Briljant strateeg of weifelaar? 5 Oorlogtegen drugs: meer stoer dan effectief Salarisadministratie? I REPORTAGE i De ondoorgrondelijke wegen van Michael Gorbatsjov ZATERDAG 3 FEBRUARI Wat is hij nu eigenlijk? Een eeuwige schipperaar? Een weifelende middenmoter? Of een gewiekste, geniale politicus die bezig is de Sovjetunie om te vormen van een communistische moloch in een moderne (volgens sommigen zelfs sociaaldemocratische) economische grootmacht met veel meer dan één politieke partij? door Aly Knol Het gaat uitstekend met Gor- batsjov, dank u wel. Met een artikel onder deze provocerende titel mengde Jerry F. Hough, directeur van het Centrum voor Oost-West Handel, Investeringen en Commu nicatie aan de Duke-universiteit in de Amerika, zich via de Los Angeles Times in de discussie om de politie ke overlevingskansen van Michaïl Sergejevitsj Gorbatsjov. Hough heeft - in tegenstelling tot vele andere 'Kremlin-watchers' nieuwe stijl een onwankelbaar vertrouwen in het strategische kun nen van de huidige Sovjetleider en Hough's stellingen mogen dan bij het gewaagde af zijn, ze zijn hoe dan ook interessant. Gorbatsjov herinnert zich, aldus Hough, hoe de communistische partij vorig jaar maart in Moskou, Leningrad en Siberië verkiezingen verloor en weet dat er nieuwe lokale verkiezingen in maart voor de deur staan. Mogelijk kan hij in 'randre- publieken' nog troepen afsturen op onruststokers, "maar hij is bang dat 19-jarige etnische Russische solda ten niet zouden willen schieten op 19-jarige etnische Russische de monstranten in Moskou en Le ningrad". "Gorbatsjov weet", betoogt Hough verder, "dat hij sterke argu menten nodig heeft om de Russen op een vreedzame manier prijsver hogingen en andere pijnlijke econo mische beslissingen te laten accep teren, die nodig zijn om zijn hervor mingen te laten slagen. Wat doet een meester-politicus in die om standigheden? Precies wat Gor batsjov doet. Net als Bush in '88, heeft Gorbatsjov zich in de nationa le vlag gewikkeld". In gevaar Hough: "Hij heeft bewust de etni sche onrust extremer laten worden om zijn landgenoten eraan te herin neren dat de unie in gevaar is en om te trachten de behoudende niet- Russen te scheiden van de radica le". En even verderop: "Zijn actie in Azerbeidzjan is harder geweest dan manier) belangrijke economische hervormingen zoals de 'c aan de Baltische staten". Hough's betoog is een van de vele antwoorden op een somber getoon zet artikel dat sinds enkele weken in de wereldpers en het diplomatieke circuit circuleert en geschreven is door ene 'Z', een mysterieuze Ame rikaanse Sovjetspecialist wiens identiteit ondanks een internatio naal op gang gekomen raadspelletje nog steeds een geheim is. Deze 'Z' adviseert het Westen het wat kalmer aan te doen met de 'Gorbymanie', omdat het de Sovjet leider bij de perestrojka vooral te doen is te redden wat er te redden valt van het bestaande Sovjetsys teem. Gorbatsjov sleept zich, aldus 'Z', voort van de ene halfhartige concessie aan de economische en maatschappelijke realiteit naar de andere. Daarmee de kern van het probleem omzeilend en dat is de ontmanteling van het communis me. Want het communisme en de (momopolie-positie van de) com munistische partij staan nu juist, nog steeds volgens 'Z', een werkelij ke economische verbetering en de mocratisering in de weg. Compromissen Is Michaïl Gorbatsjov nu de briljan te strateeg, zoals Hough hem ziet? Of juist de man die zich volledig in de compromissen tussen progres sief en conservatief heeft verstrikt en daarmee, zoals 'Z' zegt, niet an ders doet dan "de ellende nog ver lengen"? Dat er een politieke crisis bestaat in de Sovjetunie, wordt ook in Sovjetkranten zelf al is het af en toe nog wennen openhartig beschreven. Zo ging de Moskovskaja Pravda onlangs in op de mogelijkheid van een herhaling van de 'paleisrevolu tie' zeg maar coup waarmee in 1964 de (hervormingsgezinde) Niki- ta Chroesjtsjov werd weggevaagd. De krant haalt aan welke drie (ver strengelde) factoren volgens wijlen Vladimir Iljitsj Lenin, de grondleg ger van de Sovjetunie, een politieke crisis markeren: toenemende onte vredenheid onder het volk over de leefomstandigheden, een autori teitscrisis aan de top en "een be langrijke toename in de activiteiten van de massa's die er toe leiden dat ze een kans krijgen om een onafhan kelijke rol te spelen op het toneel van de geschiedenis". Dat gold in oktober 1964, ook al ziet men tegenwoordig liever de rooskleuriger kanten van de perio- de-Chroesjtsjov. Het is nu evenzeer het geval, aldus de Moskovskaja Pravda: de voedselsituatie is cata Gorbatsjov. Hij heeft geruchten tegengesproken als Partij, die zo langzamerhand een te wankele basis voi ou hij maandag aftreden als leider van de Communistische r zijn macht zou zijn. (fotoEPA) strofaal, de partij weet niet waar heen ze drijft en aan de basis groeit de politieke activiteit. Onder dat soort omstandigheden is een con servatieve machtsovername niet uitgesloten. Het artikel lijkt paradoxaal te ein digen: enerzijds is de groeiende 'ac tiviteit' van de massa's het meest destabiliserende element in de Sov jetunie anno nu. Tegelijkertijd is die activiteit ook de beste garantie te gen een nieuwe 'coup' a la 1964. Zelfbewustzijn De stelling is minder in zichzelf strijdig als hij lijkt. Men neme de overige staten in Oost-Europa, die zich zojuist op het pad van de demo cratie naar Westeuropees model hebben begeven. Men kan zich in geen van deze landen voorstellen dat het volk de nog maar enkele maanden geleden verkregen vrij heid nog zal laten afnemen door een nieuw totalitair regime. Er doemen weliswaar af en toe (ongefundeerde of juist gemani puleerde?) geruchten op dat ie mand hier of daar zou overwegen een geforceerde greep naar de macht te doen. Het zelfbewustzijn echter dat de bevolkingen in de DDR, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije en (zelfs) Roe menië in een paar maanden tijds hebben ontwikkeld, laat zich niet meer onderdrukken. Daar zorgen deels de open (eco nomische) contacten met de West- europese staten voor. Anderzijds ook het allang veranderde militaire landschap, waarin de Sovjetunie het zichzelf dankzij Gorbatsjov onmogelijk heeft gemaakt haar wil op te leggen aan landen die hebben opgehouden haar satellieten te zijn. Die situatie is feitelijk ook in de Sovjetunie zelf reeds gecreëerd. De laatste weken wordt steeds duidelij ker dat op lokaal niveau de bevol king eigenhandig onderneemt, wat Gorbatsjov (nog) niet is gelukt. Men ontdoet zich van het hardleerse, amorfe middenkader van de partij- bureaucratie die, soms balancerend op de rand van sabotage, vernieu wingen tegenhoudt uit angst voor baan en privileges. Op straat geschopt In de ene stad na de andere worden plaatselijke partijleiders allemaal eind-vijftigers en begin-zestigers op straat geschopt. In Volgograd moest partijleider Vladimir Kalasj- nikov, en met hem het hele plaatse lijke Politburo, het veld ruimen, na dat hij getracht had familieleden voorrang te geven bij het verkrijgen van een (schaarse) woning. In Tsjernigov in de Oekraïëne moest de partijleider opkrassen, na dat in de achterbak van de 'partij wagen' van een lokale bestuurder een grote hoeveelheid delicatessen waren ontdekt, die al wekenlang niet meer in de winkels te krijgen waren. In de Westsiberische olie- stad Tjoemen werd partijleider Ge nnadi Bogomjakov naar huis ge stuurd uit algehele onvrede over de belabberde sociale toestand. In Litouwen besloot de commu nistische partij zich tegen aan vankelijk verzet in los te weken van de centrale partij in Moskou om de aansluiting met de Litouwse volksfrontbeweging niet te missen en tijdig op het veranderende poli tieke bewustzijn in te spelen. In Le ningrad heeft de fel-bekritiseerde conservatieve partijleider Boris Gi- daspov wijselijk besloten zich voor de verkiezingen in maart maar niet kandidaat te stellen uit angst voor een vernederende afgang. De 'basis-beweging' is opgepakt door radicale hervormers uit 102 verschillende steden in de Sovjetu nie, die begin januari in Moskou bij eenkwamen om een 'Democratisch Platform in de Communistische Partij van de Sovjetunie' op te rich ten. Een van de initiatiefnemers, Vjatsjeslav Sjostakovsky, rector van een vooraanstand partij-insti tuut in Moskou, heeft opgeroepen in de CP 'fracties' toe te staan als een stap op weg naar een meer-par- tijensysteem. Strakke lijn Hij waarschuwde dat de partij nog steeds op stalinistische, bijna mili taire, leest is geschoeid en als het aanstaande 28-ste partijcongres dit niet zou veranderen "vele activisten evenals eerlijke communisten een voudigweg de partij zouden verla ten". Tot voor enkele maanden ging men er nog vanuit dat de Sovjetbe volking uit onvrede over de nog steeds geen vruchten afwerpende perestrojka zou teruggrijpen naar het oude beproefde systeem van de strakke lijn en de harde hand. Wat in de laatste maanden gebeurt lijkt echter eerder op het tegendeel te duiden: in de Sovjetunie zijn kenne lijk velen inmiddels ongetwijfeld ook onder invloed van de verande ringen die zij in de rest van Oost-Eu ropa zien voltrekken politiek zo 'volwassen' geworden dat ze zich niet meer door een aantal orthodox- communistische die-hards laten af schrikken. Van dat laatste lijken ook Gor batsj o vs vertrouwelingen nu schoon genoeg te hebben. Dezen werden vorig jaar oktober nog hard handig op hun plaats gezet, toen de belangrijkste economische advi seur van de partijleider. Leonié Abalkin, faalde bij het doorzette! van een 'shock-therapie' voor dl economie. In plaats daarvan prd senteerde premier Nikolaj Ryzjkol een slap aftreksel, waarmee voorld pig vlees noch vis te koop is. Hij noemde dit plan "een economisch! manoeuvre" en koos daarmee irol nisch genoeg dezelfde woorden dii de Poolse leider Edward Gierek gd bruikte kort voor hij in 1980 door dl acties van Solidariteit het onderspij moest delven. Niet lonend Uitgaand van de echtheid van hej document dat het Franse blad Le Monde deze week in extenso publij ceerde, moet het volgens Gor] batsjovs adviseurs zijn afgelopeil met zachte heelmeesters als Ryzjk ov. Gorbatsjov moet afstappen vaij de middenkoers die hij volgt, wanj deze taktiek is "duidelijk niet lo nend". Gorbatsj o vs medewerkers me] nen dat de perestrojka logischer] wijs moet leiden tot "een andera dan de huidige partij". De Sovjet] maatschappij die "uit de luiers is ge] holpen" door de perestrojka "is nie] meer bereid genoegen te nemenl met lollies en slaapliedjes. Zij eis! het recht op over haar lot te be] schikken dat wil zeggen dd macht". De 'nota' adviseert "ronde tafel onderhandelingen te organise ren", een weg die door alle socialis] tische landen is gevolgd behalve (tot nu toe door) Roemenië, maarj daar is van de partij dan ook feite] lijk niets meer over. Wat is toeval? De 'politieke nota' verscheen op dezelfde dag als hetj bericht van het Amerikaanse televi] siestation CNN dat Gorbatsjov zou! overwegen het partijleiderschap naast zich neer te leggen om daar mee het machtsmonopolie van de CP te breken en als president met behulp van het parlement, dat veel radicaler is dan de hoogste partij-or ganen, de perestrojka nieuwe im-J pulsen te geven. Zei Gorbatsjov zelfl al niet, enkele weken geleden in Li touwen, in een meer-partijenstelsel "niets tragisch" te zien? Krijgt Gorbatsjov hiermee te veel krediet? Is hij niet juist het slachtof fer geworden van de door hem zelf losgemaakte krachten? Hebben niet eigenlijk de conservatieven hem aan het wankelen gebracht? Jerry F. Hough had een week gele den (al) een verrassend antwoord: Niet nadenken "Het probleem is dat velen in hetj Westen diep in hun hart hopen dat Gorbatsjov zal mislukken. Zij wil len liever niet nadenken over de mi litaire consequenties van een her eniging van Duitsland. Ze willen liever niet nadenken over de impli caties van een succesvolle hervor ming die op poten wordt gezet in de 2,8 biljoen dollar omvattende Sov jet-economie. De heer Gorbatsjov doet het heel goed en 1990 en 1991 zullen de jaren zijn, waarin we daar mee zullen moeten leren leven." LEIDEN - De stoere jongens van de Amerikaanse drugsbe strijdingsdienst DEA zijn de nieuwe soldaten. Vrijwel op hetzelfde moment dat de Amerikaanse president Bush liet weten dat de defensiebegroting voor een beperkt bedrag wordt gekort, werd de begroting voor de Drugs Enforce ment Administration verruimd. De kans dat de DEA op treedt wordt dus groter, niet alleen in de Verenigde Staten zelf, maar ook in het noorden van Latijns Amerika. De oor log tegen drugs wordt harder. Maar kan hij met soldaten worden gewonnen? door Jeroen Dirks Zelfs de regionale Amerikaanse krant The Arizona Republic maakte vorig najaar een hoekje vrij voor een bericht uit de Arnhemse wijk Kla- rendal in het verre Holland. Een stel woedende bewoners had daar het heft in handen genomen en met ste nen geprobeerd de wijk vrij te ma ken van drugsdealers. Zo'n actie en dan uitgerekend in een land dat in de Verenigde Staten bekend staat als veel te vriendelijk tegen drugs en drugsdealers, spreekt de Ameri kanen aan. Het sterkte ze zelfs in de gedachte dat de strijd tegen drugs alleen met een totale oorlog kan worden gewonnen. En oorlog is er. Deze week nog geen half jaar nadat hij een bedrag van 7,9 miljard dollar voor de strijd tegen drugs op de begroting had vrijgemaakt stelde president Bush nog eens drie miljard beschik baar. Een klein gedeelte daarvan kan naar hulpprogramma's voor (verplicht) afkicken, maar het grootste gedeelte van het miljarden- bedrag wordt voor de DEA be stemd. Van dat geld moet de dienst vooral de Mexicaans/Amerikaanse grens in de gaten gaan houden. Tra ditioneel is die duizenden kilome ters lange grens zo lek als een mand je en vermoed wordt dan ook dat een aanzienlijk deel van de drugs via die grens de Verenigde Staten wordt binnengesmokkeld. Maar daar kon het niet bij blijven. De DEA is, samen met eenheden van het Amerikaanse leger, ook ac tief in het buitenland. In Colombia bijvoorbeeld, waar het herhaalde lijk gedane 'aanbod' van de grote drugsbaronnen om de strijd te sta ken, door president Bush niet is ge accepteerd. Integendeel, samen met zijn Colombiaanse ambtgenoot Barco, verklaarde Bush dat de drugsbaronnen ook in de toekomst gewoon bestreden moeten worden. Voor de Colombiaanse kust liet Bush Amerikaanse marineschepen opstomen die de bewegingen van de baronnen en hun stromannen nauwgezet moeten volgen. Op ver zoek van Barco was hij bereid te verklaren dat de mannen op de schepen alleen maar zouden obser veren, maar helemaal lekker zit het Colombia toch niet. Zo is het land bang dat de bloemen-export (Co- lombir is wat dat betreft een ge duchte concurrent van Nederland) door de Amerikaanse acties gevaar loopt. Helemaal ongegrond is die vrees niet, want de Verenigde Sta ten hebben de invoertarieven voor Colombiaanse bloemen inmiddels verhoogd. Ook Peru heeft inmiddels kennis gemaakt met de soldaten van de DEA. In het plaatsje Santa Lucia bouwen twintig Amerikaanse drugsbestrijders, samen met een aantal Peruaanse collega's op dit moment een grote politiebasis. Het is de bedoeling dat van daaruit grootscheepse acties plaatsvinden tegen de boëren die op de hellingen van het Andes-gebergte coca telen. Geldkraan De bouw van de politiebasis liep on verwacht vertraging op, toen de Verenigde Staten vlak voor de kerst Panama binnenvielen. President Alan Garcia was daar woedend over. Hij stuurde de DEA naar huis en dreigde zelfs de grote drugscon ferentie die over een paar weken in de Colombiaanse stad Cartagena plaatsheeft, te boycotten. Maar de door gigantische financiële proble men geteisterde president had bui ten de waard gerekend. Bush draai de met een resoluut gebaar de Ame rikaanse geldkraan dicht. Een paar dagen later nodigde Garcia de DEA weer uit om terug te komen. Door de coca teelt hebben veel straatarme boe ren zich een nor maal inkomen kunnen verwer ven. Dat aspect krijgt echter weinig aan dacht van de op 'militaire' suc cessen gerichte Amerikanen. (foto GPD) De samenwerking tussen Bolivia met 70.000 hectaren cocaplanta ges de grootste producent van coca in de wereld en de Verenigde Sta ten verloopt wel vlekkeloos. Bolivia heeft al een paar jaar terug een ver nietigingsprogramma gepland voor coca-plantages, maar kwam daar zelf tot nu toe, door hoge kosten en het feit dat nogal wat plantages ren vernietigd zien, juist door de co cateelt konden veel straatarme boe ren zich eindelijk een normaal inko- moelijk bereikbaar zijn, niet aan toe. Vorig jaar werd 'maar' 2.500 hectare gerooid, terwijl volgens plan 6.000 hectare coca van de aard bodem zou moeten verdwijnen. Bo livia hoopt dat het met de hulp van Amerikaanse soldaten allemaal wat sneller gaat. Bolivia is vooral tevreden over de hulp van de Amerikanen, omdat Washington bereid is gebleken ge dupeerde cocaboeren een deel van de schadevergoeding te betalen. Voor elke vernietigde hectare coca teelt wordt op dit moment een be drag van ongeveer 4.000 gulden be taald. Dat bedrag is echter voor veel boeren niet genoeg. Nog even afge zien van het feit dat ze van de ene op de andere dag de productie van ja- Thuismarkt Juist voor dat aspect is in de Vere nigde Staten opvallend weinig aan dacht. Ontwikkelingsorganisaties dringen al jaren aan op het verzor gen van alternatieven voor gedu peerde boeren. Onlangs nog bleek uit een studie van het ontwikke lingsprogramma UNDP van de Ver enigde Naties dat de teelt van kof fie, maïs of cacao in Peru en Bolivia net zo winstgevend kan zijn zijn als de coca-teelt. Met een 'thuismarkt' van miljoenen goed consumerende Amerikanen moet het toch moge lijk zijn die produkten aan de man te brengen. Voorlopig beperkt Was hington zich echter tot applaus is geboekt in de strijd tegen drugs, zoals de arrestatie van vermeend drugshandelaar Noriega. Gedu peerde boeren krijgen beduidend minder aandacht. De oorlog tegen drugs wordt ook in het binnenland van de Verenigde Staten gevoerd. Een Nederlander die 's nachts in de binnenstad van Los Angeles, San Francisco, New York of Washington logeert, voelt zich beland in een goedkope televi sie-serie. Politiewagens met gillen de sirenes, piepende banden en hardboiled agenten rijden af en aan. Bij de talloze arrestaties die worden verricht, is de politie niet gewend onderscheid te maken tussen dea lers en drugsverslaafden. Integen deel. De pers wordt van harte uitge nodigd iedereen met naam en toe naam te vermelden; begrip is het laatste waar drugsgebruikers recht op hebben. Dat gaat al een tijdje zo, maar suc ces heeft die keiharde aanpak tot nu toe niet opgeleverd. De prijs van bij na alle soorten drugs stijgt, er wor den nieuwe soorten chemische drugs ontwikkeld (crack en ice ver oorzaken grote problemen), de cri minaliteit in verband met drugs stijgt. En het aantal mensen besmet met het hiv-virus (dat aids kan ver oorzaken) stijgt als gevolg van het gebruik van vuile naalden door ver slaafden. In New York is één op de tien tieners seropositief. Medisch De Amerikaanse ambassade in Den Haag kon dat niet langer presenteerde onlangs een rapport, waarin het Nederlandse drugsbe leid werd geprezen als iets waar de Verenigde Staten wat van kunnen leren. In de visie van de overigens anonieme rapporteurs moet drugsverslaving niet als een crimi neel, maar als eèn medisch en soci aal probleem worden beschouwd. Schone naalden uitdelen bijvoor beeld, kan een hoop aids-slachtof- fers voorkomen. Fijntjes wijst de" ambassade in Den Haag erop dat Nederland in no vember zo'n 800 aidspatiënten zou tellen, waarvan 65 drugsgebruikers. Dat betekent 1 aids-patiènt op 18.750 inwoners. In de VS leefden november 1989 115.158 aids-patién- ten, dat is 1 aids-patiënt op 2.167 in woners. Trouwens, ook wat moor- den in verband met drugs betreft komt een liberaal drugsbeleid er be ter uit. In Nederland gaat het om ruim zestig drugsmoorden per jaar, I dat is 1 moord op 214.000 mensen. In de Verenigde Staten bedraagt het aantal drugsmoorden 1 op 37.000 mensen. William Bennet, de Amerikaanse regeringsfunctionaris die is belast met het drugsbeleid, was niet onder de indruk. Hij voelt er niets voor om de greep van de DEA slapper te ma ken en het drugsgebruik uit de cri- minaliteitssfeer te halen. Maar hier en daar zijn inmiddels ook, hoewel voorzichtig, andere geluiden te ho ren. Gezaghebbende kranten, zoals the Los Angeles Times, publiceren geregeld over de Nederlandse aan pak. In New York wordt erover ge dacht aan een beperkte groep en on der stringente voorwaarden gratis naalden te verstrekken aan drugs verslaafden. En voormalig minister van buitenlandse zaken George Shultz liet onlangs weten voor een (beperkte) legalisering van drugs te voelen. Het meerendeel van de Amerika nen staat echter onvoorwaardelijk achter de harde aanpak van de pre sident en de DEA. In de meeste van hun keurig verzorgde huizen in de forensenwijken net buiten de stad, is immers helemaal niets te merken van de drugsoorlog die zich elke nacht afspeelt in de de getto's van de binnensteden. Het is nog veilig in de suburbs, wordt gedacht. En als de DEA maar genoeg wordt toe gestopt, blijft dat ook zo. Als het tenminste zo is dat de oorlog tegen drugs met soldaten kan worden ge- ADVERTENTIE Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O. s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten.behorend tot de Arenthaisichaudron groep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2