LEIDSCH DAGBLAD Staking dreigt in bouw NODIG! Egypte pakt Palestijnen op College B en W Leiderdorp gehalveerd Bonden sturen werkgevers ultimatum over 36 uur Gorbatsjov: dan politiek Vissers sceptisch over satellietcontrole eerst partij, hervormen DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39158 Prijs fl. 1,35 WD wil uitkering werkloze korten bij uitblijven reactie op oproep HILLEGOM WD-fractievoorzitter J. Voorhoeve wil dat werklozen die niet reageren op een oproep van het arbeidsbureau, direct een korting op hun uitkering krijgen. "Het is een vreemde zaak dat in de bollenstreek jaarlijks een nijpend gebrek aan arbeidskrachten bestaat, terwijl er in de onmiddellijke nabijheid tienduizenden werklozen als werkzoekend staan ingeschreven", aldus Voorhoeve. "Blijkbaar hebben velen geen belang stelling voor het aangeboden werk in deze sector". De liberale leider kwam gisteravond met zijn plan tijdens een verkie zingsbijeenkomst in hotel-restaurant Flora in Hillegom. Het VVD-Kamer- lid Linschoten zal het voorstel binnenkort indienen op een bijeenkomst van de vaste kamercommissie voor sociale zaken. Daarbij wordt gedacht aan een korting tussen de 5 en 10 procent op de uitkering, conform de mo gelijkheden die de gemeenten nu al hebben. Brand opslagtank olie op Moerdijk BREDA/MOERDIJK (ANP) - In een opslagtank met afgewerkte olie van het bedrijf Afvalstoffen Termi nal Moerdijk op industrieterrein Moerdijk is de afgelopen nacht om streeks twee uur brand uitgebro ken. Pas om kwart over elf vanoch tend was de brandweer de brand meester. In de tank was 170.000 liter afge werkte olie en watermengsels opge slagen. De afvalstoffen zijn afkom stig van de scheepvaart en de indus trie. De brandweer probeerde voor al te voorkomen dat de brand oversloeg naar andere opslagtanks. De oorzaak van de brand is nog on bekend maar er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorge daan. Kort na de brand heeft de Techni sche Milieudienst Drechtsteden (TMD) diverse luchtmonsters nabij de tank en aan de overzijde van het Hollands Diep genomen. Deze heeft geen concentraties gevaarlijke stof fen gemeten. T andartspatiëntes slechts in fantasie aangerand' MANCHESTER (AP) - Een Britse tandarts is gisteren vrijgesproken van aanranding van zeven patiën- tes. De rechter achtte aannemelijk Wethouders stappen op na motie van wantrouwen LEIDERDORP - Wethouder J. den Boeft van ruimtelijke or dening heeft gisteravond zijn ontslag aangeboden aan de Leiderdorpse gemeenteraad. De CDA-bestuurder nam dit besluit nadat een tegen hem ingediende motie van wan trouwen met tien stemmen voor en zeven tegen werd aan genomen. PvdA-wethouder G.H.J. Keijzers van financiën en on derwijs kondigde daarop ook zijn aftreden aan, als "uiting van afkeer" over de beslissing van de raad. Op dringend ver zoek van loco-burgemeester mevrouw C.A. Huigen (VVD) blijft Keijzers nog tot en met de raadsvergadering van maart in functie. De burge meester is al geruime tijd ziek, zodat het Leiderdorpse colle ge nu uit twee personen be staat. De kritiek op het beleid van Den Boeft spitste zich toe op de gebrekkige informatie die de wethouder over de verbre ding van de A4 aan de fracties gaf. Tijdens een vorige week woensdag gehouden vergade ring van de belangenvereni ging A4 kwam aan het licht dat de raadsleden twee stukken hierover niet onder ogen heb ben gehad. Den Boeft is drie jaar wet houder ruimtelijke ordening geweest. De CDA'er heeft in totaal bijna tien jaar deel uit gemaakt van de Leiderdorpse gemeenteraad. Wethouder J. Den Boeft krijgt direct na het verlaten van c zaal een bemoedigende zoen van partijgenoot C. Kerner. echtgenote van Den Boeft. (foto Lock z hadden plaatsgevonden, ren ontsproten aan de fantasie van de vrouwen nadat ze valium toege diend hadden gekregen. De tandarts werd ervan beschul digd de borsten van zes van zijn pa- tiëntes te hebben betast, terwijl ze bij hem in de behandelstoel zaten. De zevende patiënte zou hij naar huis zijn gevolgd en seksueel heb ben benaderd. De rechter liet zich echter over tuigen door een hoogleraar anesthe sie van de universiteit van Man chester, die zei dat de vrouwen door WOERDEN/LEIDEN (GPD/ANP) - In de bouw dreigen stakingsacties. De bouwbonden van FNV en CNV hebben de werkgevers vanmiddag een ultimatum gesteld, waarbij zij nog ruim een week de tijd krijgen om zich te schikken in de eis van de bonden een 36-urige werkweek in te voeren. antwoordelijke vertragingstactiek. "En die zijn we meer dan zat". De bouw kent nu een gemiddeld 37-urige werkweek. Het is dit jaar de enige bedrijfstak waar de bon den verdere arbeidstijdverkorting eisen. De werkgevers verzetten zich tegen verdergaande atv omdat zij een tekort aan vaklieden verwach ten en de, verhoudingsgewijs, toch al geringe produktiviteit in deze be drijfstak. Onafhankelijk voorzitter Lam- Het overleg voor de 230.000 werknemers in de bouwnijverheid liep gisteravond di rect vast. Volgens onafhankelijk voorzitter Han Lammers zien de werkgevers op dit moment geen ba sis verder te praten. Wel willen ze hun achterban eerst nog raadple gen. Lammers constateerde bij de vo rige ronde enige toenadering, maar volgens hem zijn de werkgevers door hun achterban teruggefloten. Grootste struikelblok bleek op nieuw de eis van de bonden een 36- urige werkweek te realiseren. Er is nog geen volgende onderhande lingsdatum afgesproken. De Bouwbonden FNV en CNV zetten vandaag het sein op groen voor acties in de bouwnijverheid. "We hebben intussen alle middelen benut en zullen niet lijdzaam af wachten wat de werkgevers gaan mers (Commissaris der Koningin van Flevoland) heeft de afgelopen weken informeel overleg gevoerd met werkgevers en bonden om de weg naar een cao-akkoord te effe nen. Die pogingen tot zijn dusver vruchteloos gebleken. Werkgeversonderhandelaar C. de Fouw weersprak de stelling van Lammers dat de werkgevers onder druk van de achterban een harder standpunt hebben ingenomen. Hij zegt "uitermate teleurgesteld" te zijn dat de bonden niet wilden pra ten over flexibilisering van de 16 roostervrije dagen. Over 36 uur wil len de werkgevers voorlopig hele maal niet praten. Acties zouden "heel vervelend" zijn, maar ander zijds is verdere atv te zwaarwegend om voor actiedreiging te zwichten, aldus De Fouw. Ook Leiden en omgeving zullen van eventuele acties niet gevrij waard blijven. Daarbij wordt ge dacht aan grotere bouwprojecten, zoals bij het meubelplein in Leider dorp en in de Stevenshof in Leiden. Volgens regionaal FNV-bestuurder Jos van der Borgt is de actiebereid- heid groot. dat de aanrandingen niet werkelijk SEOUL - Geboeid en geflankeerd door politieagentes wordt de studente lm aldus onderhandelaar R. de MOSKOU (GPD) Sovjet-leider Sug-Young voor het Hooggerechtshof geleid die haar tot tien jaar gevange nisstraf veroordeelde voor het illegaal bezoeken van Noord-Korea afgelo pen zomer. Zij nam daar deel aan het internationale jongerenfestival in Pyongyang. (foto api Vries van de Bouw- en Houtbond FNV. Voorzitter Van der Meulen van de zusterbond van het CNV be schuldigt de werkgevers van onver- DEN HAAG (GPD) - Plannen van minister Braks (landbouw, natuur beheer en visserij) om vissers per satelliet te gaan controleren, zijn in visserijkringen met scepsis ontvan- de hen als ontspannend middel toe- gen. De vissersorganisaties betwij- gediende valium 1 ervaringen, die ze in werke lijkheid hadden gefantaseerd. i gaan gelo- felen of de Algemene Inspectie 'Radio-actief afval' in Goes grap GOES - De gemeente Goes heeft pas vandaag te horen gekregen dat een kokertje dat half decem ber bij het afval was aangetroffen en als radio-actief was geïdentifi ceerd niets bevatte en in ieder ge val geen radio-actie'f afval. Het ging, volgens het RIVM om 'een soort conservenblikje, luchdicht gemaakt met lood'. Het 'afval' was verpakt in asfaltpapier met daaromheen een containertje en daar weer om heen een alumini um koker. Het afval zou afkom stig zijn geweest van de kerncen trale in het Belgische Doel. De naam van deze centrale stond ver meld op het containertje. Het was overigens al half janua ri gebleken dat het geen radio-ac tief afval betrof na uitgebreid on derzoek van het RIVM. Het RIVM heeft dat resultaat volgens een woordvoerster vervolgens door gegeven aan het directoraat voor het milieubeheer van het ministe rie van Milieubeheer. Een inspec teur dient het daarna door te ge ven aan de gemeente Goes. en nabij 600 Nederlandse visser- duiking van de visserijregels tegen schepen per satelliet in de gaten kan te gaan. Als het al mogelijk zou zijn houden. om de bewegingen van alle Neder- In de plannen van Braks worden landse vissers vanuit de ruimte in de vissers verplicht een apparaat de gaten te houden, dan valt er nog aan boord te installeren, waarmee niet te zien of er ondermaatse vis ze op ieder moment kunnen worden aan boord wordt gehouden, zo gevolgd, zowel op zee als in de ha- meent hij. ven. De minister openbaarde zijn In de Kamer meldde minister ideeën gisteren in de Tweede Ka- Braks intussen dat een proef met mer bij de behandeling van de land- een mobiel controle-team van de bouwbegroting. De Kamer drong AID in december het afgelopen jaar aan op strengere controle van de een groot succes is geweest. Hij zal vissers. daarom dergelijke vliegende teams in de visserij permanent maken. Bo- Voorzitter Langstraat van het vendien gaat de AID intensiever Produktschap 'voor Vis en Vispro- controleren en worden de controles dukten houdt het erop dat een uit- Gp de boekhouding van de vissers, breiding van de controle op zee een de afslagen, de visverwerkende in- betere maatregel zou zijn om ont- dustrie en de handel zwaarder. Michael Gorbatsjov is bereid toekomst meer politieke partijen toe te staan. Maar het accent in zijn redevoering voor het Centraal Co mité gisteren lag op de vernieuwing van de eigen, Communistische Par tij. Waarnemers menen dat hij eerst orde op zaken in de partij wil stellen alvorens verdere politieke hervor mingen door te voeren. Gorbatsjov stelde gisteren dat de Sovjetunie eigenlijk al een meer- partijensysteem kent en dat dat ze ker geen wondermiddel tegen de problemen van het land is. Hij doel de op de talrijke nationalistische en politieke groeperingen die de laatste maanden zijn opgericht. Hij gaf geen enkele aanduiding wan neer deze organisaties formeel wor den erkend. Hij zei alleen dat de Communistische Partij rekening houdt met de nieuwe omstandighe den in het land en bereid is tot sa menwerking en dialoog met alle or ganisaties die de Sovjet-Grondwet erkennen. Dit impliceert dat naar Gor- batsjovs opvatting het socialisti- Boeren hebben plan om Schiphol te bezetten LEEUWARDEN (GPD) Akker bouwers, die bezig zijn met acties voor een beter graanbeleid, hebben het plan opgevat Schiphol te bezet ten en het luchtverkeer gedurende geruime tijd onmogelijk te maken. Dat bleek gisteren op een vergade ring van de akkerbouwvereniging Friese Mij in Leeuwarden. Het draaiboek voor de Schiphol-actie ligt klaar. Komende maandag is er een de monstratie van akkerbouwers uit Nederland, West-Duitsland en Bel gië in Aken, maar veel leden van de Friese Mij vinden die actie veel te lauw. Zeventig procent zei gister- avond bereid te zijn tot harde acties, den^ Middagtemperatuur omstreeks^lO j-je vraag js we] 0f zusterorganisa ties eventuele harde acties zullen steunen. Voorzitter Geart Hofstra: "Je hoeft niet zo ver van huis te gaan of de actiebereidheid is nul komma nul". Een van de eisen van de Friese Mij is dat de graantelers een uitke ring krijgen van duizend gulden per hectare geteeld graan. In Den Haag wordt echter opnieuw een verla ging van de graanprijs voorbereid. Hofstra zegde de leden toe eerst het resultaat van de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer af te wachten, vervolgens in Aken te demonstreren en als er dan nog niets is bereikt is hij bereid har de acties op touw te zetter.. TEL AVIV (GPD) - De Egyptische Het zou gaan om een man uit de politie heeft een aantal Palestijnen Gazastrook, die tien jaar geleden de opgepakt in verband met de aanslag Egyptische nationaliteit verwierf, van afgelopen zondag op een bus De Egyptische politie heeft van- met voornamelijk Israëlische toe- morgen ontkent dat ze arrestaties risten. Daarbij kwamen negen Is- heeft verricht. Er is een zoekactie raëli's om het leven. Volgens be- aan de gang naar twee Palestijnen richten in de Egyptische pers wordt die het land zouden zijn binnenge- een van de opgepakte Palestijnen komen met Jordaanse paspoorten, ervan verdacht de auto te hebben en een Syriër. De twee voortvluchti- bestuurd waaruit uit het vuur is ge- ge Palestijnen zouden de auto die opend op de bus. bij de aanslag is gebruikt een week □23-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Af en toe regen graden. Zuidwestelijke wind, matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig en later toenemend tot hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: van tijd tot tijd regen maar tegen het weekeinde een tijdelij ke weersverbetering. Middagtempera tuur op woensdag rond 10 graden, daar na iets lager. Woensdag 7 februari zon op: 08.11 uur. zon onder: 17.38 uur; maan op: 14.44 uur, maan onder: 07.10 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.07 en 13.27 uur; laag wa ter: 08.55 en 21.56 uur. 24 PAGINA'S LIVERPOOL (AP) - In de wijk Toxteth in de Britse havenstad Liverpool hebben zich gisteren rellen voorgedaan, waarbij rond de 200 jongeren au to's in brand staken en de politie en brandweer met stenen bekogelden. In het merendeels door zwarten bewoonde, sterk verpauperde Toxteth hebben zich al eerder rellen voorgedaan, in 1981 en in de herfst van 1985. (foto AP» geleden hebben gehuurd. In de au to. die gisterochtend vijfentwintig kilometer ten noordoosten van Cai ro werd aangetroffen, lagen lege pa troonmagazijnen. Volgens de Egyp tische pers vond de politie het Jordaanse paspoort van een van de terroristen in een flat in de buurt van de plaats waar de huurauto werd gevonden. Het is nog altijd niet duidelijk welke organisatie de terreuractie heeft uitgevoerd. Enkele uren na de aanslag eiste de onbekende 'Organi satie voor de Verdediging van de Onderdrukten in de Gevangenissen van Egypte' de verantwoordelijk heid op. Maar gisteren liet ook de 'Islamitische Jihad, afdeling Jeru zalem' weten dat ze de actie heeft uitgevoerd. De mededeling werd later her haald door het radiostation van het in Damascus gevestigde Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Commando, de organisa tie van Achmed Jibril. Palestijnse leiders in de door Is raël bezette gebieden hebben de aanslag veroordeeld. Gistermiddag verscheen de Israë lische premier Jitschak Shamir voor het eerst sinds lange tijd in het parlement, waar hij een verklaring voorlas over de terreuractie van zondag. Hij stelde daarvoor Egypte verantwoordelijk. De felste kritiek kwam van Shamirs belangrijkste ri vaal voor het partijleiderschap, mi nister van handel Ariel Sharon. De ze zei dat er voor Egypte geen plaats is in een vredesproces, wijzend op de anti-Israëlische houding van de Egyptische pers en klachten van president Mubarak over de emigra tie van Russische joden. sche karakter van de Sovjet-staat niet kan worden aangetast. Artikel zes van de Grondwet kent de Com munistische Partij de leidende rol toe, hetgeen andere partijen van de macht uitsluit. Gorbatsjov lijkt ech ter bereid dit begrip 'leidende rol' anders te definiëren. Hij zei dat de partij "vastbesloten is te vechten voor de positie van regeringspartij, maar dan wel binnen een democra tisch kader en zonder in de wet vast gelegde politieke voordelen". Hij riep het Centraal Comité en de 20 miljoen partijleden op af te reke nen met tientallen jaren van poli tiek dogmatisme. Het 'democra tisch centralisme' als organisatie principe moet worden heroverwo gen, het machtsmonopolie opgege- De Sovjet-leider liet er geen twij fel over bestaan dat de partij dras tisch vernieuwd moet worden, wil zij niet alle autoriteit en geloofwaar digheid verliezen. Naast bijval was er ook harde kritiek van sprekers die na Gorbatsjov het woord voer den. Valentin Mesyats, landbouw minister tijdens het bewind van Leonid Breznjev, en Anatoly Korni- enko, partijleider in de Oekraïense hoofdstad Kiev, waarschuwden dat de ideeën van Marx en Lenin wer den verlaten. Gorbatsjov is gisteren ook per soonlijk aangevallen, zo meldde het officiële persbureau TASS van daag. Vladimir Brovikov, de huidi ge ambassadeur in Polen, had scherpe kritiek op het beleid van Gorbatsjov en riep hem op af te tre den. Hij beschuldigde de leiding er van het land op de rand van de af grond te hebben gebracht. "Het is mode geworden om het verleden de schuld te geven van al onze rampen. Maar wat we nu meemaken is niel het gevolg van de stagnatie van gis teren, maar van de perestrojka". Vliegtuig moet door gat in ozonlaag vliegen CAMBRIDGE (AP) - Aan de Har- vard-universiteit in het Amerikaan se Massachusetts wordt momenteel een vliegtuig gebouwd dat door een gat in de ozonlaag boven de Zuid pool moet kunnen vliegen en infor matie moet kunnen vergaren over de conditie van de ozonlaag. Het super-lichtgewicht toestel zal met behulp van computers worden bestuurd en een maximale vlieg hoogte van 26.000 meter kunnen be reiken. De vlucht van het toestel zal worden begeleid vanuit een compu tercentrum in Victoria Land. op An tarctica. Professor James Anderson, een van de bij het project betrokken we tenschappers, zei dat volgens de jongste gegevens 60 procent van de ozonlaag boven de Zuidpool is ver dwenen. Aangenomen wordt dat de ozonlaag, die de aarde beschermt tegen de schadelijke ultraviolette straling van de zon, wordt aangetast door cfk's (chloor-fluor-koolstof- verbindingen). Verwacht wordt dat het vliegtuig dit najaar zijn eerste vlucht zal ma ken. Schreiner koopt vliegtuig bij Boeing Canada LEIDEN (GPD) Schreiner Air ways BV in Leiden heeft bij Boeing Canada een order geplaatst voor de levering van een Dash 8-100 vlieg tuig. Met de bestelling is een bedrag van ruim 17 miljoen gulden ge moeid. De Dash 8 De Havilland is een turboprop vliegtuig en een di recte concurrent van de Fokker 50. Schreiner heeft nog twee opties op de Fokker 50 lopen maar heeft voor lopig nog geen plannen om deze in vaste orders om te zetten. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74.15* Wi| nemen een laarabonnement 1 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen. 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1