Hogere subsidie op premie A-woningen Primafoon Wie nu deze Telefax 300 koopt, kan meteen 'n gratis telefoon meenemen. Nederland voorop in strijd tegen chemische wapens Aids beïnvloedt seksleven Onenigheid Nederland en België over tracé TGV Mestoverschot hard aangepakt WOENSDAG 7 fEBRUARI 1990 Kamer wil koppeling aan hoge hypotheekrente DEN HAAG (GPD) Een kamermeerderheid van PvdA, WD en D66 wil hogere subsi dies op premiekoopwoningen, zolang de hypotheekrente hoog blijft. De drie fracties in de Tweede Kamer zijn gealarmeerd door de dramatische daling in de verkoop van vooral pre- mie-A-koopwoningen. Volgens PvdA en CDA dreigen echter niet alleen kopers die op de sociale sector zijn aangewezen, uit de boot te vallen. In de sociale huursector dreigt nieuw bouw ook onbetaalbaar te worden voor de laagste inkomens. De bezorgdheid van de regerings fracties bleek gisteravond tijdens het debat over de begroting Volks huisvesting. Over 1989 is 35 procent minder aan premie-A-woningen verkocht dan het jaar daarvoor. Dat betekent dat er van de 21.000 ge plande woningen slechts 7000 wer den verkocht. WD en PvdA zien de hoge rentestand als voornaamste oorzaak van de stagnerende ver koop. Daarom bepleiten ze, samen met D66, een flexibele hoogte van de subsidie op de sociale koopwo ningen. Hoe hoger de hypo theekrente, hoe hoger de subsidie. Zodra de hypotheekrente zakt, kan ook de subsidie weer omlaag. Het CDA betreurt het eveneens dat de sociale koopwoningen onbe- ENSCHEDE (GPD) - De ziekte aids beïnvloedt steeds meer het seksuele leven van de mensen. Dat blijkt uit een enquête van de Uni versiteit Twente. Van de 500 onder vraagden zegt 31 procent dat aids het seksuele leven heeft veranderd. Twee jaar geleden beantwoordde slechts zes procent dezelfde vraag met ja. Opvallend is dat de groep gehuw- CDA strijdt om gouverneurschap MAASTRICHT (ANP) - Binnen het CDA wordt hevig gestreden om de opvolging van de Lim burgse Commisaris van de Ko ningin J. Kremers. CDA-Kamer- lid en oud-staatssecretaris R. van der Linden lijkt voorlopig de meeste kans te maken op het gouverneurschap. Belangrijke concurrenten als burgemeester Havermans van Den Haag en zijn Maastrichtse collega Hou- ben hebben laten weten niet be schikbaar te zijn. Ook VNO- voorzitter C. van Lede ziet niks in een politiek loopbaan. De PvdA in Limburg heeft geen be zwaren tegen een benoeming van een CDA-er, maar de socia listen vinden Van der Linden gezien zijn rol in de paspoortaf faire onvoldoende gezagheb bend. Binnenland kort den en samenwonenden aids meer ziet als een bedreiging voor de sa menleving (53 procent) dan de groep niet-samenwonenden (27 pro cent). Toch lopen de samenwonen den volgens het onderzoek meer ri sico omdat in deze groep vrij veel jongeren zitten die vaker wisselen de seksuele contaten hebben. De onderzoekers bevelen daarom aan aids-voorlichting voortaan voorna melijk te richten op jongeren tussen 17 en 30 jaar. Conclusie van het on derzoek is overigens dat de aids- voorlichting de afgelopen jaren wel degelijk effect heeft gehad. De ken nis over de ziekte is toegenomen, zo blijkt uit de enquête. Makkelijker visum voor Zuidafrikanen GENEVE (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over weegt het visumbeleid ten aanzien van Zuidafrikaanse officiële func tionarissen te versoepelen, nu de re gering van Zuid-Afrika heeft aange kondigd ANC-leider Nelson Man dela vrij te zullen laten en het ANC en andere anti-apartheidsorganisa ties toe te staan. Van den Broek ze dit gisteren in Genève bij de Men senrechtencommissie van de Vere nigde Naties. Zuidafrikaanse func tionarissen werden tot nog toe al leen toegelaten wanneer zij volgen: de minister toegankelijk zouden kunnen zijn voor kritiek op het apartheidsbewind. reikbaar dreigen te worden voor de lagere inkomens die niet kunnen te rugvallen op eigen geld. Maar het CDA-kamerlid Koetje wacht de voorstellen af die staatssecretaris Heerma zal doen. De bewindsman heeft tot nu toe altijd ontkend dat de markt voor premie-koopwonin gen is ingezakt. Om ervoor te zorgen dat ook voor de laagste inkomens de sociale huursector bereikbaar blijft, willen CDA en PvdA de huursubsidie- grens ietwat versoepelen. Op dit moment wordt over huren tot 700 gulden huursubsidie verstrekt. Ont vangers van huursubside mogen wel in duurdere woningen, maar moeten de huur boven de 700 gul den zelf ophoesten. Huurwoningen Volgens PvdA-woord voerder De Pree dreigt in zijn algemeenheid het gevaar dat sociale huur- en koopwo ningen "straks niet meer bereik baar zijn voor diegenen waarvoor ze gebouwd werden". Als oorzaken noemde hij de jaarlijkse huurverho ging. de aanvangshuurverhoging en woningverbetering die ook nog eens tot extra woonlasten leiden. Zijn CDA-collega Koetje verschoof de discussie over de betaalbaarheid van de sociale woningbouw naar het late voorjaar, als de Nota Volks huisvesting van Heerma in de Ka mer wordt besproken. Het PvdA-kamerlid De Pree vindt dat Heerma ervoor moet zor gen dat de woningbouwprogram ma's die gepland zijn voor deze ka binetsperiode ook metterdaad wor den uitgevoerd. "Ook als de vrije sector het laat afweten", aldus De Pree. Hij vindt dat Heerma, wan neer de bouwmarkt in de vrije sec tor instort, dan maar extra huizen moet laten bouwen in de licht-ge- subsidieerde sector. "De omvang van de bouwprogramma's is im mers afgestemd op de woning- bouwbehoefte", aldus De Pree. Vol gens hem hoeft dat Heerma geen extra geld te kosten. Vrije sector Kamerbreed bestaat grote vrees voor stagnatie van de (vrije sector) woningbouw in de grote steden, als gevolg van ruimtegebrek. De VVD wees erop dat er "tussen 1986 en 1988 in Amsterdam nog geen 200 bouwvergunningen voor vrije-sec- torwoningen werden afgegeven". De PvdA wil de verkoop van koop woningen in grote en middelgrote steden stimuleren door kopers van nieuwbouwwoningen fiscaal een malig te 'belonen'. GENÈVE (GPD) Nederland gaat sche en biologische wapens zouden aantal initiatieven nemen in de strijd tegen produktie en versprei ding van chemische en biologische wapens. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren in Genève voorgesteld binnenkort in Nederland een internationale conferentie te houden die nieuwe, scherpere regels moet opstellen voor de controle op het bezit en de verspreiding van biologische wa pens. Doel van de conferentie moet zijn om het verdrag over biologische beschikken, zoals Irak, Libië raël. Van den Broek kwam ook met twee voorstellen op het gebied van de chemische bewapening. Zo wordt in maart in Nederland een "proefuitdagingsinspectie" worden gehouden. Daarbij zal een interna tionale delegatie van inspecteurs van de ontwapeningsconferentie een Nederlandse militaire basis be zoeken en controleren of de aanwe zigheid van chemische wapens. Nederland heeft volgens eigen wapens uit 1972, waarbij alleen het zeggen geen chemische wapens gebruik werd verboden, aan te scherpen en tegelijk ook de produk- stoffen die gebruikt kunnen ring wel al bekend i; het vervaardigen 3 rassingsinspectie natuurlijk geen biologische wapens zoveel mogelijk sprake meer. Maar de inspectie is te beperken. Volgens Van den dan ook vooral bedoeld als een stappen nodig trouwenwekkende maatregel" aantal belangrijke landen het de Nederlandse regering c deze conferentie. Er r landen aan deel, maar ei ook tal van landen die c veertig mische wapens controleren. Behal- JISP De bakker in het Zaanse dorp Jisp luidt de bel voor de laatste ron de. Vandaag praat de Tweede Kamer over de gemeentelijke herindeling in Waterland. Als gevolg daarvan wordt de nu nog zelfstandige en welvaren de gemeente Jisp vanaf 1 januari 1991 ingedeeld bij de amlastige gemeente Wormer. In Jisp is. net als in de ook bij de operatie betrokken gemeente Mar ken, felle strijd gevoerd tegen de herindeling, waarbij de nadruk werd ge legd op het feit dat het gemeentebestuur dicht bij de bevolking stond. Maar veel resultaat zullen die acties niet hebben: een Kamermeerderheid heeft zich al eerder voor de herindeling uitgesproken. (foto ANP) BRUSSEL (ANP/GPD) - De stand punten van Nederland en België over het tracé van de hoge snel heidstrein (TGV) van Antwerpen via Rotterdam naar Amsterdam, lig gen nog mijlenver uiteen. Overleg tussen minister Maij-Weggen (ver keer) en haar Belgische collega Jean-Luc Dehaene heeft er gisteren alleen toe geleid dat de wederzijdse DEN HAAG (ANP) - Regeringspar tijen CDA en PvdA stemmen in met het dreigement van minister Braks (landbouw) veehouders in 1995 in hun bedrijfsvoering te beperken als de afzet van hun mestoverschot niet op orde is. Een ruime Kamermeer derheid verlangt van de bewinds man meer steun voor noodlijdende akkerbouwers. PvdA-woordvoerder Huys stelde gisteren dat "de deur van de stal op slot moet - al dan niet tijdelijk - als een individuele veehouder geen af doende maatregelen heeft genomen om zijn mestproduktie verant woord af te zetten". Net als Van Noord (CDA) stemt Huys in met een beperking van het aantal graasveedieren per hectare. De PvdA vindt dat er een verbod moet komen op het overschakelen van pluimvee- naar varkenshoude rij, omdat de laatste met slechte mest het mestprobleem alleen maar vergroot. Het CDA voelt voor het plan van het Landbouwschap vee houders te verplichten hun over schot aan mestverwerkingsfabrie ken aan te bieden. De fabrieken hebben meer mest nodig om renda bel te kunnen draaien. Zonodig moeten veehouders gaan bijdragen in de financiëring van de exploita tiekosten. De WD verwijt Braks dat het be leid van de EG om akkerbouwers te helpen die door de prijsdalingen in problemen zijn gekomen is mislukt. Het eerdere optimisme van de mi nister over een betere graanmarkt is volgens woordvoerder Blauw on juist gebleken. D66 vindt dat de graanprijs terugmoet naar het ni veau van 1988. De EG-prijs zou dan met zes procent omhoog moeten. Woordvoerder Ter Veer wil daar over desnoods een uitspraak van de kamer. De Kamer ziet in de omwentelin gen in Oost-Europa zowel kansen als bedreigingen voor de Neder landse land- en tuinbouw. Bij het wegwerken van de achterstanden in Oost Europa is volgens Blauw een taak weggelegd. Een bedrei ging ziet hij in het door de EG toe staan van importen uit Oosteurope- se landen tegen speciale voordelige voorwaarden. Akkerbouwers kunnen overigens het komend seizoen aanzienlijk be sparen op kunstmest. Door het dro ge weer van de afgelopen maanden is er weinig stikstof uitgespoeld, zo dat de concentratie ervan in de bo dem gemiddeld twee keer hoger is dan normaal. Dat stelt het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en ge- wasonderzoek in Oosterbeek. Per hectare zou honderd kilo minder stikstof nodig zijn. Aanhang WD Volgens een recente NIPO-peiling wordt de WD met 9,9 procent van de stemmen als derde partij voorbij gestreefd door D66 die 10,3 procent van de stemmen krijgt. WD-voor- man Voorhoeve spiekt over "een momentopname". Volgens hem kan de oppositie zich slecht profile ren omdat het kabinet geen concre te besluiten neemt. De regerings partijen CDA en PvdA staan vol gens het NIPO allebei op licht ver lies. Horeca Omwonenden van Rembrandtplein en Leidseplein in Amsterdam zijn de overlast door de horeca spuug zat. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. In gemeente en politie heeft men wei nig vertrouwen. Burgemeester Van Thijn hoopt dat dit zal veranderen als het ingewikkelde stelsel van ver gunningen straks wordt vereenvou digd (meer kroegen tegelijk dicht) en een systematische controle wordt doorgevoerd. Nekkramp Een klas met 25 kinderen van basis school De Heiakker in Deurne is gisteren voor twee dagen naar huis gestuurd nadat bij een van de leer lingen nekkramp was geconsta teerd. Vorige week overleed.een meisje (4) uit dezelfde klas aan de besmettelijke ziekte. De twee geval len zouden niets te maken hebben een geval van nekkramp op De Hei akker in december, maar onder ou ders is zoveel onrust ontstaan dat ook kinderen uit andere klassen thuis worden gehouden. Mommersteeg Oud-staatssecretaris van Defensie J.A. Mommersteeg (KPV) was vol gens weekblad Elsevier in de Twee de Wereldoorlog lid van het fascis tisch Nationaal Front. Mommer steeg stelt zich aangesproken te hebben gevoeld door het anti-NSB karakter van het Front. "Later ben ik er grondig van bekeerd". Mom mersteeg, nu 71 jaar. wgis na zijn staatsecretariaat lid van de Tweede Kamer en het Europees Parlement. In 1976 werd hij lid van de VN-Men- senrechtencommissie. Het gebeurt niet vaak dat je zo'n com plete telefax voor zo'n aantrekkelijke prijs aantreft. En het gebeurt nog minder vaak dat je er een fraaie telefoon, tot f 148,- bij uit mag zoeken. We hebben 't hier over de Telefax 300. Z'n formaat is gering, maar z'n mogelijkheden zijn groot. Zo weet hij binnen twintig seconden een tekening (of gewoon een brief) haarscherp over te faxen. Met de spe ciale travelset f178,-, kunt u deze draagbare Telefax 300 bijna overal ter wereld eenvoudig aan sluiten. Komt u 'm eens bekijken deze week. Kunt u gelijk een telefoon uitzoeken. Als u al 'n nieuwe heeft, kunt u ook f 74,- korting krijgen. En dat is toch ook mooi meegenomen? Aanbieding geldig lol I april 1990. Voor telefoon ga je naar Primafoon. ai-oïoi 0402 PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN. ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 -GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88. studies naar de gevolgen voor het milieu (MER) van de spoorlijn wor den uitgewisseld. De ministers wil len desondanks de zaak wel rond hebben voor de zomer, aldus de woordvoerder van Maij-Weggen. Het probleem is dat Dehaene niets voelt voor het Nederlandse plan het 'flitstrein'-tracé parallel te laten lopen aan de snelweg Antwer- pen-Breda. Dat zou 45 kilometer nieuwe spoorbaan op Belgisch grondgebied betekenen, dwars door een woongebied waar milieu activisten zich al roeren. België be pleit daarom een tracé dat vanuit Antwerpen langs het water via de zogenoemde Havenweg naar Ber gen op Zoom leidt. Voor de Belgen is dat de kortste en goedkoopste verbinding. Maar voor Nederland betekent dit dat de spoorlijn dwars door natuurgebieden in Zuidwest- Brabant loopt en dure voorzienin gen vergt, zoals een brug over de Volkerak. België heeft weinig mogelijkhe den te wijken voor Nederland. Dehaene moet rekening houden met de Vlaamse deelregering die al min of meer heeft gekozen voor het Haventracé en elk ander traject kan tegenhouden. De deelregering geeft vergunningen voor de aanleg van een spoorlijn af. Zonder die zoge noemde "bouwtoelatingen" komt er geen spoorlijn. Maij-Weggen heeft ook weinig speelruimte. Landelijke en regiona le milieu-organisaties hebben "on overkomelijke bezwaren" tegen het Haventracé. Volgens hen is dit tra ject "desastreus" voor de natuur. "Natuurgebieden en landschappen zullen hierdoor voorgoed worden aangetast", aldus een brandbrief van de Brabantse Milieufederatie en Stichting Natuur en Milieu aan de minister. De hoop is nu gevestigd op de uit wisseling van de MER-rapporten. Tot nu toe hebben Nederland en België nog geen inzicht gehad in de gevolgen voor het milieu die de spoorlijn in de beide landen zal heb ben. Exportreis wapenindustrie omstreden DEN HAAG (GPD) - Negen bedrij ven die zich bezighouden met de produktie van militaire goederen, nemen deel aan een reis georgani seerd door Economische Zaken en Defensie naar Brazilië en Vene zuela. CDA en PvdA hebben pro blemen met de reis omdat het gaat om 'jonge democratiën' waar mili tairen nog steeds veel te vertellen zouden hebben. De PvdA meent zelfs dat dit soort reizen in de toe komst niet meer mogen plaatsvin den. Buitenlandse Zaken heeft goedkeuring aan de trip gehecht. Bij de reis wordt een combinatie tot stand gebracht tussen export-ac tiviteiten van de betrokken bedrij ven en oefeningen die de Neder landse marine in het betrokken ge bied houdt. Een soortgelijke formu le is tweemaal eerder onder het co dewoord Fairwind elders in de we reld toegepast. Als marineschepen de havens van Rio de Janeiro en Ca racas aandoen, zullen de betrokken ondernemingen zich daar presente- Het gaat om de bedrijven Van der Giessen-de Noord, RDM, Wilton Fijenoord en De Schelde, Damen Shipyards, het bureau Nevesbu dat voor de marinewerven ontwerpen beheert, de Netherlands Naval group, en electronica-ondernemin- gen HSA en Oldelft. Een woordvoerder van Economi sche Zaken wees er gisteren op dat de exportreis alleen bedoeld is voor promotie en niet voor het verwer ven van orders. Mocht dat laatste toch gebeuren, dan moet daar als nog een exportvergunning voor worden gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3