Snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens De rekening van een mislukte sterilisatie Hartoperatie bij foetus ook hier Minister dreigt hardrijders: Sluiting lijkt aanstaande van ldnderrechtswinkel Nieuw chemisch middel in strijd tegen ziekte aids 'Geen grote tekorten op onderwijs' KAMER IN AANBOUW Lesbische moeders blij met uitspraak Hoge Raad Partijen willen geld voor contacten met Oost-Europa Nep-arts keurt werklozen ASC Academie OPEN DAG VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) geeft vrachtwa genchauffeurs nog één kans zich vrijwillig aan de maximumsnelheid van 80 km per uur te houden. Blijven de chauffeurs de limiet aan hun laars lappen dan wil ze over een tot ander half jaar een snelheidsbegrenzer verplichten. AMSTERDAM (GPD) - De enige zelfstandige Kinderrechtswinkel in ons land, waar kinderen juridisch advies kunnen vragen, dreigt te ver dwijnen. De financiële basis voor de in Amsterdam gevestigde instelling is wankel en het gemeentebestuur van de hoofdstad weigert tot nu toe een vaste subsidie te geven van 60.000 gulden per jaar. De gemeentebestuurders zeggen het geld niet te hebben en vinden dat kinderen ook terecht kunnen bij het JAC, het jongeren adviescen trum. De Kinderrechtswinkel stelt echter dat de juristen van het JAC wel wat anders aan het hoofd heb ben dan het adviseren van kinderen bij de echtscheiding van hun ou ders of bij het helpen van een ver zoek om een andere achternaam. De WD-fractie in de gemeente raad van Amsterdam heeft deze w^ek aan burgemeester en wethou ders gevraagd wel een subsidie te geven aan de Kinderrechtswinkel. De raad zal eind februari over het voorstel stemmen. Bij de rechts winkel houden de twintig vrijwilli gers het hart vast. De Kinderrechtswinkel werd in 1985 opgericht op initiatief van prof. Miep de Lange, hoogleraar Jeugd recht aan de Universiteit van Am sterdam. De Lange had geconsta teerd dat kinderen nergens terecht kunnen voor juridisch advies en bij stand. Zo werd er op de Brouwersgracht een winkelpand gehuurd, waar kin deren tweemaal in de week zonder meer kunnen binnenvallen. Ook zit ten daar de vrijwilligers klaar om hen eventueel telefonisch te woord te staan. De kinderen kunnen reke nen op deskundig advies, want het team hulpverleners heeft door stu dies rechten, psychologie of peda gogie verstand van het jeugdrecht. Gemiddeld vragen wekelijks ge middeld tien kinderen in de leeftijd van acht tot zeventien jaar om hulp. De meeste problemen die op de Kinderrechtswinkel afkomen, heb ben te maken met echtscheiding van de ouders. Kinderen willen na de scheiding graag naar de vader in plaats van naar de moeder. Of ze zijn het niet eens met de getroffen omgangsregeling. De vrijwiliggers praten met het kind en helpen hun bij het schrijven van een brief naar de kinderrechter. Soms gaan ze mee met de kinderen om een zaak te hel pen toelichten. De Kinderrechtswinkel moet ook veel doorverwijzen. Als een kind thuis mishandeld wordt, het wegge lopen is of het ernstige ruzies met de ouders heeft, wordt de weg ge wezen naar instellingen die voor het oplossen van dergelijke problemen in het leven zijn geroepen. Op eigen houtje weten kinderen meestal niet organisaties te vinden als het maat schappelijk werk, het RIAGG of het adviescentrum voor jongeren en ouderen. Maij-Weggen zei dit gisteren tijdens overhandiging van het boek 'Voor alle Veiligheid' van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). De bevor dering van de verkeersveiligheid is een van de drie speerpunten van haar beleid. Net als haar voorgang ster Smit-Kroes wil ze voor het jaar 2000 het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent terugbrengen. Het Maij-Weggen zei "geshockeerd" te zijn door de cijfers van 1989. "De verkeersveiligheid gaat mij per soonlijk zeer ter harte, vooral omdat ik zelf tweemaal bij een ernstig ver keersongeluk betrokken ben ge weest. Beide keren buiten mijn schuld", aldus de bewindsvrouw. TILBURG (ANP) - Nederlandse en Belgische onderzoekers hebben een nieuwe reeks anti-aids stoffen ontdekt, die effectiever lijken te zijn dan de bestaande middelen tegen de ziekte. Het zal nog even duren voordat een geneesmiddel op basis van de pas ontdekte, stoffen be schikbaar is. Het onderzoek dat tot de ontdek king leidde, werd verricht door me dewerkers van het Tilburgse bedrijf Janssen Pharmaceutica in het Bel gische Beerse en de Katholieke Universiteit in Leuven. De onder- DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen (onderwijs) verwacht geen gro te tekorten op zijn begroting over 1990. De voorspelling van de vaste kamercommissie voor de rijksuit gaven dat voor Ritzen een strop dreigt van ruim 700 miljoen gulden, wijst de bewindsman van de hand. De bewindsman zei gisteren in de Tweede Kamer dat de overschrij dingen waarmee zijn voorganger, onderwijsminister Deetman, kamp te, zich niet automatisch ook in 1990 zullen voordoen. De belangrijkste ongewisse facto ren in de onderwijsbegroting zijn de leerlingen- en studentenaantallen, die steevast te laag worden inge schat. Op de valreep van zijn carriè re als minister besloot Deetman de ze ramingen uit te besteden aan het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). Ritzen piekert er diet over het maken van de ramingen aan buitenstaanders over te laten. „Op het ministerie moeten we alle ra mingen tot in detail kennen", aldus Ritzen. Dat betekent dat de be windsman op het departement een speciale „analyse-eenheid" zal op richten voor het maken van de ra mingen. „De Tweede Kamer houdt mij immer, terecht, verantwoorde lijk voor de onderwijsbegroting", zei Ritzen vanmorgen, en dat bete kent volgens de bewindsman dat het departement in staat moet zijn zelf de ramingen te maken. Binnenland kort Glimmerveen De Haagse rechtbank heeft de lei der van de Nederlandse Volksunie, Glimmerveen,, vanmorgen veroor deeld tot zes weken voorwaardelij ke celstraf en duizend gulden boete wegens dreigen met zware mishan deling. Glimmerveen zei in 1985 een commando in te zetten tegen de- geen die de handtekeningen op lijs ten voor deelname aan gemeente raadsverkiezingen wiiden onder zoeken. De vereniging Haags Initia- tief tegen Fascisme en Discrimina tie voelde zich daardoor I zoekers spreken over een geheel nieuwe chemische klasse stoffen die in geen enkel opzicht verwant zijn aan welke andere antivirale stof dan ook. Het zijn afgeleiden van een zogenoemde tibo-verbinding. Tij dens proeven in het laboratorium is gebleken dat ze de vermenigvuldi ging van het hiv-1 virus, de voor naamste veroorzaker van aids, af- Het onderzoek naar het tibo-deri- vaat dat het best geschikt is om te worden onderzocht bij mensen die met het hiv-1 virus zijn besmet, is nog niet afgerond. Het is volgens de onderzoekers te vroeg om te voor spellen of en wanneer aids-patiën- ten met de nieuwe stof kunnen wor den behandeld. De tot nu toe be reikte resultaten zijn volgens hen echter opmerkelijk. Ze betekenen een belangrijke stap voorwaarts in het gevecht tegen de gevreesde ziekte, aldus de onderzoekers in een artikel in het tijschrift Nature. De in het laboratorium gebleken anti-aids activiteiten van een of meer geselecteerde tibo-afgeleiden moeten eerst nog bij de mens zelf worden bevestigd. Een probleem dat moet worden opgelost, is de aanmaak van de nieuwe stoffen op grote schaal. De chemsiche samen stelling van tibo-moleculen, die tot nu toe slechts in zeer geringe hoe veelheden zijn aangemaakt, is vol gens de onderzoekers bijzonder moeilijk. De schrijvers van 'Voor alle Vei ligheid' geven op persoonlijke titel een aantal suggesties om de ver keersveiligheid te bevorderen. Eén van de voorstellen is een vereen voudiging van de apk-keuring. De ze zou zich toe moeten spitsen op het controleren van remmen en banden bij auto's ouder dan zes of zeven jaar. Ook wordt voorgesteld het verkeerstoezicht van de politie te beperken tot een aantal belangrij ke punten, zoals snelheidsovertre dingen, rijden onder invloed en niet dragen van autogordels. Daarnaast zouden op alle auto's, bussen en bromfietsen snelheidsbe grenzers moeten worden aange bracht. In Frankrijk is de snelheids begrenzer voor vrachtwagens al verplicht. tiet gaat daar om een ap paraat dat één maal per 24 uur uitge schakeld kan worden. De SWOV- auteurs opperen verder onder meer om een continu brandende fietsver lichting te introduceren, het ver- keersonderwijs te verbeteren en het dragen van autogordels op de ach terbank te verplichten. Maij-Weggen kondigde gisteren op verzoek van de kamer ook maat regelen aan tegen plaatsing van re clameborden langs de snelwegen. "Horizonvervuiling noem ik het. Je kunt de natuur niet eens meer zien", aldus de minister. Zij wil 'toestanden' zoals langs buitenlandse snelwegen zijn ont staan, voorkomen en zal daarover overleg openen met provincies en gemeenten. Het plan van voorgang ster Smit-Kroes om overal langs snelwegen snackbars en verzor gingsplaatsen toe te staan, veegde Maij-Weggen ook van tafel. Deze li beralisering en commercialisering ging de bewindsvrouwe volgens ei gen zeggen een stapje te ver. Vol gens haar zijn de verzorgingsplaat sen niet ingesteld op druk- op en af rijdend verkeer. De verkeersveilig heid zou in gevaar kunnen komen, zo vreest ze. Het beleid wordt er nu op gericht om de 40 kilometer een wegrestau rant toe te staan en om de 80 kilome ter één met nachtelijke voorzienin gen en om de 20 kilometer een ben zinestation. Een nachtelijke horeca gelegenheid zal overigens 's nachts geen alcohol mogen schenken. UTRECHT (ANP) - De Werkgroep Lesbische Moeders heeft verheugd gereageerd op het arrest van de Ho ge Raad inzake een spermadonor, die contact wil met het kind dat met zijn zaad is verwekt. Volgens de Ho ge Raad leidt het biologisch vader schap niet automatisch tot een ge zinsleven. Het ging in deze zaak om een les bische moeder die zichzelf had ge- ïnsemineerd met het sperma van een kennis. In 1987 kreeg ze een dochter. Na de geboorte van het kind kwam de man eerst wekelijks op bezoek. Maar daar kwam een eind aan toen hij ruzie kreeg met de moeder en haar vriendin. De man stapte naar de rechter omdat hij contact met het meisje wilde houden. Hij beriep zich op emotionele banden die inmiddels waren ontstaan. De Utrechte kin derrechter bepaalde in december 1988 dat het door de grote persoon lijke conflicten die tussen de donor en de twee vrouwen waren gegroeid niet in het belang van het meisje zou zijn om tegen de wil van de vrou wen in - omgang met de donor te hebben. Het gerechtshof in Amsterdam verklaarde de donor in april 1989 vervolgens niet ontvankelijk in zijn verzoek. De Hdge Raad heeft die be slissing nu bevestigd. Hij noemt het bestaan van een gezinsleven voor waarde voor de ontvankelijkheid van een verzoek aan de rechter om een omgangsleven te treffen. Om van gezinsleven te kunnen spreken zijn volgens de Hoge Raad behalve het biologisch vaderschap bijko mende omstandigheden vereist. Van die bijkomende om standigheden (voldoende feitelijk contact en/of verzorging) is wél sprake bij kinderen die geboren zijn uit een huwelijk of een daarmee overeenkomende relatie tussen een De Werkgroep Lesbische Moe ders ziet in het arrest een bevesti ging van haar opvatting dat een spermadonor geen "vader" is en dat hij ten aanzien van kinderen die met zijn zaad zijn verwekt geen rechten of plichten heeft. "Vrouwen kun nen door deze uitspraak blijven kie zen voor een bekende donor, zonder het risico te lopen dat hij later rech ten wil ontlenen aan zijn gift", aldus de werkgroep. Het COC, de Nederlandse vereni ging tot integratie van homoseksua liteit, is "zeer tevreden" met de uit spraak van de Hoge Raad. Het COC verwacht dat de politiek zich nu zal "inzetten voor een verdere verster king van de rechtspositie yan lesbi sche en homoseksuele ouders". DEN HAAG - De contouren van het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag nemen zo langzamerhand hun definitieve UTRECHT (GPD) - De Utrechtse kindercardioloog E.J. Meijboom van het Wilhelminakinderzieken- huis wil in Nederland een team opzetten van artsen die hartope raties bij ongeboren kinderen kunnen uitvoeren. In het Guy's ziekenhuis in Londen is in de cember twee keer een ongeboren kind met een hartafwijking ge opereerd. Meijboom noemt die operatie een 'technisch hoog standje' binnen de kindercardio- logie, maar zet er wel enige kant tekeningen bij. "Als wij een ongeboren kind met dezelfde afwijking aan de aorta hier in. het Wilhelminakin- derziekenhuis krijgen, zouden wij wachten tot na de geboorte en pas daarna een operatie uitvoe ren. Omdat de kennis van derge lijke operaties bij ons weer groter is als in Engeland en we in de per soon van de chirurg Hitchcock een man hebben die ook na de ge boorte heel gecompliceerde in grepen succesvol kan uitvoe rend". In het geval van een geconsta teerde afwijking aan de longslag ader zou Meijboom echter niet. aarzelen een soortgelijke ingreep op het ongeboren kind toe te pas sen. "Ondanks het gebrek aari er varing ermee. Doe je het niet dan zijn de levenskansen na de ge boorte nihil". Zowel Meijboom als zijn colle ga bij het Academisch Zieken huis H.W. Bruins kan zich voor stellen dat veel mensen de vraag stellen of een operatie op een on geboren kind niet te ver gaat. Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) uitte gisteren bijvoor beeld al zijn 'grote twijfels' bij operaties deze. De bewindsman betwijfelt of dergelijke medische ingrepen 'moreel' nog aanvaard baar zijn. Risico's Bruins: "Maar wezen veel men sen ook niet naar hun hoofd toen Christian Barnard twintig jaar ge leden de eerste harttransplantatie uitvoerde? Nu worden er honder den van dergelijke ingrepen overal ter wereld gedaan. De me dische wetenschap zet steeds weer stappen voorwaarts. Bij de ze nieuwe ontwikkeling kun je je de vraag stellen of je de grens niet bereikt, wantje neemt risico's. Je weet als arts het resultaat niet van je operatie". Meijboom: "Je hebt een ver moeden dat het helpt als je al in dit stadium een hartafwijking van een kind behandelt. Je mag het alleen doen als er levensgevaar is. Bovendien moet je je de vraag stellen welke kwaliteit van leven een kind krijgt als de operatie wordt uitgevoerd. Daarvoor be staan geen garanties. Hoe zal de hartfunctie na de geboorte zijn, hoe zal de bloedsomloop functio neren? Als dergelijke operaties goed gaan zullen we nooit spijt hebben. Latere operaties kunnen dan de eventuele andere gevol gen van de afwijking corrigeren". De Londense artsen hebben een naald door de buikwand van de moeder gestoken en vervol gens door de toraxwand van de foetus. De naald is daarna de lin- kerhartkamer van de baby bin nengebracht, waarna een ijzer draadje met een ballonnetje tot in de aorta is geschoven. Het ballon netje is opgeblazen en heeft zo de vernauwing in de aorta opgehe ven. In Londen is tot ingrijpen be sloten omdat in 22 andere geval len van dezelfde afwijking de ba by was overleden. Meijboom: "gouden wij een ou derpaar krijgen van wie het onge boren kind een hartafwijking heeft, dan zouden we dat zeker vertellen. De beslissing ligt dan bij de ouders. Niet bij ons. Over - de gevolgen voor het kind is niets zinnigs te zeggen. Veel succes bij deze ingreep is er nu nog niet. In Londen is een foetus 24 uur na de' operatie overleden. Misschien wel als gevolg van de ingreep. Ook met de baby, waar de opera tie in december op is toegepast, gaat het nog niet goed". Overdrijven Over de psychische gevolgen voor het kind is nog minder te zeggen. Dokter Bruins: "Het kind voelt pijn, dat is zeker, maar je moet het niet overdrijven. De moeder heeft voor de operatie vijf milligram valium gekregen, waardoor ook het kind is gaan sla pen en stil is komen te liggen. Maar je neemt de pijn daarmee niet geheel weg". Meijboom: "Dit is een specta culaire ingreep, waar ook artsen behoorlijk wat moeite mee heb ben. Het vereist uiterste precisie. De publiciteit eromheen is na tuurlijk groot, zoals bij de meeste medische uitvindingen op het ge bied yan hartoperaties. Maar la ten we wel nuchter blijven en be denken dat we niet alleen bij hart afwijkingen puncties verrichten. We doen het bij longafwijkingen al jaren. Of bij afwijkingen aan de blaas, die gevaarlijk kunnen zijn voor de ontwikkeling van de nie ren. Eventuele schade bij een kind is daarbij nooit opgetreden". AMSTERDAM (ANP) - De voorzit ters van CDA, PvdA, WD en D66 hebben het kabinet gevraagd snel geld beschikbaar te stellen om de contacten met gelijkgezinde organi saties in Oosteuropese landen te kunnen verstevigen. Spoed is vol gens de vier geboden, omdat de vor ming van nieuwe partijen in het Oostblok in volle gang is en in een aantal van deze landen verkiezin gen op komst zijn. Premier Lubbers deed de Twee de Kamer eind november tijdens het debat over de regeringsverkla ring de toezegging te overwegen of er een fonds voor dit soort uitwisse lingsprogramma's kan komen. De vier grote partijen weten nog niet hoeveel geld nodig is, maar aange nomen wordt dat ten minste enkele tonnen op tafel moeten komen om de activiteiten zinvol te kunnen la ten zijn. De voorzitters van de vier partijen stellen voor 20 procent van het geld dat beschikbaar komt te verdelen over alle partijen die in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd. De rest zou moeten worden toegekend naar gelang het aantal zetels. De partijen willen hun Oosteuropese geestverwanten vooral hulp bieden bij het opzetten van verkiezings campagnes, zowel in de vorm van materieel (druk- en kopieermachi nes) als in de vorm van training en scholing. Een woordvoerder van de PvdA zegt dat zijn partij erover denkt mensen van vergelijkbare partijen uit Oost-Europa te laten meelopen bij de komende campag ne voor de gemeenteraadsverkie zingen. Uitwisseling zou volgens hem niet alleen moeten gebeuren onder kaderleden, maar ook op af delingsniveau. ROTTERDAM (GPD) - Een 32-ja- rige Dordtse vrouw zonder artsen- opleiding heeft voor keuringsarts gespeeld bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Rotterdam. Zij heeft werklozen medisch gekeurd. Ook heeft zij in meer ziekenhuizen in Nederland gewerkt op de opera tiekamer. De vrouw werd een paar weken terug in haar woning aange houden, nadat zij bij het GAB was ontslagen wegens wangedrag. De werklozen die zij keurde worden opnieuw gekeurd, ditmaal door een echte arts. De vrouw kwam bij het GAB bin nen via een uitzendbureau dat is ge specialiseerd in universitair en aca demisch opgeleid personeel. Er wa ren in korte tijd extra keuringsart sen nodig in verband met een me taalproject. 1800 geïnteresseerde werklozen moesten in twee weken Kampen De Woningbouwvereniging Kam pen gaat nog dit jaar 408 in slechte staat verkerende flatwoningen slo pen in de Hanzewijk. In plaats daar van worden nieuwe woningen ge bouwd. Een aantal bewoners is het niet eens met de afbraak van hun woning in de Hanzewijk en kondigt juridische stappen aan. Akzo Akzo Chemicals in Amsterdam- Noord moet een boete betalen van 125.000 gulden wegens twee illegale lozingen van chemisch afval op het Binnen-IJ. Dat heeft de Amster damse rechtbank gisteren bepaald. Vorige maand kreeg Akzo Zout Chemie in Den Bosch ook al een boete van een ton voor het illegaal storten van 10.000 ton kalk. Ministers De vrouwelijke ministers doen het volgens een onderzoek van bureau Interview prima. Maij-Weggen staat op de vijfde. D'Ancona op een zev ende en Dales" op een achtste plaats als het om bekendheid gaat. Eerste staat premier Lubbers, twee de Kok. derde Van den Broek. Be kendheid betekent niet meteen sympathie. Minister Dales komt in i.'-.-l onderzoek naar voren als de i ii rist sympathieke minister. De Dordtse pseudo-arts zou in to taal zeven ziekenhuizen in Neder land hebben gewerkt als arts, zon der dat iemand ooit haar bul heeft gezien. De ziekenhuizen, het uit zendbureau en het GAB in Rotter dam vroegen de vrouw wel haar art senbul te tonen, maar daar draaide zij iedere keer onderuit. Het GAB beëindigde uiteindelijk het contract omdat de vrouw agressief reageer de op kritiek van haar collega's. Enkele dagen later werd zij gear resteerd door de Gorkumse politie omdat zij in 1988 in het Gorkumse Beatrix-ziekenhuis in de operatie kamer had gewerkt als 'ok-assisten- te', waarvoor ook een artsenbul no dig is. Zij werd na korte tijd ontsla gen wegens vreemd gedrag tijdens operaties, dus niet omdat zij haar bul niet kon tonen. De vrouw zit nu in voorlopige hechtenis. ADVERTENTIE De uitdrukking "het kind van de re kening" heeft voor het Nijmeegse Radboudziekenhuis een nieuwe be tekenis gekregen: een kind dat is geboren na een mislukte sterilisa tie. komt door een uitspraak van de Arnhemse rechtbank voor rekening van het ziekenhuis. De verzekeraar van het ziekenhuis gaat in hoger be roep, omdat de verzekeringsmaat schappijen vinden dat de kosten van het grootbrengen van een kind niet kunnen worden gerëkend tot de directe gevolgen van medische fouten bij een verkeerd uitgevoerde sterilisatie. door Gijs Schreuders Wanneer artsen een wanprestatie leveren, zijn zij net zo goed schade- plichtig als ieder ander die in gebre ke blijft bij het nakomen van een overeenkomst. Het strijdpunt is hoever de aansprakelijkheid voor de gevolgen van onjuist medisch handelen zich uitstrekt. De verplichtingen van de medi- cus vormen een typisch voorbeeld van wat juristen een "inspannings verbintenis" noemen. Dat betekent: resultaat is niet gegarandeerd. Bij sterilisatie bijvoorbeeld blijft in een aantal gevallen een risico op vrucht baarheid bestaan, ook als de opera tie volgens alle regels van de kunst is uitgevoerd. Maar als het gewenste resultaat het vermijden .van zwangerschap uitblijft als gevolg van een fout in de technische uit voering van de ingreep, is er wel de gelijk sprake van wanprestatie. Dat was in het Nijmeegse ziekenhuis het geval en iedere wanprestatie -brengt een plicht tot schadevergoe ding mee. Op zichzelf hebben de verzeke ringsmaatschappijen daar geen moeite mee. Zij vergoeden na een mislukte sterilisatie zonder morren de medische kosten in verband met de zwangerschap, bevalling en her- sterilisatie en ook wel allerlei ande re kosten die met de geboorte sa menhangen (zwangerschapskle- ding, uitzet en dergelijke). Waar het om gaat is de veroordeling tot het betalen van de opvoeding van het kind. Wanprestatie Daarvan is in Nederland nog niet eerder sprake geweest na een mis lukte sterilisatie. Elders wel. In Bel gië werd vorig jaar een gynaecoloog veroordeeld tot de onderhoudskos ten van een kind, omdat hij had ver zuimd zijn patiënte na een sterilisa tie te attenderen op de kans dat zij niettemin zwanger zou kunnen ra ken. De operatie was wel goed uit gevoerd, maar de gebrekkige voor lichting leidde toch tot een veroor deling wegens wanprestatie. De« eisen tot schadevergoeding wegens medische fouten kunnen hoog oplopen: er kan sprake zijn van blijvende invaliditeit of overlij den van een patiënt. Voor vergoe ding komt alle voorzienbare schade in aanmerking die redelijkerwijze aan de arts of de medische instelling kan worden toegerekend. Het maakt nogal wat uit of een verkeer de behandeling van een voetbal knietje is verricht bij een beroeps- voetballer of bij iemand met eert zit tend beroep. Ook immateriële schade' smar- tegeld voor geleden pijn of gederfd levensgeluk kan soms tot een gel delijke vergoeding leiden. Al in 1960 kende* het Haagse gerechtshof bijvoorbeeld een bedrag toe aan een vrouw wier gelaat door een plas- tisch-chirurgische behandeling zwaar was geschonden. Bij een schadevergoeding na een mislukte sterilisatie zijn vanzelf sprekend alleen de materiële kos ten in het geding. Daarom gaat de redenering niet op van de advocaat van de verzekeringsmaatschappij dat de in het Radboudziekenhuis behandelde vrouw achteraf dolge lukkig is met haar kind. Tegenover de ondërhoudskosten staat de ou dervreugde, luidde deze redene ring. Uit moreel oogpunt een ver werpelijke gedachte. Want als de ouders verdriet zouden hebben over de geboorte, kunnen zij toch zeker ook geen aanspraak maken op extra vergoeding? Even verwer pelijk is de gedachte, dat geen recht op schadevergoeding bestaat in dien is afgezien van een abortus, zoals de advocaat van de verweer der had betoogd. Arbeidsmarkt De eiseres heeft geen vergoeding gevraagd voor de zorg die het groot brengen van het kind met zich mee brengt (daar staat inderdaad de vreugde van het ouderschap tegen over). Ook voor de vermindering van de kansen van de moeder op de arbeidsmarkt is geen vergoeding gevraagd, hoewel dat in volgende zaken wel degelijk aan de orde zal kunnen komen. Toegekend is de somma van 31.000 gulden voor de verzorging en opvoeding van het kind tot het acht tiende levensjaar, een bedrag dat werd geraamd door het Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting. Deze onderhoudskosten zijn door de rechtbank erkend als een scha depost die voortvloeit uit de mis lukte sterilisatie. De verzekerings maatschappijen vinden dat de ke ten van oorzaak en gevolg op deze wel erg lang wordt. Wij nodigen iedereen uil aan de Academie voor Toeristische Interoffice en Hostess opleidingen voor de ZATERDAG 3 FEBR. A.S. van 11.00-15.30 uur in het Instituut aan de Molenvliet (3 min. lopen van het station) s 01720-93914 74680 rj alphens w jStudiecentmm ^^^^Alphen^aanjten^Rpn^^

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3