Sharon wil Egypte niet bij overleg De grootste Giant Suzuki. De nieuwe Swift Sedan. Stakingen in Azerbajdzjan Blokkade import textiel Derde Wereld verdwijnt Positieve actie werkt voor vrouwen' WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 E".:-: .:m»=M.^i 11 \mm PAGINA 11 MOSKOU (Rtr) - In de Sovjetrepu- blek Azerbajdzjan is het gisteren opnieuw onrustig geweest nadat Moskou vorige maand troepen stuurde om de etnische onrust te beëindigen. Het regeringsblad Izvestia meldde dat er opnieuw werd gestaakt en dat tram- en bus banen in de hoofdstad Bakoe wer den geblokkeerd. De stakingsactie trof ruim veertig procent van de ondernemingen, al dus het blad. Ook werden militairen aangevallen. Volgens Izvestia werd zondagavond vanuit een rijdende auto nog geschoten. De berichten duiden erop dat het leger nog steeds de situatie niet meester is na de po- -De treinen in de republiek reden gisteren niet en in diverse steden was het onrustig. In Agdasj, 200 ki lometer ten westen van Bakoe, de monstreerden 10.000 mensen voor vrijlating van leden van het nationa listische Volksfront die door leger- troepen waren opgepakt. In Gjand- zja (het voormalige Kirovabad) wer den pamfletten verspreid waarin werd opgeroepen tot stakingsac ties. Leerstoel polemologie bedreigd GRONINGEN (GPD) - De leer stoel polemologie (wetenschap van oorlog en vrede) van de bekende hoogleraar Hylke Tromp aan de Universiteit van Groningen dreigt te verdwijnen als gevolg van het be sluit van de faculteitsraad Rechten om drastisch te bezuinigen in de ja ren 1990-1994. De faculteit erkent het belang van het vak polemologie, maar wil wel het grootste deel van de opgelegde bezuinigingen verwerken door hal vering van het aantal personeelsle den. Tromp zou wel kunnen blijven als hoogleraar als andere faculteiten meebetalen. Aangezien in de pole mologie een aantal vakgebieden is samengeperst - geschiedenis, eco nomie, sociologie, rechten, interna tionale betrekkingen - is het vol- Lezers Schrijven gens de faculteit redelijk dat deze studiorichtingen een deel bijdragen in de kosten van het hoogleraar schap. Veel studenten uit de genoemde studierichtingen doen bij het inter nationaal vermaard Polemologisch Instituut een bijvakstudie. Maar het is de vraag of andere faculteiten mee willen betalen omdat ze zelf krap bij kas zijn. Tromp zelf zegt niet verbaasd te zijn, omdat de discussie over bezui nigingen al langer gaande is. Hij be nadrukt het belang van de studie in Groningen: "Elders valt de vredes- wetenschap tussen wal en schip omdat dit vak aan allerlei facultei ten is gepakt en er, al puntje bij paaltje komt, geen faculteit de hand voor in het vuur wil steken". Ayaz Moetalibov, zei tijdens de bij eenkomst van het Centrale Comité in Moskou dat de partij geen con tact meer heeft met de Azeri's, om dat zij geen oog had voor de plaatse lijke belangen. Het onvermogen van de partij om op te komen voor de lokale belangen heeft de autori teit van de plaatselijke partij-orga nen veel schade berokkend en cre ëerde een vacuüm tussen de partij en het volk, zo zei hij. Moetalibov beschuldigde Moskou ervan dat de overheid bij haar benadering van informele organisaties geen onder scheid kon maken tussen echte de mocraten en nationalisten in Azer- "bajdzjan. Geheugensteun maakt pincode minder geheim AMSTERDAM (GPD) - Uit het geheugensteuntje dat sommige banken aan rekeninghouders verstrekken is de pincode voor anderen vrü gemakkelijk te ach terhalen. Schriftkundigen en een computer-expert achter haalden bij een onderzoek in op dracht van FNV Magazine 20 van de 100 pincodes die in de hun voorgelegde 'memory- cards' verborgen zaten. Het geheugensteuntje bestaat uit een kaartje ter grootte van een bank- of giropas. Aan de hand van een codewoord dat voor de eigenaar gemakkelijk te onthouden is, kan de pincode worden teruggevonden uit reek sen cijfers die de rekeninghou der zelf op het kaartjes moet in vullen. Volgens de onderzoekers wor den mensen bij het invullen van de juiste pincode op de me- morycard een beetje zenuwach tig, omdat de code beslist ge heim moet blijven, zich concen treren op het juiste vakje en op de goede schrijfbeweging. Dat kan een reden zijn dat mensen harder gaan drukken op hun pen of juist zachter of onregel matiger. Het is vrij eenvoudig voor buitenstaanders om uit dat afwijkende schrift de nummers te reconstrueren. Belastingdienst hanteert te hoog huurwaardeforfait DEN HAAG (GPD) - De belasting dienst hanteert bij berekeningen over het inkomen van belastingbe talers een huurwaardeforfait van 2,3 procent, ook al heeft de Eerste Ka mer daarmee nog niet ingestemd. Het is zelfs zeer de vraag of de Se naat akkoord zal gaan met een ver dere verhoging van het forfait dat op 1 januari al omhoog ging van 1,3 naar 1,8 procent. De Tweede Kamer is weliswaar in december 1989 ak koord gegaan met een huurwaarde- forfait van 2,3 procent, maar de Eer ste Kamer heeft daar grote bezwa ren tegen. Gekkenhuis Op 21-l-'90 las ik in deze krant een artikel genaamd 'Zulke beentjes zie je niet in Europa, dacht ik altijd', ge schreven door Jos Steehouder, wat me sindsdien niet meer heeft losge laten. Het artikel ging over het 'gek kenhuis' in Roemenië - Riül Vadu- lui. Tot nu toe las ik hierover in mijn dagblad geen reacties in de rubriek 'Lezers schrijven'. Waarschijnlijk zijn we in West Europa reeds zo ver, dat we ook dit soort ellende voor kennisgeving aannemen en over gaan tot de orde van de dag. Mijn vraag is nu, moeten we dat als be schaafde mensen dan maar zo laten doorgaan? De Nederlandse psychi atrie heeft een goede naam in de we reld, dacht ik. Het is daarom onver draaglijk te worden geconfronteerd met zulke onmenselijke toestan den. Ik roep dan ook mensen op om blijvende verbetering te bewerk stelligen voor de patiënten van het gekkenhuis in Roemenië. Ik denk daarbij aan mensen die, net als ik, werkzaam zijn of zijn geweest in een psychiatrische inrichting. Mis schien kunnen we een comité op richten, want als de Roemenen het zelf te druk hebben met andere din gen, zoals het eind van bovenge noemd artikel suggereert, moeten anderen zich om het lot van de me demens bekommeren. (door de redactie ingekort) Willem Zilverentant sr. van den Woudestraat 47 2361 VP Warmond Bijna-dood-ervaring Het artikel 'Op de grens van leven en dood' deed bij mij de ervaringen herleven, die ik in 1977 en in 1988 heb opgedaan. Er gingen deuren open en ik kwam in een prachtige omgeving van ongekende rust en beeldschone kleuren. Ik ontmoette er mijn ou ders en mijn broer, maar zij duwden mij als het ware terug en wilden mij niet bij zich houden. Een ervaring om nooit te vergeten! Weer bij mijn positieven geko men dacht ik: er moet wat bestaan; ik ben daar even geweest en een ding is zeker: dood gaan is niet erg. Ik heb er ook wel over gepraat,en men luisterde wel, maar men kon het toch niet vatten. Of... men vond het een mooi fantasieverhaal! Het is een goede zaak dat er nu een stichting is opgericht. Het is een goede zaak dat er nu de gelegenheid bestaat om met geestverwanten ge dachten uit te wisselen. W. Harmsen-Visser Brederodestraat 36 2332 BB Leiden. Maatregelen tegen Palestijnen JERUZALEM (AP/DPA/Rtr) - De Israëlische minister van industrie Ariel Sharon vindt dat Egypte moet worden uitge sloten van onderhandelingen over vrede in het Midden- Oosten, omdat het land naar zijn zeggen de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO steunt. Besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Israël en Egypte over verkiezingen in de bezette gebieden zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. "Ik zie geen reden waarom Egypte bieden. Ook gisteren besloten de 1 belangrijke factor in de onder- betrokken ministers dat overleg moeten worden. r onbepaalde tijd op te schorten, Egypte is geen objectief land. Egyp- omdat "de huidige situatie te staat volledig achter de politieke contacten en bilateraal overleg ver- standpunten van de terroristische eist". organisatie PLO". Sharon, leider van de zogenoemde hardliners in het rechtse Likud-blok, zei dat gis teren kort nadat hij en premier Yit zhak Shamir hadden besloten vergadering vi voor vandaag, standpunt zou worden bepaald i Een rabbi brengt het in de Israëlische vlag gewikkelde lichaam var fers van de aanslag op de toeristenbus, naar haar laatste rutsplaats i De Egyptische chauffeur van de onder vuur genomen bus met Israë lische toeristen is voor verhoor in hechtenis genomen. Hij wordt er van verdacht te hebben samenge- het Likud-blok werkt met de gemaskerde mannen i definitief die de bus aanvielen met automati sche wapens en handgranaten, zo zake het Israëlische vredesplan, uit hebben Egyptische kranten van- te stellen tot maandag. Ze deden dat daag bericht. De politie in Egypte kunnen wel degelijk verbeteren 7 aanleiding van de aanslag die heeft ontkend dat een Palestijn is door middel van het gebruik van ROTTERDAM (GPD) - De kansen op de arbeidsmarkt zondag in Egypte werd gepleegd op aangehouden in verband met de programma's bus Israëlische toeristen. De uitgestelde vergadering zal naar verwachting een confrontatie opleveren tussen de haviken en de betrokkenheid, meer gematigde leden van het Li kud-blok over het voorstel van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken James Baker dat be oogt een Israëlisch-Palestijnse dia loog op gang te brengen. Het voorstel houdt een ontmoe ting in van de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Sta ten, Israël en Egypte om besprekin gen tussen Israël en de Palestijnen op gang te brengen over het houden van verkiezingen in de bezette ge- r positieve actie i aanslag, maar bevestigde dat een bedrijven. Ondernemers, onderne- paspoort is gevonden van een van mingsraden of werkgevers- en de daders, dat duidt op Palestijnse werknemersorganisaties moeten betrokkenheid. wel zelf het initiatief nemen voor In de bezette gebieden zijn nieu- zo'n pakket maatregelen om zowel we maatregelen tegen de Palestijn- de instroom als doorstroom van se inwoners getroffen. Ook de hui- vrouwen te bevorderen. Steun voor zen van Palestijnen die met stenen positieve actie bij allerlei verschil- hebbën gegooid worden voortaan lende organisaties bij wijze van collectieve straf dicht- de voor succes. gemetseld. De directie van de cen trale gevangenis in Gaza heeft giste ren bepaald dat alle advocaten van gevangenen die al tot gevangenis straffen zijn veroordeeld geen toe stemming meer krijgen om de ge- vangenen te bezoeken. Deze conclusie trekt de commis sie Vrouw en Arbeid van de Sociaal- Economische Raad (SER) in een unaniem ontwerp-advies aan de mi nister van sociale zaken en werkge legenheid. Het is een reactie op een nota over het onderwerp van het ka binet, waarin de regering aankon digt in principe voor een periode van vier jaar bepaalde kosten bij het opstellen of uitvoeren van positieve actieprogramma's in bedrijven fi nancieel te belonen. De kabinetsno ta vermeldt ook dat de overheid als grote werkgeefster het goede voor beeld wil geven. Alle departemen ten zullen in 1991 een programma voor positieve actie moeten gebrui ken. Het ontwerpadvies van de SER, dat 16 februari zal worden vastge steld, vindt dat op eigen initiatief overeengekomen beleid voor posi tieve actie in ondernemingen inder daad een nuttig kan zijn om de posi tie v GENÈVE (IPS) -' Het akkoord dat Westerse industrie-landen be schermt tegen import van goedko pe textiel uit de Derde Wereld heeft zijn langste tijd gehad. Japan heeft gisteren bij de handelorganisatie GATT voorgesteld het zogeheten 'multivezelakkoord', dat jarenlang de woede heeft gewekt van de ont wikkelingslanden, niet te verlen gen. Eerder hadden ook de Verenig de Staten en de Europese Gemeen schap voorgesteld om de hele tex tielhandel geleidelijk vrij te laten. Landen die textiel invoeren mo gen vanaf juli dit jaar als het ak- Tsj echoslowakij e mag meedelen in Nederlandse steun DEN HAAG (GPD) - Behalve Hongarije en Polen moet ook Tsjechoslowakije in aanmerking wikkelingslanden komen voor de 87 miljoen gulden die de Nederlandse regering be schikbaar heeft voor hulp aan Oost- Europa. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is daar voorstander van, maar meent dat de 44 OESO-landen het definitieve be sluit moeten nemen over hulpverle ning aan Tsjechoslowakije. De 44 rijke landen vergaderen aan het eind van de maand in Brussel over steun aan Oosteuropese lan den. De 87 miljoen die Nederland beschikbaar heeft, zal deels via de binnenkort op te richten Europese bank voor wederopbouw en ont- koord afloopt tot het eind van de eeuw een overgangsregeling toe passen. Vanaf het jaar 2000 moet de handel in textiel dan volledig onder de regels van de Algemene Af spraak inzake Tarieven en Handel (Gatt) vallen, regels die handelsbe perkingen verbieden. De maximale toegestane beperking wil Japan in de loop van de jaren negentig ver kleinen. De Derde Wereld is blij met de af schaffing van het MVA, maar vindt dat de overgangsperiode wel erg lang duurt. Dit betekent dat de uit voer van textiel en kleding nog tot de eeuwwisseling aan beperkingen onderhevig is, terwijl de ontwikke lingslanden al lang voor die tijd con cessies moeten doen aan de rijke landen. Het akkoord werd in 1974 opge steld om de textielproducenten in de rijke landen te beschermen te gen het grote aanbod van goedkope textiel uit de Derde Wereld. De ont- hebben altijd krachtig geprotesteerd tegen het akkoord, dat ze als een oneerlijke inbreuk zien op de vrijhandel. i vrouwen op de arbeidsmarkt wmrTnhDl0H rprhpiprpn wikkeling worden besteed i ander deel direct door Neder land. Oosteuropese landen komen al leen in aanmerking voor (financië le) hulp uit het Westen als duidelijk is dat zij zich ontwikkelen in de richting van een pluriforme demo cratie, een markgerichte en respect voor de rechten var Omdat Tsjechoslowakije te verbeteren. Initiatiefnemers moeten echter wel de ruimte krij gen om het programma zelf in te vullen. Daarbij valt te denken aan het doorlichten van functie-eisen, ver andering van de selectie-procedure, gerichte werving, wijziging van ar beidsomstandigheden en/of werk tijdenregeling, het stimuleren van deeltijdarbeid ook in hogere func- ^llluai - J-, I die voorwaarden voldoet, komt het ties, het scheppen van gelijke loop baankansen, bevordering van deel- n opleidingen, het voorko- men van uitstroom, het aantrekken van herintreedsters en aanbod van kinderopvang. land volgens een woordvoerder het ministerie van buitenlandse za- aanmerking voor westerse hulp. De VS hebben gisteren al een hulpplan voor dat land gepresen teerd. 'In Bulgarije geen politieke gevangen' SOFIA (DPA/RTR/AFP) - Bulgarije heeft geen politieke gevangenen. Minister van binnenlandse zaken Atanas Senerdziev van Bulgarije maakte dit gisteren bekend na ver wijten van de oppositie dat de staatsveiligheidsdienst nog niet zou zijn afgeschaft. "Er is een nieuwe organisatie met een drastisch inge krompen budget. De oude veilig heidsdienst bestaat niet meer", al dus Senerdziev. "Het telefoon- en briefgeheim wordt gerespecteerd". Voor spionage en terrorisme maak te de minister een uitzondering. Premier Andrej Lukanov bood de oppositie gisteren aan bij alle be langrijke onderwerpen om haar me ning te vragen. Zijn herhaalde ver zoek om aan een interim-regering deel te nemen, wees de oppositie opnieuw af. De Unie zegt de parle mentsverkiezingen van mei te wil len afwachten. Er is nu een Suzuki Swift die niet alleen ruimte biedt aan een flink gezin, maar ook aan de flinke koffers die zo'n gezin van tijd tot tijd wenst mee te voeren. mooiste onderdeel van de Swift Sedan vindt u onder de motorkap. Speciaal voor de Swift Sedan GLX werd een revolutio naire 1.6 liter 16 kleppen injectie-motor ont- ER !S AL EEN SWIFT SEDAN GL VANAF f 22.995.- (EXCL. AFLEVERINGSKOSTEN). PRIJS- EN SPECIFICATIEWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN AFGEBEELD DE SWIFT 16 GLX Auto Meer B.V., Hoge Rijndijk 4, Leiden, 071-125259 Autocentrum Van Egmond, Langevaart IA, Rijns burg, 01718-22911 (sub-dealer) Auto Meer Katwijk, Ambachtsweg 9A, Katwijk, 01718-31925 (sub-dealer) B.V. Garage De Gouden Leeuw, Veurseweg 180, Voorschoten, 01717-2814 Auto Bakker, Industriekade 16a, Sassenheim, 02522-11336 auto. We Hopen dat u als u de foto van de Swift Sedan bekijkt het met ons eens bent dat we hier van 'n elegante, stijl volle auto kunnen spreken. De indruk van formaat en ruimte die de carrosserie uitstraalt wordt binnen volledig waar gemaakt In de Swift Sedan passen vijf vol- Sedan is er in drie uitvoeringen. Als GLX L6, GLX 1.6 automaat en als GL met een zuinige 1.3 injectie-motor met geregelde drieweg katalysator. En hoewel het met al die grootste Giants erg vol is in de show room, bent u van harte welkom om ze bij ons te komen bekijken. De nieuwe Swift Sedan is ruim 25 centimeter langer dan de Swift 5-deurs. wassenen zonder proppen en de achter bak meet 450 liter. Maar het grootste en wikkeld, die fel maar tegelijkertijd soepel is, met z'n drieweg katalysator voldoet aan de strengste Amerikaanse milieu-eisen. En makkelijk te onderhouden, oerdegelijk, dus zeer betrouwbaar is. De nieuwe Swift De Suzuki Swift Sedan. En das geen gewone Swift met een aangelaste koffer bak. Maar een totaal nieuw ontwikkelde

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11