gTAD LEIDEN Hoog ziekteverzuim bij vuilophaaldienst Commerciëlere verhuur Pieterskerk Tweede projectontwikkelaar Vrouwenkerkplein Onderzoek naar werkomstandigheden Financiering Natuurhistorisch Museum in Pesthuis lijkt rond Politie heeft nieuwe chef justitiële dienst LEIDSE SCHOUWBURG TOEKOMSTMUZIEK LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 LEIDEN - "Die minicontai- wijk. Je zat bij de veegdienst, het gens niet aanstuurt op afkeuring tegendeel, we moeten met minder mensen meer doen. En zo'n bak, daar mag toch 80 kilo vuil in. Je belast nu Onprettig werk misschien niet je rug, maar wel je schouders en polsen". de vuilnismannen met perking. "Er gaan de wildste verha- iedereen willen afkeu- Dat is absoluut niet zo. Maar er verschil met pakweg vijf ïn toen iedereen met een kwaal binnen de reiniging her plaatst kon worden. Dat kan niet Maar voordat je iemand af- ZiekmeldingenOok andere vuilnis- keurt, moet je een hele procedure ners zijn wel een verbete- grofvuil of de vuilophaai. Tegen- vLwoordig zijn een heleboel mensen perking. ring, maar het werk is geen hun vaste plek kwijtgeraakt. Kijk, len. Dat centje lichter geworden. In- ik werk al zeventien jaar met dezelf- de mensen. Wij zijn de ploeg met het laagste ziektecijfer. Je laat je jaar geleden toen iedereen met maten niet zitten", vertelt De la R" door Henny van Egmond zeggen het kwijtraken hun vaste werk te betreuren. "Ik heb vier jaar een vaste plek gehad. Nu ben ik de ene dag in Zoeterwou- doorlopen. Dat doe je niet iets moeten doen hebben", zegt Bram de la Rie, vuilnisman ro lid van de medezeggenschapscom- collega's"ook niet. Sommigen missie, is blij met het externe onder- den zich heel snel ziek, bij zoek naar de werkomstandigheden beeld als bij de Leidse gemeentereiniging, ze geen zi waartoe eind vorige week werd be- dere vuilnisman. "Het sloten. Het onderzoek wordt inge- woord", steld omdat het ziekteverzuim der de 85 reinigers aan de hoge kant gemak is. De Basisgezondheidsdienst melden als (BaGD) heeft dat in een onderzoek vastgesteld Verhagen voelt overigens weinig >or het voorstel van de medezeg- het werk, de volgende dag zit genschapscommissie - die op dit ik in de veegdienst en een dag later moment overigens geen commen- haal ik vuil op in Leiden. Het werk taar wil geven - om alle reinigers op verschilt van dag tot dag. Ik vind hun 55ste met pensioen te sturen, dat niet prettig. En een groot aantal "De gemeentereinigers zijn niet de Verhagen i 1- enige mensen bij de gemeente die zwaar werk doen. Als we zo'n rege ling invoeren, wil iedereen dat. Voor de gemeente zou dat gigan- onverant- tisch veel geld kosten. We moeten daarom de arbeidsomstandigheden het veranderen. Omdat we iemand niet huis willen sturen, maar aan iets moeten doen het werk willen houden", in hebben. Leiden "Dat is ook de reden dat we een extern onafhankelijk onderzoek la- Bram de la Rie (links) met een collega aan het werk met mini-containers in de Johan de Wittstraat, die vaak het gewicht van 80 kilo te boven gaan. Dat trekt een zware wissel op het menselijk lichaam. (foto Jan Holvast) Eerste paal voor project van Centraal Wonen aan Herensingel LEIDEN - De bouw van de 14 wo ningen in het kader van het Cen- traal-Wonenproject aan de Heren singel begint volgende week woensdag. Er wordt begonnen met het heien. Wat voor methode er bij het heien wordt gebruikt, is nog onduidelijk. Omdat er geen absolute garantie kan worden gegeven dat de belen dende woningen geen schade oplo pen. De gemeente adviseert de be woners dan ook de staat van hun woningen op te nemen en vast te leggen, zodat eventuele schade kan worden verhaald. De bouw zal ongeveer tien maan den duren. Het Katwijkse aanne mingsbedrijf Marei voert in op dracht van de woningbou ging De Sleutels het werk uit. Volgens de vuilnismannen komt "Mensen waarbij een donkerbruin ten uitvoeren i het door een tekort aan personeel, vermoeden bestaat, dat ze zich zo- digheden. We Stichting voorziet grote uitgaven voor behoud van kerk simpel ligt het niet, zegt Hans Verhagen, chef van de afde- gecontroleerd door de BaGD" ziek melden, worden sneller beste werkindeling i ling personeelswerk. "Je lost niets De verwachting was dat door de de niger, zodat we voorkomen dat bij vroegtijdig slijtagever- op als je een blik gemeentereinigers invoering van de minicontainers schijnselen optreden. Misschien opentrekt. Als je niets aan de werk- het werk van de Leidse vuilnisman houdt het wel in dat we wat aan de huurd LEIDEN - Het bestuur van de Pie terskerk wil de komende jaren meei op commerciële basis gaan werken, De kerk wordt nu al regelmatig omstandigheden verandert, heb je heel wat lichter zou worden. Het te- fitheid van de vuilnismannen i vijf of tien jaar problemen. We moeten rele oplossing vinden". De vuilnismannen vinden dat dezelfde gendeel is gebleken. "De lift van de ten doen, omdat ze hun lichaam i structu- vuilniswagen "kan een bak met eenzijdig belasten. Ik weet het niet. maximaal tachtig kilo optillen. Wei- Daarvoor is dat onderzoek", gert de lift omdat de bak te i bedrijven het bestuur wil zich "op dit terrein professioneler gaan pro fileren". Dat zegt A. Boon, directeur se instellingen zoals de Stadsge hoorzaal en Holiday Inn. "We willen juist proberen door met hen samen particulie- te werken, de congres- en diner- markt naar Leiden toe te halen", zegt Boon. Hoe het bestuur dat pre- wil gaan bereiken, is nog niet met andere Leid- alleen door commerciëler te ken. Dan verdienen we genoeg c speciale geluidsinstallatie dit afgestemd op de grote, galmende het Bureau Stichting Pieters- duidelijk. "We wachten in ieder ge- ding r lagere tarieven verhu- ruimte. Bovendien moet de vloer ren aan non-profit organisaties", van de Pieterskerk worden geres- zegt Boon. taureerd. Doordat er bij de vorige Het ligt niet in de verwachting dat restauratie van de kerk een fout is de Pieterskerk winstgevend of kos- gemaakt, is de cementen onder- tendekkend wordt door de uitbrei- vloer onder de tegels kapot gegaan. te vaak worden gepasseerd door de dan moeten wij dus twee keer sle- 'kantoor-ambtenaren'. En dat leidt pen: één keer naar de wagen tot problemen. Een voorbeeld is de keer terug. Vaak dan ook de stoep beginnen, Directeur Het onderzoek zal op korte termijn val met smart op een volgend bui- Het bestuur wil de kerk verhuren tenlands staatshoofd. Mocht Gor- bedrijven en particulieren actie 'Schone stad', waarbij het op. Dan weegt zo'n bak dus dan tachtig kilo", zegt De la Rie. "Maar bovendien is met de invc ring van de minicontainers het a schoonmaken van de stad het doel was. "Als je iets gaat doen, moet je het wel met de betrokkenen bepra- o ten. Wij zijn tenslotte de vakmen- tal °huisvuilwagens teruggebracht geen geschikte kandidate gevon- sen. Achter een bureau op een kan toor kunje wel mooie plannetjes be- denken, maar wij moeten het uit- vuil "groeit. Maar de gemeentereini- ties. "De zwaargewicht die ging groeit niet. We zouden nu al ken, zat de vijftien man erbij moeten hebben", naar een Ziekteverzuim pas worden afge- diners, feesten, manifestaties en congressen. Het is niet de bedoeling rond als de nieuwe directeur - de gemeentereiniging is aangeno men. Er wordt gezocht naar een voorlopig is er nog n", zegt De la Rie. Hetzelfde geldt in feite veranderingen bij het inzetten de vuilnismannen. "Vroeger had i Schoolschaakdag op 17 februari dereen een vaste ploeg, een vaste En door het hoge ziekteverzuim Eerste paal Het Galjoen stijgt ook de werkdruk overblijvende vuilnismannen. Een vuinisman met een beperking, zoals De la Rie ze noemt, is iemand met zijn een blessure. Vaak zijn het rug klachten, zijn in het kader niet bij. We zoeken niet beginneling, maar naar een vrouwelijke manager", al- LEIDEN - De Verenigde Spaar- lagen. bank Schoolschaakdag voor de 3 nodig want de reiniging is Leidse regio wordt zaterdag 17 fe- de op zich al geen gemakkelijke dienst, bruari gehouden in de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat 2. De dag is gratis toe gankelijk voor alle schakers uit de Leidse regio. Het bestuur wil dat de kerk on danks de commeriële werkwijze wel beschikbaar blijft voor non-pro- fit organisaties. De Pieterskerk wil haar culturele activiteiten zoals de Leidse Uitdag en kooruitvoeringen in Leiden uitbreiden. "Maar dat kan activiteiten. "De enige de Pieterskerk echt renda bel te maken, is door er een parkeer garage van te maken zodat elke vier kante meter dag en nacht wordt ge- - cementen vloer moeten worden ge- Bovendien wordt de kerk veel in tensiever gebruikt dan was voor zien met de restauratie. "De vloer was daar niet op berekend", zegt Boon. "Eigenlijk 2 houding dus leen verhuringen redden we het niet' ïiljoen dLsweln°o1iVgeMltelaf maakt want de te«els 1 1 los zand. Maar dat kost twee n particulieren Dat ge]d hebfaen woon niet. Zelfs alleen het repare- van de tegels kost wel drie of ton. En dan ligt de vloer nog Het orgel moet worden gerestau reerd en de kerk huurt sinds kort scheef'. bovendien speelt de hele dis rond de vuilverbranding en de problemen rond het perso neel. Wij hebben nu een gespeciali- Deze seerd bureau opdracht gegeven kandidaten te zoeken. We ver- Het is voor het eerst dat dit evene ment wordt gehouden in Leiden De organisatie is in handen van een stichting waarin de bank en de Ko- LEIDEN - Interim-directeur A. de Inrichting vergt bedrag van 60 miljoen gulden snel van de Protestants Christelijke moest opdraaien Schoolvereniging slaat volgende re werk. week vrijdag de eerste paal voor de Verhagen vertelt dat nieuwbouw van basisschool Het moet komen aa Galjoen. Deze protestants-christe- komt een keer i lijke school wordt gebouwd aan de mensen niet me« Oosterstraat. Volgens Verhagen kan het onder- deelnemen. Tijdens de dag het zwaarde- zoek niet worden afgerond voordat toernooi voor schoolteams directeur benoemd "De reiniging wil dat het onderzoek revolu- dat beleid. "Er morgen klaar is. Dat is logisch, want tionair schaakprogramma 'The Fi- bliek-private samenwerking opge- de inrichting noodzakelijke nieuwbouw ontbra- Na i optocht door de Zeehei- dienst, dan is het ongezond lopen al veel langer met de pro- en functio- blemen. Maar we kunnen moeilijk algemene alles al vastleggen voordat de r denbuurt zal om 13.00 uur de paal persoon de grond in gaan. De optocht begint voor zijn om 12.30 kwestie Dat woord", aldus Verhagen die directeur er is", aldus Verhagen, ongezond die wel op korte termijn het perso- onverant- neel zal informeren over het op han den zijnde onderzoek. Omdat de Rijksgebouwendienst, Op dit moment ninklijke Nederlandse Schaakbond Caluwé van het Nationaal Natuur- die voor de verdere gang van zaken het Pesthuis opgeknapt, historisch Museum is optimistisch verantwoordelijk is, geen geld over de financiering van het nieuwe heeft, wordt er een zogenoemde pu- museum in het Leidse Pesthuis. Er is nog zo'n 60 miljoen gulden nodig zet. Bij deze samenwerking zijn voor het neerzetten van een aantal partijen betrokken: de Rijksgebou- ken. Via gebouwen, het afmaken van wendienst, het ministerie van cul- voor nu het Pesthuis en tuur, de gemeente Leiden, een be- et museum. "Als legger, een projectontwikkelaar en 10.30 ik in schaaktermen spreek, zou ik het museum zelf. Het is de bedoe- gepland zeggen dat we in het eindspel zitten ling dat een belegger de financie- en een gewonnen partij spelen", al- ring voor de realisatie van het nieu- dus De Caluwé. nal ChessCard'. Er kan tegen puters worden gespeeld en tegen de restauratie 1 Hans Böhm. Hij speelt simultaan. de inrichting De schaakdag begint uur. De prijsuitreiking is om 16.00 uur. Voor meer informatie: 020-990894. Imo Selekt koopt modemagazijn De Haas aan Haarlemmerstraat LEIDEN - Een tweede project- jectontwikkelaar bezit al twee pan- I ontwikkelaar heeft zich ge- den aan de Haarlemmerstraat: de mengd in de toekomst van het poffertjeszaak en een schilderijen- Vrouwenkerkplein. Het Am- winkel. Als de groenteboer wordt sterdamse Imo Selekt heeft het aangekocht kan modemagazijn van De Haas ge- Lomen vooi-,4 de winkel aan - Dyn Real Estate wil alleen de Haarlemmerstraat is geves- het pand van de groenteboer slo- tigd, maar dat ook grenst aan pen. De rest wordt verbouwd. Op de het Vrouwenkerkplein. De pro- benedenverdieping komen jectontwikkelaar heeft ook be- kels, de bovenverdieping is langstelling getoond voor het woningen. Ook vijftig procent pand van slagerij Van der Zon W Het is de bedoeling dat in het pand van De Haas twee winkels komen: een aan de Haarlemmerstraat en een aan het Vrouwenkerkplein. Aan de Haarlemmerstraat is er ruimte voor een winkelgevel van twaalf meter. Bij het Vrouwenkerk plein kan een winkel met breedte van zes meter worden ge- zlJn> realiseerd. Boven dp winkels ko- het plein wordt bebouwd kels en een restaurant. In totaal ko men er zeventien woningen, vier in de bestaande panden en dertien nieuwe appartementen op het plein. Er is op het plein ook ruimte voor een terras. Hoewel Imo Selekt en Dyna: gevel- Real Estate verschillende bedrijven 'erwacht architect Vollmer wel dat er zal worden samenge- 1 drie woningen. Het bestaande werkt bij de verdere ontwikkeling pand wordt overigens verbouwd niet gesloopt. Architect naar Joop Vollmer. het plan. "De twee kennen el- deLeide- ^aar vrij goed", aldus Vollmer. "Bo vendien is samenwerking in het be lang van beiden". Vollmer verwacht dat binnen af- Imo Selekt heeft grote belangstel- koorsteeg grenst. Aan de andere zal worden begonnen. Hoewel kant zit een groenteboer. Dyn nog geen overeenstemming is met Real Estate, de Amsterdamse pro- de groenteboer. "Ik hoop dat die jectontwikkelaar die al langer met overeenstemming er wel komt. Ik het Vrouwenkerkplein bezig is, pro- weet dat de groenteboer een gene- beert al tijden het pand van de reus, zeg maar meer dan genereus groenteboer aan te kopen. De pro- aanbod is gedaan", zegt Vollmer. regelt. Het dan worden geleased of gehuurd. Beide ministeries hebben vol gens De Caluwé het nieuwe muse um heel hoog op de verlanglijstjes gezet. "Nadat eerder dat al monde ling was gezegd, heeft het museum nu ook in interne stukken van de beide ministeries een hele hoge prioriteit gekregen", vertelt de inte rim-directeur. Vorige week is een projectgroep ingesteld, waarvan De Caluwé zitter zaken een rijtje zetten en daarover op 1 ju ni rapporteren aan de ministers Al ders en d'Ancona. In het LEIDEN - De Leidse politie heeft per 1 maart een nieuw hoofd van de justitiële dienst. Het is W. Weijn- De projectgroep moet alle schenk (34), die momenteel nog chef is van de algemene recherche van de gemeentepolitie in Delft. De justitiële dienst is een over koepelend orgaan van onder i museum zijn twee de algemene recherche, de jeugd- voormalige rijksm het Rijksmuseum Historie dat in panden Raamsteeg, de Doezastraat Garenmarkt zit, en het Rijksmuse- Geologie en Mineralog: opgegaan: en zedenpolitie, de afdeling bijz__. Natuurlijke dere wetten en de vreemdelingen- de dienst. Weijnschenk is sinds 1988 ook hoofd van het regionaal recherche- team Zuid-Holland Midden. Het is gevestigd aan de Hooglandse de bedoeling dat hij die functie per Kerkgracht. De beide musea zullen l juni neerlegt. uiteindelijk geheel worden onder gebracht in het Pesthuis en de nieuwbouw die daar wordt ge pleegd. Hij wordt de opvolger van E. van Sommen, die per 1 februari als com missaris is gaan werken bij de ge meentepolitie in Delft. ADVERTENTIE' al jaren plannen worden gemaakt, r. Oude Vest 43 - Tel. 071-131943 ZATERDAG 10 FEBRUARI en MAANDAG 12 FEBRUARI met o.a.: GEES LINNEBANK. JENNY AREAN, WMNEKE VAN GRONINGEN, KEES COOLEN LOT LOHR. Ie rang 29,50; 2e rang 24,-; CJP/pas65 27,50 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13