"Ze zeggen me heel veel" Koken als Roberto 'Je moet oud of ziek zijn om hulp te krijgen 'Hindoestanen in Nederland moeten cultuur verjongen' Handige notenkraker ari=ui=ui»]:im:<=i; Honingzoet 'Bedorven eten oorzaak van voedselvergiftiging' SPRUITJES WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 De filosofie van de kok Eén van de aardigste serie kook boekjes in de categorie duurdere gerechten is de serie van uitgeverij De Toorts in Haarlem. Kookboekjes gebaseerd op de recepten van de toprestaurants zoals Kaatje bij de Sluis in Blokzijl (Koken als Kaatje), De Bokkedoorns in Overveen (Ko ken in een Duinpan) en Interscaldis in Kruiningen (Koken tussen de Scheldes). Niet goedkoop die serie, maar wel voortreffelijk van recep tuur en uitvoering. Met bij ieder re cept ook een uitstekende kleurenfo to. Het nieuwste deeltje in de serie, Koken als Roberto, is gewijd aan Roberto de Luca, een Italiaan en adept van de Scuola di Cucina Itali- ana Moderna, zeg maar de moderne Italiaanse kookschool. De Luca heeft zijn befaamde restaurant Da Roberto in Den Haag. In 1985 kreeg hij als eerste restaurateur buiten Italië het Diploma di Cucina Ecce- lente. Voor de fotografie van de verfris sende Italiaanse recepten tekende culinair fotograaf Kees Hageman, terwijl Berthe Meijer de recepten bewerkte om ze ook voor de gevor derde amateur (met een fors budget voor het koken) uitvoerbaar te ma ken. Het aardige van de serie is dat ze naast de recepten ook veel vertelt over de filosofie van de kok. Daar naast bevat ieder deel ook de basis recepten van bijvoorbeeld de bouil lons. Die verschillen per kok en al leen al daaruit kan men aflezen hoe serieus en persoonlijk deze hun kookkunst opvatten. HUUB KLOMPENHOUWER Had aanvankelijk gezond eten voor velen de naam niet echt leuk te zijn, daar is de laatste ja ren verandering in gekomen. Het is zelfs mogelijk een wat de cadente maaltijd te maken, ge baseerd op allemaal van die 'ge zonde' produkten. Dat lijkt mis schien wat overdreven maar 'voor veel mensen is het wel een uitkomst omdat ze op die ma nier ook eens, uit oogpunt van de lijn, lekker kunnen zondigen zonder dat zij dan ook maar al lerlei kleurstoffen en conserve ringsmiddelen op de koop toe moeten nemen. Voor deze groep heeft de firma De Rit in Zoelen een hele reeks sauzen en mayo naises die gegarandeerd puur natuur zijn. De sauzen, waarbij de bietsuiker is vervangen door honing, kosten in de 'halve'jam potjes 2,75 en de mayonaise is voor 3,95 ook in een grote pot leverbaar. DEN HAAG - "Voormalig minister Brinkman kan tevreden zijn. Hij pleitte voor een zorgzame samenleving. Nou, die is er al lang. Mensen zorgen hartstikke goed voor elkaar. Ze vertil- len zich er aan. De zorg voor een kind, man of vrouw met een li chamelijke handicap vormt vaak een veel te grote belasting". r hulp in aanmerking te door Anje Romein Wim van Minnen heeft een meer voudig gehandicapt kind en maakte deel uit van de werkgroep die het onderzoek 'Thuishulp gewogen' be geleidde. Het onderzoek, uitge voerd door het Nederlands Insti tuut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek (Nimawo) in opdracht van de Gehandicaptenraad, toont aan dat er nog heel wat schort aan de thuishulp aan lichamelijk gehan dicapten en de hulp voor hun fami lie of partner. Vooral over de gezinsverzorging heerst ontevredenheid. Een kwart van de ondervraagden (gehandicap ten zelf of een familielid of partner) had daar een klacht over. Van Min nen: "De gezinsverzorging ziet de problemen onvoldoende. Als ou ders van een gehandicapt kind dat thuis verzorgd wordt, vragen om extra hulp, wordt er gezegd 'U bent toch niet ziek?'. Je moet ziek of oud Meer geld nodig voor thuishulp gehandicapten DEN HAAG (GPD) - Er is 100 mil joen gulden per jaar nodig om de thuishulp aan lichamelijk gehandi capten te verbeteren. Dat zegt de Gehandicaptenraad naar aanlei ding van het onderzoeksrapport 'Thuishulp gewogen', dat vanmor gen werd aangeboden aan staatsse cretaris Simons (volksgezondheid). Het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek (Nimawo) heeft daarin knelpunten aangewezen en aanbevelingen ge daan om ze op te lossen. De proble men richten zich op twee groepen: de lichamelijk gehandicapte die zelfstandig woont en de ouders, partners of verzorgers van een thuiswonende lichamelijk gehandi capte. De thuishulp zoals die nu gege ven wordt, is onvoldoende. Een kwart van de cliënten die om reden van een handicap aanklopt bij de gezinsverzorging, is ontevreden over deze hulp. Het gaat daarbij om huishoudelijk werk en ondersteu ning bij emotionele problemen en de vrije-tijdsbesteding. zijn om komen' Het gaat er juist om, aldus de Ge handicaptenraad. partners en ou ders af en toe te ontlasten van de zorg. Daarvoor moeten ze ook een beroep kunnen doen op een profes sionele instelling, zoals de gezins verzorging. WAS-uren Thuiswonende oudjes krijgen wel dergelijke hulp. Zo kent het oude- renjargon de term WAS-uren: er is hulp in Weekend. Avond- en Spitsuren. En als meneer een mid dagje wil vissen, zorgt een gezins hulp even voor de verzorging van mevrouw. Bij een jonge, gezonde ouder, die al jaren een lichamelijk gehandicapte partner of kind ver zorgt. ligt dat minder voor de hand. "Langzamerhand verandert dat idee wel de goede richting op, maar het moet nog veel vanzelfspreken der worden", zegt Van Minnen. Naar aanleiding van het-onder zoek 'Thuishulp gewogen' doet de Gehandicaptenraad dan ook enkele aanbevelingen om de situatie te ver beteren. De samenleving moet de extra belasting erkennen en maat regelen nemen. Zo moet de vaste verzorger van een gehandicapte zijn taak als de nood aan de man komt, over kunnen dragen aan een ander. De gezinsverzorging moet af en toe kunnen bijspringen voor hulp bij Algemene en Huishoudelijke Dage lijkse Levensverrichtingen (ADL en HDL). Van Minnen weet uit de praktijk hoe lastig het is als die mogelijkhe den niet worden geboden. Zijn dochter heeft af en toe een maag bloeding. "Omdat mijn vrouw en ik allebei werken, hebben we voor die momenten een noodoplossing be dacht. We schakelen dan een hele goede kennis in. die precies weet wat ze moet doen. Die mevrouw moeten we wel uit onze eigen porte monnee betalen. Wij hebben daar voor gelukkig geld. maar er zijn ge noeg mensen in dezelfde situatie die dat niet hebben". Van Minnen ziet in dit geval ook mogelijkheden voor puur financiële hulp aan ouders of partner zelf. in plaats van hulp in natura van een gezinsverzorger. Zo kan iedereen zelf bepalen van wie hij de hulp wil hebben en op welke tijd. "Iemand met een lichamelijke handicap bij voorbeeld die afhankelijk is van een professionele hulpverlener, kan vaak niet voor 10.00 uur op z'n werk zijn. Pas vanaf 09.00 uur kan hij uit bed gehaald en gewassen worden. Ouders van een gehandi capt kind die een beroep doen op gezinsverzor ging. vangen vaak bot. "Je moet ziek of oud zijn om voor hulp in aanmer king te komen", zo luidt de klacht van de Gehandicapten raad. (toto GPU) Daarom moet er ook op onregelma tige tijden hulp mogelijk zijn", meent Van Minnen. Dit laatste ongemak treft de licha melijk gehandicapte die zelfstandig woont en leeft, maar bij het dage lijkse werk in huis hulp nodig heeft. Voor de medische verzorging zorgt de wijkverpleging. Uit het onder zoeksrapport van het Nimawo blijkt dat slechts tien procent over het kruiswerk (de wijkverpleging) ontevreden is. Problemen zijn er meer - alweer - met de gezinsverzorging. Ton in 't Veld, beleidsmedewerkster bij de Gehandicaptenraad: "Het gaat al leen maar om hand- en spandien sten in het huishouden, het in en uit bed helpen of op geregelde tijden helpen bij het in de auto stappen". Voor mensen met een handicap zijn de mogelijkheden om thuis te wonen steeds groter geworden. Hun huizen worden aangepast en het beleid is er steeds minder op ge richt deze mensen te concentreren in een of andere woongroep of ver pleeghuis. De maatschappij heeft die zelfstandigheid ook geaccep teerd. Toch hebben veel mensen die door het leven in een rolstoel aan' huis gekluisterd zijn. emotionele problemen. "Al is je huis nog zo mooi aangepast, door je fysieke be perking zit je vaak alleen thuis. Je werkkring is weggevallen, een eventuele partner is de hele dag weg en je kunt geen kant op. Dan voel je je eenzaam en geïsoleerd", ver klaart In 't Veld. Een mogelijkheid is een Fokus- woning, die in een gewone wijk staat met een centrum voor dage lijkse hulp in de buurt. Maar deze staan lang niet overal en dus moetje verhuizen. "Iemand die op z'n der tigste gehandicapt wordt, laat niet zo snel familie en vrienden achter om vijftig kilometer verderop in een Fokus-woning te gaan wonen", zegt Wim van Minnen. Samenwerken Om de huidige situatie te verbete ren is het volgens de Gehandicap tenraad het beste als kruiswerk en gezinsverzorging gaan samenwer ken. Wat dat betreft kan de organi satie tevreden zijn. Op 1 april wordt de landelijke Vereniging voor Thuiszorg opgericht. Ook in de mi nisterraad is gesproken over een "thuiszorgfusie' naar aanleiding van het rapport 'Van samenwerking naar samengaan'. De twee instellingen zelf hebben een discussienota thuiszorg opge steld waarin mogelijkheden voor samenwerking serieus op een rijtje worden gezet. Ze hebben positief gereageerd op het rapport dat het opgaan in een grote organisatie voorstelt, waarbinnen ruimte blijft voor een eigen levensbeschouwing. In hoeverre dit merkbaar zal zijn voor lichamelijk gehandicapten en hun gezin, is in deze beginfase nog niet duidelijk. Feit blijft dat er, één grote organisatie of niet. meer geld naar de gezinsverzorging moet om het groeiend aantal lichamelijk ge handicapten te helpen. "Dan hoeft een gezinsverzorger niet bij ieder gesprek te denken 'heb ik wel men sen genoeg Wat betreft de financiële kant van thuishulp is er meer in beweging. De ziekenfondsraad heeft 100 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor thuiszorg en er komt 4 miljoen gulden vrij voor het opkrikken'van vrijwilligerscentrales. "Men vraagt zich dan af 'waarom zeuren jullie nou zo?', maar die hulp is bedoeld voor het verzorgen van mensen die na een ziekenhuisopname thuis ver zorgd worden. Dat is slechts voor een korte tijd. Maar iemand in een rolstoel heeft z'n hele leven hulp no dig. Dat maakt het moeilijker geld los te krijgen". Door het negatieve imago van de gezinsverzorging kloppen lichame lijk gehandicapten ook maar niet meer bij een hulp-instelling aan. Daar valt toch geen hulp van te ver wachten en voor iemand met een modaal inkomen kost het, vanwege het eigen-bijdragesysteem, honder den guldens per week. zo luidt de overweging. Aan de andere kant zegt drie kwart wel tevreden te zijn. Voor een gezin met een laag inkomen is ge zinshulp ook betaalbaar: het is niet duurder dan drie gulden per week. Ton in 't Veld: "Natuurlijk, niet heel gehandicapt Nederland is ontevre den, maar wel zoveel dat er iets moet verbeteren. Het onderzoek moet ook een boodschap zijn naar de gezinsverzorging zelf: er blijken problemen te zijn, doe er iets aan. En dan kom je er niet vanaf met te zeggen 'wij hebben geen geld ge noeg'. Het is ook een kwestie van mentaliteit". LEIDEN De Hindoestanen in Nederland moeten hun tradities aanpassen aan de wensen van de jeugd. Wanneer dit niet gebeurt, is de Hindoestaanse cultuur in Nederland ten dode opgeschre ven. Dit zegt drs. G. Mungra uit Amsterdam. Hij promoveert van daag aan de Rijksuniversiteit Lei den op zijn proefschrift 'Hindoe staanse gezinnen in Nederland'. door Eric Lorier In Nederland wonen ongeveer 70.000 Hindoestanen. Het groot ste deel woont in Den Haag en Amsterdam. De meeste kwamen samen met de Creolen, de andere grote Surinaamse bevolkings groep, naar Nederland toen Suri name halverwege de zeventiger jaren onafhankelijk werd. Mun gra zelf kwam al in 1964 uit Suri name naar Nederland. De Hin doestanen komen oorspronkelijk uit India, de voormalige Britse kolonie. Bij een ruilhandel tussen Groot-Brittannië en Nederland is een grote groep Hindoestaanse contract-arbeiders aan Nederland toegewezen en naar Suriname ge stuurd. Mungra is verbaasd over het grote aantal gezinnen van de oude Hindoestaanse stempel. Bij zijn onderzoek bleken zestien van de ondervraagde vijftig gezinnen in deze categorie te passen. Slechts vier gezinnen waren modern te noemen. In de Hindoestaanse cultuur is de rol van de ouders, en dan vooral die van de vader, zeer belangrijk. Deze traditionele ge zagsverhoudingen leven vooral nog erg sterk bij de ouderen. De Hindoestaanse jongeren hebben zich veel meer aangepast aan de westerse leefwijze dan hun ouders. Ze willen niet meer naar de tempel, kleden zich in spijker broek. luisteren naar westerse muziek en spreken vaak alleen nog maar Nederlands. Als de ou deren hun van oudsher grote ou derlijke gezag lateh gelden, pik ken de jongeren dat lang niet al tijd meer. Hierdoor ontstaan vaak grote conflicten binnen het Hin doestaanse gezin. Zo lopen er bij voorbeeld meer Hindoestaanse meisjes van huis weg dan gemid deld. De Hindoestaanse cultuur is volgens Mungra niet interessant genoeg voor de jongeren. De tra dities staan te ver bij-ze vandaan. Zo worden de erediensten in de tempel gehouden in het Hindi, terwijl de jeugd dit bijna niet meer beheerst. Mungra pleit er dan ook voor deze diensten allemaal in het Ne derlands te gaan houden, zodat al le Hindoestanen ze kunnen vol gen. Mungra pleit ook voor de komst van Hindoestaanse pro gramma's op de televisie. Deze zouden dan gemaakt moeten wor den door jongeren en in het Ne derlands. Hij wijst daarbij op de ervaringen in Engeland met het programma 'Asian Magazine', dat werd gemaakt door ouderen en in. het Hindi. Toen dit programma werd vervangen door 'Network East', dat door jongeren en in het Engels wordt gemaakt, verzes voudigden de kijkcijfers. Mungra verwacht niet dat de jongeren massaal nog naar de tempel zullen komen. "De jeugd heeft meer belangstelling voor dans en muziek", aldus de promo vendus. Maar de 'verwesterlij- king' hoeft niet het einde van de Hindoestaanse cultuur te beteke nen. De cultuur moet wel iets in leveren, maar wanneer dit niet ge beurt, gaat waarschijnlijk alles verloren. "Aanpassen is nodig om te overleven, of, zoals een van de ondervraagden het verwoordde: je kunt niet in de oceaan leven en ruzie maken met de vissen". EXOTISCH FRUIT De sharon is de laatste jaren een bekende vrucht geworden in het assortiment van de groentewinkel. De vrucht ziet eruit als een grote tomaat, wat 'geler van kleur. De rijpe vrucht voelt zacht aan en heeft gelei-achtig vruchtvlees. Ook als de schil wat harder aan voelt is de vrucht eetbaar. De smaak is fris-zoet. De sharon is een variëteit van de kaki. Genoemd naar de rivier de Sharon in Israël. Dat is het land waar de vrucht ook het jaarrond geteeld wordt. De kaki komt van oorsprong uit Oost-Azië. Nadeel van de kaki is dat ze alleen gegeten kan worden als de vrucht overrijp is. Vóór die tijd houdt ze een bittere nasmaak. Dat euvel is bij de sharon niet aanwezig. Met de sharon heeft Israël dan ook een belangrijke variant op de markt gebracht. Het hoge gehalte aan vita- minie A maakt de vrucht ge schikt als babyvoeding. En er wordt ook wel gezegd dat die zelfde vitamine gunstig werkt om een kater te verdrijven. Tegelijk is ook het ijzergehal te in de vrucht relatief hoog. De sharon kan met schil en al uit de hand gegeten worden of, bij de nog harde sharon, uitge lepeld worden. In blokjes in een vruchtensalade of als mousse bij bijvoorbeeld kip gerechten komt de sharon ook goed tot haar recht. Bewaarboekje Voorlichtingsbureau voor de voeding: te koelen in een bak met koud wa ter. "Zo krijgen bacteriën weinig kans om zich verder te ontwikke len. Daarna kun je de pan in de koel kast zetten". In haar boekje zet Holt 'veroorza kers' van voedselbederf op een rij tje. Zo tre.edt er in bijna alle produk ten een chemische omzetting op. Dat betekent dat groente en fruit na oogst een andere geur, kleur of smaak krijgen. Zo gaat een banaan na een te lange tijd in de fruitschaal vanzelf bruin zien. Holt: "Hiervan word je niet meteen ziek maar je kan zo'n 'che mische omzetting' wel een beetje af remmen. Bij voorbeeld door de pro dukten koel of droog en donker te bewaren". Gedeukte blikken Groente in blik kan beschadigd worden door het blik zelf. Ook dat is een 'chemische omzetting'. Holt waarschuwt om nooit gedeukte blikjes te kopen. "Het kan zijn dat er dan zware metalen in het levens middel terecht zijn gekomen. Dat gebeurt ook als produkten in ge opende blikken in de koelkast staan. En zware metalen zijn echt niet gezond". Vlees In het bewaarboekje wordt duide lijk gemaakt dat vooral rauw vlees een perfecte voedingsbodem voor bacteriën is. Die zitten hier aan de oppervlakte. Het vlees moet door en door gaar worden gemaakt om bac teriën te verwijderen. "Je kunt bac teriën niet zo maar van het vlees af wassen", vertelt Holt. Ook is het heel riskant om vlees uit de diepvries even onder de war me kraan te ontdooien. Dit is name lijk een buitenkans voor bacteriën: ze vermeerderen zich dan super snel. Holt: "Vlees kan je beter onder koud stromend water ontdooien. Het duurt wat langer, maar bacte- riegroei blijft beperkt Hygiëne De consument heeft vaak niet door dat hij een 'bedorven maaltijd' eet. Holt: "Al zit een pan soep vol met bacteriën, ze zijn niet te zien. Ook is de smaak hetzelfde. Zo kan een con sument ongemerkt voedselvergifti ging oplopen". Om dit zoveel mogelijk te voorko men moet voedsel op een goede ma nier bewaard worden. Ook advi seert Holt de consument om heel hygiënisch in de keuken te werken. "In sommige huishoudens wordt de theedoek voor alles en nog wat ge bruikt. Daar moetje voor oppassen. Ook die kan bacteriën versprei den". "Bedorven eten is de oorzaak van voedselvergiftiging. Mensen bewaren hun eten niet goed. Ze stoppen groentes niet in de koelkast, maar laten die in de keuken staan. De temperatuur is daar te hoog en bacteriën vermeerderen zich. Het voedsel wordt vergiftigd en daar kunnen mensen goed ziek van worden", zegt Helen Holt, van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en schrijfster van het 'Bewaarboekje'. door Carine Neefjes Op de een of andere manier wordt het pas echt gezellig wanneer je met z'n allen aan tafel wat zit te rommelen. Waarschijnlijk is dat ook het succes van fondue en gourmet. Tot de categorie gezellig rommelen behoort ook het noten eten en dan bedoelen we niet de plastic zak met de al dan niet in deeg verpakte nootjes. Nee, dan denken we aan een grote schaal doppinda's, walnoten, amandelen of hazelnoten. Het enige nadeel aan dit notenkraken is dat bij de meeste notenkrakers de stukken dop nog wel eens ver weg wil len springen, zodat je na afloop haast verplicht bent te gaan stofzuigen. Een model notenkraker waar je van dit euvel niet zoveel last hebt is de nieuwe tang van het Duitse merk Westmark, geïmporteerd door Wouters- Intag in Laren. De noot ligt dan in een kommetje zodat de stukken niet de ruimte hebben weg te spatten. De notenkraker kost 19,95. Martin Vreugdenhil oogst zijn spruiten 's ochtends in alle vroegte. Zijn de oogst van begin september smult hij zei het meest. 9foto gpd) Martin Vreugdenhil is 27 jaar en heeft zojuist het akkerbouwbedrijf van zijn vader overgenomen. Behalve aardappelen, bieten en granen teelt hij spruitjes en vooral dat laatste doet hij met overgave. "In 1982 ben ik met spruiten begonnen. Eerst deed ik dat samen met m'n vader, deels op zijn land deels op gehuurd land. Dat ging zo goed dat ik besloot om me volledig aan spruiten te gaan wijden. Nu teel ik ze op een derde deel van mijn eigen grond". door Pieter Harcksen "Tja, wat zeggen spruitjes me...eigenlijk heel veel. We leven er echt van. Dit seizoen zijn de prijzen goed en kunnen we er behoorlijk van rondkomen. Natuurlijk zie ik er wel eens tegen op om 's morgens om zeven uur het land op te gaan om te plukken. Dat doe ik in m'n eentje met de machine. Vooral met koude, natte dagen valt dat niet altijd mee". "Ik ben eigenlijk het gehele jaar door bezig met spruitjes. Ik begin ze in februari al te zaaien bij een tuinder in de kas. Wanneer dat pootbare plantjes zijn geworden, zet ik ze half-machinaal uit in het veld, meestal in de laatste week van april. De eerste spruiten oogst ik dan begin september. Omdat ik de spruitplanten in fases heb gepoot, kan ik dooroogsten tot half februari". "Ik rijd met een m&chine over het veld, die met een soort cirkelzaag de stronken afsnijdt. Ik pak de stronk vervolgens op en steek deze in zijn geheel in de plukkop. Vroeger werden de spruiten met de hand van de stronk geplukt als ze groot genoeg waren. Je ging net zo lang door met plukken, tot ze er allemaal af waren. Tegenwoordig gaat de stronk in een keer in zo'n roterend mes waarna alle spruiten, groot en klein, er in een keer vanaf worden gesneden". Export "Daarna worden ze in een bunker op de machine opgeslagen. Met de loswagen haal ik de spruiten op, waarna ik naar de veiling rijd. Daar worden ze centraal voor de tuinders gesorteerd. Het is niet zo, dat kleine spruitjes lekkerder zijn dan grote. Wel zie je dat bepaalde landen voorkeur hebben voor een bepaalde sortering. Duitsers willen bij voorbeeld graag grote spruiten hebben. Bijna alle spruiten die ik oogst zijn van exportkwaliteit. Heb je spruiten in een wat lagere klasse, dan daalt de prijs schrikbarend. Iedere spruitenteler zorgt er wel voor dat hij in de exportklasse zit, anders loont het de moeite niet". Fabeltje "Vandaar ook dat we ons gewas angstvallig in de gaten houden. Er is toch geen enkele consument, die aangevreten spruiten wil kopen of er luizen in wil aantreffen. Als we moeten spuiten, dan doen we dat heel gericht en voorzichtig. Niet alleen uit milieuoverwegingen, maar ook op economische gronden. Met spruitjes kan je van alles overkomen. Niet alleen kun je bijvoorbeeld in een natte zomer last hebben van schimmelziekten of vraat, maar ook de vorst is een boosdoener. Dat de vorst eerst over spruitjes moet zijn geweest, is een fabeltje. Sterker nog, als het een keer goed hard vriest, dan ben ik weg. Onder de min tien graden heb je al flinke schade. Ik vind ze eigenlijk begin september het lekkerst". In dit 'Bewaarboekje' staan tips hoe de consument het beste zijn eten kan bewaren. Volgens Helen Holt komt voedselvergiftiging vooral voor bij mensen die restjes te lang of op een verkeerde plaats laten staan. "Zo wordt soep door bijna niemand goed bewaard. De meeste mensen zetten een hete pan gewoon in de koelkast. Dat kan niet. Dan stijgt de temperatuur in de koelkast en andere produkten bederven. Weer een ander laat de soep op het gasfornuis staan". Holt adviseert om de soep eerst af

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9