Geveld door het systeem 'Geen geluk, maar woede' 'Vladimir ging kapot aan het gebrek aan erkenning' Gorbatsjov en perestrojka kwamen voor Vyssotski te laat ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 EXTRA PAGINA 27 dit boek geschreven, want ik wil dat de mensen werkelijk Vyssotski leren ken nen en begrijpen wie hij was". Simone Signoret dwong Vyssotski's weduwe, de Franse actrice Marina Vlady, het werkelijke verhaal op te schrijven. Vorige week verscheen de Ne derlandse vertaling van haar ontroeren de boek, Vladimir, of de onderbroken vlucht. Vlady was even in Nederland en luchtte haar hart, zoals ze dat ook in fe bruari van het vorig jaar gedurende een krankzinnige, alle beschrijvingen tarten de, tien dagen durende tournee door de Sovjetunie had gedaan. "Ik trok tien dagen lang 6000 mensen per dag die ieder 5 roebel betaalden. De sessies duurden dagelijks twee keer tweeëneenhalf uur. Radio, tv, schrijven de pers, een woud van fototoestellen, en oeverloze, eindeloze vragen over Volo- dia. Mensen getuigden van ontmoetin gen met hem, vroegen honderduit, lieten me niet gaan. Reisden dagen om me te kunnen ontmoeten en meer te weten te komen. Eén van de steden waar ik zo'n 'lezing' gaf was Perm. Jarenlang was dat een verboden stad voor outsiders. De eerste vreemdeling die ze daar zagen was ik. En ik moest ze alles vertellen. Alles over de man van wie elk Russisch gezin illegale cassettes bezat en die grijsdraai- de". "Niemand weet wie hij was. Zelfs de Russen niet, die zijn poëzie eh zijn songs kennen. Maar in de Sovjetunie is het pri- véleven decennia lang geen gesprekson derwerp geweest. Je praatte niet over thuis. Dus niemand wist wat hem precies bewoog, waarom hij zo leed. Niemand kon de vraag beantwoorden waarom de ze man op zijn 42ste in 1980 moest over lijden. Ik besloot dat uit te leggen. Ik kon niet leven met het beeld van een man die als een heilige wordt beschouwd. Hij was geen ikoon. Hij was ook geen ploert, zoals weer anderen wilden doen gelo- Gebrek aan lucht „Hij was sterk en zwak tegelijk. Vladi mir dronk, gebruikte morfine, leed, schreeuwde, verwoestte zijn eigen leven. Hij ging kapot aan gebrek aan lucht. Hij stikte in het Russische klimaat en onder de vernedering, omdat zijn werk niet of ficieel werd erkend. Omdat hij niet of nauwelijks op de radio aan bod kwam, niet werd gepubliceerd, terwijl hij bestef- te dat hij de meest geliefde dichter van het volk was. Als je een vergelijking wilt: Brei, Dylan of Lennon hebben ze hier in het Westen toch ook niet het zwijgen op gelegd, is 't wel? Volodia werd gebroken,, en had zelf het gevoel achter de feiten en. de tijd aan te lopen. En nu? Nu wordt er- een cassette met tien platen vol illegale- opnamen door het staatsbedrijf Melodiat uitgebracht, publiceert een belangrijke- Franse uitgeverij Vladimirs gedichten." Marina Vlady's boek is als een droom, een perfecte mengeling van feiten en fic tie. "Twaalf jaar samenleven onder zulke moeilijke omstandigheden zoals die wij hebben gekend, kan niemand samenvat ten in 250 pagina's", zegt ze geprikkeld. "Ik kan niet alles opschrijven, want dan heb ik 3500 pagina's nodig". "Ik heb nooit over het schrijfproces se rieus nagedacht. Toen ik in 1985 besloot dit verhaal op te schrijven omdat de be richten over Volodia's heiligverklaring steeds idiotere berichten begonnen op te leveren, had ik nog nooit geschreven. Signoret oefende druk op me uit, maar ik wilde er eerst niet aan. Ik ben een actrice, zei ik. Nou, zei ze, dat was ik ook. Maar nu ben ik een schrijfster. Ach, zei ik, maar jij bent een genie. Ik niet. Uiteinde lijk overtuigde ze me door te zeggen dat ik de enige zou zijn zie alles wist". „Ik zocht naar een juiste méthode. Als je niet gewend bent te schrijven of het niet hebt geleerd, dan ben je aan de go den overgeleverd. Ik zocht een goede vriend op, Chris Marker, en vertelde hem: hoe moet ik te werk gaan? De ge schiedenis van Rusland chronologisch opschrijven? Hij vroeg alleen: heb je nooit eerder geschreven? Ik zei: nee, nooit, alleen een paar duizend brieven aan Volodia. Chris zei: schrijf'dan ge woon alsof je Volodia schrijft. Schrijf brieven! Zo vond ik de sleutel. Daarom is Volodia 'jij' in het boek. Het heeft me twee jaar gekost, waarin ik alles opnieuw beleefde en frequent huilbuien had en depressies doormaakte." Passie "On tire sur unefile de laine et tout le plot vient", zeg je in het Frans. Je trekt aan een draadje en het hele verhaal ontwik kelt zich als vanzelf. Het was een heel klein beginnetje. Ik wilde getuigen van ons leven, van zijn lijden en van zijn kunst. Ik heb het voordeel dat ik actrice ben. Die leren hele teksten van buiten, die beheersen na jaren nog hele scènes die ze ooit hebben geschoten". Vlady was alles voor Vyssotski. "Moe der, lief, slavin, zuster, verpleegster. Al les. Dokter. En, hoe noem je dat..." Ze omvat haar lijf met haar eigen armen. "Iemand aan wie je vast kunt grijpen. Maar zoiets doet zich altijd voor in een verhaal met zoveel passie. Iemand vraagt je alles te zijn en dan wil je ook alles zijn. Een normale uitwisseling van alles. Dat kan alleen als er volkomen passie be staat. Zoiets kun je maar één keer. Na Vyssotski's dood was ik uitgeput. Toen wij samenleefden waren we in de kracht van ons leven, tussen de dertig en de veertig. Nu zou ik zo'n leven niet meer kunnen opbrengen. Ik zou de kracht niet meer hebben om hem te stoppen in zijn vrije val naar de dood. Ik zou te tolerant, te zacht, te lui zijn. Voor een relatie zoals wij die hadden moet je bruut kunnen zijn. Je moet weten hoe je nee moet zeg gen. Een gedrogeerde verdraagt geen fa- taliste als partner". "Ik voel me niet ongemakkelijk onder de gebeurtenissen van de laatste drie jaar. Ik ben erg gelukkig en nieuwsgierig tegelijk. Alleen de wetenschap dat zove- len hun leven hebben gegeven voor zelfs de geringste verandering stemt me som ber en verdrietig. Zij die het verdienen zijn er niet meer. Vooral hij". "De artistieke vrijheid is nu vrijwel compleet, zeker in vergelijking met de barse omstandigheden waaronder Volo dia moest werken. Het grote probleem is nu van luxe aard. 'Als je vrijheid hebt, wat doe je er dan mee?', zo vroeg Vladi mir zich al af. Ik denk beslist dat er iets zal gebeuren in de Sovjetunie, maar in een tijd waarin een maatschappij grote veranderingen doormaakt is het heel moeilijk nieuwe talenten met leidingge vende kwaliteiten te vinden". "Creativiteit bloeit makkelijker als je hard moet vechten voor je bestaan. Mis schien is dat onze romantische voorstel ling van zaken, maar we maken nu in de Sovjetunie een periode mee zonder grote nieuwe schrijvers, dichters, filmers en musici. De middelmaat dicteert de toon. Ook op schildergebied. De schilders konden vroeger niet aan verf en linnen komen en daar leden ze verschrikkelijk onder. Nu is materiaal veel gemakkelij ker verkrijgbaar, en komt er niks uit hun handen. Vyssotski kon zingen en soms optreden, maar schilders konden niks verkopen, niks tonen. Alleen in ei gen huis". 'Vladimir, of de onderbroken vlucht', Marina Vlady. Uitg. De Boekerij. Wat verderop in de straat stop je voor een levensmiddelenwinkel: de etalage puilt uit van het vlees, worsten, fruit, conserven. Je ziet lijkbleek en plotseling vouw je dubbel en begint op het trottoir over te geven. (Uit: 'Vladimir, of de onderbroken vlucht'). West-Berlijn was de eerste stad die Vladimir Vyssotski in het Westen zag. In 1973 had de Russische acteur en chansonnier eindelijk toestemming gekregen om het Oost blok tijdelijk te verlaten. Zijn vrouw, de beeldschone Franse actrice Marina Vlady, had Brezjnjevs hart weten te ontdooien en de partijleider had zijn hoogst zeldzame fiat gegeven. Veertien jaar later haalt Marina Vlady zich de eerste confrontatie van Vyssots ki met het rijke Westen voor de geest. Even beeldend als de tv-reportages van die zon dag in oktober jongstleden, toen de Muur in Berlijn openging en bijna vier miljoen Oostduitsers zich verdrongen voor de goed gevulde etalages in het Westen. "Later in het hotel, staat het huilen je nader dan het lachen. Hoe kan dat nouDeze mensen, die de oorlog hebben verloren, bezitten dit alles en ons volk, dat zoveel heeft, geleden, heeft niets! De oorlog is bijna dertig jaar voorbij en wij hebben 'm gewon nen, maar wij zijn arm en er is niets te koop. In sommige steden is er al in geen jaren vers vlees meer te krijgen, er is gebrek aan alles, overal en altijd "Dat eerste contact met het Westen, waar je zo naar had verlangd, riep een totaal onverwachte reactie in je op. Het is geen geluk maar woede, geen verbazing maar walging, niet het gevoel verrijkt te zijn als andere landen zich voor je openen, maar de ontdekking dat het Russische volk nog veel armer is dan je je ooit had kunnen in denken". (Uit: 'Vladimir, of de onderbroken vlucht'). Sacharov, Solsjenitsin, Sjtsjaranski, Jeltsin. Die namen vallen nog altijd als Westerse media schrijven over Russi sche dissidenten. Voor de in 1980 overle den Vladimir Semjonovitsj Vyssotski (koosnaam: Volodia) kwamen Gor batsjov, glasnost en perestrojka te laat. De grote ster van het Moskouse Tagan- ka-theater, de chansonnier met de rauwe stem, was de werkelijke held van het volk tijdens de sombere jaren van het Brezjnjev-regime. "Voor mij is het woord dissident on verbrekelijk verbonden met iemand die het land uit wil", meent Marina Vlady. Ze heeft het raam van de Amsterdamse ho tel-lobby een tikje opengeschoven om frisse lucht binnen te laten. "Sacharov bleef wel en werkte van binnenuit aan veranderingen, maar... oké, laat ik het begrip dissident uitbrei den tot hen die de politieke strijd aan gaan binnen de politieke arena. Volodia was niet zo'n man. Hij gebruikte humor en sarcasme als wapens, zelfs zijn hard ste kritiek werd in humor, zwarte humor verpakt. Zelfs de bittere, tragische en he- komt zijn werk in alle openheid op straat, en blijkt er iemand geweest te zijn die al les al feilloos verwoordde voordat de overheid er aan wilde". J eugdsentiment Marina Vlady ontmoette Vyssotski in 1967. Ze was als actrice, die naam had ge maakt in de z.g. nouvelle vague (een Franse filmstroming aan het eind van de jaren vijftig), uitgenodigd voor het Mos kouse theaterfestival. Vlady hoorde een beetje bij het jeugdsentiment van de ja ren vijftig, zo schreef Ab van Ieperen in 1977 in Vrij Nederland: "Het blonde, iet wat ondoorgrondelijke meisje met Slavi sche trekken dat optrad in nogal troebe le, maar voor die tijd o zo opwindende films". Ze was opgetreden in films van Marco Ferreri, Orson Welles, Jean-Luc Godard en Miklós Jancso. Van een 'star let' had ze zich ontwikkeld tot een fasci nerende actrice die meer te bieden had dan een fraai uiterlijk. Vlady zag Volodia spelen in het Tagan- ka-theater, in een stuk gebaseerd op een lang gedicht van Yessenin, Poegatsjev Hij is wel vergeleken met Brei, Dylan en Lennon. Iedere Sovjet-burger kende zijn vlijmscherpe liedjes en gedichten, zij het dan van illegale, grijsgedraaide cassettebandjes. Vladimir Vyssotski stierf in 1980 op 42-jarige leeftijd aan een overdosis morfine. Gekweld en kapotgemaakt door het systeem, dat toen nog door de feodale garde van Brezjnjev werd gedicteerd. Zijn derde echtgenote, de befaamde Franse actrice Marina Vlady, beleefde twaalf onstuimige jaren met hem en legde die vast in een ontroerende biografie, die vorige week in Nederlandse vertaling verscheen. "Zijn teksten gaan over onmacht, over dronkenschap en delirium, over gebrek aan voedsel, over de monotonie van het sleurbestaan. Daarom is hij zo geliefd, nu nog meer dan tijdens zijn leven, want nu komt zijn werk in alle openheid op straat, en blijkt er iemand geweest te zijn die alles al feilloos verwoordde voordat de overheid er aan wilde". door John Oomkes le ernstige songs en de epische gedichten die hij aan het eind van zijn leven schreef gaven nooit uiting aan een vorm van sys teemkritiek die Solsjenitsin koos. Tus sen haakjes: de helft van zijn 800 teksten heeft hij nooit gezongen, dat waren pure gedichten. Volodia hield van zijn land en hi.i was een patriot; hij trok het niet node loos omlaag. Solsjenitsin ging krankzin nig genoeg bijna zo ver dat hij opriep tot gewapende strijd tegen de Sovjetunie". Leidend figuur "Volodia was een van de leidende figu ren in de brede beweging die het land wilden veranderen, maar als een van de weinigen pleitte hij openlijk voor een einde van de censuur, hij wilde een zich vrij ontwikkelende cultuur. Hij was geen systeemcriticus. Hij vocht tegen de bu reaucratie, tegen de nomenklatura, tegen de kanker die zijn land wurgde". "Vyssotski was politiek niet zo uitge sproken als Sacharov. Hij was sarcasti- que, gebruikte het woord, benutte de symbolen. Dat was, ook volgens mij, veel sterker. Het volk begreep hem en hield van hem, van 7 tot 70, van links tot rechts, van de academici tot het simpele uitschot in de gevangenissen. Volodia wist hoe hij moest schreeuwen. Hij wist wat er in de gewone, kleine man omging. Zijn teksten gaan over onmacht, over dronkenschap en delirium, over gebrek aan voedsel, over de monotonie van het sleurbestaan. Daarom is hij zo geliefd, nu nog meer dan tijdens zijn leven, want nu de woekeraar. In haar boek schrijft ze: "Op het toneel staat een man met ont bloot bovenlijf, borstkas en armen met kettingen ingesnoerd, worstelend en schreeuwend. Het geheel maakt een angstaanjagende indruk". Al in de nazit van dè voorstelling kreeg de romance tussen de oermens en de filmactrice vas te vorm. Vyssotski scheidde van zijn tweede vrouw en hertrouwde met Mari- Een leven vol tegenstellingen een perfecte afspiegeling van de wisselende balans van vertrouwen en wantrouwen in de relatie tussen Oost en West nam zijn loop. Vlady offerde een belangrijk deel van haar mogelijkheden als actrice voor het lot van haar man op, steunde hem ondanks de tegenwerking die ze kreeg, en wist net dat beetje ruimte voor hem te creëren dat nu het verschil uit maakt tussen alleen maar een mythe en een legende met een tastbare artistieke erfenis. Ommekeer Na 1987 volgde een complete ommekeer. 'Volodia' werd op een voetstuk gehesen en zijn sokkel werd voorzien van ge- schiedvervalsende opschriften. "Na de verheerlijking begon de vervalsing. Er werd een sterk geredigeerd boek met Vyssotski's teksten gepubliceerd. Ik wil de er eerst niet van weten, maar allengs begon ik te lezen wat anderen over Volo dia schreven. Zijn Russische familie, zijn zogenaamde vrienden. Daarom heb ik Marina Vlady: "Twaalf jaar samenleven onder zulke moeilijke omstandig heden zoals die wij hebben gekend, kan niemand samenvatten in 250 pagi na's. Ik kan niet alles opschrijven, want dan heb ik 3500 pagina's nodig". "Volodia was een van de leidende figuren in de brede beweging die het land wilden veranderen, maar als een van de weinigen pleitte hij openlijk voor een einde van de censuur, hij wilde een zich vrij ontwikkelende cultuur. Hij was geen systeemcriticus. Hij voeht tegen de bureaucratie, tegen de nomenklatura, tegen de kanker die zijn land wurgde". (foto-»: Fotopersbureau ue Boen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27