Olaf Ludwig straft critici SpoORPtTV 'Ontslag Cruijff is aanstaande' Ni nr>Miln »i j m Om de kluts niet kwijt te raken. Filippo lang op non-actief Sijbrands: weer remise Eerste Oostduitse profzege, in Ruta del Sol Belastingdienst WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 SPORT PAGINA 17 Spaanse la-anten speculeren weer MADRID (GPD) De Spaanse kranten hebben gisteren het aan staande vertrek van Johan Cruijff bij Barcelona aangekondigd. De dagbladen El Mundo en Diario 16 waren daarin het duidelijkst en noemden tegelijk de naam van de beoogde opvolger: Luis Arago- nes, of anders Cesar Luis Menotti. Alleen de datum van het nood gedwongen vertrek zou nog niet vaststaan. landstitel en de Spaanse beker. Maar de successen bleven uit. Barcelona werd in de tweede ronde van de Europacup door Anderlecht uitgeschakeld, krijgt het met de dubbel tegen Valencia erg zwaar in de halve finale van de Spaanse be ker, en het ergste is natuurlijk, dat Real Madrid met nog 15 wedstrij den te gaan een voorsprong van 6 punten in de competitie heeft. De spelers van Barcelona ver- jatieve pers geconfronteerd. Zijn klaarden maandag - een dag na de in vele ogen arrogante houding te- nederlaag tegen Castellon - ook genover de spelers en de rqpdia unaniem, dat zij hun aspiraties op heeft veel kwaad bloed gezet en het het landskampioenschap definitief hoongelach werd er na een aantal vaarwel hebben gezegd. Het is niet Als Barcelona erin slaagt om over de ruggen van Valencia en - waar schijnlijk - Real Madrid heen de Spaanse beker te winnen, mag hij het seizoen afmaken. Maar het is ook goed mogelijk, dat het bestuur van Barcelona Cruijff reeds voor de dubbele halve-finale tegen Valencia aan de kant zet om een 'schokeffect' te bereiken. Al vanaf het begin wordt de stoïcijnse Cruijff met slechte minder bij de presentatie verloren wedstrijden niet bekend wat Cruijff daarvan vindt. Vooral, omdat Cruijff Hij ligt met griep in bed en was daarom ook niet aanwezig bij de clusief de dure aankopen Koeman wedstrijd tegen Castellon. Laudrup, had aangekondigd maar liefst op drie doelen te mik ken: opnieuw de Europese cup bekerwinnaars, eindelijk wee LEIDEN - UVS kan voorlopig nog geen beroep doen op Fred Filippo. De behandelend orthopedist gaf de 30-jarige verdediger, na een tussen tijdse controle in het Bergweg-zie kenhuis in Rotterdam, het advies zijn gekwetste rechterknie voorlo pig niet te zwaar te belasten. "Fiet sen mag, maar looptraining is uitge sloten", aldus Filippo. De 30-jarige Leidenaar houdt er rekening mee dat hij dit seizoen niet meer in actie komt voor de zonda geersteklasser. Ook een mogelijk vroegtijdige beëindiging van zijn voetballoopbaan sluit hij niet uit. "De arts heeft mij meegedeeld dat het nog lang kan duren, in elk geval maanden, voordat de knie genezen is. Als hij al geneest. Het belang rijkst is niet dat ik weer kan voetbal len, maar dat de blessure in elk ge val geneest. Ik heb mijn knie nodig voor mijn vak als gymnastiekle- Filippo raakte tijdens de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen tegen Nieuwenhoorn zodanig ge blesseerd dat operatief ingrijpen noodzakelijk was. Bij die ingreep, club zeker niet kan worden opge- begin september van het vorig jaar, werd een stuk van de meniscus weggehaald en wat kraakbeen. Winst en verlies voor Quick Boys LEIDEN - Quick Boys oefent vro lijk verder. Gisteravond trad de for matie van Melbi Raboen thuis aan tegen hoofdklasser Wilhelmus. Met "TTT ""i17" T weiniff succes overigens, het werd waard.' Maar h" 13 d?n ook ,de .emSe Ook dat is hem niet in dank afge- Het dagblad Diario 16 wijst hatelijk op, dat Cruijff zich wel de erg heeft laten kennen door niet met het eerste elftal naar Castellon mee te reizen. Enige dagen eerder ver weet Cruijff - na het eveneens te leurstellende gelijkspel thuis tegen Oviedo - middenvelder Luis Milla en de medische staf van Barcelona 'niet over de juiste mentaliteit te be schikken'. Milla bleef in die wed strijd ook aan de kant vanwege een griepaanval. Volgens een aantal Spaanse kran ten lijkt het zeker, dat de Madrileen Luis Aragones - die voor de komst van Cruijff ook al een tijdje trainer was - de aangewezen persoon is om Barcelona uit het slop te halen. Bar- celona-voorzitter José Luis Nunez zou zelfs al met Aragones hebben gesproken. Als tweede kandidaat wordt Cesar Luis Menotti genoemd, de.werkl»ze ex-trainer van het Ar gentijnse nationale elftal, die Bar celona ook al eens onder zijn hoede had. Het enige probleem dat een vertrek van Cruijff nog in de weg staat, is de afkoopsom die Barcelona hem in geval van ontslag moet betalen. Cruijff heeft nog een contract tot het einde van het volgende seizoen en daarin staat dat de Catalanen hem in geval van voortijdige ont binding schadeloos moeten stellen voor een bedrag van 400 miljoen pe seta's (zo'n 7 miljoen gulden). Dat is een bedrag dat door de in fi nanciële moeilijkheden verkerende bracht. Maar, zo wordt er gerede neerd in Barcelona, met de huidige prestaties van het eerste elftal laten de toeschouwers het massaal afwe ten en ook dat kost handenvol geld. Desnoods moet er dan maar een van de sterspelers worden verkocht om van Cruijff af te komen. Bij voor beeld Michael Laudrup, die dit sei zoen amper iets gepresteerd heeft, of anders Ronald Koeman? Want die is - met het WK in Italië en een eventueel Nederlands succes - ook het volgende seizoen nog heel wat AMERSFOORT (ANP) - De vierde partij in de tweekamp om de we reldtitel dammen is gisteren op voorstel van uitdager Ton Sijbrands na 36 zetten in remise geëindigd. Ti telverdediger Alexei Tsjizjov, die licht voordeel had, accepteerde het remise-aanbod na 3,5 uur spelen. Sijbrands behield zijn voorsprong en leidt met 5-3. "Het uitstel van die vierde partij heeft geen onaangename conse quenties gehad", verklaarde de ti telverdediger uit de Sovjetunie, "misschien is het wel een voordeel om nu drie partijen achter elkaar te spelen". Sijbrands, die vanwege een opkomende griep maandag ver stek moest laten gaan, leek redelijk hersteld. Tsjizjov had niet de indruk dat de uitdager nog iets mankeerde. "Hij heeft er tenminste niets over gezegd", aldus de Sovjet-groot meester, die niet ontevreden is over het verloop van de tweekamp. "Vandaag had ik voordeel en ook in de derde partij was dat het geval", aldus de wereldkampioen. Opmerkelijk in dit vierde duel was, dat Tsjizjov weer kans zag zijn geliefde klassieke spel op het bord te krijgen. In de openingsfase ge bruikte hij wat meer tijd dan Sij brands, maar na zo'n twintig zetten was dat verschil weggewerkt. In het derde speeluur was was secondant Krajenbrink niet geheel gerust op de afloop. "Het is wel klassiek, maar beiden beheersen die spelsoort in al haar facetten. Dat betekent dat er toch weer spanning in zit", meende de Nijmegenaar. Het spelbeeld hield in ieder geval allerlei mogelijkheden in, die door de aanwezige grootmeesters ver schillend werden beoordeeld. Com mentator Mogiljansky gaf in het middenspel aan dat wit mogelijk het initiatief kon verkrijgen, collega Scholma was de tegenovergestelde mening toegedaan. Terwijl beiden na een door Sijbrands ingezette twee om twee in het centrum nog aan het analyseren waren op welke wijze de uitdager zou moeten voort zetten, kwamen de grootmeesters al Zettenverloop vierde partij Wit: Tsjizjov, zwart: Sijbrands. 1. 32-28 18-22, 2. 31-27 22x31, 3. 36x27 12-18, 4. 27-22 18x27, 5. 28-23 19x28, 6. 33x31 14-19, 7. 31-27 10-14, 8. 39-33 7-12, 9. 44-39 1-7, 10. 34-30 20-25, 11. 50-44 25x34, 12. 39x30 15-20, 13. 30- 25 20-24, 14. 44-39 5-10, 15. 37-32 12- 18, 16. 41-37 7-12, 17. 46-41 10-15, 18. 41-36 17-21, 19. 37-31 21-26, 20. 42-37 18-23, 21. 47-42 12-18, 22. 33-28 8-12, 23. 40-34 14-20, 24. 25x14 9x20, 25. 34-30 4-9, 26. 49-44 11-17, 27. 27-21 16x27, 28. 31x11 6x17, 29. 30-25 2-7, 30. 25x14 9x20, 31. 44-40 3-9, 32. 39- 34 18-22, 33. 34-30 22x33, 34. 38x18 13x22, 35. 32-27 22x31, 36. 36x27 20- 25. Remise. Bedenktijd wit: 1.44 uur, zwart: 1.43 uur. Voorbarig Als de handbalsters van Noorlan- der/Foreholte de volgende ronde bereiken in de Europa Cup II dan krijgen ze te maken met een arbi traal duo uit Nederland. Dat is een prettige gedachte, maar de toewijzing door de Internationale Handbalfederatie (IHF) is bij de Voorhouters helemaal verkeerd gevallen. Het houdt immers in dat de IHF er nu al vanuit gaat dat de Nederlandse bekerhouder wordt uitgeschakeld en zo ver is het nog helemaal niet. Foreholte speelt op 20 februari in Roemenië tegen AS Terom Iasi de terugwedstrijd nadat de thuis wedstrijd in De Gaasbak met 20- 26 verloren ging. De toestand in het Balkanland heeft ervoor ge zorgd dat de return in de tweede ronde nog steeds moet worden af gewerkt, terwijl de loting voor de kwartfinales al lang is geweest. Via de champagnekoeler werd het Franse USM Gagny gekop peld aan de winnaar van Forehol te - AS Terom Iasi. En de winnaar is volgens de IHF dus Iasi. "Dit is natuurlijk te belachelijk om over te praten", zegt een opgewonden An Plug. De manager van Foreholte heeft met verbazing kennis geno men van de vreemde beslissing van de internationele bond. De voorbarigheid kent geen grenzen bij de internationale handbalbo- bo's. Behalve het scheidsrechter- skoppel Glastra en Van Gulik werd er ook al een Nederlandse waarnemer (Gerrit van den Ham) voor de ontmoeting met de Fran sen toegewezen. Nou zijn de kronkels van de IHF toch al moeilijk te volgen. Vertel Foreholte wat. De uitwed strijd in Roemenië werd eerst ge schrapt, toen weer vastgesteld, la ter weer uitgesteld. "Ze weten het blijkbaar zelf ook allemaal niet meer bij die bond. Maar dat gebeurt wel vaker bij dit soort organisaties geloof ik. Wij weten ook wel dat we in Iasi weinig kans maken om een ronde verder te komen. Maar dat bete kent nog niet dat ze bij de IHF op deze manier te werk kunnen gaan". Er zou sprake kunnen zijn van een administratieve fout, maar Plug denkt dat het pure minach ting is van de Voorhoutse vrou- wenploeg. "Ik ga er werk van maken. Ik wil wel eens weten hoe dit soort zaken tot stand komt" Speelverbod In Katwijk mag het amateurvoet bal misschien floreren met eerste klassers als Quick Boys en Kat wijk, de zaalvoetbalverenigingen zitten er maar mee. Een veldvere- niging op niveau laat haar vaan delteam immers tegenwoordig drie keer per week trainen en dan blijft er doordeweeks voor de spe lers weinig ruimte en conditie meer om óók nog eens te zaal voetballen. De eega's van de voet ballers zullen dat laatste graag be- Katwijkse zaalverenigingen als Cleyn Duyn en Van der Plas BMW ondervinden de verminder de interesse aan den lijve. Beide clubs maken goed gebruik van veldspelers van Katwijk en Quick Boys. Maar is de nood zo hoog dat Cleyn Duyn geen spelers meer op de been kan brengen? In een week tijd werden immers twee wedstrijden van de hoofdklasser geschrapt... Er blijkt iets anders aan de hand te zijn. De Katwijkers heb ben bij de bond niet voldaan aan hun financiële verplichtingen. Dat leidde vorige week tot een verbod om te spelen en afgelopen maandag gold dat nog steeds om dat de verplichte florijnen nog niet in de bondskas waren ge stort. Hoeft het niet meer zo nodig "Er is door onze sponsor (de bar-eigenaar van de thuishal, red.) door een misverstand ver zuimd om geld ovgr te maken. Het is inmiddels gebeurd heb ik begre pen, maar nog net niet tijdig ge noeg om afgelopen maandag te kunnen spelen tegen De Kuyper. Dat we geen interesse meer zou den hebben is onzin. Maar het blijft een feit dat we te leiden heb ben onder het opvoeren van het aantal trainingen bij de veldvere- nigingen". Modder Voetballen doe je op een stukje gras. Dat mag best wat hobbelig zijn, of een beetje soppig, maar zodra je met je enkels in de mod der staat is de lol er vanaf. Je moet wel kunnen lopen. Dus dachten de jeugdige voetballers van UVS afgelopen zaterdag bij aankomst in Hoorn, waar zij hun wedstrijd in de landelijke competitie tegen Hollandia moesten afwerken, dat de kloffies in de voetbaltas kon den blijven. Het veld bood naar hun mening door de overvloedige regenval een armetierige aanblik. Daar kon natuurlijk niet op wor den gevoetbald vond ook trainer Fred Filippo, die vervolgens scheidsrechter Willem Nijdam om afgelasting verzocht. En ver volgens heel boos werd, omdat de arbiter gewoon liet aftrappen. "Nou, heel boos. Ik was een tik keltje gepikeerd. Het veld was to taal onbespeelbaar. Het hele zes tienmetergebied stond blank. Je kon je benen niet eens optillen in de modder. Ik heb gezegd: gooi die wedstrijd er maar uit. Maar als je begint, laat de wedstrijd dan ge woon uitspelen. Anders krijg je problemen waaneer er een ploeg voorstaat op het moment dat je staakt". Filippo beschikte blijkbaar over profetische gaven. UVS nam de leiding in de stromende regen, maar hoorde de scheidsrechter halverwege de tweede helft in eens afblazen. UVS potesteerde luid maar het hielp niets. De spe lers moesten de kleedkamer op zoeken, een mokkende Filippo incluis. "Het veld was er niet slechter op geworden. Dat kon gewoon niet meer. Dan is het natuurlijk een enorme teleurstelling voor de jon gens. Ze hadden er zo hard voor gewerkt, zagen helemaal zwart. Dan wil je de wedstrijd natuur lijk gewoon uitspelen". Dat kon dus niet, oordeelde Nijdam. Aan wat UVS zei, heb ik geen boodschap. Ik bepaal of er wordt gevoetbald. Het veld was eerst nog redelijk bespeelbaar, een paar plasjes in de doelgebieden. Maar omdat het bleef regenen werd het veld slechter en gevaarlijker. Het was dus onverantwoord om door te gaan. Met het oog op blessures. Dat ze kwaad waren begijp ik wel. Het is natuurlijk sneu voor de jongens". Filippo moet daar om lachen. "Het is een complete giller. Het was vooraf al onverantwoord. Maar scheidsrechters zijn nu een maal eigengereide Een pleister op de wonde voor UVS: De wedstrijd hoeft niet in zijn geheel te worden overge speeld. Of de KNVB besluit dat het restant (26 minuten) moet worden verspeeld, of de stand van 0-1 blijft gehandhaafd. .veinig succes overigens, het werd 2-3, na een ruststand van 0-1. Voor de Katwijkse club scoorde Leen van der Plas beide treffers. Voor de Voorburgers waren Patrick Petrici, Martin Harteveld en Ronald Hes succesvol. Een etmaal eerder heette de te genstander Scheveningen. Quick Boys won dit treffen van de zater dagderdeklasser met 3-0, dank zij doelpunten in de eerste helft van Gert Aandewiel, Floor van Duyn en Dennis Jan Mieras. i de huidige Barcelona-selectie. ATLETIEK - Grete Waitz, die in de afgelopen tien jaar het gezicht van het lange afstandlopen bij de vrou wen grotendeels bepaalde, maakt na ruim een jaar afwezigheid we gens een blessure haar rentrée. De Noorse atlete start op 4 maart in de marathon van Los Angeles. Van de achttien marathons die Waitz liep, won zij er dertien, waarvan negen in New York. Er is nogal wat veranderd in het kers verse belastingjaar 1990, Daarom hebben we in een brochure 'ns netjes naast elkaar gezet hoe 't was in 1989 ert hoe 't nu is geworden. Handig om bij de hand te hebben. U kunt 'm krijgen op het postkantoor en het belastingkantoor en bij de bibliotheek. BENALMADENA (ANP) - Olaf Ludwig, de aanwinst van Peter Post, heeft giste ren bij de opening van het wielerseizoen al meteen voor de eerste profzege in de geschiedenis van de DDR gezorgd. De 29-jarige kracht patser was in de eerste etap pe van de Ruta del Sol, een rit over 184 kilometer van Marbella naar Benalmade- na, oppermachtig in de mas sale eindsprint. De Olym pisch kampioen van Seoul versloeg in de spurt, die bergop ging, zijn landgenoot Uwe Raab, die zijn harde va luta verdient in de ploeg van Jan Gisbers. en de Span jaard Miguel Angel Marti nez. Ludwig dreef met deze machts greep onmiddellijk de spot met de Spaanse critici, dié al bij de start in Marbella vaststelden dat "iemand met zo'n dikke kont nooit iets zou kunnen voorstellen in het profmil ieu". De Oostduitser snoerde ze on middellijk de mond door het com plete peloton er tegenaan te laten kijken. Behalve Post en Gisbers had ook Hein Verbruggen, de Nederlandse voorzitter van de profsectie van de internationale wielerunie, alle re den tot lachen. Zijn organisatie is met de komst van het Oostduitse wielercontingent al direct een graadje belangrijker geworden. De eerste etappe van de zonne- koers had overigens weinig om het lijf. De Nederlandse formaties Panasonic, Buckler en PDM be heersten het verloop van begin tot einde. Het meest was Ludwig bij die inspanningen gebaat. Opponent Matthieu Hermans, een mogelijk opponent van de Oostduitsers in de eindsprints, verscheen niet aan de start voor de eerste etappe. De strubbelingen van zijn ploeg met sponsor Orbea zijn nog steeds niet van de baan en lijken eerder hope loos te zijn dan dichtbij een oplos sing. De geruchten worden dan ook steeds sterker dat de Nederlander met zijn maten via Albert Stofberg bij de Spaanse wielerploegen Teka en Mavisa is of wordt aangeboden. Van Westerop wint opnieuw snookertoemooi LEIDEN - In de dertiende ronde van het snookertoemooi om de Rijnlandbokaal heeft Pascal van Westerop uit Warmond in een span nende finale afgerekend met Peter Moen uit Leiden, zijn naaste belager in de totaalstand: 3-2. De zwarte bal in de vijfde frame moest uiteinde lijk de beslissing brengen over de zege. In zijn partij daarvoor, in de halve finale, had het Warmondse talent een huzarenstukje uitgehaald door de grote favoriet Steven Toal op een nederlaag te tracteren: 2-1. Overi gens speelde de in Alphen woon achtige Schot met een handicap van 45. De handicap voor Van Westerop, die ook vorige week de finale wist te winnen, bedroeg 14. Toal stootte in dit duel wel de hoogste break bijel- kaar van het toernooi, een serie van 44 punten. In de andere halve finale was Moen Kees Essaadi de baas geble ven met 2-1. Dezelfde Essaadi stond ook in de uitgestelde finale van de 14de ronde om het kampioenschap van Warmond. Charles Vos uit Voor burg trok deze met 3-1 naar zich toe. Vos had in de halve eindstrijd Harold Fleurke ingepakt met 2-0, terwijl Essaadi Wladimir Roedoe te rugwees met 2-1. Vooral Teka kan daar belang bij hebben, want met de FICP-punten van Hermans erbij is toelating tot de Ronde van Frankrijk geen wens droom meer, maar werkelijkheid. Tweede Adri van der Poel heeft gisteren op- nieuw genoegen moeten nemen met een tweede plaats. Werd de schoonzoon van Raymond Poulidor het afgelopen weekeinde nog bij het wereldkampioenschap veldrijden verrast door landgenoot Henk Baars, aan het einde van de Grand Prix van Gardanne, de voorberei- dingsrit op de Ster van Besseges, bleek Etienne de Wilde net iets meer over te hebben. De Belgische sprinter, die vorig jaar ook al vroeg in vorm was, ging met een paar meter voorsprong op Van der Poel en zijn landgenoot Hendrik Redant als eerste over de streep. De Wilde sloeg in de eerste van twee plaatselijke omlopen een klein gaatje en hield aan de finish Koster wordt nieuwe trainer Willem II TILBURG (ANP) - Adri Koster is met onmiddellijke ingang aange steld als trainer/coach van Willem II. De 35-jarige assistent volgt Piet de Visser op, die met ingang van gisteren technisch directeur is bij de Tilburgse eredivisieclub. Koster werkt al drie seizoenen als assistent bij Willem II. Daarvoor was de voor malige profvoetballer tweede trai ner bij Eindhoven. net genoeg over om het fel jagende peloton achter zich te houden. De etappe werd al in de beginfase gekenmerkt door een lange vlucht van de Westduitser Hartmut Golz, uit de Stuttgart-ploeg van routinier Hennie Kuiper. Hij reed 74 kilome ter alleen op kop met een maximale voorsprong van ruim vijf minuten op het peloton. Veertig kilometer voor de finish werd Golz door de meute ingelopen. De "grote kanonnen" in de koers beperkten zich voornamelijk tot meefietsen. Renners als Stephen Roche, Charly Mottet en Laurent Fignon lieten zich niet in de voorste gelederen van het peloton zien. Vandaag werken de coureurs met de GP van Maugio (een rit over 136 kilomter) de eerste echte etappe af in de week van Besseges. WOENSDAG 17.25-18.30 BBC 2: International Snook er: vanuit Wembley. 18.00-19.00 EURO: Golf: verslag van de Jamaica Classic. 19.00-20.00 EURO: Motorsport: hoogte punten. 19.30-20.00 RTL V: Match. 20.00-21.00 EURO: Trans World Sport. 20.00-23.00 BRT 2 Sportavond: basket bal, rechtstreekse reportage van de Euro pacupwedstrijd voor bekerhouders tussen Oostende en Kaunas (Sovjetunie). 21.00-23.00 EURO: Boksen WK-ge- vecht. 22.50-23.20 Ned 3: Studio Sport. 23.00-00.25 BBC 1Sportsnight: interna tional snooker en een vooruitblik op het WK-voetbal. 23.00-01.00 EURO: Voetbal. 23.05-23.25 Did 1Sport extra: Europa- DONDERDAG 10.00-12.00 EURO: Voetbal. 12.00-14.00 EURO: Boksen: WK-ge- vecht. 14.00-15.00 EURO Golf: Jamaica Clas- 16.00-18.00 EURO: Golf: US Skins. 16.25-17.00 Did 2: Pfiff' sportprogramma voor de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17