Burenruzies en racisme herleven in Oost-Europa NABIJ Nieuwe commissie moet weg bereiden voor SoW-statuut I REPORTAGE i LEIDEN De revolutie in Oost-Europa heeft zijn duis tere kanten. Nationalisme, racisme en anti-semitisme begeleiden het ontstaan van de uiterst wankele democra tieën, waarvan het nog niet eens zeker is of zij het em bryonale stadium al achter zich hebben gelaten. Niet al leen in de Sovjetunie zijn door Gorbatsjovs glasnost- politiek sinds lang sluime rende ressentimenten tus sen verschillende bevol kingsgroepen opnieuw tot uitbarsting gekomen. Ook in Polen, Hongarije, de DDR, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Roemenië is een veertig jaar geleden door de com munistische machthebbers stilgezette tijdbom opnieuw tot tikken gebracht. door Aly Knol Er zijn Silezische Duitsers in Polen en Siebenbürgse Duitsers in Roe menië. Er zijn Hongaarse Tsjechen en Russische Roemenen, Turkse Bulgaren en Oostduitse Sorben, Bulgaarse Albanezen en Roemeen se Hongaren. De mengelmoes is on overzichtelijk en complex. Voor de huidige en de dit jaar overal nieuw te kiezen regeringen is het nu al soms razend moeilijk de beginnende vlammetjes op eigen territorium tijdig te doven. Maar het wordt pas echt link als de verschil lende bevolkingsgroepen ook nog eens over de grenzen heen kabaal gaan maken om zaken die door de afloop van de Eerste en Tweede We reldoorlog in ieder geval binnen afzienbare tijd geen keer kunnen Mengelmoes van nationaliteiten doen tijdbom opnieuw tikken Kort voor de omwenteling in Roe menië stonden Budapest en Buka- rest zo ongeveer op voet van oorlog. Het Hongaarse leger werd in paraat heid gehouden, gealarmeerd door i de Joegoslavische provincie Kosovo protester tegen Servische plannen hun rechten te (foto AP) Duitsland, Neo-nazi's Het zijn dit soort uitlatingen die in de DDR het bloed soms tot koken bracht. Neo-nazi's belden de joodse gemeente in Erfurt op: "De oven van Buchenwald wacht nog op jul lie". Ze vernielden in Oost-Berlijn het monument ter nagedachtenis van de soldaten van het Rode Leger die samen met de geallieerden de Tweede Wereldoorlog beëindigden en riepen steeds luider 'Deutsch- land einig Vaterland'. Een zin overi gens die cynisch genoeg uit het Oostduitse volkslied stamt, maar niet meer mocht worden gezongen onder Honeckers heerschappij. Kenners van de rechts-extremis- tische randgroepen in de DDR schatten het aantal Oostduitse neo nazi's op minstens 1500. Volgens een peiling van het Oostberlijnse in stituut voor jeugdonderzoek ten deert 2 percent van de DDR-jonge- ren "naar rechts-buiten", in grote steden als Oost-Berlijn en Leipzig zelfs 6 percent. De Westduitse Re- publikaner wisten, zonder op noe menswaardig protest te stuiten, in Leipzig bij de tweede maandag-de monstratie van dit jaar 25.000 pam fletten te verspreiden met oproepen het herstel van een Groot- de Westduitse minister van bui- 'spoedig jaden wegvoeren". Er zijn r de Servische die te lijden hadden onder wat Ceausescu de 'systematisering van de landbouw' noemde: het platgooi heid: emigratie naar West-Duits- land of een vrije culturele en demo cratische ontplooiing in Roemenië i honderden historische dor- zelf. "Wij verwachten", zei Gen- pen om plaats te maken voor agro- scher, "dat Roemenië in de toe- industriële centra op onmenselijke komst volledig de rechten eerbie- schaal. De nieuwe regering maakte als een van haar eerste daden aan deze campagne terstond een eind. Toch liet de Hongaars-Roemeen se dominee Laszlo Tökes, wiens dreigende arrestatie in Timisoara half december het startsein zou blij ken voor de Roemeense revolutie, onlangs in Der Spiegel een ijzige waarschuwing horen: "Daarbuiten in de dorpen begint de strijd pas. De schuldigen lopen nog altijd vrij rond; de roofdieren zijn nog onder ons. Ik heb zojuist gehoord dat een bijeenkomst van de Hongaarse De mocraten in een buurdorp verbo den werd en de deelnemers be dreigd zijn met arrestatie. Er be staat, vooral in Siebenbürgen, het gevaar dat nationalisme als wapen tegen vrijheid en democratie wordt misbruikt". En verder: "Wij moeten de leu gens van het vroegere regime be strijden dat het Roemeense volk ja renlang heeft voorgehouden dat de eenheid van Roemenië door af scheidingsbewegingen in Sieben bürgen werd bedreigd. Zodra Hongaren hun recht op een eigen cultuur, het gebruik van hun taal, opeisen, begint het chauvinisme meteen te koken. Daarom is het in de eerste plaats zaak dat wij een weg vinden om ons met de Roeme- Ook de Roemeense Duitsers heb ben hun portie gehad. Reden waar- digt van de minderheden, zodat zij de vrijheid hebben te blijven of het land te verlaten". Genscher maakte duidelijk hoe cynisch het vroegere Roemeense regime met de Duitsers placht om te gaan. Op basis van een in 1978 met Bonn gesloten verdrag casfteerde Ceausescu ongeveer 10.000 D-mark S^Konrads' waarschuwing al synagoges beklad en ook tijdens heren de Albanese onderdanen voetbalwedstrijden werden anti-se- hun rechten trachten te ontdoen, mitische leuzen aangeheven. Net zijn daarvan slechts een triest voor als in de Sovjetunie de Russisch-na- beeld, tionalistische Pamjat-beweging openlijk tegen joden ageert, zijn ook in Hongarije door de hervor mingen weer anti-semitische ten- denzen naar de oppervlakte gedre ven. Opperrabijn Alfred Schoener: "Anti-semitisme is de afgelopen vier decennia nooit van ons wegge weest. Het was alleen verboden er openlijk over de spreken". De 60.000 leden tellende joodse gemeente in Hongarije maakt zich om de grafiti nog niet eens zoveel zorgen. Erger vindt zij het moe- Stern, vlijmscherp: "De legitima tie van de DDR was anti-fascisme. Fascisme werd absurd genoeg gedefinieerd als het eind-stadium van het monopolie-kapitalisme. De,eT1.<?' Daaruit viel af te leiden dat alle ver- Uitspraken van de Albanese antwoordelijkheid voor het verle- troonpretendent Leka I vanuit zijn den berUstte bij het kapitalistische Zuidafnkaanse ballingsoord bij Jo- West-Duitsland. Hoeveel van de hannesburg, dat hij de Albanese miljoenen Oostduitsers die recente- provincies in Joegoslavië als hij het lijk de straat zijn opgegaan in een r het zeggen krijgt op heroïsche woede r terug wil hebben, kun- beje bestaan zijn i leen deze nationalistische haat al- oordeling te accepteren dat ook zij de last van het nazi-verleden heb- ben te dragen?" tt 'j^er,e Duitser die hij liet gaat. achterhoofd dat een partij als het Voor dat douceurtje mochten in de Hongaarse Democratische Forum loop der jaren 130.000 Duitsers het land verlaten. Geschrokken deze hem onbekende koehandel, tische trommel slaan, zei de nieuwe Roemeense minister van buitenlandse zaken, Sergiu Ce- lak: "Ik hoop dat niemand de verte genwoordigers van het vrije Roe menië verantwoordelijk houdt voor vi misdaden en misbruik tijdens het hóud vorige bewind". Maar net als de Hongaren staan ook de Duitsers in Roemenië nog wantrouwig tegenover de nieuwe machthebbers, Genscher kreeg te politieke podium te willen beklim- aanwakkeren. Turkse Bulgaren "Als wij zo doorgaan, worden wij van de lijst geciviliseerde volkeren Moldcivië geschrapt", sprak de Bulgaarse schrijver Petar Danailov op de tele visie. Hij had het over de demon straties en uitbarstingen van haat politieke gröepê- die het land °hv.fr!W°elde?' nadat de machthebbers de rechten van de Turkse Bulgaren hadden hersteld, een bevolkingsgroep die In Joegoslavië, vond dig maar meteen per verbod de mond te snoeren. De organisatie - met de wijdse titel 'Vereniging voor het Be de Historische Waarheid, de Servische Taal en het Cyrillisch de Verdediging van Koso- kondigde aan als Partij van Ser- de Russische tsaar Alexander II in 1878 het Ottomaanse juk was afge schud. 'Bulgarije voor de Bulgaren' en 'Wij Bulgaren willen geen slaven van de Turken zijn' werd er woe dend op straat geroepen, toen het iTsche'NSion'Së Ve?n7ëuwïng"hêt besluit teruggedraaid werd dat de horen dat ondanks de herv gen nog minstens 100.000 etnische Duitsers in de komende jaren rich ting Bondsrepubliek willen verhui- Anti-semitisme In Hongarije is het vorig jaar weer een gevleugeld woord geworden, die uitspraak van de moeder van schrijver Gyrgy Konrad: "Kijk uit, m'n jongen, als ze over Transsylva- nië beginnen te praten, gaan ze i stokje De regering stak voor, want het gaat hier weging met een apert nationalis tisch programma" die tot openlijke conflicten tussen de Joegoslavische deelrepublieken kan leiden. "Met Tito stierf de laatste Joego slaaf'. Het is geen overdreven ge zegde meer. Sinds de oude staats- afgezette partijleider Zjivkov nog had genomen en dat bepaalde dat be- niet grensverkeer al dik tevreden. Maar De nationale eigenaardigheden in Oost-Europa zijn legio. In Russisch Moldavië, een deel van het vroegere Bessarabië dat Roemenië door het Molotov-Von Ribbentrop-pact ver loor, gaan steeds meer stemmen op voor 'hereniging' met Roemeens Moldavië. Het Moldavisch volks front in de Sovjetunie: "Wij zijn on derdrukt geweest door het Otto maanse rijk, daarna door het Oos tenrijks-Hongaars rijk, daarna door het Sovjetrijk, nu is het tijd om vrij te zijn". Aan de andere zijde van de grens rivier de Prut zit men nog niet te springen om een snelle samensme- ling en is men voorlopig met de pas besloten vergemakkelijking -\ mochten dragen. In het lim-zuiden even boze Turken: 'Eruit met de christenen'. De zaak is voorlopig gesust, de re gering in Sofia blijft erbij dat iedere c mcci ÜU1Uo uc aiaaia- Bulgaar recht heeft op zijn eigen ccii heenging, zijn de verschillende PuIt]fur if "„kt f enclave als reactie op de golf van t j ook daar zeggen Roemeense acti- het Jiepen ^al vjsten: "Ze zijn net als wij, Latijnen, mo o Roemenen, 2e zijn onze broeders". Er zitten ook veel Russen in Mol davië, zoals in Tiraspol. De bewo ners hebben hun stad deze week uitgeroepen tot een onafhankelijke bevolkingsgroepen in Joegoslavië d°nalisnie stelselmatig over elkaar heen geval- aarmao a*c aan k ic <^r> wee. len. De onlusten en doden in Koso- BEVOLKINGSGROEPEN IN OOST-EUROPA Reeds vóór de Tweede Wereldoorlog was Oosteuropa het toneel van etnische onlusten. Met het wegvallen van de communistische overheersing in het Oostblok steken de vaak gewelddadige botsingen tussen de tussen de verschillende bevolkingsgroepen weer de kop op. de Sovjetrepubliek. De Russen in Tiraspol staakten vo rig jaar om te protesteren tegen een besluit van het parlement om de Moldavische taal tot officiële taal van de republiek te bestempelen. Onderstaand een overzicht van de belangrijkste etnische groeperingen in diverse Oostbloklanden 1.3% Sorben en overigen Tsjechoslowakije 1 4% I Hongaren Duitsers, Polen, Oekraïners, Russen, zigeuners Grieken, Walachijers, zigeuners, Serviërs en Bulgaren Turken L 2.6% zigeuners L- 2.5% Macedoniërs Oekraïners, Serviërs, Kroaten, Russen, Turken en zigeuners het daarmee gedaan is, is een twee de. Er is gesuggereerd dat Zjivkov haviken in de provincie de nationa- liteitenstrijd aanwakkeren om op die manier het democratiserings proces te frustreren. Ze doen dat overigens met uiterst primitieve ar gumenten: Turken verdrijven chris tenen uit hun dorpen, ze vergiftigen bronnen, verkrachten vrouwen en beheksen vee... "Wij leven in permanente angst per stand, 60.000 nakomelingen van voor een eerste botsing, een eerste Westslavonische stammen die Kristalnacht", aldus de Bulgaarse rondom de stad Bautzen in de DDR Sorben schrijv doos v haat zich opent, komen alle minder- stad Cottbus het e verwante an bij de het Pools geli- heden in het vizier. De zigeuners net ëerde Neder-Sorbisch. Ze kregen i: zo goed als de joden en de Arme- '47 culturele zelfstandigheid, eigen niërs". scholen, uitgeverijen, theaters en :a. Toch voelt deze groep die de Tweede Wereldoorlog nog teveront- 200.000 mensen telde de hete in de ondergang in de nek. geen sprake van dat we ons willen afscheiden om een eigen staat te vormen, dat zou belachelijk Tsjechoslowaakse president Vaclav zijn", zegt de Sorbische radiojour- Uitgewezen "Wij hebben de plicht schuldigen tegenover de Duitsers adem die na de Tweede Wereldoorlog "Er werden uitgewezen". Het waren moedige woorden Havel. Hij gaf openlijk toe dat danks de beschamende rol Sudetenduitsers bij de opkomst van Hitier en de verkwanseling Tsjechoslowakije ook nalist Helmut Rychter. "Maar de willen de neergang van onze taal en onze gemeenschap een halt toeroe pen. Ook moet er een einde komen de open mijnbouw in de streek, fout had begaan door na de oorlog die onze dorpen vernietigt". 3,2 miljoen Duitsers goedschiks of Ook Polen kent Sorben, maar Po- kwaadschiks te verdrijven. Zoals len kent vooral Polen die nergens ook Polen tienduizenden Duitsers meer welkom zijn en in toenemen- compensatie van de in het oosten Bondsrepubliek zint aan de Sovjetunie verloren dels op maatregelen landstreken. Onder aanhaling van Havel inmid- de aanhou dende toestroom van Poolse Duit- te stoppen. Het wil West-Duits- schreef de Amerikaanse historicus land zo langzamerhand niet de Columbia-u zich kunnen versiteit instemmend in The New beroepen op het 'Deutschtum', York Times: "Erkenning waartoe hun groot- en overgrootva- The New York Times biedt, even logisch als moeilijk: "Als de Oosteuropeanen proberen i waarden voor een nieuw Europa". Sterns artikel is een frontale aan val op de Westduitse bondskanse lier Helmut Kohl, die met zijn uit- komst op te bouwen, moeten spraken over een Duitse hereniging streven naar een nieuw begrip te veel angstige vragen heeft opge- het verleden. De taak roepen. Kohl betoogt dat de Bonds- verleiding bestaat on republiek niet uit is op een Duitse len op oude haat se grens met Polen. Maar daar hoort den nog wel iets achteraan. Want, her- Dat was een daad van een hartver- haalde Kohl evenzovele malen, hij warmende fatsoenlijkheid die een weet niet hoe een verenigde BRD- antwoord behoeft". UlWLUA^u JAnuari i99f Na opstappen prominente adviseurs LEUSDEN (ANP) Een speciale commissie moet een kerkor- delijke verklaring van overeenstemming opstellen voor het Sa men op Weg-proces van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Pas als deze verklaring is goed gekeurd, kan er een statuut worden opgesteld waarin bindende bepalingen zijn opgenomen. Dit voorstel doen de Raad van Deputaten (deskundigen) Samen op Weg en de synodebesturen van de beide kerken in een rapport dat op 14 februari tijdens de geza menlijke vergadering van de sy noden wordt besproken. De raad en de besturen honore ren hiermee de bezwaren die eer der door het bestuur van de Her vormde Kerk tegen een ontwerp statuut voor de herenigde kerk naar voren zijn gebracht. De vice- voorzitter van de Raad van Depu taten, mr. P. Ingwersen, kan zich als enige niet met het voorstel verenigen. Secretaris ds. B. J. Aalbers van de Raad van Deputaten, opsteller van het rapport, maakt een verge lijking met de verklaring van overeenstemming over het sa- men-kerk-zijn, die de gezamenlij ke vergadering in november 1986 aanvaardde. De beide synoden verklaarden zich toen in 'staat van hereniging'. Het hervormd synodebestuur wees in april vorig jaar het ont- werp-statuut af dat de aanzet zou moeten geven voor een kerkorde van de herenigde kerk. Het be stuur wilde dat er eerst overeen stemming zou komen over de grondlijnen van de toekomstige kerk. Dit besluit was voor zeven pro minente hervormde en gerefor meerde adviseurs, onder wie Ing wersen, aanleiding hun lidmaat- EN VER schap van de werkgroep die zich met de toekomstige vormgeving van de herenigde kerk bezig houdt, neer te leggen. Zij vonden dat er te weinig ruimte werd gela ten voor de gedachte dat hereni ging van beide kerken ook ver nieuwing moet betekenen. Ingwersen wil niet aan de her vormde bezwaren tegemoet ko men. Hij voelt meer voor de tot nu toe gevolgde werkwijze met schetsen waarin telkens een be paald onderdeel van de herenigde kerk werd besproken. Pas als er overeenstemming over een be paald onderdeel van de nieuwe kerkorde is bereikt, kan deze na raadpleging van de kerkelijke vergaderingen tot geldend recht worden verheven, zo vindt Ing wersen. De Raad van Deputaten hoopt dat de speciale commissie uiter lijk midden 1991 met een advies komt. De raad legt er de nadruk op dat nauwe banden met de her vormde en gereformeerde advies organen voor de kerkorde drin gend noodzakelijk zijn, "opdat een resultaat ook door deze orga nen in belangrijke mate kan wor den onderschreven". Evangelische jeugd massaal naar Oostblok EMMELOORD (ANP) - Interna tionale evangelische organisaties zijn van plan deze zomer ruim 10.000 jongeren evangelisatie werk te laten verrichten in Oost- Europa. Campus Crusade for Christ, Operatie Mobilisatie en Jeugd met een Opdracht denken hierbij vooral aan lectuur- verspreiding en hulpverlening aan kerken in nood. Volgens coördinator Jan den Ouden van Operatie Mobilisatie is het voor het eerst dat evangeli sche organisaties op deze manier hun krachten bundelen. De drie organisaties sturen in ieder geval gezamenlijk al 7.000 jongeren naar de Sovjetunie en de Oosteuropese landen (minus Al banië). Daarnaast hopen zij dat andere evangelische instanties hun eigen bijdrage leveren. Het is de bedoeling dat de jongeren twee tot zes weken op pad gaan. De organisaties hebben zich tot nu toe steeds op kleine schaal en in alle stilte gericht op Oost-Euro pa. Hervormde Kerk voert overleg met Shell-werknemers LEIDSCHENDAM (ANP) - Ze ventig hervormde gemeentele den die bij Shell werken, bezoe ken dit weekeinde een bijeen komst met het hervormd synode- bestuur. Coördinator drs. L. J. Hogebrink spreekt over een "pas toraal overleg". Het beraad werd in november 1988 al aangekondigd, nadat in de synode kritische vragen waren gesteld over de boycot van Shell waartoe de Wereldraad van Ker ken heeft opgeroepen. De herhaalde oproepen van de hervormde synode aan Shell om zich uit Zuidafrika terug te trek ken, hebben volgens de secretaris van de hervormde Raad voor Overheid en Samenleving (ROS), Shell-werknemers "in tweestrijd en gewetensnood" gebracht. Tij dens de bijeenkomst wordt het hervormde beleid toegelicht. QUAGADOUGOU - Een moe der in een lepra-kolonie in Gui- nee-Bisau gaf haar tweeling de horst, terwijl de paus daar een be zoek bracht. De paus riep gisteren- in Quagadougoude hoofdstad van Burkina Faso, de gelovigen op zich te verzetten tegen abortus en voorbehoedsmiddelen. De groei van de bevolking in beide landen hoort bij de hoogste percentages in de wereld. Tegelijk vroeg de paus de westerse landen om hulp aan Afrika om het continent te redden van armoede en hongers nood. Voor vandaag stond Tchad op het programma van de paus. Leerstoel. De Charismatische Werkgemeenschap Nederland (CWN) gaat een bijzondere leer stoel charismatische theologie in stellen. Voorzitter ds. W. W. Ver hoef spreekt van een stimulering van een "open theologische be zinning" tussen de charismati sche- (pinkster) theologie en de andere theologische richtingen. Waar de leerstoel wordt geves tigd, is nog niet duidelijk. Er is overleg met de Rijksuniversiteit Utrecht en de Vrije Universiteit te Amsterdam. Rk onderwijzers. De bond van katholieke schoolbesturen in het basisonderwijs overweegt onder wijzers in Vlaanderen te werven. Volgens secretaris mr. M. Frede- rix is de bond bezorgd over de ge volgen van het te verwachten te korten '93: 11.000 te weinig) aan leraren voor de identiteit van het rk basisonderwijs. De bond wil overigens eerst de 'stille reserve' van vooral vrouwelijke docenten aanspreken. Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Oostvoorne mw. drs. A. G. Endeveld kand. Amsterdam, naar Tzum mw. drs. J. van der Neut kand. aldaar. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Nieuwleusen J J. Room Al phen a/d Rijn, te Heerde i.e. met Wa penveld K. de Vries IJsselmuiden- Grafhorst. Nederlands Geref. Kerken: beroe pen te Sliedrecht W. Borgdorff Doorn. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Goudswaard G. J. van Aalst Benthuizen, te Utrecht C. J. Meeusen Rotterdam-Z. Geref. Gemeenten in Nederland: be roepen te Vlaardingen J. Roos Chilli- wack (Canada).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2