TAD LEIDEN Passantenhaven aan Beestenmarkt Verdeeldheid over keuze verwarming in Slaaghwijl LEIDSCH ÜS DAGBLAD WÊmSBÊMÈ 'Annexatie Voorschoten, Oegstgeest en Leiderdorp levert elf miljoen op' Blauwpoortsbrug wordt opgeknapt Eerste trimroute officieel geopend s WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 LWG wil gemeente 'Groot Leiden' LEIDEN Annexatie door Lei den van Leiderdorp, Voorscho ten en Oegstgeest levert die vier gemeenten een bedrag op van elf miljoen gulden per jaar. Dit blijkt uit berekeningen van de partij Leiden Weer Gezellig (LWG). Het punt van de samenvoeging is onder het motto 'LWG, grens verleggend' opgenomen in het verkiezingsprogramma van de plaatselijke politieke partij. "Ter wijl in Europa grenzen verdwij nen, het Gordijn aan flarden scheurt en de Muur wordt omge hakt, is de Leidse regio een ver deeld huis. Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten zijn één aaneengebouwd gebied, maar het zijn vier aparte gemeen ten waartussen de verdeeldheid en het eigenbelang hoogtij vie ren", aldus het partijprogramma. Hoewel het punt ludiek wordt gebracht, is het volgens fractie- assistent Jacques de Coo wel de gelijk serieus bedoeld. "De ge meenten botsen nog wel eens of nemen beslissingen die strijdig zijn met het belang van een ander. Voorschoten weigerde onlangs bij te dragen aan de Wedde-tun- nel, terwijl daarvan ook Voor schotenaren profiteren. Oegst geest doet nu moeilijk over de be bouwing van de Broek- en Si- montjespolder en Leiderdorp bouwde een nieuw zwembad ter wijl aan de overkant van De Zijl een zwembad in Leiden ligt. Bo vendien is het financieel gunstig voor de gemeenten om samen te gaan". De Coo begrijpt ook wel dat de beslissing over annexatie niet bij Leiden ligt. "Maar we kunnen als gemeente Leiden deze zaak wel aankaarten bij Binnenlandse Za ken". Door samenvoeging zou een stad ontstaan van 170.000 inwo- ner§. Aan een gemeente met dat inwonertal is een veel hogere uit kering uit het gemeentefonds ver bonden. in totaliteit elf miljoen hoger aan nu het geval is. De nieuwe gemeente is dan wat om vang betreft te vergelijken met Groningen. Qua oppervlakte is 'Groot Leiden' zelfs nog vier hec tare kleiner dan Groningen. LWG heeft bij de berekeningen nog geen rekening gehouden met de besparingen die worden be reikt door vermindering van het aantal bestuurders. Als de nieuwe gemeente wordt gevormd kun nen er 55 raadsleden naar huis worden gestuurd, van wie er 12 wethouder zijn. De nieuwe ge meenteraad bestaat net als de Leidse uit 39 leden, bovendien worden er drie burgemeestersala rissen uitgespaard. Worden ook nog de kosten van drie gemeente secretarissen meegerekend, dan wordt op de post 'Bestuur' bijna drie miljoen gulden bespaard. De gemeenteraad van de nieu we gemeente zou er - op grond van de raadsverkiezingen van 1986 anders uitzien dan de huidi ge Leidse raad. De PvdA zou over 13 zetels beschikken, de WD over 10, het CDA krijgt 10 zetels en D66 3. Ook wordt er een plaats ingeruimd voor Groen Links (3 zetels). Leiden Weer Gezellig ver werft in de nieuwe gemeenteraad geen zetel... Elf partijen doen mee aan Leidse raadsverkiezingen LEIDEN - Elf partijen strijden in Leiden om de 39 zetelè in de ge meenteraad. Behalve de zeven zit tende partijen hebben ook De Groe nen, Leefbaar Leiden, de Anti Af pak Partij en SGP/RPF/GPV zich ingeschreven voor de verkiezingen die op 21 maart worden gehouden. In tegenstelling tot vier jaar geleden doet de Centrumpartij (Partij Jan maat) dit keer niet mee in Leiden. Officieel beslist het hoofdstem bureau vrijdag over de geldigheid van de kandidatenlijsten, maar uit een eerste, ambtelijk onderzoek bleek dat op dat punt geen proble men zijn te verwachten. Donderdag worden de lijstnummers vastge steld. De zittende partijen (PvdA, WD, CDA, Groen Links, D66, Soci- alistiese Partij en Leiden Weer Ge zellig) krijgen een nummer toege wezen op basis van het aantal raads- zetels dat ze nu hebben. De vier nieuwe moeten loten om de num mers acht tot en met elf. LEIDEN - De gemeente wil in het water bij de Beesten markt een passantenhaven aanleggen. Bij dit plan dat totaal ongeveer 3 miljoen gulden kost, is restauratie en weer beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug in begrepen. In een passanten haven kunnen pleziervaar. tuigen van toeristen enkele dagen liggen. De kans is groot dat de gemeente voor dit plan anderhalf miljoen gul den subsidie van het ministerie van economische zaken krijgt. Leiden wil met dit plan de bereikbaarheid van de binnenstad voor watertoeris me vergroten. Foto-expositie waterwinning in Juigalpa LEIDEN - De foto-tentoonstelling 'Water winnen in Juigalpa' wordt vrijdag 9 februari geopend door wethouder Van Dongen. De exposi tie, die is gemaakt door fotograaf Bob van Winden, gaat over de aan leg en het gebruik van de water voorziening in Juigalpa. Leiden heeft samen met Den Haag de aanleg van een waterlei ding in deze stad gesteund. Om de slechte drinkwatervoorziening te verbeteren, zijn verschillende nieu we putten aangeboord en aangeslo ten. Hierdoor is de produktie van schoon drinkwater verdubbeld. Ook is het distributiesysteem gere pareerd en uitgebreid met openbare waterkranen. 'Water winnen in Juigalpa' geeft een beeld van de verschillen en overeenkomsten tussen de watersi- uatie in Juigalpa en Den Haag. De tentoonstelling die hiervoor in het Museon in Den Haag stond opge steld, is de hele maand februari te bezichtigen in de hal van het stad huis. De Blauwpoortsbrug bevindt zich nu in een slechte technische staat. De bedoeling is om de brug te restaureren en weer beweegbaar te maken. Hierdoor kunnen ook grote re boten vanuit het Galgewater aan leggen in de passantenhaven. Het opknappen van de brug kost zo'n 2,5 miljoen gulden. Voorts wordt in de buurt van de brug het water die per gemaakt. De gemeente wil dat in de buurt van de rondvaartboot van Slinger land aanlegplaatsen komen. Dat deel van de kade moet dan worden gereconstrueerd zodat er een wan delpromenade ontstaat en bezoe kers van de boot makkelijk op de Beestenmarkt kunnen komen. Voor de andere kant van de stad, aan de Haven, moet er aanvullende voorzieningen komen zoals een wa- tertap, douches en een toiletgroep. Er is al drie jaar sprake dat op deze plaats een passantenhaven komt. Dit plan kan nog steeds niet worden uitgevoerd, omdat er problemen zijn met de ligplaats van de boten van rondvaartbedrijf Slingerland. Het toegankelijk maken van de waterkom bij de Beestenmarkt, wordt gedaan in kader van het plan om Leiden geheel doorvaardbaar te maken. Voor dit plan heeft de ge meente al eerder tevergeefs ge tracht subsidie te krijgen. Volgens de gemeente zit dit deel van de stad toeristisch gezien sterk in de lift en- is de komst van een haven een aan winst. Daarnaast is Leiden een be langrijk knooppunt voor het water toerisme in noordelijk Zuid-Hol land. Reden genoeg om voor dit plan een subsidie aan te vragen. De financiering van het deel van de gemeente gebeurt door het naar voren halen van de restauratie van de Blauwpoortsbrug. Deze brug zou pas over enkele jaren opge knapt worden. Door het eerder uit geven van het geld kan een extra subsidie worden verkregen bij het ministerie van economische zaken. Zonder deze subsidie is het weer be weegbaar maken van de Blauw poortsbrug financieel onhaalbaar. Ambtenaren schatten de kans dat Leiden de anderhalf miljoen subsi die krijgt, erg hoog in. De provincie die over de subsidie-aanvraag moet adviseren, heeft de stad bovenaan de lijst geplaatst. Bovendien heeft grootste concurrent en de nummer twee op de lijst, Rotterdam, al vaker de subsidie gekregen. Wanneer Lei den de subsidie krijgt, starten de werkzaamheden waarschijnlijk nog dit najaar. Huiskamerproject Roomburgh van start LEIDEN - Verzorgingscentrum Roomburgh aan de Zaanstraat is onlangs begonnen met een huiska merproject voor bewoners die gees telijk achteruit zijn gegaan. Deze mensen kjannen niet doorstromen naar inrichtingen die daarvoor zijn ingericht. Voor dergelijke zogehe ten psycho-geriatrische huizen, be stemd voor demente patiënten, zijn nu wachtlijsten van 2 jaar. In het huiskamerproject dat Roomburgh samen met Rustenb- orch uit Oegstgeest is begonnen, krijgen eigen bewoners en thuiswo nende bejaarden dagverzorging. Dit heeft tot doel de geestelijke achter uitgang te vertragen of tot staan te brengen. Voorverkoop voor concerten Bowie Fietser breekt neus bij botsing LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar heeft gisteren een gebroken neus opgelopen bij een botsing op het fietspad langs het Schuttersveld. Toen de man daar fietste stak plot seling een tegemoetkomende fiet- ster (15) over om de Rijnsburgersin- gel op te rijden. De twee botsten op elkaar waarbij de man zo ongeluk kig ten val kwam dat hij zijn neus brak. Het meisje, eveneens uit Lei den, liep een hoofdwond op. Beiden hebben zich onder doktersbehan deling laten stellen. LEIDEN - De bouw van het kantorencomplex Leidsche Schouw aan de Plesmanlaan, nabij Holiday Inn, is onlangs begonnen. De gemeente Leiden heeft vorig jaar een bouwvergunning afgegeven, na lang daarover getwij feld te hebben. Het gebouw dat zo'n 10.000 vierkante meter gaat omvatten, is voor een groot deel reeds verhuurd. Een aanzienlijk deel van het pand dat zeven verdiepingen krijgt, wordt verhuurd aan verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden. Een an dere huurder is Surtronics, een nieuw bedrijf dat met ongeveer 70 mensen naar Leiden komt. Daarnaast komen een accountantskantoor en make laardij Mens in het kantoorgebouw. Deze makelaardij regelt samen met Zadelhoff Makelaars uit Den Haag de verhuur van dit pand. Met verschil lende partijen wordt nog onderhandeld. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Zaterdag begint de voor verkoop bij de VW Leiden voor de twee concerten van David Bowie op 30 maart in Ahoy in Rotterdam en 18 augustus in het Goffert-stadion in Nijmegen. Om zaterdag een stormloop bij het VW-kantoor te voorkomen, zijn vanaf vandaag vol gnummers te krijgen, waarmee men zaterdag binnen bepaalde tijdsblokken concertkaarten kan kopen. Zonder volgnummer zal de VVV geen kaarten verkopen. Het bezit van een nummer is overigens geen garantie voor een toegangs kaart, omdat het aanbod beperkt is. Bowie zou aanvankelijk alleen een concert geven in Rotterdam, maar Mojo concerts maakte giste ren bekend dat hij wegens de grote belangstelling een extra openlucht concert zal geven in Nijmegen. Bowie's concerttournee, de 'Gre atest Hits Tour 1990', begint in maart in Canada. De band van Da vid Bowie bestaat uit Adrian Belew op gitaar, Rick Fox op keybords, Michael Hodges op drums en Erdel Kizilcay op bas. Gemeente: geen hogere prijs voor oud papier LEIDEN Hoofdcommissaris Mostert heeft gisteren de eerste trimroute in Leiden geopend bij het veld van korfbalvereniging Ons Ei land. Het is de eerste van drie trim- routes die zijn uitgezet. De parcour- sen zijn aangegeven met gele pijlen. Ook zijn er borden waarop het start punt is vermeld. De 'gele routes' zijn de zogenaam de winterparcoursen. De straten en wegen waarover de trimmers lopen; zijn alle verlicht. Binnenkort wordt er begonnen met het aangeven van 'blauwe routes', de zomerparcour- Het uitzetten van de trimrondjes is een idee van de Leidse hardloop vereniging Roadrunners. De start van de drie parcoursen die nu wor den aangegeven, is steeds bij een kantine van een sportvereniging. Het zogenaamde 'Morsrondje' en het 'Stevenshofrondje' beginnen bij het clubhuis van voetbalvereniging Docos aan de Haagse Schouwweg; het 'Zuidwestrondje' gaat van start bij Ons Eiland aan de Brahmslaan. "Het gaat om de bekende rondjes die nu al door joggers worden afge legd", zegt Tjeerd Scheffer, de voor zitter van de Roadrunners. Hij benadrukt dat iedereen van deze rondjes gebruik kan maken. "De nadruk ligt op het openbare ka rakter van de parcoursen. Ik heb al gehoord dat er huisvrouwengroep jes zijn opgericht die onze routes gaan gebruiken". Scheffer voorspelt dat Leiden over een halfjaar vol ligt met derge lijke 'rondjes'. "En als andere vere niging van ons initiatief horen, lig gen er binnenkort in andere steden ook van deze routes. Er zijn twintig andere Roadrunners clubs in Ne derland, maar nergens zijn nog der gelijke parcoursen afgezet". r beweegbaar wordt. Daarachter het v Bewonersenquête geeft geen duidelijk beeld In de Slaaghwijk wijze waarop de woningen in de bestaat verdeeldheid over de toekomst moeten worden ver warmd. Dat leidt er mogelijk toe dat een aantal woningen in die wijk wordt aangesloten op stadverwarming, terwijl een an der deel van de wijk nieuwe ver warmingsketels krijgt. De hui dige ketels dateren van begin jaren zeventig en zijn hard toe aan vervanging. Volgens directeur A. Lepelaar van woningbouwvereniging De Sleu tels is dit een reële mogelijkheid nu uit een bewonersenquête naar vo ren is gekomen dat voor geen van de drie mogelijke verwarmings bronnen (stadsverwarming, stan daard ketels en hoogrendementske tels) een overduidelijke meerder heid bestaat. In de enquête werd huurders gevraagd een voorkeur aan te geven voor een verwarmings systeem dat de huidige ketels kan vervangen. De vragenlijst is opge steld door de woningbouwvereni gingen WVL en De Sleutels, die sa men 1287 woningen beheren in de Milanenhorst, Buizerdhorst, Val kenhorst, Kiekendiefhorst en de Havikhorst. Ongeveer 870 huurders hebben de enquête-formulieren ingevuld, hetgeen neerkomt op een reactie percentage van 68 procent. Lepe laar is hierover zeer tevreden. "Het gaat hier om een zeer ingrijpende keuze, bewoners en woningbouw verenigingen zitten er voor jaren aan vast. Daarom is het van belang dat zo veel mogelijk mensen mee praten". De uitslag maakte duide lijk dat 35 procent van de bewoners de ketels wil vervangen door soort gelijke nieuwe exemplaren en dat 23 procent kiest voor stadsverwar ming. De hoogrendementsketels zijn uit beeld als toekomstige ver warmingsbron. Voor deze mogelijk heid koos slechts 9 procent van de ondervraagden. De Sleutels en de WVL gaan bin nenkort overleggen over de conse quenties van deze uitslag. Volgens Lepelaar is er een opvallend ver schil in voorkeur tussen de bewo ners van de hoogbouw en die van de maisonnettes. In de fiats is onge veer de helft van de huurders voor stander van stadsverwarming, in de laagbouw wordt massaal gekozen voor nieuwe ketels. Lepelaar sluit daarom niet uit dat een gescheiden keuze wordt gemaakt. Dit zou bete kenen dat de flats op de stadsver warming worden aangesloten en de maisonnettes nieuwe ketels krij gen. Lepelaar wil dit bespreken in vergaderingen met de WVL, die binnenkort op de agenda staan. Als alles volgens plan verloopt wordt aan het eind van de maand een be sluit genomen over de nieuwe ver warming. Indien voor één of meer com plexen wordt gekozen voor stads verwarming betekent dit dat de hui dige ketels mogelijk tot 1992 moe ten blijven draaien. Eerder kan de stadsverwarming volgens het ener giebedrijf niet functioneren. Lepe laar verwacht dat de huidige ketels het tot die tijd nog wel uithouden. Indien wordt gekozen voor nieuwe ketels als verwarmingsbron kan de vervanging eerder rond zijn, moge lijk zelfs voor het eind van dit jaar. Overigens werd in dezelfde en quête ook gevraagd hoe de bewo ners de huidige verwarmingsme ters willen laten vervangen. De uit komst van deze enquête gaf een dui delijke voorkeur te zien voor de ver dampingsmeters. 46 procent van de huurders koos voor dit alternatief. De mogelijkheden van elektroni sche meters en helemaal geen me ters werden massaal weggestemd. Hiervoor koos respectievelijk slechts 17 en 3 procent van de bewo ners. De verdampingsmeters wor den zo snel mogelijk geplaatst. De kosten ervan zijn afhankelijk van het aantal kamers in een woning. Een huurder van een éénkamerwo ning gaat 15 gulden per jaar betalen, voor een vier-kamerwoning wordt 30 gulden gevraagd. LEIDEN De gemeente Leiden heeft geen geld om sportverenigin gen een hoger garantiebedrag te ge ven voor oud papier. Leiden vult de prijs voor een kilo oud papier aan tot 6 cent per kilo, de marktprijs ligt nu iets boven de 5 cent. Met de re giogemeenten is geprobeerd om een garantiebedrag van 8 cent af te spreken, zoals de gemeente Oegst geest dit nu al hanteert. Vorig jaar werd er in Leiden 1,5 miljoen kilo oud papier opgehaald. Dat kostte Leiden dus ongeveer 15.000 gulden. Als er een hogere ver goeding wordt gegeven bestaat bo vendien de kans dat de verenigin gen meer papier gaan ophalen en dat er dus nog meer geld door de ge meente in het project moet worden gestoken. 'Louise' regionaal steunpunt Spaans LEIDEN - De Louise de Coligny scholengemeenschap wordt met in gang van komend schooljaar regio naal steunpunt voor het vak Spaans. Op maandag 19 februari is de officiële ondertekening van een overeenkomst met de Spaanse overheid. De onderwijsattaché van Spanje, J.L. Hernandez Marco, en wethouder Van Dongen van onder wijs geven die middag tevens een toelichting op de ontwikkeling van de Spaanse taal. De leerlingen van de school kunnen de komende ja ren Spaans in het examenpakket opnemen, waarbij deze taal een ver gelijkbare positie inneemt als Frans en Duits. Vernielingen bij inbraak in woning LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van inbraak en vernieling in zijn woning aan de Middelweg. De man kwam maandagavond thuis toen hij ont dekte dat zijn voordeur was inge trapt. Hij mist onder meer een tele visietoestel met toebehoren, een au- diotoren, langspeelplaten, cassettes en een halsketting. Ook was zijn bank stuk gesneden. Het is de poli tie nog niet bekend voor hoeveel geld de man schade heeft opgelo pen. Roadrunners, Tjeerd Scheffer. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13