Geneesmiddelen niet klakkeloos slikken T>UIVE NTIL Liusna serveert Salvo van het veld fU5)4eXa[fr(êl(el[l Michael Stich vervangt Becker WWIJiTil=UÉI Consumentenbond: te weinig bloem en meel in bruinbrood Overleg over pvc-probleem levert niets op PAGINA 20 DINSDAG 30 JANUARI 1990 Regionale volleybalcompetitie LEIDEN - De volleyballers van RW verspeelden bijna een puntje in de eerste klasse van de regionale volleybalcompe titie. Dat gebeurde niet tegen een van de ploegen uit de kop groep, maar tegen Aarlanderveen. Bij de vrouwen kwam Leython 2 minder simpel aan de winst dan de 3-0 uitslag doet vermoeden. De wedstrijd In Up Go - RVV vond in ver band met de storm vorige week geen doorgang. Als de arbiter in de wedstrijd Aar landerveen - RW bij de stand 14-14 afloop in de vierde set de liftbal van eer van de aanvallers van Aarlander veen had laten passeren vei lies voor de Rijnsburgers niet ondenkbaar zijn geweest. Want om i fase van de wedstrijd van stationair op vol vermogen te tweede set wilde de komen is een heksentoer. RVV be groette de arbitrale beslissing dan ook opgelucht. Op eigen service maakten de a.s. kampioenen - want wie twijfelt daar nog aan - uiteraard geen fout. Toch geeft het resultaat, 15-7, 7-15,15-7, 16-14 te denken. Mis schien put Graficon/Donar 2, de nummer 2 op de ranglijst, daar moed uit voor de return wedstrijd tegen de Rijnsburgers op 17 februa- Verschil Graficon/Donar 2 was in drie kwar tier met Leython 4 klaar, 15-4, 15-5, 15-3. Van een wedstrijd was nauwe lijks sprake. Daarvoor bij het opmaken van de balans na i de wedstrijd vaststellen at er aan de pass nog wel wat trai- ngsarbeid mag worden besteed, punt- Want daar lag het verlies hoofdzake lijk aan. DAC 2 hoefde eigenlijk al leen maar goed te serveren om de wedstrijd te winnen. Alleen in de 3 bij DAC 2 niet lukken en dat resulteerde prompt in setverlies. Vrouwen De vrouwen van Leython 2 hebben problemen met de aanval buiten om. En met de concentratie. Hoe moet anders worden verklaard dat een 12-2 voorsprong in de eerste set bijna helemaal wordt verspeeld, 15- 12, 15-9, 15-11. Fouten achterin, fou ten aan het net. Aan de andere kant bezit het reserveteam van Leython ontegenzeggelijk kwaliteit. Die komt dan ineens weer bovendrijven en dan is het leed van de coach snel geleden. Doorgaans is het danook de tegenstandsters snel beke- het krachtsverschil te groot. Graficon ken Zoals in deze wedstrijd kon zich alles permitteren. Dat teerde Leython natuurlijk mate loos, maar met praatwerk in de rich ting van de arbitrage wordt het spel niet beter. Eerder slechter. Gemini/Kangeroes 3 pakte een punt tegen Orion, 15-6, 16-14, 5-15, 11-15. Het hadden twee punten kun nen zijn maar Kangeroes was duide lijk tevreden met dat ene punt. Een punt dat voornamelijk op rekening i"ië'fst"elf"püntén"op rij"ve"riöor moet worden geschreve" r Blok' 77. Leython 3 was dicht bij de wedstrijd tegen LUSV: 9-15,7- 15,16-17. Tweemaal had Leython 3 setpunt, tweemaal wist LUSV set- verlies te voorkomen. De aanval van LUSV domineerde in de eerste en tweede set. Liusna serveerde in de eerste set de wedstrijd tegen Salvo - t elf punten op rij. Verlooi volgens de service, won die weer te rug en serveerde de set toen uit, 15- spelverdeler van Kangeroes 2, Rob oc4 VCC1UC act WCI Gommans, die de competitie zal uit- q. Een eenzijdige vertoning maken voor het derde. Jan Pieter eigenlijk niet eens. Meer Mingele van Kangeroes 3 neemt zijn plaats in bij de reserves van Kange- Op die manier probeert Kan verto ning van absoluut geen vertrouwen in eigen kunnen van Salvo en als u j - dat er niet is kunnen de tassen door- geroes 3 zich in de regionale eerste gaans snel worden ingepakt: 15.9 klasse uit de perikelen te redden. ^5.5 Een compleet Aspasia legde met een slimme en geplaatste service de vinger op de zwakke plek bij Rid- derveld 2, de pass. In de eerste set bracht die service zes punten op rij op het scorebord. De aanval van Ridderveld kwam door de povere LEIDEN - Pascal van Westerop pass zelden in een positie om het heeft een dubbelslag geslagen. Niet blok van Aspasia op de knieën te alleen besliste de jonge snookeraar brengen. Met 8-15, 9-15, 9-15 boekte de finale van de 12de ronde om de Rijnlandbokaal in zijn voordeel, hij zag ook zijn concurrenten (waaron der Peter Moen en Walter Schel- Balestre eist genoegdoening PARIJS (AFP/SID) - De FISA (Internationale Autosport Fede ratie) weigert het McLaren-team een licentie voor deelname aan het wereldkampioenschap for mule 1. Dat heeft FISA-voorzit ter Jean-Marie Balestre gister avond in een radio-interview verklaard. Zolang Ayrton Senna zijn excuses niet heeft aangebo den blijft de krasse maatregel van kracht. Balestre wil dat de Braziliaan zijn insinuaties over manipula ties in het vorige seizoen terug neemt. Senna suggereerde dat hij door toedoen van de hoogste FISA-baas na de Grand Prix van Japan was gediskwalificeerd zo dat Alain Prost wereldkam pioen kon worden. Balestre eist van de omstre den formule 1-coureur dat hij zijn beschuldigende woorden intrekt. Tot nu toe heeft de Zuidamerikaan niet gereageerd op de eis. Indien Senna en McLaren geen gehoor geven aan het 'bevel' van hogerhand, dan begint het Grand Prix-seizoen op 11 maart in Phoenix (VSt) zonder de McLaren-renstal. „Senna wordt slecht beinvloed door teamchef Ron Dennis. Vol gens mij is hij de kwade genius achter de affaire", aldus Ba lestre. Een paar scherpschutters uit de regio Leiden heb ben dankbaar gebruik gemaakt van het beperkte voetbalprogramma van het afgelopen weekeinde door hun goaltje(s) mee te pikken. Op die manier liepen zij weer wat verder uit op hun niet spelende concurrenten. Bij de zaterdagclubs bracht Johan Jonker van Quick Boys dank zij zijn benutte penal ty zijn totaal op negen. Grote winnaar was echter Jacques Kei) van ARC die liefst drie maal scoorde en nu op 12 treffers staat. Ook Leon Vonk (Rijns- burgse Boys) doelpuntte drie maal Hij komt echter nog niet voor in de top van het klassement. Bij de zondagschutters had Theo Aanhane (VVSB) een productieve bui met 2 goals. Daarmee sloop hij de top van het klassement binnen. Leider Ronald de Rijk (Kickers) speelde niet maar staat met 14 treffers nog ruimschoots aan de leiding. ZATERDAG Jacques Keij (ARC) Richard Trompert (Kagia) Rob Bink (Leiden) Johan Jonker (Quick Boys) Marcel van der Blom (RCL) Piet van Duyn (Katwijk) Floor van Duyn (Quick Boys) Rick Abma (Voorschoten) Ron Paling (Koudekerk) Leon Laros (Haz Boys) 8 spelers met 5 doelpunten Marcel Valk (UVS) Stan Ui|ee (Forehoite) Steef Roodakkers (SVLV) Peter Bakker (Alph Boys) Pieter van Zoest (Alph.Boys) Marcel van der Burg (Roodenburg) Frans Bouckaert (Lisse) Rob Retel (SJZ) Hans van Marwijk (Docos) Nico van Rijn (Forehoite) Theo Aanbanen (WSB) KUNSTRIJDEN - De viervoudige Europese kampioen Alexander Fa- deyev heeft zich teruggetrokken voor de Europese titelstrijd, die vrij dag in Leningrad begint. De 26-jari- ge Rus is al enige tijd ziek. Zijn landgenoot Viktor Petrenko is thans de gro.te favoriet voor het Eu ropees kampioenschap. LOTTO 4: 1e pri|s: 2 winnaars, ied 180.961,40; 2e prijs: 10 winnaars, ieder bruto 15.000; 3e prijs 106 winnaars, ieder bruto 1.373,50; 4e pri|s: 4.365 winnaars, ieder 33.30; 5e pr.|S 66.183 winnaars, ieder 5.00 CUFERSPEL 4: Ie prijs: 1 winaaar; 2e prijs: 1 TOT04 leprijs 8w 2e prijs: 128 1 ars. ieder bruto 5.309,50; ieder 117,70; 3e prijs: ieder 32,80. TOTO GELUK 4 lepr.js geem geen winnaar; 3e prijs- 24 4e prijs: 694 v i. ieder 4,50. r: 2e prijs. Jer 85.50; GP HENGELO Tweede ronde: Van Kuyk (Oudenbosch) - Crom- voirt (Waalwijk) 50-41 (41), Koorevaar (Dordrecht) - Verlouw (Ammerzoden) 50-43 (40). SCOTTSDALE 900.000 mour III (VSt) 267 (65-67-67-68), 2 Thorpe (VSt) 272 (69-69-66-68), 3. Couples (VSt. 75-66-66-66- 67) en Brown (VSt, 69-66-70-69) beiden 274, 5. Mayfair (VSt. 73-66-70-66), Tway (VSt, 71-67-71- Besse (Zwi) 1.58,93, 3. Heinzer (Zwi) 1.59,24, 4. Mahrer (Zwi) 1.59,27, 5. Zurbriggen (Zwi) 1.59,30, 6. Rupp (Oos) 1.59,50, 7. Skaardal (Noo) 1.59,53, 8. Zehenter (BrD) 1.59,92, 9. Summermatta (Zwi) 1.59,99, 10. Belczyk (Can) 2.00,02. Stand wereldbeker afdaling: 1. Höflehner 91, 2. Zurbriggen 71, 3. Besse 64, 4. Skaardal 54, 5. Mahrer 45. 6. Heinzer 43, 7. Ghedina (Ita) 35. 8. Piccard 27, 9. Rupp 26, 10. Fahner (Zwi) 23. Super-G, mannen: 1. Locher (Zwi) 1.32,13. 2. Schiele (Fra) 1.32,16, 3. Mader (Oos) 1.32,37, 4. Furuseth (Noo) 1.32,46, 5. Skaardal 1.32,52, 6. Eriksson (Zwe) 1.32,53, 7. Eberharter (Oos) 1.32,56, 8. Wasmeier (BrD) 1.32,61, 9. Piccard (Fra) 1.32,65, 10. Zurbriggen 1.32,68. Stand wereldbeker Super-G: 1. Eriksson en Pic card 42,3. Zurbriggen 39,4. Henning 36,5. Locher 25, 6. Schiele 24, 7. Skaardal en Furuseth 23, 9. Wasmeier 18, 10. Ladstètter (Ita) 17. Stand wereldbeker allround: 1Zurbriggen 240,2. Furuseth 192, 3. Mader 148, 4. Bittner (BrD) 144, 5. Accola (Zwi) 103, 6. Höflehner 98. 7. Strolz (Oos) 91, 8. Nierlich (Oos) en Piccard 90, 10. Eriksson 87 HILVERSUM (GPD) - Michael Stich speelt komend weekeinde in plaats van Boris Becker met het Westduitse Daviscup-team tegen Nederland. Dit heeft een woord- voerdster van de Westduitse tennis- bond gisteren bevestigd. Zondag werd reeds duidelijk dat Becker, die tijdens de open Austra lische kampioenschappen in de kwartfinales van Mats Wilander Van Westerop slaat dubbelslag Aspasia een winst v welijks een nat shirt overhield. DAC 2 won in vier sets van VCO, 15-6, 3-15, 15-8, 15-4. Ook VCO kon tens) al i 1 vroeg stadium uitge schakeld worden. Hij breidde daar mee zijn voorsprong in het totaal klassement uit. In de eindstrijd wees Van Wester op in het Jumbo Snooker Centre in Warmond Daan Hoekstra resoluut terug met 3-1. Hoekstra was in de fi nale gekomen door een zege in de halve eindstrijd op Frits van Ee (2- 1). Van Westerop versloeg Johnny Walker met dezelfde cijfers. De hoogste break was dit keer voor Al- bert van der Meij: een serie van 32 punten. Begin maart krijgt het Jumbo Snooker Centre voor het eerst een groot A-ranking-toernooi binnen zijn deuren. Aan dat toernooi doen zowel nationale- als internationale toppers mee. verloor, zijn land in Bremen niet zal vertegenwoordigen. Teamchef Niki Pilic vertelde in een interview met een Hamburgse krant dat de tennis ser uit Lei men voor overbelasting vreest en daarom de rest van het jaar niet meer beschikbaar is voor het Westduitse team. Dat laatste is bij de Westduitse tennisbond nog niet bekend. "Wij weten alleen dat Boris Becker tegen Nederland niet in actie komt", al dus de woordvoerdster. "Hij is bang voor oververmoeidheid. Michael Stich neemt zijn plaats in". De ploeg van de Bondsrepubliek, die verder uit Carl-Uwe Steeb, Eric Je- len en Patrick Khnen bestaat, won vorig jaar het Daviscup-toernooi. De Nederlandse bondscoach Stan ley Franker beschikt in Bremen over Michiel Schapers, Tom Nijs- sen, Paul Haarhuis en Mark Koever- Het boek 'Medicijnen, een handleiding voor de consument', is inmiddels aan zijn 28-ste druk en zevende editie toe. In 1977 kwam auteur Ivan Wolffers met een eerste, opzienbarende uitgave: een boek over geneesmiddelen voor een breed publiek. Sinds de eerste editie is het boek in omvang meer dan verdubbeld, mede omdat steeds meer informatie voor de consument beschikbaar komt. 'Medicijnen' (editie 1989-1990) is kritisch van toon. Conclusies en ad viezen over de in Nederland ver krijgbare geneesmiddelen zijn on derbouwd met gegevens, onder meer ook afkomstig uit medische vakliteratuur. Prof. dr. I. Wolffers (hoogleraar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam) doet met deze publicatie zijn reputatie als kriti sche informatiebron voor de consu ment eer aan. Samenstelling Raymond Peil Van belang is ook de achtergrond van geneesmiddelengebruik. Het gaat namelijk niet alleen om de ver schillen tussen allerlei middelen, maar ook om de zin van het gebruik. Het gaat erom wanneer een middel wel of niet wordt geslikt, of de nade len wel opwegen tegen de voorde len. Waarom wordt in die gevallen vaak toch wat voorgeschreven? Hoe komt het dat artsen vaak iets voorschrijven wat niet het noodza kelijk is en vaak zelfs risico's voor de gebruiker met zich meebrengt. Hoe komt het dat mensen bij apo theken. drogisterijen vitaminen, mineralen en pijnstillers kunnen kopen die niet werken of niet nodig zijn. Hoe komt het dat er elk jaar meer mediijnen worden geslikt en wat doet de overheid er aan? Wolffers; "Zij zou er goed aan doen dat overgebruik van geneesmidde len eens aan te pakken in plaats van heilloze, iedereen sparende afspra ken met producenten te maken om de uitgaven voor de geneesmidde len te beperken". Oestrogeenlobby Wie alleen naar de verschillende stoffen kijkt en zich bezighoudt met de vraag of middel A beter werkt dan middel B blijft ook blind voor niet-medische factoren die bijdra gen aan het slikken en voorschrij ven in Nederland. "Hoe lukt het de 'oestogeen-lobby' om vrouwen in de overgang eerst bang te maken voor botontkalking en vervolgens artsen oestrogeen-houden midde len te laten voorschrijven", werpt Wolffers op. "Producenten van geneesmidde len strikken zelfs artsen om in de provincie voorlichtingsavonden te geven over botontkalking en de vraag naar oestrogenen stijgt. De vrag waar het echt om gaat, name lijk wat de zin van die oestrogenen is en welke andere methoden er zijn om botontkalking tegen te gaan komt niet aan de orde". 'Hoe is het mogelikjk dat huisart sen en specialisten elke keer weer enthousiast de 'nieuwe veilige reu- m^middelen' en achteraf telkens weer moeten ontdekken dat die middelen niet zo veilig zijn? Zij vol gen het spoor van congresjes en se minars van de farmaceutische in dustrie langs pittoreske plaatsen in Europa, zoals de de ratten de ratten vanger van Hameien achterna lo pen". "Hoe is het mogelijk dat de hele problematiek van hart- en vaatzie- ken met haar vele kanten (voeding, lichaamsbeweging, spanning, erfe lijkheid, enzovoorts) door de medi sche wereld is teruggebracht tot éé- en enkele risicofactor, de verhoog de bloeddruk, en artsen zich geroe pen voelen om als speurhonden de verhoogde bloeddruk op te sporen en te behandelen met middelen die niet eens een bewezen verkleining van de kans op hart en vaatziekten hebben?". Op gelijke voet Doel van het boek is de patiënten en klanten van de medicijnenindustrie te wijzen op belangrijke vragen die gebruik van geneesmiddelen op roept. Hun erop te wijzen dat er krachten in het spel zijn die niets met geneeskunde te maken hebben maar toch artsen stimuleren om me dicijnen voor te schrijven en dus pa tiënten tot het slikken van medicij nen bewegen. Patiënten moeten in staat worden gebracht om mee te praten over welke chemicaliën zij op voor schrift van hun arts in hun lichaam brengen. Zij moeten voldoende kennis in huis kunnen halen op ge lijke voet met hun arts te kunnen overleggen. "Niets is te moeilijk om uit te leggen en als iemand iets niet kan uitleggen wil dat maar al te vaak zeggen dat hij het -zelf niet be grijpt", suggereert Wolffers. Elke twee jaar wordt het boek 'Medicijnen' bijgewerkt. Er komen immers voortdurend nieuwe ge neesmiddelen in de handel en ande re worden van de markt gehaald. Bovendien blijken in de genees kunde inzichten te veranderen, zo dat hier en daar informatie over be paalde middelen moet worden ge wijzigd. Wolffers maakt ook ge bruik van gegevens uit gezagheb bende medische tijdschriften om zijn stellingen te onderbouwen. Wolffers meent dat de informatie vestrekking aan patiënten over ge neesmiddelen veel te vrijblijvend is. Bijsluiters bijvoorbeeld zeggen niet zo veel: welke fabrikant meldt met nadruk en voorin een bijsluiter dat zijn produkt kwalijke gevolgen kan hebben, als een verslavende werking? "Nog erger is het wat dat betreft met een zogenaamd voorlichtings- werk 'Elseviers Geneesmiddelen Almanak'. Het is een door de verza melde farmaceutische industrieën in elkaar gezette en gefinancierde uitgave die eerder de naam reclame folder dan objetieve informatiebron verdient", waarschuwt Wolffers. Medicijnen' biedt verder een schat aan informatie, ook over de praktijken van de geneesmiddelen industrie, apothekers, medicijnen verkopers (artsenbezoekers), het ziekenfonds en zijn medicijnlijsten, kwaliteitscontrole, het College ter beoordeling van geneesmiddelen en de rol van de overheid. Voor het voetlicht komen ook de bijwerklingen en risico's bij bepaal de groepen medicijnen, zoals zwan- geren, kinderen, ouderen, automo bilisten, contactlensdragers alsme de ook bijverschijnselen als licht- overgevoeligheid, gehoorbeschadi- ging en medicijnverslaving. Er is ook aandacht voor alternatieve the rapieën. Medicijnen is werkelijk een forse pil (569 bladzijden) die niet goed koop is (winkelprijs 49,50 gulden), daarvoor krijgt men een enorme bulk aan nuttige en overzichtelijke informatie, in klare taal beschreven en goed toegankelijk. Brood, daar zit waf in. Bijvoorbeeld vaak zo veel zout dat men met elf sne den de maximaal gezond geachte dosis zout binnenkrijgt. In Nederland wordt het Broodbe- sluit op vrij grote schaal overtreden. Dit stelt de Consumentenbond naar aanleiding van een onderzoek on der bakkers. Uit een onderzoek onder bakkers bleek dat negen procent van de bruine broden minder dan de wette lijk voorgeschreven hoeveelheden bloem en meel bevat. Daarentegen blijken bakkers scheutig met zout te zijn. Voor het onderzoek werden bij honderd bakkers en supermarkten bruine broden gekocht. Volgens de Consumentenbond toonde de test aan dat in negen gevallen valse con currentie werd bedreven. Deze bakkers gebruikten minder dan de voorgeschreven 480 gram bloem en meel die een heel brood moet bevatten. Vergeleken met een paar jaar geleden is de toestand ove rigens verbeterd. Een kwart van de bakkers verwerkt meer dan 500 gram meel en bloem in een brood. Volgens de bond bevat het Neder landse brood te veel zout. De gemid delde Nederlander consumeert elke dag zo'n 9 gram keukenzout. De Wa renwet staat het gebruik van veel zout toe, maar liefst 12 gram per brood. Alleen al door het eten gens de bond de maximale hoeveel heid overschreden. Daar komt het beleg, zout in de soep, snacks en sauzen nog bij. Uit de test bleek dat twee bakkers de door de wet toege stane hoeveelheid overschreden. De Consumentenbond meent dat de overheid de wettelijke norm voor zout stapvoets moet verlagen. Ons land zou volgens de bond op dit punt een voorbeeld moeten nemen aan België. Daar ligt de wettelijke zoutgrens 20 procent lager. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Zondag in de Leidse Groen- oordhallen het jaarlijkse Leidato- jeugdzaalvoetbaltoernooi georga niseerd door Lugdunum en LFC. Het toernooi, dat om 9.30 uur be gint, is voor A- en B-junioren. Er nemen 21 clubs uit de gehele re gio deel De Alphense korfbal club Tempo wil over vijfjaar in de eerste klasse spelen. Bij de club zijn grote veranderingen gaande. Tempo heeft het plan opgevat om de komende jaren professioneel aan de slag te gaan en prestatief te gaan korfballen Roel den Har- tog wordt de nieuwe trainer van Blauw Zwart uit Wassenaar. Den Hartog is 34 jaar en is momenteel trainer van de zondagderdeklas ser Feyenoord. Daarnaast heeft hij de supervisie over de landelij ke jeugd van de Rotterdammers. Als voetballer speelde Den Har tog een aantal jaren in het tweede van Ajax Toon Brakus zal ook volgend seizoen eersteklasser Voorburg trainen. Brakus stond ook op het verlanglijstje van de spelers van ADO Een andere eersteklassetrainer. Simon van Vliet (Hermes DVS), moet op zoek naar een nieuwe club. Onder druk van de spelersgroep besloot het bestuur het contract met Van Vliet niet te verlengen Ton de Hoop stapt noodgedwongen op bij Kozakken Boys. Hij heeft al getekend bij het Nijmeegse Ha- tert Bij het Nederland:? zaal voetbalteam maakt alleen Jeffrey Forée (Bax) als regiospeler nog deel uit van de selectie Het wie- Ierseizoen is gestart. Alberto Ca- margo won de proloog van de Ronde van Colombia Op 10 en 11 februari worden in Den Haag de Nederlandse kampioenschap pen shorttrack gehouden. Onder de deelnemers bevinden zich een groot aantal regio-rijders Gym nastiekvereniging Nieuw Brun- hilde vraagt met spoed leiding voor een aantal jeugdgroepen De nationale jeugdkampioen schappen wielrennen worden op 16 juni in Veldhoven gehouden Certi-Trot uit Noordwijkerhout gaat opnieuw winsom-certifica- ten uitgeven van. een harddraver. In de Verenigde Staten werd on langs de vierjarige merrie Foxie Burgerqueen aangekocht Za terdag wordt voor de voetbalwed strijd Katwijk-Rijnsburgse Boys door wethouder Berkhey de nieu we zittribune geopend VTL be staat 60 jaar en houdt zaterdag om 14.30 uur een receptie Op 16 fe bruari om 20.00 uur wordt aan Rob Hogenelst (oud-voorzitter van Meerburg) een afscheidsre ceptie aangeboden Altior voet balde toch en won een oefenwed strijd tegen LFC met 3-0 Ri chard van Kempen en Yep Kra mer, vorig jaar de twee bepalende figuren in het marathon-schaat sen rijden volgend seizoen voor de Noordwijkerhoutse sponsor Klerk's Plastic Een andere sponsor in het marathonwereldje. Finnair, stopt aan het einde van dit seizoen. Eerder ging Sony hen voor Ter voorbereiding op de wedstrijd Italië- Nederland (UE- FA-jeugd) die op 7 februari in Tu rijn wordt gespeeld, speelt Quick Boys donderdag een oefenwed strijd tegen de Oranjehemden. De selectie bestaat uit spelers van PSV, PEC Zwolle, Fortuna Sit- tard, Willem II, Feyenoord, Spar ta en FC Groningen. Vreemd ge noeg geen Ajacieden Jean Paul Brunsveld (Wassenaar) heeft in Roermond een internationale ATB-mountain-bike-koers ge wonnen. Hij verwees de Engels man Scott en de Westduitser Krüger naar de tweede en derde plaats De kans is groot dat een Amerikaanse rolstoelploeg deel neemt aan de Internationale Bloemenmarathon die op 4 au gustus in Rijnsburg van start gaat Morgenavond houdt Theo Kaf fa bij SV Voorschoten een lezing over blessures en 'hoe voorkom ik ze' Zaterdag in Alphen de 46e Zegerplasloop. Aanvang 14.15 uur Het wordt op zaterdag 10 maart weer druk in de omgeving van Alphen. Op die dag de 'Twin tig van Alphen' en de een dubbele passage van de wielerklassieker de 'Ronde van Zuid Holland' Atletiekvereniging AAV'36 zoekt een speerwerptrainer voor een 100% dienstverband De fusie tussen Oranje Groen en ZLC heeft een goede kans van slagen. Er is al een commissie die zich be zig houdt met het verzinnen van een orginele naam In maart wordt in het Jumbo Snooker Cen- tër te Warmond een wedstrijd ge houden waarbij de Europese top aanwezig is. Veronica Sport maakt opnamen Erik Bos. een van de nieuwe Swift/Casba aan winsten, heeft met de Belg Huy- brechts deelgenomen aan de amateuruitgave van de Zesdaag se van Antwerpen. Het duo klas seerde zich op een bescheiden 12e plaats Trainingsgroep IJsclub Zoeterwoude zoekt een schaats- trainer voor het nieuwe seizoen Ex-ASC trainer Boudwijn de Geer en RCH gaan aan het einde van het seizoen uit elkaar. De Geer bleek een te rustig type die de dug-out zelden of nooit verliet De basisscholen van Leiden spelen morgen om 13.30 uur om het kampioenschap schaken. Het kampioenschap speelt zich af in de aula van de Rembrandt Scho lengemeenschap in de Noach- straat Vanavond speelt Rand stad Sport een oefenwedstrijd te gen de landelijke jeugd van UVS. Aanvang 19.30 uur* Een kleine verzameling medicijnen tegen keelpijn: volgens 'Medicijnen' van Ivan Wolffers helpt zuigen op een steentjezoals in sommige primitieve culturen gebruikelijk, net zo goed. (foto gpdi 0 gpd) sneetjes brood per dag wordt vol- Milieu- en consumentenorgani saties hebben geen overeen stemming bereikt met de pvc- ïndustrie over de aanpak van het milieuvervuilende pvc (de kunststof polyvinylchloride). De Stichting Natuur en Milieu heeft dit meegedeeld. Een gesprek over een oplos sing van het pvc-probleem tus sen de milieu- en consumenten organisaties en de Stuurgroep pvc van de pvc-fabrikanten, de WAVIN en de Nederlandse Fe deratie Kunststoffen heeft par tijen niet nader tot elkaar kun nen brengen. De Stuurgroep er kent dat pvc grote milieuproble men geeft, maar wil slechts op onderdelen de milieubezwaren aanpakken, zoals een verminde ring van 20 procent van de uit stoot van vinylchloride. De milieu-organisaties zijn ui terst teleurgesteld over de hou ding van de pvc-Stuurgroep. Zij kondigden dan ook aan door te gaan met hun consumentenac tie tegen met name pvc-verpak- kingen. Overigens hebben de le- vensmiddelenbedrijven, vere nigd in het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel, al beslo ten per 1 september 1990 geen pvc-verpakkingen meer te ge bruiken. De kunststof pvc vindt vooral toepassing in verpakkingen en bouwmaterialen. Bij de fabrica ge ervan wordt vinylchloride ge bruikt, een kankerverwekkende stof, aldus Natuur en Milieu. Bij verbranding van pvc-afval on- staan levensgevaarlijke en milieubedreigende stoffen als dioxines. Volgens de milieu-or ganisaties bestaan er echter uit stekende alternatieven die stuk ken milieu-vriendelijker zijn zoals papier, glas en andere soorten kunststof.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20