LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov aan winnende hand NODIG! Jacht op 'zwarte' verhuurder Mandela versoepelt eisen voor vrijlating Meer bekeuringen voor snelheidsovertredingen Communistische partij stemt in met afschaffen machtsmonopolie 'Oost-Europa-bank in Praag' Nederland 2 heet nu TV2 Hortus-zegel oplage van 11 miljoen WD in Schoorl vergeet zich te melden voor verkiezingen 111 I 8 t/m 17 februari WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39159 Prijs fl. 1,35 In het kader van alle acties van het ministerie van verkeer en water staat rondom de maximumsnelheid moet ook het verwerkingssysteem van bekeuringen worden verbeterd. Met name minister Maij-Weggen wil dat overtreders snel worden aangepakt. G. Hoeveman, woordvoerder van de Algemene Verkeersdienst in Driebergen: "Een strengere contro le is vooral noodzakelijk op wegen buiten de bebouwde kom en auto wegen. De snelheden van respectie velijk 80 en 100 kilometer per uur worden daar heel vaak overschre den. Politie moet die automoblisten aanpakken, want juist daar is de verkeerssituatie gevaarlijk." DEN HAAG (GPD) - De politie kan 100.000 extra boetes geven aan auto mobilisten die te hard rijden. Dit wordt mogelijk gemaakt door het uitbreiden van de verwerking van snelheidsbekeuringen. Bij de Alge mene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen komt een centraal sys teem dat alle bekeuringen ver werkt. Met de nieuwe methode moet de maximumsnelheid op snel wegen beter worden gehandhaafd. Dit blijkt uit het 'Advies inzake handhaving maximum snelheid' dat is opgesteld door de Algemene Verkeersdienst Driebergen, het mi nisterie van justitie en de Utrechtse officier van justitie mr. J. Spee. De laatste is voorzitter van de werk groep Justitiële Handhaving Rij- snelheden. Als het advies door de ministers van verkeer en water staat, vrom en justitie wordt goed gekeurd, zal men met het nieuwe verwerkingssysteem op 31 maart beginnen. Momenteel worden alle boetes voor snelheidsovertredingen ver werkt op negentien verschillende arrondissementsparketten. Dit sys teem werkt niet voldoende, want de administratie loopt bij 200.000 boe tes vast. Een slechte capaciteit heeft tot gevolg dat politie gewoon min der bekeuringen uitdeelt langs de I snelweg. Grote explosie op Sovjetbasis PRAAG (Rtr) - In een militaire Sov jetbasis in het zuidoosten van Tsjechoslowakije heeft zich van nacht een enorme explosie voorge daan. Dit heeft de Tsjechoslowaak- se radio vanmiddag bekendge maakt. Na de explosie vormde zich Daarnaast werd druk gespeculeerd wijzigingen binnen het Krem- 2n het vertrek van een aantal conservatieve leden van het Cen- Het is dat de bezoekers van dit Leidse terrasje aan de Stil le Mare gisteren nog jassen en sjalen droegen, want alleen daaraan kon je zien dat het hartje winter is. En hoewel het weer zich vandaag van een slechtere kant liet zien, zuilen de horeca-exploitanten zelden zo vroeg in het jaar hun tafels en stoelen buiten hebben kun nen zetten Ook aan zee kondigt de na derende lente zich aan en zoals gebruikelijk was strandex- ploitant Theo Lange in Kat wijk weer de eerste met het opbouwen van zijn onderko men op hèt zuidstrand in de kustplaats. Maar met het stormachtige- en regenachtige weer de komende dagen zal het nog wel even duren voor dat de eerste gasten van de zonnestralen kunnen genie ten. MOSKOU (Rtr/DPA/AFP/GPD/AP) - MOSKOU (RTR) - Het Centraal Comité van de communistische partij in Mos kou heeft vanmiddag goedkeuring gehecht aan een plat form voor radicale hervormingen. Daarbij doet de partij af stand van haar aanspraak op het machtsmonopolie. Dit heeft Litouwse partijleider Algirdas Brazauskas verklaard. Michail Gorbatsjov lijkt aan de win nende hand. Ondanks een stroom van kritiek op zijn beleid begon zijn aanhang vanmorgen vol optimisme aan de derde en laatste dag van het plenum" van het Centraal Comité. reusachtige oranje wolk. De brandweer kon aanvankelijk geen toegang tot de basis in het gebied i Libava krijgen. De brand breid- traal Comité. Vanmiddag zijn de de zich uit tot de nabijgelegen l sen. Veiligheidspersoneel en leger- deskundigen hebben as uit de oran je wolk onderzocht. Daarbij bleek dat er geen radio-actieve of schade lijke chemische bestanddelen wa ren vrijgekomen. PRAAG (AFP/DPA/ANP) - De Verenigde Staten willen dat de. bank voor financiële steun aan Oost-Europa in Praag komt. Door de Amerikaanse steun aan de kan didatuur van Praag zijn de kansen van Nederland, dat ijverig probeert om de bank in Amsterdam te vesti gen, flink gedaald. Minister James Baker (buiten landse zaken) maakte de Ameri kaanse keuze vanochtend bekend tijdens een bezoek aan de Tsjechi sche hoofdstad. Volgens Baker steunt de Amerikaanse regering het voorstel van Tsjechoslowakije om Europese Bank voor We- merkingen waren er van andere zegslieden. Gisteren waren er al aanwijzingen dat het Politburo zich unaniem achter Gorbatsjov zou scharen. Of Gorbatsjov op alle punten zijn krijgt, is nog onduidelijk. Gisteren besloot het Centraal Comité de ver gadering met een dag te verlengen om een speciale commissie de voor stellen van Gorbatsjov te laten her zien. TASS meldde dat in de afgelo pen twee dagen "scherpe discus sies" hebben plaatsgevonden. De meeste sprekers schaarden zich in principe achter het voorstel van Gorbatsjov om het aloude machts monopolie van de partij op te hef fen, al kreeg de partijleider van zo wel conservatieven als radicale her vormers op onderdelen felle kritiek. Het Comité stemt vandaag niet al leen over het machtsmonopolie, maar moet ook een besluit nemen over het besluit van de Litouwse Amsterdam communisten om zich af te schei- den van Moskou. Vorige maand beschikt bovendien over een kandi- probeerde Gorbatsjov tevergeefs de daat voor het presidentschap van de Litouwers te weerhouden van die bank in de persoon van ex-minister stap. Andere voorstellen van Gor- van financiën Ruding. Het wordt bat^jov omvatten democratisering uitgesloten geacht dat Nederland zowel de behuizing als de leiding van de bank krijgt toegewezen. Ru- en particulier initiatief. Als het voorstel wordt aangenomen, is dat stemmingen gehouden. Gennadi Gerasimov, woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken, zei gisteren dat de po sitie van Gorbatsjov op dit plenum slechts is versterkt. Soortgelijke op- deropbouw en Ontwikkeling te tigen in Praag. Nederland heeft voorgesteld als vestigingsplaats HILVERSUM (GPD) Neder land 2 is vanaf vandaag door AVRO, TROS en Veronica om gedoopt tot TV2. De afgelopen dagen is het logo dat bij de nieuwe naam past al regelma tig op het scherm te zien ge weest. Het logo heeft tot doel de herkenbaarheid van de zen der voor de kijker te vergroten ten opzichte van zenders als Veronique. Volgens een woordvoerster van de TROS zal het vignet zo veel mogelijk in beeld ge bracht worden. "Het is gemak kelijk bij het inschakelen van het toestel. Het biedt de kijker een punt van herkenning tus sen de vele zenders, die inmid dels via de kabel te ontvangen zijn." AVRO, TROS en Veronica gaan meer samenwerken op het terrein van sport, actuali teiten en dé aankoop van films en amusementsprogramma's. Ook het belang van horizon taal programmeren wordt nog eens extra benadrukt. Dat houdt in dat de kijker iedere dag op dezelfde tijd hetzelfde type programma moet kunnen vestigde berichten dat hij te maken partij, zal krijgen met concurrentie var Jacques Attali, adviseur van d« Franse president Mitterrand. De Amrobank gaat dit jaar als eer ste Nederlandse bank een vertegen woordiging vestigen in de Hongaar- Partij-ideoloog Vadim Medvedev :i tijdens de zitting dat het overle- m van de partij op het spel staat. )f we blijken in staat een snel gecontroleerd veranderings- DEN HAAG Minister Dales (rechts op de rug gezien) en de vier centrales van overheidspersoneel hebben het overleg over een ambtenaren-cao voor 1990 vanmiddag zonder veel resultaat afgebroken. Op 21 februari wordt het overleg vervolgd. Duidelijk is wel dat Dales meer ruimte op tafel zal moeten leggen dan de 2,5 procent die er nu ligt, wil het tot een akkoord met een meerderheid van de centrales komen. De centrales willen in elk geval op de volgende vergadering tot een afronding van het overleg komen. Bij het mislukken van het overleg zullen in elk geval de grootste drie centrales de leden raadplegen over het voe ren van acties. De drie grote centrales ACOP (FNV), CCOP (CNV) en AC willen in elk geval een generieke loons verhoging van 2,5 procent. (foto anpi LEIDEN De naamsbekendheid van Leiden krijgt met de uitgifte van 11.390.000 postzegels van 65 cent een flinke oppepper. De niet gevraagde en toch gekregen recla me is te danken aan de speciale postzegel, die de PTT ter gelegen heid van het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus in Leiden heeft uitgegeven. Oud-directeur-generaal en thans lid van de raad van bestuur van de PTT ïr. C. Wit was gistermiddag naar de Senaatskamer van de uni versiteit aan het Rapenburg geko men om de eerste exemplaren van de zegel te overhandigen aan de voorzitter van het college van be stuur van de universiteit C.P.C.M. Oomen en de wetenschappelijk di recteur van de hortus G.J.C.M. van Vliet. De zegel is ontworpen door de Leidse vormgeefster Joke Ziegelaar en toont een fragment van een plat tegrondstekening van Jacob van Gheijn II waarnaar de hortus des- tijd is ingericht. Als een silhouet door dit lichtbruine ontwerp heen is een tulp van karmozijn, een diep rode tint, te ontdekken. De tulp, die de naam 'Wapen van Leyden' draagt, is door Ziegelaar gekozen omdat de bloem al sinds het begin van het bestaan van de hortus daar wordt gekweekt. hoofdstad Boedapest. De ope- proces te leiden, óf ons staat ning van het kantoor haakt in op de beheersbare chaos en verval te liberalisering op commercieel e nancieel-economisch terrein i Hongarije, aldus de Amrobank i een toelichting. wachten onder invloed van populis tische demagogen en zelfs van fana tieke pogromleiders", aldus Medve dev. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De be lastinginspectie gaat huiseigenaren aanpakken die 'zwart' woon- of be drijfsruimte verhuren. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) zal daartoe met systemati sche controles de admimistratie van makelaars en andere verhuur ders uitpluizen. De 'actie sleutelgat' r het he- landelijk voort te zetten. Op welke 2eft een schaal de belasting wordt ontdoken woordvoerder van het ministerie kan nu onmogelijk worden inge- financiën vanmorgen meege- schat", aldus de zegsvrouw van het deeld. "Sleutelgat startte eind vorig jaar Haarlem. Toen bleek dat niet i ministerie. Volgens het ministerie is het niet de bedoeling om "de PAARL (GPD/AP) - ANC-leider Nelson Mandela zal de gevangenis ook verlaten als de laatste geschil punten tussen hem en de Zuidafri- kaanse regering niet zijn opgelost. Mandela wil dat de regering de noodtoestand volledig opheft en al le politieke gevangenen onvoor waardelijk vrijlaat, maar zal zich niet tegen vrijlating verzetten als de regering niet toegeeft. Dit heeft dominee Alan Boesak gisteren gezegd na afloop van een drie uur durend gesprek met de 71- jarige ANC-leider in diens bunga low op het terrein van de Victor Verstergevangenis in Paarl in de Kaapprovincie. Mandeia's vrouw, Winnie had zondag laten weten dat haar man de gevangenis niet zal ver laten zolang zijn eisen niet zijn inge willigd. Als Mandela wordt vrijgelaten terwijl de noodtoestand nog van kracht is, zal hij een verklaring uit geven dat de vrijlating "niet onder de door hem gewenste omstandig heden plaatsvindt". En dat zal de re gering niet willen, aldus Boesak. Hij zei ook dat de vrijlating van Mande- la uitsluitend een zaak van de rege ring is en niet, zoals wordt gesugge reerd, een kwestie waarin Mandela zelf enige zeggenschap heeft. Boe sak zei dat de vrijlating binnen twee weken moet plaats vinden wil Pret oria niet alle goodwill verliezen die met de toespraak van vrijdag is ge wonnen. Vandaag komt het Zuid- afrikaanse kabinet weer bijeen en de datum van vrijlating zal dan on getwijfeld aan de orde komen. Volgens Boesak noemde Mande- la de rede van De Klerk "moedig en hoopgevend", maar was die niet vergaand genoeg om een klimaat voor onderhandelingen te schep pen. Het resultaat van deze onder handelingen zal overigens alleen voorgelegd worden aan de blanke kiezers. Minister van buitenlandse dereen zich aan zijn verplichtingen kamer verhuurt aan een student" hield, zagen wij reden om de actie hard aan te pakken, maar wel men- sen die zich professioneel met ver huur bezig houden. In Amsterdam ontvingen de ma kelaars deze week een brief waarin hun wordt gevraagd huurcontrac ten te overleggen die zij de afgelo pen jaren hebben gesloten. De FIOD zal alle gegevens in een rapport verwerken waarna de in specties van belastingen door het hele land kunnen overgaan tot het opleggen van aanslagen. "Pas als we met de hele actie klaar zijn kun nen we zeggen of hier sprake is van een grootschalige actie. Het gaat ons er nu om een zo evenwichtig en volledig mogelijk beeld te krijgen", aldus de woordvoerster van Jlnan- zaken Pik Botha suggereerde giste ren even dat ook de zwarte bevol king wordt geraadpleegd, maar de regering blijft bij haar oude verkie zingsbelofte dat alleen de blanke minderheid wordt gepolst. De Britse premier Margaret That cher meent dat een deel van de gel dende sancties tegen Zuid-Afrika moet worden ingetrokken zodra Mandela vrij is, in het het bijzonder het verbod op nieuwe investeringen in het land. Op aandringen van de regering-Thatcher komen de minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap op 20 fe bruari naar Dublin om zich te her beraden over de geldende sancties. Verkeerschaos door Leidse klei LEIDEN/ROTTERDAM (GPD) Een vrachtwagen die vlak voor de Van Brienenoordbrug een lading kleigrond uit Leiden verloor, heeft in de ochtendspits een verkeerschaos veroorzaakt. De kleigrond, verontreinigd met naftaleen, gleed omstreeks kwart over zeven vanmorgen uit de laadbak nadat de achterklep was losgeschoten. Enkele auto's raakten in de slip en botsten. Niemand raakte gewond, maar er ontstond in de tegemoetko mende richting een File van veertien kilometer van nieuws gierige, langzaam rijdende auto mobilisten. Het duurde enkele uren voor dat de brandweer de vette sub stantie van het wegdek had ge borsteld en gespoten. De vracht wagen was op weg naar het af valverwerkingsbedrijf ATM in Moerdijk. De grond werd alsnog daarheen vervoerd voor verwer king. De chauffeur kreeg pro ces-verbaal wegens het niet goed vastzetten van zijn achter klep. Om kwart voor tien werd de rijbaan weer helemaal vrijge geven. Storm luwt In de nacht en ochtend storm, draaiend van zuidwest naar west en in de loop van de dag geleidelijk afnemend. En kele buien, ook wat zon. De tempera tuur schmommelt rond 9 graden. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: vrijdag rustig en over wegend droog. Daarna enkele buien en iets frisser. Donderdag 8 februari zon op: 08.10 uur, zon onder: 17.39 uur; maan op: 16.08 uur, maan onder: 07.40 26 PAGINA'S SCHOORL (GPD) De WD in het Noordhollandse Schoorl kan niet meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart. De partij heeft zichzelf buitenspel gezet omdat de kandidatenlijst niet op tijd is inge diend. De kieswet sluit dan deelname uit. De WD maakt geen kans om met een beroepsprocedure alsnog te worden toegelaten. Voorzitter mevrouw W. Sales was vergeten dat de lijst met kandidaten gisteren vóór 15.00 uur moest worden ingeleverd. Ondanks een ware tele- foonkanonade van Schoorlse ambtenaren, die om 14.00 uur ongerust wer den. burgemeester Bernard en zelfs het hoofdbestuur van de WD bleef Voorzitter mevrouw W. Sales was' vergeten dat de lijst met kandidaten gistermiddag vóór drie uur moest worden ingeleverd. Ondanks een ware stortvloed van telefoontjes van Schoorlse ambtenaren, die om twee uur ongerust werden, burgemeester Bernard en zelfs het hoofdbestuur van de WD, bleef voorzitter Sales onvindbaar. Ook niemand anders van de plaat selijke WD kon worden bereikt. Pas om half vier was contact gevonden met secretaris J. Molenaar, maar mevrouw Sales en de lijst bleven zoek. De WD-Schoorl is vanaf de oprichting in 1974 onafgebroken vertegen woordigd in de raad. WD-lid en oud-wethouder W. Lautenbag vreest dat de afdeling ter ziele gaat. "Wat heb je eraan om vier jaar toe te moeten kij ken?". Lijsttrekker mevrouw A. Kothe-de Boer verblijft in het buitenland. Fractievoorzitter J. Kaan is met vakantie. BEDRIJFSAUTO RAI dagelijks van 10-17 uur maandag 12 t/m vrijdag 16 februari ook van 19-22 uur toegang fl 17.50 's avonds fl 15.- gratis pendeldienst volg borden Q RAI AMSTERDAM ral Trein Töegangbiljetten bij NS-stations Kort geding over dna-proef verdachte van verkrachting AMSTERDAM (ANP) - Een ver dachte van een verkrachting in Am sterdam spant een kort geding aan tegen de Staat om te voorkomen dat zijn bloed wordt onderzocht op er felijkheidsfactoren: de zogenaamde dna-test. Het geding dient op dins dag 13 februari. De man werd in november 1989 gearresteerd op verdenking van verkrachting. Op het politiebureau nam een arts bloed af zonder dat het de verdachte duidelijk was waar het om ging en wat er met de resultaten van een onderzoek zou worden ge daan, aldus diens advocaat. Vol gens de raadsman werd dat veroor zaakt door een taalprobleem. Zijn cliënt komt uit Afghanistan. Het openbaar ministerie heeft in middels opdracht gegeven tot het uitvoeren van de DNA-test. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, 2onder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1