Devon ademt de sfeer Van Agatha Christie Snel regeling transplantatie van organen Engels leren op Malta Oriënt-Exppress naar Torquay Sightseeing per Iijnbus Rust keert terug in Oost-Bayrut 'Onderwijs aan zieke kinderen in gevaar' Nieuw gebouw van sociale zaken blijkt nu al te klein Sovjetunie vindt bod Bush te mager Honderd jaar geleden werd in de Zuidengelse kustplaats Torquay een meisje geboren, Mary Clarissa Agatha Miller. Als ze 85 jaar later in januari 1976 overlijdt, kent de hele wereld haar als Agatha Christie. Foto's laten een vriendelijke oude dame zien, die enigzins bedaard de lens inkijkt. Geen type waar je boeken vol moord en doodslag achter zoekt. Toch liet ze uit 46 jaar schrijversschap een oeuvre na van 97 boeken, zestien toneelstukken en veel korte verhalen vol met mysterieuze moorden en intriges. door Claudia Sondervan Haar verbeeldingskracht sprak in ternationaal aan. Sinds de verschij ning van haar eerste boek in 1920 loopt de verkoop van haar werk te- In Torre Abbey staan de werktafel en schrijfmachine tie. Aan de wand een protret van de jonge schrijfster, op tafel later jaren. gen de 400 miljoen exemplaren. Fi guren uit haar detective-romans als de bejaarde vrijgezelle dame Miss Marple, het speurderspaar Tommy en Tuppence en de Belgische 'Sher lock Holmes', Hercule Poirot, raak ten bekend tot in Japan, Bangla desh en Rusland. Al haar persona ges kregen gezichten in Films en te levisieseries die soms uitgroeiden tot klassiekers. Engeland eerde de schrijfster in 1971 met de titel Dame of the British Empire. De geboorteplaats van Agatha Christie, Torquay, ligt in de provin cie Devon. Het graafschap vormt de schakel die de zuidwestelijke punt van Engeland, Cornwall, met de rest van het eiland verbindt. De De vonians zijn trots op het feit dat de schrijfster hier geboren werd. Ze woonde er bijna haar hele leven, verknocht als ze was aan de streek met zijn eigenaardigheden - en aan de dikke, lichtgele Devonshire cre am, waar ze liters van op kon. Heel veel karakters en beschrijvingen in Christies boeken zijn op Devon te rug te leiden: loop er rond en je vindt de kleine dorpjes mat de pas toors, de kruideniers, de bewoners van de landgoederen terug. Agatha Christie vond haar inspi ratie dicht bij huis. De tegenstellin gen in het shire met de robuuste naam spreken tot de verbeelding. Torquay - gebouwd op zeven heu vels ("net als Rome") aan de baai waarin de rivier Dart.uitmondt - was al sinds eeuwen een uitwijkplaats voor de Engelse adel en koninklijke families tijdens de, elders in het land, gure winters. In de negentien de eeuw raakte de streek in de mode bij de upper class, de gegoede bur gerij. De stad ademt nog steeds een mondaine sfeer met brede boule vards, grand hotels met statige bor dessen, tearooms en paviljoens die het Victoriaanse tijdperk er achter liet. Een warme Atlantische golfstroom bezorgt de zuidkust met zijn stran den tussen de rode kliffen een aan genaam, mild klimaat, zodat in de tuinen van de kleurrijke havenstad jes in de Bay-streek (100.000 inwo ners) palmen en yucca's groeien. De bijnaam Engelse Rivièra is aller minst misplaatst: de bezoeker waant zich af en toe meer in medi terrane dan in Engelse streken. Die beginnen pas achter de kust. De Dart slingert zich met talrijke nevenstromen door glooiende heu vels met eikenbossen, kleine wei- a*u„ pi,.;, den tussen dikke heggen en lage, Agatha Chris- iosgestapelde stenen muurtjes. Ver- Ult der noordelijk gaat de weg ineens omhoog naar Dartmoor. een granie De jacht haven van Brixham in Torbay; een mediterrane sfeer in Zuid-Engeland. ten hoogvlakte van 365 vierkante mijl met wilde pony's tussen hei en varens, moerassen met drijfzand en plotseling opdoemdende mist. Zo subtropisch de zuidkust, zo ruig is de noordkust van Devon. Hoge klif fen in zwart steen met hier en daar een inham waar smokkelaars in vroeger dagen drank, maar ook kant en linnen aan wal brachten. In dat Devonshire groeide Agatha op als nakomertje van een patri ciërsgeslacht in de statige witte villa Ashfield aan de Barton Road in Tor quay's oude wijk Tor Mohun. De villa staat er niet meer, tot groot ver driet van het huidige stadsbestuur. Agatha, die er haar hele jeugd heeft gewoond, trachtte begin jaren zes tig tevergeefs het huis te behoeden voor de sloop. Later is ze nog eens naar de plek teruggeweest. Er staan nu kleine woningen in rijen. Ze vond er slechts de restanten terug Lekker van de zon genieten en En gels leren. Dat kan op Malta. Aan de International School of English or ganiseert het Maltezer Ministerie van Onderwijs cursussen op alle ni veaus. Door het verblijf in Engels sprekende gastgezinnen kunnen de cursisten ook kennismaken van de Maltezers en hun cultuur. In de paasvakantie kost zo'n 15-daagse cursus (inclusief vervoer en verblijf in een gastgezin) 1050,-. Informa tie over deze cursussen Stichting ECS 070-3458282 of het Malta Natio naal verkeersbureau: 020-207223. van een speciale boom uit haar jeugd: de 'apepuzzelboom', een Araucaria. De familie was niet rijk, maar wel gesteld. Zoals bij 'iedereen' was er personeel in huis. Vader Miller bracht de dagen door in zijn club. Moeder organiseerde diners, thee partijtjes en spelletjes croquet. Broer Monty volgde een legeroplei- ding en zus Madge maakte haar de buut in het Londense balseizoen. Agatha's jeugd was Victoriaans, maar eenzaam. Ze speelde alleen of met haar kindermeisje in de grote tuin rondom de villa en fantaseerde haar speelkameraadjes bij elkaar. Haar opleiding kreeg ze van haar ouders. Vanaf haar vijfde verslond ze boeken, maar aan schrijven en spellen had ze - gek genoeg - een he kel. In de gereconstrueerde werk kamer van Agatha in het oude klooster Torre Abbey in Torquay liggen handgeschreven manuscrip ten: een rond, wat kinderlijk hand schrift vol strepen en verbeteringen onder en boven de regels. "Ik leer het nooit," verzuchtte ze later in haar autobiografie in 1965. Reizen Agatha heeft in haar leven de hele wereld gezien. Eerst met haar ou ders, toen Ashfield te duur werd en verhuurd moest worden, terwijl de familie een tijdlang goedkoper woonde in Zuidfranse hotels. Later met haar eerste man, Archie Chris tie, die voor zaken door Azië, Afrika en Australië trok. En in haar laatste jaren reisde zij met haar tweede man, archeoloog Max Mallowan door het Midden-Oosten. Toch bleef ze altijd terugkomen naar Devon. Haar dochter Rosalind woont nog altijd bij Dartmouth, in het statige witte landhuis Green- way. Naar verluidt lijkt het van binnen op een pakhuis, vol met verzamelin gen en persoonlijke bezittingen van Agatha Christie. Huis en omringen de tuinen zijn niet toegankelijk voor publiek, maar vanaf het pontje naar de stad Dartmouth kan je Agatha's 'droomhuis' zoals ze het noemde, zien liggen, half verscholen tussen de bossen aan de rivier. Christie-fans kunnen wel het ge brandschilderde raam bekijken dat Agatha haar kleine parochiekerkje in Churston Ferrers schonk van de opbrengst van een novelle. Om haar leven en indrukken verder op te sporen, zijn haar boeken voor De von eigenlijk nog de beste gids. Ter gelegenheid van het honderdste geboortejaar van Agatha Christie zal haar geboortestreek Devon in 1990 sidderen van de moordmyste ries. Samen met Agatha's klein zoon, Mathew Prichard organiseert het Mystery-office van de Britisch Tourist Authority in Torquay festi viteiten die zich concentreren rond de drie steden van de Torbay - Tor quay, Brixham en Paington - met een hoogtepunt op Agatha's ge boortedag, 15 september. Op die dag komt de echte Vene- tië-Simplon Oriënt Express naar Torquay, waar de trein enige tijd te bezoeken is. Voor de gelegenheid verhuist Agatha's wassen beeld dat in 1972 voor Madame Tussaud werd ge maakt van Londen naar Torquay. Het beeld draagt Agatha's eigen kle ding, die ze afstond omdat ze het zo'n leuk idee vond. Verder biedt Torbay activiteiten als straatthea ter, mystery tours en lezingen. September wordt het Season of Plays (8-24 september) met to neelopvoeringen van onder meer The Verdict, The Hollow, The Un- expexted Guest. Een van Agatha's favoriete stukken, Spiders Web, gaat in februari op tournee met Bar bara Murray in de hoofdrol en Char les Vance als producer. Het is Van ce's honderdste Christie-produktie. De bioscopen draaien twaalf Chris- tie-films, zoals Hound of the Bas- kervilles, Hercule Poirot, Moord in de Oriënt Express, Murder She Said en The Big Sleep. De Crime Writers Convention (14- 16 september), een jaarlijkse con ventie van alle belangrijke detecti ve-schrijvers, wordt dit jaar in Tor quay gehouden. Ze signeren boe ken en houden een publieke work shop. Het World Cluedo Cham pionship (15-16 september) is het kampioenschap in een detective- spel. Voor meer informatie: Torbay Tou rist Board, Vaughan Parade, Torquay TQ2 5JG, England of British Tourist Authority, Stadhouderskade 2, Am sterdam. Veel mensen weigeren per bus een land te bezichtigen. In de meeste geval len niet eens zo zeer om die bus zelf, maar meer nog omdat ze liever privé wat rondkijken in plaats van met een grote groep. Maar het kan ook anders. In de afgelegen en landelijke gebieden van Groot-Brittannië is de lijnbus vaak de enige wijze van vervoer. De lijnbus sen, rijden daar dagelijks door de mooiste gedeeltes van het Verenigd Ko ninkrijk. Het probleem van de toerist is alleen: hoe weet hij of zij welke routes de moeite waard zijn? Wel, daarvoor is het boekje 'Scenic England Wales by Bus' gemaakt. Per busmaatschappij en per streek noemt deze 32 pagina's tellende brochure de leukste lijnen. Het gidsje, dat geïllustreerd is, geeft handige tips over het reizen per bus door de Britse regio, en is af te halen of op te vragen (per briefkaart) bij het Brits Toeristenbureau, Auroragebouw (5e), Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam. BINNENLAND/BUITENLAND DEN HAAG (GPD) - Nog dit voor jaar komt er een wettelijke regeling voor orgaantransplantatie. Kern van de wet is dat alleen de donor be slist over het weghalen van orga nen. Familieleden kunnen Üit niet achteraf, in weerwil van een donor codicil, verhinderen. De handel in organen en andere commerciële toepassingen worden verboden. Dat zei staatssecretaris Simons (volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Simons wil de wet zo snel mogelijk behandelen en betreurde dat er bij de voorberei dingen vertragingen zijn ontstaan. De PvdA-staatssecretaris onder kende bij de begrotingsbehande ling het gevaar van het toenemend gebruik van de doe-het-zelf tests, waarmee bijvoorbeeld de bloed druk wordt gemeten. In afwachting van een algemene Europese richt lijn, die in 1993 of 1994 wordt ver wacht, zal het kabinet een tussen tijdse regeling treffen. De tests moe ten aan bepaalde kwaliteitsvoor waarden voldoen en in bepaalde ge vallen zal een arts om advies wor den gevraagd. De regeling beperkt zich overigens tot tests die een dia gnose stellen over ernstige ziektes zoals Aids en kanker. De noodzaak om meer vrouwen in aanmerking te laten komen voor baarmoederhalskankeronderzoek ziet de bewindsman vooralsnog niet. Het CDA wil de leeftijdsgrens verlagen van 35 naar 27 jaar, omdat vrouwen in die leeftijd tot de groot ste risicogroep behoren. Onderzoek van de Erasmus-universiteit wijst echter op het tegendeel. Juist oude re vrouwen, boven 55 jaar, zouden moeten worden onderzocht. De staatssecretaris hakt dit najaar kno pen door. Verdere invoering i reorganisatieplan voo heidszorg ('Dekker') i mons pas in 1992.weei Daarbij staat centraal dat essentiele zorg altijd voor iedereen toeganke lijk moet zijn. Simons kiest met an dere woorden voor een breed basis pakket met daarnaast wat extra's in een aanvullende verzekering. In voering van het plan-Dekker mag van de PvdA-staatssecretaris niet ten koste gaan van de laagste inko mens, maar "mag niet stranden op 0,1 procent meer of minder collec tieve lastendruk". an het grote de gezond- volgens Si- de orde. Hoofdverpleegliundige bracht kolven moedermelk in rekening AMSTERDAM (GPD) - Een hoofdverpleegkundige van het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam is ontslag aangezegd om dat zij tot 1986 honderden patiënten zou hebben opgelicht en geld ver duisterd. De vrouw liet jonge moe ders ten onrechte betalen voor het zogenaamde kolven van melk en stak het geld vervolgens in eigen zak. Het ambtenarengerecht heeft deze week het beroep behandeld dat de vrouw heeft aangetekend te gen haar ontslag. In totaal zou het om een bedrag van 12.000 gulden gaan.- Tussen 1982 en 1986 liet de hoofdverpleeg kundige naar schatting 375 jonge moeders tussen de 25 en 35 gulden per kolf betalen. Het kolven wordt toegepast bij moeders die wel moe dermelk hebben, maar hun kind geen borstvoeding geven. De zaak kwam aan het licht toen de vrouw in de zomer van '86 op va kantie was. Hoewel meerdere per soneelsleden op de hoogte moeten zijn geweest van de clandestiene in ning van de bedragen, heeft de di rectie van het AMC geen aanleiding, gezien maatregelen te nemen tegen anderen dan de betrokken vrouw, aldus een woordvoerder van de di rectie vanmorgen. Volgens de woordvoerder is het gebruikelijk dat ziekenhuisafdelingen er 'fooien- potten' op nahouden, waaruit uitga ven voor gezamenlijke etentjes en andere 'leuke dingen' worden be taald. Daarbij gaat het echter altijd om giften, aldus de woordvoerder. Een Libanees echtpaar neemt de schade op die de gevechten tussen de milities van Aoun en Geagea hebben veroorzaakt. De strijdende christelijke partijen kwamen na ongekend felle gevechten gisteren een bestand BAYRUT (AFP/Rtr/AP) - De Li banese christelijke leiders Michel Aoun en Samir Geagea zijn giste ren een bestand overeengekomen na anderhalve dag van zware ge vechten waarbij zeker 85 mensen om het leven kwamen en 400 ge wond werden. Zowel de zender van het leger van generaal Michel Aoun als de radio van de Falangistische mili tie meldden dat een "direct in gaand" bestand was overeenge komen en dat beide partijen wer ken naar "normalisering" van de toestand. De 15.000 man van Aoun en 6000 van Geagea be twistten elkaar sinds woensdag ochtend de militaire leiding over het rond duizend vierkante kilo- meter grote gebied van de Liba nese christenen. Bij de strijd - die zelfs voor Li banese begrippen uitzonderlijk hevig was - veranderde oostelijk Bayrut in een grote vuurzee. De partijen gebruikten zware wa pens als artillerie en granaatlan- ceerders op uiterst korte afstan den. In Libanese veiligheidskrin gen meende men dat Aouns troe pen meer hebben verloren dan gewonnen bij de gevechten, die uitbraken na de order Van Aoun dat de militie zich zou ontwape- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Aoun opgeroepen onmiddellijk af te treden. "De verantwoorde lijkheid voor deze jongste uitbar sting ligt geheel bij generaal Aoun", aldus het State Depart ment. Volgens de verklaring moet Aoun ervan doordrongen raken dat zijn houding in nie- mands belang is, behalve van de genen die anarchie en chaos in Li banon in stand willen houden. DEN HAAG (GPD) - Het onderwijs aan het zieke kind wordt bedreigd. Gisteren hebben twee Brabantse ziekenhuisscholen de alarmbel ge luid. De scholen vrezen met ingang van het volgend schooljaar dertig procent van hun lesuren kwijt te ra ken. De scholen willen af van de strikte criteria die nu worden ge hanteerd voor het behoud van leer krachten. Jaarlijks krijgen over het hele land zo'n 7.000 kinderen in de leef tijd van zes tot negentien jaar les in het ziekenhuis. De kinderen komen officieel pas voor dit onderwijs in aanmerking als het er naar uit ziet dat zij langer dan drie weken blij ven. In de praktijk echter krijgen veel meer kinderen les. "Als er drie kinderen op een zaaltje liggen, kan geen enkele onderwijzer het over zijn hart verkrijgen er maar één les te geven", aldus mr. drs. H. Pauw, bestuursvoorzitter van de Zieken- huisschool Zuidwest-Nederland. De scholen komen in de proble doordat steeds minder kinde drie weken lang worden opge- en ziekenhuis. Dit is een gevolg van het streven de opname tijden in het algemeen flink te be perken. Zuidwest-Nederland voorziet zeer ernstige problemen en heeft daarom een boze brief gestuurd naar de Tweede Kamer en minister Ritzen (onderwijs). De scholen wil len dat het aantal leerkrachten dat zij nu hebben vanaf 1 maart wordt bevroren. Volgens Pauw hebben ook andere ziekenhuisscholen in het land te kampen met deze pro blemen. Maar de moeilijkheden in Brabant zijn acuut, onder meer door een fusie van scholen. Met het onderwijs in de zieken huizen is een bedrag gemoeid van negen miljoen gulden, De scholen denken met 6 miljoen, extra de pro blemen te kunnen oplossen. Boven dien kan dan ook thuis les worden gegeven als het kind uit het zieken huis is ontslagen, maar nog niet naar school kan. BONN/MOSKOU (GPD/AP) - De Sovjetunie vindt het Amerikaanse bod tot troepenvermindering niet ver genoeg gaan. Dit blijkt uit een verklaring van de Russische woord voerder Gerasimov. De Russen vin den dat alle buitenlandse troepen uit Europa moeten verdwijnen. De Amerikanen willen echter niet ver der gaan dan een vermindering tot 195.000 soldaten aan beide zijden. Gerasimov noemde het voorstel van president Bush "een begin- ...een stap in de goede richting". Hij vond het echter geen goed teken dat de Amerikanen hun troepen in Eu- ropa "tot in de eeuwigheid nodig denken te hebben" 'De Amerikaanse minister van de fensie, Dick Cheney verwacht dat de Russen al hun troepen in 1995 zullen hebben teruggetrokken. Des ondanks wil hij de Amerikaanse de fensie-inspanningen op peil hou den, ook in Europa. Dit omdat Sov jetunie het enige land ter wereld is dat de VS kan vernietigen, aldus Cheney. De Amerikanen zullen daarom blijven streven naar een "uitvoerbare en bruikbare" militai re aanwezigheid in Europa. In de Bondsrepubliek is het voor stel van Bush positief ontvangen. Minister van Buitenlandse Zaken Genscher zei het voorstel "een be langrijke stap voorwaarts" te vin den. Hij verzekerde daarbij dat West-Duitsland een loyaal NAVO- lid zal blijven en zeker niet neutraal zal worden. DEN HAAG (ANP) - Het i bouw van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in Den Haag is te klein om alle ambtenaren te kunnen huisvesten. Als er niet meer werkplekken komen in de nieuwbouw, die nog niet gereed is, zal de dienstcommissie (de onder nemingsraad) naar de rechter stap-, pen. Dat blijkt uit een bulletin van de commissie. De dienstcommissie is ook onte vreden over de arbeidsomstandig heden die zullen ontstaan als alle ambtenaren in het nieuwe gebouw worden "gepropt". Het gebouw moet 2.000 ambtenaren gaan huis vesten, maar er zijn volgens de dienstcommissie enkele honderden werkplekken te weinig. De dienstleiding erkent volgens een woordvoerder van het departe ment dat er sprake is van een tekort. Bij de bouw is uitgegaan van het aantal ambtenaren dat eind 1990 bij Sociale Zaken werkt en dat dan naar de Laan van Nieuw Oostindië moet verhuizen. Daarbij is rekening gehouden met de verkleining van het ministerie in het kader van de afslanking van de Rijksoverheid. Er is echter ook sprake van een - later in gang gezette - uitbreiding van het takenpakket van Sociale Zaken. Met name het Directoraat- Generaal Arbeid krijgt er door de volledige invoering van de Arbeids omstandighedenwet meer werk en dus meer ambtenaren bij. De leiding van het departement betreurt de stap van de dienstcom missie om de zaak, inclusief de drei ging met de rechter, naar buiten te brengen. Het ministerie overlegt juist met de Rijksgebouwendienst en het ministerie van Financiën over een tijdelijke oplossing, bij voorbeeld het huisvesten van on derdelen in andere gebouwen. Dat is nu ook het geval, zij het op veel grotere schaal. Als er uit dat overleg een oplossing rolt, moet de dienst leiding daarover overleggen met de dienstcommissie. OMROEPEN - De omroepen krij gen dit jaar veertig miljoen gulden extra. Dat heeft minister D'Ancona aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het extraatje is te danken aan het niet doorgaan van de verlaging van het kijk- en luistergeld en de on danks de toegenomen concurrentie - stijgende opbrengsten van de STER. Er wordt ook een bedrag van 34 miljoen gulden toegevoegd aan de omroepreserve.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9