VLIETWIJK A. MULDER B.V. Volvo 460 modern met klassieke lijnen Suzuki Swift sedan heeft forse kofferbak AUTO - MEER GARAGE AUTOMOBIELBEDRIJF PERSONENWAGENS BV Off. Suzuki dealer Hoge Rijndijk 4, Leiden. Tel. 125259 Milieu krijgt grip op beleggende particulier Moskou praat met Volksfront Belgen krijgen alleenrecht op verkoop Muur 'Spitsvignet' verbaast Tweede Kamer KGB voorkomt levering tanks aan Westen Er heerst volop optimisme bij Vol vo Car bv in Born. Vice-president F. I Sevenstern verwacht dit jaar een produktie van 140.000 Nederlandse Volvo's. De 300-serie blijft nog ze ker twee jaar in produktie. Daar- I naast produceert Volvo Car de 440, de sportieve 480 en thans het nieuw ste model de 460. Vorig jaar noteer- I de de fabriek een produktiegroei van 10 procent. Dit jaar zullen de I verkopen verder stijgen. Volgens Sevenstern moet de groei van Volvo worden weggehaald bij de concur rent. Volvo's vice-president zei dit bij I de introductie van de nieuwe sedan, I de Volvo 460, een auto die dezelfde uitgangspunten heeft als de 440 en de 480, maar die duidelijk een fami lielid wil zijn van de 700-serie, die samen met de 200-serie uit de Zweedse fabriek komt. Die family-look" geeft de 460 wat meer sjiek dan de 440, waarvan de carrosseriebeplating overigens grotendeels dezelfde is. Die sjiek betekent ook dat, zoals algemeen directeur C. Roldanus van de im port- en verkoopmaatschappij Vol vo Nederland bv het uitdrukte, dat Volvo zich met de 460 richt op de bovenkant van het middenklasse segment. „Wij mikken vooral op de zakelijke markt", aldus Roldanus gere achterzijde heeft grote conse quenties gehad voor de binnenpa- nelen aan de zijkant. Die moest nieuw worden ontworpen. Kenmerkend voor de 460 is de lange hoge daklijn en de vrijwel ver ticale neus, die met de verchroomde grille en de grote rechthoekige kop lampen sterk doet denken aan de 700-modellen. Wie bovenin het marktsegment wil scoren dient met een verzorgde, comfortabele auto voor de dag te komen. Dat doet Vol vo Car in Bom dan ook. De eerste rij-indrukken zijn zonder meer gun stig. Wij waren in de gelegenheid de turboversie (met stuurbekrachti ging) te rijden, zonder meer een zeer handelbare, stille en gedegen auto. Als krachtbron beschikt de 460 over een dwarsgeplaatste 1721 cc motor, die in drie prestatieniveaus voor handen is (carburateur, injectie en turbo). Het motorvermogen varieert naar gelang de verschillende ver sies van 87 pk tot 122 pk. Noodsysteem De 460 is uitgerust met een digitaal regelsysteem op de motoren met benzine inspuiting. Om correct functioneren van de elektronisch geregelde motoren te waarborgen zijn in en aan de motor sensoren be vestigd. Als een of meer daarvan 3tuk zouden gaan, dan neemt een microprocessor de motorregeling Alle motoren met inspuiting heb ben een aparte hulpwaterpomp, die de cilinderkop blijft koelen nadat de motor is afgezet. Dat verhoogt de levensduur van de motor en garan deert volgens Volvo een gemakke lijke herstart onder de warmste weersomstandigheden. De turco- compressor is ook watergekoeld en dit koelsysteem blijft eveneens in werking nadat de motor is uitge schakeld. Daardoor wordt vastlo pen van het turbolager voorkomen. die zich gesterkt weet door het suc ces van de 440, waarvan 20 procent via leasing aan de man wordt ge bracht. Dealers Volvo beschikt over 140 dealers, die qua rendement van 1,9 procent in Nederland nummer 1 stonden in 1989. „Dat rendement van onze dea lers willen we opvoeren tot 2,5 pro cent. De planning van Volvo Neder land bv wat betreft de verkopen is als volgt: 7000 stuks van de 300-se rie, 13.000 stuks van de 400-serie (440, 460 en 480), 1250 stuks van de 200-serie en 4250 van de 700-serie. De nu gepresenteerde Volvo 460 kan het beste worden omschreven als een moderne auto met een klas sieke styling. De sedan is technisch gesproken geen '440 met koffer'. Daarvoor is er volgens R. Koch, hoofd van de stylingsafdeling, te veel aan de auto veranderd. De lan- Luxe Ook is er tussen de modellen ver schil in uitrustingsniveaus. Wie su per luxe wil reizen kan kiezen voor lederen bekleding, airconditioning, elektrisch bediende en verwarmde spiegels, elektrische ramen, enzo voort. De totale lengte van de 460 is 4405 centimeter. Op schouderhoogte is de binnenbreedte 1394 mm voor en 1376 mm achter. Dat zijn ruime ma ten. ABS is op sommige uitvoeringen standaard en op de andere als optie verkrijgbaar. De 460 demonstreert een goede wegligging en beschikt over een solide remkracht. Geheel De Volvo 460 turbo, een Nederlandse auto met de sjiek van de Zweedse 700-serie. (foto gpd> volgens Volvo-normen heeft de voorzien van kreukelzones. versie is de turbo. Deze komt op nieuwe auto een stalen veiligheids- De prijs van de 460 (GL) begint bij 48.750. kooi, die aan voor- en achterzijde is 34.950, inclusief btw. De duurste NOL VAN BENNEKOM Van Beethoveniaan 67 - 2253 BE Voorschoten Telefoon 01717-5941/4459 Rijnsburgerweg 88, - Rijnsburg Tel. 01718-29302 Rietschans 70 - Leiderdorp Tel. 071-899307 Suzuki kan vanaf heden een Swift sedan leveren, een kleine auto met kofferbak die zijn primeur op de IAA/Frankfurt beleefde. De Swift kan geleverd worden met een 1.3 ltr. motor en de nieuwe 1.6 ltr. motor met 4 kleppen per cilinder. Deze se dan met een dubbel zo grote koffer ruimte dan de Swift hatchback moet het merk penetreren in het segment van de middelgrote gezins auto. De importeur lanceerde begin vo rig jaar de nieuwe 'Giant Suzuki'. Onder andere deze hatchback zorg de door een uitstekend verkoopre sultaat (plus 26 procent), dat de te ruggang van het marktaandeel van het merk tot 6,5 procent beperkt bleef. De kleinere Alto valt in een seg ment dat fors onder druk staat en met name dit type was in de belang rijke lente-periode van '89 slecht le verbaar. Maar Suzuki wil nu door opwaardering in de meer gewaar deerde en beter verkopende mid denklasse terecht komen, iets dat met de Swift sedan zeker zal luk ken. Dat houdt een streven in naar 2 procent marktaandeel van de totale automarkt in Nederland. Van de Swift sedan wil men er 3000 verkopen, met een accent op de modellen met de nieuw 1.6 ltr motor. In de Swift hatchback viel toentertijd de uitstekende zitruimte op; die is in de sedan ten dele ge handhaafd. De doorgetrokken dak lijn garandeert weliswaar twee plaatsen voor volwassenen ach terin, maar je zit met enige lengte eerder tegen het dak. De kofferbak van deze auto is ei genlijk tot stand gekomen door het volhouden van de importeur H. van Doorn. Hij wilde dat er minstens twee forse koffers op elkaar in kon den. In Japan noemden ze hem bij de fabriek na een poosje dan ook 'Mr. Two Samsonite'. Vergeleken met grotere en duur dere auto's als de Cadillac Seville, Chrysler Saratoga of een Mercedes 190 kan er stukken meer in deze laadruimte. De 450 liter grote kof ferbak kan, door het neerklappen van de gedeelde bankleuningen, nog verdubbeld worden. Rijden met de nieuwe 1.6 ltr mul- tiklepper is aangenaam en snort met het beschikbare vermogen van bijna 100 pk lekker snel voort. Het is niet zozeer een racer, meer een trek ker waarmee je met een flinke cara van op vakantie kunt. Het beschik bare koppel van 133 Nm/3500 tr-min geeft aan dat er er heel wat trek kracht op de weg komt. De 16-klepper ziet er van binnen bijzonder luxueus uit, standaard o.m. elektrisch te verstellen buiten spiegels, een centrale deurvergren deling, een geheel stoffen bekle ding, grotere armsteunen, een digi taal klokje en een toerenteller. De nieuwe motor met een vermogen van 95 pk/6000 tr-min heeft een ta melijk geruisloze loop. Het onderstel van de Swift 1.6 GLX is iets aangepast, een stuggere demping en vering alsmede een sta bilisatorstang op de achteras. De banden van dit nieuwe type Suzuki hebben een brede 165/65 R14 maat. Er kan ook een extra sportief pak ket bij de dealer worden besteld voor ongeveer 1500 gulden. Vooral als dit in exact dezelfde kleur wordt gespoten, staat er een uiterst aan trekkelijke Suzuki. Die verdient het dan beslist niet meer om denigre rend over te doen. De kleine jongen is een echte reus geworden. Het ligt voor de hand dat er over een paar jaar een nog grotere Suzuki komt, waarin dan uiteraard de nieuwe in vermogen aangepaste 1.6 ltr. motor staat. De prijzen komen uit op ƒ22.995 voor de 1.3 GL, 25.495 voor de 1.6 GLX en ƒ27.995 voor de 1.6 GLX automaat. SIEM LEEUWENKAMP Suzuki wil met de Swift sedan in de beter verkopende middenklasse terecht komen. AMSTERDAM (GPD) - De 'groene golf die de wereld op dit moment overspoelt, lijkt nu ook beleggers in zijn greep te krijgen. Steeds meer particulieren zijn bereid hun geld in milieu-vriendelijke projecten te ste ken. In de Verenigde Staten be staan al enkele tientallen groene be leggingsfondsen en op de Engelse aandelenmarkt is zelfs al sprake van een groene index. Ons land kent dergelijke fondsen nog niet, maar nog dit voorjaar kan de Nederland se primeur worden verwacht. Er bestaat overigens al een initia tief van de Amsterdamse stichting Memo, die al sinds 1976 kredieten verleent aan milieu-vriendelijke be drijven. De stichting wil een Ethisch Beleggingsfonds op de markt brengen. Dat is een aandelen fonds, dat risico-dragend kapitaal wil verschaffen aan 'groene' be- drijfsprojecten. Een van de stuwende krachten achter groen beleggen is het Am sterdamse pensioenadviesbureau De Eenhoorn. Volgens directeur Ot to Munters is er zeker behoefte aan 'groen' krediet. "Het is nog mond jesmaat, maar ik verwacht dat de vraag hiernaar de komende tien jaar fors zal toenemen. Op dit moment zijn er al projecten die voor finan ciering in aanmerking komen. Ik denk bij voorbeeld aan speciale woonprojecten in Den Bosch, Utrecht, Haarlem en Maastricht. Daar wil men zogenaamde woon- werk-erven bouwen. Projecten be staande uit een twintigtal koopwo ningen met daar omheen wat be drijfsruimten waar milieu-vriende lijke arbeid wordt verricht. Ook de bouwmaterialen, die worden ge bruikt, zijn milieu-vriendelijk". Het verst in de voorbereidingen is de Holland Beleggingsgroep. Op een persconferentie in Amsterdam maakte directeur J.H. Engel de plannen voor het Groene Obligatie Fonds bekend. "We richten ons op de non-profit sector. Het gaat dan om leningen tegen een 'gesubsidi eerde' rente. Daarbij denken we aan een percentage dat ongeveer een half punt ligt onder de staatslenin gen. Er wordt echter alleen geld be schikbaar gesteld als er sprake is van gemeentegarantie", legt Baljet uit. "De belegging moet immers renderend zijn. Om een zekere ga rantie in te bouwen zal het nieuwe fonds dan ook voor de helft beleg gen in het als bestaande Holland Obligatie Fonds". Volgens Baljet zal het 'groene fonds' binnen drie maanden het le venslicht aanschouwen. "Er is al een beginkapitaal van vijf miljoen toegezegd. Dat wordt geleverd door de Zwolsche Algemene. Wij gaan het geld beheren, het pensioenad viesbureau De Eenhoorn bepaalt de projecten. Voor dat doel wordt een Raad van Bestuur geformeerd, waarin de nodige milieu-deskundi gen zitting zullen nemen. Als het fonds een vermogen beheert van boven de 30 miljoen, dan zullen we ook beursnotering overwegen". Het nieuwe fonds wil onderhand se leningen verstrekken voor pro jecten in de gezondheidszorg, on derwijs, bejaardenzorg en woning bouw waarbij de milieu-vriendelijk heid natuurlijk centraal staat. "Maar dat 'groen' moet u wel breed opvatten. Homeopathie, vernieu wende onderwijsprojecten, bezig heidstherapie enzovoorts vallen daar ook onder". In een aandelenfonds ziet de Hol land Beleggingsgroep voorlopig weinig heil. "Je zit dan onherroepe lijk met een definitieprobleem van de term 'groen'. Daarnaast zijn er in Nederland weinig genoteerde be drijven die zich op het milieu rich ten. Alleen Norrit, NMB Amstel- land en de Grondmij vallen onder die norm", aldus directeur Hengel. PARIJS Lege perrons en stations is het beeld dat in Parijs de spoorweg emplacementen overheerst. Het personeel van de Franse spoorwegen staakt tegen plannen van de directie om het aantal banen te verminderen, onder meer door automatisering. <f0to afp> MOSKOU (DPA/AFP) - Het Sov jetpersbureau Tass heeft gisteren melding gemaakt van het eerste of ficiële contact tussen de Sovjetau- toriteiten en vertegenwoordigers van het Azerbajdzjaanse Volks front. De eerste besprekingen vonden plaats in de stad Gyandzha en zijn van Sovjetkant geopend door de be velhebber van de Sovjetlandstrijd krachten in het gebied, general Va lentin Varennikov. Volgens Tass houdt het nationa listisch verzet in de vorm van sta kingen en verspreiding van 'anti- Sovjetdocumenten' in verscheide- BRUSSEL (GPD) - Tot voor enkele maanden zou niemand zo gek zijn geweest om honderd gulden neer te tellen voor een gewoon stukje beton van enkele tientallen grammen in een blokje plexiglas van ruim tien bij tien centimer. Maar toen viel de Muur. In de weken daarna trokken duizenden naar Berlijn om er daar een stukje uit te hakken en als sou venir mee naar huis te nemen. Al snel werd dat zo'n chaos dat de au toriteiten een eind maakten aan de steenhakker ij. De handel in stukjes Muur is nu echter pas goed begonnen. Een stel slimme Belgische zakenlui is erin ne delen van Azerbajdzjan aan, al is in Bakoe en Lenkoran in tachtig procent van de bedrijven een einde gekomen aan de stakingen uit pro test tegen het ingrijpen van Sovjet troepen. Ook in de omstreden Ar- meense,enclave Nagorno-Karabach in Azerbajdzjan duren de stakingen voort. Odessa heeft een bevolking van zo'n 1,4 miljoen mensen die is opgebouwd uit maar liefst honderd verschillende nationaliteiten. De secretaris van de communisti sche partij in de Sovjet-havenstad Odessa, Roeslan Bodelan, heeft ge waarschuwd tegen pogroms en na tionalistische onlusten. i de Oostduitse autori teiten het alleenrecht voor de Bene lux te krijgen van de verkoop van stukjes van de Berlijnse Muur. De zakenlui doen het natuurlijk om er zelf beter van te worden, maar in overleg met de Oostduitse autoritei ten is afgesproken om een deel van de opbrengst te bestemmen voor een goed doel: een bejaardentehuis in Oost-Berlijn. De Belgen staan garant voor de echtheid van de brokken. Op de stukken komt een DDR-sticker, waarop dat verzekerd wordt. Behal ve complete brokstukken zullen de stukjes Muur ook op de markt ver schijnen als sleutelhangers, lam- pekappen en tafebladen. Een groot brok moet ongeveer 150.000 gulden gaan kosten. Een Westduits bedrijf verwierf de alleenrechten voor de rest van de wereld. DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerfracties van PvdA en WD hebben met verbazing kennis geno men van het voornemen van minis- Gorbatsjov en Ha vel genoemd voor Nobelprijs OSLO (Rtr) - Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov, de Tsjechoslo- waakse president Vaclav Havel en de leiders van d£ vorig jaar gesmoorde studentenopstand in China zijn onder andere geno mineerd voor de Nobelprijs van de Vrede in 1990. Dit is gisteren in kringen van het Nobelinsti- tuut in Oslo De directeur van het Nobelin- stituut, Geir Lundestad, wilde de namen bevestigen noch ont kennen. Hij zei wel dat er inmid dels tachtig nominaties zijn bin nengekomen. Een vijf leden tel lende commissie maakt na een geheime stemming de keus in oktober bekend. De onderschei ding ging in 1989 naar de Dalai Lama, de in ballingschap leven de geestelijk leider van Tibet. ter Maij-Weggen (verkeer) om wel licht spitsvignetten te gaan invoe ren. Maij kondigde dit plan gisteren aan in een interview met het Alge meen Dagblad. PvdA-woordvoerder F. Castri- cum noemt het "vreemd dat Maij al lerlei uitlatingen het land ingooit zonder daar eerst met de kamer over te hebben gesproken". Hij vindt dat dit de duidelijkheid niet ten goede komt. "Een minister moet niet met de kamer communi ceren via de media". Een inhoude lijk oordeel over het spitsvignet wil de hij nog niet geven. Ook WD-woordvoerster Jorrits- ma is niet gelukkig met de "lucht ballonnen", die Maij de laatste tijd heeft losgelaten. Het invoeren van spitsvignetten noemt zij een "oud en misschien wel verouderd plan". Zij betwijfelt of controle op derge lijke vignetten mogelijk is. "Als je de maximumsnelheden al niet kunt handhaven, hoe wil je dan voorko men dat iedereen zo'n spitsvignet gaat ontduiken?". Jorritsma vreest dat het verplicht stellen van spitsvignetten zal uit draaien op "een ordinaire belasting maatregel. Dat is op zich niet erg, maar dan moet je het wel eerlijk zeggen". Het CDA wil nog niet reageren op de uitspraak van Maij over de spits vignetten. Woordvoerster Tegelaar vindt het positief dat de minister met ideeën naar buiten komt, al on derkent zij het risico dat plannen daardoor "voortijdig worden afge schoten". Moskou (Rtr) - De ministers van de fensie, luchtvaart en radio-industrie in de Sovjetunie zijn maandag in Moskou berispt, omdat onder hun verantwoordelijkheid is gepro beerd een tiental nieuwe T-72 tanks zo uit de fabriek aan het westen te leveren om een winst van acht mil joen dollar te maken. Dit is gisteren gemeld door het Sovjetpersbureau TASS. De zending werd eerder deze maand onderschept door de gehei me dienst KGB juist toen ze zouden worden ingeladen op een vracht schip. De tanks waren oorspronke lijk gebouwd voor levering aan een bevriend land, maar werden gele verd aan een coöperatief bedrijf, dat ze naar het westen probeerde te ver kopen. De directeur van de fabriek is ontslagen en het betreffende co öperatieve bedrijf ontbonden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9