'Recht op pensioen bij werk in deeltijd' Twee nieuwe biertjes per jaar redding Heineken? Ter Veld: vrouw niet discrimineren Enig schot in moeizaam cao-overleg streekvervoer Elsevier en Pearson niet samen BOEKHOUDER ZOEKT fl.8.000 ECONOMIE WOENSDAG 31 JANUARI 1990 ROTTERDAM (ANP) Uitsluiting van mensen (vooral vrouwen) die in deeltijd werken tegen een laag salaris van deelname aan bedrijfspensioenfondsen is een vorm van indirec te discriminatie. Dat is niet alleen maatschappelijk onaanvaardbaar maar ook in strijd met de vierde EG-richtlijn, die gelijke behandeling van man en vrouw voorschrijft. Staatssecretaris Ter Veld van socia le zaken en werkgelegenheid vindt dat de bestaande bedrijfspensioen regelingen kritisch op dergelijke discriminerende bepalingen moe ten worden nageplozen. Als zij wor den aangetroffen dienen zij te wor den geschrapt, aldus Ter Veld giste ren op de vijfde Algemene leden vergadering van de vereniging van bedrijfspensioenfondsen in Rotter dam. De pensioenfondsen hebben op vrijwillige basis geprobeerd het ontstaan van nieuwe pensioenbreu ken te voorkomen, onder meer door mensen bij verandering van werk gever hun ingelegde pensioengeld te laten meeverhuizen. Toch res teert er een probleem in de aanslui ting tussen pensioenregelingen op basis van levensjaren en een pen sioenopbouw op basis van dienstja ren, zo signaleerde Ter Veld. Ook dat probleem is ernstiger bij vrouwen dan bij mannen, omdat vrouwen vaker dan mannen een pensioenregeling verlaten. Vandaar dat de Sociaal-Economische Raad r een oplossing kan worden gevonden in een verbod op regelingen. Verder wordt gedacht aan een verruiming van pensioen opbouw tot niet-actieve werkne mers met bijvoorbeeld een IOAW- uitkering (voor oudere en gedeelte lijk arbeidsongeschikte werkne mers), aldus Ter Veld. Breuk Het standpunt van de Stichting van de Arbeid (het overleg- en samen werkingsorgaan van de centrale werkgevers saties) dat HELLEVOETSLUIS - Een milieu-vriendelijke spuitbus die de gebruiker zelf moet oppompen en als die leeg is kan navullen. Een spuitbus die werkt op samenge perste lucht in plaats van op drijf- gassen om de nevel te verspreiden. Drijfgassen tasten de ozon-laag om de aarde aan en spuitbussen met drijfgassen zijn dus schadelijk voor het milieu. Om die reden ontwikkel de Helvoet Rubber en Kunststoffen in Hellevoetsluis samen met Airspray International een nieuwe spuitbus. De bijdrage van Helvoet in dit nieuwe produkt bestaat uit de con structie van de kunststofonderde len van de spuitbus, waaronder de belangrijke versproeier. Daarmee kan tenminste dezelfde fijne nevel worden bereikt, als tot nog toe al leen met drijfgassen mogelijk was. Helvoet Rubber meldde deze we reldprimeur gisteren bij de presen- 1,4 miljoen bestaande slachtoffers tatie van de jaarcijfers als voorbeeld Spuitbus nevelt zonder drijfgas maar met pompje Helvoet was in de jaren zeventig in noodlijdende toestand overgeno men door het Zwitserse bedrijf Dat- wyler, dat er vervolgens wel weer van af wilde. Maar de Zwitsers heb ben Helvoet Pharma, fabrikant van pharmaceutische kunststoffen van het oorspronkelijke bedrijf, zelf ge houden, omdat dat was uitgegroeid tot een bedrijf, van wereldformaat, met metaal. De precisie-onderde- De beide Helvoets hebben echter len, 4000 artikelen in totaal voor 800 wel een vorm va klanten, worden voornamelijk toe- gehouden, onder r xiiek, de meet- en regelapparatuur en in huishoudelijke apparaten. "Per jaar bestaat tien procent Helvoet Rubber en Kunststoffen draait nu goed en heeft in de afgelo pen twee jaar goede resultaten be- meestal haald. De groep maakte vorig jaar de voortdurende produktv nieuwing bij het vijftig jaar oude be drijf. Helvoet produceert hoogwaardi ge componenten van rubber en combinatie de pensioenbreuk. Ook heeft de Pensioenkamer vrijwel geen reke ning gehouden met pensioenrege lingen die mensen geen bescher ming bieden tegen pensioenbreuk. Het gaat daarbij volgens Groenman kunststof, al dan niet om ruim 30 procent van de deelne mers bij deze pensioenfondsen. De meesten van hen zijn vrouwen die met werken zijn gestopt. Op basis van het onlangs uitge bracht advies heeft de Raad van werknemersorgani- State gevraagd of het oordeel van de geen aanleiding be- Stichting van de Arbeid nog aanlei- hoogwaardige geavanceerde pro- dukten", aldus president-directeur den op Beenker. Helvoet is drie jaar geleden ver zelfstandigd na jaren van tobben. De verzelfstandiging kwam tot stand met de hulp van de Neder- parallelmarkt op de Amsterdamse nettowinst van 4,2 miljoen gul- •n omzet van 65 miljoen. In 1988 was dat nog 3.5 miljoen op een omzet van 59.8 miljoen. Het bedrijf heeft ongeveer 400 mensen in dienst. Helvoet wil nu een notering op de landse Participatie Maatschappij, de Werknemers Participatie Maat schappij, de ABN en een verzame ling institutionele beleggers, nadat markt te kunnen doen een management-buy-out niet luk- leggers de kans te gev effectenbeurs aanvragen om daar- te zijner tijd voor nieuwe inves teringen een beroep op de kapitaal- •m de be- zich van hun aandelen te ontdoen. staat alsnog wettelijke maatregelen ding geeft tot wijziging van het D66- te treffen tegen pensioenbreuk, bij de Tweede-Kamerfractie van D66 niet in goede aarde gevallen. D66 handhaaft haar initiatief-wets voorstel over deze kwestie, aldus de indienster van het wetsvoorstel, mevrouw Groenman. De Stichting van de Arbeid, een belangrijk adviesorgaan voor de re gering, baseerde zich op een rap port van de Pensioenkamer. Maar Groenman vindt dat de Pensioen kamer ten onrechte is voorbijge gaan aan de positie van de ongeveer initiatiefvoorstel, aldus Groenman. Het voorstel wordt echter volledig gehandhaafd. UTRECHT (GPD) - Er zit enig schot in de verder zeer stroef verlo pende onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 14.000 werkne mers in het streekvervoer. De ver voersbedrijven en de vakbonden hebben afspraken gemaakt over een aantal detailkwesties zoals een onregelmatigheidstoeslag. De be- Dè banken willen de komende cao onderhandelingen in februari in gaan met eisen voor een terugdrin ging van de arbeidstijdverkorting. Daarnast wil de Werkgeversvereni ging voor het bankbedrijf een ver- - hoging van de vut-leeftijd, flexibili sering van de werktijden en een 'be scheiden' loonsverhoging. Voor die langrijkste zaken zoals loonsverho- loonsverhoging doen de bankbe- ging en atv bestaat echter geen drijven overigens geen concreet overeenstemming. voorstel in de plannen die zij giste- De onderhandelaars zijn het gis- ren ontvouwden, teren eens geworden over verho- De Dienstenbond FNV heeft 3 ging van de onregelmatigeidstoe- procent loonsverhoging geëist voor slag, die (afhankelijk van de hoogte de 100.000 werknemers en nog eens van het loon) uitkomt op veertig tot 2 procent van de loonruimte voor honderd gulden bruto per maand, werkgelegenheid en 1 procent voor Verder krijgen ook parttimers een arbeidsmarktfonds onder be- voortaan toeslagen voor gebroken stuur van werknemers. Dat is veel diensten, diploma's en dergelijk te veel volgens de banken, die vin- volledig uitbetaald. den dat om de toenemende nationa- Watbetreftdeloonsverhoging.de le en internationale concurrentie arbeidstijdverkorting en de duur het hoofd te kunnen bieden slechts van de cao liggen de opvattingen weinig geld is voor verbetering van tussen de Vervoersbonden FNV en de arbeidsvoorwaarden. CNV enerzijds en Verenigd Streek- Volgens de banken moet de ar- vervoer Nederland (de werkgevers) beidsduur moet daarom omhoog anderzijds nog ver uiteen. door reductie van het aantal roos- tervrije dagen (nu wordt er in de De werkgevers bieden 1,5 pro- sector gemiddeld 38 uur per week cent meer loon en dat is in procen- gewerkt) en het geleidelijk terug ten nog niet de helft van wat de dringen van de vut-leeftijd, die nu FNV-bond in guldens wil, namelijk op 61 jaar is vastgesteld. Daarnaast negentig gulden voor iedereen. Ook pleiten de werkgevers voor uitbrei de eis van de Vervoersbond CNV ding van de openingsuren van de (3,5 procent meer) ligt aanmerkelijk banken naar de avonduren hoger. Anti-trustwet De Amerikaanse president Bush wil de anti-trustwetgeving zodanig versoepelen dat bedrijven in de Verenigde Staten meer ruimte krij gen. Het is de bedoeling dat Ameri kaanse ondernemingen voortaan gezamenlijke produktiebedrijven kunnen oprichten zonder het risico te lopen forse boetes te moeten be talen als wordt vastgesteld dat de concurrentie daardoor wordt be perkt. Export naar record De waarde van de buitenlandse handel bedroeg over de eerste elf maanden van vorig jaar 209,3 mil jard gulden, wat 12 procent meer is dan in 1988 (186,4). De invoer be droeg 203,5 miljard gulden, tegen 179,8 in 1988 (plus 13 procent). Het uitvoeroverschot over de periode januari-november nam licht af, van 6,6 in 1988 naar 5,8 miljard in 1989. Er wordt een record van 230 miljard verwacht. Solidariteit De Argentijnse regering is van plan in februari een miljoen 'solidari- teitsbonnen' te verspreiden onder de armste lagen van de bevolking. De aandelen kunnen in de super markt worden ingewisseld voor eten. Naar schatting eenderde van de Argentijnen, tien miljoen men sen, in slechte financiële omstan digheden. Benzineprijs Het prijsverschil tussen loodhou dende en loodvrije benzine wordt morgen twee cent groter. De diver se benzineprijzen gaan dan omhoog door een accijnsverhoging. De prijs van een liter superbenzine met lood gaat met drie cent omhoog tot 166 cent. Super plus loodvrij en euro loodvrij gaan met een cent per liter omhoog tot respectievelijk 162 en 158 cent. Dieselolie gaat per liter met 1,6 cent omhoog tot 103 cent per liter. a'eekeinden. De banken vinden te vens dat de opleidingsinspanning moet worden verhoogd. Van Lanschot geen bijkantoor van NatWest AMSTERDAM (GPD) - Van Lanschot wordt geen bijkantoor van National Westminster (Nat West), de Engelse bank die een groot meerderheidsbelang van 80 procent in Van Lanschot krijgt. Volgens dr. L. LeBlanc, volgend jaar opvolger van J.C. van Lanschot als bestuursvoor zitter, blijven zelfstandigheid, eigen karakter en identiteit van deze sjieke bank voor bedrijven en rijke pariculieren behouden. Natwest heeft 110.000 perso neelsleden, is actief in 34 landen en behoort qua balanstotaal tot de twintig grootste banken in de wereld. "De concurrentie is dermate hevig geworden dat je iets moet doen. Onze klanten opereren steeds meer buiten Nederland en vragen ons dus dienstverle ning over de grenzen. Tot nu toe werd dat gedaan door corres pondenten, maar dat bleek niet voldoende. Dat betekent dat je toch naar samenwerking met buitenlandse banken moet. An ders zouden we achterlopen bij de grote Nederlandse banken die wèl een buitenlands net heb ben". Volgens LeBlanc, nu nog vice-voorzitter van F. van Lan schot Bankiers (balanstotaal 7 miljard, 27 miljoen winst in 1988) is dit de reden van het be lang van 80 procent dat NatWest neemt. De rest van de aandelen is voor 14 procent in handen van de familie Van Lanschot en voor 5 procent van de verzekerings groep Delta Lloyd. Het is uit drukkelijk de bedoeling dat het minderheidspakket van onge veer 20 procent in Van Lanschot in Nederlandse handen blijft. Daarvoor zijn juridische afspra ken gemaakt. Niet meer geld voor banen in grote steden DEN HAAG (ANP) - De vier grote steden krijgen geen extra geld voor het opzetten van arbeidspools, om zo langdurige werkloosheid te be strijden. Minister De Vries van soci ale zaken en werkgelegenheid vindt dat Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht het maar moeten doen met de in het regeerakkoord afegesproken 150 miljoen. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit dinsdag bevestigd. Op initiatief van Den Haag schre ven de vier grote steden vorige week een brief aan minister Dales van binnenlandse zaken, waarin ze 350 miljoen extra vroegen voor het oprichten van een werkgelegen- heidsfonds. Volgens de gemeenten kan daarmee de helft van het aantal langdurig werklozen in deze steden aan een baan worden geholpen. In de brief spraken zij het kabi netsstandpunt tegen dat er voor scholing voldoende maatregelen genomen zijn. Volgens de steden bereiken die maatregelen de etni sche minderheden onvoldoende. Maar De Vries vindt dat de 150 miljoen voorlopig toereikend is. De arbeidspools moeten nog worden opgezet, en afhankelijk van het ver loop wil de bewindsman beoorde len of extra investeringen nodig zijn. Hij sluit niet uit dat er over een jaar wel over gepraat kan worden. Fiscus treedt harder op tegen wanbetalers DEN HAAG (GPD) - Particulieren en bedrijven die hun belastingaan slagen niet op tijd voldoen, krijgen nu al na een aanmaning een dwang bevel. Daarmee probeert de belas tingdienst volgens het ministerie van financiën meergreep te krijgen op de geldstroom. De indruk bestaat dat nogal wat mensen aanmaningen afwachtten omdat zij de boetekosten afwogen tegen het rentevoordeel. Tot nu toe was het gebruikelijk dat de fiscus vrij lang wachtte met een dwangbe vel. Dat is inmiddels veranderd. Wie niet op tijd betaalt, krijgt een aan maning, die tussen de 5 en 10 gul den kost. UTRECHT Met het vegen van de beursvloer openden vooral werkge vers gisteren in de Utrechtse Jaar beurs de Vakbeurs Algemene Toele vering. Daartoe hadden zij zich ver momd als schoonmaker: (v.l.n.r.): F. Wélschen (voorzitter fabrikanten vereniging Nevaf). J. Blankert (voorzitter werkgeversclub FMEj. J. Evers (voorzitter werkgeversclub Metaalunie), R. van Ingen (direc teur Jaarbeurs) en L. van Erp (beursmanager). (foto anp» Bakker zelfstandig AMSTERDAM (ANP) - Uitgeverij Bert Bakker is per 1 januari met te rugwerkende kracht zelfstandig. De uitgevers stapt uit het moederbe drijf Wolters Kluwer. De nieuwe ei genares wordt een houdstermaat schappij, waaTin directeur Bert Bakker de meerderheid bezit. De rest is in handen van F. van Lan schot Bankiers in Den Bosch. Er werken 24 mensen bij de literaire uitgever. De uitgeverij is opgericht in 1893 en is tot ver over de grenzen bekend geworden als uitgever van 'Het Achterhuis' van Anne Frank. DEN HAAG (GPD) - Het onder zoek naar mogelijkheden van een fusie tussen de Nederlandse en Britse uitgeversconcerns Elsevier en Pearson is op een laag pitje gezet. Al eerder bleek een fusie te duur voor het nieuwe, gezamenlijke con cern en zou een openbaar bod op el- kaars aandelen een hoger bod goede verstandhouding tussen bei de bedrijven. De uitwisseling van aandelen ont stond toen de mediamagnaat Ru pert Murdoch in 1988 een belang van 20 procent in Pearson bleek te hebben opgebouwd. Met de uitgifte aandelen verwierf Else- belang van 8,7 procent in i derde uit kunnen lokken. Overi- Pearson en Pearson een belang gens behouden de uitgevers aanzienlijk belang in eikaars aande lenkapitaal en de twee hoogste managers over en wi Volgens de woordvoerder Elsevier-concern in NRC Handels blad (een uitgave van Elsev 15,4 procent in de Nederlandse uit gever. Die laatste deelneming groei de naar 20 procent toen Pearson de blijven door Elsevier uitgegeven aandelen kocht die die andere media-mag naat Robert Maxwell in Elsevier het had verworden tijdens de overna mestrijd rond uitgeverij Kluwer. Behalve de uitgifte van kranten voorstellen niet mogelijk was. „De voorstellen boden vooralsnog on voldoende waarborg voor onze ei gen identiteit en voor onze aandeel houders". De woordvoerder benadrukt de Elsevier' als Pearson actief op het gebied van wetenschappelijke uit gaven in het Engelse taalgebied. El sevier zou tegen de huidige beurs koersen ongeveer 5 miljard gulden waard zijn en Pearson 6 miljard. Marktaandeel en rendement zakken gestaag Een openbaar bod op eikaars aan delen zou de ondernemingen meer geld kunnen kosten dan het aan een samenvoeging zou verdienen. Else- viers bestuursvoorzitter Vinken wees er al eerder op dat een beleg ging in Pearson voor Elsevier in ie der geval een goede zaak is. Rente op zijn top' ALMERE (GPD) - Volgens SER- kroonlid professor Van Muiswinkel zal de rente in de loop van dit jaar dalen. Dat geldt voor voor zowel kortlopende als langlopende lenin gen. Van Muiswinkel sprak die ver onderstelling gisteren uit op een vergadering van de Rabobank in Al- Het verkrappende beleid dat een aantal centrale banken de afgelo pen tijd heeft gevoerd, heeft naar de mening van Van Muiswinkel z'n doel al bereikt. De economie was iets oververhit geraakt door een sterk groeiende vraag. Door verho ging van de rente, met als gevolg een wat lagere reële groei dit jaar, is de spanning inmiddels een stuk minder geworden. (vervolg van pagina 1) ZOETERWOUDE - ^'Zolang'onze Buckler nog wordt genoemd bij de oudejaarsconference gaat het wel goed", zegt directeur Heineken Ne derland R. Strobos met een verwij zing naar een optreden van de caba retier Van 't Hek, die de drinker van 'Buckler-bier' overigens als heel saai bestempelde. De glimlach van Strobos is zoet-zuur, want inder daad gaat het met de verkoop van het alcohol-arme biertje uitstekend, maar dat is dan ook de halm waar Strobos zich aan vastklampt. door Karei Berkhout De Nederlandse vestigingen van Heineken in Zoeterwoude en Den Bosch zijn het zorgenkindje gewor den van het gigantische biercon cern. Strobos: "Als we doorgaan op dezelfde voet bereiken we in 1994 het break-even-point, oftewel dan worden de kosten hoger dan de ba ten". Het rendement loopt jaarlijks terug met ëen procent, al is niet be kend om hoeveel geld het precies gaat. De export naar de Verenigde Sta ten van het bier dat in Nederland wordt gebrouwen neemt weliswaar nog steeds toe, maar op de thuis markt heeft Heineken een paar har de klappen opgelopen. Het markt aandeel liep vanaf 1980 tot nu terug van 58 procent tot 51,7 procenten dreigt zelfs met een jaarlijkse daling van een halve procent onder de ma gische grens van 50 procent te dui ken. Het probleem van Heineken is dat de biermarkt in zijn geheel niet meer groeit. De drinkers van het vertrouwde Heineken-pilsje blijven hun biertje wel trouw, maar veel nieuwe drinkers komen er niet bij. Vooral jongeren drinken niet veel pils meer, maar geven de voorkeur aan frisdrank of een speciaal drank je. Ook de anti-alcohol-campagne van de overheid speelt een rol. Be stuurder Verbaan van de Unie BHLP voor hoger personeel: "Elke keer weer 'hoeveel drinkt u nu ei genlijk'. dat werkt door hoor". Superieur Op deze stagnerende pilsmarkt neemt bovendien de concurrentie van de speciale biertjes uit België en het zuiden des lands toe. 'Markt- segmentatie'. noemt Strobos dat met een marketingterm, "en tot nu toe hebben wij te weinig aandacht gegeven aan de markt voor dit soort speciale biertjes". Daarmee verwijst de kersverse directeur tevens naar de directie die vorig jaar vrij plotseling werd ver vangen. Volgens Strobos heeft er bij Heineken, dat immers verwend was door de superieure marktposi tie, lange tijd een 'risicomijdende cultuur' geheerst. "Er is teveel op zeker gespeeld bij Heineken", zegt Strobos. "Hierdoor heeft Heineken allerlei zaken in eigen beheer aange pakt, die nu het wat minder gaat te duur zijn geworden". Volgens Lakeveld van de FNV loopt er dus ook wat veel personeel rond bi j de bierbrouwer. "Er is in de goede tijd nogal wat vet gegroeid op de organisatie, waardoor de kosten te veel zijn gestegen in vergelijking met die van de concurrentie". Vol gens hem reageerde Heineken door diezelfde zelfgenoegzaamheid nogal traag op allerlei nieuwe trends zoals de bierdrinker die lie ver thuis een pilsje pakt dan in de kroeg. Dat wordt nu dus anders met het vuistdikke boekwerk dat het be drijfsplan bevat, want volgens Stro bos "mag je de nieuwe plannen best in verband brengen met de nieuwe directie". Het marktaandeel moet stabiel blijven rond de 50 procent en het rendement moet stijgen tot 11 procent. Niet alleen wordt daarvoor de produktie-afdeling afgeslankt en worden allerlei ondersteunende ta ken afgestoten, maar ook zal Heine ken investeringen in onroerend goed verminderen. "Daarbij kun je dus denken aan het Hilton-hotel op Schiphol", zegt Strobos. Etna Bovendien hoopt Heineken zijn marktaandeel te vergroten door 2 keer per jaar speciale biertjes op de markt te brengen. Biertjes zoiets al het succesvolle Buckler maar dan toch net anders, bijvoorbeeld door de import van Belgische biertjes. Een agressieve reclame-campagne is een ander wapen in de concurren- tie-strijd. Verbaan van de Unie BHLP: "Natuurlijk kent iedereen Heineken, maar die naamsbekend heid is niet genoeg. Denk maar aan de Etna gasfornuizen: iedereen kent ze, maar de fabriek bestaat niet Hoeveel al deze mooie plannen gaan kosten dan wel opleveren is onduidelijk. Een evenvoudige re kensom leert dat het schrappen van 700 arbeidsplaatsen de kosten met 50 miljoen gulden drukt. Daarente gen kost het sociaal plan ook een hoop geld en is het bovendien onbe kend hoeveel geld Heineken in het marketing-beleid gaat stoppen. Het is deze vaagheid die- L. Bos van de Voedingsbond CNV het meest irriteert. "Het plan is echt achter het bureau gemaakt", en het ketelhuis binnenstappend voegt hij eraan toe, "ze kennen de lucht van hier niet, zoals wij die kennen". Bij de kaderleden van de vakbon den die te midden van de giganti sche ketels vergaderen heerst in derdaad grote onrust over de plan nen die niet op alle punten duidelijk zijn. "De produktie-afdeling betaalt voor het marketing- beleid", zegt ie mand. "Het is de keukenkraan repa reren als de badkamerkraan lekt", zegt een ander. "Mijn mensen wil len weten waar we aan toe zijn", roept weer iemand. Een ander voegt daaraan toe: "Bij mij op de energie afdeling zijn al vijf mensen verdwe nen. Er is gezegd dat als de automa tisering doorgaat er nog meer men sen verdwijnen. De vraag is dus Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hij meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonlijke leningen tot f. 30.000 - Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt. Daarnaast is de rente laag bij de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonlijke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer over weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^jK GOED VOOR VlTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7