Kringloop papier. Taalonderwijs meer praktijkgericht 6fi Alders hoeft kritiek Maij niet meer te vrezen Deel huishoudens Amsterdam op of onder bestaansminimiun Mestoverschot blijft stijgen Politieke come-back van PvdA'er Jurgens MOOIMAAR TE KLEIN Braks wil meer 'waardering' voor jagers WD wil douaniers omscholen tot politie CDA-bestuur achter Senaatsfractie 'Fuiictionaal analfabetisme is probleem' ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 Ritzen wil deelkwalificaties AMSTERDAM (ANP) Leerlingen die kiezen voor een technisch beroep krijgen in de na bije toekomst heel ander onderwijs in het Engels dan leerlingen die bijvoorbeeld Neder lands gaan studeren. Dat heeft minister Ritzen (onderwijs) vanmorgen aangekondigd op een congres over moderne vreemde talen in de RAI in Amsterdam. Volgens hem moeten in elke sector van het onderwijs per taal meer praktijkgericht in de vorm van 'deelkwalifi caties' mogelijk zijn. Volgens Ritzen houdt het onderwijs in moderne vreemde talen veel te weinig rekening met wat de leerlin gen later gaan doen. Vandaar dat hij op korte termijn met een lijst met 'deelkwalificaties' komt waarop per sector van het onderwijs "kort en krachtig" wordt aangeven welke richtingen binnen een taal op een bepaalde school mogelijk moeten zijn. Het idee voor 'deelkwalificaties' is afkomstig uit het hem vanmorgen aangeboden Nationaal Actie Pro gramma Moderne Vreemde Talen van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. T. van Els. De hoogleraar stelt daarin ook voor het taalonderwijs AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer een derde van de Amsterdamse huishoudens moet rondkomen van een inkomen op of zelfs onder het bestaansminimum. Voor deze groep dreigen verarming, schulden en een sociaal isolement wanneer hun koopkracht niet verbetert, door bijvoorbeeld een lichte verhoging van de uitkeringen. Dat staat in een rapport van de dienst sociale zaken van Amsterdam dat gisteren' is ge publiceerd. Om de gezinnen die leven van een bijstandsuitkering of minimum loon van dezelfde hoogte te onder steunen, zal een nieuw schuld-on- derhandelingsbedrijf (SOB) wor den opgericht dat met schuldeisers zoals banken en nutsbedrijven gaat onderhandelen over kwijtschelding van schulden. De huidige sane ringsregelingen van de gemeente zoals het Noodfonds, worden vol gens het rapport opgeheven omdat ze niet meer voldoen. De dienst waarschuwt er echter voor dat het budget van 360.000 gul den, dat dit jaar voor de SOB voor de begrotipg wordt voorgesteld, veel te laag is. Met de minimaal ver wachte 1.500 kwijtscheldingen is volgens sociale zaken jaarlijks al een bedrag van minstens twee mil joen gulden gemoeid. Overigens blijkt dat veel Amsterdamse huis houdens juist in financiële moeilijk heden geraken, omdat ze niet weten dat bepaalde uitgaven zoals afval stoffen- en waterzuiveringsheffin gen en onroerend goedbelasting kunnen worden kwijtgescholden. Uit onderzoek blijkt dat maar onge veer 40 procent van de minima van die mogelijkheid op.de hoogte is. Ook maken gezinnen die op de rand van de bestaansgrens leven volgens het rapport te weinig ge bruik van subsidieregelingen zoals huursubsidie en aanvullende of bij zondere bijstand. Daarnaast ver laagt de afschaffing van de eenmali ge uitkering het jaarlijkse inkomen van de laagstbetaalden, terwijl soci ale zaken fuist een lichte stijging van de uitkeringen nodig acht. uit te breiden met 'andere talen' zoals Italiaans, Portugees en Rus sisch. De internationale oriëntatie van leerlingen en studenten moet volgens Van Els worden gestimu leerd door het aanbieden van meer stages en studies in het buitenland. Studenten in het middelbaar be roepsonderwijs, op de hogescholen en aan de universiteiten moeten de mogelijkheid krijgen om 'combina tiestudies' te doen. Naast hun eigen lijke studie moeten zij volgens Van Els meer ruimte krijgen voor het studeren van een vreemde taal. Niet alleen de overheid en de on derwijsinstellingen moeten zich be ijveren om het talenonderwijs te verbeteren. Volgens van Els kan ook het bedrijfsleven het nodige doen. Talen die alleen interessant zijn voor zeer specifieke beroepen, zouden door bedrijfsscholen kun nen worden verzorgd. DEN HAAG (ANP) - Het Land- bouw-Economisch Instituut ver wacht in 1995 een mestoverschot op dat er thans geen mogelijkheden zijn bedrijven uit gebieden met een mestoverschot over te plaatst bedrijfsniveau van 15,5 miljoen ton gebieden met een tekort. Mestver- totale produktie van 81 mil- werkingsbedrijven worden mede joen ton. Volgend jaar rekent het LEI op een mestoverschot van 15,1 miljoen ton. Dit blijkt uit antwoorden die daarom in de eerste plaats overschotgebieden gebouwd. Na der onderzoek is naar Braks' me ning nodig om te kijken of er ook nister Braks vétn landbouw, natuur- andere produkten uit mest kunnen worden gemaakt. Gedacht wordt aan grondstoffen voor autobanden, visvoer, veevoer, eiwitten en met haan. beheer en visserij mede lega Alders van milieubeheer giste ren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het overschot zal nog aan zienlijk toenemen door aanwijzing van gebieden waar geen mest mag worden uitgereden om het grond water of de bodem te beschermen, of omdat de gebieden met fosfaten zijn verzadigd. In de periode* 1991- 1995 kan dit leiden tot 4 tot 8 mil joen ton extra mestoverschot per jaar, aldus Braks. Hij schat dat in 1992 pas een mest verwerkingscapaciteit beschikbaar is van 2 miljoen kubieke meter. Het kabinet houdt vast aan een capaci teit in 1994 van 6 miljoen kubieke meter. Daarmee is. volgens Braks duidelijk aangegeven dat "het land bouwbedrijfsleven een grote in spanning moet leveren om eventue le inkrimping van de veestapel te vermijden". Een mestverwerkingscapaciteit van 6 miljoen ton in 1994 is g9ed voor een vermindering van de am- moniakuitstoot met 2 procent. Voor een vermindering met 8 procent in het jaar 2000 is een verwerkingsca paciteit van 15 tot 20 miljoen ton no dig. Braks verwacht dai dit wordt gehaald. De bewindsman is van oordeel Binnenland kort De Limburger Eén van de twee omstreden hoofd redacteuren van dagblad De Lim burger, Frans Wijnands (52), ruimt het veld. Hij krijgt het correspon dentschap in Oost-Europa voor de Zuid Oost-pers, waartoe De Lim burger behoort. Een meerderheid van de redactie had zich eerder te gen het hoofdredacteurschap van Wijnands en van zijn collega Berg kamp uitgesproken. Bergkamp werkt nog als hoofdredacteur, maar stelt zich terughoudend op. Hongaarse premier De Hongaarse premier Miklós Ne- met'h brengt op uitnodiging van premier Lubbers op 27 en 28 februa ri een officieel bezoek aan Neder land. Hij is daarmee de eerste Oost- europese regeringsleider die sinds het begin van de ingrijpende ont wikkelingen in Oost-Europa een be zoek aan Nederland brengt. Bonus De acht topambtenaren van het Rotterdams gemeentelijk havenbe drijf die vorig jaar een bonus van 10.000 gulden ontvingen, mogen die houden. B en W menen dat de amb tenaren niet op de hoogte konden zijn van het feit dat directeur H. Mo le. .aar van het havenbedrijf onbe voegd heeft gehandeld. Molenaar is ov er de kwestie door B en W "em s'. g onderhouden". Bij ons in de winkel staat nu ook toilet-en keukenpapier dat speciaal voor AH is gemaakt uit 100% kringloop papier. Dit geldt voor zowel ons tissue en crêpe toiletpapier, als voor onze keukenrollen. U herkent ze aan de vrije) verpakking met groene opdruk. Bovendien verkopen we ook kring loop toiletpapier van Celtona. voor onze DEN HAAG Erik C.M. Jurgens (54) is terug. Telg van de jaren zes tig, politicus in de glorietijden van Den Uyl, afgelopen donder dag weer beëdigd tot Kamerlid als opvolger van de PvdA-er Jan Schaefer. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer noemt hij, na dat van de koningin, het hoogste staatsambt in Nederland. Wan neer je wordt benaderd voor zo'n positie moetje een reden hebben om het niet te doen". door Henri Kruithof en Peter de Vries De door de sociaal-democrati sche kamerfractie verspreide be schrijving van Jurgens' levens loop is kort maar indrukwek kend, en verra'adt een opmerkelij ke persoonlijkheid. In de jaren zestig was hij lid van het bestuur van de Katholieke Volkspartij, één van de voorlopers van het CDA. Hij behoorde tot de aan stichters van de radicale af- spliting van de katholieke partij, en werd de eerste voorzitter van de Politieke Partij Radicalen. Drie jaar zat Erik Jurgens in de Kamer voor die partij, ijverig en met succes ijverend voor verwij dering van de 'blikzee' aan auto's van het Binnenhof, tot hij in 1975 benoemd werd tot voorzitter van de NOS. Thans hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de VU, en sinds donderdag weer Kamerlid, nu voor de PvdA. De PvdA zocht een jurist voor de opvolging van Schaefer. "Ik hoop mijn oude vak hier een beetje voort te kunnen zetten. We zijn als Tweede Kamer medewet gever, maar er is veel kritiek op de kwaliteit van bestuur en wetge ving. Jurgens oppert, beschei den, zorgvuldig formulerend, wat losse bijdragen aan de discussie over wijzigingen in het staatsbe stel. "Het zou goed zijn wanneer de discussie over de positie van de Eerste Kamer wordt her opend". Dat debat is in 1922 voor het laatst gevoerd toen Troelstra voorstelde de Senaat op te heffen. "Ik denk dat de Eerste Kamer, door wetsontwerpen van de rege ring te kunnen afwijzen, een veel te zwaar en sterk middel heeft. Dat zie je nu ook in de discussie over het huurwaardeforfait. Ze kunnen alleen maar buigen, of de hele zaak torpederen. Ik ben er voor de Eerste kamer het recht af te nemen om een wet te verwer pen. Als de Senaat het ergens niet mee eens is, om politieke of juri dische redenen, dan moet de zaak terug naar de Tweede Kamer". Er is in de vijftien jaar van zijn afwezigheid veel veranderd in het politiek bedrijf. "De politieke cul tuur is niet meer dezelfde: "De economische crisis heeft een punt gezet achter de vernieu- wingsgolf van de jaren zestig. De schwung raakte er in 1973 al een beetje uit". Hij is niet teleurgesteld in de re sultaten van de roerige jaren zes tig. Maatschappelijk is er Veel ver anderd, kleding, conventies en gedrag zijn niet meer de oude, een taboe als euthanasie is bespreek baar. Politiek hebben de 'roaring- sixties' geen doorbraak opgele verd naar de begeerde Progres sieve Volkspartij. Die is, erkent hij, ook niet binnen handbereik nu PvdA en D66 gescheiden we gen zijn ingeslagen. Hij licht toe in 1982 zijn lid maatschap van de PPR te hebben opgezegd omdat hij het niet eens was met het ("Ria Beckers ont kende dat toen, maar het kwam toch zo uit") streven naar samen werking tussen PPR, PSP en CPN. "De PPR is opgericht om samen te werken met PvdA en. D66, niet om samen te gaan met de andere kleine linkse partijen. Maar goed, de PPR is veranderd. Mr. Eric Jurgens. Vrijwel geen van de oprichters is nog lid. Het is als een baby, die groot wordt en eigenwijs gedrag gaat vertonen. Dat is even verve lend, maar op een bepaald mo ment ga je elk je eigen weg. Groen Links zie ik niet als concurrent voor de PvdA. Ik wens ze alle suc ces. Dat klinkt afstandelijk, maar er is bij mij geen sprake van senti ment of van rancune". "Omdat mijn benoeming tot voorzitter van de NOS in 1975 was opgevat als een politieke benoe ming, vond ik het in '82 niet chi que om meteen de overstap naar de PvdA te maken. Ik heb dat la ter wel gedaan. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (natuurbeheer) hoopt dat de samenleving meer waardering krijgt voor het werk van jagers. De wild-beheereenheden (WBE), waar in jagers in toenemende mate sa menwerken, leveren volgens hem een belangrijke bijdrage aan in standhouding van het milieu. Braks zei dit gisteren bij de overhandiging van het Handboek voor Wildbe- heer-eenheden van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). Nederland telt al meer dan drie honderd wild-beheereenheden, waarin jagers samenwerken om de wildstand in een gebied op een goed niveau te houden. Ze moeten daar bij niet alleen rekening houden met de jachtbelangen, maar ook met die van de landbouw en de natuurbe scherming. De overheid stimuleert zelfs de totstandkoming van WBE's. Ook de voorzitter van de KNJV C. de Quay gebruikte de gele genheid om van het 'slachtersi mago' af te komen. "WBE's doen veel meer dan alleen het oogsten (af schieten) van wild". DEN HAAG Architectonisch is er wellicht niet zoveel op aan te merken, het nieuwe ministerie van sociale za ken in Den Haag. Het NS-station is ook dichtbij. Jammergenoeg zijn er een paar honderd werkplekken te weinig omdat er een flinke uitbreiding van het takenpakket heeft plaatsgevonden. Het ministerie overlegt met andere mi nisteries over de onverwachte ruimtenood, maar de dienstcommissie overweegt inmiddels naar de rechter te stap pen. Om proppen van werknemers te voorkomen. <f°t0 ANI>> DEN HAAG/BREDA (GPD) - WD-fractieleider Voorhoeve meent dat douane-personeel de mo gelijkheid moet krijgen om na een omscholing tot de politie toe te tre den. Nu het douane-korps wordt in gekrompen door het wegvallen van de EG-binnengrenzen, kan het poli tiekorps op die manier worden uit- voldoende om de politiesterkte uit te breiden. Het kabinet heeft boven dien in het regeerakkoord geen geld gereserveerd voor die reorganisatie. De WD-leider verwacht dat de samenvoeging van rijks- en ge meentepolitie "enkele honderden miljoenen guldens" zal kosten en eist dat het kabinet snel met duide lijke besluiten komt. In 1988 reken de de WD al voor, dat de politie met 700 koppen moest worden uit gebreid. Voor de begroting voor po litie en justitie is volgens de partij tenminste 200 miljoen gulden extra nodig. Nederland tijdens storm aan radio en tv gekluisterd HILVERSUM (ANP) - De regionale omroepen werden tijdens de storm op 25 januari zeer goed beluisterd. Ook werd langer naar de televisie gekeken dan op andere dagen. Dat blijkt uit een telefonische enquête van de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS. Tijdens de storm heeft 33 procent van de bevolking naar een regionale zender geluisterd. Normaal ligt het bereik per dag rond 20 procent. In verband met de verslaggeving over de storm bleven de regionale om roepen 's avonds langer dan nor maal in de lucht. Alleen al met die extra uitzendingen werd in totaal 16 procent van de bevolking bereikt. Naar de televisie werd gemiddeld 25 minuten langer gekeken dan de kleine twee uur per dag die Neder landers gewoonlijk aan televisie kij ken besteden. Vooral de uitzendin gen van het NOS-Journaal trokken meer kijkers dan op 'gewone' don derdagen. Naar het journaal van half zes keek 13 procent van de Nederlan ders, normaal kijkt 7 procent. Het journaal van zeven uur trok 23 pro cent (normaal 11 procent). Om acht uur keek 25 procent (normaal 13 procent) en voor het journaal van elf uur schoof 22 procent van Neder land aan. Gewoonlijk is dat niet meer dan 8 procent. Teletekst werd anderhalf keer zo veel geraadpleegd als normaal. Uit de NOS-enquéte kwam ook naar vo ren dat 30 procent van de orkaan materiële schade heeft opgelopen. Van de ondervraagden zei 40 pro cent er anderszins hinder van te hebben ondervonden. Eveneens 40 procent, zei bang te zijn geweest, maar al of niet bang zijn bleek geen verband te houden met het gebruik van radio of televisie als informatie bron. gebreid, zo meent de WD'er. Voorhoeve deed zijn suggestie gisteravond tijdens een spreek beurt voor partijgenoten in Breda. Door belangstellend en geschikt personeel van de douane tot de poli tie te laten toetreden is de polities terkte sneller en.met minder hoge extra kosten te vergroten dan wan neer uitsluitend nieuw personeel moet worden opgeleid, aldus de fractievoorzitter. Voorhoever hekelde het feit dat het kabinet nog geen standpunt heeft ingenomen over de polities terkte. De samenvoeging yan ge meente- en rijkspolitie tot regionale korpsen is volgens Voorhoeve on- DEN HAAG (GPD) In zijn strijd over de positie van de Eerste Kamer heeft premier Lubbers een gevoeli ge nederlaag geleden binnen het CDA-partijbestuur. Het bestuur heeft zich, na nu eerst bekend is ge worden, begin deze week unaniem achter de visie van zijn fractieleider in de Eerste Kamer, Kaland opge steld. In de vergadering van het partij- besuur heeft Kaland uitgebreid ver slag gedaan van het verloop van de algemene politieke beschouwingen in de Senaat. Lubbers zich daar af tegen een nadere politieke weging van al door de Tweede Kamer be handelde wetsvoorstellen in de Eer ste Kamer. Volgens de premier diende de Senaat zich te beperken tot een toetsing op rechtmatigheid en doelmatigheid van wetgeving en niet de taak van de Tweede Kamer te doubleren. Kaland verdedigde binnen het CDA-partijbestuur zijn opstelling dat de Eerste Kamer wel degelijk wetsvoorstellen ook politiek dient DEN HAAG Kinderachtig gekis sebis tussen twee jonge bewindslie den is voorlopig het enige zichtbare resultaat van het 'krachtig milieu beleid' dat de grote nieuwe rege ringscoalitie van plan was te gaan voeren. Pretenties waren er te over ten tijde van de verkiezingen en de kabinetsformatie, maar verder dan wat proefballonnetjes over een ta chograaf en een spitsvignet is het nog niet gekomen. door Henri Kruithof Voorlopig kan minister Hans Al ders (milieu) gerust zijn. De volgen de keer dat zijn collega Maij-Weg gen van verkeer hem kapittelt dat hij op de verkeerde plek met zijn voorstellen komt, kan hij dat balle tje direct terug spelen. Maij bedient zich van dezelfde tactieken. Toen de naam van europarlemen tariër Hanja.Maij-Weggen voor het eerst opdook in het geruchtencir cuit over de kandidaat-ministers, gingen al snel geluiden dat haar 'chef in Straatsburg, Jean Penders, haar met liefde zou zien vertrekken. Zij staat bekend als een in de om gang nogal onaangenaam type. Al kort na het aantreden van. het kabinet kreeg de Benjamin van het kabinet, Hans Alders, met haar ka raktertrekken te maken. Openlijk schoffeerde Maij haar collega, dat Aide deze voor zijn beurt had gesproken, toen hij in de media voorstelde de tachograaf voor personenauto's in te voeren. Dat zou de controle op de handhaving van de maximumsnel heid aanzienlijk vereenvoudigen. Niet alleen het feit dat Alders zich met zijn uitspraken op het terrein van verkeer en waterstaat begaf, zat haar dwars. De minister van milieu moest er geen gewoonte van maken in de media proefbalonnetjes op te laten. Mevrouw Maij zou zich in elk geval niet van dat soort praktijken bedienen. Zij zou haar beleid eerst zorgvuldig overwegen, alvorens er mee naar kabinet en Kamer te ko men. Schone beloften, getuigend van een zuivere politieke moraal. De voornemens zelf veroorzaak ten niet zoveel opschudding. De buitengewoon onaangename ma nier, waarop zij Alders voor het front van het parlement voor schut zette, deden dat wel. Zo ga je niet met je collega's om dacht menigeen, ook al heb je inhoudelijk gelijk. De pinnige reactie van Maij-Weggen moet voorlopig maar als politieke onervarenheid worden afgedaan, als ze dat zelf dan ook maar inziet. Onaangenaam Een beetje haar op de tanden moet je vooral als vrouwelijke politicus wel hebben, daar kan Maijs voor ganger Neelie Smit-Kroes van mee praten. Toch had de doorgewinter de VVD-politica niet de naam on aangenaam in de omgang te zijn; daar paste zij zorgvuldig voor op. Deze week maakte de ambitieuze minister van verkeer het echter nog wat bonter, door zich van precies dezelfde praktijken te bedienen als Alders eerder had gedaan. Zij liet via een krante-interview weten, dat ze volgend jaar een 'spits-vignet' wil invoeren. Iedereen die in het spitsuur op drukke wegen wil rij den, zal zich daarvoor eerst een dure sticker moeten aanschaffen. Een wat mal voorstel, want de controle Maij-Weggen: ambit op die tienduizenden auto's die zich elke ochtend en avond de Randstad in en uit begeven is natuurlijk com pleet onmogelijk. Maar ook om een andere reden was de actie van Maij- Weggen onbezonnen. Het plannetje, overigens overge nomen van de vorige milieuminis ter Ed Nijpels, was nog niet in het kabinet, laat staan in het parlement besproken. Bovendien is het niet al leen een maatregel die de proble men in de spitsuren moet verlich ten, het is zeker ook een milieu maatregel. En daarmee begeeft ze zich op het terrein van haar collega Alders. De laatste was echter zo verstan dig Maij-Weggen niet direkt lik op stuk te geven en onaangenaam te rug te slaan. Alders hield wijselijk zijn mond en liet de kritiek op de minister van verkeer over aap de Tweede Kamer. Het parlement houdt er in het algemeen niet van dat allerlei beleidsvoornemens via de media worden geventileerd, zon der dat er officiële plannen op tafel liggen. Overigens moeten politici zich niet al te druk maken over het oplaten van proefballonnetjes. Zo lang met mate gebruik wordt ge maakt van dit middel om de discus sie los te maken, is er niets op tegen. Ruzies Het beeld dat blijft hangen van deze twee gebeurtenissen is echter niet sterk. De saamhorigheid tussen de ministers die zich met het milieu be zighouden is nog ver te zoeken. Het nieuwe kabinet heeft zijn draai nog steeds niet helemaal gevonden, dobbert wat voort op de afspraken uit het regeerakkoord, en is aan 'echt' regeren nog niet toegekomen. Onderlinge ruzies, vooral als ze over betrekkelijke onbenulligheden gaan, staan de vorming van een krachtdadige eenheid in de weg. te wegen. Daarop kreeg hij van vrij wel alle aanwezigen steun. Men ging er daarbij van uit dat het juist goed is als de Eerste Kamer nog eens goed kijkt naar hetgeen in de Tweede Kamer is besloten. UTRECHT (ANP) - Hoewel Ne derland behoort tot de landen met het hoogste percentage mensen dat heeft leren lezen en schrijven, is het aantal zogenoemde 'functionele an alfabeten' hoog. Dit zijn mensen die wel kunnen lezen, maar onvoldoen de om in de huidige maatschappij doelmatig te kunnen functioneren. Het gaat naar schatting om 100 tot 150.000 mensen. 'Functioneel alfabetisme' stond gisteren centraal op een congres van de stichting voor pedagogisch onderzoek in oprichting (PEDON) van de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in Utrecht. Gezien de sociale sche problemen die functionele on geletterdheid met zich brengt, von den de deelnemers nieuw onder zoek ter bestrijding daarvan hard nodig. In de geïndustrialiseerde landen speelt geschreven taal im mers een rol van toenemend belang, zo stelde dr. P. Reitsma van het Pe dologisch Instituut van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij wees erop dat de meeste kinderen wel leren lezen en schrijven, maar dat minstens 7 procent van de jon geren niet in staat is eenvoudige zin nen te interpreteren of simpel ge schreven instructies te begrijpen. Reitsma beschouwt mensen die niet in staat zijn belastingformulie ren, verzekeringsbepalingen, con tracten, garantiebewijzen en hand leidingen te interpreteren, als 'func tioneel ongeletterd'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3