DAGBLAD LEIDSCH Mandela: snel dialoog met regering NODIG! Moskou akkoord met hereniging BOERENKOOL EN VARKENSLEVER Kans op stormvloed langs Zeeuwse kust Betaalkaart giro naar 300 gulden Cosby-Show nagespeeld: meisjes bewusteloos Discussie over voortzetting sancties tegen Zuid-Afrika na vrijlating ANC-leider Brand verwoest beroemd Londens Savoy Theatre No. 39163 Prijs fl. 1,35 MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 AMSTERDAM (GPD) - Met de girobetaalkaart van de Postbank kunnen binnen afzienbare tijd be talingen worden verricht tot 300 gulden. Nu kan met de kaart maximaal 200 gulden worden be steed. Daarmee wordt de girobe taalkaart gelijk aan de Euroche que van de andere banken. De directie van de Postbank heeft haar plan aan de onderne mingsraad voorgelegd, omdat de maatregel gevolgen kan hebben voor het aantal loketten dat de bank in postkantoren gebruikt. Door verhoging van het bedrag zou een aantal arbeidsplaatsen gevaar lopen. Die vallen overi gens in de totale personeelsin krimping als gevolg van verdere automaterisering en reorganisa tie. Onlangs werd een verlies van bijna 2200 banen in de komende jaren genoemd. De Unie BLHP zei vandaag te vrezen voor het verlies van 4000 arbeidsplaatsen. Bij PTT Post, die de postkanto ren exploiteert, is in haar eigen re organisatieplannen al rekening gehouden met de vermindering van het werk door de verhoging van het kaartbedrag. Van de grote personeelsvermindering zal dat verlies aan banen maar een fractie uitmaken. (Zie ook pagina 3) Terreurbende in Almere opgerold ALMERE (GPD) - Met de aanhouding van elf personen uit Almere in de leeftijd van 17 tot 23 jaar heeft de politie een einde gemaakt aan een serie afpersingen en bedreigingen van drugsdealers in Almere. Uit de verhoren is gebleken dat de groep ware terreur uitoefende binnen het wereldje van lokale drugsdealers. Bij de politie bestaat het vermoeden dat veel dealers zijn bedreigd en af geperst, maar niemand is bereid, mede uit angst voor repressailes, aangifte te doen. Bovendien zijn de slachtoffers vaak zelf schuldig aan strafbare fei ten, zoals de handel in verdoVende middelen. De zaak kwam in november aan het rollen toen brand werd gesticht in een lege flatwoning in Almere. Daar woonde een drugsdealer die uit angst was gevlucht. Eerder is de man zwaar mishandeld door de groep. Als hoofdverdachte van de brandstichting werd een 21-jarige man uit Al mere aangehouden. Daaruit volgden voldoende aanwijzingen om nog eens tien jongeren aan te houden. Zij bekenden naast de bedreiging van enkele mensen ook de diefstal van dertig auto's, waarmee ze op verscheidene plaatsen in het land inbraken pleegden. De twee hoofddaders bevinden zich inmiddels twee maanden in voorar rest en moeten-8 maart voor de rechtbank.in Zwolle verschijnen. HENGELO (GPD) Het naspe len van het ABC-spel uit de Bill Cosby-show van zaterdagavond is twee, 15-jarige meisjes uit Hengelo gisteren bijna fataal geworden. Ze werden bewuste loos in hun woning gevonden nadat ze een grote hoeveelheid martini hadden gedronken. Een van hen is met vergifigingsver- schijnselen in het ziekenhuis opgenomen. Bij het spelletje moeten plaatsnamen worden genoemd. De eerste met een A, de tweede met een B, totdat de Z is bereikt. Wie niet binnen de vastgestelde tijd een plaatsnaam weet, moet een glas sterke drank nuttigen. De meisjes, die alleen thuis waren, hebben de tv-serfe waarschijnlijk niet goed ge volgd, want waar in de show werd overgegaan op thee, ble ven de meisjes martini drinken totdat ze bewusteloos waren. Perrier in VS uit handel Onderzoek naar benzeen in mineraalwater gezien we de heer Mandela vrij heb ben gekregen". De Amerikaanse president Bush, die Mandela en De Klerk gisteren telefonisch voor een bezoek aan de VS uitnodigde, heeft zich niet direct uitgelaten over het eventuele ophef fen van de sancties. Wel beloofde hij Amerikaanse invloed te zullen aan wenden om de problemen tussen zwarten en blanken in Zuid-Afrika tot een goed einde te brengen. (pagina 2: Sowcto in extase na vrij lating Mandela; 'Wij hebben geen keu ze dan door te gaan met de strijd') MIJNENVEGER BESMEURD - De marechaussee heeft vanmorgen ze ven actievoerders gearresteerd om dat zij een oude mijnenveger in de Amsterdamse haven besmeurden met leuzen. Op de romp werd onder meer de leus „Stop vlootbezoeken Amsterdam" gekalkt. Buien Overwegend zwaar bewolkt en buien. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtcmperatuur ongeveer 7 graden. Westenwind, overdag tijde lijk zuidwest, vrij krachtig, wind kracht 5, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe hard, 7, in de avond mo gelijk toenemend tot storm, kracht 9. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Overwegend bewolkt en af en toe regen. Middagtempcratuur ongeveer 7 graden. Dinsdag 13 februari zon op: 08.01 uur, zon onder: 17.49 uur; maan op: 22.31 uur, maan onder: 08.51 Bondskanselier Kohl tevreden na gesprek met Gorbatsjov MOSKOU (GPD/AFP/DPA) - De Sovjetunie is akkoord met een Duit se hereniging. Met die toezegging van partijleider Michail Gorbatsjov keerde een tevreden bondskanse lier Helmut Kohl gisteren terug naar Bonn. "De Duitsers moeten zelf beslissen in welke vorm, op welke tijd, met welke snelheid en onder welke voorwaarden ze hun eenheid willen realiseren", aldus een officiële Russische verklaring nadat Kohl en Gorbatsjov zaterdag vier uur lang met elkaar over de Duitse hereniging hadden gespro ken. Het enige geschilpunt bleef de militaire status van een herenigd Duitsland. De Sovjets willen het liefst een neutrale Duitse staat, de VS en de Bondsrepubliek (bij mon de van minister van buitenlandse zaken Genscher) vinden dat Duits land lid van de NAVO moet blijven. De NAVO moet dan de verzekering geven geen troepen naar het voor malige DDR-grondgebied te ver plaatsen. Kohl zei bij zijn vertrek uit Mos kou dat de neutraliteitsvraag pas la ter aan de orde komt. Hij voorzag geen grote problemen. "Na de de mocratische verkiezingen van 18 maart in de DDR zal het allemaal snel gaan. Bijna alle politieke partij en in Oost-Duitsland zijn voor her eniging", voorspelde Kohl. Het groene licht van Moskou be tekent een forse steun in de rug voor de besprekingen die Kohl mor gen met DDR-premier Modrow voert. Gorbatsjov heeft Kohl echter gewaarschuwd, zoals bleek uit TASS-berichten, voorzichtig te werk te gaan. "De stabiliteit in Eu ropa mag niet in gevaar worden ge bracht", aldus de Sovjetleider. Dat een compromis mogelijk is over de militaire status van een her enigd Duitsland bleek zaterdag aan het slot van het bezoek van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker. "De VS is geen voorstander van een neutraal Duits land. Wij vinden dat Duitsland lid of geassocieerd lid van de NAVO moet blijven", aldus Baker. Wat onder dit 'geassocieerd lid maatschap' moet worden verstaan, bleef vooralsnog onduidelijk. Gen scher heeft al gesproken van een kernwapenvrij Duitsland. Zijn col lega Sjevardnadze zei zaterdag dat Moskou het liefst een neutraal Duitsland ziet. "Maar er zijn ook an dere oplossingen mogelijk", aldus Sjevardnadze. Net als bij eerdere bezoeken aan Oosteuropese landen vermeed Kohl in Moskou het thema van de Duitse grenzen. Genscher had vrijdag al voor de Westduitse radio gezegd dat Duitsland zijn buurlanden harde garanties moet geven dat het de hui dige grenzen onvoorwaardelijk ac cepteert. Hij liet verder weten op de dit jaar te houden speciale CVSE- top een plan te willen presenteren voor de hereniging van de beide Duitslanden. Los daarvan wil Gen scher een conferentie over de Duit se eenwording met als deelnemers de beide Duitslanden en de gealli eerden, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en de Sov jetunie. (pagina 5: Sovjetunie is bang voor keiharde mark) BREDA/PARIJS (GPD/DPA) - Het drankenconcern Hero is een eigen onderzoek begonnen naar mogelij ke aanwezigheid van het kanker verwekkende benzeen in het mine raalwater Perrier. Aanleiding is de vondst van benzeenresten bij steek proeven door de Amerikaanse Food en Drug Administration. Hero is de Nederlandse impor teur van Perrier. „Volgens de Fran se fabrikant is er met de flesjes in Europa niets aan de hand", zegt al gemeen directeur Schiffers. „Maar we nemen met zekere voor het onze kere door zelf onderzoek te doen. De resultaten daarvan moeten mor gen bekend zijn". President-directeur Zimmer van Perrier verklaarde vanochtend in Parijs dat een werknemer ondanks het geldende verbod een benzeen- bevattend schoonmaakmiddel heeft gebruikt. Volgens Zimmer werden bij de steekproeven 12 een heden benzeen op 1 miljard eenhe den van het produkt aangetroffen. In de VS geldt als maximaal toelaat bare grens 5 eenheden, in Frankrijk 10. Niettemin hebben de Amerikaan se en Canadese autoriteiten de fles sen voorlopig uit de handel geno men en worden ook aanwezige voorraden (zo'n 72 miljoen flessen) uit de winkels gehaald. De jaarom zet van Perrier in de VS bedraagt 320 miljoen gulden. Ronald Davies, directeur van de Amerikaanse Perrier-vestiging, ver wacht dat het bedrijf door de affaire een omzetverlies van ongeveer 160 miljoen gulden zal lijden. Perrier kwam in het verleden al vaker in opspraak. Een onderzoek van consumentenorganisaties toon de aan dat Perrier een te hoog gehal te nitraat bevatte. De bron waaruit Perrier het water put, was vervuild door vooral het grootschalig ge bruik van kunstmest. Londense brandweerlieden voor het Savoy Theatre, dat vannacht een prooi werd van de vlammen. (foto AP) LONDON (GPD/AP) - Het beroem de Londonse Savoy theater is de af gelopen nacht door brand verwoest. De 130 gasten van het naast het the ater gelegen Savoy Hotel moesten uit voorzorg worden geëvacueerd. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Toen de brandweer om half twee (lokale tijd) bij het gebouw aan kwam sloegen de vlammen uit het dak en was het 109 jaar oude theater reeds voor 60 procent verwoest. De vlammen werden door de sterke wind aangewakkerd. De storm was zo sterk dat de wa terstraal van de brandweerspuiten werd weggeblazen en het water de vlammen, die tot 15 meter in de lucht joegen, niet kon bereiken. Het Savoy theater, dat ruim 1.100 zitplaatsen heeft, werd in 1881 in op dracht en op kosten van Richard d'Olyle Carte gebouwd. Het theater was het eerste gebouw in London dat elektrische verlichting had. Het was een van de laatste publie ke gebouwen met een aft déco-inte- rieur. De boog boven het toneel was ontworpen door de internationaal bekende kunstenaar Basil Ionides. Het Savoy hotel werd in 1889 ge opend en is een van de beroemdste ,grand hotels' ter wereld (goed koopste kamer: 450 gulden per nacht). Onder de gasten die moesten wor den geëvacueerd, bevond zich ac teur Richard Harris. Hij lag in bed te repeteren toen het brandalarm ging. „Mqn spel was zo prikkelend en opwindend dat het het Savoy Theatre in vlammen deed opgaan", sprak hij laconiek. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnemt 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement l 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400 j ANC-leider Nelson Mandela en zijn vrouw Winnie heffen hun vuisten kort nadat ze gisteren de gevangenis hadden verlaten en door vele duizenden werden toegejuicht. (foto epa) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding CU Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram Varkenslever, AQ 100 gram @a>®® 0LT*J Ibertheijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG/VLISSINGEN (GPD) De zware storm die vannacht en vanochtend over ons land raasde leidde nauwelijks tot problemen. Het verkeer ondervond weinig hin der, hoewel de storm hier en daar windkracht 10 bereikte. Automobi listen werden gewaarschuwd voor zware windstoten. Voor de zeker heid sloot de rijkspolitie de Ooster- scheldedam af voor auto's met cara van of aanhangwagen. Het veer Kruiningen-Perkpolder werd uit de vaart genomen nadat het koelfilter was dichtgeslibd door de rommel die als gevolg van de storm op de Westerschelde dreef. Het veer Vlissingen-Breskens kwam vanochtend om 9 uur weer in de vaart nadat de dienst gister avond vanwege de storm was ge staakt. De westerstorm, vergezeld van regen- en hagelbuien, wak kerde gisteravond aan van wind kracht 7 in het binnenland tot kracht 9 a 10 aan de Zeeuwse en Hollandse kust. Bij Hoek van Hol land werden windsnelheden geme ten van 150 kilometer per uur. In de loop van de dag draaide de wind naar het noorden, waardoor een extra verhoging van de water stand van één tot anderhalve meter werd verwacht. Het Hydro-Meteo- centrum in Middelburg voorspelde voor vanmiddag een stand van 3,26 meter boven Nieuw Amsterdams Peil (NAP), waardoor de storm vloedkering in de Oosterschelde zou moeten worden gesloten. In Vlissingen werd voor vanmid dag 3 uur een waterstand verwacht van 3,40 tot 3,90 meter boven NAP. Bij het bereiken van het alarmpeil van 3,75 meter wordt overgegaan tot dijkbewaking. JOHANNESBURG (GPD/ANP) - Een ontmoeting tussen de regering en het ANC is de eerste stap naar de oplossing van de crisis in Zuid-Afrika. Dit heeft ANC-leider Nelson Mandela vanmorgen in Kaapstad gezegd op zijn eerste persconferentie na zijn vrijlating. Mandela zei dat hij zich bewust was van de blanke angst voor zwarte overheersing, maar verzekerde dat het ANC 'een oplossing zal vinden waarmee blank en zwart kunnen leven'. De Zuidafrikaanse minister van in formatie Stoffel van der Merwe heeft gisteren enkele uren na Man- dela's vrijlating gezegd dat 'alle vol keren van Zuid-Afrika vertegen woordigd moeten zijn bij de onder handelingen over een toekomstige staatsinrichting'. Op de vraag of hij een coalitie tussen het ANC en de regerende Nasionale Partij voor mogelijk hield verklaarde de minis ter dat alle partijen die van belang zijn voor de toekomst van het land vertegenwoordigd moeten zijn. "Als het ANC en de Nasionale Partij die rol kunnen vervullen, dan is het te hopen dat zij in de regering zit ting zullen nemen". Bij de viering van Mandeia's vrij lating zijn tot nu toe 15 mensen om het leven gekomen en ruim 100 ge wonden gevallen. In de provincie Natal alleen vielen 12 doden tijdens gevechten tussen ANC-aanhangers en meer behoudende zwarte groe peringen. De rede waarin Mandela gisteren opriep tot het opvoeren van de strijd tegen de apartheid, was niet in tegenspraak met zijn bereidheid tot het zoeken van een vreedzame op lossing, zei de ANC-leider vanmor gen. "Binnen en buiten het parle ment is er geen organisatie die zich op het punt van de vrede kan meten met het ANC. De gewapende strijd is een daad van zelfverdediging tegen het ge weld van de apartheid. Als de rege ring ons daar de kans voor geeft, zal het ANC een constructieve bijdrage leveren voor een vreedzame oplos sing". Dan kunnen volgens Mande- la ook de sancties tegen Zuid-Afrika worden opgeheven. "Nu is het ech ter nog te vroeg". De oproep van Mandela om de in ternationale sancties tegen Zuid- Afrika te handhaven, heeft in diver se landen discussies over de wense lijkheid van deze maatregelen los gemaakt. De reacties variëren van het van het geheel of gedeeltelijk in trekken van sancties tot het onver minderd voortzetten van het huidi ge beleid. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken is er voorstander van de santies geleidelijk aan, in overleg met de EG-partners, op te heffen. CDA-fractievoorzitter Brinkman sluit in de toekomst een eventuele normalisering van de be trekkingen met Zuid-Afrika niet uit. WD-fractievoorzitter Voorhoe ve meent dat de EG positief moet reageren door de sancties tegen Zuid-Afrika te versoepelen. De Britse premier Margaret That cher riep de EG gisteren op de sanc ties in te trekken. Thatcher kondig de aan de Europese Gemeenschap een voorstel hiertoe te doen, "aan-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1