Alles moet hier zo zwaar zijn' "Het Trio" voor lege Waag ISMr Bergtaal: sprakeloos Delle- Vigne: robuust en trefzeker Liesje in Medialand Zeer produktief Sfeertekening JAZZ I Bijdrage: Ken Vos. Commentaren Buma wil geld zien van carnavalsbands Expositie ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 KUNST PAGINA 37 Regisseur Cocheret van musical 'Up on the Roof: LEIDEN Na de popmusi cal My Generation doet pro ducent en regisseur Jan Co cheret een nieuwe poging de harten van het publiek te veroveren met een Neder landse bewerking van de Engelse musical 'Up on the Roof. Naar zijn zeggen lukt dat heel aardig maar veel re censies liegen er niet om; het zou een saai, oppervlakkig verhaal zijn, gelardeerd met flauwe doobiedoo-liedjes. Door Dominique Gelderman Tijdens de voorbereidingen van de Nederlandse produktie 'My Gene ration' ontdekte Cocheret in 1987 'Up on the Roof in een klein Lon- dens theater. Hij was stomverbaasd toe hij constateerde dat beide musi cals zoveel overeenkomsten ver toonden. De Hilversummer Coche ret, van oorsprong balletdanser, vervolgens acteur en later regis seur, maakte met 'My Generation' zijn debuut als vrije theaterprodu cent en toneelschrijver. Het stuk dat hij overigens samen schreef met acteur Hans van der Woude- gaat over de jaren zestig (Cocherets ge neratie) en wat er van de idealen van Gary Burton: 'Reunion' 1989 Bobby Hutcherson: 'Ambios Mundos' 1989 Burton en Hutcherson zijn de twee meest invloedrijke vibrafonis- ten in de jazz na Milt Jackson. Van beide artiesten kun je zeggen dat ze op stilistisch en technisch gebied veel aanhangers en volgelingen hebben. Ze zijn beiden ook zeer pro duktief met twee platen per jaar. De cd van Burton is vooral interessant door de aanwezigheid van Pat Me- theny - daar slaat deels de titel van de produktie op. De gitarist begon zijn professio nele loopbaan en is sindsdien een even gevestigde naam op zijn in strument. De toonzetting van 'Reu nion' is over het algemeen bedaard met licht fusion- en latin-onderto- nen, terwijl Metheny vrijwel net zo veel soloruimte krijgt als de leider. De luisteraar wordt op de zeer goed opgenomen cd niet geconfronteerd met baanbrekende nieuwigheden, maar krijgt een makkelijk in het ge hoor liggend dieet van verantwoor de muziek voorgeschoteld. Vanuit jazz oogpunt is de plaats van Hutcherson, die altijd al veel met latin-elementen werkte, mis schien interessanter. Ook in dit ge val wijkt de leider niet af van wat we van hem kennen, maar de arrange menten klinken wat frisser en min der gericht op mogelijke 'airplay' op de Amerikaanse radio. Steelt op Burtons plaat Metheny de show met enkele gerichte frase,'hier is de opvallende solist naast de leider, fluitist James Spaulding. 'Ambios Mundos' (beide werelden) is zeer de moeite waard door de percussieve prestaties van de oorspronkelijke toen is terecht gekomen. Hits uit de hippietijd vormen het muzikale ge deelte. Toeval 'Up on the Roof is gebaseerd op hetzelfde recept, behalve dat er wordt uitgegaan van de jaren zeven tig. "Puur toeval", zegt Cocheret. 'Up on the Roof voldeed helemaal aan zijn ideaal: theater, popmuziek en een goed verhaal. Meteen besloot hij de rechten van het schrijversduo Jane Prowse en Simon Moore te ko pen, overtuigd van het succes van hun musical op de Nederlandse po dia. "Het leek mij een leuke aanslui ting op 'My Generation'". Kort na dat Cocheret 'Up on the Roof zag, werd de produktie genomineerd als 'best musical of the year'. Het resul taat was een tweede prijs bij de jaar lijkse uitreiking van de Laurence Olivier-theaterprijzen. 'Up on the Roof is ontstaan tij dens improvisatieworkshops met vijf acteurs, onder regie van de sce narioschrijvers Prowse en Moore. Het script is de acteurs op het lijf ge schreven. Cocheret: "Met toestem ming van Prowse en Moore is er veel in de tekst voor de Nederlandse versie veranderd. Ik had te maken met vijf andere mensen. De Neder landse acteurs (Cilly D^rtell, Maeve van der Steen, Marnix Kappers, Rob Fruithof en Rik Luycx, DG) hebben er heel veel van zichzelf in gestopt. Dat was gewoon nodig; de karakters zijn heel belangrijk in de ze musical. Ook moest het stuk wor- •'■•■rX&Bi WJmm Bobby Hutcherson. Cubaanse musici Francisco Agua- bella (conga's) en Orestes Vilato (timbales). Hutcherson zelf verkeert in goede vorm, geïnspireerd door de percussie, en nam een van zijn bete re albums van de laatste jaren op. Hutcherson klonk bij recente be zoeken aan Nederland nogal eens mat en routineus, maar daar is hier weinig van te merken. De cd, die een extra nummer bevat, is minder doorzichtig opgenomen dan die van Burton. David Friessen: 'Other Times- Other Places' (1989-Global Paci fic) Bassist David Friessen, ondanks zijn bewezen capaciteiten, heeft in Europa nooit veel naam kunnen maken. Waarschijnlijk is dit te wij ten aan zijn pre-occupatie met het geluid van zijn instrument en zijn den herschreven naar de Neder landse situatie". Typerend Wellicht komt het door genoemde veranderingen dat een aantal critici het verhaal afkeurt. Zij schrijven bijvoorbeeld dat het verhaal te saai is. Te oppervlakkig. Te grappig. "Nou moet ik zeggen dat het stuk op de première (22 december, red.) slecht op gang kwam", verontschul digt Cocheret zich. "Ik zat me op te vreten. Maar het ligt er ook aan of het verhaal je al dan niet raakt. 'Up on the Roof en ook 'My Generation' gaan over een periode die veel men sen bewust hebben meegemaakt en daar hun eigen invulling aan geven. Die is voor iedereen natuurlijk weer anders. Voor mij zaten in beide mu sicals heel veel dingen die heel type rend waren voor die tijd. Natuurlijk is het de gecomprimeerde werke lijkheid. Je kan in zo'n korte tijd niet alles weergeven". Geïrriteerd vervolgt hij: "Bepaal de kranten schrijven dan- en dat de den ze ook bij 'My Generation'-: 'De jaren zeventig zijn met een verfrol ler geschilderd'. En: 'Gemakzucht'. Hoezo gemakzucht? Er is jaren kei hard aan gewerkt. Daar heb ik nou wel eens moeite mee, dat al dat werk van die ongeveer dertig men sen die intensief bij de produktie betrokken zijn geweest, even wordt afgedaan met 'gemakzucht'. Kijk, dat je het niet leuk of niet goed vindt, is een kwestie van smaak. Er is ook geschreven dat het tè leuk is. Er wordt zelfs gesproken over een 'te grote grapdichtheid'. Dit is die typisch Engelse c.q. Amerikaanse comedy-stijl, ook wel 'light enter tainment' genoemd. Daar hebben we bewust voor gekozen. Ik vind het typisch Nederlands dat alles zo zwaar moet zijn. Voor mij moet er in een musical wel wat te lachen zijn. Niet te veel drama". Vals In 'Up on the Roof worden hits uit de jaren '70, zoals 'In the Summerti me', 'Ding-a-Dong' en 'Reach Out', op bijzondere wijze aan het publiek gepresenteerd: a-capella, zonder or kestband. Hoewel dit natuurlijk ui termate moeilijk is, mag van een musical verwacht worden dat het muzikale gedeelte dik in orde is. Maar ook wat dit betreft zijn veel op- en aanmerkingen geplaatst, zoals 'vals', 'niet om aan te horen' en 'flauw gedoobiedoo'. Cocheret: "Ik vind het fantastisch wat de acteurs voor elkaar krijgen. In Engeland waren de zangpartijen veel slechter. Het was een zootje: vier van de vijf acteurs hadden nog nooit op toneel gezongen. De karak ters en het spel zijn veel belangrij- JAN MANKES - Het Dordrechts Museum houdt van 10 februari tot 20- maart een tentoonstelling die is gewijd aan Jan Mankes (1889 - 1920) en eerder te zien was in Heerenveen en Arnhem. Een keuze is gemaakt uit de paar honderd schilderijen en de meer dan 170 prenten en tekenin gen van de kunstenaars die maar dertig jaar mocht worden. De expo sitie bestaat uit schilderijen, teke ningen, etsen, houtsneden en gra vures met dieren, stillevens, zelf portretten, interieurs met figuren en landschappen. (p.r.-foto) voorliefde voor kamermuziek-ach- tige combinaties. Lp's als 'Star dan ce' en 'Amber Skies' horen toch wel thuis in een breed georiënteerde jazzverzameling. Zijn laatste album is zeer representatief voor zijn werkwijze. Er is geen wilde, hyper actieve muziek op te horen, maar Friesen concentreert zich op sfeer tekeningen, ditmaal met een sterke inbreng van percussionist Airto Moreira en saxofonist Phil Dwyer, die als een kruising van Wayne Shorter en Jan Garbarek musiceert. Al het materiaal is door Friesen geschreven en varieert in kwaliteit van vrolijk niemendalletje tot aan stekelijk vriendelijk. Over het alge meen komt de plaat als lichtverteer- bare kost over, waaraan extra smaak is toegevoegd door het bas- geluid van Friesen. Een stuk leuker dan new age-muziek, maar niet het beste dat ik ken van Friesen, die als instrumentalist meer in zijn mars heeft dan hij hier laat horen. Door de technische kwaliteit van de cd en In Turkse en Nederlandse versie Amsterdam sanat tiyatrosu (AST) speelt Bergtaal van Harold Pinter. Regie: Ercan Dogan en Bruin Otten. Gezien op 2 februari in het Lak-theater. Vanavond aldaar op- LEIDEN - Naar aanleiding van de onderdrukte Koerden in Turkije schreef Harold Pinter Bergtaal. Dit een half uur durende stuk wordt door de Turkse toneel groep AST eerst in een Turkse en direct aansluitend in een Neder landse versie gebracht. Twee vrouwen komen in een gevangenis hun echtgenoot en zoon opzoeken, waar twee bewa kers zich soms zelfs letterlijk als honden tegenover hen gedragen. Het stuk handelt over individu ele onderdrukking en dat vindt zijn weerslag in een strakke vormgeving en een strak spel, waarin voor bijvoorbeeld soepele bewegingen geen plaats is. Het decor bestaat louter uit een doek op de grond met een schildering uit het Midden-Oosten, waarop de in het geheel schitterende be lichting onder meer symbolisch een rood-geel-groene band tovert. De vooral schreeuwende karak ters trekken voortdurend op veel zeggende momenten getailleerde regenjassen aan en uit. De luid spreker, die ook al associatief werkt, geeft niet alleen een Leit motiv in oosterse muziek, maar herhaalt soms ook als een soort echo stukken dialoog. De bewegingen van de vijf over het doek lijken wel wat op een schaakspel. De manlijke rollen ogen zeer agressief in hun moto riek, zodat ook als je geen Turks kent in de eerste versie de li chaamstaal veel vergoedt. Marte ling wordt afdoende gesugge reerd. En het werkt vervreem dend, om de Turkse auteurs, on der wie enige Koerden, Neder landse schuttingtaai te horen spreken. Het einde, met foto's als van Amnesty International in bood schappentassen, is zeer mooi en onderstreept het universele van dit stuk. Zoals Pinter in een inter view over dit stuk zei, denkend aan Thatcheriaans Engeland: "Vraag niet voor wie de noodklok luidt: hij luidt voor u." Het pu bliek was gisteren dan ook, net als de moeder wanneer ze haar zoon toch in de eerst verboden bergtaal mag toespreken, sprake loos. EMIEL FANGMANN Aquiles Delle-Vigne, piano: Beethoven en Chopin. Gehoord in de Kapelzaal op 2 fe- LEIDEN - 'Slechts' twee wer ken vulden het programma van Aquiles Delle-Vigne, monu mentale werken noemde hij het zelf in de korte toelichting die hij voor het concert gaf. Monu mentaal in architectonische zin zijn de in 1802 geschreven 15 Va riaties en een fuga op. 35 van Beethoven zeker, een wonder van creatieve constructiviteit, hoe op een eenvoudig muzikaal gegeven als basis een geweldig bouwwerk kan wordep opge trokken. Het thema, dat Beetho ven een jaar later in zijn Eroïca- symfonie verwerkte, ondergaat voortdurend gedaanteverwisse lingen. Het wordt verpakt in passagespel, geteisterd door ve nijnige voorslagen, het ontmoet zichzelf in een canon, en wordt soms zo verstopt dat het ten on der lijkt te gaan, maar het duikt toch weer op in een felle fuga, om dan nog éénmaal, maar nu ongeschonden, te klinken. Aquiles Delle-Vigne speelt met een zeer volle pianoklank met de bedoeling de klanken van het symfonie orkest op te roepen. Zijn spel is zeer robuust, trefzeker, overtuigd, zonder aar zeling, al is ook in dat laatste op zicht niets menselijks hem vreemd. Hij speelt als iemand die weet dat het zö moet, niet als iemand die op het moment zelf her-schept en her-ontdekt. Het ontroeringsmoment ligt wat hem betreft in het verleden, en misschien werd ik daardoor niet echt geraakt, hoe zeer ik ook onder de indruk was van zijn pianistisch kunnen. In het tweede monumentale werk, Chopins grote Sonate in b, met hetzelfde opusnummer 35, leek Delle-Vigne zich meer over te geven aan de muziek. Hij was geen buitenstaander meer, maar kroop in de huid van Cho pin zodat diens muziek met de toverstaf der bezieling aange raakt werd. Een eigen visie ma nifesteerde zich in de grote, haast ouderwetse vrijheden die hij zich veroorloofde in het mid dendeel van het Scherzo, in de strak gespeelde Treurmars met de vertroostende lyrische inter mezzi, en een finale die zo snel voorbij raasde dat begin en ein de vlak naast elkaar kwamen te liggen. Hoewel het publiek, waaron der veel leerlingen en trouwe aanhangers, nadrukkelijk om een toegift vroeg, zei Delle-Vig ne ons liever met de herinnering aan Beethoven en Chopin naar huis te laat gaan, want het ging tenslotte om de componisten, niet om de pianist. Naar mijn ge voel was in Beethovens Eroïca- variaties de pianist aan het woord, in Chopin de vertolker. Concert door "Het Trio" bestaande uit Harry Sparnaay: basklarinet, Harry Starreveld: fluit en René Eckhardt: piano. Zij voerden werken uit van o.a. Salvatore Sciarrino, Ja mes Clarke en Paola Perezzani. Gehoord op 2 februari in De Waag. LEIDEN - Waarover schrijft uw muziekrecensente? Zij bezoekt een concert, ondergaat de sfeer van zo'n avond, raakt al dan niet onder de indruk van het gehoorde en probeert vervolgens haar oor deel te formuleren. Soms vergeet je als luisteraar de mensen om je heen. Het kan zijn dat het publiek een storende factor is of in tegen deel een stimulans bij het onder gaan van muzikale emoties. Een verslag van dit concert zou niet volledig zijn zonder de dis cussies te vermelden die zich in de korte pauze en na afloop af speelden tussen de coördinator van de Waag, Frits Bruins, uw muziekrecensente en de zeer ver wonderde bezoekers ten getale van drie. Is een druk bezocht con cert louter een kwestie van publi citeit? Is Harry Sparriaay bv. dan in heel Nederland en ver daarbui ten bekend behalve in Leiden? Waarom trok "Het Trio" op zijn tournee door Tsjechoslowakije volle zalen en in Leiden welgeteld drie toehoorders? Hevig teleurge steld was de coördinator van de Waag in ieder geval wel. "Het Trio" zelf had zowel de pauze als het programma wat in gekort. Echt gezellig spelen is het natuurlijk niet voor een vrijwel le ge zaal. Desondanks brachten de drie musici een heel mooi pro gramma dat met zorg en zeer overtuigend vakmanschap werd uitgevoerd. Pianist René Eck hardt, die op 16 maart met een so loprogramma in de Waag zal spe len, speelde van Salvatore Sci arrino ('47) "De la Nuit". Muziek als een woelig meer, waarin bij vlagen voor kortere of langere duur de contouren opduiken van Ravels "Gaspard de la Nuit". Of neem Harry Starreveld, in het vak opgeleid door de Leidse fluitist Koos Verheul, met zijn vertolking van Furiosamente" voor picco lo-solo van de Amerikaan Alan Yim ('58). Geïnspireerd op een ge dicht van Octavio Paz geeft de piccolo het geluid weer van een roofvogel die krijsend en schreeuwend omhoog zweeft, rondcirkelt en aanvalt. Werkelijk adembenemend zoals Starreveld dit indrukwekkende werk uit voerde. Harry Sparnaay liet zijn basklarinet fluisteren, ploppen en schreeuwen in de stukken die door het gezamenlijke Trio wer den uitgevoerd. Zo'n dikke tien jaar geleden was hij nog voor vechter van dit uitzonderlijke in strument. Nu heeft hij er de hele wereld mee veroverd... behalve Leiden. MONICA SCHIKS Leuke jeugdmusical van Hetty Heyting en Joop Stokkermans de muziek kan ik hem wel aanraden aan een ieder die van mooie gelui den houdt, maar niet. van zijn a propos wil worden gebracht. Thelonious Monk 'Straight No Chaser' (Columbia CBS) De muziek van deze cd is uitge bracht naar aanleiding van de docu mentaire met dezelfde titel die werd geregisseerd door Charlotte Zwe- rin. De plaat is geen soundtrack zoals gebruikelijk, omdat veel ma teriaal in die film incompleet is en op de geluidsinstallatie niet tot zijn recht zouden kohien. Wel zijn er en kele gesproken commentaren in nummers meegemixed, iets wat toch na een paar keer moet irriteren, omdat de muziek nodeloos onder broken wordt. Ondanks die kantte kening is dit album zeer zeker het beluisteren waard, aangezien het meeste materiaal niet eerder werd uitgebracht. De meeste opnamen zijn uit de periode '67-'68, toen Monk onder contract stond bij CBS. De pianist, die in 1982 overleed, wordt terecht beschouwd als een van de belangrijkste jazz-componis- ten, terwijl hij ook als instrumenta list een onmiskenbare originaliteit bezat. We krijgen een nieuw inzicht in IVIonks capaciteiten door het af draaien van de cd, wel muzikaal waardevolle toevoegingen aan zijn discografie, zeker wat betreft de so lo-opnamen. het is jammer dat er niet zoveel uit de jaren vijftig be schikbaar was, want zijn latere werk is vooral een consolidatie van de meer creatieve voorafgaande pe riode. Desondanks zijn ook deze la tere opnamen duidelijk het werk van een grote stilist. Daarbij valt trouwens eens te meer op hoe goed de bijdragen van tenorsaxofonist Charlie Rouse waren. De opna mekwaliteit is noodzakelijkerwijs zeer variabel. 'Kijk naar je eigen', jeugdmusical van Hetty Heyting met muziek van Joop Stokkermans door Stichting Jeugdtheater Amsterdam. Regie: Ad van Gessel. Met: Nancy Nijen- huis. Rob van Houten, Annemarie Hensel- mans, Adriaan Adriaansen, Maaike Schuur- mans en Armand Pol. Gezien op 2 februari in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Vroeger waren konin gen in hun sprookjeskasteel spannend. Menig meisje droom de ervan een prinsesje te zijn, al was het maar voor één dag. Daar kun je tegenwoordig bij televisie kijkende meisjes nauwelijks nog mee aan komen. Die willen de showbiz in. Met het oog op die droomwens heeft Hetty Heyting een vlotte jeugdmusical geschre ven. En zelfs een plezierig verpak te moraal ontbreekt niet: het kijk je achter de schermen van de glit ter en glamour van de televisie wereld werkt heel ontnuchte rend. Daarom zingen de sterren:. 'Kijk naar je eigen/En kijk niet zo naar mij/.../Kijk naar je eigen/Ik ben niks meer dan jij!'. Hoofdpersoon van de musical is Liesje die elke avond in haar eentje naar de t.v. zit te kijken. Plotseling gaat er iets mis met de afstandsbediening, en hup...Lies je bevindt zich in de televisiestu dio, waar zij voor en achter de ca mera de nodige avonturen be leeft: kortom, Liesje in media land. Hetty Heyting heeft op een han dige manier moderne varianten gevonden op klassieke elemen ten als 'grote mensen plagen' (na melijk het kietelen van de nieuwslezer) en 'de boze man'. Laatstgenoemde is hier de kwaadaardige televisieregisseur die door uitbuiting van Liesje ho gere kijkcijfers wil scoren. Als er 'echt' wordt uitgezonden, zien we dat op de tv-toestellen, dié aan de rand van het podium staan opgesteld. Leuk gedaan, want het verhoogt de geloofwaar digheid van het geheel. Daarnaast heeft Joop Stokkermans vlotte muziek gecomponeerd die net dat beetje showbiz-uitstraling heeft dat voor deze musical nodig is. Stuk vóór stuk draagt dit alles bij tot het succes van dit moderne sprookje dat gisteravond in een goed gevulde schouwburg bij jong en oud tot de verbeelding sprak. WIJNAND ZEILSTRA Opnieuw schilderij Van Gogh naar veiling NEW YORK/AMSTERDAM (ANP) - Op 15 mei komt bij Christie's in New York opnieuw een schilderij van Vincent van Gogh onder de veilingha mer. Het betreft een portret van dokter Paul-Ferdinand Gachet (1828- 1909). Verwacht wordt dat het tussen de 75 en 95 miljoen gulden zal op brengen. Het olieverfschilderij, dat een afmeting heeft van 76 x 55,9 cm, is afkom stig uit het bezit van wijlen Siegfried Kramarsky. Van Gogh heeft het por tret in 1890 geschilderd, anderhalve maand voor de dood van de schilder. ROOSENDAAL (GPD) - De Vere niging Buma wil dat carnavals bands voor elk optreden auteurs rechten gaan betalen. Dat staat in brieven die Buma/Stemra naar tal van earnavalsorkesten in Brabant heeft gestuurd. Westbrabantse woordvoerders van carnavalsbands en -stichtingen noemen het verzoek belachelijk. De bedragen die de Vereniging Buma wil hebben zijn niet misse lijk. Optreden op een carnavalsbal of in de buitenlucht kost een bandje per keer bijna honderd gulden. Voor orkestjes die van de ene naar de ander plaats trekken, zou dat flink in de papieren gaan lopen. Bu ma vraagt de bands de auteursrech ten vrijwillig te betalen. Ze gaat niet controleren in carnavalstijd. "De waanzin ten top", zegt Paul Moerdijk van de Leutders, een car navalsclub in Roosendaal. "Pure geldklopperij. Wij zijn, net als de meeste orkesten, een vrienden- ploegje dat muziek maakt met car naval. Een hobby. Ze snappen bij de Buma blijkbaar niet hoe een carna valsfeest in elkaar steekt. Als ze het van onze muziek moeten hebben, is het treurig gesteld in ons land". Moerdijk veronderstelde eerst dat hij met gen grap te maken had toen hij de brief van de Buma open de en vervolgens dat de organisatie alleen geld wil zien van bovenmoer- dijkse liedjes. "En wij spelen net als de meeste andere Roosendaalse ka pellen alleen plaatselijke carnavals liedjes". Volgens woordvoerder J. Knops gaat het de Vereniging Buma echter niet alleen om landelijke carnavals- repertoire. "We maken geen onder- scheid. Ook componisten en tekst dichters van Brabantse bodem wil len wel eens geld zien van hun mu- zikale vruchten. Onze leden hebben Jan Cocheret: 'Hoezo gemakzucht?' (foto Chris-Paul stapels) daarvoor bij ons aangeklopt. Van daar dat we een aantal carnavalsver enigingen hebben aangeschreven". ker dan het zingen. Want eigenlijk is je van de voorstelling verwacht. Knops zegt dat de Buma er niet 'Up on the Roof meer een toneel- Verwacht je heel goede a-capella, op uit is om het carnaval te ver stuk waarin liedjes worden gezon- dan heb je een rotavond. Zo gaat dat moorden. "Daar lijkt het anders wel gen. Bovendien gaat het verhaal altijd. Ook met de critici. Ze willen op", meent muziekboer Piet van der over een stel studenten die een ama- iets zien wat ze niet zien, en ze wil- Hoeven van Stichting Carnaval teur-zangclubje vormen, daarom len niet zien wat ze wel zien. Het pu- Roosendaal. „We kunnen de kapel- mag het best wel eens fout gaan. bliek is over het algemeen heel en- len op deze manier wel opdoeken. Dat wordt door het publiek soms als thousiast over 'Up on the Roof. Dat Dat gaat toch niet? De Buma is een storend ervaren ja, maar ik heb ook kan ik garanderen, want doordat ik nuttig iets, maar niet voor ons car- van veel mensen gehoord: "Wat bijna altijd aanwezig ben tijdens de naval. Overigens is het een extra sti- leuk dat dat zo spontaan gebeurt'. voorstellingen krijg ik genoeg reac- mulans voor alle bands om alleen Het ligt er maar helemaal aan wat ties te horen". liedjes van Roosendaalse makelij te spelen. Daar heeft de stichting zelf alle rechten van". De Bergse musicus en componist Piet Demmers noemt het verzoek van de Buma achterlijk. "En dat bij een volksfeest als carnaval. Hier in Bergen staan ze zich op iedere straathoek het schompes te blazen. En daar zouden die tientallen orkes ten die we hier hebben dan voor moeten betalen?" Demmers heeft talloze carnavals liedjes geschreven. Wil hij daar via de Buma dan geen geld voor zien? "Welnee. Geld is altijd welkom, maar niet op deze manier. Ik kan me niet voorstellen dat makers van Roosendaalse en Bergse liedjes bij de Buma om steun hebben aange klopt. Van mij mogen ze mijn lied jes tot in den treure spelen. Hoe wil de Buma trouwens controleren, welke band welke nummers speelt?" Volgens Knops moeten orkesten gewoon eerlijk opgeven wanneer ze in de optocht spelen of een carna valsfeest organiseren. "Te controle ren is het niet. Da's inderdaad een groot probleem. Ik trek straks wel een kiel aan, maar niet om te komen controleren". LEIDEN - De kunstenaars Mary van Delft uit Leiderdorp en Djim de Graaf uit Sassenheim exposeren van 8 februari tot en met 9 maart in het provinciehuis in Den Haag. Van Delft stelt haar aquarellen en gé- mengde technieken ten toon, waar in vogels, letters en oude alfabetten een grote rol spelen. Deze elemen ten zijn in combinaties terug te vin den in haar werk. Haar verbonden heid met Frankrijk laat zij tot uiting komen door de Fricolore telkens in haar schilderijen te verwerken. De olieverfschilderijen en gouaches van De Graaf zijn volgens de kun stenaar mysterieuze werken. De expositie is voor publiek gra tis toegankelijk op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37