De Jut is eruit in Nicaragua NABIJ Nieuwe structuur lutherse federatie Maak kans op 'n reis naar Bulgarije. Straatarm land tien jaar na revolutie op weg naar verkiezingen (GALLgTGALD PAGINA 2 iREPORTAGE i WOENSDAG 7 FEBRUARI 191 1 GEESTELIJK LEVEN WASHINGTON (AFP/KNA) De rebelse zwarte priester George Stal- lings is door de aartsbisschop van Washington geëxcommuniceerd. Stallings stichtte vorig jaar een eigen Afro-Amerïkaanse kerkdie bin nen korte tijd zeer populair werd. De excommunicatie betreft automa tisch ook de volgelingen van Stallings, die deze week bekend maakte al le banden met het Vaticaan te hebben verbroken. Eerder zei hij wel bin nen de RK Kerk te zullen blijven, mits de kerk wat zou doen aan het ra cisme binnen haar muren. De kerk van Stallings is voor de priesterwij ding van vrouwen, legalisering van abortus, geboortenregeling en het hertrouwen van mensen die zonder kerkelijke goedkeuring zijn geschei den. (foto AP) Meer ruimte voor t)erde Wereld CURITIBA (EPD) - De Lutherse Wereldfederatie (LWF) krijgt een nieuwe structuur, waarbij de kerken uit de Derde Wereld beduidend meer invloed hebben. Dit heeft de achtste algemene vergadering van de LWF gisteren in Curitiba (Brazi lië) na twee dagen hevig discussiëren met de kleinst mogelijke meerderheid besloten. Het voorstel haalde slechts één stem meer dan de vereiste twee derde meerderheid. Het besluit, waar vooral de Westduitse lidkerken zich tegen hebben verzet, is een overwin ning voor secretaris-generaal Gunnar Staalsett. Hij krijgt nu de weg vrij voor een reorganisatie, waardoor 21 van de 125 stafmede werkers werkloos worden. Onder meer de hele communicatieafde ling wordtr opgeheven. Daarmee hoopt de LWF jaarlijks een kleine vier miljoen gulden te besparen. In de nieuwe opzet komt een vijftig personen sterke raad in de plaats van een 32-koppig uitvoe rend comité, het dagelijks be stuur van de LWF. De helft van de raadsleden zal uit de Derde We reld komen. Toch uitte de voorzitter van de niet EN VER de langdurige besprekingen over een nieuwe structuur. Door die debatten kwam de vergadering niet toe aan de armoede en het on recht in de Derde Wereld, aldus Brakemeier, die algemeen als de LWF-voorzitter wordt ge- Braziliaanse Lutherse Kerk, ds. Gottfried Brakemeier, kritiek op Minder bezoekers van 'vermaning' AMSTERDAM - Hoewel het aantal predikanten binnen de Doopsgezinde Broederschap de afgelopen halve eeuw vrijwel constant is gebleven (honderd in 136 gemeenten), is het aantal le- den opgenomen. Klein had voor den gedaald. Er is het laatste jaar zijn vertrek naar Curitiba de Roe- De schorsing van de Evange- lisch-Lutherse Kerk van Zuid- West-Afrika (Namibië) en de Evangelisch-Lutherse Kerk in Zuidelijk Afrika komt in Curitiba de orde. In 1984 werden deze blanke kerken als LWF-lid geschorst omdat ze wei gerden de apartheid duidelijk te veröordelen. Vorig jaar had het uitvoerend comité nog vastge steld dat er geen reden was de schorsing op te heffen. Op voor stel van Staalsett zal de nieuwe raad deze kwestie behandelen. De Roemeense bisschop Albert Klein (79) moest in het smoorhete Curitiba in een ziekenhuis sprake van een teruggang van bij na 2,5 procent. Stonden er in 1988 nog ruim 17.280 doopsgezinden geregi streerd, vorig jaar was het vaste aantal leden dat de 'vermaning' Duitse afkomst opge roepen niet naar de Bondsrepu bliek te emigreren. Zij moeten overlgêns ook niet in Roemenië in hun isolement blijven. Klein, die ook ervan beschuldigd (het doopsgezinde kerkgebouw) der Ceausescu te hebben gecolla- bezocht, gedaald tot 16.858. vijftig jaar geleden telde de Doopsgezin de broederschap nog zeker 44.000 leden. Deze cijfers geeft de emeritus predikant L. Laurense in het zo juist verschenen Doopsgezind Jaarboekje 1990. Volgens Lau rens is het aantal gecombineerde gemeenten met één predikant enorm gegroeid. Ongeveer één op de drie dominees heeft een part time baan. boreerd, verdedigde zich met de opmerking dat de Lutherse Kerk van Roemenië zich geen openlij ke kritiek op hét regime kon ver oorloven als zij als geloofsge meenschap in leven wilde blij ven. Tsjechoslowaakse bisschop. Jan Chryzostom Korec (66), die in 1951 in het geheim bisschop werd gewijd, is door de paus benoemd tot bisschop van het Tsjechoslo waakse bisdom Nitra. Daarmee is het aantal vacante bisdommen in Tsjechoslowakije tot vier terug gebracht. Korec werd in 1950 priester gewijd. Wegens de toen malige onderdrukking van de kerk werd hij een jaar later in het geheim bisschop gewijd. Hij werkte tussen 1951 en 1960 in een fabriek en een bibliotheek. In 1960 belandde hij in de gevange nis om zijn pastorale werk onder deGSefö™ëêrde Vrijgemaakten en chr.-geref. gaan door met gesprek LEIDEN - Het gesprek met de Christelijke Gereformeerde Ker ken moet worden voortgezet, zo adviseert de speciale commissie de synode Kerken (vrijgemaakt), die over een paar maanden plaatsvindt. De christelijk-gereformeerde sy node besloot vorig jaar reeds dat voortzetting van de ontmoeting nodig dit werk niet zou hervatten, kwam hij in 1968 op vrije voeten. Beroepingswerk Enige jaren geleden pakten de Hervormde Kerk: beroepen te Al- aarof/frmoarri vriiffamaaWtar. an mel° (toez.) mw. dr. S. H. Ponstein- gerelormeerd-vnj ge makten en Tnagbni kand Groningen, te Hei- en de christelijk-gereformeerden Boeicop (toez.) W. van Vreeswijk Aal- weer de draad op van de gesprek- burg; aangenomen naar Benthuizen ken, die vele jaren eerder waren (deelgemeente De Hoeksteen, herv- afgebroken omdat er geen voort- geref, part-time) D. gang werd geboekt. Een jaar gele- utrecht. AJmkerk^ G. den maakten de gezamenlijke af- gevaardigden gewag van goede besprekingen. Een van de hoofdpunten in het gesprek is de 'toeëigening des heils' (de christelijk-gereformeer- den menen dat de vrijgemaakten te vanzelfsprekend van Gods ge nade uitgaan). Beide kerken zijn het er overeens dat het verschil in inzicht nog groot is, maar dat mag geen blijvende scheidende factor zijn, zo menen de vrijgemaakte af gevaardigden. Naar verwachting zal de gere formeerd-vrijgemaakte synode, die in Groningen plaatsvindt, het voorstel volgen. Arkel kand. van Beek Bant-Rutten, naar Amsterdam drs. T. H. Hibma geref. pred. te Amsterdam voor de arbeid onder schippers. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Oosterwolde (Fr.) mw. drs. L. P. Cnossen kand. Kampen. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Rijnsburg (tweede predikants plaats) H. J. Boiten Enschede-Z, te Middelharnis i.c.m. Bergen op Zoom drs. P. J. de Haan kand. Houten. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Fort Macleod (Canada) D. Hak kenberg Groningen, te Poortvliet en Rhenen E. Venema Elspeet. Arnemuiden. Vrije Baptisten Gemeenten: be dankt voor Andijk M. G. Ezinga Mid delburg. Nicaragua is op weg naar verkiezingen op 25 fabruari. Ruim tien jaar na de revolutie is het land in de versukkeling geraakt. De armoede is schrijnend en de fut is eruit bij de Sandinisten, die president Daniel Ortega zelfs ter communie hebben zien gaan om zich van voldoende steun te verzekeren. Leonie van Bladel keerde na een periode van zeven jaar terug in het meest geplaagde land van Midden-Amerika en doet verslag van de verkiezingsstrijd. MANAGUA - In Nicaragua is in ze ven jaar tijd niet veel veranderd, zo lijkt op het eerste gezicht. Op de luchthaven van de hoofdstad Mana gua zijn geen militairen aanwezig, althans niet zichtbaar. Het land ruikt nog hetzelfde. De tropische vochtigheid van Panama is afwezig. Ook de welvaartsgeur van uitlaat gassen, die de bezoeker in Costa Ri ca verwelkomen, ontbreekt. De eerste officiële stap in het land maakt je al meteen tot miljonair. In ruil voor dé zestig Amerikaanse dol lars die de regering verlangt, krijgt de bezoeker een vers gedrukt pak ket van tweëenhalf miljoen cordo- bas. Het inwisselen gaat heel wat geroutineerder dan in 1983, toen de waarde van een dollar nog overeen kwam met een paar honderd cordo- door Leonie van Bladel Langs de wegen zijn geen borden meer te bespeuren met de realis tisch geschilderde vierkante kop pen van arbeiders die de coöperatie verheerlijken. De maagd Maria lijkt het van deze werkers te hebben ge wonnen. Op kruispunten in de hoofdstad hangen, omgeven door kleurige lichtjes, teksten als 'Viva Maria' en 'Met de maagd Maria komt er vrede'. Ook de route naar hotel Intercon tinental wordt geflankeerd door eerbetoon aan de Moeder Gods. Mi litairen bewaken de feestelijke uit stallingen rond het nieuwe sym bool. Het atheisme van de Sandinis ten, onder andere met verve doorge voerd in het onderwijs, heeft het in tien jaar tijd niet kunnen winnen van het rooms-katholieke geloof. President Daniel Ortega heeft zich er bij neergelegd. Hij ging, met de verkiezingen in het vooruitzicht, onlangs zelfs in het openbaar ter communie. De hal van het hotel ziet er verla ten uit. De idealistische sympathi santen van de Sandinistische revo lutie uit Europa en de Verenigde Statenen zijn er niet meer te vinden. De dame die de kranten verkoopt vormt het enige houvast met het verleden. Een jongetje ligt tegen de muur. van het hotel te slapen. Boven het vervuilde T-shirt, dat hij over zijn beentjes heeft getrokken, prijkt een cherubijnenkopje. Een jaar geleden kwamen er heel wat van die jochies op de rijkdom van de buitenlanders af. De autoriteiten hebben inmid dels aan deze smet op het Sandinis- me een einde gemaakt. Armoedig Bij daglicht wordt zichtbaar hoe het er met Nicaragua voorstaat. Dezelf de kruispunten die bij avondlicht nog een vriendelijk beeld gaven, worden nu gevuld met armoedig uitziende jongetjes en volwassenen, die sigaretten verkopen. De straten zijn gevuld met aftandse auto's, waarbij de roestige en gedeukte Lada's opvallen. Toch hebben Ja panse bedrijven als Nissan en Mazda zaken geopend in het faillie te land. Kennelijk houden zij alvast rekening met een a^der Nicaragua na de verkiezingen. De restanten van de aardbeving uit 1972 zijn nog steeds niet opge ruimd. Nu dienen ze vooral om er verkiezingspropaganda op te kal ken. De ruïne van de kathedraal wordt steeds meer een aantrekke lijk décor voor een thriller. De stof wolken die er in 1983 doorheen joe gen, hebben plaatsgemaakt voor opkomend struikgewas. Vlakbij het meer zoeken kinde ren voedsel in de vuilnishopen. Voor veel landen in Latijns-Ameri- ka is dat geen opzienbarend ver schijnsel, maar in Nicaragua kwam het zelfs onder dictator Somoza niet voor. Op de bergen in de verte zijn de eens zo stralend witte letters FSLN, die staan voor Frente San- dinista de Liberación National, ge heel vervaagd. Letterlijk een teken aan de wand. Ook in Nicaragua heeft de revolutie zichzelf overleeft, al zullen de Sandinisten dat open lijk niet toegeven. Wie in Managua de supermarkt voor diplomaten bezoekt ziet hoe de vlag erbij hangt. In 1983 was er nog een royaal aanbod van de geschrif ten van Marx en Lenin te vinden. Nu ligt de nadruk op parfum, Russi sche wodka, oude Cubaanse rum, en autobanden. Alles moet met dol lars worden betaald. De cassière probeert een klein voordeel te beha len door in de plaatselijke munteen heid terug te betalen. Corruptie in het klein. Zo staan in het straatarme Nicara gua diplomaten, de bevoordeelden van het Sandinistisch Front en de laatste restanten van de Nicaragu aanse bourgeoisie, broederlijk en kapitalistisch met volgeladen karre tjes naast elkaar bij de kassa. Even verderop ligt de markt van Mana gua, waar de bevolking het met tweedehands schoenen en kleding moet doen. "Daniel, Daniel" In Masaya, een plaatsje ten zuid westen van Managua, waar tijdens de strijd tegen Somoza einde jaren zeventig hevig werd gevochten, is de belangstelling voor Ortega niet groot. Jongetjes proberen er hun li monade kwijt te raken aan het pu bliek. Een hoempa-orkestje houdt de stemming erin. Plotseling barst er vuurwerk los. De menigte stroomt naar één kant van het pleintje. Aan het stuur van een fonkelnieuwe open superjeep van Japanse makelij zit Daniel Orte ga. Om zijn hals het rood-zwarte pioniersdoekje van de Sandinisten. Zijn gezicht is strak, maar zijn ogen schitteren. De jeep zet precies koers naar de andere kant van de markt. Dat geeft even paniek, maar die maakt snel plaats voor enthousias- Vrouwen en kinderen roepen, el kaar verdringend: "Daniel ...Da niel". Omringd door bodyguards worden Daniel en de menigte door de smalle doorgangen van de markt gestuwd. Terwijl een tropische re genbui iedereen dwingt te schuilen, beginnen op een overdekt platform de eerste toespraken. Daniel Ortega lijkt meer geboeid door een telex over de ontwikkelin gen in het naburige El Salvador dan door zijn kiezers. Terwijl spreek sters zich uitputten in loftuitingen, keert hij ze van tijd tot tijd gevoel loos de rug toe. Het gezicht van de president blijft een masker. Het pre sidentschap van een land als Nica ragua weegt zwaar voor de 44-jarige Ortega. En wellicht is de jarenlange gevangenschap onder dictator So moza debet aan het verbergen van zijn emoties. Violeta De verkiezingskaravaan van de 60- jarige Violeta Barrios de Chamorro vertrekt om zes uur in de ochtend. ADVERTENTIE Of win één van de andere aantrekkelijke prijzen met het Gall Gall Balkan festival. Vraag de wedstrijdfolder uw filiaal houder. ie loopi t/m woensdag 21 Een opgestoken duim, maar strakke gezichten bij tegenkandidate Violeta Chamorro en haar volgelingen. "Als Contra betekent tegen de dictatuur en censuur van de pers. Dan zijn wij Contra". (foto AFP) v A j gaan). Het echoot door de straten l^ssJÉSÉll ÉÉI van Matiguas en wordt nog vele ma len herhaald. Voorafgegaan door enkele hon derden mensen te voet, wordt Cha morro, begeleid door tientallen in woners te paard, naar een grote open vlakte gereden. De thuisblij vers hangen over de balkons om niets van de gebeurtenis te missen. De mensen kijken serieus en vast beraden. De geur van paarden en mensen vermengt zich in de straten van Matiguas. Violeta Chamorro, een goed uit ziende grootmoeder die met haar status als politica nog geen raad weet, neemt de microfoon. Haar toespraak heeft weinig samenhang. Hoe jé in het land van de macho's als vrouw politiek moet bedrijven lijkt een hele opgave. De toegestroomde menigte blijkt er geen problemen mee te hebben. Violeta wordt door haar kiezers voor vol aangezien en krijgt daarom een haan aangebo den. Op enige afstand volgen de San dinistische politie en internationale waarnemers van de OAS, de Orga nisatie van Amerikaanse Staten, de gedragingen van de menigte. Bij verkiezingsgeweld in Masatepe is al een slachtoffer gevallen. Hier in het noorden zijn echter geen aanhan gers van de tegenpartij aanwezig om te provoceren. Enkele zwaar met mensen bela den vrachtwagens worden halver wege de bijeenkomst met luid ge juich binnengehaald. Enkele om standers zijn geschokt omdat ze in de chauffeur van de internationale waarnemers de vroegere politie chef van het gebied hebben her kend. De waarnemers zijn erover in gelicht. Die hebben de klacht wel willend aangehoord. Contra Een inwoner van Matiguas pakt pen en opschrijfboekje van de verslag geefster en schetst hoe de Sandinis tische politie met een doorzichtige maatregel de boeren uit de bergen belemmert de bijeenkomst bij te wonen. Op verschillende punten in de toegangswegen uit de bergen is de boeren naar het eigendomsbe wijs van hun paarden gevraagd. Daarop moesten de meesten onver- richterzake naar huis terugkeren. Achter ons gaat de verkiezings bijeenkomst verder. Vanaf het po dium klinkt: "Wij zijn geen Contras. Maar als Contra betekent tegen de dictatuur en censuur van de pers. Dan zijn wij Contra". Het publiek antwoordt als uit een keel "Somos contra" (wij zijn tegen). Het is duidelijk: de UNO zal ook het politieke gezicht moeten zijn van de Contra's, die de sandinisten sinds de revolutie te vuur en te zwaard hebben bestreden. De rebel len hebben de mogelijkheid met een eigen kandidaat de verkiezin gen in te gaan laten passeren. Giste ren was de laatste inschrijvingsdag. De plaatselijke partij-voorzitter fungeert als doorgeefluik voor een stroom geschenken. Het meest bi zar is een aan de achterkant gepluk te kip. Op het kale kippenlijf is de tekst 'Violeta' aangebracht. Nu vormt zich een brede grijns op het gezicht van Ortega. De marktkoop vrouwen hebben er luidruchtig ple zier om. Door het hele land zijn tek sten te vinden als 'Daniel es mi gal- lo' ofwel 'Daniel is mijn haan'. Vio leta de Chamorro, de tegenkandida te voor het presidentschap, wordt door de Sandinistische verkie zingspropaganda afgeschilderd als een kale kip. Vandaar. Een oudere vrouw heeft zich naar voren gedrongen. Ze staat met haar buik tegen die van een bodyguard aan. Op een goed gekozen ogenblik brengt ze haar hand in een smekend gebaar richting president Daniel en zegt luid en goed hoorbaar "Daniel comida" (Daniel eten). Daniel heeft zijn blik op haar gericht, het kan hem niet zijn ontgaan. De oude vrouw ontvangt geen enkel teken dat hij de boodschap heeft begre pen. Violeta is de weduwe van de in 1979 door dictator Somoza vermoorde Joaquin Chamorro, de hoofdredac teur van La Prensa. Zij is presi dentskandidate namens de UNO, een bundeling van de meest uiteen lopende politieke partijen. In een razend tempo gaat het op weg naar Matiguas in het noordoosten van Nicaragua. Het landschap is ruig. We passeren Matagalpa in het hart van het land. De buitenwijken maken een heel wat triester en ar moediger indruk dan in 1983. In het centrum van het stadje wordt de laatste hand gelegd aan het verkie zingscentrum voor de Sandinisten. Op de achtergrond een monument in Oosteuropese realistische stijl voor de strijders van de revolutie. Een hapje eten in Matagalpa is er niet bij. "No cocina, no tienen gaz", laat de eigenaresse van een restau rant weten (de keuken is niet open, er is geen gas). Drie uur lang houdt een UNO-lid in de laadbak van een kleine Mazda de hard wapperende vlag omhoog. Dan passeren we Muy Muy. De boe renbevolking ziet er arm uit, maar beter gevoed dan in de stad. Juist als de gedachte dreigt post te vatten dat we de lange reis voor niets heb ben ondernomen, stromen ervan al le kanten supporters toe. Violeta Chamorro klimt op een open wa gen, strekt haar armen uit naar het publiek, en zegt dat ze weg moeten, die Sandinisten. De menigte ant woordt: "Que se vayan" (dat ze (jwwMK mw rmmmw Ki/ffT imm

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2