Nelson Mandela: de legende wordt nu werkelijkheid Het wordt leeg in het nieuwe Duitsland NABIJ Rusland doelwit van tv-dominees I REPORTAGE i VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990) GEESTELIJK LEVEN Jarenlang was de 71-jarige ANC-lei- der de beroemdste politieke gevan gene ter wereld, maar deze status en zijn functie als symbool van de strijd tegen de apartheid hebben het zicht ontnomen op de ontwikke ling van zijn persoonlijkheid en denkbeelden. De verwachtingen van vrijwel al le zwarten en zeer vele blanken zijn, als gevolg van deze legendevor ming, hoog gespannen. Op Mandela is hun hoop gevestigd voor de vreedzame oplossing van de malai se die de vrucht is van ruim 40 jaar apartheid. Dat legt een bijna boven menselijke last op de schouders van een 71-jarige man, wiens levensloop getuigt van grote kwaliteiten en mo rele moed, maar wiens positie in de beweging waarvoor hij meer dan een kwart eeuw gevangen heeft ge zeten nog onduidelijk is. door Peter van Nuijsenburg Nelson Rolihlahla Mandela werd op 18 juli 1918 geboren. Hij was de zoon van een prominent stamhoofd in het huidige 'onafhankelijke thuisland' Transkei. Door deze af komst was hij voorbestemd voor een leidersrol en dat hij aan deze verwachting heeft voldaan, zal nie mand bestrijden. Zijn jeugd in deze landelijke omgeving heeft een on uitwisbare indruk op hem gemaakt. In brieven aan vrienden en gelief den worden zijn eerste jaren in zijn geboortedorp Qunu afeschilderd als een idylle. De herinnering zal hem de rest van zijn leven als een ta lisman vergezellen. Oliver Tambo Omdat Mandela geen stamhoofd kon worden, zijn moeder was slechts een bijvrouw, wordt beslo ten hem een goede opleiding te ge ven. Na de middelbare school gaat hij rechten studeren aan de zwarte universiteit van Fort Hare. Fort Ha re was de broedplaats van het zwar te nationalisme en Mandela wordt actief in de plaatselijke studenten beweging. In Fort Hare ontmoet hij Oliver Tambo, de huidige, door een beroerte uitgeschakelde president van het ANC. Tambo wordt zijn vennoot in de eerste zwarte advoca tenpraktijk, die zij later in Johanne sburg zullen opzetten. Mandela zal de ontmoeting met Tambo een van de belangrijkste gebeurtenissen van zijn leven noemen. In 1941 gaat Mandela, wegge stuurd van Forte Hare vanwege zijn politieke activiteiten, naar Johan nesburg. Daar wordt hij onder de hoede genomen door Walter Sisulu, de peetvader van een hele generatie zwarte activisten. Sisulu biedt Man dela onderdak, betaalt zijn studie aan de universiteit van Witwaters- rand, brengt hem in contact met zijn eerste vrouw, Eveline, en recruteert hem voor het ANC. De ontmoeting met Sisulu is van doorslaggevend belang geweest voor Mandeia's ont wikkeling als politiek leider. In de jaren veertig was het ANC vooral een gezelschap van bedaag de zwarte intellectuelen, dat het blanke bewind met de hoed in de ene en een petitie in de andere hand, om gelijke rechten verzocht. De jongere garde zag hoe deze bena dering stuk liep op de blanke on wrikbaarheid en koos voor de, zij het geweldloze, confrontatie. Man dela, Sisulu en Tambo behoren in 1943 tot de oprichters van de zoge naamde Jeugdbrigade die van het ANC een nationalistische massabe weging wil maken. In 1949 nemen zij het roer van de oudere generatie over. Sisulu wordt de landelijke se cretaris-generaal en Mandela voor zitter van het ANC in de belangrijke Transvaal-provincie. Spreekverbod Het hoogtepunt van de nieuwe stra tegie is de grootscheepse campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, waarmee het ANC in 1952 het be wind uitdaagt. De actie, geïnspi reerd door de Indiase goeroe van het geweldloze verzet, Mahatma Gandhi, geldt als het grote voor beeld van alle campagnes tegen het apartheidsregime die Jater zouden volgen. Sinds 1948 is in Pretoria de Afri kaner Nationale Partij aan de macht en de Nationalisten hebben de apartheid tot de officiële staatsleer verklaard. Zwarte acties voor ge- JOHANNESBURG De legende hebben de cipiers van de apartheid nooit in de boei en kunnen slaan, maar nu zullen ze ook de man zelf moeten laten gaan: Nelson Mande la herkrijgt de vrijheid waarvan hij 27 jaar geleden was beroofd. Hij keert terug in een Zuid-Afrika dat op de drempel staat van een nieuw tijdperk en waarin hij nu de hoofdrol moet gaan spelen die jaren geleden voor hem werd gereserveerd. Dat maakt de vraag wie hij in werkelijkheid is indringender dan ooit. lijkberechtiging worden meedo genloos de kop ingedrukt. De lei ders worden vervolgd: Mandela en Sisulu worden in december 1952 voor het eerst gearresteerd. Mande la komt er af met een voorwaardelij ke veroordeling. Wel wordt zijn be wegingsvrijheid aan banden gelegd en wordt hem een spreekverbod op gelegd. Niettemin blijven hij en Si sulu in het geheim actief. De jaren vijftig zijn voor Mandela zowel privé als politiek uiterst be wogen. Zijn huwelijk met Eveline, van wie hij drie kinderen heeft, strandt. Eveline moet in de krant le zen dat Nelson van haar gaat schei den. In 1958 trouwt hij met Winnie Madikizela, die hij drie jaar eerder had ontmoet en die even tempera mentvol als mooi blijkt te zijn. In dezelfde periode nemen de spanningen binnen het ANC toe. De radicale vleugel kan zich steeds minder verenigen met de in haar ogen te gematigde koers van Man dela en de zijnen. In 1955 hebben het ANC en verwante organisaties uit andere bevolkingsgroepen tij dens een historische bijeenkomst in Kliptown, een inmiddels afgebro ken woonoord bij Johannesburg, het zogenaamde Vrijheidshandvest aangenomen. Dit programma voor ziet in een democratisch, niet ra ciaal Zuid-Afrika, maar is voor de dogmatische zwarte nationalisten onaanvaardbaar. Sharpville In 1958 barst de bom: de radicalen scheiden zich af en richten een jaar ap) later het Pan African Congress (PAC) op. Het PAC lijkt de leidende rol van het ANC over te nemen. De actie tegen de pasjeswet, die in maart 1960 zal uitmonden in het bloedbad van Sharpville, waarbij 69 zwarten worden doodgeschoten, is een initiatief van het PAC." De moordpartij in Sharpville markeert een breukvlak in de Zuidafrikaanse geschiedenis. De vreedzame oplos sing van het conflict blijkt een illu sie en Mandela moet het failliet van de geweldloze confrontatie erken ds zowel het ANC als het PAC worden verboden, richt hij in 1961 met de communist Joe Slovo de Umkontho we Siswe (de Speer van de Natie) op, de gewapende vleugel van het ANC. Mandela gaat naar het buitenland, volgt een militaire trai- ning in Algerije, maar wordt uitein delijk in 1962 gearresteerd. Hij heeft sindsdien gevangen gezeten. In 1964 staan Mandela, Sisulu en acht andere zwarte leiders terecht wegens sabotage en plannen om de staat omver te werpen. Mandela ontkent het hem ten laste gelegde niet, maar dank zij zijn indrukwek kende pleitrede staan vooral de staat en de apartheid in de verdach- tenbank. Hij zet uiteen hoe het be wind door zijn uitgestoken hand te negeren, hem gedwongen heeft de wapens op te nemen. „Dat was een besluit dat we niet lichtvaardig heb ben genomen. Pas toen al het ande re had gefaald, hebben we Um kontho opgericht". En: „In de ge schiedenis van elk volk komt een ogenblik dat er maar twee keuzen mogelijk zijn: overgave of vechten. Die tijd is nu voor Zuid-Afrika aan gebroken. We zullen ons niet over geven en hebben dus geen andere keuze dan uit alle macht terug te slaan om ons volk, onze vrijheid en onze toekomst te beschermen". Levenslang Beschuldigingen dat hij een com munist is, weerlegt hij met een over tuigende belijdenis van zijn geloof in de parlementaire democratie. „Communisten beschouwen het parlementaire stelsel van het Wes ten als ondemocratisch en reactio nair. Ik ben een bewonderaar van dat stelsel. Ik beschouw het Britse parlement als de meest democrati sche instelling ter wereld". De rechtbank veroordeelt hem en zijn medeverdachten tot levenslang. De eerste 18 jaar van zijn gevan genschap brengt hij door op Rob beneiland, een steenklomp voor de kust van Kaapstad, dat dank zij zijn verblijf als het monument van de onmenselijkheid van de apartheid de geschiedenis is in gegaan. Man dela klopt daar jarenlang keien tot gruis. De sleur wordt slechts ver broken door berichten dat zijn ge zin door de autoriteiten wordt opge jaagd en getreiterd. Zorgen om Win nie, die later in opspraak zou raken door een extravagante levenswan del, worden een extra-belasting. In 1982 wordt hij overgebracht naar de Pollsmoor-gevangenis bij Kaapstad. Sinds september 1988 woont hij na een ziekbed wegens tbc in een bungalow op een gevan genisterrein in Paarl, in de Kaap provincie. Tijdens de laatste maan den van zijn gevangenschap raad pleegt hij daar zijn collega's van de binnenlandse oppositie die vrijelijk toegang tot hem hebben. De jaren in de gevangenis hebben van Mandela een legende gemaakt. Hij werd met de verleden jaar over leden Russische kerngeleerde en mensenrechtenactivist Andrei Sa- charov de beroemdste politieke ge vangene ter wereld. Deze status heeft zijn positie radicaal veran derd. De regering in Pretoria kwam tot de ontdekking dat zij, even goed als de eenzame man in zijn 'gouden kooi', een gevangene is. De onvoor waardelijke vrijlating van Mandela is de lakmoesproef geworden van haar hervormingsgezindheid. Zo lang hij gevangen zat, bleef Pretoria de paria van de 'internationale ge meenschap' en wilde geen enkele zich zelf respecterende zwarte lei der aan de onderhandelingstafel aanschuiven. Leiderschap Sinds dit inzicht doorbrak, hebben regeringsvertegenwoordigers re- gelmating hun opwachting bij Man dela gemaakt om de voorwaarden van zijn vrijlating te bespreken. In juli vond de historische ontmoeting plaats met ex-president Botha. Eind verleden jaar vroeg Mandela zelf om een onderhoud met de hui dige president Frederik de Klerk. In ANC-gelederen werd gevreesd dat Mandela zich voor het karretje van de regering had laten spannen en op eigen initiatief was begonnen met onderhandelen. Maar deze angst is waarschijnlijk ongegrond: Mandela kende zijn grenzen en heeft deze vrijwel zeker niet overschreden. Pas als de roes over zijn vrijlating is verdwenen, zal duidelijk worden, welke rol Mandela kan gaan spelen. Hij is, met Sisulu, de belangrijkste zwarte leider van zijn generatie. De vraag is of de jongere garde hem niet alleen als symbool van eenheid zal omhelzen, maar ook zijn leider schap zal erkennen. Pas dan kan de legende werkelijkheid worden. BRUSSEL Met zijn voorstel om de Amerikaanse en Sovjet-troepen in Centraal-Europa tot elk 195.000 man terug te brengen, heeft de Amerikaanse president George Bush het initiatief in de ontwape ningsdiscussie weer naar zich toe getrokken. Hij heeft daarmee tege lijk Sovjet-leider Gorbatsjov, de Weense ontwapeningsbesprekin gen en de Amerikaanse begroting een dienst bewezen. Net als bij al zijn revolutionaire voorstellen van mei vorig jaar, is algemene lof daar voor zijn deel. door Hans de Bruijn De druk op Bush om meer te doen dan de maandag al bekendge maakte sluiting van tien Ameri kaanse bases in Europa, was recent sterk gegroeid. Die reductie met 30.000 man was immers een onvol doende antwoord op wat in Oost- Europa staat te gebeuren. De Ween se onderhandelingen over de con ventionele strijdkrachten in Europa (CSE) leken door die gebeurtenis sen te worden achterhaald. Daar werd immers nog onderhandeld over vermindering van de Sovjet- en Amerikaanse troepen in Europa tot 275.000 man. Tsjech'oslowakije, Polen en Hongarije willen echter dat de Sov jet-troepen hun grondgebied verla ten, en Moskou lijkt daartoe bereid. Tegelijk zal een, nu ook door Mos kou gedoogde, Duitse hereniging betekenen dat de Sovjets ook de DDR moeten verlaten. Daardoor al leen al zal de Sovjet-presentie in Oost-Europa, los van wat nu in We nen gebeurt, beneden de 275.000 soldaten uitkomen. Maar dan niet in het kader van bindende en interna tionaal te controleren ontwdpe- ningso vereenkomsten Bush moest dan ook wel terugko men op zijn verklaring tijdens de extra NAVO-top van begin decem ber, dat verdere reducties van de Amerikaanse strijdkrachten dan die waarover al in Wenen onderhan deld werd, niet wenselijk waren. Door de doelstellingen van het Weense wapenoverleg aan de reali teit aan te passen, zorgt hij er nu voor dat de verminderingen in elk geval op een geordende, overzichte lijke manier kunnen plaatsvinden. Daar zijn NAVO èn Warschaupakt mee gebaat. Het is een even ambitieuze als re alistische doelstelling, al zou wie er een jaar geleden mee was gekomen voor gek zijn verklaard. Maar door de revolutie in Oost-Europa ligt nu dit jaar al een akkoord over halve ring van de bewapening in het ver schiet. De Sovjetunie moet duidelijk de grootste offers brengen. Van de ruim 540.000 soldaten in Oost-Euro pa (380.000 in de DDR, 52.000 in Hongarije, 70.000 in Tsjechoslowa- kije en 40.000 in Polen) moeten er bijna 350.000 worden teruggetrok ken, een enorme opgave. Maar een tje die Sovjet-leider Gorbatsjov met dank heeft aanvaard. Het Ameri kaanse aanbod versterkt zijn positie tegenover zijn kritische achterban, die hij nu kan voorhouden dat zijn ontspanningspolitiek nu duidelijk vruchten begint af te werpen. Het is ook tekenend dat Bush zijn Sovjet-collega over zijn voorstellen inlichtte, nog voordat de meeste NAVO-bondgenoten ze onder ogen kregen. Bush wist dat Gorbatsjov dat steuntje in deze voor hem moei lijke tijden hard nodig heeft. Ook het Amerikaanse publiek kan tevreden zijn. De dure aanwe zigheid van 325.000 GI's in Europa (waarvan 249.000 in de Bondsrepu bliek) is veel Amerikanen al lang een doorn in het oog. Het biedt Bush de kans nog meer te bezuini gingen op de defensie, zonder de Amerikaanse veiligheid in gevaar te brengen. De grote vraag die sinds gisteren wordt gesteld, luidt: is dit het einde? Of zal de Amerikaanse en Sovjet-aanwezigheid in Centraal- Europa de komende jaren nog ver der kunnen worden teruggebracht. Bush zelf zegt dat nu de ondergrens is bereikt. Maar in Europa ziet lang niet ie dereen dat zo. Men is het met Bush eens dat er altijd een Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa zal blijven. Maar of die 195.000 man groot moet zijn, is voor velen zeer de vraag. Zo niet voor minister Hans van den Broek, die het gisteren al meteen volmondig met Bush eens was. Maar ook in dit geval kan de re aliteit sneller gaan dan de ontwape ningsonderhandelaars in Wenen kunnen bijbenen. Want als de Sovjets geheel uit Po len, Hongarije, Tsjechoslowakije en straks ook de DDR zijn verdwenen, is moeilijk meer vol te houden dat dan toch nog 195.000 Amerikaanse soldaten, waarvan het grootste deel in Duitsland, in Europa moeten blij- De uitspraak van Bush moet dan ook eerder worden gezien als een poging om de rust aan de Weense onderhandelingstafel weer voor zo lang terug te krijgen als nodig is om de nieuwste, verstrekkende voor stellen in echte akkoorden om te zetten. De uitvoering daarvan zal ook nog wel enkele jaren vergen. Als de ontwikkelingen in hetzelfde tempo doorgaan, dan zal de publie ke opinie vanzelf om verdergaande stappen vragen. En daarvoor kun nen Amerikanen en Europeanen niet doof blijven. Zoals gezegd, er zullen altijd Amerikaanse soldaten in Europa blijven, ook als garantie tegen onbe zonnen militaire avonturen van de Sovjets. Die 'wonen' nu eenmaal dichter bij West-Europa dan de Amerikanen, en kunnen hier dus ook sneller zijn. Maar er is nog een belangrijke, realistischer rechtvaar diging voor een Amerikaanse aan wezigheid in Europa. Van de Ame rikaanse troepen is wel eens gezegd dat zij in Europa zijn om 'de Ameri kanen erin, de Russen eruit en de Duitsers eronder te houden'. Dat zal des te meer gelden als straks de beide Duitslanden zijn herenigd. In Opst en West bestaat nogal wat huiver voor het grote Duitsland, dat in Europa niet alleen een economische, maar ook een mi litaire supermacht kan worden. De Sovjets zullen Amerikaanse aanwezigheid in dat herenigde Duitsland als een extra veiligheids garantie zien. Ook in het westen is iedereen het erover eens dat de her eniging de legitieme veiligheidsbe hoeften van de Sovjets niet mag aantasten. Vandaar ook dat nu het idee de ronde doet om het grote Duitsland wel lid te laten zijn van de NAVO, maar het grondgebied van de dan voormalige DDR te demilitariseren. Dat gebied zal dan als een extra buf fer tussen de Navo en Oost-Europa gelden. Het zou immers voor Mos kou onaanvaardbaar, en dus on denkbaar zijn, dat het front van de NAVO-troepen door hereniging zou opschuiven tot aan de Oder-Neisse- grens. En met het garanderen van de gemoedsrust van de Sovjets is ook het westen gediend. Het zou betekenen dat behalve de terugtrekking van 380.000 Sovjet soldaten ook het Oostduitse volks leger van 175.000 man ontmanteld moet worden. En bijna 100.000 Amerikanen verlaten de Bondsre publiek. Het wordt nog leeg in het nieuwe Duitsland. Tv-dominee Oral Roberts tijdens de persconferentie, het vorig najaar waar hij aankondigde dat hij zijn medisch centrum en school moest sluiten. <roto ap> Populariteit in VS sterk gedaald WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse televisie-evangelis ten, die in eigen land aanzienlijk aan populariteit hebben inge boet, richten nu hun pijlen op de Sovjetunie. Dat bleek tijdens de jaarvergadering van de evangelisten die deze week in Was hington werd gehouden. EN VER Pat Robertson, ex-kandidataat voor het presidentschap, heeft van de autoriteiten toestemming gekregen een afdeling in Moskou te openen voor de verspreiding van "bijbels, geschriften, litera tuur en video's". De Sovjet-televisie zendt op dit moment 'Superbook' uit, een reeks op het Oude Testament ge baseerde tékenfilms, door Ro bertson gemaakt. "Dit is het eer ste godsdienstige programma uit het westen dat regelmatig in de Sovjetunie te zien is", aldus Ro bertson. Robert Schuller, wiens pro gramma's op dit moment de grootste kijkdichtheid genieten, liet weten dat hij vorig jaar een kerstpreek aan de Sovjet-televi sie heeft geleverd. "Nooit eerder is een buitenlander verzocht voor de gehele bevolking van de Sov jetunie te preken"; aldus Schul ler, die er nog meer programma's hoopt uit te zenden. Voorzitter Ralph Mann van 'Mission Possible' gaf hoog op van de nieuwe kansen in de Sov jetunie. "Met de ongeëvenaarde mogelijkheden om de Sovjets te bereiken, heeft de kerk van nu uitzicht op een nieuw zendings- veld", aldus Mann. Zijn kraam op de bijeenkomst liet een spandoek zien met de tekst 'Glasnost goed of slecht elke christen kan nu wat doen voor de Sovjetunie'. De nieuwe mogelijkheden in Oost-Europa komen voor de evangelisten als geroepen, want de jaarvergadering was minder druk bezocht dan anders. De gro te afwezigen was Jim Bakker, die vorig jaar wegens fraude tot 45 jaar gevangenisstraf en 500.000 gulden boete werd veroordeeld als een "gewone crimineel", aldus de rechter. Het afgelopen jaar vormde voor de 'elektronische kerk' een ramp jaar. Bakker verdween definitief van het toneel, nadat hijal in maart 1987 het door hem opge richte 'Praise The Lord' (Loof de Heer) moest verlaten, nadat was onthuld dat hij een verhouding met zijn secretaresse had gehad. Falwell, die na de val van Bak- Heyns: 'Bekering De Klerk gaande' PRETORIA (ANP) - Prof. Johan Heyns, voorzitter van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk, gelooft dat er een wonder in Zuid-Afrika gebeurt en dat de blanken, president F. W. de Klerk voorop, een bekering ondergaan die hen voorbereiden op de dras tische politieke veranderingen in het land. De synodevoorzitter is ervan overtuigd dat De Klerk oprecht op zoek is naar een nieuw politiek systeem waarin geen rassendis criminatie meer voorkomt. Tege lijkertijd vraagt hij om geduld. Het is volgens hem een lang pro ces om de schade die in de 300 jaar blanke aanwezigheid in Zuid-Afrika is aangericht, te niet te doen. "De bevrijding komt, maar dat geschiedt niet in een handomdraai". Heyns erkent dat de apartheid in zijn kerk begon. "Het eerste zaad werd in 1857 gezaaid toen de Nederduitse Gereformeerde Kerk besloot aparte kerken voor de verschillende rassen te stich ten". De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft gisteren bekend ge maakt pas in te gaan op een uitno diging van De Klerk voor een ge sprek, als aan een aantal voor waarden is voldaan, zoals het vrij laten van alle politieke gevange- De raad neemt hiermee een an der standpunt in dan de rk bis schoppen die aan een gesprek geen voorwaarden hebben ge steld. ker diens televisiestation korte tijd leidde, kondigde in juni 1989 de opheffing van zijn 'Moral Ma jority' aan. De fel anti-communis tische Moral Majority, heeft tien jaar bestaan en zich beijverd voor de terugkeer van traditionele waarden in de Amerikaanse sa menleving. Oral Roberts was vorig jaar ge dwongen zijn huis, het door hem opgerichte medisch centrum en zijn school te verkopen om zijn schuldeisers 50 miljoen gulden te kunnen betalen. Roberts had een paar jaar geleden ook al met fi nanciële problemen te kampen. Hij liet de kijkers toen weten, dat "God hem zou komen halen", als zij niet snel zestien miljoen gul den op tafel zouden leggen. Deze oproep had het beoogde effect. Door het geschonden imago van de bekende tv-predikers zijn de inkomsten van talloze christe lijke organisaties in Amerika in de afgelopen jaren geweldig ge daald. Volgens de vereniging ach ter de elektronische kerk hebben de affaires de tv-dominees en hun organisaties gelouterd, maar daarmee is het vertrouwen van de burgers nog lang niet terugge keerd. Wereldraad wil alsnog met Shell gesprek voeren GENÈVE (ANP) - Na lang tal men heeft de Wereldraad van Kerken erin toegestemd een ge sprek met Shell over Zuid-Afrika te voeren. Dit blykt uit een brief die de Wereldraad aan Shell heeft gestuurd. De Wereldraad schrijft daarin dat de Wereldraad "graag correc ties zou willen aanbrengen in de brochure 'Shell shock' als onze bronnen onjuist blijken te zijn". In de brochure drong Wereld raad vorig jaar mei er opnieuw bij de lidkerken op aan mee te wer ken aan de internationale boycot van Shell. Nog geen twee weken later schreef Shell dat de brochu re misleidend en onjuist was. Stiltecentrum op Floriade. De Haagse en Zoetermeerse kerken streven ernaar om op de grote tuinbouwtentoonstelling Floria de 1992 met een eigen inzending present te zijn. Een aparte stich ting zet zich in voor de inrichting van een eigen perceel. Het plan is een stiltecentrum op te zetten, dat deel uitmaakt van een heuse kloosterhof. Nieuwe pastoor Voorhout. Pastoor J.J. van Bochxmeer wordt morgenavond tijdens een eucharistieviering geïnstalleerd als herder van de Bartholomeus- parochie van Voorhout. De plech tigheid wordt geleid door deken J. G. J. Straathof. Aanvang is ze ven uur. Zondag is er om elf uur een concelebratie in de kerk van alle in Voorhout woonachtige en werkende priesters. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Kame- rik J. C. den Toom Ernst. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Mariënberg drs. H. F. de Vries kand. aldaar, naar Ouderkerk aan den IJssel drs. G. J. Smink Haastrecht. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Brakel en te Nijkerk J. Karens Opheusden, te Borssele A. F. Honkoop Zwijndrecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2