Herenakkoord is niet langer nodig' mm¥ Arbeidsbureau stopt steun Surinamers Alleen de eerste verdient aan chips Andriessen vreest strijd met EG-regels 'Zijn er mensen die nu al aan het werk willen' VERVOER PER Windturbines doorstaan eerste maand 'uitstekend' In Europa recordaantal bedrijven overgenomen Voor de laatste stand van zaken op He BeHrijfsavito RAI gaat u naar Peugeot stand 317 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 DEN HAAG (GPD) Minister Andriessen (economische zaken) vindt het niet nodig om een nieuw Herenakkoord te sluiten met Esso en Shell. Afspraken over over behoud van de gaswinsten in ruil voor een verplichting tot investeringen kunnen volgens hem vrij ge makkelijk in strijd komen met EG-regels. De bewindsman liet dit gisteren in de Kamer weten in antwoorden op vragen van kamerlid Paul Rosen- möller van Groen Links. De be windsman stelde dat hij grote moei te heeft met afspraken die onderne mingen ertoe verplichten winsten in het eigen land te investeren. "Dat staat haaks op het EG-beleid. Mis schien wel niet met het EG-verdrag maar dan toch met het Witboek over de EG zonder grenzen", aldus An driessen. "De regels staan wel zo on geveer vast". In het regeerakkoord staat letter- lemaal hebben kunnen uitzoeken. Ik heb nu het EG-probleem". Andriessen stelde dat over de pe riode 1980-1988 Shell en Esso 26 miljard gulden in ons land hebben geïnvesteerd in ruil voor aardgas winsten van 22 miljard gulden. "De cijfers fluiten", aldus de bewinds man, die stelde dat 'deze gunstige ontwikkeling in 1989 verder is ge gaan. Op Economische Zaken komen de definitieve cijfers in maart of april beschikbaar. In mei wordt dan accountantsverklaring IJMUIDEN (GPD) - Het is nog pikdonker als de eerste mobiele vaklieden rond in de kantine aan tafel schuiven. Ze ondersteunen de eisen van de bonden en weige ren aan het werk te gaan. Bij en kele tafels worden de kaarten al weer geschud. Klaverjassen is po pulair bij Hoogovens, zeker tij dens de 'spontane werkonderbre kingen', waarvan het concern de afgelopen dagen voortdurend het toneel is. Of het allemaal zo spontaan is, kan men zich afvragen. De Indus triebond FNV mag nog geen ac ties organiseren omdat de partij en nog aan het onderhandelen zijn over een nieuwe cao. Maar in de diverse kantines van dagdien sten, zoals mobiele vaklieden en hoogovens 6 en 7, lopen opval lend veel kaderleden rond soms met mobilofoons waar mee ze contact onderhouden met het steunpunt van de FNV-be- drijfsledengroep, net buiten de poort. De Directie Staal heeft de bond er inmiddels van beschul digd afspraken over kantine praatjes te schenden. Dit doet echter niets af aan de actie van de mensen in dagdien sten. Zij zijn speciaal in het ge weer gekomen voor een 36-urige werkweek, afgezien van de loon eis van 3,75 procent en een verbe terde winstdelingsregeling. "Ik maak me grote zorgen over de werkgelegenheid", zo zegt een werknemer in een inmiddels bomvolle kantine. "Ik vind dat Hoogovens met een cao-bod moet komen dat minimaal overeen komt met wat in de metaal is afge sloten. Als het moet, dan ben ik bereid daarvoor te gaan staken". Districtsbestuurder Jan Schalkx draait voor de zoveelste keer het verhaal van de industriebond af, dat het bod van Hoogovens veel te mager is. Deze keer wijst Schalkx de mensen er op. dat zij hier voor eigen risico zitten. "U zit hier voor eigen rekening en ver antwoording." Het personeel blijft zitten. Dat zullen ze, net zoals in de andere dagdienstafde lingen, tot negen uur blijven doen. "U accepteert hiermee de consequenties van mijn aanwe zigheid hier", voegt Schalkx hier aan toe. In de kantine van Hoogovens 6 en 7 speelt zich eenzelfde tafereel af. Gezamenlijk wordt een verkla ring aangenomen, waarin de be zorgdheid rond de cao-onderhan delingen tot uitdrukking wordt gebracht. Eén onthoudt zich van stemming, dat is produktgroep- manager ir. R. Vogel. "Uw signaal is duidelijk, ik zal het overbrengen aan de directie. Laten we weer aan het werk gaan", zegt hij rond half negen te gen het personeel. Op voorstel van één van de leden, gaan de werknemers van 6 en 7 officieel na negen uur weer aan het werk. "Zijn er nog mensen die nu al wil len beginnen?", vraagt Vogel. Niemand reageert. lijk: "Voor wat betreft investerin- wacht. In de maanden daarna wil gen is ook aan de orde het feit dat Andriessen met Shell en Esso gaan het zogenoemde Herenakkoord af- onderhandelen over wat er nu te loopt. Onderzocht zal worden hoe doen staat. "Er zijn andere dingen een redelijke verdeling van de aard- denkbaar", aldus Andriessen in re- gas winsten verzekerd kan bij ven met het oog op verdere investerin- dat de onderhandelaars dat niet al- gang van zaken. ARNHEM (ANP) De proefwind- turbines ruim twintig jaar meekun- centrale van de SEP (Samenwer- nen. Dat is langer dan bij enige an- kende elektriciteits-produktiebe- dere windturbine, die op dit mo- drijven) in het Friese Oosterbierum ment in Nederland functioneert, heeft in de eerste maand van 1990 De leverancier van de windturbi- uitstekende resultaten opgeleverd, nes heeft inmiddels, aldus de SEP, De centrale heeft geen enkele scha- ook enige kinderziektes zoals de de ondervonden van de zware stor- olielekkages in de tandwielkasten men in januari. Dat heeft de SEP onder de knie gekregen. Alle tand- gisteren bekendgemaakt. wielkasten zullen in de komende De proefwindcentrale heeft in de maanden hersteld worden, waarna eerste maand ruim 1 miljoen kilo- de proefwindcentrale volop in be- Wattuur (kWh) opgeleverd. SEP drijf zal zijn. De SEP onderzoekt in noemt dat resultaat uitstekend, aan- de proefwindcentrale de mogelijk- gezien van tevoren is geschat dat de heden van windenergie voor de centrale in een jaar tijd 7,5 miljoen elektriciteitsopwekking in Neder- kWh moet opbrengen. Daarbij moet land. nog in aanmerking worden geno- men dat de centrale tijdens de stor men is stilgelegd en dus geen elek triciteit kon opleveren. Inmiddels zijn in de proefwind centrale verschillende onderzoeken door onder andere de Technische Universiteit Delft uitgevoerd. Zo is gebleken dat de achttien werkende turbines (die elk een vermogen van 300 kW hebben) de stilste in hun soort zijn en dat de wieken NEW YORK (UPI) - In Europa is vorig jaar een recordaantal bedrij ven overgenomen. De totale waarde de overgenomen ondernemin- het vooral de Fransen die veel be drijven opkochten voor in totaal 4,53 miljard dollar. In de tweede helft veranderde het beeld en ston- gen verdubbelde in de tweede helft den de Verenigde Staten aan de top hernemingen van in totaal ailjard dollar. Frankrijk was r twee met 10,69 miljard dol- de Bondsrepubliek Duitsland 1989 tegenover de eerste maanden. Er verwisselden 2175 on dernemingen van eigenaar, waar- door Amerikaanse, Japanse lar e Europese managers 50,1 miljard haalde plaats drie met 7,35 miljard dollar op tafel werd gelegd. De wachting is dat de expansie in de ja ren negentig alleen nog maar zal toenemen. Dit heeft het Amerikaan se onderzoeksbureau Translink gis teren bekendgemaakt. In de eerste helft van 1989 waren Schatkistpapier VS geveild tegen rente van 8,43 dollar. In Europa lag het Verenigd Ko ninkrijk goed in de markt bij de in kopers. Het zag 238 bedrijven met een waarde van 23 miljard dollar on der buitenlandse leiding komen. De Bondsrepubliek is in tegenstelling tot vroeger in populariteit gestegen en kon 216 ondernemingen verko pen voor een bedrag van 6,3 miljard dollar. Bij de investeringen stond de le vensmiddelenindustrie bovenaan, gevolg door de auto-industrie en de luchtvaartbedrijven. Translink te kent daarbij aan dat de bedragen WASHINGTON (KRF) De Ame- nog veel hoger kunnen liggen daar Kern neemt over Kern Groep Holding, met het hoofdkantoor in Leiden, heeft DT Commputer Products in Houte n overgenomen. DT is distributeur van het merk Zenith en ook actief in software. De jaaromzet bedraagt ongeveer 15 miljoen gulden. Kern heeft nu vestigingen in Amstelveen, Zaandam, Valkenswaard, Houten en Zaventem. AMSTERDAM (ANP) Surinaam- proberen om werkloze Turken en se en Antilliaanse werklozen krij- Marokkanen mepr hulp te geven bij gen niet langer extra aandacht van het vinden van een baan. Deze stap het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft binnen de Surinaamse en An- de (GAB) in Amsterdam, omdat er vol- tilliaanse gemeenschap voor een gens het GAB geen sprake meer is schokreactie gezorgd, omdat het van "een alarmsituatie". Het ar- grote aantal werklozen onder deze beidsbureau gaat in plaats daarvan bevolkingsgroep zelfs nog verder stijgt. Adjunct-directeur J. Vlaar van het GAB: "De afgelopen jaren bleek dat de deelname van Surinamers en Antillianen aan speciale scholings projecten voor etnische minderhe den zeer goed was. Turken en Marokkanen zag je nauwelijks. De taalbeheersing van Surinamers en Antillianen en hun natuurlijke as sertiviteit is veel groter dan die van Turken of Marokkanen. Wij ver wachten dat ze hun weg wel vinden de normale, vakgerichte projec- dacht nodig hebben. "Maar ik heb wel wezen, wat er gebeurde bij het zorgen rikaanse overheid heeft gisteren geveild tegen een gemiddeld rente percentage van 8,43. Er werd voor een bedrag van ruim 34 miljard dol lar ingeschreven, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van financien laten weten. De veiling is de eerste in een reeks van drie. De veiling van schat kistpapier met een looptijd van tien jaar vindt woensdag plaats, die van dertig jaar lopend schatkistpapier morgen. Het gisteren bedongen rentetarief ligt ruim boven dat van de vorige kwartaalveiling op 9 no vember toen een gemiddeld percen tage van 7,77 uit de bus kwam. In mei 1989 werd dit schatkistpapier tegen gemiddeld 9,12 procent rente geveild. De veiling is van belang voor de rentestand. Financiële markten maken zich al enige tijd r bij v i de tien ik moet keu- De gemeente Amsterdam voert banen" Roemenië hervormt Roemenië heeft een aantal maatre gelen genomen om zijn economie te hervormen. Zo heeft de Roemeense centrale bank gisteren besloten voor de nationale munteenheid, de lei, nog maar één wisselkoers te hanteren, in tegenstelling tot de twee koersen die onder het oude re gime golden. Voor een dollar krij gen toeristen nu 21 lei. tegen 8,74 lei bij de oude wisselkoers. Reorganisatie GEM De vakbonden en de directie van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) hervatten vandaag het over leg over de reorganisatie van het be drijf. Bij het graanoverslagbedrijf moeten 265 van de 800 banen weg, de directie garandeerde tot nu toe niet dat daarbij geen ontslagen zou den vallen. De vervoersbonden van CNV en FNV braken medio decem ber het overleg af. Kinderbijslag Staatssecretaris Ter Veld van socia le zaken en werkgelegenheid heeft bepaald dat voor het jaar 1990 in komsten uit vakantiewerk tot een netto bedrag van 1500 gulden niet van invloed zijn op het recht op kin derbijslag. Indien de inkomsten uit vakantiewerk meer bedragen dan 1.500 gulden wordt alleen met het meerdere rekening gehouden bij de beoordeling van het recht op kin derbijslag. Vorig jaar was de grens voor de vrijstelling nog 1.450 gul den. Lening Mexico De Wereldbank heeft gisteren- een krediet van 2,01 miljard dollar ver strekt aan Mexico om de buiten landse schulden van dat land te ver lichten. Het krediet is een onder deel van een overeenkomst om Mexico's afspraken met particulie re buitenlandse kreditverschaffers te ondersteunen. Het miljardenkre diet is het grootste dat de Wereld bank ooit aan Mexico heeft ver schaft. Zuidafrikaanse munt in trek na hervorming LONDEN (RTR) - De handel in de gouden Zuidafrikaanse Krugerrand is weer opgebloeid na jaren te zijn gemeden als de pest. Beleggers verwachten dat de internationale economische sancties tegen Zuid-Afrika, die het vertrouwen in de Zuidafri kaanse economie en dus ook de Krugerrand schaadden, spoedig worden opgeheven. Vóór de bekendmaking van de radicale hervormingen in Zuid-Afrika door president De Klerk op vrijdag stond de prijs van de Krugerrand lager of ge lijk aan de notering van een oun ce goud. Volgens handelaren heeft het publiek meer interesse gekregen voor de Zuidafrikaan se munt nu de politieke hervor mingen zijn aangekondigd. De Krugerrand bereikte zijn hoogste punt in het begin van de jaren tachtig. De prijs van de rand steeg t<?en tot drie procent boven de toenmalige goudprijs. In het midden van de jaren tach tig werd de munt getroffen door een verkoopboycot in verschil lende westerse landen en door het aanbod van alternatieve gouden munten zoals de Cana dese Maple Leaf. zelf nog steeds een voorkeursbeleid voor alle etnische minderheden, Surinamers en Antillianen niet uit gezonderd. Die inspanningen heb ben binnen de gemeentelijke orga nisatie al evenmin geleid tot een spectaculaire groei van het aantal de oplopende rente. de Verenigde Staten zal een aanhoudende groei blijven vertonen tot ver in de jaren de steun- negentig. In zijn economisch be richt dat president Bush gisteren heeft mers SSA vindt het verkeerd dat de het Amerikaans Congres Surinamers en Antillianen als voorgelegd, raamt hij groep worden afgezet tegen Turken sche groei van 2,6 procent en Marokkanen met wie het nog gen 2,4 procent slechter zou gaan. "Dat te- riode 1991 1989. Voor de pe- 1995 ziet Bush een ambtenaren uit deze groepen. Des- keerde vergelijking waardoor het al groei van 3,0 en 3,3 procent. Maar ondanks kan wethouder P. Jonker snel lijkt alsof het bij ons uitstekend veel deskundigen hebben die cij- sociale zaken en minderheden- gaat" fers al te optimistisch genoemd. Verspilling nekt economie China BEIJING (AP) Inefficiëntie, ver spilling en inkomstenverlies be dreigen het beleid dat eind 1988 door de Chinese regering in gang werd gezet met het doel weer een merendeels centraal geleide econo mie te krijgen, zo blijkt uit een giste ren gepubliceerd rapport van de re gering. Het was voor het eerst dat van officiële zijde werd erkend dat het economische driejarenplan geen volledig succes is. De produktiviteit per hoofd van de bevolking steeg in 1989 met slechts 1,6 procent; het jaar daar voor was dat nog 9,3 procent. De lo nen stegen daarentegen met 14 pro cent en de extra loonuitkeringen zelfs met 23 procent. Volgens een econoom van de Chi nese Academie van Sociale Weten schappen, die in de China Daily werd geciteerd, is de doelmatigheid in de Chinese industriesector al sinds 1985 dalende. Dit is volgens deze econoom onder meer te wijten aan een te trage aanpassing aan nieuwe marktsituaties en een te laag technologisch peil. ten." Uit de meest recente cijfers blijkt echter niet dat de Surinaamse en Antillaanse werklozen "hun weg wel weten te vinden". Misschien wel binnen het aanbod van scho lingsprojecten, maar dan toch zeker niet op de arbeidsmarkt. De situatie onder Turken en Marokkanen is slecht: respectieve lijk 3.313 en 3.882 werklozen per 27 januari 1990. Onder Surinamers en Antillianen is die echter geenszins beter: 1.805 Antillianen zonder werk, 705 Surinamers met een Suri naams paspoort werkloos en maar liefst 7.211 Surinamers met de Ne derlandse nationaliteit. Vreemd genoeg erkent het ar beidsbureau die beroerde situatie in de eigen beleidsnotitie over de ja ren 1990-1994. Letterlijk citaat: "On der etnische minderheden is de werkloosheid gedaald van 36 naar 32 procent. Ex-rijksgenoten maken hierop een uitzondering. Onder de ze groep is zelfs sprake van zowel een absolute als een relatieve stij ging." Adjunct-directeur Vlaar ont kent niet dat Surinamers en Antilli- Siemens steekt veel geld in 64-megabit-project DEN HAAG (GPD) - Waar Philips aarzelt wegens de enorme investe ringen, wil het Westduitse Siemens tot de absolute top behoren waar het nieuwe generatie 'chips' betreft. Tijdens de presentatie van de jaar cijfers van Siemens Nederland valt uit de woorden van hoofddirecteur Von Witzleben op te maken dat er volgens hem maar één bedrijf in Eu ropa is, dat de eerste kan zijn met de produktie van 64 megabit-chips (64 miljoen schakelingen). Vorige maand maakten Siemens en de Amerikaanse computérgigant IBM bekend daarin samen te gaan wer ken. Voorlopig werken Siemens, Phi lips en het Franse Thomson nog in het programma 'Jessi' samen aan de ontwikkeling van 16 megabit-tech nologie, daarin ondersteund door Strato nog 70 tot de EG en de overheden van de deel- op. nemende landen (waaronder Ne derland). De verantwoordelijke man voor chips in de Nederlandse Siemens-dochter, ir. R.C. Strato, verwacht die generatie in 1992 of 1993 klaar te hebben voor compu ters en andere elektronische toepas singen. De eerste zijn met nieuwe genera ties chips is volgens Strato van het grootste belang om er nog iets aan te kunnen verdienen. De prijzen zakken enorm snel als er meerder aanbieders in de markt komen. "Een half jaar terug leverde een 1 megabit (dynamische) geheugen chip bij verkoop nog dertig dollar op. Dat is nu nog maar 15 gulden en ik denk dat de prijs zal landen bij 10 gulden", aldus Strato. De 4 mega bit-chip, die samen met Philips werd ontwikkeld in het zogenaam de 'Mega-project', levert volgens dollar per stuk in de Amstelhal. Concurrentie Op een heel ander terrein levert Sie mens een harde concurrentieslag met onder meer PTT Telecom. Be gin vorig jaar, toen de markt voor bedrijfstelecommunicatie net was vrijegelaten, voorspelde Von Witzleben in 1989 een omzet te ha- 30 'miljoen gulden. Dat be- windmolen' drag werd in de eerste negen den van het jaar al gehaald. Vooral de grotere telefoonsystemen voor bedrijfsleven en overheid vergen vele maanden levertijd, dus zit er nog het een en ander aan te komen. Von Witzleben zegt dit jaar een omzet van 50 miljoen op dit terrein te willen verwezenlijken. Dat het Siemens stapt in de ontwikeling van een 64-megabit-chip en doet dat sa men met IBM. dat deze week deze nieuwe, kleine hard-disk presenteerde met een capaciteit van 320 megabyte. (foto ap) aldus Carrière. Hoe- Ook de consumentenprodukten wel Siemens geen windmoléns (vooral keukenapparatuur relatief klein jaar i nog altijd marktaandeel gaat vindt Von Witzleben geen bezwaar. "Een jaar eerder verkochten we in Nederland bijvoorbeeld geen enkel telefoon toestel omdat de PTT daar het mo nopolie voor had, in 1989 waren dat er 200.000". Kritiek op de Nederlandse wetge ving, onder meer op milieugebied, heeft Siemens-directeur ir. P. Carri ère. "Als er een beleid is om wind energie te stimuleren, dan mag het geen vier jaar duren voordat de pro cedure om de windmolen te plaat sen eindelijk rond is. De kosten van de procedure worden op die r een veelvoud van de kosten a bouwt, alleen het elektrische deel ervan, pleit hij voor een duidelijker wetgeving op het gebied van instal laties met hoge milieu-eisen. Centrales Niet ontevreden met een stijging omzet en winst in het afgelopen dio/video), medische techniek en 'overige electronica' melden een groeiende omzet. Daling toont al leen de omzet op het terrein ener gie- en automatiseringstechniek. Bij de geplande bouw van nieuwe energiecentrales, gestookt door poederkool, aardgas en kolengas i nieuw bedrijfscomplex hoopt Siemens op energiegebied de partij te zijn. De totale omzet van het bedrijf steeg van 1066 naar 1133 miljoen gulden. Op de balans per 30 september van het vorige jaar vallen vooral de stijgend schulden in het oog. Be- aanbouw in Zoetermeer gaat Sie mens de jaren negentig in. Na de re servering voor vennootschapsbe lasting van 21,6 miljoen gulden res teert voor de volledige dochter van het Westduitse Siemens in Neder land een nettowinst van 40 miljoen langrijkste oorzaak gulden, een forse stijging afgezet te- bouw zijnde bedrijfscentrum in gen de 26,2 miljoen van vorig jaar. Zoetermeer van 13 hectare. Het Van de diverse sectoren van elek- grootste deel van het personeel (af- tronica en electrotechniek waarin gelopen jaar eveneens gegroeid van het concern in Nederland werk- 2414 naar 2529) wordt daar vanaf het zaam is, springen de stijgende om- komende najaar 1990 gehuisvest, zetten in communicatietechniek en Op dit moment vinden produktie en informatieverwerking er uit met serviceverlening plaats in negen een stijging van 460 miljoen naar vestigingen in en om Den Haag en 522 miljoen gulden. in Woerden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7