Mogelijk tijdelijk ontslag personeel Huis ter Duin Ook strenge eisen aan particuliere zwembaden Leids professor doet collega de das om Honderd soldaten naar Rijnsburg en Veenstreek FIW-Horecabond belegt bijeenkomst voor werknemers Noordwij k heeft enige beroepsmensen nodig' Sportkanaal op kabelnet 'Deze strijd was geen eerlijk gevecht' DINSDAG 30 JANUARI 1990 FiEGIO PAGINA 15 LEIDEN Het ontbreken van een stropdas is vorige week op de Leidse universiteit aanlei ding geweest voor een aanva ring tussen professoren. Bij de promotie van de socioloog Eng- bersen ontzegde de voorzitter van de promotie-commissie, prof.dr. L.P. Louwe Kooymans, opponent prof.dr. C.P. Bertels de toegang. Bertels heeft namelijk sinds jaar en dag de stropdas afge zworen en zelfs voor een aan re gels gebonden ceremonie als een promotie weigert de hoog leraar dit kledingstuk te dra gen. Wèl was hij gehuld in een (geleende) toga en baret. Louwe Kooymans noemt Ber tels een 'notoir geval': "Ik heb er al eens een uitgebreide dis cussie met hem over gehad. Dan zegt hij dat ik de baas wil spe len. Maar ik wil niet de baas zijn. Hij moet de regels niet aan zijn laars lappen. Als de leden van een orkest in rokkostuum spelen en één vai} hen doet dat Louwe Kooymans noemt het voorval overigens 'gerommel in de marge'. Maar tegelijkertijd benadrukt hij dat bij een forme le aangelegenheid als een pro motie, die zich in de eeuwenou de ambiance van het Groot Au ditorium afspeelt, regels gelden waaraan iedereen zich te hou den heeft. "Promovendi maken er ook wel eens een one man-show in vreemde uitdossing van. Ter wijl de promovendus dus een rokkostuum met zwart vest dient te dragen. Nu, daar is moeilijk tegen op te treden als zo'n zaal al vol zit". Bertels kon vantevoren al de toegang worden geweigerd, wat Kooymans dus deed. Overigens heeft de jonge doctor Engber- sen weinig van de klerenzaak gemerkt. In plaats van zes wa ren er nu gewoon vijf opponen ten om hem het vuur aan de schenen te leggen. Bertels heeft in teitsblad Mare verklaard niet te hebben willen provoceren. "Ik heb mezelf ooit gezworen nooit meer een das te dragen. Dat is alles". RIJNSBURG/ROELOFARENDS- VEEN Ruim 100 militairen arri veren morgen in Rijnsburg en de Veenstreek om te heipen bij het op ruimen van de gigantische puin hoop in de glastuinbouwgebieden. In Roelofarendsveen en Ter Aar krijgen elf zwaar getroffen tuinders hulp, in Rijnsburg en omliggende bollenstreekdorpen wordt even eens elf bedrijven de helpende hand geboden. Een deel van de militairen zetten wordt ingekwartierd in vliegkamp Valkenburg. Morgen gaan in totaal 500 militai- schuur de Koninklijke Landmacht bedrij Deel militairen ingekwartierd op Valkenburg het leger dan ook In het tuinbouwgebied Klooster- Rijnsburg hadden drie verzoek tot hulp vierkante meter glas aan barrels is gegaan. In Noordwijkerhout, ook een behoorlijk getroffen dorp, gaat het om 10.000 tot 15.000 vierkante meter glas. Het komt, zo verklaart een woordvoerder van defensie, diend. In totaal acht bedrijven uit niet vaak voor dat militairen van de landmacht op grote schaal worden burg en de gemeenten Voorhout, ingezet bij de hulpverlening na ram pen. Het komt niet vaak voor dat mili- jon uit Garderen, het geneeskundig ger op bezoek'. De actie in de omge- tairen van de landmacht op grote bataljon uit Ermelo en het trans- ving van Rijnburg wordt morgen schaal worden ingezet bij de hulp- portbataljon uit Nunspeet. Naast de gecoördineerd vanuit de blioemen- verlening na rampen. De laatste op 60 tuinbouwbedrijven in heel de Koninklijke Landmacht inge- Nederland 'met stoffer en blik' aan diend. In totaal acht bedrijven u de gang. Verwacht wordt dat de gro- het gebied Trappenberg in Rijn te schoonmaak een dag of veenstreek en Rijnsburg en omge- veiling Flora, ving, krijgen ook onder meer hel Westland, de Zuidhollandse eilan den en de omgeving van Venlo gerak hulp. De tuinders verkeren in de pro blemen nadat donderdag de storm hun warenhuizen met de grond ge lijk maakte. Hoewel in alle tuin bouwgebieden de tuinders elkaar met man en macht bijstaan, komen de getroffenen handen te kort om de troep op te ruimen. Vele tiendui zenden vierkante meters glas vielen donderdag in een paar uur tijd aan diggelen. De reis- en verblijfskosten die voor de militaire hulpoperatie moe ten worden gemaakt, worden be taald door het ministerie van land bouw. De grootste verzekeraar in deze sector, de Hagelunie, heeft la ten weten dat ook het opruimen van het glas bij de glasverzekereing is inbegrepen. Verzekerde tuinders krijgen de meerkosten door het in- maal dat dat gebeurde was op 19 Mening brandweercommandant Zandvoort: NOORDW1JK/LEIDEN - Duin Holdings, de eigenaar van hotel Huis ter Duin, wil voor het 157 personen tellende per soneel een nul uren-vergunning bij het arbeidsbureau aan vragen. Dit deelde woordvoerder F.J. Gastkemper van de Horecabond van het FNV vanochtend mee. Het personeel, dat door de brand in het hotel geen werkzaamheden kan uitvoeren, verkeert nog steeds in onzekerheid over de toe komst. Donderdagmiddag wordt om drie uur in het Leidse restaurant Eigen- zorg op initiatief van de Horeca bond een bijeenkomst mers met 250 moeten komen. Ook is het de bedoeling om het aantal con greszalen uit te breiden. Die plan wijziging van het lang- besproken zal worden hoe bestemmingsplan. Dat een en ander sociaal geregeld dient durige procedure,^die ook te worden. Gisteravond was er een 1 u~ al vier weken vantevoren vastge stelde bijeenkomst van de bond in gebouw Irene in Leiden. Maar ge zien, het tijdstip - in Noordwijk was tegelijkertijd de rouwdienst voor de bij de brand omgekomen brand weerlieden gaande - verschenen slechts 15 van de 157 werknemers van het hotel. Een nul uren-vergunning houdt volgens Anne Pols van de Horeca bond in dat het personeel een ww- uitkering krijgt zonder sollicitatiep licht. "Zo'n regeling kan echter slechts voor een beperkt aantal da gen, maximaal veertig, gelden en de vraag is of het arbeidsbureau de ver gunning verstrekt". heel nieuwe bouwvergunning vergt. De eigenaar heeft bekend ge maakt dat de wederopbouw van het verbrande gedeelte 12 a 15 maanden gaat duren. Maar mijn intuïtie zegt dat de wederopbouw van het nu nog overeind staande skelet niet zo lang hoeft te duren. Dus ik denk dat hij zijn al bestaande plannen tegelij kertijd wil verwezenlijken". Mocht dat het geval zijn, dan zou het sociaal plan er voor het perso neel heel anders kunnen uit komen te zien. Het bedrijf is verzekerd voor de gevolgen van de brand en dat be tekent dat het - tijdelijk werkloze - personeel waarschijnlijk uit die ver zekering wel een aanvulling op de uitkering kan krijgen. "Maar wor den tegelijkertijd die nieuwbouw- plannen tevoorschijn gehaald, waardoor de werkloze periode veel eigenaar al uitbreidingsplannen langer gaat duren, dan valt dat on- voor het hotel- en appartementen- fer het bednjfsrisico aldus Gast- NOORDWIJK/ZANDVOORT - den als Huis ter Duin, Estec en Badplaatsen en gemeenten met gro- Sancta Maria", te kantoor- of hotelcomplexen moe- Hoffmann gaat daarmee voorbij ten een brandweerkorps hebben aan de uitleg van Schroder dat al- waarin ten minste een deel van de leen beroepsbrandweerlieden de mensen beroeps is. Vrijwilligers tijd hebben overdag panden te be- hebben onvoldoende tijd om de studeren. "Vrijwilligers komen, grote gebouwen te bestuderen ter- door de uitgebreide cursuspro- wijl kennis van de panden wel gramma's, nauwelijks hieraan toe", noodzakelijk is voor een adequate aldus Schroder, brandbestrijding. Dat zegt R. Overigens volgt er een nader on- Schröder, commandant van het derzoek naar de oorzaak en bestrij- Zandvoortse en gedeeltelijke be- ding van brand in hotel Huis ter roepsbrandweerkorps. Duin door de Inspectie voor het De brand in hotel Huis ter Duin in Brandweerwezen, dat rechtstreeks Noordwijk heeft de discussie over onder het ministerie van binnen- beroeps- of vrijwillige brandweer landse zaken valt. Dat meldt desge weer doen oplaaien. Gisteravond» vraagd mr. G. Herkemij, hoofdin- verklaarde de Leidse brandweer- specteur voor het brandweerwezen- commandant Mark in AVRO's Tele- /directeur brandweer van binnen- vizier nog dat de brand in Noord- landse zaken. wijk 'een maatje te groot was voor Volgens Herkemij behoort een het vrijwilligerskorps'. dergelijk onderzoek tot de gebrui- Hoewel Schroder ervan over- kelijke procedures bij branden tuigd is dat het bij de bestrijding waarbij dodelijke slachtoffers zijn van de brand bij Huis ter Duin niets gevallen. had uitgemaakt als er beroeps- brandweer zou zijn geweest ("Dit was vechten tegen de bierkaai") is hij wel de mening toegedaan dat Noordwijk net als Zandvoort ten minste enige beroepsbrandweerlie den zou moeten hebben. Volgens Schroder is het van cru ciaal belang dat de brandweerlie den geregeld oefenen in grote pan den zoals hotels en kantoren. Talloze bloemstukken sierden de kisten met de lichamen v ren tijdens de drukbezochte rouwdierist. i de omgekomen Noordwijkse brandweerlieden giste- het hotel- en appartementen complex. Er zouden een parkeerga rage van twee verdiepingen en uit breiding van het aantal hotelka- LEIDEN - Het bestuur van het re gionale kabelnet Leiden wil een speciaal sportkanaal vrijmaken. Verder heeft het plannen om drie zenders aan het programmapak ket toe te voegen en om twee en mogelijk zelfs drie, teletekst-pro- gramma's op de kabel toe te laten. Als alles meezit, zijn,de nieuwe zenders voor de zomer te zien. Volgens de Leidse wethouder M. van der Nat, voorzitter van het regionale kabelnet, is er veel be langstelling voor een speciaal ka naal waarop louter sportprogram ma's worden uitgezonden. Overi gens geeft het net op dit moment al een speciale sportzender door: Eurosport. Het is de vraag of deze zender op het kabelnet blijft, want voor het sportkanaal heeft zich nog een tweede gegadigde aangemeld: Screensport. Het al gemeen bestuur van het net moet nu eind volgende maand een keu ze maken tussen de twee stations. Het kabelbestuur overweegt ver der om het kanaal van de Vlaamse omroep BRT 1 - die overdag niet uitzendt - op te vullen met Kin- dernet. Deze satellietzender brengt in de ochtenduren pro gramma's voor kinderen tot 13 jaar. Op het kanaal van BRT 2, dat eveneens het grootste deel van de dag 'leeg' is, wil het bestuur Eu- rostep zetten. Dit station zendt onderwijs-programma's uit, die zijn gemaakt door verschillende Europese universiteiten; waar onder 4e Leidse universiteit. Op het enige nog vrije kanaal in het hoofdnet van de regionale kabel wil het bestuur de muziekzender MTV doorgeven. Op het kanaal van de nieuwszender CNN wil het kabelbestuur een teletekst-pro- gramma toevoegen, mogelijk van de Gouden Gids. Ook op het lokale kanaal zal straks een teletekst-programma zijn te zien. Het bestuur onder handelt hiervoor met het Leidsch Dagblad, die al een kabelkrant uitzendt, en Omroep Rijnland. Mogelijk wordt er op het lokale kanaal nog een tweede teletekst uitgezonden. Het bedrijf Broke- rits heeft een speciaal programma aangeboden, waarbij abonnees met behulp van de telefoon een groot aantal tekst-pagina's op hun televisiescherm kunnen oproe pen. kemper. Volgens Kees Bocxe. vertegen woordiger van de afdeling-Leiden van de Horecabond, krijgt het per soneel bij de leiding steeds nul op Brandweercommandant Pesehier tijdens rouwdienst in Noordwijk: NOORDWIJK - 'God is niet eerlijk. Hij strikt mij in Zijn net'. Deze woorden uit het boek Job moeten gis- het request. "De meesten hebben teravond tijdens de rouwdienst voor de drie omgeko- een half jaar-contract. De vraag is «men Noordwijkse brandweerlieden de gevoelens van wie de aanvulling gaat betalen en menigeen hebben vertolkt. De St. Jeroenskerk was al voor hoe lang. Is het bedrijf voor de lang vóórdat de dienst begon volgestroomd. Noord- salarissen verzekerd? Op die vragen wijk wilde op deze manier afscheid nemen van Nico Steenvoorden, Jan de Ridder en Gerrit Heeringa, die tijdens die vreselijke storm vorige week donderdag bij Maar hij reageert niet. Het enige dat het blussen van de brand in hotel Huis ter Duin het le- het personeel op dit moment vraagt ven lieten, is een gesprek. Donderdag gaan we bespreken hoe we tot zo'n gesprek kunnen komen". Directeur Noorlander van Duin Holdings en directeur A. Kaufmann van hotel Huis ter Duin waren van daag in verband met de begrafenis sen van twee van de drie omgeko men brandweerlieden niet voor commentaar bereikbaar. De procu- willige brandweer ratiehouder van Duin Holdings, Kikkert, kon wegens een bespre king niet worden gestoord. De drie kisten op het altaar zijn bedolven onder de bloemstukken. Onder de aanwezigen in de stampvolle kerk bevinden zich behalve de familie van de omgeko menen onder anderen de minister van binnenlandse zaken, mevrouw Dales, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Patijn, het voltallige gemeente bestuur van Noordwijk, burgemeester Goekoop van Leiden, het voltallige korps van de Noordwijkse vrij- collega's van omliggende plaat se vrijwillige brandweer later in zijn melden. "Deze strijd was geen eerlijk gevecht. Wij zijn letterlijk en figuurlijk in de rug aangevallen door een monsterverbond tussen vuur en storm". Pesehier zegt het nog eens duidelijk: "Laat niemand ooit zeggen dat deze ramp voorkomen had kunnen worden. De man nen wisten wat zij deden. En misschien is door hun op treden Noordwijk juist voor een grote ramp behoed". Noordwijks burgemeester J.M. Hoffmann gaat in zijn woorden terug naar de vreselijke avond van 25 ja nuari toen op en gegeven moment de harde waarheid duidelijk werd. "Nico Steenvoorden, Jan de Ridder en Gerrit Heeringa zijn die avond voor het laatst uitge rukt. En misschien is het wel goed dat een aantal vra gen onbeantwoord blijft". Een lied, een psalm en een gebed voor de overlede nen en dan loopt de sobere plechtigheid ten einde. De aanwezigen lopen langs de kisten om een laatste groet te brengen. De leden van de vrijwillige brandweer vor men een erewacht rond de lichamen van hun gestor ven collega's. Ze kijken strak voor zich uit. "We voelen onmacht en diepe droefheid. Dit is een zwarte bladzij de in de geschiedenis van het Noordwijkse brandweerkorps", had Pesehier nog gezegd. Nonsens Burgemeester J.M. Hoffmann is het volstrekt oneens met de uitspraak van de Leidse brandweercomman dant Mark in de televisieuitzending. "We hebben meteen alle registers opengetrokken en alle korpsen uit de omtrek opgetrommeld. Ik be grijp de uitspraak van Mark dan ook niet". Volgens Hoffmann is het abso luut niet noodzakelijk dat zijn ge meente in verband met de aanwe zigheid van veel hotels (4600 bed den) beroepsbrandweer zou moeten hebben. "Het argument dat een be roepskorps meer tijd zou hebben om de gebouwen te bestuderen, gaat niet op. De vrijwilligers van Noordwijk oefenen geregeld in pan- Heineken tevreden met uitleg provincie ZOETERWOUDE/ALPHEN - De Zoeterwoudse bierbrouwerij Hei neken onderneemt geen juridische stappen tegen de provincie Zuid- Holland. Een woordvoerder zei dat Heineken genoegen neemt met de verklaring die de provincie naar buiten heeft gebracht. Voor de bier- ook onnodig brouwer is de kous hiermee af. brand. Schroder: De provincie liet gisteren weten het 'achteraf minder verstandig' te vinden dat zij de naam van Heine ken heeft genoemd bij het bekend- onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van dioxines in de voormalige vuilstort - Coupépolder - in Alphen aan den Rijn. Benadrukt werd dat het on derzoek plaatsheeft op basis van aanhoudende geruchten. De Heineken-woordvoerder: "We zijn tevreden dat Zuid-Holland nu heeft gezegd dat er bij ons geen dioxines worden gevormd. Dat be tekent dat als er inderdaad dioxine zou in de belt wordt gevonden, dat dit niet afkomstig is van Heineken". De woordvoerder van de bier brouwerij zegt graag eens in contact te willen komen met de mensen die nu al twee jaar lang de geruchten op gang houden over de dioxine-affai- Dat is volgens de brandweercom mandant niet alleen noodzakelijk bij de vuurbestrijding zelf, voorkomt zijns escaleren van e "Elke brand begint klein. Alleen als de brandweer uitstekend op de hoogte is van de indeling en aard van de gebouwen, kan er preventief maken worden gewerkt. Uitbraken van vuur zijn dan soms te voorkomen". Zandvoort heeft, met 15.000 in woners op grond van de badplaats functie een brandweerkorps van 40 vrijwilligers en 4 beroepsmensen. Noordwijk (25.000 inwoners) kent een brandweerkorps van uitslui tend vrijwilligers. Maandelijkse controle in laboratorium van watermonsters DEN HAAG Particuliere zwembaden in hotels, sportscho len, bedrijven of op campings, krijgen met ingang van 1 februari te maken met de wet hygiëne en veiligheid zwembaden. Een wet, die tot nu toe alleen van toepas sing was op voor het publiek toe gankelijke baden. De wet stelt eisen aan de kwali teit van het water (zuurgraad en chloorgehalte), het schoonmaken van filters en het onderzoek van het zwemwater. De beheerder van een zwembad moet dagelijks zelf enkele zaken, zoals het bepa len van het chloorgehalte, contro leren en een logboek bijhouden. Daarnaast moet een laboratorium maandelijks het zwemwater na kijken of er mogelijk sprake is van bacteriologische verontreini ging. De meetgegevens gaan naar de provincie. Bovendien stelt de wet eisen aan de toiletten, dou ches, springplanken en het schoonmaken van de vloeren. Zwembaden die al enige tijd bestaan hoeven niet onmiddellijk aan alle eisen van de wet te vol doen. Er geldt een variabele over gangstermijn van drie maanden tot tien jaar. Een woordvoerder van Dekker Sport in Warmond, exploitant van een zwembad, zegt het een goede zaak te vinden dat de wet ook van toepassing wordt op par ticuliere zwembaden. Of dat no dig is? "Dat hangt af van je tech nische dienst. Ik weet wel dat er bij ons elke dag wordt gekeken of alles wel in orde is. Doe je dat niet, ja, dan kunnen er rare dingen ge beuren. De kwaliteit van het zwemwater moet nu eenmaal goed zijn en moet daarom dage lijks worden gecontroleerd. Daar om is het best een grote zorg". Neutraal Het gebruik van Dekkers zwem bad is minder intensief dan een openbaar bad. Wekelijks, zegt de woorvoerder, zwemmen er toch niet meer dan tien tot twintig mensen. "Ondanks dat", stelt hij, "moet je je zaakjes voor elkaar hebben. Is dat niet het geval, dan betekent dat slechte reclame. Ge lukkig hebben wij nog nooit klachten gehad". Het Leidse hotel Holiday Inn meldt dat de kwaliteit van zijn zwembad elke week in de gaten wordt gehouden door de Leidse Duinwater Maatschappij terwijl de afdeling milieuzaken van de gemeente Leiden kijkt of de in stallatie die het chloor- en zout- zuurgehalte controleert, goed functioneert. Holiday Inn zegt be- Het water wust de controlewerkzaamheden niet in particuliere handen te ge ven om het onderzoek zo neutraal mogelijk te houden. Estec (Europees ruimtevaart- centrum) in Noordwijk beschikt eveneens over een zwembad. Een zwembad dat uitsluitend toegan kelijk is het eigen personeel. Een woordvoerder wilde niet reage ren op de vraag hoe de kwaliteit van het bad wordt bewaakt en wat het betekent dat het bad on der de wet hygiëne en veiligheid komt. (Dut) ÜJfUtoS 30 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De vaster Succi heeft te Lon den weder 40 vastendagen met waren heldenmoed doorstaan. Hij is mager, beenderig en uitge droogd, maar toch nog even ver standig als bij het begin (daar gelaten of dit veel of weinig is). Hij loopt goed, heeft eene norma le temperatuur, doch is 2,5 cM. kleiner geworden. Met eene gou den medaille van de Royal Aquarium Society en een theele pel vleeschnat is hij weder in de etende wereld toegelaten. - Ruwe onderofficieren. - De Duitsche krijgsraden zijn niet teeder jegens onderofficieren, die recmten mishandelen. Te Munster, in Westfalen, is zulk een onderofficierdie zich twin- tigmalen heeft schuldig ge maakt aan recruten-mishande- ling, veroordeeld tot drie jaren vestingstraf. Vijftig jaar geleden: De vandaag gehouden vijf den Frieschen Elfstedentocht heeft een wel zeer onregelmatig verloop gehad. Vijf rijders, n.l. Adema, Keizer, Westra, Van der Duim en Jongert, bleven van Dokkum tot in de stad Leeuwar den bij elkaar en hadden de af spraak gemaakt om gezamen lijk door de finish te gaan. Maar door verschillende omstandighe den is dat niet precies zoo ge schied, zoodat enkele officials Keizer als winnaar noteerden, anderen Adema, terwijl weer anderen Jongert als winnaar beschouwden. Het Centraal Be sliste, dat alle vijf rijders als eerst-aankomenden zullen wor den beschouwd. Men kan de vraag stellen of de afspraak der vijf rijders sportief mag worden genoemd. De Elfstedentocht be staat immers uit een wedstrijd en een tocht. Een wedstrijd is een kamp.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15