Sijbrands zit met een vraagteken Höflehner weer snelste afdaler SPOoRPTTV Nederland wellicht groepshoofd EK Bax gaat fors onderuit bij Drechtsteden Willem van Hanegem bijna weer als voetballer Wereldkampioen Tsjizjov hem vrijwel 'onbekend' Sijbrands is de grote favoriet Nieuwe coach voor Rienks en Florijn DINSDAG 30 JANUARI 1990 VAL D'ISERE (Reuter/DPA) - Helmut Höflehner heeft gisteren zijn tweede wereldbekerafdaling binnen drie dagen gewonnen. Hij zoefde onder een strak blauwe hemel in 1 minuut en 58,09 se conden naar de beneden. De Oostenrijkse skiër, die zaterdag in Val d'Isere ook al eerste was in deze discipline, was op de razendsnelle piste opnieuw on genaakbaar. Het sterke Zwitserse contingent met William Besse, Franz Heinzer, Daniel Mahrer en Pirmin Zurbriggen had nauwe lijks antwoord. Besse bleef nog het dichtst in de buurt, maar gaf toch bijna een seconde toe. De 30-jarige Höflehner prees zich minder in vorm dan zaterdag, maar gelukkig dat de race zondag wegens eenmaal onderweg kreeg ik de het slechte weer moest worden af- smaak steeds beter te pakken" gelast, ook al betekende dat dubbel programma op maandag omdat er al een Super-G op de agen da stond. "Het zicht was zondag abominabel. Ik ben blij dat we toen niet naar beneden hoefden. Van daag waren de omstandigheden perfect. Voor de start voelde ik me LEIDJSN - De zaalvoetballers van Bax hebben gisteravond een fikse tegenvaller moeten incasseren. Het Höflehner. "Door hier de dubbel te winnen, heb ik bovendien laten zien onder druk te kunnen presteren. Daar werd nogal aan getwijfeld." De 21-jarige Zwitser William Bes se, die zaterdag met de derde plaats de beste prestatie uit zijn loopbaan leverde, verbeterde zich nog iets. Het leverde de voormalige jeugd wereldkampioen de welgemeende felicitaties op van Pirmin Zurbrig gen, als wiens opvolger hij wordt gezien. Zurbriggen, die na dit sei zoen stopt, verbeterde zijn positie als leider van het wereldbekerklas sement door vijfde te worden. Hij heeft nu een voorsprong van 54 punten op zijn Noorse belager Ole- Christian Furuseth. PARIJS (AFP) - Het organisatiecomité van de Europese kam pioenschappen voetbal 1992 heeft volgens goed ingelichte bron nen in Parijs titelhouder Nederland als groepshoofd aangewezen. Bij de loting voor de kwalificatieronden vrijdag in Stockholm zou den Engeland, Spanje, Italië, Joegoeslavië, de Bondsrepubliek en Roemenië eveneens aan het hoofd van een groep worden ge plaatst. De eindronde van de Europese titelstrijd wordt in Zweden gehouden. Het gastland is automatisch geplaatst. Het organisatiecomité heeft voor de Turkije, Noorwegen, Noord-Ierland keuze van de groepshoofden de re- en Finland. sultaten van de kwalificatiewed- D: Malta, Cyprus, Luxemburg, strijden voor de eindstrijd van het Albanië, San Marino en mogelijk de EK'88 en het WK'90 als leidraad ge- Faeröer-eilanden. Ook de indeling van de vijf groepen met de overige deelnemen de landen is op basis van die resul taten tot stand gekomen. In Stockholm zullen zeven groe- In de voorbereiding op het WK Italië heeft het Nederlands elftal n oefenwedstrijd tegen de ama teurs van ARC ingelast. Op 21 i pen worden geformeerd, vijf met bezoekt Oranje de zaterdag eerste- vijf landen en twee met vier. Indien klasser uit Alphen. Een week later de Faeröer-eilanden alsnog aan het vertrekt de ploeg naar Italië, deelnemersveld worden toege voegd, worden zes groepen van vijf landen en één van vier samenge steld. De nummers één van elke groep gaan met Zweden over naar de eindronde. De Sa.7i Francisco 49ers hebben net als vorig jaar aangevoerd door hun fantastische quarterback Joe Montana de strijd om de Super Bowl, het hoogst haalbare in professional American Football, gewonnen. De Denver Broncos werden met een recordscore van 55-10 (27-3) verpletterd. Montana gaf vijf touchdown-passes, waarvan drie op Jer ry Rice. Hij werd elf minuten voor tijd als held naar de kant gehaald voor een applauswissel. Op de foto is de quarterback van de 49ers, Tom Rathman, volop in actie. Randy Robbins van de Denver Broncos is in de buurt maar kan zijn opponent het spelen niet meer beletten. (foto afpi De plaatsing van de niet-groeps- hoofden ziet als volgt uit: A: Sov jetunie, Ierland, Tsjechoslowakije, Denemarken, België, Schotland en Portugal. B: DDR, Oostenrijk, Hongarije, Frankrijk, Polen, Griekenland en Bulgarije. duel in de landelijke klasse tegen Zurbriggen goed in het klassement - - de wereldbeker. De Noor werd zijn Zwitserse rivaal voor de eindzege slechts tiende. De blik was echter geen moment gericht op dit tweetal en de tweede overwin ning van de Oostenrijkse afdaler Drechtsteden ging met 5-3 verloren. In dezelfde klasse won verder kop- vierde loper Snoekie met 4-7 bij Torna, ver sloeg De Rozet Hoogenboom met 5- 4 en boekte De Maas een uitzege bij Hermes DVS (2-3). De hoofdklasse-wedstrijd tussen Helmut Höflehner was ook al op Eigeman en De Kuyper eindigde i een duidelijke 9-0 zege voor de thuisploeg. Drechtsteden - Bax 5-3 Bax moet voorlopig even een stapje terug doen in de strijd om het kampioenschap. De Voorhoutse ploeg verloor gisteravond, overi gens zeer verdiend, van Drechtste den dat na de winterstop met een in drukwekkende opmars bezig is en zich inmiddels in de subtop heeft genesteld. "Het heeft geen zin naar te zoeken", aldus Bax- Deze Zwitser, die in zijn loopbaan nog nooit verder had gereikt dan een anonieme dertiende plaats, zorgde op de super-reuzeslalom voor de sensatie van het seizoen. Toen de organisatoren en journalis ten, nadat de snelle jongens waren geweest, de uitslag al hadden ingetikt, ging Locher met startnum mer 46- nog op weg naar beneden. De 22-jarige debutant in het we- coach Jan Schoen. "Zij beschikten reldbekercircuit profiteerde opti- het sterkste collectief. Het bovendien een ploeg met veel loop vermogen, die de bal goed kan vast houden. Dat was het verschil". Schoen was wel van mening dat het ontbreken van Hennie Koet - hij zat met een enkelblessure aan de kant - een gote handicap de Voorhouters. niet onmisbaar, i extra klasse in de ploeg. Hij staat het zaakje van achteruit te lei den. Koet brengt de nodige rust". Dat laatste nu ontbrak in het spel van Bax. De club kwam nog wel op voorsprong, omdat Mario Faber een verdedigingsfout van de Dordtena- ren resoluut afstrafte. Hierna narh de thuisploeg echter het heft in han den en kwam nog voor rust op voor sprong: 2-1. Vlak na de hervatting werd het zelfs 3-1, alvorens Hans van Leeuwen nog iets kon terug doen (3-2). Het alles-of-nfet-spelletje van de Voorhouters had hierop niet het gewenste resultaat. Drechtste den maakte dankbaar gebruik van de geboden ruimte: 5-2. In de slot minuten deed Martin Bax nog iets terug voor de bezoekers (5-3) maar het was te laat om het tij te doen ke ren. Voor de Dordtse produktie te kenden Ad Stam (3), Johan van der Hoek en Ron Verhagen. Profbokser sterft na maanden coma maal van de temperatuurstijging, waardoor de piste nog sneller was geworden. Op hetzelfde moment stond de Fransman Armand Schie- le, die ook nog nimmer hoger was geëindigd dan de twaalfde plaats, al klaar voor de huldiging. Locher duwde hem alsnog een treetje lager. 'Hij is natuurlijk Het verschil tussen beiden was aar hij brengt wel slechts driehonderdste seconde. UTRECHT (GPD) Het had weinig gescheeld of Willem van Hane gem had zondag zijn rentree als voetballer gemaakt. De Utrechtse eer ste klasser Holland kampte met een aantal schorsingen en blessures. 'De Kromme' werd gevraagd of hij in de belangrijke wedstrijd tegen Hollandia in wilde springen. De oud-international stond daar niet af wijzend tegenover, maar moest zich zondag ziek afmelden. Van' Hanegem: "Ik heb de hele dag op bed gelegen, een griepje denk ik. Het klopt dat me bij Holland gevraagd is om mee te doen. Tijdens de oefenperiode zijn twee spelers het veld uitgestuurd, zodat de trainer erg omhoog zat. Het is niet uitgesloten dat ik dit seizoen nog een keer mee doe, maar dan moet de nood wel erg hoog gestegen zijn", aldus Van Hanegem, die wekelijks twee keer de keepers van Holland traint en zich als lid bij die club heeft aangemeld. "Maar dat is vooral om ver zekerd te zijn wanneer mij iets bij die training zou overkomen. Daarbij heb ik niet op de eerste plaats aan voetballen gedacht, in een nieuwe af- scheidswedstrijd heb ik niet zoVeel zin. We hebben al genoeg voetbal lers die maar niet kunnen stoppen". Holland rekent er op dat Van Hanegem op 11 februari zijn rentree op de velden maakt, de club ontvangt dan Alphense Boys. Pim Verbeek verlengt zijn contract bij Feyenoord met twee jaar. De oefenmeester ziet geen aanleiding de samenwerking met technisch directeur Gunder Bengtsson, wiens contract tot de zomer van 1992 doorloopt, aan het einde van het seizoen te verbreken. "Ik voel me prima in de huidige situatie", aldus Verbeek (33). "Het contact met Bengtsson is uitstekend. We overleggen alles met elkaar. Hij wilde graag dat ik bijtekende". Verbeek kreeg in december bij de aanstelling van Bengtsson van tij delijk bewindvoerder Joop van der Reijden te horen, dat hij nog twee jaar kon blijven. De Rotterdammer vroeg bedenktijd. 'Ik wilde de samenwerking met Bengtsson eerst even aankijken", al dus Verbeek, die onder dezelfde financiële condities in de Kuip blijft werken. "En nu de club in organisatorisch opzicht weer op de rails staat, houdt niets mijn contractverlenging meer tegen". Manager Kees Ploegsma en de technische staf van PSV beslissen deze week of Ivan Nielsen uitgeleend of verkocht wordt. De rebellerende Deen had gisteren een gesprek met de trainers Hid dink en Dorjee en manager Ploegsma over de sinds zaterdag ontstane situatie. De voormalige Deense international bleef bij zijn standpunt dat hij niet langer onder Hiddink en Dorjee wenst te werken. De 34-jarige voorstopper reageerde zaterdag woedend op het feit dat Hiddink hem voor de wedstrijd tegen Willem II naar de bank had ver wezen. Nielsen vond dat hij voor wisselspeler te oud was en kondigde aan PSV de rug toe te keren. Tegenover het Deense persbureau Ritzau verklaarde hij gisteren dat zijn "probleem niet PSV is, maar trainer Hiddink". Verder suggereerde hij dat op dit moment slechts twee of drie spelers tevreden zijn over de werkwijze van het trainersduo. Zowel Nielsen, Hiddink als Dorjee waren gisteravond niet bereik baar voor commentaar. Zij waren aanwezig op een feestje van Roma- rio, die 24 jaar werd. Manager Ploegsma had de wekelijkse bestuurs vergadering van PSV. AMERSFOORT (GPD) De 'wereldtitel van vorig jaar' is de inzet van de damtweekamp tussen Ton Sijbrands en de Rus Alexei Tsji zjov, waarvan donderdag de eerste partij wordt gespeeld in het stadhuis van Amersfoort. "Deze tweekamp gaat de geschiedenis in als de match om het wereldkampioenschap 1989", stelde voor zitter Piet Roozenburg van de werelddambond FMJD gistermid dag, tijdens een persconferentie op de speellocatie. "De WK-cy- clus is zo dat in de even jaren in een toernooi om de titel wordt ge damd, en de tussenliggende jaren een match wordt gehouden. We kwahien nu echter zo in tijdnood dat dit gewoon niet haalbaar was". Nadat in 1988 Alexei Tsjizjov de wereldtitel voor zich had opgeëist tijdens het WK-toernooi in Parama- ribo, was er een tweekamp nodig - ziekenhuis tussen Ton Sijbrands en de Rus Syracuse in de Amerikaanse Anatoli Gantwarg, die gedeeld gespeeld. Daarin slaagde de FMJD staat New York overleed gisteren tweede waren geworden. De win- niet. Pas februari 1990 kon de twee dy naar van die match zou het uitda- kamp via de bemiddeling van we- *e gersrecht verwerven. Lange tijd zag derom Bessel Kok met een prijzen- echter naar uit dat voor de pot van twee ton worden vastge- SYRACUSE (SID) - De professio nele bokssport heeft opnieuw slachtoffer geëist. In e de 24-jarige middengewicht Johnny Gross na acht maanden hebben gelegen. vervolgens een groot probleem. Volgens het reglement zou nog voor de jaarwisseling de twintig wed strijden tellende match tussen Sij brands en Tsjizjov moeten worden gevecht op 1 eerste match de benodigde financi- steld. "Ik weet niet of dat reglemen- Gross zakte mei vorig jaar in de kleedkamer een. Sindsdien is hij niet meer bij bewustzijn geweest. De doktoren vonden een zwelling in zijn linker schap niet niet konden worden bijeen schraapt en daarmee ook de twee kamp om het wereldkampioen- kunnen doorgaan. hersenhelft, hoewel hij tegen zijn Vanuit de schaakwereld (lees: Bes opponent Mike Caminiti niet was neergegaan. Kort voor het gevecht had Gross nog een medisch onder zoek ondergaan De videobeelden van de partij we zen uit, dat de doof geboren Camini ti een keer een kopstoot gaf en tol twee keer toe een dreun uitdeelde, voordat de biter hem duidelijk kon maken dat de ronde voorbij was. toon zegevierde. Probleem schouwburg konden Sijbrands en Gantwarg in september aan de slag, met een aanvaardbaar prijzenbe- drag in de pot. Waarbij Sijbrands uiteindelijk met groot machtsver- Voor de werelddambond ontstond AMERSFOORT (GPD) De' algemene verwachting is dat Ton Sij brands er in zal slagen de wereldtitel te veroveren ten koste van de Rus Alexei Tsjizjov. Wel wordt driftig gespeculeerd of de dammer voor het eerst sinds jaren tegen een nederlaag zal oplopen. Voorzitter Anton Schotanus van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond is degene die Ton Sijbrands voor het laatst een nederlaag toe bracht, in 1983. Schotanus: "Ik denk dat Sijbrands geen partij zal ver liezen, hoewel het voor de damsport juist erg goed zou zijn. Want dat zou namelijk betekenen dat zelfs de allersterkste kwestbaar is. Per soonlijk heb ik zijn Achilleshiel nooit gevonden. De schaarse keren dat hij verloor (sinds '70 slechts drie keer, red.) gebeurde dat als gevolg van een taktische manoeuvre. Hij is nooit overspeeld. Tsjizjov, wel een tak- tisch enorm sterke speler, is lang niet zo'n strateeg". Ex-wereldkampioen en voorzitter van de werelddambond Piet Roo zenburg: "Ik verwacht dat Ton zeker één partij verliest. Hem geef ik dertig procent kans te winnen, Tsjizjov twintig procent. Vertaald in partijen dus drie zeges voor Sijbrands en twee voor Tsjizjov". De vrees dat het een saaie match wordt, gezien de speelwijze van de Rus (Sijbrands: "Hij heeft de naam dat hij vaak de opening overslaat en pas in het middenspel begint te dammen. Maar ook die opening be heerst hij wel degelijk") is volgens Sijbrands' secondant Johan Krajen- brink niet terecht. "Iemand die in staat is klassieke standen zo uit te buiten als hij, kan geen saaie speler zijn". tair eigenlijk wel kan", reldkampioen Roozenburg daar gis teren over, "maar in zo'n geval stel ik me op het standpunt dat regeltjes er zijn om overtreden te worden. De beide handen hebben aangeno- Voor de veertigjarige groot meester uit Voorst, die na een afwe zigheid van vijftien jaar in 1988 zijn rentree in de wedstrijdsport maak te, betekende dit het groene licht voor de tweede match in zijn carriè re om de mondiale titel. Eerder speelde Sijbrands in 1973 tegen de later vermoorde Andris Andreiko. Die tweekamp was in sportief op zicht een ontgoocheling voor hem. Weliswaar prolongeerde hij zijn we reldtitel, maar de manier waarop de buitenwacht over hem heen viel (in plaats van "de match van de eeuw" zou de "match van de geeuw" zijn gespeeld) deed hem besluiten de wedstrijdsport vaarwel te zeggen, waarop hij pas in 1988 terugkwam. Over een dergelijke ervaring in de tweekamp tegen Tsjizjov wil hij niet denken. "Wat ik ga doen na het eventuele behalen van de wereldti tel of wanneer dat juist niet is ge lukt, dat weet ik niet. Ik leef bij de dag en heb geen omlijnd beeld van de toekomst". Zijn 25-jarige opponent, die zich via een 25.000 woorden tellend woordenboek Russisch-Neder- lands de Nederlandse taal redelijk machtig heeft gemaakt, is voor Sij brands een groot vraagteken. Welis waar behoren legio partijen van Tsjizjov tot zijn enorme theoreti sche bagage, ma; praktijk heeft hij Tsjizjov pas in Parama- partijen moet hij het "grote voor- de laatste beeld" voor alle Sovjet-dammers op ronde alles al was beslist. Het werd minimaal 20 - 20 houden c salonremise. Ik heb die onzeke- i Paramaribo veroverde 1 factor trouwens met al die jonge reldtitel te behouden. gasten. Zelfs met bijvoorbeeld Van der,Wal. Toen ik in tegen hem speelde i, want ik had alleen tegen hem gespeeld toen hij nog piepjong weliswaar niet verstoken "Een zeer moeilijke opgave", be- het NK seft hij. De ruim twaalfhonderd ki- dat Sijbrands uiteindelijk zijn te- lometer ten oosten van Moskou ge- genstander werd. boren en getogen Tsjizjov leeft de jaren zeventig". Met een nadelig verschil 1 rating-punten en bijna vijftien jaar zijn steun en toeverlaat Rudolf Tsje- jonger dan uitdager Ton Sijbrands besjev bereidt hij zich meestal AMSTERDAM (ANP) - Jos Berk hout wordt de nieuwe coach van Ni co Rienks en Ronald Florijn. De Olympische kampioenen in de dub- gens zijn enorme gevoel voor tech niek en zijn enthousiasme. Berkhout was in 1987 al eens be geleider van Rienks tijdens diens solo-avontuur in de skiff. Toen de dubbel twee met Florijn werd sa mengesteld raakte hij op de achter grond. Het is de bedoeling dat Rienks en Florijn ook dit seizoen vaak in de skiff zullen uitkomen, waarbij Berkhout eveneens als coach zal optreden. Dopinggebniik kost Van Bakel veel geld DEURNE (ANP) - Frank van Bakel is door d.e UCI (Internationale Wiel- ren Unie) veroordeeld tot een boete van 4000 gulden en een voorwaarde lijke schorsing van een maand. De 32-jarige veldrijder uit Deurne kreeg deze straf opgelegd omdat hij na de Super Prestige-veldrit in het Spaanse Zarautz op 19 november vorig jaar tijdens de dopingcontrole positief reageerde. Van Bakel had het verboden spierversterkende middel nandrolon gebruikt. Ook de contra-expertise viel in het nadeel van de Brabander uit. Van Bakel legt zich niet zonder slag of stoot neer bij het vonnis. Hij heeft de Amsterdamse advocaat Vixseboxen opdracht gegeven te onderzoeken of procedurefouten zijn gemaakt tijdens de controle. Van Bakel is met Van der Poel, Baars en Kools geselecteerd voor het wereldkampioenschap zondag in Getxo. Afgelopen zondag tijdens de laatste Super Prestige-veldrit in Wetzikon gaf Van Bakel in de laatste ronde op. "Ik was een paar keer gevallen. Ik kreeg weer last van een oude rug blessure. Ik heb geen enkel risico willen nemen met het oog op het wereldkampioenschap", aldus Van Bakel gisteren. Negentigduizend paar schoenen... BARCELONA (AFP) - Een Ja panse schoenenfabrikant stelt voor de Olympische Spelen van Barcelona in 1992 90.000 paar schoenen ter beschikking voor de medewerkers. Het bedrijf sponsort de Spelen in de Cata laanse hoofdstad met een be drag van bijna 10 miljoen gul den. Van de Spelen worden in to taal 1800 uur door de televisie uitgezonden. Dat heeft het orga nisatiecomité gisteren bekend gemaakt. Er worden tijdens de Spelen 450 camera's ingezet. Meer dan 3500 personen zijn be trokken bij de uitzendingen. laatste maanden veel voorbereid. "We konden natuurlijk pas na de herkamp Sijbrands - Gantwarg be ginnen, want het maakt een groot verschil tegen wie van de twee je speelt", vertelt Tsjizjov, die blij "Als speler is hij veel interessan ter, zowel voor het dammen als voor nijzelf. Maar ik denk ook voor de staat dam-wereldkampioen Alexei eenzaamheid de wedstrijd- Tsjizjov voor de "zwaarste opgave" evenementen, zijn nog prille leven. In twintig uit propaganda-overwegingen be- op belangrijke ter dat het duel gespeeld wordt door spelers uit verschillende landen", Met secondant Virny heeft hij de meent de titelverdediger. DINSDAG 17.00-18.00 EURO What a Week. 17.40-18.04 Ned 1 Sport op I. 18.00-20,30 EURO: EK Kunstrijden op de schaats vanuit Leningrad. 18.55-21.00 BBC 1 Gemenebest Spelen. 20.00-00.10 Super: Ultra Sport '89 Hig hlights: terugblik op de hoogtepunten van een bewogen sportjaar. 20.25-21.03 Ned 3. Sport Studio. 20.30-21.00 EURO: Sportmix, 21.00-22.00 TV 5: Sporl. 21.00-22.00 EURO: Motorsport Formule I ;an de Gemenebest Spelen. 00.00-01.00 EURO: Basketbal. 00.40-07.30 BBC 1Gemenebest Speten. 01.00-02.00 EURO: Rugby Challenge Cup. 12.00-13.00 EURO Worstelen. 12.05-14.00 BBC 1 Gemenebest Spelen. 13.00-16.00 EURO: EK Kunstrijden op de schaats vanuit Leningrad. 16.00-17.00 Did 3: EK Kunstrijden op de schaats. 16.00-17.00 EURO Atletiek hoogtepun ten van de Gemenebest Spelen. 17.00-18.00 EURO: Trans World Sport.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17