Valkenburg woedend op Marine Kassen weer scherfviij Ambtenaar moest samenwerken met bezetter 'Gemeente te laat ingelicht over plan voor testvluchten Fokker VERKEERSTOREN BIJNA KLAAR WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 REGIO Bouwpool provincie en regiogemeenten boekt succes DEN HAAG/LEIDEN - De provin- eie Zuid-Holland heeft nog eens 700.000 gulden over voor een expe rimenteel werkgelegenheidsproject in de bouw, waarin wordt samenge werkt door de gemeenten Leiden, Lisse, Rijnsburg, Hillegom, het ge westelijk arbeidsbureau Leiden en de provincie. In 1989 werd door Zuid-Holland ook al zeven ton be schikbaar gesteld aan deze 'experi mentele bouwpool Rijn- en Bollen streek'. die zich tot doel stelde 25 langdurig werkzoekenden optimaal voor te bereiden op een terugkeer op de arbeidsmarkt. Het experiment is een succes ge worden. De doelstelling om 25 lang durig werkzoekenden meer per spectief te bieden is gehaald. Door de opgedane ervaring kan de pool ook efficiënter worden ingericht, waardoor het aantal deelnemers tot veertig kan worden opgevoerd. An dere reden om de provinciale bij drage te continueren, is dat de deel nemende gemeenten en het GAB Leiden de pool na dit jaar op eigen kracht voortzetten. De bijdrage van de provincie had en heeft ook slechts een aanjaagfunctie. De sub sidie dekt maar een tiende van de kosten (zeven miljoen), die verder door de overige deelnemers worden opgebracht. Het GAB Leiden werft de werk zoekenden, die uiteindelijk door de gemeenten worden geselecteerd op technische aanleg, medische ge schiktheid, weinig werkervaring en scholing en een positieve motivatie. Onder leiding van leermeesters krij gen ze een vakscholing en doen ze een aantal dagen per week ervaring op op speciale projecten. De activi teiten worden afgestemd op de acti viteiten van werkgevers- en werk nemersorganisatie in de bouw. De deelnemers van het afgelopen jaar hebben in Leiden de accommo datie geschikt gemaakt van tafel tennisvereniging Scylla, een andere groep knapte gemeentelijke ge bouwtjes op in het park Crones- teijn. Ook waren ze actief op sport velden. In Rijnsburg wordt gewerkt aan herstel/verbetering van speel- terreintjes, terwijl in Lisse herstel en onderhoudswerkzaamheden worden verricht aan diverse ge meentelijke accommodaties. Voorts worden de deelnemers in geschakeld bij restauratie- en ver nieuwingsprojecten: restauratie Langegracht 44, herstel wevers- huisjes in de Spilsteeg, drie oude panden in de Smidsteeg en een aan tal andere oudere Leidse binnen stadspanden. De totaliteit van pro jecten omvat een gevarieerd aantal bouwkundige vakrichtingen. Marinekamp wil veiliger systeem voor landingen VALKENBURG/WASSENAAR - Het vliegveld Valkenburg neemt een nieuw elektronisch systeem in gebruik waarmee het landen vliegtuigen veiliger kan worden ge maakt. Burgemeester en wethou ders hebben inmiddels toestem ming gegeven voor de bouw van een nieuwe antennemast en een aantal gebouwtjes. Het vliegveld heeft een bouwvergunning aange vraagd voor nog een tweede zend mast voor dit syeteem. Het elektronicasysteem is vooral, bedoeld voor vliegtuigen die 's nachts of bij slecht weer moeten landen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie gaat het om een 'vrij gebruikelijk veilig heidssysteem'. Er zullen in Valken burg niet meer vliegtuigen landen en opstijgen. OEFENING Orion vliegtuigen van het Marinevliegkamp Valken burg doen van 12 tot en met 22 fe bruari mee met de grote oefening Joint Maritime Course. Vanaf het Valkenburgse vliegveld zullen in die periode meer vliegtuigen buiten de normale vlieguren opstijgen. Het valt mee met snijwonden glasrapende militairen RIJNSBURG/REGIO - Fietsen door het tuinbouwgebied Klooster- schuur in Rijnsburg is de komende dagen zeker niet aan te raden. Nog steeds zijn de wegen bezaaid met stukjes glas. Een passerende vrachtwagen met een container vol glas maakt het er niet beter op: in de bocht verliest deze toch zeker zo'n vijf vierkante meter (gebroken) glas. Belangrijker echter is dat het op de tuinbouwbedrijven in Rijnsburg en omgeving al weer aardig 'glas- arm' begint te worden. Sinds vorige week woensdag zijn 55 soldaten be zig met het opruimen van glas in de door de storm getroffen kassen. Het schoot zó lekker op dat inmiddels tien militairen weer zijn terugge stuurd naar hun bases op de Velu- T. Langerak, vanuit de Rijnsburg- se bloemenveiling Flora betrokken bij de opruimactie, denkt dat de sol daten vrijdag zeker klaar zullen zijn. Verlenging van de inzet van militai ren blijkt dus ook voor dit gebied niet nodig te zijn. Van de dertien bedrijven waar de afgelopen dagen militairen 'op de knieën' zijn gegaan, hebben er zes inmiddels het sein 'glas-vrij' kun nen geven. Bij de bedrijven van P. en J. van Delft in het Rijnsburgse tuinbouwgebied hebben de solda- door Monica Wesseling ten inmiddels plaats gemaakt voor glasdekkers. Was het voorheen een kwestie van even bellen voor een glasdekkerswagen het erf op reed, nu is dat wel anders. Wachttijden van enkele weken zijn geen uitzon dering. Mede door de sterke wind van vorige week is er een vertraging in het glasleggen ontstaan. Je kan immers van niemand verwachten dat hij met een glasplaat van een bij twee meter een winderig dak op gaat. De tuinders zijn, daarvan is Lan gerak overtuigd, bijzonder tevreden waarop de 'jongens 8* SÊÈ& VALKENBURG/SCHIPHOL - De gemeente Valkenburg is woedend op het marine vliegkamp Valkenburg. De ge meente vindt dat ze veel te laat is ingelicht over het plan om Fokker het vliegveld te laten gebruiken voor testvluchten. In een brief op poten aan het ministerie van defensie schrijft het Valkenburgse college dat de Marine onbehoor lijk heeft gehandeld, en zelfs dat 'het democratisch gehalte van de besluitvorming hierdoor geweld is aangedaan'. Het college twijfelt bovendien aan de verzekering van het vlieg veld en Fokker dat de testvluchten geen ontoelaatbare overlast met zich meebrengen. Deze zorg wordt gedeeld door de gemeente Wassenaar. De laatste gemeente heeft hierover op korte termijn een gesprek met de staatssecreta ris van Defensie. SCHIPHOL De bouw van de nieuwe verkeerstoren op de luchthaven Schiphol vordert gestaag. In april wordt de 100 meter hoge en 50 miljoen gulden kostende toren opgeleverd. Het installeren en testen van appa ratuur neemt een jaar in beslag zodat de toren volgend jaar in gebruik kan worden genomen. In mei vorig jaar werd de toren zwaar beschadigd door een fikse brand. Er werd rekening gehouden met weken in de oplevering, maar id in de bouw is weer ingelopen, verkeerstoren is noodzakelijk in verband met de uitbreiding van de gebouwen op de luchthaven. Het nieuwe stationsgebouw dat in 1992 wordt opgele verd is zo hoog dat vanuit de oude verkeerstoren niet meer de hele luchthaven kan worden overzien. (foto ANP) AMSTERDAM De vakcentrale FNV vraagt om een Milieu Effect Rapportage (MER) over de voorge stelde uitbreiding van Schiphol. Bij het onderzoek moet gekeken wor den naar de milieu-effecten van het luchtverkeer, van de aan te trekken bedrijvigheid en van het woon- werk-verkeer. Dat staat in een brief die FNV-voorzitter J. Stekelenburg heeft geschreven aan directeur R. den Besten van de luchthaven Schiphol. De brief ii vervolg op het ge- FNV wil gevolgen voor milieu van plannen Schiphol ook onderzocht sprek dat een FNV-delegatie een halfjaar geleden had met de directie van Schiphol over de uitbreiding van de plannen. De vakcentrale denkt dat een 'milieuvriendelijke ontwikkeling van Schiphol niet in conflict hoeft te zijn met het economisch belang van Schiphol en de regio'. Een Milieu Effect Rapportage hoeft bo vendien niet tot vertraging van de ontwikkeling van Schiphol te lei den, aldus de FNV. In het grote on derzoek moeten ook de alternatie ven voor het zogeheten 'master- plan' -het uitbreidingsplan- worden bekeken, zoals een luchthaven met meer spoorwegvoorzieningen en een regionale luchthaven. Het PvdA/PPR-raadslid A. Bremer zei gisteren, tijdens een vergadering van de Valkenburgse raad, dat de gemeente dit niet over haar kant mocht laten gaan. Bremer - even eens bezorgd over geluidsoverlast - wil nu samen met omliggende ge meenten een stokje voor dit plan steken. De vliegtuigfabriek wil op het marine-vliegkamp Fokker 100's en Fokker 50's testen, die zijn aange past aan de wensen van de klanten en daardoor opnieuw een lucht- vaardigheidsbewijs moeten verkrij gen. Het aantal vluchten boven Val kenburg zal daardoor met 150 per jaar toenemen. Overigens worden de vliegtuigen niet boven het vlieg veld zelf getest, maar boven een speciale 'oefenplek' in de Noordzee. De gemeente Valkenburg verwijt het marine vliegkamp nu dat ze niet van tevoren met haar heeft over legd. Pas op de dag dat een bericht over de plannen in deze krant ver scheen, is het college door de mari ne ingelicht. De gemeente gelooft nu dat ze voor voldongen feiten is geplaatst, en dat terwijl de discus sies over de richtlijnen voor geluid- overlast rond het vliegveld nog niet eens zijn afgerond. Het college trekt daaruit de conclusie dat de marine de gemeente niet serieus neemt als gesprekspartner. De gemeente Wassenaar is even eens bezorgd over de mogelijke ge luidsoverlast. Vooral ook omdat wellicht een aantal Marine-activitei ten vanuit Ypenburg naar Valken burg worden verplaatst. Wassenaar wil net als Valkenburg op korte ter mijn meer helderheid over de ge luidsnormen rond het vliegveld. Aftasten Voorlichter Geneste van de Marine houdt vol dat de geluidsnormen, ook na de komst van Fokker, niet worden overschreden. "Het aantal vliegbewegingen van de Marine zelf is de afgelopen jaren flink terugge lopen. De testvluchten van Fokker - 150 per jaar, dus gemiddeld drie per week - zullen daarbij minder hinder opleveren dat de vluchten van Ori- ons. Het zijn, zoals Fokker dat zelf noemt, 'fluisterstille' vliegtuigen". Omdat de geluidsnormen niet wor den overschreden, hoeven er geen speciale vergunningen bij de be trokken gemeenten te worden aan gevraagd. Dat de Marine het 'democratisch gehalte van de besluitvorming ge weld heeft aangedaan', noemt Ge neste onzin. "Er is namelijk nog geen besluit gevallen. Staatssecre taris Van Voorst tot Voorst moet nog een beslissing nemen, en voor dat hij dat doet wordt er nog uitge breid overlegd met de gemeenten". "De burgemeester van Valken burg is overigens, kort voordat de berichten in de krant kwamen, in gelicht over de plannen. Op infor mele wijze, dat wel. Maar pas op dat moment begon het plan wat vastere vormen aan te nemen. En ik denk niet dat de gemeente mag verlangen dat we, wanneer er wat aftastende gesprekken plaats hebben tussen Fokker en Marine, haar al meteen volledig worden ingelicht". LEIDEN - Na een vijandelijke inval dienden ambtenaren op hun post te blijven en loyaal met de bezetter samen te wer ken, om op die manier de belan gen van de bevolking veilig te stellen. Alleen wanneer maat regelen duidelijk waren be doeld om de vijandelijke krijg- verrichtingen te steunen, of wanneer ze de bevolking schade konden berokkenen, mochten ambtenaren hun medewerking weigeren. Zo ongeveer luidde de 'Aanwijzing' die de Neder landse regering in mei 1940, aan het begin van de Duitse bezet ting, voor de overheidsdienaren had achtergelaten. Leidschendammer promoveert op Rijkswaterstaat in oorlogstijd door Wim Wegman Rijkswaterstaat gaf kelijk, zonder al te veel proble men, gehoor aan deze richtlijn. Er was immers genoeg te doen ten gunste van de bevolking. Bruggen lagen in puin, wegen waren vernield en tal van rivie ren en kanalen waren geblok keerd door gezonken schepen - waardoor bij voorbeeld de aan voer van kolen uit Limburg naar de rest van het land ernstig werd bemoeilijkt. Maar ook la ter, toen de Duitsers de duim schroeven begonnen aan te draaien, bleef Rijkswaterstaat nog lange tijd loyaal. In het proefschrift 'Achter de Bres, De Rijkswaterstaat in oorlogstijd' - waarop de Leids chendammer A. Waalewijn van daag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd - rijst geen he roïsch beeld op van de vader landse wegen-, bruggen- en dij kenbouwers. Hoewel bij Rijks waterstaat zeker geen sprake was van collaboratie - althans niet op grote schaal - werd er nogal eens stevig geschipperd. De dienst slaagde er weliswaar in om veel werk dat niet tot haar taak behoorde, af te wijzen «n protesteerde af en toe fel tegen maatregelen van de Duitsers. Als het er op aankwam echter, voerde ze die vaak toch maar uit. En ze traineerde soms, maar met mate. Dat Rijkswaterstaat zich zo voorzichtig opstelde, is niet het gevolg van overdreven loyali teit. De dienst probeerde vooral te voorkomen dat de bezetters NSB'ers of, erger nog, Duitsers in de leiding zou benoemen: zoals eerder was gebeurd bij overheidsinstellingen die te vaak dwars hadden gelegen. Het gevaar was dan immers groot dat de belangen van de be volking volkomen zouden wor den genegeerd. Een 'Hollandse' leiding kon bovendien nog pro beren om mensen en materieel, uit de handen van de Duitsers te redden. Arbeitseinsatz De toenmalige directeur-gene raal L. Wentholt heeft inder daad verschillende pogingen gedaan om de Duitsers op dit punt te dwarsbomen. Toen de Arbeitseinsatz werd afgekon digd - waarbij alle werkloze mannen naar Duitsland moes ten om in-de (oorlogs)industrie te werken - voerde hij een groot aantal waterstaatswerken ver sneld uit. Zo begon de aanleg van de Noord-Oostpolder (de NOP of, in de volksmond, het Nederlands Onderduikers Pa radijs), de verhoging van een aantal dijken rond de Biesbosch Dr.ir. L. Wentholt: hij maak te het de bezetter zo lastig mo- en de aanleg van enkele tunnels en sluizen. Later, toen de Ar beitseinsatz werd verscherpt en ook 'overtollig' overheidsperso neel zich moest melden, zette hij zo veel mogelijk mensen aan het werk om plannen uit te wer ken voor na de oorlog: tot in de tail en liefst met een enorm aantal varianten. Overigens mislukte dit beleid grotendeels. In de loop van 1942 legden de Duitsers de meeste bouwwerken stil, vorderden de machines en verscherpten de Arbeitseinsatz verder, zodat mensen - ook enige Waterstaat medewerkers - wel naar Duits land moesten vertrekken. Meer succes had Wentholt met het in standhouden van de dienst zelf. Alle pogingen van de bezetters om Rijkswaterstaat te ontman telen, wist hij af te wenden. Daarnaast slaagde bij erin om een grote hoeveelheid ijzer en staal, die Rijkswaterstaat in be heer had. lange tijd uit handen van de Duitsers te houden. De Duitsers, die deze spullen drin gend nodig hadden voor de bouw van de Atlantik Wall, wa ren daar woedend om. Mede hierom werden Wentholt en se cretaris-generaal Spitzen - die hem had gesteund - door Seyss- Inquart in 1943 ontslagen. Ove rigens sluit Waalewijn niet uit dat Wentholt en zijn secretaris generaal het ontslag bewust hebben uitgelokt, omdat ze de voortdurende ingrepen van de Duitsers zat waren. Wentholt werd opgevolgd door de NSB'er W. van der Veg- te; een vrij zwakke figuur die het, aldus één van de Water staat-medewerkers, niet slecht bedoelde, maar weinig te ver tellen had. Niet bij zijn superi euren,' maar ook niet bij zijn personeel. De Lekbrug bij Vianen in camouflagebeschildering. Op de achter grond de Prinses Beatrixsluis. (archieffoto) i in het groen het karwei hebben ge klaard. Het is nog steeds niet duide lijk of de tuinders een deel van de kosten van de militaire operatie moeten betalen. "Dat maakt hen ook niet zoveel uit. Zonder de hulp had het rapen nog weken en weken gekost". Hoewel er tienduizenden vier kante meter kas tegen de vlakte zijn gegaan, verwacht Langerak geen problemen voor de aanvoer op de veiling. "We hebben tweeduizend leden die hun produkten bij ons af zetten. Het stagneren van de aan- De militairen die zijn ingezet bij het glasrapen in tuinbouwgebieden gaan vrijdag weer terug naar hun kazernes. Het meeste glas is wel opgeruimd in de acht dagen dat de soldaten aan het werk zijn geweest. Minister R. ter Beek had aangeboden indien nodig de militairen langer in te zetten. Tijdens een overleg met het Landbouwschap gistermiddag werd evenwel duidelijk dat de tuinders het na vrijdag wel alleen af kunnen. voer van enkelen van hen zal geen invloed hebben op de prijszetting. Ook een tekort aan de een of andere soort bloem hoeft niet te worden verwacht". Op de tuinderij van Hogewoning zitten de vijftien soldaten nog steeds te rapen. De tuin biedt een wat vreemde aanblik. Aan de ene kant een keurig opgeruimd perk en aan de andere kant van het pad nog honderden scherven en scherfjes. Hoewel de soldaten nu al ruim een week bezig zijn is, althans op een enkeling na, de moed hen nog steeds niet in de schoenen gezakt. Die enkeling: "We moeten werk doen waar ze zelfs voor 100 gulden per dag niemand voor kunnen krij gen. Wij doen het voor 700 gulden in de maand. Gelukkig zijn de mensen hier wel erg aardig". De meerder heid van het het soldatenlegioen echter blijft erbij dat het ondanks stijve ruggen en ietwat gehavende handen leuk is eens wat anders te doen. Die verwondingen vallen trouwens alleszins mee. Bij Hoge woning is de EBHO-doos nog niet van de plank gehaald. Een leek zou denken dat met het opruimen van het glas het leed gele den is. Uit Hogewonings woorden blijkt echter dat het niet zo simpel ligt. "We blijven tot in lengte van ja ren last houden van glas in de grond. Je kunt nu eenmaal niet alles eruit halen. Bovendien moeten de meeste tuinders maar afwachten waneer de glaszetters komen. Zelfs al staan die morgen op de stoep, dan nog heeft iedereen ten minste enke le weken vertraging in de teelt opge lopen. Ikzelf zit nu tegen een lege kas aan te kijken. Vorige week ston den hier nog lelies klaar om te wor den geoogst. Het mag duidelijk zijn dat het een paar daagjes kost om weer zo ver te komen". Reünie 'Karei Doorman' VALKENBURG De oud-beman ningsleden van Hr Ms Vliegkamp schepen Karei Doorman houden op 20 april een reünie op het marine vliegkamp Valkenburg. Deelnemers aan de reünie kun nen zich laten registreren door een rijksdaalder over te maken op giro rekening 1218536 of bankrekening 598294554 (ABN Zwolle), beide ten name van Henk Mulder, Jasmijn straat 1 in Zwolle. Bij de betaling moeten dienstvak en jaar van plaat sing worden vermeld. 7 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Weinige jaren geleden beproef de men opnieuw, het eiland Ameland tot eene badplaats te maken. Het heeft echter ook nu niet mogen gelukken. Ten gevol ge daarvan zal eerstdaags de opstal van het destijds gebouw de nieuwe badhuis met den daarbij behoorenden inventaris in het openbaar worden ver kocht. - ATTENTIE S.V.P.! Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekking is ondergeteek- ende zoo vrij, naar aanleiding der advertentie van J. VERNAC, Firma A. GLADINE, voorko mende in een der vorige Nos., het geachte publiek bekend te ma ken dat hij bij J. VERNAC in de maand Dec. 1889 is ontslagen wegens gebrek aan werk. Hoog achtend, P. LAPORTE. Vijftig jaar geleden: Op den onbewaakten over weg te Bergentheim bij Ambt Hardenberg (Ov.) is gistermid dag omstreeks drie uur een droe vig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen het leven hebben gelaten en twee anderen perso nen zijn gewond. Op den over weg werd de auto, waarin de fa milie Helleman reed, gegrepen door den trein, die van Zwolle naar Coevorden reed. De be stuurder had even daarvoor nog het voertuig verlaten, teneinde na te gaan of hij veilig kon pas- seeren. Daarbij had hij den mo tor afgezet en naar alle waar schijnlijkheid is dat het gezel schap noodlottig geworden, want nadat hij zich overtuigd had dat er geen trein in aantocht was, had de chauffeur enkele oogenblikken noodig om den mo tor weer warm te laten loopen. De familie Helleman keerde terug van de begrafenis van een 18-jarigen zoon.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15