Roemenië krijgt raad van eenheid Lont in kruitvat Kosovo is bijna opgebrand Regering Bulgarije treedt af Oosteuropese landen niet voor 2000 in EG Leger ingezet in Kosovo Sovjet-leger verlaat Bakoe mogelijk snel HULP VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 Front geeft alleenheerschappij op BUKAREST (AP/Rtr/DPA/AFP)) - De Roemeense interim-regering van het Front van Na tionale Redding wordt vervangen door een raad van nationale eenheid, waarin het Front en 29 politieke groeperingen elk drie zetels hebben. Negentig andere zetels worden bezet door niet-gebonden personen uit alle geledingen van de samenleving. De raad zal het land regeren tot de verkiezingen van mei. Het Front en de oppositie zijn de vorming van een raad van nationale eenheid gisteren overeengekomen tijdens het ronde-tafeloverleg. De raad, die voor het eerst bijeenkomt op, 9 februari, zal een nieuwe inte- De oppositie heeft het Front, dat i december de macht overnam na d omverwerping van Ceausescu, weten uit te zijn op alleenheer- cratische Partij, het uitvoerend comité van de nieu we Raad. De leider van de Sociaal Demo- i de belang- president kiezen ter vervanging kend dat het zich had opgesplitst de leider van het Front van Na tionale Redding, Ion Iliescu. Vol gens ingewijden wordt het dage lijks bestuur van het Front vandaag ontbonden om de leiding te vormen van de nieuwe partij waarmee het Front de verkiezingen in gaat. In een gezamenlijke verklaring zeiden de deelnemers aan het ron de-tafeloverleg dat vooraanstaande wetenschappers, kunstenaars, ar beiders, boeren, intellectuelen, jon geren, studenten, vertegenwoordi gers van minderheden en personen die, tot de verkie- i re'geren en een de verkiezingen, met de ópposi- rijkste drie oppositiegroepen, afloop van het overleg: "We hebben alles bereikt wat we konden berei ken." De leider van de Nationale Boerenpartij, Corneliu Coposu, po seerde gearmd met Iliescu voor een horde buitenlandse fotografen. "We tie heeft gekeerd. Zij hebben de overmacht, wij hebben de populari- die mei. Het Front deed die stappen na jër door de oppositie van te zijn be schuldigd dat het zich, door te wil- teit", aldus Coposu, len deelnemen aan de verkiezingen, niet houdt aan de belofte slechts tot de verkiezingen te zullen blijven re geren. Iliescu zei gisteren op een pers- actieve rol hébben gespeeld conferentie dat het Front moet wor- - - - den gezien als een onafhankelijke politieke groepering die tot doel heeft van Roemenië een democrat: i de revolutie, van de raad deel zul len uitmaken. Het voorstel dat het Front eerder gisteren deed ■volksvertegenwoordi- te maken. Als zodanig zal het Front soort ging met vetorecht over de beslis singen van de interim-regering in te stellen, werd door de overige deel nemers aan het overleg verworpen, Het overleg was bedoeld om over eenstemming te bereiken vraag in welke mate en met Front de politieke macht wil delen. deelnemen aan de verkiezingen, net als de andere partijen, aldus Iliescu. Op de vraag of hij streefde naar het presidentschap na de verkiezin- er- gen zei hij: "Anderen beslissen voor de mij of ik president word. Misschien het niet". Hij verklaarde wel kandidaat te zijn voor het'voorzitterschap van BRUSSEL De nieuwe Oost- Hongarije en de Sovjetunie al han- europese democratieën zullen voor dels- en samenwerkingsakkoorden, het jaar 2000 zeker geen lid van de Met Tsjeclisolowakije en Bulgarije Europese Gemeenschap kunnen wordt onderhandeld over verbre- worden. Wel moet de EG met die ding van de bestaande handelsak- landen associatie-verdragen en sa- koorden en met de DDR zijn de on- menwerkingsakkoorden sluiten, derhandelingen over zo'n akkoord Maar dat houdt niet in dat zij op den net begonnen. Die zullen dit voor jaar worden afgerond. Volgens een Commissie-woord voerder betekent associatie geen belofte dat de landen te zijner tijd lid kunnen worden. In het verleden is dat door de EG alleen ten aanzien van Turkije gedaan. Alleen voor de DDR wordt een uitzondering ge maakt. Dat land kan door zijn spe- Sihanouk: imago verzet opkrikken PARIJS (AFP) - De Cambodjaanse prins Norodom Sihanouk wil het image van de door hem geleide ver- zetscoalitie verbeteren. Daarvoor moet de coalitie van vlag, volkslied en naam veranderen die dateren uit de tijd dat de communistische Rode Khmer in Cambodja aan de macht was. In plaats van de regering van "Democratisch Cambodja" moet het gewoon Cambodja worden, zo staat in een gisteren uitgelekte brief van de prins aan Khieu Samphan van de Rode Khmer en de rechtse nationalist Son Sann, die respectie velijk vice-president en premier zijn van de coalitie. De prins vindt dat het image van zijn regering-in-ballingschap, die door de Verenigde Naties wordt er kend als de enige wettige regering n het voormalig Ceausescu regime worden streng bewaakt tijdens het proces dat ks naar recht ex-minister van binnenlandse zaken Tudor Postelnicu, ex-vooveit- het Centraal Comité Emil Bobu en voormalig vice-premier Ion Dinca. <foto AFI>> Drie vdn de'vier kopstukken tegen hen wordt gevoerd. Van Communisten Idezen voor democratie SOFIA - In Bulgarije is de regering munisten. Het buitengewoon con- premier Georgi Atanasov gis- êres van de Bulgaarse Communisti- Cambodja verslechtert ten gun- teravond ste van het bewind dat sinds 1979 in kennelijk om de weg vrij te maken vuui Phnom Penh aan de macht is. Daar- voor een regering van nationale Met bij moet ook rekening worden ge- eenheid. De oppositie, verenigd in houden met de internationale pu- de Unie van Democratische Krach- blieke opinie en de overzeese Cam- ten (UDK), ziet momenteel echter bodjanen, aldus Sihanouk. geen heil in een coalitie met de com- door Hans de Bruijn Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie dat maandag Hf |H| wordt besproken door de ministers ciale status op korte termijn tot'de sche Albanezen opni van buitenlandse zaken van de EG. EG toetreden Volgens de Commissie kunnen dé Daarentegen ligt associatie van Oosteuropese landen die daar poli- de EG met de Sovjetunie volgens de tiek en economisch rijp voor zijn, in Commissie minder voor de hand. aanmerking komen voor uitgebrei- Door 2yn geografische sche omvang PRISTINA (AP) - Het nationale le- gen z ger van Joegoslavië heeft gisteren stand tanks, vliegtuigen en helikopters in gezet om de situatie in de provincie Kosovo onder controle te krijgen. Niettemin gingen duizenden etni- de straat dat hun rechten het op een complete op- de provincie kunnen uit draaien, in een verklaring. "Etnische Alba nezen zijn-geen terrdristen. Zij wor den onderworpen aan staatster reur", aldus de leiders. De regering rerklaring weten dat marxistische partij". Ze kiest een meer-partijenstelsel, parlemen taire democratie, democratisering van de eigen organisatie en eecn sterk sociaal georiënteerde markt economie. Op een aantal terreinen behoudt de staat wel eën reguleren de functie. Voorts kiest de BCP voor scheiding van partij en staat. De partijleider kan niet tegelijk pre-, sident Bulgarije zijn. Het congres is er afgelopen nacht als gevolg van felle discussies tus sen "haviken" en zowel gematigde UDK-woordvoërder Petar Beron als radicale hervormers, niet in ge- erwacht afgetreden, sche Partij heeft gisteren gekozen Buwe, democratische koers, i grote meerderheid werden partij statuten en het "Mani fest voor dëmocratisch socialisme in Bulgarije" aangenomen. door Ronald Frisart heeft laten weten dat het verloop WÊÊttÊ L„_ van het buitengewone congres van aarschüwdendëïêidërs de Bulgaarse Communistische Par- tij (BCP) de UDK geen aanleiding geeft in te gaan op de uitnodiging van Petab Mladenov een brede coa litie te vormen tot de verkiezingen de zelfstandigheid van hun provin- dialoog moet worden gestart met de associatie-overeenkomsten. De- ze gaan veel verder dan ,de gewone moeilijkheden kun. handelsakkoorden. Geassocieerde het vorig jaar afgesloten handels- landen krijgen allerlei handelsvoor- samenwerkingsakkoord met de rechten van de EG. De Poolse pre- Sovjetunie gaat al heel ver. mier Tadeusz Mazowiecki zei gis teravond al dat zijn land graag een associatieverdrag met de Gemeen schap wil. De EG heèft nu met Polen, Moord zwarten Eén 20-jarige Zuidafrikaanse sol daat is gearresteerd wegens de moord op drie zwarten die woens dag langs een snelweg bij de plaats Klerksdorp, 165 kilometer ten wes ten van Johannesburg, zijn terugge vonden, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het motief voor de moorden is onduidelijk. Troepen De Russische onderminister van buitenlandse zaken Ivan Aboymov en zijn Hongaarse collega Ferenc Somyogi zijn gisteren in Budapest begonnen aan besprekingen over de terugtrekking van de ongeveer 50.000 Sovjet-militairen uit Honga rije. De troepen zijn in 1956, na het mislukken van de volksopstand, in het land gestationeerd. In Tsjechos lo wakije werden eerder gesprekken «p gang gebracht om de Sovjet-mi litairen te laten vertrekken. Irangate De Iraanse zakenman en financier van de Iran-contrazaak Albert Ha- kim is gisteren door een gerechts hof in Washington veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete yan 5000 dol lar. Hakim en zijn zakenpartner Ri chard Secord leidden een geheime operatie, waarbij op instigatie van Witte-Huismedewerker Oliver Nor th wapens werden verkocht aan Iran. Bij het vonnis hield de rechter rekening met de medewerking van Hakim aan het onderzoek. Suriname In het gebied rond Matta, ten zuiden van Paramaribo, zijn nog steeds ge vechten gaande tussen Toekayana- indianen onderling. Volgens onbe vestigde berichten zijn er sinds zon dagavond 20 doden gevallen. Woensdag zei een anonieme groep Toekayana's dat de leiders Thomas en Matto bij gevechten waren afge zet. Matto zou gewond zijn geraakt en door rebellen in gijzeling worden gehouden. Thomas zou nog met een groep strijders actief zijn in het ge bied rond Matta. door de Servische autoriteiten "democratische krachten in Koso- worden eerbiedigd. Kosovo staat volgens de staatstelevisie aan de dat tot specifieke rand van een burgeroorlog. De fede- [leiden. Maar rale regering stelde in een gisteren slavië. Gisteren hadden in Servië gepubliceerde verklaring dat "de si- massale_anti-Albanese betogingen tuatie in Kosovo steeds slechtert". De Poolse premier Mazowiecki. zei dat Polen niet zal aandringen om lid van de EG te worden. Maar asso ciatie vond hij, al een belangrijke stap in de goede richting. Leiders van Albanese groeperin- gen de opstandige Albanezen in Ko gen in Kosovo deden gisteren i keerden zich ook tegen de ïp mei. Ook een van de stromingen bin nen de BCP, de Alternatieve Socia listische Organisatie (ASO), toonde zich gisteravond laat diep teleurge steld over het partijcongres. Terwijl veel gedelegeerden de ernst van de crisis in de partij niet bleken in te zien, werden ze gemanipuleerd door de congres-leiding, die autori tair optrad en proceduretrucs ge bruikte, aldus de verklaring. In de nieuwe statuten omschrijft I w partijleiding te kiezen. De stemming werd uitge steld tot vanmiddag. WAPENDIEFSTALLEN SOV JETUNIE - Een golf van wapendief stallen overspoelt de Sovjetunie. Sinds oktober zijn al meer dan 9000 wapens uit legerdepots ontvreemd. Dit meldt het het weekblad "Mos kou Nieuws". Over het soort wa pens geeft het blad geen details. Een militaire woordvoerder gaf echter toe dat ook twee stuks lucht afweergeschut van het type "Stre- la" zijn ontvreemd. Over de hele Sovjetunie zijn ongeveer 330.000 wapendepots. Nationalistische strijders in de zuidelijke republie- Albanezen. Zonder onderhandelin- Albanezen geven. de communistische partij zichzelf ken Armenië en Azerbajdzjan, op als type moderne jacht wapens, hebben BAKOE (AP) - De militaire com mandant van de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe heeft gisteren ge zegd dat wellicht half februari al een deel van de Sovjet-troepen kan wor den teruggetrokken. Bovendien zou dan de avondklok, die vorige maand werd ingesteld na het etni sche geweld en de daarop volgende nationalistische opstand in Azerba jdzjan, kunnen worden opgeheven. Maar -de spanning in de stad moet dan nog wel verder afnemen, aldus generaal Vladimir Doebinjak. Doebinjak zei op een persconfe rentie dat de soldaten van het regu liere Sovjet-leger - dat wil zeggen 5000 van de 17.000 soldaten die in Bakoe zijn ingezet - dan naar huis zouden kunnen gaan. Op 13 januari vielen Azeïi's in Bakoe wonende Armeniërs aan. Een week later nam het Sovjet-leger de Azerbajdzjaanse hoofdstad in en herstelde de orde. Het officiële persbureau TASS meldde gisteren dat sinds de inval van het leger 139 doden zijn geval len: 106 burgers, 28 soldaten en vijf politiemannen. In totaal raakten 498 mensen gewond. Een zegsman van het Azerbajd zjaanse Volksfront, Nadtsjov Nadzj- avov, verklaarde gisteren dat het Kremlin de militairen naar Bakoe heeft gestuurd om de te voorkomen dat het volksfront bij de lokale ver kiezingen, die binnen drie maanden gehouden zullen worden, een goed resultaat zou behalen. Nadzjavov voorspelde dat de Sovjet-troepen Bakoe niet voor de verkiezingen zouden verlaten. Hij bekritiseerde Gorbatsjov omdat die in Litouwen had toegegeven aan de hervormers en geen militairen stuurde naar die republiek, maar in het geval van Azerbajdzjan niet had geaarzeld om troepen te sturen om zo de conser vatieven in de partij te vriend te houden. „Gorbatsjov heeft bloed aan zijn handen", zei Nadzjavov. Generaal Michail Kolesnikov ver klaarde dat het Sovjet-leger leed on der het "Tblisi syndroom". De kri tiek die volgde op de inzet van het leger in de Georgische hoofdstad Tblisi op 9 april van het vorig jaar heeft de daadkracht van het leger aangetast en de bevelsvoering ge hinderd, zei Kolesnikov. Bij die in zet tegen Georgische nationalisten vielen meer dan 20 doden. Russische joden snel en massaal naar Israël TEL AVIV (GPD) - Het aantal vluchten met Russische emigran ten naar Israël zal aanmerkelijk worden opgevoerd. The Jerusalem Post meldt vandaag dat mogelijk al vanaf aanstaande zondag iedere nacht meer dan duizend Russische joden op het vliegveld van Tel Aviy zullen arriveren. De Russische au toriteiten zouden bereid zijn de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev extra landingsrechten in Moskou te verlenen. Vanuit Boeda pest vliegen de emigranten door naar Tel Aviv. De wachttijd voor Russische emigranten met een uit reisvisum bedraagt nu meer dan een jaar. De nieuwe regeling is het resul taat van wekenlange onderhande lingen van Israël met luchtvaartau toriteiten in Hongarije, Tsjechoslo- wakije en Roemenië. De drie Oost europese landen zijn graag bereid in ruil voor harde valuta extra vluch ten uit te voeren. Het probleem tot nu toe was de opstelling van de Rus sische regering, die weigerde extra landingsrechten te verlenen. Meer buitenlands nieuws op pagina 9 Voor de tweede maal binnen een jaar zijn de Albanezen in Kosovo in opstand gekomen tegen de over heersing door Servië. Eiste de rebel lie in februari en maart vorig jaar 24 mensenlevens, dat aantal is nu al volgens officieuze cijfers ruim over schreden en er zijn nog- geen teke nen dat het geweld luwt. Zuid-Joe goslavië staat op dë rand van een complete burgeroorlog tussen de Albenezen enerzijds en de Monte- negrijnen en Serviërs anderzijds.' door Sjaak Smakman opstand komt op een moment dat Joegoslavië in een tota le malaise verkeert. Niet alleen is de economie vrijwel ingèstort, ook het politieke bestel verkeert in een die pe crisis. Het partijcongres van twee weken geleden, bedoeld om via democratische hervormingen de eenheid nog enigszins te bewa ren, liep uit op een j ammerlijke mis lukking. De Slovenen liepen woedend weg toen het congres hun vergaande voorstellen afwees. Eens te meer werd duidelijk dat zich in Joegosla-v vië de afgelopen jaren een tweede ling heeft voltrokken. De noordelij ke republieken, met voorop Slove nië, zijn hard bezig met politieke hervormingen, terwijl het zuiden, waar Servië de scepter zwaait, alles bij het oude wil houden. Het ligt voor de hand dat de mis lukking van het partijcongres de lont in het kruitvat is geweest. Al leen politieke hervormingen als de invoering van een meerpartijenstel- sel en vrije verkiezingen bieden de Albanezen in Kosovo uitzicht op een einde aan de Servische over heersing. Nu het congres is opge schort zonder dat over deze onder werpen, die overigens wél op de .agenda stonden, besluiten zijn ge nomen, is de hoop op meer vrijheid in rook opgegaan. Stopzetting van de politieke processen tegen voor malige Albanese leiders, politiek k Tanks van het Joegoslavische leger trekken de stad Clogovac in Kosovo binnen r nezen en politie waarbij vier mensen om het leven kwamen. e onlusten tussen Al ba- pluralisme en vrije verkiezingen zijn niet voor niets de eisen waar mee de Albanezen deze keer de straat op zijn gegaan. Minderheden Op de achtergrond spelen opnieuw ook de etnische tegenstellingen een grote rol. Kosovo bestaat voor 90, procent uit Albanezen, een aanzien lijke minderheid van Serviërs en een klein aantal Montenegrijnen. Montenegro is net als Kosovo een autonoom gebied dat aan Servië grenst en sterk door Servië wordt overheerst. De Servische partijlei der Slobodan Milosevic probeert al geruime tijd ook Kosovo, dat in de zeventiger jaren een autonome sta tus kreeg, weer in te lijven. Hij speelde daarbij handig in op de na tionalistische gevoelens van de Ser viërs door op grote schaal gruwel verhalen te verspreiden over de on derdrukking van de Servische min derheid in Kosovo. Ook in Kosovo zelf zat hij niet stil. Na een succesvolle zuiveringscam pagne in de partijleiding van Koso vo zag hij kans om de Albanees Azem Vlasi als partijleider af te zet ten en aan te laten klagen wegens hoogverraad. De beschuldiging luidde dat hij de rellen van vorig jaar, gericht tegen een besluit van de gezuiverde partijleiding om de autonomie voor een groot deel op te geven, op touw had gezet. Het pro ces leidde tot massale demonstra ties in Kosovo, die met harde hand werden onderdrukt. De tegenstellingen tussen Servië en Slovenië traden daarbij scherp aan het licht. Toen de Sloveense partijleiding, net als de centrale par tijleiding, het proces veroordeelde en aandrong op stopzetting, ver brak Milosevic de banden met Slovenië. Hij riep bovendien de Ser ver) op om massaal naar de Sloveen se hoofdstad Ljubljana op te trek ken om hun Sloveense broeders de waarheid over de barbaarse Albane- zen in te peperen. Die demonstratie ging niet door, maar de betrekkin gen tussen beide republieken zijn slechter dan ooit tevoren. Verscherpt Ook de nieuwe uitbarsting van ge weld is een mengeling van etnische en politieke tegenstellingen. Alleen is het geweld veel heviger dan vorig jaar omdat die tegenstellingen ver der zijn verscherpt. De politieke kloof lijkt na het mislukte partijcon gres vrijwel onoverbrugbaar. Dat Slovenië en het eveneens'hervor mingsgezinde Kroatië al hun steun aan de Albanese eisen hebben uit gesproken, lijkt daarom vooralsnog niet in het voordeel van de Albane- Etnisch staan de verhoudingen ook op scherp. Naast de Servische minderheid hebben nu ook de Mon tenegrijnen in Kosovo melding ge maakt van mishandelingen, waarop in de Montegrenijnse hoofdstad Ti- rograd tienduizenden inwoners wa: pens eisten om hun landgenoten te hulp te schieten. In Belgrado, de na tionale en Servische hoofdstad, eis ten Serviërs eveneens wapens om hun landgenoten in Kosovo te ver dedigen. In Kosovo zelf zijn de Al banezen begonnen met de oprich ting van milities. In een laatste poging om een bur geroorlog te voorkomen heeft de centrale partijleiding "speciale maatregelen" aangekondigd, waar bij het leger de orde moet bewaren. Maar uitgerekend de legertop is een van de weinige steunpilaren van de Servische leiders in hun strijd tegen politieke hervormingen. Aan de vooravond van het congres ver klaarden de strijdkrachten zich fel tegen een meerpartijenstelsel dat van het Volksleger "een huurlin- genleger maakt in dienst van de par tij die de macht heeft". Dat de par tijleiding desondanks het leger te hulp roept, onderstreept alleen maar dat het kruitvat Joegoslavië op het punt staat te ontploffen. RECHTS PERSOONLIJK ADVIES ■msisBn 06- 340 340 51 06-340 340 52 06- 340 340 53 06- 340 340 54 06- 340 340 61 06- 340 340 62 06- 340 340 71 06- 340 340 72 06- 340 340 73 06- 340 340 74 06- 340 340 81 06- 340 340 82 06- 340 340 83 06- 340 340 84 50 CENT PER MINUUT

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5