Onderzoek naar schade voor gezondheid door landbouwgif 'De Van Gils-pakken blijven, de werkpakken gaan er uit' Politiepersoneel tegen indeling regionale korpsen in provincie Nieuwe opleiding voor agrarische bestuurders VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 Grimmige sfeer op de werkvloer van bierbrouwerij Heineken ZOETERWOUDE/DEN BOSCH De directie van Heineken wei gert op dit moment nader uitleg te geven over wat er wordt be doeld met de uitspraak, dat er geen 'collectieve ontslagen' zul len vallen. De vakbonden en cen trale ondernemingsraad zijn in middels goed wakker geschud. 'Geen collectief ontslag' kan al tijd nog wel inhouden, dat er ont slagen vallen. Na een soortgelijke bijeenkomst in Zoeterwoude werd gisteren in Den Bosch door vakbonden en ondernemings raad vergaderd. De directie wei gerde zich over het wegschrap pen van 700 banen duidelijker uit te laten, hetgeen voor J.H.M. van den Broek, voorzitter van de cen trale ondernemingsraad, een ui termate veeg teken is. "Iedereen hier reageerde geschrokken en is boos", zo luidde dan ook - na de bijeenkomst van vakbonden en ondernemingsraad in Zoeterwou de - weer het commentaar van de OR-voorzitter vanuit 's Hertogen bosch. voor drie te doen", is het kernach tige commentaar van een Heine- ken-medewerker. OR-voorzitter Van den Broek voegt er meer onheilspellend dan geruststellend aan toe: "Tot nu toe is het rustig gebleven op de werkvloer". Gezapig door Henk Houtman "Vooral van het grote aantal ba nen, dat moet verdwijnen, is ie dereen erg geschrokken", aldus Van den Broek. Eind februari wordt er verder gepraat, maar of op dat uitstel van executie het personeel van Heineken lijdzaam zal wachten is de vraag.' Het gist in de brouwerijen, vooral onder het produktiepersoneel, want daar dreigen weer de grootste klappen te vallen. De verhouding tussen het kantoor- en produktie personeel is gespannen geraakt. Algemeen is het gevoelen dat de mensen van het kantoor de dans waarschijnlijk ontspringen. En dat wordt onrechtvaardig gevon- dèn. De stafafdelingen zijn de laatste jaren flink uitgedijd. "Ze zitten daar met z'n zessen werk De 4000 werknemers van Heine ken zijn allerminst van plan zich het mis-management te laten aan leunen. De kritiek komt los. Over vier jaar verwacht de directie een verlies en daar hebben ze nu al be hoorlijk pijn van in de buik. Ze venhonderd man minder bete kent een loonsomverlaging van zo'n 30 miljoen gulden. Maar het personeel en de vakbonden zijn niet van zins dit keer het gelag te betalen ten gerieve van het divi dend van de aandeelhouders. Waarom heeft Heineken niet op tijd de bakens verzet? De trendy- - bierdrinker wil wel eens wat an ders dan zo'n heerlijk-helder- - Heineken-pilsje. Dat wist 'ie dereen, ons kent ons in de bran che, de verkoopcijfers van de con currenten zijn bekend. Een zo'n groot concern als Heineken moet toch in staat zijn het zich wijzi gende gedrag van de bierdrinker te herkennen en er op in te spe len? Kapitaal is er genoeg en kredie- tén zijn waarachtig ook wel te krijgen. Biermerken opkopen en bedrijven overnemen behoren tot de moderne bedrijfsvoering. Zo houd je greep op de markt. "De oude Heineken moet maar weer terugkomen", zegt een oudere werknemer. Het concern lijkt in derdaad te moeten wennen aan het vertrek van de laatste telg van de bierfamilie, Freddy Heineken. Men moet nu zelf beslissingen ne men om te overleven. Of is het juist, dat de directie al jarenlang gezapig dobbert op de golven van het succes en niet op tijd de bakens heeft verzet? werknemers, "Geen mens de poort uit doodgegooid met reorganisatie-- plannen, zijn niet voornemens zich zomaar naar de slachtbank te laten leiden. Ook de vakbonden weten dat het bedrijf nog altijd zeer solide en kapitaalkrachtig is. De werkvloer een beetje uitdun nen, terwijl de topmensen nauwe lijks vooruit te branden zijn, dat gaat zelfs de meest fervente Hei- neken-man te ver. Niet thuis De afdeling public-relations van het concern met vestigingen en belangen over heel de wereld geeft plotseling niet thuis. Men moet nog een beetje wen het feit, dat de gezellige rokerige sfeer, de aangenaam zurige lucht van de kroeg die de reclamejon gens om Heineken heen weten te leggen, plaats heeft gemaakt voor een grimmige stemming. Het imago van een oer-sterk bedrijf heeft deuken opgelopen. En daar heeft de pr-afdeling nog even niet van terug. Nadat de vakbondsmensen, met in hun kielzog een stroom journalisten, woensdag vrijelijk de Zoeterwoudse bierburcht kon den binnendringen, is de poort de volgende dag voor de pers geslo ten. Op gesprekken Van journalis ten met het personeel wordt geen prijs meer gesteld. "Dat geeft maar onrust op de werkvloer", is een aardige understatement van pr-medewerkster Hella Schoon- veld. Alsof er geen andere reden voor die onrust op de werkvloer te bedenken valt. Een medewerker van de botte larij neemt de taak van de pr-juf- frouw maar over. "Er heerst een vijandige stemming onder het personeel. Als het zo rigoreus moet, als nu de plannen luiden, dan willen de mensen actie. Hei neken zal water bij de wijn moe ten doen. Sommige afdelingen worden onevenredig zwaar ge troffen, zoals bij het interne trans port en bij de bankwerkers. Te recht komen de collega's daar het meest in opstand". Kritiek heeft de man ook op de plannen om de inkrimping van personeel over drie jaar uit te smeren: "Dan bestaat er voor veel mensen drie jaar lang onzeker heid". En: "In onze ogen gaat het goed met het bedrijf. De export loopt als een trein, misschien dat de binnenlandse omzet een terug slag heeft, maar de export draait gigantisch. Als je daar vragen over stelt, dan wordendie om zeild. Dat wekt onbegrip". Zo ook over het zwijgen over wat er met het kantoorpersoneel gebeurt. "Of daar ook klappen vallen, hoor je niet. Er zitten der- tien-, veertienhonderd mensen op kantoor. Dan denk je wel eens: moet mijn baantje daarvoor wij ken? Er worden al jaren mijjoe- guldens winst gemaakt en i gaat het even iets minder en dan gaan er mensen uit. Dat is moeilijk te verteren". Grimmig Een medewerker van de afdeling verpakken steekt zijn mening ook niet onder stoelen of banken: "Geen mens de poort uit", is recht-voor-z'n-raap zijn stand punt. "De stemming is ronduit grimmig. Kijk eens naar die colle ga's, die bij het sluiten van de brouwerij in Amsterdam zijn weggereorganiseerd naar Zoeter woude. Dat krijgen ze nu weer over zich heen. Het rotste is nog, dat ze niet zeggen wie er uit gaan. Het zullen in ieder geval de werk pakken zijn, geen Van Gils-pak ken". De vakbonden hebben het per soneel tot nu toe in toom weten te houden. Op 20 februari wordt ver der gepraat. Wilde acties zijn er nog niet geweest. "De mensen wachten tot de eerste banen ver dwijnen. Dan gaat de vlam in de pan", voorspelt de man van de bottelarij. Salaris van aio's gaat niet omhoog DEN HAAG (GPD) - Minister Rit- zen (onderwijs) weigert een salaris verhoging voor assistenten-in-op- leiding (aio's). Wel gaat Ritzen bij de universiteiten aandringen op een betere opleiding en hegeleiding van de aio's. Dat is de uitkomst van het overleg tussen de bewindsman en de aio's die vinden dat het geen pas geeft dat ze minder verdienen dan het minimumloon. Het Landelijk Overleg van aoi's wil nu de rechter om een uitspraak vragen. De aoi's eisen het loon van een be ginnend academicus. Omdat zij nog gedeeltelijk in opleiding zijn wordt in het eerste jaar iets meer dan de helft van dat loon uitbetaald. In late re jaren loopt dat percentage op tot 85 procent. De aio's zijn niet de volle werktijd produktief als zelfstandig onderzoeker, aldus Ritzen. De mi nister benadrukte dat er geen spra ke is van een korting cfp een hoger salaris waarop de aio's recht zouden hebben. Hij wil het huidige systeem dan ook in tact laten. De aio's beklagen zich ook over de gebrekkige opleiding tijdens hun assistentschap en de geringe begeleiding. Ritzen zegde de stu denten toe hierover met de univer siteiten te gaan praten. De begelei ding en de opleiding vormen vol gens Ritzen een essentieel deel van het aio-stelsel. Gastgezinnen voor studenten gezocht REGIO De internationale organi satie voor jongerenuitwisseling AFS Interkulturele programma's zoekt voor 100 buitenlandse jonge ren die een jaar in Nederland ko men studeren, een gastgezin. Voor nog eens 45 jeugdigen wordt een lo geeradres voor zes weken gezocht. AFS regelt niet alleen de opvang van studenten die gedurende korte re of langere tijd in het buitenland gaan werken, maar zorgt er boven dien voor dat 'arme' studenten fi nancieel in staat worden gesteld over de grenzen te kijken. Informatie en aanmeldig is ver krijgbaar via tel. nr. 071-172189. Water in groot deel provincie verontreinigd REGIO - De kans bestaat dat het oppervlaktewater in een groot deel van Zuid-Holland zo ernstig door landbouwbe- strijdingsmiddelen is vèr- ontreinigd, dat er gevaar be staat voor de volksgezond heid. Dit blijkt uit een onder zoek van het hjoogheem- raadschap Rijnland dat gis teren is gepubliceerd. De grootste probleemgebieden zijn: de Noordzijderpolder (gemeente Noordwijk en Noordwijkerhout), Toxicologie wordt mogelijk opgeheven LEIDEN - Het bestuur van de facul- teit geneeskunde van de Leidse uni versiteit gaat volgende week met de sectie toxicologie om de tafel zitten om over de toekomst te praten. Het bestuur overweegt opheffing van de sectie, waar zeven mensen wer ken! Van hen zijn er twee in dienst van de faculteit. Omdat de sectie bevreesd was dat opheffing zonder voorafgaande be sprekingen zou geschieden, werd een advocaat in de arm genomen om het protocol bij de gang van za ken te bewaken. Dekaan prof.dr. W. Daems is hierover nogal boos ge worden, maar de partijen zijn nu weer zover, dat er overleg zal wor den gepleegd. Bij de grote bezuinigingsronde van de geneeskundefaculteit werd de vakgroep farmacologie, waarvan toxicologie een onderdeel is, opge heven. Toxicologie werd tijdelijk ondergebracht bij de vakgroep kli nische oncologie. De sectie kwam vervolgens met een structuurrapport, waarin voor stellen werden gedaan om het voortbestaan van de onderwijs- en onderzoekstaak toxicologie te handhaven. Maar het faculteitsbe stuur overweegt opheffing, omdat het zo'n kleine sectie is. De zorg voor vergiftigde patiënten is even wel gewaarborgd, omdat dit een on derdeel is van het AZL. "Als de sectie wordt opgeheven verdwijnt een voor Nederland uniek onderzoekslaboratorium", al dus dr. G. van der Voet van toxico logie. "Vooral op het gebied van me- taalonderzoek hebben wij een voor trekkersrol". Overigens is hij van mening dat het met die opheffing niet zo'n vaart zal lopen. "Parti.jèn willen geen polarisatie in deze kwestie", aldus Van der Voet. Ook de secretaris van het faculteitsbe stuur, mr. R. Krul, is van mening dat in goed overleg een oplossing kan worden gevonden. "De paniek stemming bij de sectie is ten on rechte. We hebben de wetenschaps- en onderwijscommissie «om advies gevraagd over de gevolgen eventuele opheffing. En dat advies zal volgende week worden bespro ken". Over de inhoud van het advies wilde hij overigens nog niets mede delen. de Haarlemmermeerpolder (ge meente Haarlemmermeer), de Noordpias (gemeente Hazerswou- de, Benthuizen, Waddinxveen en Zoetermeer), de Voorofse polder (gemeente Waddinxveen en Bos koop) en de Gogerpolder (gemeente Alkemade). Om een idee te krijgen van de situa tie is Rijnland in 1985 begonnen met onderzoek op 115 plekken in boe zem- en polderwater. Hier zijn de concentraties van 19 (van de in to taal 330) bestrijdingsmiddelen be paald. Gedeeltelijk ging het om middelen waarvan het gebruik al geruime tijd niet meer is toegestaan zoals onder meer DDT, endrin, al- drin en hexachloorbenzeen. Ook middelen die (nog) worden toege staan werden gemeten. In één monsterpunt in de polder Bloemendaal bij Waddinxveen is volgens het rapport de situatie be droevend slecht: vrijwel alle bestrij dingsmiddelen werden daar in hoge concentraties aangetroffen. Die middelen zijp afkomstig van een door de provincie uit een met slech te kwaliteit grond opgeworpen ge luidswal. Rijnland heeft dit pro bleem inmiddels gemeld bij de pro vincie en op het ogenblik wordt daar door een ingenieurs-bureau een oriënterend onderzoek uitge voerd. De hoge concentraties die wor den aangetroffen zijn voor een deel afkomstig uit de verschillende tak ken van land- en tuinbouw. Boven dien kunnen 'niet landbouw-bedrij- ven' als de papier- en kartonindus trie, spoelbedrijven en houtver- duurzamingsbedrijven mogelijk bestrijdingsmiddelen lozen. Plan van aanpak riet hoogheemraadschap heeft daarom gisteren met de landbouw organisaties afspraken gemaakt om bij bedrijven in Rijnland onderzoek te doen naar de aard en hoeveelheid bestrijdingsmiddelen die worden gebruikt in de land- en tuinbouw. Binnenj anderhalve maand zal, na overleg met de 20 betrokken bollen- telers, worden begonnen in de Noordzijderpolder. Hiervoor is ge kozen omdat er weinig bekend is' over de uitstootroutes in de bollen teelt, terwijl er °P deze bedrijven grote hoeveelheden middelen per hectare worden gebruikt. Het is de bedoeling dat dit onderzoek nog dit jaar wordt afgerond. Vervolgens zullen gefaseerd de andere pro bleemgebieden (glastuinbouw, boomkwekerij en akkerbouw) moe ten worden doorgelicht. Daarna zul len de niet-landbouwbedrijven aan een nader onderzoek worden on derworpen. Is er eenmaal een inventarisatie gemaakt, dan wil het hoogheem raadschap komen tot een reductie van 50 procent in 1995 en van 90 pro cent in het jaar 2000. Volgens ir. E. van Tuyll moet worden bekeken of het ministerie van ruimtelijke orde ning de voorschriften voor het- be bouwen van nieuwe gebieden moet aanscherpen. "Hoe bij al bestaande bedrijven moet worden voorkomen dat kwalijke stoffen in het opper vlaktewater terechtkomen, is een moeilijker vraag". Van Tuyll zegt geen aankno pingspunten te hebben om met de vinger te wijzen, maar hij rekent op de vrijwillige medewerking van de bedrijven. Zijn de onderzoeken eenmaal afgerond, dan gaat het hoogheemraadschap ovr tot sane ring. "Allereerst moet het water worden gezuiverd. De bedrijven zullen er zelf voor moeten zorgen dat door middel van filters er geen bestrijdingsmiddelen meer in het oppervlaktewater terecht komen. Voorts moet er naar betere midde len wotden gezocht. Biologische bestrijdingsmethoden zullen beter in beel moeten komen". Van Tuyll pleit verder voor een 'gifstoffenboekhouding'. "Die zou wettelijk verplicht moeten zijn, zoals het ook wettelijk verplicht is dat een bedrijf een gewone boek houding bijhoudt". LEIDERDORP - De dienstcom missies van de politiekorpsen in het gebied Zuid-Holland Mid den zijn tegen de splitsing van deze politieregio. De commis sies hebben dit gisteren in een gezamenlijke verklaring duide lijk. gemaakt. De splitsing van de regio - waartoe onder meer de gemeente-politiekorpsen van Leiden, Alphen, Katwijk en Noordwijk en de rijkspolitie district Den Haag behoren - is voorgesteld door de ministers Dales (Binnenlandse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie). Beide ministers willen de verschillende gemeente- en rijkspolities in Nederland on derbrengen in 23 regio-korpsen. Daarbij zouden onder meer de korpsen in de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek samen moeten gaan. Op zichzelf wijzen de dienst commissies - vergelijkbaar met ondernemingsraden bij bedrij- i dergelijke s ging niet af. Wel zijn ze bang dat de regio-korpsen die uiteinde lijk zullen ontstaan, veel te klein zijn. Het korps in dit gebied zal na de 'fusie' 800 personeelsleden tellen. Daardoor bestaat de kans dat het ondergesneeuwd raakt naast de korpsen uit de Haagse, Rotterdamse en Am sterdamse regio's, die tussen de 3000 en 5000 politic-ambtenaren zullen tellen. De dienstcommis sies voorzien ook problemen wanneer de politie uit enkele kleinere plaatsen in het gebied Zuid-Holland Midden overgaan naar de grote 'Haagse' en 'Rot terdamse' korpsen, zoals Dales en Hirsch Ballin wensen. De manier van werken in kleinere plaatsen is volgens hen heel an ders dan in de grote stedelijke gebieden. Dit soort moeilijkheden kun nen makkelijk worden omzeild r de regio Zuid-Holland Midden gehandhaafd blijft, zo menen de dienstcommissies. Dan ontstaat een politie-korps dat in grootte niet veel onder doet voor die uit de omliggende regio's. Zuid-Holland Midden is bovendien een gebied waarin de verschillende korpsen nu al veelvuldig met elkaar samen werken en met min of meer ver gelijkbare problemen worden geconfronteerd. "Als deze regio uit elkaar wordt getrokken, gaat voorts een groot aantal samenwer kingsverbanden verloren waar de afzonderlijke korpsen de af gelopen jaren veel geld en tijd in hebben geïnvesteerd. Dat is natuurlijk zonde. Vooral ook omdat de politie hiermee op sommige punten ver voorloopt op andere korpsen in Neder land, en deze zaken bovendien zeer succesvol zijn gebleken", legt voorlichter H. Manten van het districtsbureau rijkspolitie Leiderdorp uit. Bonden willen een schriftelijke salarisgarantie van Huis ter Duin NOORDWIJK/LEIDEN - On danks de toezegging van de directie dat het personeel van het door brand verwoeste hotel Huis ter Duin een jaar lang salaris krijgt doorbetaald, heerste gisteren onder een aantal personeelsleden toch nog onzekerheid. Het spreekuur van de horecabond van de FNV werd gistermiddag door 19 mede werkers van het hotel bezocht. Hun vragen betroffen vooral de zogehe ten nul-uren-regeling. Lange tijd heeft het gerucht de ronde gedaan als Zou de directie een nul-uren-vergunning voor het per soneel hebben aangevraagd. Zo'n vergunning regelt een uitkering van 70 procent van het loon gedurende zes weken in een periode dat er tij delijk geen werk is. Voor het perso neel zou de nul-uren-regeling niet al te veel soelaas bieden. Nu de directie heeft toegezegd het salaris door te betalen, kwamen de vragen van het personeel eigen lijk als mosterd na de maaltijd. De Horecabond van de FNV houdt, zo liet een woordvoerder van de bond vanmorgen weten, de kwestie ech ter nauwlettend in de gaten. "We ei sen na de mondelinge ook een schriftelijke toezegging van het doorbetalen van de lonen geduren de een jaar", aldus de woordvoer der. De directie probeert de perso neelsleden komend jaar tijdelijk bij andere hotels 'onder te brengen'. De woordvoerder benadrukte gen dat niemand kan worden plicht elders te gaan werken. De bloembollenteelt zorgt voor vervuiling met bestrijdingsmiddelen van het oppervlaktewater. Het Hooghe raadschap van Rijnland gaat daarom een nader onderzoek doen. (archien REGIO De drie Hollandse land bouworganisaties, CBTB, LTB en HMvL en een aantal grote land bouwcoöperaties hebben het Insti tuut voor Land- en Tuinbouwco- öperaties West-Nederland (ILTC) opgericht. Het ILTC verzorgt oplei dingen voor bestuurders in de agra rische sector. Het initiatief is genomen omdat er tot nu toe in dit deel van het land geen specifieke opleidingen voor bestuurders in de agrarische sector bestonden. In andere delen van Ne derland zijn in de jaren vijftig Insti tuten van Landbouwcoöperaties opgericht. De algemene opleidingen be stuurskunde gaan naar het idee van de initiatiefnemers te weinig in op specifieke landbouworganisatie- vormen zoals de coöperatie. Ook de vraagstukken rond de belangenbe hartiging zoals deze door de land bouworganisaties wordt verzorgd. De opleidingen die door het nieu we instituut worden verzorgd, zijn bedoeld voor bestuurders van land bouworganisaties en landbouwco öperaties in het westen van het land. De opleidingen worden ver spreid over Noord- en Zuid Holland gegeven. De Algemene Opleiding Coöperatief verenigingskader wordt gedoceerd in Haarlem, min der omvangrijke cursuspakketten op tal van cursusplaatsen. Het is echter ook mogelijk dat een coöperatie, zoals de bloemenveiling Flora in Rijnsburg, het instituut vraagt in Rijnsburg zelf en speciaal voor de bestuurders van de veiling, een cursus te verzorgen. Het ILTC wordt betaald door de drie landbouworganisaties en de coöperaties waaronder Melkunie Holland, Latuco en enkele bloe men- en groentenveilingen. Er wordt gewerkt op non-profit basis. 2 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een te Amsterdam algemeen bekende bedelaar met een waar jenever-hoofd, die het medelij den der voorbijgangers wist op te wekken door het gemis van een arm, werd gisteren op den Nieuwendijk aldaar voor het publiek ontmaskerd. Staande aan de deur eener woning, werd hij opgemerkt door een politie agent, die den eenarmigen blijk baar kende. Deze schudde hem zóó lang, totdat ook de andere arm te voorschijn kwam. Met een blik, die van woedde getuig de, keek de bedrieger den agent aan en koos hij ijlings het hazen pad. - Uit Moskou wordt thans ge meld dat de reden van den zelf moord der vijf zusters, die on langs gestikt op hare kamer wer den gevonden, in deelneming aan de nihilistische beweging moet worden gezocht. De jonge dames, waarvan de jongste 19 en de oudste 32 jaren was, ver wachtten hare gevangenne ming. Al haar papieren hadden zij verbrand. Vijftig jaar geleden: - Enkle dagen geleden meldde het persbureau Reuter: in Cairo heeft een Egyptische vrouw hel leven geschonken aan een vijf- ling. Het zijn allen meisjes en zij maken het goed. Dat was dat. En welk bericht is thans gevolgd op dezen trot- schen triomfkreet der vrucht baarheid? Dit: De vijfling, waarvan onlangs de geboorte te Cairo is gemeld, blijkt slechts een tweeling te zijn. De vader, die aangifte kwam doen van de geboorte, was bijge- loovig. Hij wilde 'het kwade oog' afweren en daartoe herhaalde hij steeds het getal vijf, niet be grijpende, dat hij zoodoende een vijfling liet inschrijven, terwijl er in werkelijkheid een tweeling geboren was.'Welk een geluk dat deze vader als magisch getal vijf heeft 'uitverkoren en géén der tien....

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13