Gevangen in een verkeerd lichaam Verouderen (2) SPREEKUUR 'Het wordt niet gepikt dat je anders wilt zijn dan je bent' door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 Op het eerste gezicht valt er niets bijzonders aan hem te ontdekken'. Geen spoor valt er op het eerste gezicht ook te bekennen van al het leed dat hem drieëndertig jaar lang is aangedaan. Van jongsaf voelde de nu 36-jarige Marco zich een gevangene van zijn eigen lichaam. Als vrouw geboren, wilde hij man zijn. Hij werd verstoten door de buitenwereld, die zijn verlangen naar het man zijn niet wilde begrijpen. Drie jaar geleden besloot hij de geslachtsgrens overte steken. Hij hield er een aantal littekens aan over, maar werd een gelukkiger mens. "Ik ben eindelijk thuisgekomen". door AgnesZuiker "Ik kreeg laatst een lift van een pastoor en die heb ik alles verteld, alles. Ik wilde herr. echt shockeren. Ik schold op de kerk, ja, alles gooide ik die pastoor voor z'n voeten. En het wonderlijke was dat die man begrip voor me had. Toen ik de auto uitstapte, zei hij dat hij het een fijne rit had gevonden en dat ik hèm eens moest komen opzoeken. En hij zei: God zegent je. Daar was ik toch wel blij om". "Mijn verhaal is voor veel mensen heel moeilijk te begrijpen. Ik kan het ze niet eens kwalijk nemen, want wat is er nou vanzelfsprekender dan je eigen lijf? Je identificeert je er tenslotte mee, dat lijf dat ben jij. Maar zo heb ik dat nooit erva ren. Ik walgde van mijn lichaam. Dat lijf, dat was ik niet". "Drie was ik, toen ik ontdekte dat ik anders was. Ik was een vroege leerling, ging op m'n derde naar de kleuterschool. Daar merkte ik aan het gedrag van de an dere kinderen en aan de juffrouw dat ik geen jongetje was. Ze reageerden op mijn buitenkant en dat droeg een jurkje. Dus moest ik, om het geijkte cliché maar weer voor de dag te halen, in de poppen- hoek spelen". "Een jaar of drie geleden, toen ik mijn moeder over mijn transseksualiteit ver telde, zei ze dat ze altijd al had geweten dat er iets mis met mij was. De kleuterjuf had het ook al eens tegen haar gezegd: Dat kind is geen meisje. Toen ik dat hoorde van mijn moeder was ik ontzet tend geëmotioneerd. Wat had mij een lij densweg bespaard kunnen worden!" Kinderpsychiater "Ze is wel met me naar een kinderpsy chiater geweest, maar na één bezoek heeft ze die man de huid zo vol geschol den. dat we nooit meer zijn teruggegaan. Hij viel haar aan op de manier waarop ze mij behandelde en dat beviel haar niet. Ze dacht ook nog een tijdje dat ik door de duivel bezeten was en stuurde me naar de pastoor. Zat ik daar met een witte kaars in m'n handen en die man maar prevelen: Ik moest wat nazeggen en toen was 't klaar. Weg duivel". "Ik ben eigenlijk nog bang voor haar. Ze heeft me jarenlang mishandeld en ge slagen. Onder de blauwe plekken zat ik vaak en soms kon ik niet zitten van de pijn. Ze sloeg er maar op los, omdat ze zo graag wilde dat ik een meisje was". "Mijn vader bemoeide zich niet met me. Hij werkte in de grote stad en kwam nauwelijks thuis. Als hij zag dat ik weer eens geslagen was, kreeg ik van hem ook nog eens de zegen van boven. Nee, hi.j sloeg niet, maar hij was altijd boos dat mijn moeder weer kwaad op me had moeten worden". '.'Op mijn zesde jaar merkte ik dat er ook een lichamelijk verschil was tussen jongetjes en meisjes. Dat was een enor me schok voor me. Ik was een meisje en ik zou nooit een jongetje worden. Toen begon de lijdensweg, want vanaf die tijd besefte ik ook dat ik er nooit over zou kunnen praten, omdat ik dan al m'n vriendjes en vriendinnetjes zou verlie- "Ik heb, god betere het, op de huis houdschool gezeten. Daar moesten alle meisjes een jurk of een rok aan, dus ik ook. Ik kan me nog heel goed de vloer van de gangen herinneren, omdat ik steeds naar beneden keek. Staarde maar naar m'n benen en naar de rok die ik droeg. Een crime. Gelukkig was ik vrij laat met het krijgen van borsten, maar toen ik een jaar of dertien was werd ik ongesteld. Ik hoor mijn moeder nog zeg gen: proficiat, je bent nu een vrouw. O nee, dacht ik, in geen honderd jaar". Veel relaties "Eigenlijk ben ik nooit echt kind ge weest. Ik heb heel veel relaties met vrou wen gehad, ook toen ik nog jong was. Op de een of andere manier voelden ze wel dat ik geen meisje was, ze vielen op het mannelijke in me. Daar kwam nog bij dat ik veel rijper was dan andere kinderen van mijn leeftijd, ook seksueel". "Ik viel op vrouwen die van mannen houden, niet op lesbiennes. Ik vree met alle meisjes uit de straat, met leraressen. De liefde, die ik thuis niet kreeg, haalde ik ergens anders. En het ging ook zo makkelijk, die meiden vielen op me. Nu denk ik wel eens: wat hebben ze toch in me gezien?" "Op m'n zestiende ben ik het huis uit gegaan, zeg maar gevlucht. Ik wilde ver pleegster worden, uit een soort roeping om te bewijzen dat ik wel nut had voor de maatschappij. Nou, ik kwam intern in een zusterhuis met zeshonderd meiden waardoor ik me als een vos in een kip penhok voelde. Daar ben ik ook voor het eerst gelukkig geweest, ja, ook al omdat ik lekker kon rotzooien met die meiden. Zij wilden wel en ik zei geen nee. Als een meisje verliefd op me werd, zei ik ook al tijd dat ik eigenlijk een man was; dat ze dus niet verliefd moest worden op de buitenkant. Zq sukkelde ik maar door". "Al die tijd had ik nog nooit van de term transseksualiteit gehoord. Pas op m'n negentiende zag ik een vakblad van een psychiater waarin een artikel over transseksuelen stond, getiteld .'Psychia ters: handen af van transseksuelen'. Ge lukkig, dacht ik, ze nemen ons serieus. Want er zitten nog steeds mensen van ons in gekkenhuizen, omdat de heren psychiaters denken dat we schizofreen zijn. Nou, je bent 't niet, maar je wordt 't wel langzamerhand, doordat je steeds een rol moet spelen". "In elk geval wilde ik wel eens een an dere transseksueel ontmoeten en dat ge beurde op een thema-avond van het COC, een paar jaar geleden. Ik weet nog dat ik dacht: hoe herken ik zo iemand ei genlijk? Maar ik voelde het meteen toen ik die man zag, ondanks zijn baard. Voor hem was dat natuurlijk minder leuk, maar ik realiseerde me dat ik hier m'n he le leven op gewacht had. Ik wilde ook een mannenlijf, en ik maakte een af spraak met de Vrije Universiteit in Am sterdam, waar ze dit soort behandelin gen toepassen". Compliment "Professor Louis Gooren, hoogleraar in de transséksuologie, gaf me tijdens ons eerste gesprek een enorm compliment. Hij dacht namelijk dat ik vrouw wilde worden. Toen ik zei dat ik juist man wil de worden, was het'voor hem wel duide lijk. Ik mocht met de hormoonbehande ling beginnen. Ik kreeg pillen en mijn stem zakte vier octaven, mijn baard ging groeien, mijn baarmoeder en eierstok ken verschrompelden. Ook mijn clitoris werd groter en is inmiddels uitgegroeid tot een micropenis, met voorhuid en al. De eerste keer dat ik een erectie kreeg schrok ik vreselijk, omdat ik niet wilde worden zoals veel andere mannen die hun pik achterna lopen. Daarvoor heb ik toch te lang aan de andere kant gestaan". "NéTeen jaar hormonen slikken mocht ik dan eindelijk worden geopereerd. Ik zag daar io ontzettend naar uit, maar he laas is het voor mij een aaneenschakeling van rampen geworden. Het verwijderen van dé baarmoeder en de eierstokken, die al lang geen functie meer hadden en dat trouwens bij mij ook nooit gehad zouden hebben, ging goed. Maar het am puteren van de borsten liep helemaal mis. Ik kon namelijk niet in het VU-zie- kenhuis worden geopereerd, omdat die chirurg op vakantie was. Daar heb ik me heel kwaad over gemaakt, want er was mij zo beloofd dat na een jaar die borsten eraf zouden gaan en nu ging die vent op vakantie. Ik kon het niet opbrengen om nog langer te wachten en heb toen zelf een ziekenhuis gezocht. Daar hebben ze zo zitten knoeien dat uiteindelijk mijn te pels zijn afgestorven. Ook heb ik twee kanjers van littekens vanaf mijn borst tot onder mijn oksels. En pijn, veel pijn". "De hormonale behandeling is .bij mij enorm aangeslagen. M'n bloeddruk zit tot aan het plafond en ik heb haast geen nierfuncties meer, waardoor ik elke dag plaspillen moet slikken. Bovendien ben ik, sinds die hormonenkuur, maar liefst achtentwintig kilo aangekomen. Dat zijn geen prettige dingen". "Toen ik me liet ombouwen, was ik verplicht het aan mijn ouders en twee zussen te vertellen. Eerst dacht ik: bekijk het maar, wat heb ik met die mensen te maken. Mijn zussen ken ik amper, omdat ik van mijn moeder niet met hen om mocht gaan, mijn vader heeft nooit laten merken dat hij iets om me gaf en mijn moeder heeft me altijd mishandeld. Nu pas aanvaard ik dit lijf als van mijzelf, ondanks alle littekens. Ik zit nog steeds in een soort rouwproces. Op het moment dat je je laat ombouwen, gaat er toch iemand dood". (foto gpi» Maar ik heb het toch verteld, omdat het nu eenmaal bij dat transformatieproces hoort". Tragedie "Nou, dat werd ook een tragedie. Mijn vader reageerde tamelijk laconiek, in de trant van: ik vind het niet raar, ik heb er al zo veel over gelezen. Maar mijn moe der begon gelijk met: zie je wel, je bent altijd al gek geweest. Rotzak, dacht ik, waarom heb je er dan nooit wat aan ge daan? Een week of wat later vroeg ik nog eens aan haar wat ze ervan vonden. We hebben ons kapot gelachen in bed, zei ze. Toen konden ze van mij doodvallen". "Het leven hiervoor was een vernede ring, maar ook daarna is het vreselijk ge weest. Doordat je verandert, roep je agressie op bij de buitenwereld, terwijl je jezelf het liefst uit wilt gummen. Ze pik ken het niet datje anders wilt zijn dan je bent. Ik heb meer dan eens de buurman met een mes voor m'n neus gehad en bij de sociale dienst, waar ik het ook moest vertellen, staarde het hele personeel me aan alsof ik een bochel met schuifdeuren had. Ik kreeg er hyperventilatie van. Daarom ben ik verhuisd naar een andere plaats. Hier weet niemand iets van mijn verleden". "Sinds ik me heb laten ombouwen, heb ik geen relaties meer gehad. Zodra ik merk dat een vrouw mij aardig vindt, hou ik haar op een afstand. Dat had ik nooit gedacht, toen ik eraan begon, om dat ik juist altijd relaties heb gehad, maar het werkt wel zo. Vroeger schepte mijn buitenkant nooit verwachtingen, het was duidelijk dat ik een vrouwenlijf had. Nu belooft de verpakking meer dan het is. Aan mijn littekens kun je zien dat er wat anders heeft gezeten. Dat is een pro bleem, een heel groot probleem". Geen polonaise "Ik heb bewust niet gekozen voor een penisopbouw, waarbij ze uit een stuk van je huid een soort penis maken. Ik sta wel op een lijst, maar iedere keer als het ziekenhuis me opbelt dat ik aan de beurt ben, zeg ik: schuif mij maar door, ik hoef niet. Die operaties zijn mij te vaak tegen gevallen, ik heb nog nooit een mooie pe nis gezien. En er is bij mij al zo veel mis gegaan. dat ik aan mijn lijf geen polonai se meer wil. Wat ik nu heb, is tenminste van mezelf. Ik heb wel een prothese, die ik zelf maak van een condoom met een soort schuimvulling. Die stop ik in mijn onderbroek als ik ga dansen". "Niemand weet wat die hormonen, die je de rest van je leven moet blijven ne men, je aandoen. Maar ik blijf erbij: nooit meer terug. Nu pas aanvaard ik dit lijf als van mijzelf, ondanks alle littekens. Ik zit nog steeds in een soort rouwproces. Op het moment dat je je laat ombouwen, gaat er toch iemand dood. Je stapt in een andere huid, het blad sterft af. Maar uit de dood ontstaat ook nieuw leven. Dat stemt me gelukkig en mild. Ik ben thuis gekomen bij mezelf'. In de vorige aflevering beschreef ik een aantal veranderingen van het lichaam die optreden bij het ouder worden. Deze aflevering gaat over het medicijngebruik door ouderenover veranderingen in de hersenen en het geestelijk functioneren en Over slaapproblemen. In het enorme medicijngebruik in de moderne samenleving hebben ouderen een belangrijk aandeel. Dat komt deels doordat met de leeftijd de frequentie toe neemt van ziekten als hoge bloeddruk, suikerziekte, hart- en vaatziekte!i, ge wrichtsaandoeningen. Maar ook door dat ouderen meer slaappillen, kalmeren de middelen en laxeermiddelen gebrui ken, zowel op voorschrift van de arts als op eigen initiatief. Medicijnen worden door het oudere li chaam anders verwerkt. Zowel de opna me in het lichaam als de verwijdering uit het lichaam verloopt moeizamer en vergt meer tijd. Het lichaam reageert boven dien al op een kleinere dosis. Medicijnen worden uit het lichaam verwijderd door de nieren of de lever. Zoals ik in de vorige aflevering reeds schreef, worden alle organen minder goed doorbloed als de jaren vorderen. Mede daardoor gaat de functie van lever en nieren geleidelijkaan achteruit. En daarmee ook hun vermogen medicijnen (en andere vergiften) uit het lichaam te verwijderen. Oudere mensen hebben hierdoor van veel medicijnen minder nodig, krijgen sneller te veel. Sommige medicijnen kun nen zich in het lichaam gaan ophopen. Om maar een treffend voorbeeld te noe men: slaapmiddelen die vaak lang in het lichaam aanwezig blijven, maar waar van toch elke nacht een nieuwe pil wordt ingenomen. Ook als de vorige nog niet he lemaal verwijderd is. Het gevolg daar van kan een toenemende slaperigheid overdag zijn. Verder zijn ouderen gevoeliger voor de werking van veel medicijnenen ze krij gen sneller last van vervelende bijwer kingen. Ook kunnen zij heel anders dan bedoeld reageren op een kalmerend mid del, bijvoorbeeld met hevige angst en op winding: een "paradoxale reactie". En daar komt nogal eens bij dat oude ren met meer dan één kwaal kampen en daarvoor verschillende medicijnen krij gen, vaak ook nog van verschillende dok ters. Die medicijnen kunnen eikaars wer king beïnvloeden. De schema's voor het gebruik van al die verschillende midde len zijn soms veel te ingewikkeld, dus ver gissingen zijn dan bijna niet te vermij den. En als er dan klachten ontstaan is het soms niet mee r uit te maken of de oor zaak in een ziekte of in de medicijnen moet worden gezocht. Daarom is het van groot belang dat één dokter op de hoogte is van alle gebruikte medicijnen, zowel van de voorgeschreven als van de zelf gekochte medicijnen. De schema's moeten simpel zijn, en de medi catie moet regelmatig worden gecontro leerd om doublures en fouten te voorko men. De bovengenoemde problemen moe ten echter geen aanleiding zijn om op ei gen initiatief de medicijnen te stoppen of te minderen uit angst te veel te krijgen Het is beter eerst uw huisarts daarover te consulteren. Net als alle andere organen vermin dert ook de functie van de hersenen met de jaren. Sterker nog: de hersencellen die bij de geboorte aanwezig zijn, worden nooit meer vernieuwd. Elke dag sterven er duizenden af. Dat gebeurt zonder merkbare vermindering van de intelli gentie, want de reservecapaciteit van de hersenen is enorm. Toch wordt het geheugen met de jaren minder, althans bij de meesten. Er zijn krasse negentigjarigen die nog even hel der kunnen denken als een twintigjarige, maar een geringe achteruitgang is toch heel gewoon. Deze blijkt vooral uit een lichte vergeetachtigheidmoeilijk op woorden en namen kunnen komen, soms de neiging recente gebeurtenissen wat makkelijker te vergeten en wat vaker in hpt verleden te vertoeven. Dementie, het volledig verloren gaan van de geestelijke vermogens, is een ziek te die zich op oudere leeftijd kan aandie nen. Ongeveer een op de tien mensen zal vroeger of later de verschijnselen van de mentie gaan vertonen; bij meer dan de helft is de oorzaak daarvan de ziekte van Alzheimer, die niet te genezen is. Bij een klein deel echter is een behandelbare ziekte de oorzaak en is de aftakeling om keerbaar. Daarom moet iedereen die de verschijnselen van dementie vertoont zich laten onderwerpen aan een onder zoek. Om de oorzaken daarvan te ontdek ken. Misschien nog wel belangrijker dan de ziekte zelf, is de angst ervoor. Hoeveel ou deren denken dat ze dement worden als ze even n iet op een woord kun nen komen Misschien is het voor hen een geruststel ling dat die lichte vergeetachtigheid géén dementie is. en dat de angst ervoor een dementie al bijna uitsluit: wie echt de ment wordt, is zich daar in het algemeen niet van bewust. Wel kunnen ouderen soms snel uit hun evenwicht raken bij veranderingen, in grijpende gebeurtenissen, en daardoor tijdelijk in de war raken. Dat is dus ook geen dementie. En tot slot kunnen ook psychische problemen, zoals een depres sie. soms met dementie worden verward. Problemen in het privéleven kunnen op oudere leeftijd een belangrijke oorzaak zijn van een verstoring van iemands geestelijke evenwicht. Verlies van de partner, vrienden en van familieleden kan eenzaamheid veroorzaken. Depressi viteit kan daar het gevolg van zijn. Hoe wel deze problemen bij het ouder worden lijken te horen, is het toch verstandig om hulp te zoeken als ze zich aandienen. De slaap ten slotte, past zich ook aan de leeftijd aan. Met alle gevolgen van dien. Het inslapen duurt langer, de slaap wordt minder diep. het aandeel van de droom-slaap wordt kleiner, men wordt vroeger wakker. Het korter slapen wordt vaak gecompenseerd met dutjes overdag. Soms ervaren mensen dit als slecht sla pen, maar het hoort erbij. Een slechte nachtrust kan worden ver oorzaakt door lichamelijke klachten als pijn, jeuk. benauwdheid. Maar ook door de drang om telkens te moeten plassen, door te veel licht of geluiden, door een ie koude ofte warme slaapkamer. Ten slotte kan de slaap worden belemmerd door zorgen waarover wordt gepiekerd. Slaapmiddelen worden ontzettend veel geslikt, meestal elke nacht, en veel men sen denken er niet buiten te kunnen. Maar het slikken van slaaptabletten heeft ook zo z'n nadelen: ze kunnen over dag slaperigheid veroorzaken doordat ze te lang in het lichaam blijven. Ze kunnen ook de reactiesnelheid in nadelige zin be ïnvloeden, zodat er ongelukken (valpar tijen) kunnen gebeuren. Een overdadig gebruik van medicijnen kan ten slotte duizeligheid en een kater-gevoel veroor zaken. Los daarvan werken medicijnen op de langere duur verslavend en kunnen ont houdt ngsve rsch ij nselen (opwinding, angst, slapeloosheid) optreden, als er plotseling wordt gestopt met innemen. Hoe vervelend het ook is om slecht te slapen, het is beter om het gebruik van slaapmiddelen te beperken tot een korte tijd. Om aldus een moeilijke periode te overbruggen, of om een verstoord dag nachtritme te herstellen. Over het algemeen is er voor slaap stoornissen bijna altijd een oorzaak te vinden, en het is beter om die eerst op te sporen en die vervolgens zo snel mogelijk weg te nemen. De volgende en laatste aflevering van deze serie gaat over veranderingen in het skelet, problemen met de darmen, de voe ding en de risico's van kou en hitte.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25