in het vierjarig bestaan van de week gaat de organi serende stichting Nederlandse Mo zartweek Zeist samenwerken met de NOS. Het eerste concert wordt zaterdag 12 mei gegeven, het slot- concert is op 20 mei. In totaal omvat de Mozartweek dertien concerten, vijf lezingen en een expositie,.die evenals voorgaan de jaren worden gehouden in diver se kerken en zalen in Zeist, waaron der Slot Zeist. Het programma staat inmiddels al vast. De Zweedse dirigent Arnold Östman leidt op 12 mei het Ra'dio Kamer Orkest. Op 13 mei is er een concert met vrijmetselaarsmuziek door solisten, het Nederlands Ma drigaalkoor en kamerorkest Ma- drigalesco onder leiding van Henk Briër. In de andere concerten zijn onder anderen te beluisteren: Ronald Brautigam, het Amati Kwintet uit Zürich, het Boedapester Blazersen semble, het Lafayette Kwartet uit de Verenigde Staten, Het Neder lands Mozart Trio en the City of Ox ford Choir. De expositie is gewijd aan Mozart en dé vrijmetselarij. Hiervoor werkt de stichting nauw samen met de Utrechtse Loge Johapnes. Ook wor den twee van de vijf lezingfen door vrijmetselaren verzorgd. De lezin gen hebben plaats onder auspiciën van de Instituten voor Muziekwe tenschap te Nijmegen en Utrecht. geland of Zemlinsky in Oostenrijk was Diepenbrock een typische overgangsfiguur met heel sterke kanten. Veel van zijn stukken doen niet onder voor eerdergenoemde componisten. Hij heeft zich zowel in het vaarwater van Wagner en Ri chard. Strauss als dat van Debussy bewogen maar daarbinnen toch een persoonlijke klank weten te ont wikkelen. Overigens, die Strauss- invloed is wel wat overschat. Dat 'De Vogels' citaten uit 'Der Rosen- kavalier' zou bevatten, is onzin. Toen Diepenbrock dit werk schreef, had hij die partituur nog nooit gezien". Mahler "Veel interessanter is, dat Diepenb rock met zijn symfonische liederen- waarbij de rol van het orkest even belangrijk is als die van een zang- stem- Mahler duidelijk vooruit was. De eerste 'Hymne an die Nacht' ont stond geruime tijd vóór 'Das Lied von der Erde'. Mahler schreef trou wens niet voor niets enthousiast Vanuit Amsterdam aan zijn vrouw dat hij zeer geboeid was door Die penbrock". Wat komt er op de cd's te staan? "De eerste cd is gewijd aan de to neelmuziek: ouverture 'De Vogels, de vijfdelige suite uit 'Marsyas', de vierdelige suite uit'Elektra' plus als extraatje de 'Hymne' voor viool en orkest. De volgende cd bevat de symphonische liederen Tm grossen Schweigen' (bariton en orkest), de beide 'Hymnen an die Nacht' (so praan, resp. mezzo-sopraan en or kest), 'Die Nacht' (mezzo-sopraan Theo Muller -."Diepenbrock was Mahler ver vooruit en orkest) en 'Wenige Wissen'. Van laatstgenoemd lied bestaan twee versies. We geven terwille van de di versiteit de voorkeur aan die voor tenor bóven die voor sopraan. "Op de derde cd worden het 'Te Deum' en de 'Missa in die festo' op genomen. Voor de Mis gebruiken we de door Hendrik Andriessen vol tooide versie, die berust op een be werking van Diepenbrock zelf voor gemengd koor en mannenkoor, waarvan hij echter slechts twee de len gereed kreeg. Andriessen heeft het stuk in deze geest voltooid. De Het valt op, dat je niet naar volle digheid hebt gestreefd. Zowel van 'De Vogels' als van 'Marsyas' be staat er meer muziek. Bovendien is 'Lydische Nacht' niet opgenomen. "Ik meen dat je de componist met die volledigheid geen goede dienst zou bewijzen. Niemand haalt het toch in zijn hoofd om de complete toneelmuziek van Nielsen uit te brengen, waarbij er in het Deens doorheen wordt gekletst. 'Lydische Nacht' is een lied van niet minder dan vierentwintig minuten. In zijn oorspronkelijke vorm gaat aan het eigenlijke lied een orkestinleiding van twaalf minuten vooraf, waarbij er gelijktijdig wordt gedeclameerd. En dat dan niet in mooi Nederlands, maar in die vreselijke ulevellenver- zen van Balthazar Verhagen". Subtiel "Nu weet je misschien dat Reeser ooit heeft geprobeerd om dit pro bleem op te lossen door 'Lydische Nacht' te herschrijven tot een sym fonisch gedicht van zestien minu ten. Ook dit bevredigt toch niet. Vandaar dat ik aan Reeser heb ge vraagd of hij eens zou willen over wegen om de eerste twaalf minuten in te korten en om te vormen tot een soort instrumentaal voorspel, zodat de zanger dus alleen als zanger fun geert. Want eerlijk is eerlijk: het is zeer fraaie muziek en als zodanig wel geschikt om eens te worden op genomen". "Zijn klanktaal is subtiel. Hij be dient zich vaak van weelderige kleuren. Alleen moet je oppassen dat het tijdgebonden karakter van deze muziek niet teveel de over hand krijgt. In sommige liederen, zoals bij voorbeeld in de 'Hymne an die Nacht' nr 1, loop je het gevaar dat de zaak iets bidprenterigs krijgt. Daarom hebben we gezocht naar een sopraan met een niet al te engel achtig geluid, die ook een beetje dramatiek in haar stem heeft. Dat werd Charlotte Margiono. "Dan de 'Hymne' voor viool en or kest, die in eerste instantie is ge componeerd voor viool en piano en op haar beurt geïnspireerd door een bruiloftslied. Natuurlijk, het werk draagt duidelijk de sporen van zijn tijd, doet af en toe aan Franck den ken, maar is toch heel violistisch ge schreven. Alweer: als je zo'n stuk te schmierend speelt, komt de werke lijke kwaliteit ervan onvoldoende uit de verf. Gelukkig is Emmy Ver- hey iemand die dat precies aanvoelt en juist heel puur en ongekunsteld te werk gaat". Tempo DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kunst blijft in ere. Dit heeft minister d'Ancona van het ministerie van cultuur (WVC) maandag in de Tweede Kamer laten weten bij de behandeling van de begroting voor kunst en cultuur. Het verbinden van politiek en kunst is vol gens de minister een hachelijke zaak. De tradi tionele rolverdeling tussen enerzijds de minis ter en anderzijds de artistiek inhoudelijk advi seur is en blijft het fundament waarop ons kunstbeleid rust. Er moet wel ruimte zijn voor discussie over die kwaliteit, ook in het parle ment, aldus d'Ancona.. Van verschillende kanten was om haar stand- .punt ten opzichte van de Raad voor de Kunst ge vraagd. In antwoord hierop liet de minister we ten het functioneren van het adviesorgaan ter discussie te willen stellen. Taken, samenstelling en werkwijze van de Raad voor de Kunst dienen nader onder de loep te worden genomen. Daar bij moet ook de structuur van de fondsen voor onderscheiden kunstuitingen worden betrok ken. In haar beleid wil d'Ancona voorrang geven aan de kwaliteit van het cultuurbehoud en aan de cultuurparticipatie. De Kamerleden stem den er mee in dat de extra middelen voor cul tuur voor het overgrote deel worden besteed om de zorgwekkende achterstand in te lopen, die is ontstaan bij conservering en restauratie van ons cultureel erfgoed. Dit wordt wel gekoppeld aan zorgvuldige selectie. Verder wordt de zoge naamde publieksfunctie van de musea ver sterkt. Over de deelneming aan cultuur merkte d'An cona onder meer op, wat verder te willen kijken dan het gesubsidieerde cultuuraanbod in offi cieel geregistreerde accommodaties. Ze noem de grammofoonplaat, cd, radio, televisie, video, bioscoopfilm, kunstzinnige vorming en vormen van amateuristische kunstbeoefening. Ze ziet daar nog plaats voor bijstellingen, intensivering en meer samenhang en samenwerking ook tus sen verschillende disciplines. Sprekend over cultuur en Europese integratie wees de minister de Kamerleden erop dat niet slechts moet worden gestreefd naar uitbreiding van het EG-verdrag met een culturele paragraaf. Ook dient te worden uitgezocht hoe binnen de gestelde regels nog mogelijkheden zijn voor de culturele sector. Een meerderheid van de Ka merleden achtte dit tweede spoor voorshands gevaarlijk. dan ook in z'n partituren zelden aantreffen. Hij ging er vanuit, dat een musi cus in hart en nieren dat vanzelf wel aanvoelde. In zekere zin had hij daarin geen ongelijk, ook al was hij iets te optimistisch. Maar stel je in derdaad maar eens voor, dat je in het 'Te Deum' al die verlangzamin gen zou opvolgen zónder op het juiste moment het 'a tempo' aan te voelen. Dan staat de muziek uitein delijk geheel stil". Wat is naar jouw mening het unieke in Diepenbrocks muziek "De tegenstrijdigheid. Kijk, Die penbrock was rooms-katholiek en een gedegen klassicus. Aan de an dere kant was hij ook een mens van vlees en bloed. Die twee zaken strij den in zijn muziek om het voorste gelid. Het 'Marsyas'- gegeven is wat de laatste betreft eigenlijk een pa rallel met Diepenbrocks eigen le ven: een Satyr- een god uit de Griekse mythologie, begiftigd met aardse neigingen- die de strijd moest aanbinden met de God der Muzen, Apollo. Kort en goed, dat aardse- het sensuele en zelfs eroti sche incluis- was Diepenbrock al lerminst vreemd, alhoewel je merkt dat hij dit tracht te onderdrukken. Het resultaat is een geheimzinnige, soms bijna opgewonden klanktaal van een wonderlijke schoonheid. Een muziek, die regelmatig vervuld is van een intense melancholie. Ja, dat is Diepenbrock ten voeten uit". "De eerst versie van de Vioolhymne is voor de concertmeester van het toenmalige Concertgebouworkest, Louis Zimmerman, gemaakt. Hij heeft het geheel ingrijpend onder handen genomen. Zo zijn er talrijke detailverschillen tussen Zimmer- mans en Diepenbrocks versie. Dat komt niet alleen in de voordrachts tekens, maar ook soms in de noten tot uitdrukking. Interessant is nu, dat de componist zelf uiterst spaar zaam was met de voordrachtste kens, die de kleine tempofluctaties betreffen. Voor Diepenbrock was flexibiliteit- alle vertragingen en vrijheden in temdo inbegrepen- iets vanzelfsprekends. Een aanduiding als 'a tempo' (letterlijk: 'terug naar het oorspronkelijke tempo') zul je Voorstelling: Prinz Friederich von Homburg van Heinrich von Kleist. Groep: De Appel. Regie en bewerking: Jaroslav Chundela. Met: o.a. Eric Schneider (de keurvorst), Aus Greidanus (de prins) en Christine Ewert, Aafke Bruining. Luk van Mello en Eric van Ingen. Gezien: première 9 febr., Appelthea ter, Scheveningen. Te zien: t.m. 1 april Ap peltheater, daarna o.a. in Leiden (4 apr.), Utrecht (5 apr.) en Haarlem (6 apr.) DEN HAAG (GPD) - Het toneel stuk Prinz Friederich von Hom burg, zo leerden we op school, is een hoogtepunt in de Duitse ro mantiek in het algemeen en dat van Heinrich von Kleist (1777- 1811) in het bijzonder. Een heuse klassieker dus, maar dan wel een die het Nederlandse toneel altijd opmerkelijk links heeft laten lig gen. Werd er hier sporadisch een stuk van de op jonge leeftijd door zelfdoding omgekomen auteur op het repertoire gezet, dan viel de keuze altijd op het dartele Amphitryon, het dichtelijke Pen- thesilea of het sprookjesachtige Katchen von Heilbronn. Naar het schijnt is Toneelgroep De Appel zelfs het eerste Nederlandse ge zelschap dat het met Prinz Frie derich von Homburg heeft aange durfd. Inderdaad blijkt het om een puntgave dramatisch uitwer king te gaan van een typisch ro mantische vraagstelling: Smoren wij de stem van het hart niet al te veel in het omhulsel van het ver stand? Von Kleist laat zijn titelfiguur letterlijk in de ban van een droom raken. Een droom die de jonge prins verliefde levenslust ver schaft en titanenmoed geeft, maar die hem ook ernstig in con flict brengt met zijn militaire su perieur en tweede vader, de keur vorst van Brandenburg. Want ook al groeide Von Homburg tot de held van de slag bij Fehrbellin uit, het blijft voor de keurvorst onver teerbaar dat hij in de hitte van de strijd een dienstbevel heeft gene geerd. Bevel blijft bevel. Toch tekent Von Kleist de keurvorst niet als een domme en blinde bewaker van de 'Kadaver—discziplin', daarvoor is zijn tekst te intelli gent, te principieel en vooral ook met te veel menselijke twijfels ge schreven. En zo ongelijk kun je hem ook weer niet geven. Uit de fases naar de volwassenheid die Von Kleist zijn titelfiguur laat doorlopen, blijkt dat de prins in derdaad eerder overmoedig dan werkelijk heldhaftig was. Gevoel versus verstand. Dat is iets van alle tijden en toch valt het te begrijpen waarom Nederland se theatermakers altijd met een boogje om dit stuk hebben heen gelopen. Het is namelijk nogal Duits. Meer nog dan bij de ov ge stukken van Von Kleist wordt het thema uitgewerkt als een c delijke reactie op het Pruisische militarisme van die dagen. Dat is een cultuur die wij niet kennen, en zover die wel kennen hebben we er geen behoefte aan om daar nog aan herinnerd te worden. Be grippen als vaderlandsliefde, hel dendom en krijgstucht marche ren nadrukkelijk door de tekst heen. De Appel vroeg voor de regie en bewerking een Van Kleist specialist, de in Zwitserland woonachtige Tsjech Jaroslav Chundela. Bij eerdere opvoerin gen, zo vertelde hij in een inter view, benaderde hij het stuk steeds vanuit het trauma gevoel dat het leven in een totalitaire Oosteuropese staat met zich mee brengt. Dat lijkt inderdaad een betekenisvolle actuele invals hoek, ook voor ons Nederlanders, maar in zekere zin helaas voor Chundela: dezelfde actualiteit in het Oostblok heeft die politieke angel inmiddels danig afge stompt. Nu zie je een regie die met zijn sombere toneelbeeld en zijn i listische Statsi—uniformen de onderdrukkende sfeer van i gevangenis probeert op te i pen, maar die dat tegelijk ook weer ontkracht met een acteren waarbij plaats is voor kleine rela tiverende grapjes. Toegankelijk is het stuk wel gemaakt. De ont wikkelingen worden overzichte lijk getoond. Wat een personage bij het uitspreken van een bepaal de passage voelt, krijgt steeds zonneklare illustratie. De acteurs schuwen, zoals meestal bij De Ap pel, het grote gebaar, en de forse stemverheffing niet. Dat Von Kleists taalgebruik heel wat muzikaler kan klinken, dan in deze voorstelling het geval is, bewees dezelfde groep twee seizoenen terug toen Hans Croi- set daar de regie van Von Kleists Amphytrion deed. Als kamermu ziek van Mozart harmonieerden en contrasteerden de stemmen met elkaar. Dat was een genot voor het oor. Bij Chundela is het meer een fanfare die voorbij trekt: een ratelend leggen klemtonen, zonder veel variëteit en subtiliteit. Maar nogmaals: toegankelijk is de tekst wel ge maakt. De Appel heeft me over tuigd, dat een prachtige opvoe ring van dit bijna door het Neder landse toneel vergeten stuk tot de mogelijkheden moet behoren. ERIC v.d. VELDEN 'Hartzeer' Monique van de Ven en Thorn Hof fman zijn twee van de acteurs in de tragi-komedie 'Hartzeer' die vanavond, zaterdag en maandag in de Leidse Schouwburg te zien is. Beth Henley schreef dit stuk, dat in 1980 op Broadway in pre mière ging en gaat over het leven van drie zusters. Bij een toevalli ge ontmoeting blijkt dat hun le vens niet verlopen zoals zij zou den willen. Dit geeft echter meer aanleiding tot hilariteit dan tot somberheid. Spookhuis De liefde tussen Dirk en Danny die samen een spookhuis op de kermis exploiteren staat centraal in de familievoorstelling 'Hemel Lief van Theater Terra. Het spookhuis moet vernieuwd wor den want de bezoekers blijven weg. Dan gaat Dirk dood maar hij moet terugkomen om nog iets af te maken. De voorstelling woensdag in de Leidse Schouw burg begint om 14.30 uur en is voor iedereen vanaf 8 jaar. Lutz en John Kraaykamp se Schouwburg. 'Zondagskinderen' Vereenzaming en dreigende de mentie in een bejaardenhuis. Dat is de strekking van het blijspel Zondagskinderenwaarin John Kraaykamp een gepensioneerde Engelse majoor speelt, die samen met zijn vriend (gespeeld door Pieter Lutz) vecht tegen de ouder dom. Angstvallig houden zij el kaar in de gaten. Hoe moet het verder, wanneer één van hen op zondagochtend weer even 'kind.' wordt? De kritieken waren lovend voor deze acteurs, die samen met Simone Rooskens donderdag in de Leidse Schouwburg staan. zijn donderdag te zien in de Leid- (foto Jan Swinkels) Galilei Bertold Brecht's 'Het leven van Galilei' uit 1938 wordt dinsdag door het Zuidelijk Toneel in de Leidse Schouwburg opgevoerd. De Italiaanse wetenschapper Ga lilei staat met zijn theorie over de om de zon draaiende aarde cen traal in dit stuk over wetenschap en geweten, waarden en waar heid. De muziek wordt verzorgd door Vera Vingerhoeds. RO-theater Het RO-theater brengt woensdag Het Zuidelijk Toneel tijdens een repetitie voor 'Galilei'. (foto Patrick G. Mets) en donderdag in het LAK-theater de voorstelling 'Vrouwen voor ri vierlandschap', naar de laatste roman van Heinrich Böll. Twee echtgenotes van Westduitse politi ci en een tekstschrijver van een- minister vertellen elk hun eigen verbitterd verhaal over wat zich achter de schermen van de poli tiek afspeelt en hoe persoonlijke belangen de democratie bepalen. Adam en Eva De komedie 'Adam en Eva' geeft het antwoord op de vraag waar om God dood is. Het geeft tevens een bedekte kritiek op het 'commu nistische paradijs en de aartsen gelen in de partij'. Volgens regis seur Thomas de Neve van theater groep F ACT is dit echter niet een stuk met een boodschap maar ook niet alleen een grappige voorstel ling. 'Adam en Eva' is vrijdag en zaterdag te zien in het LAK-thea ter. Circus Elleboog Zoals elk jaar brengen de kinde ren van Circus Elleboog een be zoek aan het LAK-theater. Koord dansen, ballopen, acrobatie, fiet sen op eenwielers, jongleren: de veertig kinderen laten zondag Patty Pontier en Jes Vriens in 'i te zien in het LAK-theater. zien wat ze kunnen. Natuurlijk zijn er ook de onvervalste clowns en ook de apen, beren en olifanten ontbreken niet. Samen bieden ze twee uur vermaak voor jong en oud. De voorstelling begint om 15.00 uur. Flamenco Danser en choreograaf Curro Ve- lez komt met het programma 'Fie sta Flamenco' vrijdag naar de Muzenhof. Zijn gezelschap van veertien personen die dansen, zin gen en gitaar spelen, brengt de pure flamenco zoals de Siqui- diyas en Café de Chinitas. en Eva', vrijdag en zaterdag Imperium Theatergroep Imperium speelt donderdag, vrijdag en zaterdag het toneelstuk 'Van de brug af ge zien' in het Leidse Microtheater Imperium. De eenakter werd in 1955 geschreven door Arthur Mil ler, ex-echtgenoot van Marilyn Monroe. Het verhaal speelt zich af in de jaren vijftig in New York. Twee mensen voeden een wees meisje op als hun dochter. Wan neer deze verliefd wordt op een il legale Italiaanse immigrant, ont staat er een tragedie van jaloezie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19