TAD LEIDEN 'Een type om afwasmiddel aan te prijzen' Vestiging Fokker in Leiden definitief Vier jaar geëist voor gooien van bijtend middel in het gezicht van ex-vriendin Alarmpalen veel duurder dan verwacht s LEIDSCH - DAGBLAD VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 DEN HAAG/LEIDEN - De koele, kille manier waarop een 42-jarige inwoner van Voorschoten z'n ex- vriendin vorig jaar oktober voor het leven tekende, wekte gisteren bij de Haagse rechtbank de groot ste gruwels op bij officier van jus titie J. van Eek. "Ik vind het dood, en doodgriezelig om te lezen hoe u zich daarna rustig omkleedde en naar uw werk ging. U pleegde willens en wetens zware mishan deling, alsof u aan het klussen was. Ik dacht eigenlijk dat zulke dingen alleen in Amerika gebeur den". Van Eek eiste dan ook een zwa re straf van vier jaar gevangenis. De man had zich dan ook niet zo maar aan 'gewone' mishandeling schuldig gemaakt, maar gutste een ontstoppingsmiddel naar z'n ex, met wie hij ongeveer een jaar had samengewoond. Hij kende de bijtende, uiterst agressieve wer king van het zwavelzuur houden de middel al te goed. Hij had ook niet de bedoeling haar daarmee in Vrouw door brandwonden voor het leven getekend het gezicht te gooien, maar dat ge beurde wel; met verschrikkelijke gevolgen. Van Eek: "Zeker voor een vrouw, die het in het alge meen meer dan een man van het uiterlijk moet hebben". De huid van het slachtoffer ver brandde levend aan de linkerkant van haar gezicht, hals, schouder en borst. Binnenkort wordt haar ooglid getransplanteerd, maar het zal de specialisten nooit luk ken het overige weefsel onzicht baar te 'liften'. De vrouw is ook emotioneel ernstig in problemen geraakt. Ze werd 's ochtends voordat ze naar haar werk ging door de man opgewacht bjj de kelderbox van haar woning in Leiden. De Voor schotenaar nam haar vooral kwa lijk dat ze een briefkaart, open en bloot, naar het adres van zijn moeder had gestuurd, waardoor die erachter kwam dat de relatie en het samenwonen waren beëin digd. "Terwijl we hadden afge sproken dat we mijn moeder er buiten zouden laten". De man, loodgieter van beroep, beraamde een paar avonden daar na zijn plan en voerde dat de vol gende ochtend uit. Het vloeibare ontstoppingsmiddel stond in de box, waar hij nog een sleutel van had. Die van het huis had hij al eerder in moeten leveren. Uit vo rige gesprekken wist hij dat zijn ex-vriendin geen vergoeding wil de geven voor het meubilair waar aan hij had meebetaald. Die ochtend vroeg hij het op nieuw. Toen ze zei dat hij alleen z'n spullen uit de kelderbox mocht weghalen, zei de man dat hij dan nog wèl wat voor haar had. En gooide hij de vloeistof in haar richting. "Ik had alleen de bedoe ling haar kleren te beschadigen. Ik wist ook niet dat ik haar in het gezicht had geraakt. Dat vertelde de politie me later op m'n werk. Toen schrok ik wel even". De dader bekende volmondig een hele verkeerde inschatting te hebben gemaakt, maar de leden van de rechtbank en de officier hadden niet de indruk dat hij daar erg mee zat. "Toch wel. Ik ben er zéér mee bezig, alleen uit ik dat niet zo. Ik heb ook verschillende keren naar haar geschreven en aangeboden alles te doen wat ik kan doen om haar te helpen". De vrouw wijst echter alle con tacten af. "Logisch", aldus Van Eek. "Het is een gruwelijk feit. Het openbaar ministerie vindt ook dat dit verwerpelijke gedrag beslist niet kan worden getole reerd". In het psychiatrisch rapport wordt vermeld dat de dader bij zijn daad enigzins verminderd toerekeningsvatbaar was en geen controle heeft over zijn gevoelens wanneer hij zich gekrenkt voelt. De kans op herhaling wordt zeer klein geacht, ook omdat de man zich inmiddels onder behande ling gesteld. Voor Van Eek was dat geen reden de strafmaat te verminderen. Uitspraak op 15 februari. Optocht der figuranten in Leidse Antonius clubhuis LEIDEN De optocht der figuranten duurde onverminderd voort. Een half uur voor de geplande aanvangstijd van zeven uur stonden de eerste, voornamelijk jonge, meisjes al voor de deur van het Leidse Antonius Clubhuis aan de Lange Mare waar het figurantenbureau Start en Stars een inschrij vingssessie hield. Precies dertig minuten na de sluitingstijd om negen uur kwam nog haastig een vrouwtje binnenlopen. Ze was gisteravond de 139ste die het formulier invulde, zich op de foto liet zetten en vijftien gulden inschrijfgeld betaalde. 'Kassa' dus voor Jean Philippe Meijer (28) uit Am sterdam, die namens het door het land reizende Amsterdamse bureau alles in z'n eentje afhandelde. door Paul de Tombe "Maar normaal is dat niet het ge val", haastte hij zich naderhand te verklaren. "Gewoonlijk ben ik sa men met 'n vrouwelijke collega Ine ke de Vos die gesprekken voert, ter wijl ik de foto's maak. Maar dat kon vanavond niet. Normaal gesproken krijgen we ook lang niet zoveel mensen binnen. Tot nu hebben we voornamelijk dorpen aangedaan en als daar zes tot tien man binnen kwamen was dat veel. Vandaar ook dat we dat inschrijfgeld vragen. Meestal was dat net genoeg om de kosten te dekken, voor het reizen, het maken van de foto en het door sturen daarvan naar produktiebu- reaus. Maar vanavond hou ik na tuurlijk wel het een en ander over, en daar schaam ik me niks voor. We zijn pas een half jaar bezig en het helpt ons op weg naar wat we echt willen: een gratis inschrijving". Politieagenten- Er waren gisteravond maar een paar mensen die vroegen waarvoor ze die vijftien gulden nu nog wel moes ten betalen, terwijl daartoe toch wel enige aanleiding bestond gezien de snelle gang van zaken. Het was bin nenkomen, zelf een inschrijfformu lier invullen, op de foto en dat was het dan. Tijd voor een fotoserie, zoals was aangekondigd was er niet, veeUijd voor een gesprek evenmin. Al beantwoordde Meijer de paar argwanende vragen die er waren openlijk ("nee, de foto wordt u niet toegestuurd die gaat het bestand in en u hoort alleen iets als u wordt uit gekozen, anders niet") en vertelde hij later zelf dat vorige week in Zoe- termeer twee politieagenten in bur ger een inschrijvingsavond bij hem hadden bijgewoond. Volgens de politiewoordvoerder aldaar zijn tot nu toe geen strafbare feiten geconstateerd en wordt "de zaak nader bekeken" rond het bu reau Start en Stars dat overigens een telefoonnummer heeft dat vol gens 'inlichtingen' hoort bij het be drijf Transbestand Telemarketing. "Is dat nog niet veranderd?", vraagt Meijer als hij daarmee wordt geconfronteerd. "Dat is inderdaad een firma van mij geweest, een en quêtebedrijfje. Ik heb dat nummer ongeveer een maand geleden laten- overschrijven". Enigszins vreemd nu hij volgens eigen zeggen al een half jaar bezig is met Start en Stars, maar Meijer zelf vindt van niet. Sommige produktiebureaus we ten hem niettemin al te vinden. Zo moet zijn bureau, met een bestand van 500 personen figuranten leve ren voor een film en een recla mespot. Aanvankelijk kan hij niet op de namen komen, maar met tele fonische hulp van zijn collega Ineke de Vos blijkt het te gaan om een Amsterdamse firma ("klopt", zeg gen ze daar meteen, "dat bureau werkt voor ons") en een film van Gouden-Kalfwinnaar Agresti, waar voor ondermeer opnamen plaats vinden in Kinderdijk. Gaatje in de markt Het zijn de eerste opdrachten voor het bureau, waarmee Meijer zegt te zijn begonnen omdat hij een gaatje zag in de markt. "Alles in die wereld moet low-budget gebeuren en als je een paar honderd figuranten nodig hebt, moet je die vaak overal van daan halen. Het drukt de kosten als je mensen op locatie kunt leveren. Daarom reizen we twee dagen per week het land door en dat werkt nog drempelverlagend ook. Mensen gaan niet naar een andere plaats om binnen te stappen bij zo'n bureau als dit, maar hier komen ze wel". In alle soorten en maten zelfs, al zijn de dames tussen 14 en 25 jaar duidelijk in het overwicht. Sommi gen zijn fraai van constructie en uit bundig geboetseerd, maar er lopen ook andere uitersten tussen. Aange trokken door de berichten dat in re clame tegenwoordig meer en meer gebruik wordt gemaakt van 'gewo ne mensen' van nul tot 88 jaar ("mooi, apart, met een grote neus. of flaporen") schuiven eveneens moe ders met soms heel jonge kinderen aan in de rij. "Omdat ik het een ech te pampers-baby vind". In de bonte verzameling van men sen zijn de motieven voor inschrij ving trouwens velerlei: de een is nieuwsgierig en zoekt de uitdaging, de ander komt voor de leut: "Ik vind mezelf wel een type om een af wasmiddel aan te prijzen". Bijna niemand zegt er veel van te ver wachten en bijna iedereen betaalt zonder morren het inschrijfgeld. De 14-jarige Ester die het bedrag van haar vader heeft geleend, en moe der Bergers die twee kinderen komt opgeven en 'mensen blijft kijken'. "Wat me wel opviel was dat hij in het begin twee foto's maakte, maar al heel snel overging op één foto". Alleen brandweerman Vinkes- teyn - een van de weinige vertegen woordigers van het mannelijke ras - heeft weinig trek in betalen nadat Poging om videorecorder te stelen mislukt LEIDEN - Een zestal personen heeft gisteravond getracht de eige naar van winkel in geluidsappara tuur, aan de Kraaierstraat, een vi deorecorder afhandig te maken. 'Het zestal was de winkel binnenge komen en scharrelde er wat rond. Een personeelslid zag dat één van de vrouwen een videorecorder in een zak onder haar rok verstopte. Nadat de recorder weer tevoor schijn was getoverd vluchtte het zestal de zaak uit. Jean-Philip Meijer van het Amsterdamse hij heeft gezien hoe het gaat. "Ik sta ook bij een ander bureau genoteerd en dat kostte niks. Dus heb ik hier ook niet betaald. Ik heb ook geen fo to laten maken en nu moet ik het in schrijfformulier met eigen foto's opsturen. Ik vind het maar een rare gang van zaken". Kritiek Ook op de manier waarop de foto's worden gemaakt, met een kale muur op de achtergrond, hebben sommigen achteraf kritiek. Jean Philippe Meijer ("ik heb op de vak school voor fotografie gezeten") kan er wel inkomen. "Normaal zou ik ook met een reflectiescherm wer ken, maar die kon ik niet meene men. Ik ben met de trein, want ik kan geen auto betalen", zegt hij, ter wijl hij zijn retourtje laat zien. "Dat klinkt gek na zo'n avond, maar het is echt zo. Maar ja, na Zoetermeer is dit dan ook pas de tweede grote plaats die we aandoen. En als het overal zo gaat..". Als het overal zo gaat is hfi bin nenkort geen figurant meer. Ellen Martens) Voornamelijk meisjes lieten zich bij Stars en Stars inschrijven. Nieuwbouw gaat 40 miljoen kosten "Omdat ik het echte P ampers-baby's vind". LEIDEN - Fokker Space Systems (FSS) komt definitief naar Leiden. De ondernemingsraad van de ruim tevaartafdeling van Fokker is gis termiddag akkoord gegaan met de plannen van de directie om naar Leiden te verhuizen. De onderne mingsraad had aanvankelijk nog de nodige vragen over gevolgen van de Diefstal bij bouwplaats LEIDEN - Van een bouwplaats aan de Zijloever (Sumatrastraat) is in de nacht van woensdag op donderdag gereedschap gestolen ter waarde van 9000 gulden. Een container op de bouwplaats is opengebroken en er verdwenen een hogedrukreiniger en een stroomaggregaat. verhuizing voor het personeel naar Leiden. De directie heeft naar het oordeel van de ondernemingsraad voldoende duidelijkheid kunnen scheppen. Het personeel vroeg zich bij voor beeld af wat de huisvestingsmoge lijkheden in Leiden zijn en welke verhuiskostenvergoedingen het be drijf geeft. Ook waren er onduide lijkheden over de reistijden voor sommige werknemers. De directie van Fokker heeft het personeel toe gezegd dat deze zaken nader beke ken worden. De directie moet maandag nog officieel het verhuis plan aannemen. Dat is volgens woordvoerder Erwin Kroll echter een formaliteit omdat de directie de plannen zelf heeft opgesteld. Inmiddels is nu ook een bouw team van Fokker geïnstalleerd, die overleg heeft met medewerkers van de gemeente Leiden over bouw kundige aspecten van de Leidse vestiging. De nieuwbouw moet uit eindelijk aan zo'n 500 werknemers plaats bieden en krijgt in totaal on geveer een omvang van 17.000 vier kante meter. Het forse" gebouw met kantoor ruimte en een produktiehal van 7000 vierkante meter komt in het sciencepark aan de Plesmanlaan, nabij het Pesthuis. Het gebouw vergt een investering van ongeveer 40 miljoen gulden. De eerste paal gaat waarschijnlijk dit voorjaar nog de grond in en dan kan FSS in de tweede helft van 1990 het pand be trekken. Wethouder Van der Nat is blij dat de komst van Fokker definitief is. Hij zegt dat de komst van Fokker naar Leiden een sneeuwbaleffect zal hebben. De verwachting is dat zeer veel Leidse bedrijven hiervan profiteren, omdat Fokker veel pro ducten uit de regio zal gaan afne men. Gedacht moet worden aan on derdelen, materialen, maar ook dienstverlenende bedrijven worden door Fokker ingeschakeld. Daar naast zal Fokker het personeelsbe stand van de ruimtevaartafdeling uitbreiden. Daarbij gaat het om ad ministratief personeel dat met na me in Leiden zal worden geworven. FSS is nu nog verspreid over twee lokaties, op het Fokker-terrein bij Schiphol en in een kantoor in Am sterdam. Volgens Kroll is het plan dus behalve een verhuizing vooral een hereniging. De communicatie binnen het bedrijf dat over twee af delingen is verdeeld, loopt erg moeilijk. De verwachting is dat wanneer FSS eenmaal in Leiden zit, het bedrijf zich snel uitbreidt en dat verschillende Leidse toeleverings bedrijven hierbij betrokken wor den. De ruimtevaartafdeling ontwik kelt en fabriceert onder meer onder delen van satellieten, zoals zon nepanelen en robotsystemen. Daar naast maakt Fokker ook onderde len van de Europese Ariane-raket. LEIDEN - De vier alarmpalen die in Leiden moeten komen, zijn veel duurder dan verwacht. De gemeen te wilde de palen, waarmee burgers direct brandweer en politie kunnen waarschuwen, betalen uit het bud get van politie en brandweer. Maar dat is onmogelijk. Alleen al de tech nische installatie kost volgens een offerte van de PTT een kleine 60.000 gulden. Wim van der Eshof, bij de ge meente de coördinator in de bestrij ding van de kleine criminaliteit, is verbaasd over de hoge kosten van de vier palen. "We hebben als stuur groep besloten een offerte te vragen aan andere, particuliere bedrijven. We hopen het toch voor iets minder dan de helft te doen", aldus Van der Eshof. De kosten worden vooral veroor zaakt door de technische appara tuur die de PTT nodig acht. Alleen voor het technische deel van de vier palen is al de 60.000 gulden nodig. Bovendien vragt de PTT 5000 gul den voor de telefoonlijnen en wil het een bedrag aan huur vangen. De palen zelf kosten vrij weinig. De brandweer ontwerpt ze en zal ze ook maken. Wanneer de palen er komen is door de hogere kosten onzeker ge worden. "Er is afgesproken dat we de palen zo snel mogelijk zouden plaatsen, de bedoeling is dit jaar". De vier palen moeten komen op de Breestraat en de Haarlemmer straat. Ze worden gebruikt in de strijd tegen de kleine criminaliteit en maken onderdeel uit van een veel groter pakket maatregelen. Als burgers iets verdachts waarnemen, kunnen ze via de palen een directe verbinding leggen met de politie of brandweer. Verbaan wil vergoeding voor afsluiting spoor De Vink LEIDEN - Garagehouder, video theekhouder en horeca-exploitant J. Verbaan aan de Vinkweg in Lei den snapt wel dat aan de afsluiting van de spoorwegovergang niets meer is te doen, maar toch wil hij dat die door de geschillen-afdeling van de Raad van State onrechtma tig wordt verklaard. In dat geval kan hij spoedig een schadevergoe ding claimen. Sinds de overgang begin december werd afgesloten, is de omzet van zijn onderneming met 4000 gulden per week verminderd. Verbaans bezwaar, zoals dat gis termiddag in Den Haag door zijn raadsman werd verwoord, is gericht tegen de beschikking van gedepu teerde staten waarin de spoorweg overgang aan het verkeer wordt onttrokken. Verbaan had echter al eerder tegen deze gang van zaken protest moeten voeren, toen de ge meente Leiden die plannen officieel publiceerde. Hij beweert echter dat hij het huis-aan-huis-blad waarin de termijn voor bezwaarschriften stond gesteld, nooit bezorgd heeft gekregen. Een woordvoerder van de ge meente rakelde gisteren de zeer, zeer uitvoerige voorlichtingscam pagne op die Leiden over de afslui ting van de Vink heeft gevoerd. Bij een speciaal belegde avond is de vrouw van Verbaan ook aanwezig geweest. Ze kondigde toen reeds aan dat de familie met een schade claim zou komen. Officieel werd echter nooit gereclameerd. Verbaan stelt zich op het standpunt dat de gemeente hem als direct belang hebbende persoonlijk had moeten attenderen op de vierjarige afslui ting van de weg, die verband houdt met de verbreding van het spoor Leiden-Den Haag. De bedrijven van Verbaan staan pal naast de kruising van de weg met de spoorbaan. Sinds de afsluiting, zegt Verbaan, is "de loop uit zijn zaak". Nadat de gemeenteraad al tot de afsluiting had besloten, ging Ver baan wel met een bezwaarschrift naar GS, het dagelijks bestuur van de provincie. Toen de werkzaamhe den eenmaal waren begonnen, stap te hij naar de Raad van State. Behalve om formele reden, kan het beroep niet gegrond worden verklaard omdat de situatie bij de overgang praktisch niet meer is te rug te draaien. De raadsman van- Verbaan vroeg derhalve, wanneer het verzoek tot schorsing wordt af gewezen, een voorlopig voorzie ning: een voorschot op de schade claim of de verplichting van Leiden om daar met Verbaan over te onder handelen. Tot nu toe beslist Leiden alleen volgens een wettelijk vastgestelde procedure op schadeverzoeken, wat inhoudt dat het nog wel enige tijd kan duren voordat de gemeente raad een uitspraak doet over het al dan niet toekennen van de claims. Afdelingsvoorzitter Veringa doet maandagmorgen uitspraak. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11