'Kernenergie niet geheel weggooien' En de Rus, hij dronk maar voort Bouwbonden zetten 36 uur voorop Kamer geeft groen licht voor studies Lubbers breidt belang in farniliebedrijf uit Ghana ontslaat via radio slapeloze ambtenaren Stakingsgolf legt helft treinverkeer Italië lam INFLATIE- FNV komt op voor minima bij verkiezing Alleen alcoholproduktie stijgt in Sovjetunie DINSDAG 30 JANUARI 1990 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer gaat in meerderheid akkoord met nadere studies over de bouw van veilige kerncentrales en de berging van radio-actief afval. Dit bleek gis teren tijdens een debat over het energiebeleid in de komende jaren. Minister Andriessen (economische zaken) had de Kamer gevraagd de studies te mogen laten verrichten. Volgens Andriessen moeten we kernenergie als energiebron niet helemaal weggooien. Uitgaande van een economische groei van drie procent per jaar in de komende 20 jaar voorspelde de minister dat ons land zonder kernenergie in de pro blemen zal komen. De energiebe sparing is dan vrijwel aan de limiet, terwijl de gasvoorraden opraken en meer kolenstook vanwege de milieu-effecten niet mogelijk is. Het geheel importeren van alle energie is volgens Andriessen evenmin de juiste weg. De minister betoogde vooral aan de lange termijn te denken. "Ik wil studeren". Hij riep de Kamer op als verantwoordelijke mensen ook over de eigen ambtsperiode heen te kijken naar de toekomst. Overigens gaf de bewindsman aan geen kalen der te hebben voor de door hem ge wenste studies. "Ik wil alleen mate riaal aandragen". Andriessen stelde nadrukkelijk in deze kabinetsperiode geen be sluiten te willen nemen over de bouw van meer kerncentrales in ons land. De bewindsman keerde zich echter ook tegen pleidooien in de Kamer om bestaande kerncen trales stil te leggen en te stoppen met het onderzoek naar de berging van kernafval in ons land. 'We moe ten de bestaande kennis in ons land wel vasthouden" aldus de bewinds man. "Het zou onverstandig zijn nu iets te stoppen". Over de berging van kernafval in ons land zei Andriessen dat een in Borssele gedachte tijdelijke berg plaats er in 1993 of 1994 kan zijn. Het vinden van een definitieve berging voor het afval in ons land noemde hij 'veel moeilijker'. Wanneer een reeds in gang gezet onderzoek naar berging in zoutkoepels voortgezet zal worden zei de minister niet te weten. In een reactie op de stellingen van Andriessen zei mevrouw Boers (CDA) akkoord te kunnen gaan met DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft tussen december 1985 en nu zijn belang in het fami liebedrijf Hollandia Kloos BV vergroot van ongeveer 35 naar 38,36 procent. Dit blijkt uit een brief die de eerste minister giste ren aan de Kamer heeft gezonden. Lubbers heeft zijn belangen in bedrijven en onroerend goed, be halve zijn privé-woning, sinds ja ren ondergebracht in een stich ting Lubbers. Het bestuur van de stichting bestaat uit de professo ren Hofstra, Sanders en Witte- Uit de brief van de premier blijkt voorts dat hij het certificaat van aandeel in Richard Drie heeft afgestoten. Richard Drie was een door de eerste minister met zijn broers opgerichte beleggings- en exploitatiemaatschappij De minister-president heeft de Kamer ook geïnformeerd over talrijke indirecte belangen die de Stichting Lubbers sinds eind 1985 in bedrijven en beheers- maatschappijen heeft genomen. In een aantal gevallen zijn be-, langen verworven in onderne mingen, waarin Hollandia Kloos reeds aandelen bezit. Het gaat dan onder meer om Bemo-beheer in Alkmaar waarin Hollandia Kloos een aandeel van 48 procent heeft. De Stichting Lubbers heeft nu een belang van 18,4 procent in Bemo-beheer. Een ander voorbeeld betreft Maverbo in R-henen. In deze on derneming heeft Hollandia Kloos 40 procent van de aandelen waar van de helft via Mercon Steel (een bedrijf waarvan Hollandia Kloos alle aandelen bezit). De Stichting Lubbers heeft nu een bezit van 9,6 procent in Maverbo. De Stich ting Lubbers heeft ook een be lang van 44 procent in Newinco Rhenen, een bedrijf waarvan Hol landia Kloos 49 procent van de aandelen bezit. Uit het schrijven van Lubbers blijkt voorts dat de Stichting Lubbers sinds eind 1985 indirecte belangen heeft genomen in be kende bedrijven als Nedschroef Octrooi Mij. Nederland (8,24 pro cent), Hollandia Steel Structures Ltd. (38,36 procent) en Verolme machinefabriek Ijsselmonde (18,7 procent). Minder bekende belangen zijn: PT Kratama Belin- do Internasional (12 procent), De Blinkert (50 procent), TBM (19,1 procent), Maeslantkering (19,1 pr- cent), Hovertrans (33,5 procent) en Leentjes (9,3 procent). de door de minister bepleitte weg. Zijlstra (PvdA) zei Andriessen 'graag te steunen' bij zijn nadere studies. Ook Bolkestein (WD) sloot zich bij de bewindsman aan. Besparing Minister Andriessen (economische zaken) wil de energiebesparing die nu nog geen procent per jaar be draagt, opvoeren tot twee procent. De bewindsman heeft daartoe een omvangrijk energie-besparingspro gramma ontwikkeld. Door energie besparing wil de minister de milieu vervuiling door vooral koolstof dioxide verminderen. In het plan zal de hoeveelheid geld die de overheid voor energie besparing uitgeeft, groeien van 285 miljoen gulden per jaar nu naar 670 miljoen gulden. Daarnaast zal de energiesector zelf veel meer moeten investeren in besparing. De jaarlijk se uitgaven voor dit doel moeten verdubbelen van 1,5 naar 3 miljard gulden. Akzo doet Enka- spons en -doekje over aan Duitsers ARNHEM (ANP) - Het chemie concern Akzo heeft zijn produktie van Enka-sponzen en sponsdoekjes in Ede met ingang van 1 januari 1990 ondergebracht in Enka House hold Products (EHP), een gezamen lijke onderneming met de Westduit- se Freudenberg Co. De omzet aan sponzen en sponsdoekjes bij Akzo bedroeg in 1989 ongeveer 38 mil joen gulden tegen een geraamde concernomzet van ongeveer 18 mil jard gulden. De vaste produktieves- tiging (130 werknemers) blijft Ede. Akzo en Freudenberg nemen bei de een belang van vijftig procent in EHP, terwijl is overeengekomen dat Freudenberg over twee jaar het belang van Akzo in EHP volledig kan overnemen. De transactie heeft geen ontslagen tot gevolg. Freudenberg mag gebruik maken van de naam 'Enka'. De Enka-spon zen en sponsdoekjes worden ge maakt van viscose. Freudenberg heeft zijn positie door deze aankoop behoorlijk versterkt doordat het be drijf nu voor zijn viscose niet meer hoeft aan te kloppen bij het West- duitse chemieconcern Hoechst. Freudenberg behaalde in 1988 een omzet van 3,5 miljard mark en boekte een winst van 150 miljoen mark. ACCRA - Elke avond om 20.00 uur zitten de ambtenaren van het Westafrikaanse Ghana aan de radio gekluisterd, om te horen wie er nu weer wordt ontslagen, overge plaatst of aangeklaagd. Sinds 30 de cember houdt de regering in het openbaar grote schoonmaak in het ambtenarenapparaat door Edward Ameyibor/IPS Het zijn tijden van grote spannin gen voor de ambtenaren van Ghana, en zeker voor degenen die een niet geheel zuiver geweten hebben over hun gedrag het afgelopen jaar. Voor hen is het een opluchting als zij al leen maar horen dat zij morgen hun kantoor moeten ontruimen. Erger is het als de radiostem opdracht geeft zich met paspoort te vervoegen bij de nationale onderzoekscommissie NIC. Wie zijn naam hoort, weet dat hij in moeilijkheden zit. Vaak zullen, direct na de uitzending, enkele naaste vrienden en familieleden zich bij de woning van het slachtof fer melden om hun sympathie te be tuigen. Maar de meeste mensen blij ven in het vervolg op gepaste af stand. Op 30 december begon de grote zuivering met de bekendmaking via de radio dat een aantal hoge functio narissen werd ontslagen of overge plaatst. Er werd niets gezegd over de redenen voor de ontslagen. Ook werd niets gezegd over het lot van degene'n die werden vervangen. De betekenis van dit diplomatieke zwijgen is dat de ontslagen en ver vangen personen voorgoed aan de kant zijn gezet. Twee van de eersten waren ministers. In het geval van de minister van transport en communicatie ging het ontslag vergezeld van de opdracht aan twee topambtenaren om zich, gewapend met paspoorten, te mel den bij de NIC. De volgende dag werden nog meer namen genoemd, en sindsdien worden er heel wat nachten in gespannen slapeloos heid doorgebracht in Ghana. Na twee dagen van bekendma kingen, kondigde de radio aan dat op 2 januari luitenant Jerry Raw- lings, voorzitter van de regerende "voorlopige raad voor nationale verdediging", het volk zou toespre- kën. Het hele volk verwachtte dat Rawlings nog meer carrières zou beeindigen. Dat gebeurde niet, maar Rawlings vergrootte de onge rustheid bij zijn ambtenaren door uitgebreid in te gaan op de grote economische problemen van het land. "We weten hoe moeilijk het is om de eindjes aan elkaar te kno pen... Maar anderen smijten met hun rijkdom", zei Rawlings. Hij waarschuwde dat blinde ja loezie een kwalijke zaak is. Hij on derstreepte dat velen gebruik had den gemaakt van de economische mogelijkheden die door de regering waren geboden aan het particulier initiatief, maar zei dat andere mis bruik hadden gemaakt. "Wij zijn ons ervan bewust dat sommige rij ken, die hun woekerwinsten ten toon spreiden, misbruik hebben ge maakt van de mazen in het systeem, in samenwerking met ambtenaren wier taak het is ons beleid te be schermen", zei hij. De twee ministers die in het kader van de zuivering zijn ontslagen zijn E.O. Donkor van transport en com municatie, en E.M. Commodore Mensah van economische samen werking. Bij een bank werden de vijf hoogste functionarissen ontsla gen, nadat was gebleken dat zij een nep-bedrijfje hadden opgericht waarmee woekerwinsten werden gemaakt op visserijprojecten. De stroom ontslagen is nu al een maand aan de gang. zonder verkla ring en zonder aanwijzing wanneer er een eind aan zal komen en de ambtenaren weer rustig kunnen ademhalen. ROME (Rtr/AFP) - In Italië is giste ren het treinverkeer voor de helft stilgelegd door een wilde staking van machinisten. De sociale onrust bij de Italiaanse spoorwegen zal nog tien dagen duren, zo liet het spoor wegbedrijf weten. Het startsein voor de stakingsac ties werd zondagavond gegeven door de 'Cobas', basiscomités die buiten de traditionele vakbonden staan en berucht zijn om hun strijd vaardigheid. Zij zijn een driedaagse staking begonnen om hun eis voor een salarisverhoging van 600 gul den per maand kracht bij te zetten. De drie vakverenigingen lossen hen woensdag morgen af met een stiptheidsactie van zes dagen die het Italiaanse treinverkeer danig in de war dreigt te gooien. Zij sluiten hun campagne af met een nationale 24-uursstaking op 7 februari. De vakbonden protesteren tegen het voornemen van Mario Schim- berni, buitengewoon commissaris voor de staatsspoorwegen, om per 1 april 29.000 arbeidsplaatsen te schrappen. Daarna zullen er tot 50.000 banen verdwijnen. Schim- berni wil zo middelen vrijmaken voor de modernisering van het spoornet. De vakbonden vrezen dat er ontslagen zullen vallen. Ook zijn zij geïrriteerd omdat zij niet zijn be trokken bij de bespreking van Schimberni's plannen. Acties van Franse chauffeurs hebben tot gevolg dat sinds zondag- achtauto's blokkeren de avond 22.00 uur in heel Frankrijk het verkeer hinder van blokkades ondervindt. De chauffeurs proteste- Franse \wegen rond een aantal grote steden, londer meer bij Lille. ren daarmee niet alleen tegen de stijging van de prijs van dieselolie gedurende de winter, maar vooral tegen de concurrentie van met na me Nederlandse en Belgische vracht bedrijven. De tactiek van de actievoerende chauffeurs bestaat uit het blokke ren van de toegang tot de grote ste den, onder meer Lille, Bordeaux en Marseille. Ongeveer zeshonderd vrachtwagens blokkeren de toe gang tot de tunnel onder de Mont- Blanc. Op de autosnelwegen rijden de vrachtwagens met 10 kilometer per uur langzaam naast elkaar, waardoor in het hele land enorme fi les ontstaan. De plaats van de acties wisselt per uur. De blokkades van de Franse vrachtwagenchauffeurs in Frank rijk leveren voor Nederlandse vrachtwagenchauffeurs oponthoud op. NOB-Wegtransport heeft hier over gisteren tientallen telefoontjes van transportondernemingen bin nengekregen, aldus een woordvoer ster. EXTRA GELD - De zeventien FNV-bonden moeten dit jaar 1,8 miljoen gulden extra aan de vak centrale afdragen. Dat bedrag komt bovenop de 'contributie'-verhoging van 3 procent die eind vorig jaar al werd aangekondigd. De Federatie- raad van de FNV (bestuur vakcen trale plus voorzitters van de aange sloten bonden) heeft besloten dat de afdracht van de bonden aan de centrale te weinig oplevert om alle activiteiten te bekostigen. AMERSFOORT (GPD) - Om de werkgevers zo ver te krijgen dat die instemmen met de invoering van een 36-urige werkweek (nu 37 uur), hebben de bondsraden van de Bouw- en Houtbonden FNV en CNV gisteren ingestemd met het doen van enkele concessies. Die hebben vooral betrekking op de vastgesteld. Nu gelden alle rooster- verdeling van de roostervrije dagen vrije dagen nog voor de hele be- het tijdstip van invoering van de drijfstak, waarbij het accent ligt Markten Zweden plat Op de financiële markten in Zwe den is gisteren nauwelijks gehan deld. Zweedse banken hebben hun deuren dichtgehouden voor het pu bliek en ontzegden 50.000 werkne mers de toegang tot hun bedrijf in' een conflict over loonsverhoging. De werknemers van de banken staakten maandag voor een loons verhoging van vijftien procent. China leent in Japan China neemt binnenkort 500 mil joen dollar op van een krediet van 2 miljard dollar dat het in juli 1985 bij 67 Japanse banken heeft afgesloten. Het is de eerste maal dat China van dit krediet gebruik maakt, zo is ver nomen in bankkringen in Tokyo. De banken in Japan hebben China sinds het neerslaan van de demon straties in Peking in juni vorig jaar geen nieuwe leningen meer ver strekt. Acties akkerbouwers De drie centrale landbouworganisa ties in ons land hebben de akker bouwers opgeroepen op 12 februari mee te doen aan een internationale demonstratie in Aken voor betere landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap. De EG-landbouw- ministers praten die dag in Brussel over een voorstel van de Europese Commissie om de landbouwprijzen te bevriezen of te verlagen. Nachtvluchten Schiphol verliest zijn aantrekkelijk heid als internationale luchthaven als er een nachtvluchtverbod komt. Dat zeggen de woordvoerders van Transavia, Martinair en Air Holland maandag in reactie op het voorne men van de provincie om tot een nachtvluchtverbod op Schiphol te komen. Voor KLM is een eventueel nachtvluchtverbod niet van belang omdat de maatschappij in beginsel alleen na zeven uur en voor midder nacht vliegt. Onderwijs Indonesië De Wereldbank heeft Indonesië een lening verstrekt van 154,2 miljoen dollar, zoom het hoger onderwijs in het land te verbeteren. Naar schat ting kunnen 39 miljoen studenten en 200.000 docenten van het project profiteren. percentage EG-LANDEN 36-urige werkweek, Daarmee volgen de bonden de voorstellen die Han Lammers, de onafhankelijk bemiddelaar in het verlopende overleg rond de feestdagen van eind decem ber. Verder zijn de bonden bereid de arbeidstijdverkorting ook in uren te laten opnemen. Tot nu toe kent de bouw alleen atv in hele of de 230.000 halve dagen. bouwvakkers, deed. Lammers stel de na het stuklopen van het infor meel overleg op zaterdag 20 januari afgelopen week een tot gisteren ge heime brief op met nieuwe uit gangspunten voor onderhandelin gen. Het gesprek zou afgelopen vrij dag worden voortgezet, maar op het laatste moment vroegen de werkge vers om nog drie weken tijd voor het raadplegen van hun achterban. Dat vond Lammers te lang, waarop hij de delegaties uitnodigde voor overleg op 5 februari, komende maandag. De beide bondsraden hebben hun onderhandelaars wel nadruk kelijk laten weten, dat de 36-urige werkweek er absoluut moet komen. Blijven de werkgevers volharden in hun afhoudende opstelling, dan moeten er op korte termijn acties volgen. Chicago krijgt superhoge toren NEW YORK (DPA) - Chicago, dat zich er sinds 1974 op beroemt met de Sears Tower het hoogste gebouw ter wereld te hebben, krijgt er wel licht een nog hogere wolkenkrab- twee jaar ber bij. De Sears Tower is 443 meter it van een hoog, maar de ondernemers Lee eenjarige overeenkomst), waarbij Miglin en Paul Beitler hebben plan- slechts de helft van de 22 rooster- nen opgesteld voor een toren met vrije dagen voor de hele bedrijfstak een hoogte van 600 meter. De bouw- moet gelden. In dit model kunnen kosten van het pand, dat 125 verdie- De bondsraden hebben hun on derhandelaars gisteren toestem ming gegeven te praten cao met een looptijd van (aanvankelijk gingen de andere elf flexibel, i pingen krijgt, worden geraamd op goed overleg, per bedrijf worden 500 miljoen dollar. Volgens Jan Schuller, de voorzit ter van de FNV-bond, was de bondsraad 'furieus' over de opstel ling van de werkgevers. "Die onder handelen gewoon niet", zei hij. "En dat duurt nu al een week of zes. De onderhandelingen moeten nu zo snel mogelijk worden heropend. Doen de werkgevers volgende week geen serieus bod, dan volgen zeker acties. Die zijn al in voorberei ding", aldus Schuller. Freek van der Meulen, onderhan delaar van de Hout- en Bouwbond CNV, uitte zich na afloop van de vergadering van zijn bondsraad in dezelfde bewoordingen. "We dul den geen uitstel meer", zei hij. C. de Fouw, de voorzitter van de werkge versdelegatie, kon gisteravond nog niet erg warmlopen voor de handreiking van de bonden. De Vervoersbonden FNV en CNV hebben gisteren aan de werkgevers organisaties in het wegvervoer NOB. PCB en KVO laten weten dat die nog tot vrijdag de tijd krijgen de onderhandelingen voor.een nieuwe cao te hervatten. De bonden willen dat de drie organisaties met een bod komen dat op zijn minst gelijk is aan de principe-overeenkomst die is gesloten met de organisatie van de grote transportbedrijven, de KN- VTO, tegenwoordig Nederlands Vervoer geheten. Prijzen Nederland stijgen 't minst van de hele EG BRUSSEL (ANP) De kosten van het levensonderhoud'stijgen in Ne derland het minst van alle EG-lid- staten. Ons land had met 1,3 procent het laagste inflatiepercentage van alle EG-landen over 1989. In 1988 was dat. met een stijging van het prijspeil met 1,2 procent, ook al het geval. In de maanden november en december vorig jaar bedroeg het in flatiepercentage in Nederland 0,0. Dit blijkt uit cijfers die gisteren ver strekt zijn door Eurostat, het Eu ropese bureau voor de statistiek. De gemiddelde inflatie in de EG bedroeg vorig jaar 5,4 procent tegen 4,4 procent in 1988. Het gemiddelde inflatiepercentage in december vo rig jaar bedroeg 0,3 tegen 0,4 in no vember. In alle EG-landen nam de inflatie vorig jaar toe behalve in Portugal, waar het percentage in 1989 0,1 procent lager was dan in 1988. Griekenland spande vorig jaar de kroon met 14,8 procent terwijl dit land in 1988 met 14,0 procent dezelf de twijfelachtige eer te beurt viel. Het EG-gemiddelde over 1989 stijgt uit boven het inflatiepercenta ge over 1989 van 4,6 procent in de Verenigde Staten en 2,6 procent in Japan. Het percentage van Ierland over 1989 is nog niet bekend. De prijsstijgingen in Nederland waren het afgelopen jaar het laagst van heel de Europese Gemeenschap. In Griekenland was de inflatie het hoogst. (fiarfiek ANP) UTRECHT (ANP) - De FNV gaat rond de gemeenteraadsver kiezingen op 21 maart een cam pagne voeren die met name is gericht op de positie van uitke ringsgerechtigden en ouderen. Het is niet de bedoeling een stemadvies te geven. Wel zullen plaatselijke politici "worden uit gedaagd en gevolgd" om het be leid met betrekking tot minima en ouderen te beïnvloeden. FNV-voorzitter J. Stekelen burg kondigt donderdag op een bijeenkomst in Valkenswaard de start van de activiteiten aan. De campagne wordt vooral plaatselijk en regionaal gevoerd door FNV-afdelingen en -dis tricten. Het FNV-secretariaat uitkeringsgerechtigden onder steunt de campagne landelijk met pamfletten en posters. MOSKOU (AP) Wat de meeste Sovjet-burgers al wisten aan de hand van de lege winkelschappen, is de laatste dagen nu ook door offi ciële cijfers bevestigd: Gorbatsjovs belofte dat er in 1989 meer consu- mentenprodukten beschikbaar zouden zijn, is bij lange na niet uit gekomen. In totaal hadden de consumenten vorig jaar 165 miljard roebel die ze niet konden besteden omdat er niet genoeg produkten waren om ze aan te besteden. Maar als simpelweg zou worden overgeschakeld op een markteconomie zouden de consu- mentenprodukten meteen met 40 procent stijgen, hetgeen ernstige en ongewenste sociale gevolgen zou hebben, schreef directeur Kiritsjen- ko van het statistiekbureau in het regeringsorgaan Pravitelstvenny Vestnik. Het probleem wordt vol gens hem nog verergerd doordat de lonen sneller stijgen dan de be schikbare hoeveelheid consumen- tenprodukten en diensten. Zware industrie De vooruitzichten zijn bovendien weinig rooskleurig omdat de Sov jetunie nog altijd een grote voor keur aan de dag legt voor de bouw van grootschalige fabrieken. Veel milieuvervuilende fabrieken die voor sluiting op de nominatie staan, zijn de enige leveranciers van drin gend benodigde artikelen. Om de Sovjet-burgers tevreden te stellen die het zat zijn uren in de rij te staan voor armzalige produkten van eigen bodem, is de import van levensmiddelen, medicamenten, cosmetica, zeep en andere produk ten uit het westen met 24 procent toegenomen. De magere produktie- stijging van 1,7 procent in de indus trie werd door economen geweten aan de onregelmatige aanvoer van materialen en weerstand tegen in structies van de regering. De tarweboeren hebben een goed jaar achter de rug, zo blijkt uit cij fers die het afgelopen weekeinde in de kranten zijn verschenen, maar zij zijn zo ongeveer de enigen in de he le landbouwsector. Hoewel in 1989 in de landbouw 67 miljard roebel (207 miljard gulden tegen de officie- Ie koers) is geinvesteerd, is de pro duktie van levensmiddelen met am per 1 procent gestegen, terwijl gere kend was op 6,6 procent. Die minie me stijging kwam vooral op het con to van graan, suikerbieten en aard appelen. Dat laatste zal de Sovjet burgers verrast hebben, want de doorgaans overal te vinden aardap pelen zijn nu vrijwel afwezig. Bureaucratie De graanoogst bedroeg 211 miljoen ton, een goed resultaat, net als in 1986 en 1987. Maar een nieuw pro gramma om boeren die meer harde tarwe verbouwen, te betalen in har de valuta, leverde slechts 223.000 ton op. Volgens de Sovjet-media kampten de boeren met te veel bu reaucratische rompslomp en was er niet genoeg contant geld. De rege ring had gehoopt dat het program ma goedkoper tarwe zou opleveren dan wanneer het in het westen ge kocht moest worden, maar niette min moest nog altijd 36 miljoen ton geimporteerd worden, zelfs nog een miljoen ton meer dan in het voor gaande jaar. Met de landbouw ging het vooral slecht in gebieden waar zich etni sche onlusten en stakingen voorde den. Zo daalde de produktie van groenten in Azerbaidyan met 27 procent en in Armenie met 16 pro cent. De Armeense economie kwam door de twee maanden durende blokkade die door Azerbaid^jan vo rig najaar werd ingesteld, vrijwel geheel tot stilstand vanwege een nijpend gebrek aan energie en grondstoffen. Alcohol De alcoholproduktie is met maar liefst 19 procent toegenomen, voor namelijk dankzij de versoepeling van de strenge produktiebeperkin- gen die Gorbatsjov in 1985 had inge steld om een eind te maken aan het drankprobleem in de Sovjetunie. Gorbatsjovs anti-alcoholcampagne heeft in zoverre succes gehad, dat alcoholisten nu niet zozeer geamu seerd als wel met afkeuring worden bekeken. De produktie van steenkool is met 32 miljoen ton gedaald, vooral door mijnstakingen en een vermin derde vraag van het kieskeuriger publiek. Ook de olieproduktie daal de met 2,6 procent, zo wist het pers bureau TASS te melden. Een aantal oliewinningsfaciliteiten is in 1989 vernietigd door enkele ernstige on gelukken. De televisie berichtte in het weekeinde dat het wel een jaar zou duren voor de belangrijke olie velden en raffinaderijen bij Bakoe weer op volle kracht zouden draai en na de recente onlusten in Azerba- jd^jan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7