Orkaan treft Wassenaarse gemeentekas 'In zo'n pak word je vanzelf iemand anders' Vereniging vecht voor recht op oude kleren in Wassenaar 'Bij woningbouw meer op inbraakpreventie letten' Spoorbaanverdubbeling bij Voorschoten duurder Schaap houdt treinverkeer twee keer op Discussie-avond verbreding A4 Leiderdorp PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 30 JANUARI 199C WASSENAAR - Het ophalen van oude kleren is een strijdpunt gewor den in de gemeente Wassenaar. BenW weigeren de vereniging Samen Strijden Tegen Reuma (SSTR) een vergunning te geven omdat drie an dere organisaties al kleren ophalen in de gemeente en het Centraal Ar chief voor het Inzamelingswezen adviseert om 'een stringent inzame- l ingsbeleid te voerenNegen jaar geleden besloot het college dat vier in zamelingen per jaar voldoende zijn en de bestuurders willen daar voor lopig aan vasthouden. De afgewezen vereniging heeft een bezwaarschrift ingediend waarin ze aanvoert dat een periode van acht weken tussen twee inzamelingen voldoende is. Bovendien zou de gemeentelijke regeling nieuwkomers eeuwig buiten spel laten staan en heeft de vereniging hard geld nodig. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften heeft het bezwaar in middels afgewezen. Ze verwijst naar de bepalingen van het Centraal Archief voor.het Inzamelingswezen en laat weten dat vier inzamelin gen per jaar 'voldoende zijn voor een doelmatige verwijdering van huishoudelijk afval, in het bijzonder gebruikte kleding'. Ook verzoeken van andere verenigingen werden steevast afgewezen en de commissie ziet geen reden om daarvan af te wijken. Als de vereniging om geld zit te springen, moet ze maar andere acties verzinnen. Voor de suggestie om een roulatiesysteem in te voerenvoelt de commissie niets. Dat zou de continuïteit van de inzamelingen niet ten goede komen. Nu haalt de plaatselijke Unie Van Vrijwilligers twee maal per jaar oude kleren op, het Leger des Heils eenmaal en de Max Tailleurstichting eveneens eenmaal. Zonder enige discussie is de gemeenteraad gisteravond akkoord ge gaan met het voorstel om de vereniging geen vergunning te geven voor het ophalen van oude kleren in de gemeente. Advies aan de gemeente Oegstgeest: OEGSTGEEST - Het Regionaaal Bureau Voorkoming Misdrijven (RBVM) adviseert de gemeente Oegstgeest meer rekening te hou den met inbraakpreventie bij de bouw van nieuwe woningen. De po litie zou daarbij om advies gevraagd moeten worden. De bewoners van bestaande wijken moeten geadvi seerd worden het hang- en sluit werk van hun huizen te verbeteren. In veel nieuwe wijken laat dit te wensen over, aldus het bureau in een advies aan B en W van Oegst geest. Het adviserende plan is ge schreven op verzoek van de ge meente. In navolging van de gemeente Lisse zou het gemeentebestuur van Oegstgeest architecten moeten dwingen nieuwe woningen van 'in braakpreventieve materialen' te voorzien. Bij renovatieplannen van huurwoningen moet de woning bouwvereniging worden geadvi seerd de huizen beter te beveiligen. Het RBVM uit Leiderdorp hoopt op het aantal inbraken te verminderen. In Oegstgeest werden in 1988 205 inbraken gemeld. De cij fers over vorig jaar zijn nog niet be kend. Ook op" het gebied van vernielin gen en fietsendiefstallen doet het RBVM verschillende aanbevelin gen. Zo zou de plaatselijke jeugd meer graffiti zelf moeten verwijde ren eri moet op scholen meer voor lichting worden gegeven over van dalisme. Tevens moeten meer maat regelen worden getroffen om de jeugd 'van de straat' te houden. Ge dacht wordt aan de aanleg van speelvelden, een crossterrein en het opzetten van jeugdhonken. Het aantal fietsdiefstallen kan worden beperkt door het aan brengen van zogenaamde fiets- klemmen, zo stelt het RBVM. Het bureau adviseert de gemeente om op inbraakgevoelige plekken, zoals zwembaden en winkelcentra, der gelijke klemmgn te plaatsen. Ook het inrichten van bewaakte fietsen stallingen is te overwegen, zo staat in het adviesplan. 'Leiderdorpse' Alphenaar Altona nieuwe carnavalsprins Cascarvieten ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense carnavalsvere niging De Cascarvieten loopt met de nieuwe prins Theo Al tona (55) het risico dat de fees ten nog eindelozer worden dan ze in de ogen van velen al zijn. Als doorsnee-feestgan ger verbaasde de Alphenaar met een Leiderdorpse zaak zich er over dat de zittingen van de befaamde doorzakclub 'al' om half drie 's nachts ein digden: "De tijd vliegt altijd. Tot half drie is toch eigenlijk te kort. Van mij mogen die feesten tot onbepaalde tijd duren. Hoe langer, hoe beter. Als je even met elkaar praat, is het al afgelopen". door Jan Preenen Als prins Cascar XXVI heeft Alto na zaterdagavond helemaal de klok uit het oog verloren. Of zoals zijn dochter, de tot page gekozen 25-jarige Karin, opmerkt: "Hij is een levensgenieter die niet op een uurtje kijkt als het gezellig is". Nauwelijks was Altona zaterdag als gangmaker-voor-één-jaar ge ïnstalleerd, of de festiviteiten werden prompt met een half uur verlengd. Hoewel dat wel zijn ver dienste was, was het niet zijn be slissing. Of zoals president Ab Kabalt als verklaring voor de ge wijzigde sluitingstijd geeft: "We hebben wel eens avonden met prinsen gehad dat we eerder dan gepland moesten stoppen, omdat het. niet liep. Zaterdag was het echter precies andersom en kon den we blijven doorgaan. Op een gegeven moment moet je er ech ter een punt achter zetten, omdat je ook nog een paar uur kwijt bent met opruimen. Vóór het licht wordt, wil je toch wel je bed zien", zo verklaart Cascarvieten-presi- dent Ab Kabalt de gewijzigde sluitingstijd. Uitstraling Met Cascar Altona dreigt de ge zelligheid dan ook geen tijd te kennen. De leiding van De Cas- vieten kan dat zichzelf aanre- Prins Theo 'Cascar XXVI' Altona met zijn dochter, page Karin: "Ik moet nog kenen, mochten daar klachten over komen. De tijdelijke vervan ger van burgemeester Martin Paats is gekozen na een uitgebrei de selectieprocedure. Kabalt: "Vanuit de senaat hebben we heel wat hints gekregen voor het aan wijzen van een nieuwe prins. Zoals gebruikelijk hebben wij de belangrijkste kandidaten uitge breid bekeken vóór de keus werd bepaald. Zoals altijd hebben we ons afgevraagd of hij een echte carnavallist is, of hij goed ligt bij het publiek en meer van dat soort dingen. Maar uiteindelijk was het eenvoudig wie Cascar XXVI zou worden, hoeveel aanbiedingen er ook waren. Theo heeft een gezelli ge uitstraling en een goed micro foon-gevoel. Hij kent onze vereni ging ook goed en velen kennen hem". "Ik moet overigens wel een slag om de arm houden. Een prins leer je pas echt kennen als hij het is. We hebben wel eens teleurstellin gen meegemaakt, bij voorbeeld omdat iemand niet wist om te gaan met een microfoon. Met de ze prins is dat geen probleem. Ik kan aardig door de microfoon schreeuwen, maar hij nog beter. Dit jaar zitten we dan ook wel goed". Incognito Luisterend naar alle vorstelijke complimenten wekt de prins zelf de indruk alsof hij alle opmerkin gen naar het rijk der fabelen wil verwijzen: "Ik moet nog helemaal wennen aan mijn nieuwe rol. Vroeger kon ik m'n gang gaan en was ik incognito. Toen kon ik het Hie nog veroorloven om met dub bele tong te praten. Nu moet ik me inhouden, anders gaat die aap zo raar op z'n hoofd staan. Niet dat het me veel moeite kost om minder te drinken, maar het is wel even omschakelen. Maar dat moet. Ik realiseer me dat ik nu het decorum van de vereniging ben". Altona wijst er ook op dat er nog heel wat bier door de Rijn moet stromen, wil hij een zaal 'op stelten zetten', voor zover daar aan al behoefte is: "Tot zaterdag was ik meer een zwalker dan een danser. Ik liep van de een naar de ander, steeds op zoek naar een praatje. Ik vulde zelf m'n avond in. Nu moet ik dat voor een be langrijk deel ook voor anderen doen. Je moet ze een handje hel pen om er wat van te maken". Omdat hij geen ervaring had als spreekstalmeester aarzelde Alto na toen hij werd benaderd met het verzoek om de polonaises te leiden: "Daar kwam bij dat ik ook niet wist hoeveel tijd ermee is ge moeid. Ik heb een eigen zaak in Leiderdorp, die kan ik niet zo maar sluiten". Achteraf kan Alto na constateren dat er nu al veel meer uren voor hem in het carna val zijn gaan zitten, zonder dat hij de neiging heeft om de klok terug te zetten: "Het aardige is dat veel dingen me veel gemakkelijker af gaan dan ik had verwacht. In zo'n pak krijg je automatisch een zeke re uitstraling. Het is net alsof je ie mand anders wordt". Cascar XX- VI dus. Rio Theo Altona is een geboren, maar niet helemaal getogen Alphenaar. Tien jaar heeft hij gevaren en deinde hij onder meer mee op de golven van enthousiasme die het carnaval in Rio de Janeiro losmaakt. "Geweldig, zoals de mensen daar carnaval vieren. Ze zijn altijd ontspannen en er wordt geen onderscheid gemaakt tus sen wit, bruin of zwart. Het maakt ook niet uit hoe je bent. De hele stad ligt ook plat. Dat is helaas in Alphen niet mogelijk". Bij nader inzien ontdekt Altona meer verschillen tussen Rio en Alphen, plaatsen die hij in carna valesk opzicht aanvankelijk ("Je kunt bij ons net zo goed feest vie ren") op één lijn stelde: "Natuur- 'lijk kun je die twee niet met el kaar vergelijken. Daar vallen al tijd de nodige doden, terwijl bij ons slechts af en toe wat woorden of tikken vallen. De vrouwen lo pen er daar ook veel bloter bij. Misschien dat het bij ons nog eens zover komt als er straks hele maal geen verschil meer is tussen de seizoenen en het altijd zomer is. En ten slotte lijkt daar iedereen met iedereen het bed in te duiken. Dat imago heeft het carnaval ook in Nederland, en dus ook in Al phen, maar dat beeld klopt niet. Vergeet niet dat het bij ons meer een familiefeest is. De sociale controle is daardoor groot". VOORSCHOTEN/REGIO - De hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen wil 12,4 miljoen gul den extra uitgeven aan het 'knel puntproject' Leiden-Den H^ig. In Voorschoten is 8,5 miljoen gulden extra nodig: 7,2 miljoen voor grond verwerving en grondwerk voor de kruisende wegen bij het station en 1,3 miljoen voor maatregelen tegen geluidshinder. Volgens een bericht in het NS- blad Koppeling moeten de spoor wegen over de brug komen omdat ze, nadat provincie en gemeente hun beleid wijzigden, als 'veroorza ker van het noodzakelijke grond werk worden gezien'. De twee over heden zouden het niet langer nood zakelijk vinden dat de Papelaan, los van de spoorbaanverdubbeling, wordt aangepast. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat onzin. Zijn ge meente wilde nooit iets doen aan de Papelaan. Het waren de spoorwe gen die met de tunnel kwamen en voorstelden de Papelaan een beetje te verleggen, de polder in. De ge meente-woordvoerder: "We hebben altijd al gezegd dat alles wat daar ge beurt de schuld is van de NS. Ik defik dat de NS het nu zo stellen om de hogere kosten beter te kunnen verkopen aan de minister". De NS-woordvoerder geeft toe dat de alinea's onzorgvuldig zijn ge formuleerd, maar vindt niet dat de gemeente zich zorgen hoeft te ma ken: "Wij betalen gewoon". Als al les meezit, is de operatie bij Voor schoten in 1995 afgerond. Tussen het nieuwe spoorwegviaduct en de aardewerkfabriek komen geluids schermen. Zoals het nu uitziet, ko men er ondoorzichtige schermen van hout en metaal, met een hoogte van een meter. Vlak voordat de nieuwe lijnen open gaan, worden nieuwe geluidmetingen gehouden en zal blijken of dat voldoende is. WASSENAAR - De Wasse naarse gemeenteraad heeft gisteravond 350.000 gulden opzijgelegd voor het herstel van de schade die de orkaan vorige week donderdag heeft aangericht. De ge meente is sinds 1972 niet verzekerd voor stormschade en wethouder C.P.M. Bar- ning (financiën) verdedigde die beslissing tijdens de ge meenteraadsvergadering. "Wanneer we jaarlijks een premie van 15.000 gulden zouden betalen, had dat ons in 18 jaar ..eh 270.000 gulden gekost", zei hij. Het leidde tot enig geschamper, maar niet tot kritiek op het tijdens de vergade ring uitgereikte voorstel. Burge meester P.H. Schoute liet weten dat het niet aan de kwaliteit van het groen had gelegen dat her en der bo men neergingen en bezittingen ver nielden. Zo noemde hij de boom die in de Meijboomstraat een villa in aanbouw veranderde in een ruïne 'een zeer gezonde boom'. Van de 350.000 gulden uit het Al gemeen Investeringsfonds gaat 110.000 gulden naar het herstel van het zwaargehavende raadhuis De Paauw. Twee omgevallen bomen brachten grote schade toe aan de kamer van de burgemeester, de bo- vengelegen kamer van dé nieuwe wethouder Ch.B. Aptroot, -koepels, dakranden en ornamenten. Het herstellen van wegverhardin gen, straatmeubilair en afrasterin gen zou 20.000 gulden kosten, de ex tra loonkosten van reiniging en brandweer 23.000 gulden en groen voorzieningen 105.000 gulden. Voor gemeentelijke panden is 10.000 gul den nodig en voor het herstel van de tijdelijk gesloten sporthal 60.000 gulden. Voorlopig Van de meeste posten kunnen de kosten redelijk goed worden ge schat, bij het raadhuis ligt dat an ders. De burgemeester had het over een 'voorlopige schatting'. Wanneer zijn college meer geld nodig heeft, moet de gemeenteraad opnieuw over de brug komen. Toen dè raadsleden gisteravond vergaderden, hadden medewerkers de gevallen bomen rond het voor malige paleisje al aardig onder dè knie. B en W lieten weten dat ze van daag gewoon willen vergaderen in het vertrek van de burgemeester, waar provisorische voorzieningen de kou buiten houden en het over gebleven, veelal antieke meubilair beschermen. Wethouder C.P.M. Barning: ..'Niet verzekerd tegen stormschade'., (foto WARMOND - Een schaap heeft de spoorwegpolitie gis terochtend het nodige werk bezorgd op het baanvak War mond - Nieuw-Vennep. Om half twaalf kreeg de politie de melding binnen dat een schaap over de spoorbaan zou lopen, maar na een zoekactie van een half uur werd het dier niet aangetroffen. Om half één werd wederom de aanwezigheid van het dier gemeld en ditmaal had de poli tie meer succes. Na een half uur was het dier weer netjes achter het hek van zijn wei land geplaatst. Het schaap is bij zijn spoor- wandeling niet in gevaar ge weest. Volgens een woord voerder van de spoorwegpoli tie wordt- er altijd langzaam gereden als de aanwezigheid van een ongewenste mede- spoorweggebruiker wordt ge meld, 'én dan maakt het niet uit of dat een mens of een dier Het Wasse naarse raad huis, de maan dag na de or kaan. Boven de gehavende dak rand en de ka mer van wet houder Ch. Ap troot, rechts be neden de kamer van de burge meester. Op de voorgrond een van de twee boosdoeners. Bouwman) LEIDERDORP - De belangenvere niging A4 houdt morgenavond een discussie-avond over de verbreding van de rijksweg door Leiderdorp. Vertegenwoordigers van de plaatse lijke politieke partijen zijn uitgeno digd om hun visie op deze zaak te geven. Vanaf half acht wordt in de Mu- zenhof (Cor Gordijnsingel) gepraat over de activiteiten van de vereni ging sinds de oprichting halverwe ge vorig jaar. Om negen uur mogen de politici hun verhaal vertellen en daarna kunnen verontruste Leider dorpers vragen stellen. Een aantal bewoners uit Leider dorp zijn onlangs, gesteund door de Stichting Leefbaar Leiderdorp, be gonnen met een handtekeningenac tie tegen de verbreding van de rijks weg. Mevrouw Van der Noort zegt dat de actie wegens grote belang stelling is verlengd. Hoeveel men sen hun strijd tegen een bredere A4 steunen is nog onbekend. De teken- lijsten liggen nog twee weken onder meer in de Winkelhof en de Santhorst. bijeenkomst FNV Bouw- en Houtbond, met Greetje Lubbi, aanvang 20.00 uur in gebouw Contact. modeshow scholengemeen schap Castellum, aanvang 20.00 uur in De Bron. Leiden avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk. Zoeter- woudsesmge. van 19.00 tot 19.30 familiedrama. 'De Canadese Muur', door h aanvang 20.15 Schouwburg. lezing (eerst crofotografie va P. Stemvers, aanvang 20.00 in het Rijksmuseum en Mineralogie. schaakkampioen schap voor basisscholen, aan vang 13.30 uur in het Ashram Col lege. demonstratie deegboetseren door Pien Lemstra, aanvang 14.00 uur in de bibliotheek, Thot- jeugdinstuif vollybal, van 18.30 tot 19.30 uur in het gymnastieklo kaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. modeshow scholengemeen- Leiden kindervoorstelling: 'Het Bam boemeisje'. door Theater Het Ap- bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. lezingen over Reflexologie, Na tuurgeneeswijze en Polariteit, door Marianne de Hoest, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. concert in de 'Divertements-se- rie'. met Paola Tuin (alt) en Vaug- han Schlepp (piano), thema: 'De onbekende Kurt Weil. Berlin- Broadway', aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. i hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 1 FEBRUARI Boskoop Bonsai-show in tentoonstelligs- ruimte Den Ham 22, van 10.00 tot Leiden bijeenkomst over het maat schappelijk belang-van het om- budswerk, discussie van twee om budsvrouwen, va 17.00 u. café In den Leidschen Salon. Steenstr. spreekuur PvdA met Elly Kerckhoffs en Dick Wijfje, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat 125. terug van weggeweest: optre den van 'Earth Fire', 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Hippolutos', door theatergezelschap De Korre, aan vang 20.30 uur in het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. bewegirigsgym voor dames olv een Mensendieck therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 1.15 i i Sjelter, Heem- lezing Stichting Spel- en Op- voedhuis De Kringloop, over 'Sexuele opvoeding in het gezin', door Ruud Krens (NVSH), aan vang 20.00 uur in Sjelter. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans 57. klaverjassen bij de Buitenge wonen, Frerikshof. aanvang 20.00 CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Pooelmeer. VRIJDAG 2 FEBRUARI Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. het Parkfilmhuis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16