somberheid en hopeloosheid' 'Ik ben niet weggedrukt door Sassenheimers willen enige korenmolen in streek redden Omstreden bestemmingsplan industriegebied vastgesteld ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Wassenaarse politiecommissaris gaat Katwijks bedrijf in beveiligingsapparatuur leiden ZATERDAG 3 FEBRUARI Alphen mineralenbeurs in Avifauna, van 1Q.00 toto 17.00 uur. Zegerplasloop AAV'36, start vanaf 13.00 uur. kindervoorstelling (3-7 jaar): 'Het Duinkonijn', door poppenthe ater Thije, aanvang 14.30 uur in het parktheater. film: 'Fury in Freedom' bij jon gerenorganisatie TOV, aanvang 20.00 uur m gebouw Ouverture, Ouvertureweg 137. optreden'band Tripple C bites the Beat', op Glitter and Glamour- party in Madonna, aanvang 21.00 optreden Engelse ,skaband 'Bad Manners' in het Kasteel, aan vang 21.00 uur. Boskoop Bonsai-show in tentoonstel lingsruimte Den Ham, van 10.00 Leiden Braziliaanse dansmiddag in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk, van 14.30 tot 17.00 uur, opgeven rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. muntenbeurs 'Holland Coin Fair', van 10.00 tot 17.00 uur in het Rijksmuseum voor Oudheden. jubileumfeest in buurthuis Mirt- Honken, De Kooi: kinderfeest, vanaf 13.00 uur en toneelstuk voor 55-plussers, 20.00 uur. dansavond mmv de Leidse Band 'The Memories', aanvang 20.30 uur in buurthuis Winnie Mandela, Stevenshof. optreden 'Orkestra Anadolu', moderne Turkse pop, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp kindervoorstelling: 'Boj', door het Speeltheater, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. winterconcert Drumfanfare en Majorettenvereniging Tpmarco, aanvang 20.00 uur in het clubge bouw, Splinterlaan. jazz uit de jaren '20 mmv 'De Roaring Seven Jazz Band', aan vang 21.30 uur in De Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24. Zoeterwoude tijdens Landzicht-triathlon op treden Loes Meilink (accordeon) en Walter Schrader (piano) met folkmuziek, aanvang 20.00 uur in café Landzicht. Wassenaar jongerentheater mmv drie jon gerencentra uit Zuid-Holland, zaal open om 19.45 uur bij Time-Out, Deylerweg. ZONDAG 4 FEBRUARI Alphen familievoorstelling: Voorjaars- ontwaken', van Wedekind, aan vang 14.30 uur in het Parktheater. Literair Café Alphen mmv een vijftal dichters, aanvang 14.30 uur i de Foyer van het Parktheater. Boskoop Bonsai-show in tentoonstel lingsruimte Den Ham, van 10.00 tot 17.00 uur. muntenbeurs 'Holland Coin Fair', van 10.00 tot 17.00 uur in het Rijksmuseum voor Oudheden. lezing over Nederland in de Ro meinse Tijd. door oud-conserva tor RvO, aanvang 10.30 uur in het bridgesoos (voor paren), voor beginners en gevorderden, van 13.30 tot 16.30 uur in buurtcen trum Dijk 33, Apothekersdijk. Leiderdorp concert 'Serenade', door het ensemble 'Opus Variabel', aan vang 14.30 uur in de Muzenhof. Nieuwkoop optreden 'Bochsa Trio', in 't Re- ghthuys, aanvang 16.00 uur. MAANDAG 5 FEBRUARI Boskoop Bonsai-show in tentoonstel lingsruimte Den Ham, van 10.00 tot 17.00 uur. Leiderdorp derde lezing over Vincent van Gogh, door mevr. C. Portheine- K&0-gebou\ Oegstgeesl SASSENHEIM - Het redden van de 'Molen van Speelman' is voorlopig het eerste 'speerpunt' van de onlangs opgerichtè Stich ting Oud Sassenheim. "Vorig jaar zomer werd bekend dat het ge meentebestuur overwoog om de onderbouw van de voormalige molen in Postwijk binnen afzien bare tijd-te slopen", vertelt de se cretaris van de nieuwe stichting, J.E. vaji Teylingen. "Dat vormde de aanzet tot het oprichten van stichting. Op die wijze kun je ge makkelijker een vuist maken te gen de plannen en word je ook se rieuzer genomen". door Kees van Kuilenburg De molen in de wijk Postwijk is in 1869 gebouwd. "Althans, dat valt op te maken uit een moeilijk leesbare steen", merkt penning meester J.D.F. Hardenberg op. De korenmolen is gebouwd in op dracht van Cornelis Johannes Speelman, die aanvankelijk in Poortugaal als molenaar werkte, maar na zijn verhuizing naar Sas senheim het zogenoemde wind en molenrecht verkreeg in het bollendorp. Restant De stomp in Postwijk is het res tant van een stellingmolen, die echter maar kort als korenmolen in bedrijf is geweest. Al aan het einde van de jaren negentig van de vorige eeuw kwam er een eind aan de activiteiten. "Er kwam toen een enorme concurrentie van elektrische maalderijen die meel voor de bakkers gingen ma len en goedkoper konden wer ken. Dat betekende voor de mole naars dat hun inkomsten wegvie len. Een lot dat ook Speelman was beschoren", aldus Van Tey lingen. Vlak daarna werd dan ook de bovenbouw gesloopt. Speelman werd bloembollen kweker en werkte zich op tot een van de grootste kwekers van Sas senheim. De molen is tot 1915 be woond geweest en daarna als be drijfsruimte gebruikt door de bakkers. Met behulp van vrijwilli gers van het molengilde moet dat ook in Sassenheim goed mogelijk zijn". Daarnaast heeft de Molen van Speelman volgens de bestuursle den van de stichtig ook histori sche waarde. "Het is de enige ko renmolen in de streek die is over gebleven. Die moetje niet zomaar slopen", merkt Van Teylingen op. "Vooral ook omdat op die plek al eerder een molen heeft gestaan. Volgens onderzoek is er al in 1669 een molen gebouwd, maar waar schijnlijk ook al rond 1400. Dus ook dat speelt een rol in onze strijd om de molen te herbou- Schouders Volgens de stichting is behoud en restauratie van de molen geen utopie. Van Teylingen: "Er zijn tal van voorbeelden in het land waar een dergelijk monument is behouden. Dat betekent wel dat de schouders eronder moeten. Niet alleen van ons, maar ook van de burgerij. Maar eerst moet de politiek duidelijk worden ge maakt dat de sloop niet mag door gaan". Wat de eventuele financiering betreft, heeft de stichting ook al ideeén. Zo is het de bedoeling Sassenheimers te bewegen om 'vriend of vriendin' van de stich ting te worden. Ook worden be drijven gevraagd om bij te dragen aan de restauratie van het monu ment en zien bestuursleden mo gelijkheden om geld te krijgen van het Rijk, de provincie en en kele fondsen. "Bovendien zal ook de gemeente Sassenheim in de beurs moeten tasten. Ze klagen wel, maar er is geld voldoende. Maar we beseffen dat het hard werken zal worden, omdat er een fors bedrag nodig zal zijn om de molen weer in zijn oude glorie te krijgen", aldus de penningmees ter. Als eerste activiteit is de nieu we stichting begonnen om bijval van de bevolking te vragen in haar actie voor het behoud van de molen. De eerste resultaten zijn erg bemoedigend voor het be stuur. Nog voor de actie officieel begon, waren er al 50 briefkaarten bij het secretariaat binnen. Simon Moulijn In het Wassenaarse raadhuis De Paauw aan de Raadhuislaan is van 30 januari tot en met 25 februari een tentoonstelling van werken van beeldend kunstenaar Si mon Moulijn (1866-1948). De schilder en graficus werd vooral bekend als schilder van romantisch gestemde naturalisti sche werken. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Keramiek Galerie de Pomp in de Warmondse Dorpsstraat toont van 31 januari tot en met 1 maart keramiek van Heike Rabe en Mark Nijkerk. Heike Rabe maakt in pottenbakkerij 'Heksenvuur' voorname lijk gebruiksvoorwerpen. De 16-jarige Mark Nijkerk probeert met behulp van verschillende technieken en met gebruik van felle kleuren 'het burgerlijke, rationa listische-, landschapjes- en aquarellen imperium te bestrijden'. Verf en steen Dorine Welter-Kools exposeert tot en met 1 maart olieverfschilderijen en goua ches in galerie Het Oude Raadhuis in het kloppend hart van Warmond. Haar wer ken hangen tussen bronzen en stenen sculptures van Brigitte Wawol. Vrijwilligerswerk In de openbare bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp is tijdens openingstijden een fototentoonstelling te zien van het vrijwilligerswerk dat honder den Leiderdorpers via verschillende or ganisaties verrichten. De tentoonstelling is aangevuld met materiaal dat bij het werk wordt gebruikt en met door bejaar den en gehandicapten gemaakte artike len. Kindervoorstelling Het speeltheater brengt vandaag de kin dervoorstelling 'Boj' in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. Kin deren van 4 tot 7 jaar kunnen kennisma ken met Boj. Boj is heel klein, hij heeft een puntmuts, maar hij is geen kabouter. Aanvang 14.30 uur. Winterconcert Drumfanfare en' majorettenvereniging Tamarco geven op vanavond een winter concert in het Clubgebouw aan de Splin terlaan in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. Concert In de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel kunnen muziekliefhebbers zondagmiddag 4 februari hun hart opha len bij het concert 'Opus Variabel'. Aan vang 14.30 uur. Triathlon Café Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeterwoude organiseert vanavond een triathlon. Deelnemers moeten drie minu ten fietsen, drie minuten biljarten, weer drie minuten fietsen en ten slotte drie mi nuten darten. De wedstrijd begint om 20.00 uur en wordt begeleid door de folk- muzikanten Loes Meilink en Walter Schrader. Meidentheater Theatergroep Time-out' uit Wassenaar, 'De theepotten' uit Brielle en 'Lekker stuk' uit Schiedam. Deze drie meidentheater groepen treden vanavond na 20.00 uur op in jongerencentrum Time Out aan de Deylerweg in Wassenaar. Iedere voor stelling duurt ongeveer een half uur. september 1974 maakte hij de gijze ling mee in de Franse ambassade en in november van dat jaar volgde de gijzeling in de gevangenis. De Mo lukse rellen vormden een andere bron van werk. "De een zijn dood is de ander zijn brood", zegt Van der Wolk laconiek. "Als er geen maatschappelijke on vrede en ontwrichting is, dan houdt het op voor ons". Persoonlijk ge looft hij niet dat het ooit zo ver zal komen: "Daar ben ik veel te reëel voor. Ik heb niet de illusie dat poli tiemensen in de toekomst overbo-, dig zullen worden". Na twee jaar ME, werd Van der Wolk in 1976 chef en 'meewerkend voorman' van de Haagse afdeling zware criminaliteit: "Als baasje deed ik ontzettend wilde dingen toen. Ik ving echt 'grote boeven'. We hadden een clubje van 30,35 man en je leefde heel intensief met elkaar". Zondagskind Van '81 tot '83 runde hij het Haagse politiefiliaal van de Binnenlandse man. Sinds 15 jaar is in de enor me, drie etages tellende steen klomp het kantoor van een zeef- drukkerij gevestigd. Dit pand is door de gemeente gekocht en het is de bedoeling dat de drukkerij uit Postwijk verdwijnt. Vervol gens worden de panden gesloopt. Eenzelfde lot is toebedeeld aan de karakteristieke molenstomp. "Wij begrijpen echt wel dat de gemeente deze grond voor veel geld heeft gekocht en dat woning bouw hoognodig is. Maar er is ook nog zoiets als sfeer in een •wijk en daar moet je wat voor over hebben, ook al gaat dat ten koste van een aantal woningen. Wij denken dat als deze molen wordt behouden en opgeknapt, dit aanzienlijk bijdraagt aan de leefbaarheid van Postwijk", zegt Hardenberg. "Bovendien willen wij de molen ook weer zijn oude functie geven. Dat is goed moge lijk, omdat veel korenmolens weer meel malen voor de warme Veiligheidsdienst. Over de werk zaamheden laat de commissaris even weinig los als over de huidige bewaking van de vele diplomaten in Wassenaar. "Alles wat ik aan kennis bij me draag, houd ik binnen", legt hij uit. "Op een sterke-verhalenmid- dag zal ik, zonder naam en plaats te noemen, wel eens iets zeggen. Maar verder niet. Dat zou mijn geloof waardigheid aantasten". Van huis uit is de commissaris een optimist: "Sommigen zeggen zelfs dat ik een geboren zondags kind ben. En als het een keertje te genzit denk ik: het is nog niet zo erg. Ik had ook dood kunnen zijn". De plannen om gemeente- en rijkpoli tiekorpsen samen te voegen hebben hem geen moment uit zijn humeur gehaald. Enthousiast heeft hij het over 'nieuwe uitdagingen' en beweert hij dat de veranderingen 'juist een re den zouden zijn om te blijven'. De mededeling dat de plannen voor een vernieuwd politiebureau in de ijskast moeten, heeft hem i van de kaart gebracht: "Ik ben ze ker niet weggedrukt door hopeloos heid of somberheid. Ik ben niet moe en der dagen zat". Dergelijke ontboezemingen teke nen Van der Wolk en hij weet dat dat niet past bij het beeld van een politiecommissaris: "Mensen den ken dat dat een dorre, wat zure fi guur is. Waarom? Tja, waarom den ken mensen dat een schoolmeester een brilletje heeft?" En dan, na een zeldzaam moment van stilte: "Als je altijd nauwkeurig je woorden weegt en de waarheid in het midden laat, wordt op elk woord een pond zout gelegd. Natuurlijk, ik wil best rekening houden met ande ren, maar anderen moeten ook reke ning houden met mij. Ik ben nu een maal recht voor zijn raap en de meeste mensen weten hoe ik in el kaar zit". Uittocht In sommige verhalen wordt gesug gereerd dat de politie gebukt gaat onder een ware uittocht. Van der Wolk noemt dergelijke verhalen op geblazen: "Het gaat om anderhalf tot twee procent, de laatste 15 jaar. Ik ken ze nog allemaal bij naam". Feit is wel dat de bedrijven de top afromen. Van der Wolk: "Logisch toch? Ze willen de beste of een van de besten. Ik vind het overigens geen verkeerde zaak om wat uit stroom te hebben. Het zou goed zijn wanneer op een ander moment wat mensen terugkomen uit bedrijven, want daar werken niet alleen debie len. Ik ken er daar één van: de com missaris van politie in Utrecht". Het salaris hoeft geen belemme ring te vormen, het ontbreken van extraatjes in de politiewereld wel. "Bonussen vormen in het bedrijfs leven de prikkel. Maar bij ambtena ren en politiemensen ligt een belo ningsdifferentiatie, zoals dat zo mooi heet, heel moeilijk. Je mag hier niet boven het maaiveld uitko men". Van der Wolk is bereid zijn kop uit te steken, maar is geen so list: "Ik ben niet zo'n figuur die zegt: dit zijn nu mijn highlights. Misschien valt de e door zijn plaats ii maar ik vind dat vi ten scoren". "Helaas kom je, wanneer je op klimt in de hiërarchie en je steeds meer met management gaat bezig houden, steeds verder van de men sen af te staan. Hiërarchie wil name lijk zeggen: meer afstand dan je zelf zou willen. Ik heb dat wel eens be treurd, maar gelukkig is het werk leuk gebleven en kun je door de kleine schaal in Wassenaar redelijk gemakkelijk contact houden met el kaar". i wat eerder op i de organisatie, e collectief moe- Zoeterwoudse Grote Polder ZOETERWOUDE - Het omstreden bestemmingsplan voor het Zoeter woudse Industrieterrein Grote Polder is onlangs vastgesteld door de gemeenteraad. Het plan komt maar ten dele tegemoet aan de elf be zwaarschriften die bewoners van Zoeterwoude Rijndijk hebben inge diend tegen de plannen met het achterliggende industriegebied. Een aantal bewoners van de Nassaulaan en directe omgeving heeft in het verleden bezwaarschriften ingediend tegen bedrijven die te dicht in de buurt van woningen zouden staan en die voor veel (geluidslover- last zouden zorgen. In het nieuwe plan wordt maar gedeeltelijk aan de ze bezwaren tegemoet gekomen. Voor een deel willen B en W bedrijven die overlast bezorgen aanpakken via de hinderwet, maar van gedwon gen verplaatsing wil het college niets weten. Pas als een 'lawaaiig' be drijf vertrekt kan er een 'geluidsarm' bedrijf voor terugkomen. Op vragen van het CDA heeft het college geantwoord dat bewoners en bedrijven snel op de hoogte worden gebracht van de vaststelling. Ook zal de gemeente toezien op een strikte naleving van de hinderwet in Zoeterwoude-Rijndijk. De WD vroeg bij het vaststellen aandacht voor de 'hoge nood' bij de bewoners. De continue geluidshinder zou volgens hem tot psychologische problemen kunnen leiden. A.B. Rin- gersma van Progressief Zoeterwoude verklaarde 'het voor één keer roerend met de WD eens te zijn'. Het dagelijks bestuur van de Stichting Oud Sassenheim voor de Molen van Speelman. Van links naar rechts: penningmeester J.D.F. Hardenberg, voorzitter A. Frijlink en secretaris J .E. van Teylingen. (foto Holvast) WASSENAAR - Officieel wordt de Wassenaarse politie- commissaaris J.C. van der Wolk op 1 juli algemeen-direc teur van het Katwijkse bedrijf Bavak, vooral bekend als le verancier en installateur van beveilingsapparatuur. In wer kelijkheid is hij gisteren al een beetje begonnen. "Inwerken wil ik het niet noemen. Dan moet ik mijn mond houden en stilzitten. En dat is niks voor mij. Maar goed, ik zal proberen me twee weken terughoudend op te stellen. Geen idee of dat lukt". Als de 45-jarige Van der Wolk ook nog rondbazuint dat hij naar het be- drijfsleven gaat om eindelijk eens te wérken, zou je denken dat hij het politiewerk zat was. Niets is minder waar: "Ik heb geen enkele rancune. Ik ben 26 jaar in politiedienst ge weest en heb met ontzettend veel plezier gewerkt". Feit is wel dat een politieman een uitdaging mist die een zakenman wél heeft: de concurrentie met an dere bedrijven, het 'overlevingsme- chanisme'. "Als de burgers nu zeg gen dat die floepers van de politie niet kómen, kunnen ze niet naar een concurrent. Ik mijn nieuwe omge- ving is die concurrentie er wel en dat is maar goed ook. Zo blijf je wakker: als je het niet goed doet, word je afgestraft". Techneut Het nieuwe bedrijf van Van der Wolk bestaat uit een aantal werk maatschappijen en is op veel terrei nen actief. Aan dienstverlenende bedrijven en middenstanders levert het apparaten voor volgnummers en instrumenten die aangeven bij welk loket de klant geholpen kan worden. Bouw- en gevelconstruc ties die schutters en inbrekers te genhouden, behoren eveneens tot het pakket. Beveiligde loketten zijn een specialiteit. Wegverzakking Wassenaar na bodemonderzoek WASSENAAR - De gemeente Was senaar is begonnen met het herbe- straten van het gedeelte van de Hugo de Grootstraat tussen de Van Oldenbarneveldweg en het Antonie Eluijckplein. Door seismografisch onderzoek is namelijk schade ont staan aan het wegdek. Over een lengte van ruim 60 me ter zijn verzakkingen in het wegdek geconstateerd. De werkzaamheden zullen naar verwachting twee we ken in beslag nemen. Gedurende die periode is het genoemd wegge deelte van de Hugo de Grootstraat voor verkeer afgesloten. Parkeren is tijdelijk onmogelijk. door Paul van der Kooij De lopende banden voor de hand tasjes op Schiphol zijn van Bavak, net als de slagbomen en staalkolos- sen die auto's de weg kunnen afsnij den. Toegangscontrole is een ander onderdeel van het bedrijf dat ver koopkantoren in West- Duitsland en Frankrijk heeft en tot in de Ara bische wereld actief is. Aan het leve ren van levende bewakers waagt Bavak zich piet. Het hoofdkantoor van de ver schillende werkmaatschappijen is gevestigd in Katwijk. In Zevenho ven is een produktiebedrijf voor de staalconstructies. Hoogwaardige elektronica, zoals het splinternieu we apparaat dat bezoekers op hun vingerafdruk controleert, wordt door anderen gemaakt. In totaal krijgt Van der Wolk 75 mensen on der zich, net zoveel als in Wasse naar. Veertig van de 75 mensen wer ken in Katwijk. "Het is een mooie kans om mijn management-, organisatie- en im provisatiekwaliteiten in de profit- sector te botvieren", zegt hij. "Een grote techneut ben ik nooit geweest en ik zal het niet worden ook. Waar het om gaat is dat ik het zo organi seer dat de rest aardig kan werken. Wat dat betreft verandert er niet veol", zegt de rpan die naast zijn da^ gelijkse werk bij het Wassenaarse korps ME-werk organiseert, auto matiseringen begeleidt en zich met milieuzaken bemoeit. Bavak heeft een 'behoorlijke mil joenenomzet' en de markt groeit nog steeds: "De techniek biedt de mogelijkheid menskracht overbo dig te maken of aan te vullen. Het biedt vooral ook meer zekerheid. Zo kun je onmogelijk frauderen met dat apparaat dat op vingerafdruk ken reageert", heet het met gevoel voor reclame. Boeven vangen Gaat hij in zijn nieuwe werkkring politiemensen overbodig maken? "Nee, zeker niet", zegt de toekom stige algemeen-directeur. Ik denk De vertrekken de politiecom- Wassenaar, J.C. van der Wolk: "Ik ben nu een maal recht voor zijn raap", (foto Jan Holvast) juist dat het een gunstig effect zal hebben. Als er op een bepaald ter rein verlichting komt, kunnen agenten op andere terreinen wor den ingezet. Ik denk dan vooral aan hulpverlening en de bestrijding van kleine criminaliteit. Als ik in Wasse naar kijk, zeg ik dat we met de mid delen die we hebben de klant aardig tevreden kunnen stellen. Maar we zijn er nog niet". Onder Van der Wolk mochten burgers via politieke partijen, wijk en sportverenigingen iedere twee jaar hun zegje doen over de politie. "Hoewel je niet alles kunt doen wat de mensen vragen, is er een redelij ke mate van tevredenheid in de ge meente". Voordat Van der Wolk in 1983 commissaris werd in Wassenaar, werkte hij 16 jaar bij het Haagse ge meentekorps. Hij begon bij de afde ling opleidingen en vorming en rol de door naar de surveillance. Na een stage bij de recherche ('ik was toen inspecteurtje'), werd hij chef van de plaatselijke Mobiele Eenheid. Hij regelde de organisatie en was te vens 'o'peratidneél commandant'. In

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15