Voeding en milieu voorop bij de Alternatieve Konsumentenbond Foeke Booy blij in Vlaanderen Te vet JPIr^f- T Zelden pech met Japanse auto Consumentenvoorlichting via 06-lijn dubieus Duurder ©VER =DE GRENZEN' President wil team wijzigen Platini vangt bot bij collega Bobby Robson Tv-show met wereldsterren Feyenoord opnieuw in de problemen WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 Nederlanders eten meer vet dan goed voor hen is. Voedingsdes kundigen denken dat enorme winst voor de gezondheid kan worden geboekt als de vetcon- sumptie wordt verlaagd en de vetzuursamendstelling van de voeding wordt verbeterd. Dit meldt 'Platform', een blad van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Het blad verwijst naar een on derzoek van TNO naar eetge woonten onder 6000 Nederlan ders. Een grote meerderheid van de deelnemers blijkt de nor men voor gezonde voeding ruimschoots te overschrijden. Slechts 20 procent haalt bijvoor beeld de richtlijn voor vet, die inhoudt dat niet meer dan 35 procent van de energie door vet ten mag worden geleverd. Minder suiker en cholesterol in de dagelijkse voeding levert minder problemen op. van de ondervraagden halen 60 tot 70 procent de richtlijn voor deze twee stoffen. Een voeding die voldoet aan de normen voor vet, cholesterol, suiker, voedingsve zel en de gewenste vetzuursa- menstelling is bij minder dan 1 procent van de Nederlanders gevonden. In het onderzoek wordt aan getoond dat de keuze die men sen uit verschillende produkten maken veel kan schelen. Minder vette melk of kaas kan er al toe leiden dat de Nederlander veel meer de gewenste vetconsump- tie benadert. Pech onderweg overkomt de bezitter t n Japanse auto het minst. De bezitter van een Japanse auto's staat gemiddeld zelden met pech langs de weg en hoeft het minst naar de garage. Deze conclusie laat zich trekken uit een groot onder zoek (onder 8000 automoblisten) van de Consumentenbond. In de Consumentengids van februari meldt de bond dat de 21 minst pech- gevoelige auto's uit Japanse fabrie ken afkomstig zijn. Koploper zijn de Nissan Sunny (1.6 en 1.3) en Toyota Corolla (1.6 en 1.3). Gemiddeld heeft een auto jaar lijks 1,6 mankement. In 1980, toen de bond een soortgelijke enquête hield, was dat nog drie keer zo veel. Ook de ernst van de mankementen neemt af. Het aantal keren dat een automobilist met klachten de gara ge moest bezoeken daalde in negen jaar van 1,3 naar 0,7 keer per jaar. En het aantal keren ernstige pech on derweg daalde van 0,2 naar 0,1 keer per jaar (één keer per 160.000 kilo meter). De Consumentengids meldt ook de bekende zwakke plekken van de auto's. Het is eentonig: 16 Ja panse auto's hebben geen specifie ke zwakke punten. De door de bond verzamelde ge gevens zijn overigens allemaal ge middelden. De kans blijft aanwezig dat er consumenten zijn die toch een 'maadagochtend-exemplaar' van een normaliter bedrijfszekere auto hebben getroffen. De auto's met de meeste manke menten zijn over he algemeen van Franse (Renault, Citroën, Peugeot, Talbot) makelij, hoewel ook Skoda, Lada en Volkswagen (met drie ty pes) zijn vertegenwoordigd. Een en kele Fiat, Seat, Volvo, Hyundai en Alfa Romeo komen minder goed af. Dat er allerlei 06-nummers bestaan, waarvoor 50 cent per minuut moet worden betaald, voor sex- en bab belboxen is tot daaraan toe. Maar dat sommige lieden proberen uit een 06-nummer winst te halen on der het mom van consumentenin formatie begint toch wel twijfelach tig te worden. Vorige week werd dan ook zeer kritisch geschreven in deze krant over de juridische ad- vieslijnen Een makelaar in Haarlem heeft nu onder het motto 'van de fouten van een ander kun je leren' een nieuw nummer aan de lange reeks 06-nummers toegevoegd: de blun- derlijn. Voor 50 cent per minuut kunnen mensen die van plan zijn een huis te kopen leren wat ze voor al niet moeten doen. Elke dag geeft de blunderlijn een nieuw praktijkverhaal, gebaseerd op ware gebeurtenissen, over wat er weieens bij huizenkopers mis is ge gaan. Waarom bleek een huis ach teraf een miskoop? Niemand had verteld dat het fraaie uitzicht plaats zou maken voor een snelweg. Vreemd dat de hypotheekaanvraag werd afgewezen. Dit soort vragen en blunders komen op het nieuwe 06-nummer aan de orde. Initiatiefnemer van de Blunder- lijn is makelaar O. Lam. "Het is on voorstelbaar hoe argeloos sommige kopers zijn. Dat geldt overigens ook voor verkopers. De grootste fouten worden gemaakt als twee particu lieren rechtstreeks met elkaar za ken doen", zegt hij, zichzelf en zijn vakgenoten- propagerend. "Veel particulieren nemen niet de tijd voor een gedegen onderzoek, terwijl het kopen van een huis toch va^k de belangrijkste transactie in je leven is. Ze beseffen niet dat het gewoon een vak is". Naast verhalen over verkoop- en aankoopproble men, wordt op de blunderlijn ook verteld wat er mis kan gaan bij het uitzoeken van een hypotheek, kortom allerlei informatie die bij onafhankelijke instanties of uit on verdachte hoek bij consumentenor ganisaties is te krijgen. En vaak nog gratis ook. Sedert kort is 'De Alternatieve Konsumentengids', het blad van De Alternatieve Konsumentenbond (DAK) omgedoopt in 'Voeding en Milieu'. In het nieuwste nummer maakt Margje Vlasveld, vanaf de start van De Alternatieve Konsumentenbond (DAK) in 1982 betrokken bij deze belangenbehartiger van de kritische konsument, de balans op. Zo constateert zij een opzienbarend snel groeiende belangstelling voor de biologische landbouw. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. "De supermarkten in Engeland en Duitsland kopen uit Nederland en Frankrijk geïmporteerde biolo gische groenten. Ook Nederlandse supermarkten krijgen oog voor konsufnenten die willen eten zon der gif. Een aantal supermarkten is begonnen met produkten met een EKO-merk te verkopen. En sommi gen grootwinkelbedrijven verko pen aardappelen met een (biolo- gisch-dynamische) Demeter- merk". De opvallendste verandering van het consumentenblad in het nieuwe jasje is de andere naam en voorpagi na. De redactieformule van 'Voe ding en Milieu' kan niet kernachti ger geformuleerd worden dan de ti tel. "We willen de voedingsketen van het begin tot het eind volgen. Van verpakking tot verwerkings proces en reststoffen. Je zult in 'Voeding en Milieu' geen artikelen aantreffen over het broeikaseffect of de aantasting van de ozonlaag. Daar schrijven anderen al voldoen de over". Acties "Wij besteden aandacht aan onder- Het kabinet heeft een oud plan tot beheersing van de prijzen van ge neesmiddelen, het zogenoemde ijk- prijs-vergoedingenssysteem, weer uit de kast gehaald. De staatssecre tarissen Bukman (economische za ken) en Simons (volksgezondheid) willen het systeem, dat onder het vorige kabinet werd ontwikkeld, eventueel eind 1990 invoeren. Het systeem voorziet erin dat de over heid prijzen voor geneesmiddelen vaststelt die door de ziekenfonds verzekering vergoed mogen wor- den. Kost een geneesmiddel meer, dan zal de patiënt de meerprijs zelf moeten betalen. Het vorige kabinet besloot het ijk- prijzensysteem, dat een bezuiniging van 535 miljoen gulden moest ople veren, niet in te voeren. Men deed dat toen alle.partijen die bij de pro- duktie van en handel in geneesmid delenvoorziening betrokken zijn, zelf met een bezuinigingsplan kwa men. Eind 1988 besloot het toenma lige kabinet dit plan, aangeduid als het 'Omni Partijen Akkoord' (OPA), een kans te geven. Inmiddels is gebleken dat het OPA niet de 420 miljoen gulden op brengt zoals gedacht. Cijfers over de eerst negen maanden van 1989 geven aan dat de bezuiniging 173 miljoen lager uitvalt. In maart zullen alle OPA-partijen zich met de overheid over de kwes tie buigen. werpen waar de belangen van de consument mee zijn gediend. Zoals acties, nieuwe regelingen en ont wikkelingen. De stofzuigers, pan nen en andere huishoudelijke appa raten zullen niet meer door ons wor den behandeld. Voor informatie over deze onderwerpen kunnen mensen terecht bij kranten en ande re tijdschriften". 'De Alternatieve Konsumenten gids' was een vaste uitgave van de Alternatieve Konsumentenbond. Dit blad is in 1982 begonnen met 350 betalende lezers. Dan zij een jaarlijkse groei van 20 procent zitten het totale abonneebestand nu op 1800. Vlasveld vertelt dat de organi satie met het vernieuwde 'Voeding en Milieu' op korte termijn wil door stoten naar 10.000 abonnees. "We werken veel samen met De nemarken, Italië, Duitsland en En geland. In april hebben we weer een conferentie in Bonn. We moeten on ze krachten wel bundelen anders krijg je er geen poot meer tussen. De ideeën van kleinschaligheid en democratisch zelfbestuur binnen bedrijven dateren uit het tijdperk van de kabouters". Bestralen Op dit ogenblik legt de Weten schapswinkel de laatste hand aan een onderzoek over voedselbestra- ling in opdracht van de bond. Vol gens Vlasveld worden in Nederland al cursussen gegeven over het be stralen van voedsel aan mensen uit de Derde Wereld. Zowel de tech niek als het doorgeven van die ken nis gebeurt hoofdzakelijk vanuit Nederland. Door voedsel te bestra len is het langer houdbaar. Volgens Vlasveld heeft de Ge zondheidsraad vorig jaar het advies gegeven om al het vlees te bestra len. Zij vindt het volslagen overbo dig. "Door hygiënisch te werken voorkom je alle enge besmettingen. Over de mogelijke gevaren is nog veel te weinig onderzoek gedaan. Gelukkig is de meerderheid van het Europees Parlement tegen bestra ling van al ons voedsel. Het zal dus niet zo'n vaart lopen. Ook voor Der de Wereldlanden is het dan niet in teressant om te gaan bestralen". Een ander gevoelig punt is de bio technologie. Hoe ver mag je gaan met het manipuleren van genetisch materiaal? Is het wenselijk om een koe melk te laten produceren die lijkt op moedermelk? Wie heeft daar baat bij, vraagt Vlasveld zich af. "Komend jaar staat de aardap pel, zoals het bintje, bij ons in de be langstelling. Het bintje blijkt enor me hoeveelheden kunstmest en be Biotechnologie bij DSM: De Alternatieve Konsumentenbond houdt oogje in het zeil. itoto D: strijdingsmiddelen nodig te heb ben". "Het promoten van de meer eco logisch te verbouwen aardappels, zoals de Eba en de Meerlander, zal de nodige aandacht krijgen. De Al ternatieve Konsumentenbond heeft een bredere doelstelling dan bij voorbeeld de boeren of de winkels. Deze kleine zelfstandigen richten zich natuurlijk vooral op omzetcij fers. terwijl wij voor consumenten belangen opkomen". "Dus niet alleen kijken of het een Samenstelling Raymond Peil goede aardappel is die aan de Eko- normen voldoet, maar ook de chips, de friet en de puree controleren. Is het bewerkingsproces en de ver pakking milieuvriendelijk? Nee, er is nog veel werk te verrichten vodr Voor meer informatie: De Alterna tieve Konsumentenbond, Amaliastraat 5, Amsterdam, tel. 020-863338/863587. ABU DHABI (Reuter) - De Deen se bondscoach Sepp Piontek heeft zijn collega Franz Becken- bauer gewaarschuwd voor de kracht van de Verenigde Arabi sche Emiraten. Piontek raakte onder de indruk van de voetbal capaciteiten van het oliestaatje, dat de Denen deze week in Abu Dhabi op 1-1 hield. De Bondsrepubliek Duitsland speelt tijdens de strijd om de we reldtitel voetbal in Italië zijn eer- Voetbalwereld schrikt van het niveau bij VAE ste duel tegen de Emiraten, in de groep met verder Joegoslavië en Colombia. Piontek,.een Westduit ser, verschafte Beckenbauer al vast wat informatie. „Let op voor dit team", liet de Deense keuze heer weten. Piontek verwacht, dat de VAR zelfs vier punten kan halen. „Dankzij jullie goede verdediging kunnen jullie gelijk spelen tegen de Bondsrepubliek en Joegosla vië en winnen van Colombia", hield hij de Arabieren voor. Zelfs de eigen supporters waren ver rast over de kracht van hun ploeg. „We hadden een nederlaag van 5- 0 of 6-0 verwacht." GRONINGEN (GPD) Het leven in West-Vlaanderen lacht Foe ke Booy, Fries van geboorte, momenteel vrolijk toe. Hij voert met Club Brugge de ranglijst van de Belgische eerste klasse aan. Hij is, na een kwakkelperiode, tegenwoordig een 'vaste waarde' in het elftal van trainer Leekens. En het woon-, leefklimaat bevalt hem eveneens uitstekend. Zo goed zelfs dat het gezin Booy (vrouw Wendy, dochtertje Stepha nie, een tweede Booytje is op komst) er over denkt zich blijvend bij onze zuiderburen te vestigen.'. „Pensioen in Belgie? Dat moet toch leuk zijn", liet de vroegere spits van ondermeer PEC Zwolle en FC Gro ningen onlangs in het weekblad 'Sport 90' weten. Booy: „Het hele elftal is moei- aam van start gegaan. Er waren spelers gekomen. Er trainer. We gingen' Het conflict tussen de Argen tijnse bondscoach Bilardo en spitsspeler Ramon Diaz (van Monaco) heeft een verrassende wending gekregen. In een inter view na afloop van het topduel River Plate-Boca Juniors (1-1) van afgelopen zondag verzocht president Carlos Mènem de bondscoach om Diaz voor het eerst sinds 1982 weer voor de na tionale ploeg op te roepen. Ook adviseerde de populaire staats man om de gepasseerde Enri que weer op te stellen. Bilardo wil niet reageren op de uitspraken van de president. een nieuw systeem spelen. Kortom, we moesten aan elkaar wennen en dat had tijd nodig. En wat mezelf betreft, ik heb in het begin veel klei ne blessures gehad; fysiek was ik niet in orde. Dat ik toen gepasseerd werd, was terecht. Pas in november ben ik fit geworden. Ik heb een ba sisplaats afgedwongen op de trai ning en in het tweede elftal. Je stelt jezelf op, dat doet de trainer niet". Nooit aan jezelf getwijfeld in die periode? Booy: „Ik ben altijd in mezelf blij ven geloven. Het was allemaal heel aanwijsbaar waarom ik er niet in stond". Wat is de kracht van Club Brug ge? Booy: „Wij hebben minder talent en voetbalvermogen dan bijvoor beeld Anderlecht, maar wij zijn fy siek sterk. En wij hebben een heel hecht collectief. Daarbij doel ik niet alleen op de elf die spelen, maar op de hele selectie. We hebben achttien gelijkwaardige spelers, die zich alle maal professioneel opstellen. Heel anders dan momenteel bij PSV. Daar is een aantal voetballers bezig met hun eigen belang, niet met het clubbelang. PSV levert daardoor punten in en dat kost de spelers geld". Club Brugge is als outsider aan de competitie begonnen, maar is nu kampioenskandidaat nummer 1. Kan de ploeg die druk aan? Zoenen LONDEN (DPA) - Bobby Robson wil zijn spelers niet meer kussend op het veld aantreffen. Juichen na een treffer vindt de Engelse bondscoach goed, een hand geven ook nog wel, maar verder mag het toch echt niet meer gaan. „Wijwilenhet natuurlijke vreugdegedrag niet tegengaan." stelde Robson gisteren „maar een klopje op de schouder is voldoende. Als een speler scoort doet hij tenslotte niets anders dan hij wordt betaald". Foeke Booy (hier nog op de foto met zich thuis bij Club Brugge. KV Mechelen doet niet meer mee? Booy: „Zeker wel. En vlak ook FC Antwerp nog niet weg. Wantje kent het spreekwoord hè, als twee hon- dên vechten om een been... Natuur lijk willen wij kampioen worden, we hebben er ook de ploeg voor. Maar er moeten nog veertien finales worden gespeeld, te beginnen zater dag in Gent. Een voordeel voor ons is dat we Anderlecht nog thuis krij gen". Nog Oranje-aspiraties? Booy: „Je weet in welke lichting ik zit; daarmee heb ik in feite al ge noeg gezegd. Natuurlijk heb ik am bitie en aspiratie genoeg, maar ik moet ook reëel zijn. ik heb zoveel goeie jongens voor me. En ik hoop toch echt niet dat Van Basten, Bos man en Kieft geblesseerd raken, waardoor ik misschien op de reser vebank kan gaan zitten. Zo ben ik niet". Michel Platini heeft bot gevangen bij zijn pogingen om de Engelse sensatie van het seizoen, Matthew Le Tissier, te strikken voor het Franse elftal. Platini wilde Le Tis sier, dié Franse voorouders heeft maar in het bezit is van de Britse na tionaliteit, graag in zijn selectie op nemen. Op basis van de reglemen ten van de FIFA en met wederzijdse toestemming van de beide landen, mag een speler van nationaliteit veranderen zolang hij niet is uitge komen in een officiële interland. Door tussenkomst van de Engelse bondscoach Bobby Robson is daar nu een stokje voor gestoken. Rojpson heeft zijn veto uitgespro ken omdat hij de 22-jarige spits van Southampton als een groot talent beschouwt, dat in aanmerking komt voor het Engelse nationale .team. „Ik heb Le Tissier nu zo'n jaar of vier aan het werk gezien", aldus Robson. „Een geweldige speler, die een internationale .carrière van een jaar of tien in het vooruitzicht heeft Als de Fransen een verzoek indie nen om Le Tissier voor hun team uit te laten komen, heb ik maar één ant woord: nee". Zwartboek arbiters De Italiaanse titelverdediger Inter, die weinig kans maakt om het kam pioenschap te prolongeren, heeft naar aanleiding van veel recente voorbeelden van scheidsrechterlijk falen een zwartboek opgesteld en bij de Italiaanse bond aangeboden. Op 27 mei zal in het sportpaleis van Milaan een grote televisieshow ter voorbereiding op het WK worden gehouden, waarbij elke ploeg die wereldtitel won is vertegenwoordigd door één speler. Ook de winnaar 1930, Uruguay, zal present zijn in de persoon van de enige nog levende spe ler van de kampioensploeg, Emilio Recobar. De andere kampioenen zijn: Schiavio (1934), Piola (1938), Schiaffino (1950), Walter (1954), Pélé (1958), Amarildo (1962), Charlton (1966), Carlos Alberto (1970), Gerd Müller (1974), Passarella (1978), Rossi (1982) en Maradona (1986). Ook zullen er twee niet wereldkampioenen als eregast optreden, de sterspelers Di Stefano en Cruijff. VAASSEN Oefenduel nationaal vrouwenteam Gelderse selectie - Nederland 0-3 (0-0). 65. De Bakker 0-1, 71. Limbeek 0-2, 78. Molenaar 0-3. LEIDSE BILJART BOND 1 ste klas: TOP 2 - De Pelikaan 1 9-0, Spijkerbak 1 - De Waag 1 6-2, UVS 1 - Carambole 1 5-3. Land zicht 1 - De Kroon 1 9-0, TOP 1 - Vriendschap 1 3- 5.2de klas: De Heul 1 Alpha Bar 1 2-7, De Socië teit 1 - Landzicht 2 3-6, Morskwartier 1 - TOG 1 6-2, Katwijk 1 - De Waag 2 4-4. Stompwijk 1 - TOP 3 5- 3. DGL1 - Den Deyl 1 4-4; 3de klas: Carambole 3 - Morskwartier 2 4-4. DOS 1 - Vriendschap 2 4-4, Landzicht 3 - TOP 4 6-2, De Heul 2 - Carambole 2 4-4. De Sociëteit 2 - De Waag 4 3-5, De Waag 3 - De Pelikaan 2 5-3; 4de klas: De Waag 6 - t Wachtje 1 4-4. Carambole 4 - TOP 5 6-2, De Waag 5 - TOG 2 9-0. Landzicht 4 - DOS 2 (R) 2-6, Vriend schap 3 Pinguïn 1 0-9; 5de klas: De Heul 3 - DOS 4 4-4. Pinguin 2 - DOS 5 6-2, Spijkerbak 3 - TOP 6 4-4; 6de klas: TOP 7 - Spi|kerbak 4 6-3, De Peli kaan 3 - Morskwartier 3 4-4, Stompwijk 2 De Kroon 2 2-6; 7de klas: Katwijk 2 - De Waag 8 (R) 8-0. DOS 6 - Spijkerbak 5 4-5, De Waag 7 - Alpha Bar 2 6-3, De Kroon 3 - De Sociëteit 5 4-4; 8ste klas: De Pelikaan 4 - Stompwijk 3 2-7, TOP 8 - De Sociëteit 6 2-6, Alpha Bar 3 - TOG 7 2-6. 1ste klas: Vriendschap 1 87-38, Landzicht 1 86- 40, TOP 1 77-51. De Waag 1 67-47, Carambole 1 66-49, TOP 2 61-53, De Pelikaan 1 54-71Spijker bak 2 51 -66, De Kroon 1 41 -75, UVS 141 -85, Spij kerbak 1 34-90; 2de klas: Alpha Bar 1 101-35, Stompwijk 1 86-47, De Waag 2 70-63, Morskwar tier 1 70-66, De Heul 1 69-53, Katwijk 1 68-55, De Sociëteit 1 64-67, Landzicht 2 59-73, TOP 3 56-75, Den Deyl 1 50-83, TOG 1 49-75, DGL 1 44-90; 3de klas: Carambole 2 108-36, Morskwartier 2 92-42, Carambole 3 82-59, De Sociëteit 2 68-67, De Heul 2 66-67, De Waag 3 65-67, Vriendschap 2 63-71De Waag 4 57-72, Landzicht 3 56-67, TOP 4 52-82, De Pelikaan 2 49-78, DOS 1 40-92; 4de klas: De Waag 6 83-49, TOP 5 82-44, Pinguin 1 81-44, DOS 2 74-48, Carambole 4 71-44, DOS 3 69-54. 't Wachtje 1 57-56, TOG 2 2 54-61, De Waag 5 44-90. Landzicht 4 37-86, Vriendschap 3 25-1015de klas: TOP 6 71-35, De Heul 3 63-46, DOS 4 61 -45, Spijkerbak 3 60-41Pinguin 2 57-42, TOG 4 51-47, DOS 5 47-60, De Sociëteit 3 34-47, Wapen van Voorschoten 1 23-77; 6de klas: Wa pen van Voorschoten 2 60-32, TOP 7 54-37, Stompwijk 2 52-46, De Pelikaan 3 49-47, Spijker bak 4 47-34. Morskwartier 3 44-54, De Heul 4 36- 55, TOG 6 35-54, De Kroon 2 32-50; 7de klas: Katwijk 2 65-32, De Waag 7 63-29, Carambole 5 57-34. Alpha Bar 2 53-32, De Waag 8 52-49, Spij kerbak 5 44-39, De Kroon 3 38-59, DOS 6 30-75, De Sociëteit 5 26-77; 8ste klas: TOG 7 66-17, TOP 8 47-34. Stompwijk 3 45-38, De Pelikaan 4 41-41, De Sociëteit 6 41-57. Landzicht 5 38-36, Alpha Bar 3 27-63. Vriendschap 4 23-42. BUSSUM Grand Prix driebanden, tweede ronde: Jaspers (St. Willebrord) Weijenburg (Oss) 50-36 (51). Kriekaard (Utrecht) - Stemheim (Arnhem) 50-43 WK AMERSFOORT Uitslag vierde partij. Tsjizjov (Sov) - Sijbrands (Ned) 1-1. na 36 zetten. Remise op voorstel van SAN FRANCISCO Mannen, 425.000 gulden, eerste ronde: Gar ner (VSt) - Hombrecher (VSt) 7-6 (7-5) 3-6 6-3; Ri ve (VSt) - Curren (3/VSt) 6-2 7-5; Wilkison (VSt) - Patrick McEnroe (VSt) 6-7 (3-7) 6-1 7-6 (7-3); Grabb (5/VSt) - Broym (VSt) 6-3 7-6 (9-7); Re- neberg (7/VSt) Shiras (VSt) 7-6 (7-5) 6-3; Muller (ZAf) - Gilbert (1/VSt) 6-4 7-6 (7-5). Vrouwen, Wichita, 290.000 gulden, eerste ronde: Van Rensburg (ZAf) - Anne White (VSt) 7- 6 (7-2) 7-5; Werdell (VSt) - Smith (8/VSt) 6-7 (2-7) 7-6 (7-5) 7-5; Frazier (2/VSt) - Provis (VSt) 6-2, 3- 6,7-6 (7-0); Martin (VSt) - Keiler (VSt) 6-2 7-5; Ma gers (3/VSt) - Baranski (Pol) 6-4 6-1Henricksson (VSt) - Grossman (VSt) 6-0 6-3; Ferrando (Ita) - Wendy White (VSt) 6-1 6-3. WELLINGTON 75.000 dollar toernooi vrouwen, eerste ronde: Reinstadler (Oos) Schilder (Ned) 6-3 6-3, Appel mans (Bel) - Bakkum (Ned) 6-2 6-0. ROTTERDAM (GPD) - Amper twee weken na de installering van drie nieuwe bestuurscolleges bij Feyenoord is het in Rotterdam- Zuid andermaal tot een uitbarsting gekomen. Het enige bestuur, dat tot op heden overeind was gebleven dat van de amateurs is opgestapt. Tijdens een bijeenkomst van ruim 40 leden van de Sportclub Feyenoord, die bij elkaar meer dan 200 stemmen vertegenwoordigden, is gisteravond besloten een buiten gewone algemene ledenvergade ring uit te schrijven. Zoals bekend wensen de (verontruste) leden ope ning van zaken op financieel en or ganisatorisch gebied bij de profclub Feyenoord. Het amateurbestuur had eerder bij monde van voorzitter Joop van Rijswijk te kennen gege ven te zullen opstappen, als de ach terban niet genoegen zou nemen met informatie die via een hearing zou worden gegeven. Formeel moet de leiding van de Sportclub, bestaande uit Joop van Rijswijk, Huub Stouten, Cor Rid derhof, Aad van der Laan, Bert Kik, Mees Weber en Marcel de Bruyn, nog zijn standpunt bekend maken. Een nieuw gevormde commissie, dië onder leiding staat van Hans Fortuin, gaat deze week echter al op zoek naar kandidaten voor het nieu we bestuur. Behalve een achterstand van be taling van ruim twee miljoen gul den bij het Contractspelersfonds KNVB blijkt Feyenoord ook anderé verplichtingen niet te zijn nagekoi men. Zo wacht de Poolse voetbal* bond nog op een bedrag van mee? dan drie ton, dat betrekking heeft op de transfers van Wlody Smola- rek en Henryk Bolesta. Bovendien blijken de spelers van Feyenoord dit jaar nog helemaal geen salaris t£ hebben ontvangen. VOETBAL - Neuchatel Xamax heeft de Brit Ray Hodgson aang& trokken als nieuwe trained Hodgson tekende gisteren een corv tract voor drie jaar bij de Zwitserse club. Hij volgt de Fransman Gilbert Gress op. Hodgson (42) boekte zijn grootste successen bij Malm<£ waarmee hij vijf keer Zweedse kanv pioen werd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19