Sovjetunie dreigt met emigratiestop Videorecorder al bij helft van de gezinnen Magneettrein ingezet bij steenkolenmijn Sony verwerft muzikale nalatenschap Von Karajan 'Geen vestiging joden in bezet gebied' Staldng verlamt oliewinning Bakoe Snelle verldezingen DDR vallen goed Rechter wijst arrestatie van Honecker af DINSDAG 30 JANUARI 1990 =K*i:IoKI[*L1 Strijd om wereldnorm verplaatst zich naar portable Het door JVC ontwikkelde VHS-videosysteem heeft de afgelopen tien jaar zo'n spectaculaier groei doorgemaakt dat er inmiddels wereldwijd bijna 300 miljoen VHS-recorders in de huiskamers staan. Deze groei is vooral ten koste gegaan van concurrerende systemen als het V-2000 systeem (van Philips en Grundig) en Betamax (o.m. Sony). Beide systemen waren weliswaar technisch beter, maar verloren de verkoopslag, waarbij alleen grote cijfers tellen. door Hugo van der Heem Om de status van de wereldstan daard voor het VHS-systeem nog eens te onderstrepen hebben de be langrijkste producenten van de norm: JVC. Panasonic. Sharp en Hitachi besloten een videorecorder uit te brengen waarin zowel de stan daard VHS-videocassette als de ver kleinde (bekend onder de naam VHS-C van compact) direct kunnen worden afgespeeld. De tot nu toe noodzakelijke adapter is dan niet meer nodig. De Japanse fabrikanten kwamen al weer zes jaar geleden met de ver kleinde VHS-cassette om portable apparatuur compacter te kunnen maken. In eerste instantie werd ge dacht aan een losse recorder en los se camera, die desgewenst aan el kaar geklikt konden worden. Als antwoord op de indertijd voorge stelde 'wereldnorm' op videoge- bied, de wezenlijk kleinere 8-mm vi deo-cassette. werd toen een 'cam corder' geïntroduceerd, waarin zo wel camera als recorder gecombi neerd zijn. Daarin werd de VHS-C band gebruikt. Het probleem ont stond toen dat deze weer niet af speelbaar was op de huiskamerre corder. Overspelen met een afzon derlijk kabeltje, met verlies aan kwaliteit bleek aanvankelijk de eni ge oplossing. Combi-recorder Daarop volgde de introductie van de adapter. Voor weergave van een VHS-C cassette kan men de casset te in een apdapter schuiven die de afmetingen van een normale VHS- cassette heeft en bij (de meeste mo derne) videorecorders zonder meer afspeelbaar is. Met de introductie van de combi videorecorder is die adapter niet langer nodig. De recorder, die beide formaten slikt, zal op de komende Firato in Amsterdam dit najaar door verschillende fabrikanten getoond worden. De recorders passen zich automatisch aan op het ingelegde formaat. De introductie van de VHS com bi-recorder betekent ongetwijfeld een nieuwe belangrijke troef van de VHS-fabrikanten in de hevige strijd om - na de videorecorder thuis - ook op portable gebied een wereldstan daard te realiseren. De syste- menstrijd op dit gebied woedt nu nog tussen twee belangrijke kam pen: het 8-mm videokamp. aange voerd door Sony en het VHS-kamp van JVC. Panasonic. Sharp en Hita chi. in Europa ondersteund door Philips en Grundig. De VHS-fabrikanten hebben twee produkten in de strijd. De full- size VHS-recorder (waarin de grote cassette wordt gebruikt) en VHS-C camcorder (met daarin de VHS- compact cassette). Wereldwijd neemt het VHS-kamp het grootste deel van de portable koek voor zijn rekening. In Japan is 8-mm video goed voor zo'n 45 pet van de totale markt. Het VHS-C systeem heeft eveneens 45 procent in handen, ter wijl 'full size' op 10 procent blijft steken. In Amerika - waar alles 'big' moet zijn - heeft de 'full size' VHS ruim 50 procent van de markt in handen, het VHS-C systeem is daar goed voor 30 procent terwijl 8-mm video het met ruim 20 procent moet doen. In Eu ropa tenslotte heeft het 8-mm video systeem bijna 45 procent van de markt in handen. VHS-C is goed voor ruim 40 procent en de 'full size' blijft op bijna 15 procent steken. Super-VHS In de strijd om de nieuwe wereld standaard volgen de ontwikkelin gen zich echter snel op. Het VHS- kamp brengt sinds vorig jaar Super- VHS camcorders en - huiskamerre corders op de markt. Daarmee wordt een kwaliteit bereikt die zelfs wat beter is dan van 'live' televisie. Het belangrijkste voordeel, met na me voor camcorder-opnames, is het feit dat men geen kwaliteitsverlies meer waarneemt als men gaat mon teren. Sony heeft als antwoord op Su per-VHS nu de 8-mm Hi-Band vi deo ontworpen en op de markt ge bracht. Die is kwalitatief evengoed als van Super-VHS. Voor beide sys temen is het levensbelang een uit loop naar een betere kwaliteit te hebben. Zonder dat is de weg naar de toekomst afgesloten. Voor Sony en zijn trendvolgers als Canon. Minolta. Sanyo en ande re is het zuur dat zij als uitgangs punt de gedoodverfde 'wereld- norm' verkozen bij het maken van een nieuwe video-ontwerp. Bijna al le fabrikanten ter wereld waren er indertijd over eens dat de 8-r norm de toekomst zou hebben ondertekenden de licentie-i komsten daartoe. Ook JVC het Panasonrc e.a, In dit kamp ging men echter (met succes) door met het verbeteren van VHS. Het prolongeren van het suc ces van het VHS-systeem bracht zo goed als zeker de gemiddelde prijs naar beneden. Mede daardoor werd de videorecorder zo populair in Ne derland. In bijna de helft van de huisgezinnen staat zo'n apparaat. De laatste muzikale wens van de meersterdirigent Herbert von Karajan wordt door Sony Clas sical en Sony Corporation uitge voerd. Het gaat om 45 klassieke uitvoeringen op video-of Laser disc in beeld en geluid. Tussen verschillende betrok ken partijen met onder anderen Von Karajans weduwe Eliette is daarvoor een contract getekend in Oostenrijk. Bij die gelegen heid was ook de topman van So ny Corporation. Norio Ohga. aanwezig. Hij was een persoon lijke vriend van de dirigent. Sony heeft nu officieel de rechten van de muzikale nala tenschap van von Karajan ver worven. In twee tot driejaar tijd denkt men de 45 produkties op video en laserdiscs te kunnen uitbrengen. Von Karajan begon zijn eigen video-produkties in 1983 om toekomstige toehoor ders te laten genieten van zijn uitvoeringen in beeld en geluid. De produkties waar het om gaat zijn om een maximum aan flexi biliteit te bereiken maar liefst met zes videocamera's opgeno men en vastgelegd, terwijl voor het geluid een digitale multi- track-recorder werd gebruikt. Sony Classical, gespeciali seerd in het uitbrengen van klassieke meesterwerken op CD en video, denkt binnen enkele maanden de werken van de diri gent ook op Laser Videodisc uit te zullen brengen. Een en ander zal aan de hoogste kwaliteits normen wat betreft beeld en ge luid kunnen voldoen. De moge lijkheid bestaat dat de discs in het Oostenrijkse produktiebe- drijf van Sony zullen worden ge perst. Dit bedrijf werd enkele ja ren geleden - niet ver van het woonhuis van von Karajan - door hem geopend. Hij had zich ook ingespannen om de CD-fa- briek daar te krijgen. Nederland was indertijd ook in de race voor deze vestiging. Nieuwe vervoersmogelijkheden ondergronds De magneettrein van AEG voor kolenmijnen zou voor ondegronds verkeer geschikt zijn In samenwerking met Ruhrkohle AG in Essen heeft de fabrikant van ondermeer elektromotoren, AEG, een nieuwe, tamelijk spectaculaire toepassing van de magneettrein ontwikkeld. De trein is bedoeld als industrieel vervoermiddel voor alle transport in steenkolenmijnen, bijvoorbeeld voor personen en materiaal. Hij is geschikt voor hellingen tot 30 procent. door Hugo van der Heem Men noemt de nieuwe, automati sche trein een geïntegreerd trans portsysteem (ITS). Een goed func tionerend eerste model was te zien op de beurs Metec/Bergbau in Düs- seldorf. Het geïntegreerde trans portsysteem is ontwikkeld uit het M-Bahn buurtverkeerssysteem. Bij TEL AVIV (GPD/AP) De Sovjetunie heeft gedreigd een eind te maken aan de emigratie van joden naar Israël als dat land de nieuwkomers gaat vestigen in bezet Arabisch gebied in het kader van het onlangs door Likud gelanceerde plan voor een 'Groot-Israël'. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft laten weten dat het de financiële hulp aan het Israëlische immigratieproject zal beëindigen zodra Israël immigranten ves tigt op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. De Israëlische consulaire vertegen woordiger in Moskou. Ariye Levin, kreeg gisteren het nieuws van de dreigende emigratiestop te horen van de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Joeli Vor- ontsov. Deze stelde vast dat het huisvesten van immigranten in be zet gebied schade berokkent aan het vredesproces. Vorontsov toonde zich vooral geïrriteerd door recente verklarin gen van premier Jitschak Shamir. Die heeft onder meer gezegd dat Is raël de bezette gebieden nooit kan opgeven, "want voor de opvang van een grote stroom immigranten is een Groot-Israël nodig". De Russi sche onderminister waarschuwde Levin tegen "misbruik van immi granten". als een middel "om Pales- tijnen uit hun land te verdrijven". Het hoofd van de Russische consu laire delegatie in Tel Aviv. Georgi Martirosov. voegde daar gisteren aan toe dat Israel een geregelde rechtstreekse luchtverbinding met de Sovjetunie voorlopig kan verge ten. De Amerikaanse regering heeft gisteren opnieuw laten weten dat Israël geen Amerikaans geld mag aanwenden voor de bouw van nieu we nederzettingen of het uitbreiden van bestaande. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei dat "het vestigen van nog meer kolonisten in de bezette gebieden een struikel blok vormt op de weg naar vrede". De Israëlische minister van finan ciën Shimon Peres heeft gisteren in de Knesset een begroting gepresen teerd. waarin een bedrag van 1.2 miljard shekel (f 1,14 miljard gul den) wordt uitgetrokken voor de opvang van joodse immigranten uit de Sovjetunie. Hij sluit echter niet uit dat dit bedrag ontoereikend is voor de opvang van de ruim 40.000 Sovjetjoden die dit jaar in Israel worden verwacht en wil daarom nog andere financiële bronnen aan boren, zei hij voor de Israëlische le- gerradio. De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel heeft gisteren aange boden te bemiddelen tussen de Is raëlische regering en Palestijnse lei ders. Daarnaast heeft hij PLO-lei- der Yasser Arafat uitgenodigd om naar Praag te komen. De Israëlische vice-premier en minister van finan ciën Shimon Peres was vorige week in Praag om te praten over herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en Tsjechoslowakije. Binnenkort wordt ook de Israëli sche minister van buitenlandse za ken Moshe Arens in Praag ver wacht. MOSKOU (Rtr/UPI/AFP) - De massale stakingen tegen de aanwe zigheid van Sovjet-troepen in Ba koe hebben op honderden plaatsen geleid tot stilstand van de oliepro- duktie. Bij een van de belangrijkste olievelden in de Kaspische Zee 'De 26 Bakoe Commissarissen' zijn zo'n 650 boorinstallaties - eenderde van het totaal - buiten werking. Volgens het persbureau TASS trachten werkgroepen in Azerbajdzjan een oplossing te vinden voor de "dra matische situatie". Moskou stuurde op 20 januari troepen naar Bakoe om een einde te maken aan de etnische rellen en aan de opstand van Azerbajdzjaanse na tionalisten. Als protest legde het merendeel van de bevolking het werk neer. Het was gisteren voor het eerst dat de pers in detail ingaat op de gevolgen van de onrust in de Kaukasus voor de olie-industrie. Terwijl de rust in Bakoe, de encla ve Nachitsjevan, het autonome ge bied Nagorny-Karabach en andere delen van Azerbajdzjan langzamer hand terugkeert en winkels hun deuren weer openen, wordt de cri sis in de naburige republiek Arme nië nijpender. Scholen en fabrieken zijn leeg en de verwarming in hui zen doet het niet meer als gevolg van de acties van Azerbajdzjaanse nationalisten, die de vitale spoor- verbinden blokkeren. Daardoor BERLIJN/BONN (GPD) - In Oost en West-Duitsland is overwegend positief gereageerd op he.t voorne men de algemene verkiezingen al op 18 maart in plaats van 6 mei te houden. Alleen de Beierse CSU en de Oostduitse zusterpartij DSU spraken van een 'complot' van de communistische SED-PDS en de door Haris Hoogendijk SPD in de DDR om de kansen van de nieuwe politieke groeperingen te verkleinen. In de nacht van zondag op maandag kwamen de buitenpar lementaire oppositie en de rege- ring-Modrow overeen de verkiezin gen te vervroegen gezien de drama tische ontwikkelingen in het land. De communistische minister-pre- sident schilderde gisteren aan de vooravond van zijn bezoek aan Mos kou in het parlement een uiterst somber beeld van de economische en maatschappelijke ontwikkelin gen in de DDR. "Het land verkeert in een onzekere toestand. Stakin gen. prikacties en een verminderde inzet in de bedrijven zorgen voor een aanzienlijke produktie-uitval, waardoor het welzijn van de bevol king in gevaar komt", zei Modrow vlak voor zijn vertrek. Vandaat overlegt hij met president Michail Gorbatsjov. Hij sprak ook van toenemend ge weld. In een aantal steden en dis tricten weigert de bevolking nog langer het door de communisten be heerste bestuur te gehoorzamen. In sommige plaatsen zijn burgemees ters en gemeenteraden al afgetre den uit angst voor de volkswoede of omdat zij niets meer met hun vroe gere partij, de SED, te maken willen hebben. Dresden, Magdeburg en Leipzig worden bestuurd door die burgemeesters die hun partijboekje hebben ingeleverd. Tijdnood De minister-president sprak zijn grote bezorgdheid uit over de niet« aflatende stroom burgers, die on danks oproepen uit Oost en West om te blijven, de DDR de rug toeke ren. Dagelijks verlaten nog circa 2000 mensen hun land en de gaten die zij achterlaten zijn niet meer op te vullen. Gezien deze dramatische ontwikkelingen had de 'ronde ta fel'. waaraan regeringspartijen en buitenparlementaire oppositie sa men werken, besloten tot de ver vroegde verkiezingen. De nieuwe groepen zullen negen ministers zonder portefeuille leveren om de regering tot 18 maart een bredere basis te geven. De meeste oude en nieuwe partij en in de DDR reageerden positief op het besluit. Als probleerp zien de traditionele partijen dat zij weinig tijd hebben afstand te nemen van de communistische SED. waarmee ze 40 jaar samen hebben gewerkt. De nieuwe groeperingen komen ook in tijdnood, omdat zij zich r.og niet voldoende hebben georganiseerd. In Bonn begroetten alle partijen, met uitzondering van de CSU, het Kanselier Kohl stelde dat deze weg de keuze uit de minste van twee kwaden betekent en hij sprak de hoop uit dat de DDR mo gelijk nu snel een stabiele regering krijgt. De Westduitse christen-democra ten lijken besloten te hebben de DDR-CDU te steunen, ondanks het feit dat deze partij 40 jaar samen heeft gewerkt met de communis ten. Kohl zal nog deze week een ont moeting hebben met CDU-voorzit- ter De Maiziere. Hij is ook van plan op te treden op verkiezingsbijeen komsten in de DDR, evenals Kohl. De traditionele maandagdemon stratie in Leipzig stond ook al in het teken van de verkiezingen. Voor de eerste keer hielden woordvoerders van linkse partijen korte verkie zingstoespraken, de conservatieven kwamen niet aan het woord. Maar opnieuw domineerde de roep naar een snelle hereniging met West- Duitsland. raakt Armenie steeds meer afgeslo ten van de buitenwereld. TASS meldde dat er een ernstig tekort is aan grondstoffen, olie en levensmiddelen en dat de gas- en oliereserves bij de krachtcentrales in de Armeense hoofdstad Jerevan over twee a drie dagen zullen zijn uitgeput. Het persbureau berichtte dat 188 treinen met goederen voor Armenië in Azerbajdzjan door na tionalisten worden opgehouden. Armenie ligt geografisch geïsoleerd in de Kaukasus en is voor zijn voor zieningen bijna geheel afhankelijk van de spoorverbinden uit het oos ten, door Azerbajdzjan. De verbin dingen via Georgie in het noorden stellen niet veel voor omdat zij door een moeilijk begaanbare bergge bied lopen. Delegaties uit Azerbajdzjan en Armenie zullen donderdag in de Letse hoofdstad Riga onderhande lingen beginnen onder voorzitter schap van de Baltische Raad. de Volksfronten uit Estland en Let land en de organisatie Sajudis uit Litouwen. "Wij zullen proberen de twee partijen zoveel mogelijk nader tot elkaar te brengen", aldus de woordvoerder van het Letse Volks front, Janis Jurkens. Minister van defensie Dmitri Ja- zov weigerde gisteren een termijn te stellen voor de terugtrekking van de Sovjetrussische troepen uit Azerbajdzjan. Volgens Yazov tre den de lokale autoriteiten op dit mo ment "met meer vastberadenheid op tegen de extremisten", maar "de troepen zullen daar blijven tot de or de voldoende is hersteld". Hij wees er op dat er zich nog grote hoeveel heden wapens in handen Azeri's en Armeniërs bevinden. dit innovatieve transportsysteem wordt voor de aandrijving gebruik gemaakt van een in de rijweg aange legde lineaire motor. Snelheid Op de magneettrein gebaseerde vervoerssystemen bieden voorde- m als een hoge transportsnelheid, het op korte afstand koppelen van rijtuigen en een extreem stijgver- mogen, afgezien nog van de afwe zigheid van lawaai. Bij de AEG-magneettrein wordt voor het secundaire deel van de aan drijving, eigenlijk de rotor van de motor, permanente magneten toe gepast. die er ook voor zorgen dat de rijtuigen enigszins worden opge heven, waardoor de trein als het wa re zweeft. Automatisch Het transportsysteem is ontworpen voor een volledig geautomatiseerd bedrijf en een hoge transportcapa citeit. Daarmee biedt het systeem nieuwe kansen. Naast toepassing in mijnbouw kan het transportsys teem ook worden toegepast bij tun nelbouw of bij uiteenlopende pro- duktie-of overslagbedrijven voor het transport. BERLIJN (Rtr/AP) - Een Oost duitse rechter heeft gisteravond het verzoek van het openbaar ministe rie verworpen om ex-partijleider Erich Honecker te arresteren. Honecker (77) werd gistermorgen direct na zijn ontslag uit het zieken huis opgepakt en tijdelijk vastge houden in de gevangenis van Rum- melsburg. Het is niet bekend waar om de rechter de arrestatie heeft af- gewezne, maar Honeckers artsen verklaarden gisteren al dat hij van wege zijn lichamelijke toestand niet kan worden gearresteerd of terecht kan staan. Honecker lijdt aan nier kanker. Procureur-generaal Hans-Jurgen Joseph verklaarde gisteren in het parlement dat Honecker in maart voor de Hoge Raad terecht zou moe ten staan wegens hoogverraad, sa men met de óud-politburoleden Erich Mielke, Gunter Mittag en Joachim Herrmann. Mielke was de chef van de Stasi onder Honecker, Mittag was verantwoordelijk voor de economie en Herrmann stond aan het hoofd van de partijpropa- ganda. Op hoogverraad staat maxi maal levenslange gevangenisstraf; de doodstraf is eerder afgeschaft. De Lutheraanse kerk bepleitte gisteren direct al enige clementie ten aanzien van de oud-partijleider. Bisschop Forck van Oost-Berlijn heeft aangeboden om Honecker na zijn ontslag uit het ziekenhuis on der te brengen in een door zijn kerk beheerd bejaardenoord. Mladenov opent partijcongres SOFIA (GPD) Het vernieuwings proces in de Bulgaarse Communis tische Partij (BCP) en in de Bulgaar se samenleving is onomkeerbaar. Vertraging van de vernieuwing kan slechts negatieve gevolgen hebben, aldus vanmorgen de Bulgaarse par tijleider Petar in zijn openingsrede tot het partijcongres in Sofia. De start van het BCP-congres noemde Mladenov een historische dag in de bijna 100-jarige geschiede nis van de partij, omdat het de be doeling is de breuk met het Stalinis tische verleden definitief vast te leg gen. "We hebben de keus tussen vernieuwing van de partij of haar verzwakking en falen", aldus de partijleider. Bulgarije moet volgens Mladenov weer aansluiting vinden bij de ont wikkeling in de moderne wereldge meenschap. De partij moet zich be vrijden van de stalinistische struc turen, aldus Mladenov.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9