IVem-taxf s lijken nu al groot succes AUes wat we wilden is bereik f LEIDSCH DAGBLAD Architecten nemen bij restauraties soms fopje met historisch karakter Rapenburg' I Stationsplan lonaventura eplaatst voor IK schaatsen Veel schade bij uitslaande brand aan Langegracht Schutte overweegt proces tegen NS Voorzitter Jan Werter van wijkcomité De Kooi stapt op Neurologen komen bijeen in Leiden Eigen ruimte voor Arabische Vrouwenorganisatie geopend ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 Ittenheim tijdens symposium bij afscheid Krantz IDEN - Architecten nemen bij Jauraties van woonhuismonu- Uten aan het Rapenburg, en bij frepen in sommige panden, een t>je met het historische karakter 'de mooiste gracht van Neder- p'. Dr. K.A. Ottenheim, I docent aan de Leidse i, zei een en ander gistermiddag lens een symposium in de bur- Zaal van het Leidse stadhuis, lij noemde als voorbeeld de res- ratie van een pand op de hoek benburg/Doelensteeg. Door de hier van restaureren, met een ha- Witte voeg, lijkt het op een 'Hans- Grietje-huis' dat uit de toon valt het rijtje huizen waartoe het ld behoort. "Een lachwekkende latie", aldus Ottenheim en "een hder van de restauratie-archi- Ittenheim had ook kritiek op het letselen van een gevelsteen in pand Rapenburg 65 ter herinne- aan de Vereniging van Vrouwe- Studenten Leiden. De gevel- in, die vorige week feestelijk d onthuld, is in de ogen van de yersitair docent een storend ele- ht in de sobere gevel. "Daar moet gewoon van afblijven, zelfs al ht een prinses de plaquette ont- len. Het inmetselen van zo'n ge iteen in een monumentale gevel is in mijn ogen gelijk aan een stukje snijden uit De Nachtwacht". Ottenheim uitte zijn kritiek tij dens een symposium dat werd ge houden ter gelegenheid van het af scheid van mr. D.E. Krantz als voor zitter van de Stichting Diogenes Leiden. Krantz werd veel lof toege zwaaid vanwege zijn grote inzet, ge durende zeventien jaren, bij het res taureren van vele woonhuismonu menten en zijn verdere verdiensten voor de stadsvernieuwing. De voormalige Diogenes- ter sprak de wens uit dat de ge meente Leiden de Stichting Dioge nes het recht geeft, door het be schikbaar stellen van voldoende subsidie, tenminste twee panden per jaar te restaureren. Wethouder Van der Molen-Van Rossen (monu mentenzorg) liet desgevraagd we ten dat de gemeente zeer welwil lend is ten opzichte van Diogenes en dat die praktijk niet gewijzigd wordt. Jan Werter (63) kan er over meepra ten. Als niet-buurtbewoner was hij 20 jaar betrokken bij het wijkcomité De Kooi, waarvan de laatste 17 jaar als voorzitter. Gisteravond nam hij afscheid. Emotioneel maar tevre den, zo zegt hij. "Alle grote projec ten die we in de Kooi wilden realise ren zijn er ook gekomen. Dan kun je niet anders als blij zijn". Als voor beelden hiervan noemt Werter het tegenhouden van de vestiging van een betonmortelcentrale in de wijk, de ingrijpende renovatie van wo ningen en de bouw van het buurt centrum. Verder slaagde de buurt er in een zwembad te behouden voor de wijk. Dat was ook de aanleiding voor Werters betrokkenheid bij De Kooi. Ongeveer twintig jaar geleden nam de gemeente zich voor het zwem bad te sluiten. Hiertegen onderna men verschillende bewoners actie, maar dat verliep tamelijk chaotisch. Werter werd door een bevriende Uit deze krant van 29 januari moest ik het onthutsende bericht verne men dat de NS-directie bij haar defi nitieve keuze met betrekking tot de stationsrenovatie tevens de beslis sing heeft genomen Leiden als in tercity-station te schrappen. Dit is een klap in het gezicht niet alleen van alle Leidenaars maar ook van alle ondernemers die zich in middels rond het station hebben ge vestigd. Nadat de gemeente Leiden de stationsbuurt aantrekkelijk heeft gemaakt voor vestiging van bedrijven en instellingen en het Schuttersveld vrijwel is volge- Lezers Schrijven bouwd, wordt de rail-infrastructuur die dat gebied bij uitstek bereikbaar maakt, met de handicaps opgeza deld van uitsluitend trage verbin dingen. Afgezien van gemiste kansen in het stationsontwerp als parkeer ruimte onder of boven de sporen en perronopgangen in de huidige via ducten, is genoemde beslissing fa taal voor de regionale populariteit van het treinvervoer. Leiden (cen traal) is bij uitstek een overstapsta tion. Die functie wordt nog groter bushalteplaatsen bij komen. Het afsnijden van directe en snelle verbindingen in vier richtin gen is daarom volstrekt onbegrijpe lijk- Pure nonsens is voorts dat van de Leidse gemeenschap wordt ver wacht een wezenlijke bijdrage te le veren in de kosten van vele tiental len miljoenen om het passeren van de mooiste en snelste treinen moge lijk te maken. De Leidse bestuurde- ren zouden er goed aan doen het ontwerp en de financiering daarvan ernstig te heroverwegen. Mr. F.D. Kouwenhoven Schipholweg 5 - 7 Leiden EIDEN - De treintaxi lijkt Leiden nu al een groot icces te zijn. De drie blau- t taxi's die in Leiden reizi- srs van de trein in Leiden, fegstgeest en Leiderdorp lar hun plaats van "bestem ing brengen, zijn constant bedrijf. Taxicentrale El- x, die in Leiden het nieuwe pject uitvoert, moet regel- atig twee extra auto's in- IDEN De Bonaventura Scho- (gemeenschap heeft goede jaatssters in huis. Gisteren kwali- ferden de Leidse scholieres zich Je Haarlemse kunstijsbaan in al- ategorieën voor de Nederlandse inpioenschappen. h de leeftijdsklassen tot en met jaar, tot en met 17 jaar en boven 18 jaar eindigde Bonaventura als ste. De jongens van Bona behaal- 1 in de categorie tot en met 17 jaar vierde plaats, pal achter Visser 't oft. )e wedstrijden werden in de m van een ploegachtervolging lewerkt. zetten om aan de vraag te kunnen voldoen. Niet ieder een in de Leidse taxiwereld is echter tevreden over de in voering van de treintaxi. Zo overweegt taxibedrijf Schutte om over het nieuwe fenomeen te procederen. Het aantal van drie taxi's, dat door Eltax is ingezet, is door de Neder landse Spoorwegen op basis van een prognose vastgesteld. Na een half jaar worden de resultaten op een rijtje gezet en kan het alsnog worden bijgesteld als dat nodig mocht zijn. Wanneer de drie blauwe auto's bezet zijn, is Eltax verplicht om een andere wagen op de strook van de treintaxi's gereed te hebben. Volgens de Leidse taxichauffeur Mieke van de Wetering slaat het nieuwe project van de NS wel aan. Ze heeft ook het gevoel dat juist mensen die normaal gesproken de bus nemen, nu kiezen voor de com fortabele treintaxi. "Als de eerste klant instapt, moeten we vaak nog tien minuten wachten op andere reizigers. In die tijd zeggen de pas sagiers bijna allemaal dat dit toch beter is dan het in de kou wachten op de bus. Ook zijn ze erg blij dat ze voor de deur worden afgezet en niet meer het eind van de bushalte naar de plaats van bestemming hoeven te lopen". Directielid J. van der Star van het bedrijf Schutte wil echter tegen de invoering van de treintaxi in beroep te willen gaan. "Hier is sprake van zweminstructeur gevraagd de pro testen te coördineren. Als voorzitter van de Leidse KVP en als ambte naar van het ministerie van defensie had hij de nodige ervaring opge bouwd met vergaderen en onder handelen. De acties hadden resul taat, de buurt kreeg de toezegging dat bij sloop van het oude zwembad er een nieuw voor in de plaats zou komen. Succes Gesteund door dit succes vatten verschillende bewoners het plan op een wijkcomité te stichten om de belangen van de buurt te beharti gen. Werter trad toe als bestuursad- viseur. Omdat hij zelf niet in de wijk woonde, wilde hij geen voorzitter worden. Maar toen na drie jaar de toenmalige voorzitter opstapte be loofde Werter de zaken voor een jaartje waar te nemen. Het werden er zeventien. In die periode woonde hij nog geen dag in De Kooi. Werter heeft hiervan nooit nadeel ondervonden. Hij denkt dat het zelfs louter voordelen opleverde. "Ik keek er van buiten toch wat an ders tegenaan dan iemand die zelf midden in de buurt woont". Ook be woners hebben Werter nooit voor de voeten geworpen dat hij niet één van hen was. "Ik heb bijzonder pret tig met ze kunnen samenwerken". Dat geldt ook voor de gemeente ambtenaren met wie Werter in de loop van de jaren contact heeft ge had. "De gemeente heeft zich altijd bijzonder constructief opgesteld". De scheidende voorzitter meent dat dit voor een belangrijk deel aan de houding van De Kooi zelfheeft gele gen. "We hebben altijd de weg van de redelijkheid bewandeld. Bij ons zijn geen straten opengebroken en barricades opgeworpen.". Renovatie Als één van de belangrijkste resul taten die door die strategie zijn be haald, noemt Werter de woningre novatie in De Kooi. "De omgeving verpauperde op een gegeven mo ment echt in een razend tempo. Als het ergens al een rotzooi is, voelt niemand zich geroepen om enige orde te scheppen. Na de opknap beurt van de huizen veranderde dat ingrijpend, de bewoners raakten weer betrokken bij het welzijn van de buurt". LEIDEN Onderzoekers uit West- Duitsland en Denemarken komen van 4 tot 10 februari naar Leiden voor de 'First Erasmus Winter- school' voor neurologen. Op deze eerste Winterschool worden onder zoeksresultaten over de groei en herstelmogelijkheden van het ze nuwstelsel gepresenteerd. In Lei den wordt uitgebreid onderzoek ge daan naar het zenuwstelsel. LEIDEN Een uitslaande brand heeft vanochtend rond half een een zolder- en boven verdieping van een woning aan de Langegracht volledig ver woest. De brandweer kon voor komen dat het vuur oversloeg naar de huurpanden. De oor zaak van de brand is niet be- Jcend. De schade loopt in de tien duizenden guldens. LEIDEN - "De Kooibewoners zijn niet echt moeilijk. Ze wor den alleen kwaad als ze met een kluitje in het riet worden ge stuurd. Als iets niet kan, moet goed worden uitgelegd waarom dat zo is. Wie dat doet, heeft nooit problemen met ze". Er deden zich geen persoonlij ke ongevallen voor. De bewo- iners waren niet thuis bij het uit breken van de brand. door Roy Klopper oneerlijke concurrentie. Er kan wel gezegd worden dat er met verlies wordt gedraaid, maar ik moet nog zien welk bedrag de NS hiervoor aan de Eltax overmaakt", zo zegt Van der Star. Daarnaast is hij verbolgen over het feit dat zijn bedrijf niet voor dit project door de NS is benaderd. "We hebben hierover nooit wat ge hoord. Pas een paar weken voor het begin kom je hier via de kranten iets over te weten. Als ik het eerder had geweten, had ik ook wel mee willen doen. Het is nu niet eerlijk gegaan, Eltax is voorgetrokken". In de praktijk is er van de onenig heid over het trein-taxiproject wei nig te merken. De mensen kopen in de stationshal een kaartje voor de treintaxi en lopen door naar de strook die voor die wagens is be stemd. Volgens de chauffeurs van de gewone taxi's is bij hen nog geen teruggang te merken in het aantal klanten. Prangers van het gelijkna mige taxibedrijf uit Leiderdorp sluit echter niet uit dat dat in de toe komst wel gebeurt. "Nu pakken ze ook wel wat weg, maar het is nog niet rampzalig. Dat wil niet zeggen dat het zo blijft, want als het eenmaal goed gaat draaien, wordt het voor de andere mensen ook wel aantrekkelijk", zo vreest Prangers. Net als Schutte is hij van mening dat er concurrentie vervalsing in het spel is. "De NS stoppen 30 miljoen gulden in dit project en dat kan straks ten koste gaan van onze ritten". Door de Eltax zal er voorlopig nog geen winst met de treintaxi worden Eltax moet regelmatig extra taxi's inzetten om het trein-taxiproject uit te voeren. gehaald, zo zegt bedrijfsleider J. van Beek. Het bedrijf krijgt van de NS wel een vergoeding, maar nu staat al vast dat dit bedrag lang niet hoog genoeg is om de kosten te dek ken. Toch is de Eltax bereid om in de aanloopperiode zo'n verlies voor lief te nemen. "Als groot taxibedrijf kun je je het niet veroorloven om bij zo'n project buitenspel te staan", meent Van Beek. "Stel dat wij dit niet hadden gedaan, dan had de NS voor een onderneming uit bij voor beeld Den Haag gezorgd. Dat zou een ontwikkeling zijn geweest, die we niet op prijs hadden gesteld". De verwachting is dat de trein taxi zich op een gegeven moment wel zal kunnen bedruipen en dat het project voor de Eltax in ieder ge val kostendekkend zal zijn. Maar dat met dit vervoer waarbij mensen voor vijf gulden zelfs naar het Sint Elisabethziekenhuis in Leiderdorp worden gebracht, ooit grof geld ver diend wordt, zit er niet in. Datzelfde geldt voor de chauf feurs van de trein-taxi's. "We mer ken het in onze portemonnee", zegt een Leidse bestuurder die even geen ritje heeft. "We hoeven nu niet meer te rekenen op een fooitje". LEIDEN - Wethouder Van Don gen (onderwijs, sociaal cultureel werk) heeft gistermiddag aan de Driftstraat een eigen ruimte ge opend voor de Arabische Vrouwen organisatie. In haar openingstoespraak zei de wethouder dat het Leidse beleid om allochtonen in de samenleving te in tegreren is veranderd. Om die inte gratie te bevorderen werd aanvan kelijk geprobeerd om bestaande in stanties beter toegankelijk te ma ken voor buitenlanders. Zo werden er buurt werkers ingezet om de rela tie tussen allochtonen en buurt te verbeteren. Volgens Van Dongen is gebleken dat dit beleid niet het effect heeft gehad wat werd beoogd. De positie van de buitenlanders werd er niet echt door versterkt. "Maatschappe lijke groepen die zich willen eman ciperen, kunnen dat meestal pas goed doen als ze zelf stevig in hun schoenen staan", aldus Van Don gen. De gemeente heeft daarom geld beschikbaar gesteld om bui tenlanders hun eigen organisatie op te laten zetten. Dit heeft geleid tot oprichting van een nieuwe Arabi sche Vrouwenorganisatie. Van Dongen noemde het van groot belang dat er gelegenheden zijn waar buitenlandse vrouwen el kaar kunnen ontmoeten. Zij denkt dat de problemen voor de vrouwen groter zijn dan die van de mannen. "Velen brengen een groot deel van hun tijd thuis door, leven volstrekt geïsoleerd, spreken in veel gevallen nauwelijks Nederlands". Verder zei zij het van groot belang te vinden dat de gemeente nu een gesprekspartner heeft die op de hoogte is van de wensen van al lochtone vrouwen. "Op die manier kan het beleid van de gemeente worden aangepast". Gastheer van dit congres is de Leidse Werkgroep Neuroregulatie. In deze werkgroep werken weten schappers samen met onderzoekers uit het Academisch Ziekenhuis Lei den aan vraagstellingen op het ge bied van het zenuwstelsel. De Winterschool is een nieuw ini tiatief in het kader van het Erasmus- uitwisselingsprogramma van de Europese Gemeenschap. De Leidse Werkgroep Neuroregulatie werkt hierbij samen met docenten en stu denten uit Wurzburg en Aarhus. Gastgezinnen voor gehandicapte kinderen LEIDEN Gehandicapte kinderen kunnen een korte periode bij een gastgezin worden ondergebracht. Deze mogelijkheid wordt sinds kort geboden door de Leidse Stichting Praktische Thuishulp. De bedoe ling hiervan is om de ouders van ge handicapte kinderen in staat te stel len een dagje uit te gaan met bij voorbeeld eventuele andere kinde- De kinderen kunnen in zo'n gast gezin in aanraking komen met al dan niet gehandicapte leeftijdgeno ten. De periode die de kinderen bij een gastgezin kunnen verblijven, variéert van een dagdeel tot een weekeinde. De Stichting Praktische Thuis hulp bood deze hulp incidenteel al eerder aan, maar had de hulp nog niet gecoördineerd wegens een ge brek aan financiën. De stichting heeft eind vorig jaar echter enkele maanden subsidie van de provincie Zuid Holland ge kregen. Er is goede hoop dat deze periode met drie jaar wordt ver lengd. Jan Werterscheidend voorzitter van'wijkcomité De Kooi: "Bewoners worden kwaad als ze met een kluitje in het riet worden gestuurd", «foto Jan Het wijkcomité De Kooi was in 1970 de eerste Leidse belangenvere niging die namens bewoners in een hele wijk optrad. In eerste instantie keek de gemeente er nogal onwen nig tegenaan. "Men zag buurtvere nigingen vooral als gezelligheids clubjes die alleen rond 3 oktober en Koninginnedag van zich deden spreken. Een belangenorganisatie was natuurlijk heel andere koek". Maar volgens Werter werd het comi té snel geaccepteerd en zowel door bewoners als gemeente gebruikt als aanspreekpunt. Contactpersoon daarvan is vanaf vandaag niet meer Werter, die het hoog tijd vindt om op te stappen. Hij treedt af - wethouder De la Mar overhandigde hem gisteravond de gouden speld van de gemeente Lei den - omdat hij verwacht de motiva tie voor het werk niet meer te kun nen opbrengen. "Eigenlijk is alles bereikrt wat maar enigszins haalbaar was voor de buurt. Ik heb eerlijk ge zegd weinig zin om me bezig te hou den met detailkwesties. De grote structuren zijn er, nu moeten ande ren verder aan de slag". MD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11