PIET KLERKX 1495,° 4995 Onderwijs kleuters voldoet niet Tien jaar voor afpersing van Chinezen 'Gezondheidszorg niet in budgetten te vangen' Twee tarieven specialisten WIO boos over uitstel cao-onderhandelingen DINSDAG 30 JANUARI 1990j =JpT^f=ji?! ?l'ó 'meer/,„ Sïfö *os«W; Eiken en leer. Een sterke combinatie voor e bankstel Nu bij Piet Klerkx als 3- en 2-zitter bijzonder goed Bijzondere vormgeving. Een eiken wandmeubel met veel bergruimte, plaats voor T V i ingebouwde bar, etc. Nu bij Piet Klerkx j Kan in blank en donker eiken geleverd worden. Massief eiken tafel en 4 eiken stoelen met zadeizit. Als afgebeeld geen 1j69fr,v maar donker en blank eiken lever- Hollandse eiken kast. Een pracht- meubel met massief front en panelen Echte klasse, nu aangeboden voor bijzonder lage prijs spreiding betaling mogelijk ook op maandag en zaterdag geopend vrijdag koopavond tot 9 uur gratis thuisbezorgd in Nederland Weinig uitzicht voor patiënt met chronische pijn UTRECHT (ANP) - Patiënten die al tijd maar pijn hebben, zitten vaak in een uitzichtloze situatie. Ze zijn veelal boos op hun arts, die ook niet weet of de oorzaak van de pijn psy chisch of lichamelijk is en die wel wil helpen maar dat niet altijd kan. De bestaande pijnbestrijding van anesthesisten helpt lang niet altijd. Dan zijn er nog de speciale pijn- teams die echter weer te weinig tijd en te weinig mankracht hebben. Dit schrijft drs. A. Vrancken in haar proefschrift waarop ze morgen pro moveert in Rotterdam. Tussen de tienduizend en enkele honderddui zenden Nederlanders hebben vol gens haar altijd pijn. DEN HAAG (GPD) - Het onderwijs aan kleuters moet drastisch worden verbeterd. De huidige methode vol doet niet. Dat vindt de Adviesraad voor het Basisonderwijs, die daar over binnenkort aan minister Rit men (Onderwijs) zal rapporteren. Het spelend leren wordt verdron gen door prestatie-dwang. Zelfs de jongsten mogen niet de hele dag on- be-kommerd spelen, aldus de raad, maar krijgen al rekensommen en taa llesjes. Volgens de Adviesraad kan dat bij kJeuters tot emotionele en moto rische problemen leiden. De inte gratie van het kleuter- in het basis onderwijs, die in 1985 gestalte kreeg, heeft ertoe geleid dat het spe len is verdrongen door het leren. Er moet jneer aandacht komen voor het onderwijs aan vier- tot achtjari gen, aid'us de raad. Onderwijsdeskundigen wijzen er echter op dat de drie tot vijf uur die een kleuter per dag op school is, niet de oorzaak ervan kan zijn dat een kind problemen krijgt. De pe dagogische scholen ontkennen op hun beurt dat leraren onvoldoende opgeleid worden om ook kleuters te begeleider». Kritiek op de opleiding dat zij niet rngesteld zou zijn op het werken met jonge kinderen, wordt weersproken ENSCHEDE (GPD) - De recht bank in Almelo heeft vanmorgen in de zaak van de afpersing van Chine se restauranthouders de hoofdver dachte, een man uit Enschede, ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Er was vorige* week veertien jaar geëist. Een 'compagnon' van de hoofdverdachte kre\eg na een eis van twaalf jaar negen jaar opgelegd. De straffen hadden ook betrek king op de import en het vervoer van tien kilo zuivere heroïne en het deel uitmaken van een criminele or ganisatie. In totaal legde de recht bank in Almelo vanmorgen de acht Chinese verdachten v.an wie de meesten illegaal in Nederland wa ren, 52 jaar vrijheidsstraf op. Er was te zamen 69 jaar gevorderd. De hoofdverdachte perste vorig jaar in Oost-Nederland tien Chinese restauranthouders tussen de vijftig en zestigduizend gulden af. Het aan tal slachtoffers en dus de op«brengst moet echter veel groter r.ijn ge weest, wellicht een kwart miljoen. De rechtbank zegt in haar vonnis dat de man op grove en lage wijze geld heeft afgeperst van anderen, waarbij hij zich niet ontzag om de levens van de afgepersten ezu hun gezinnen te bedreigen, op die wijze een schrikbewind voerend onder Chinese restauranthouders. UTRECHT (ANP) - Specialisten die het onlangs bereikte akkoord over de inkomens weigeren te onderte kenen krijgen tien procent minder voor een behandeling dan collega's die het akkoord wel tekenen. Dat heeft het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) gisteren bekendgemaakt. Een aantal specia listen heeft al aangekondigd het ak koord, dat tot stand kwam na over leg tussen de specialisten, de zie kenhuizen en de verzekeraars, juri disch aan te vechten. Het verschil in de tarieven is vol gens COTG-voorzitter drs. H. Eisen goed te rechtvaardigen. Specialis ten die het akkoord ondertekenen hebben namelijk een zwaardere werkdruk omdat zij moeten deelne men aan budgetbewaking en diver se vormen van overleg. Deson danks sluit hij juridische proble men niet uit. De verschillende tarieven kun nen misschien al op 1 maart of an ders op 1 april worden doorgevoerd. Later dit jaar zijn nog meer tarief- wijzigingen nodig in verband met de afgesproken verkleining van de inkomensverschillen tussen de spe cialismen. Daardoor gaan sommige specialisten er de komende jaren 30 procent in inkomen op achteruit en krijgen andere 25 procent meer. Bovendien moeten de tarieven worden aangepast in verband met de in het akkoord overeengekomen 'herijking': het tarief wordt in over eenstemming gebracht met de aan een verrichting bestede tijd. Ook het naar elkaar toebrengen van de particuliere en ziekenfondstarieven heeft aanpassing tot gevolg. Deze maatregelen moeten per 1 juli wor den doorgevoerd. De betrokken partijen moeten daar eerst zelf nog voorstellen voor doen. Dan pas kan het COTG richtlijnen opstellen, waarna staatssecretaris Simons (volksgezondheid) de nieuwe tarie ven nog moet goedkeuren. Om 1 juli te kunnen halen, zal het COTG vol gens Eisen volgende maand de ge gevens van specialisten, zieken fondsen en verzekeraars binnen moeten hebben. Het COTG heeft gisteren ook de voorgenomen tariefsverlaging per 1 januari 1990 voor onbepaalde tijd opgeschort. Die verlaging hield ver band met het kabinetsbesluit van oktober 1988 om de praktijkkosten vergoeding van de specialisten om laag te brengen van 100.000 tot 65.000 gulden. UTRECHT (ANP) - De Europese Gemeenschap heeft de Nijmeegse onderzoeker prof. dr. O. Hommes ongeveer een miljoen gulden gege ven om het onderzoek naar de ziek te multiple sclerose (MS) op Euro pees niveau te coördineren. Dat heeft de Landelijke Belangenvere niging voor Mensen met MS be kendgemaakt. De subsidie is verstrekt in het ka- EG-onderzoek multiple sclerose der van het Vierde Gezondheids programma van de EG. Met het geld wordt een coördinatiepunt opgezet met als doel een verdere samenwer king van onderzoekers. Snelle uit wisseling van gegevens en uitwisse ling van onderzoekers kunnen de studie bevorderen. De vereniging is blij met de komst van het coördinatiepunt. Ze vindt het echter "des te schrijnen der" dat Nederland het enige West- europese land is dat geen eigen on derzoekscentrum voor multiple sclerose heeft. Een groot gemis voor de 20.000 Nederlanders met de ziek te, meent de belangenvereniging. DEN HAAG (GPD) - De Verple- genden en Verzorgenden in Op stand (WIO) zijn boos op collega vakbonden, omdat die de onder handelingen over de cao voor het kruiswerk en de tbc-bestrijding hebben uitgesteld. De gesprekken zullen pas in mei beginnen. De WIO zegt dat de inkomenssituatie van de verplegenden geen uitstel duldt. De WIO heeft voor kruiswerk en tbc een looneis gesteld voor dit jaar van 7 procent plus 3 procent voor het invoeren van de zogeheten func tiewaardering. Door middel van ac ties wil de actiegroep druk uitoefe nen op (AbvaKabo en CFO om de onderhandelingen zo snel mogelijk te beginpen. Gedacht wordt aan ac ties met een 'opbouwmodel'. Be gonnen wiordt dan met een soort 'te- lefoonkannonade'; VVIO-leden worden opgeroepen vakbonden en werkgevers (Nationale Kruisvereni ging) te belten om te vragen waarom niet wordt onderhandeld. In een volgende fase zouden de wijkverplegenden dan bijvoorbeeld hun overwerk kunnen gaan regi streren. Ook zouden zij bepaalde, voorgeschreven, administratieve handelingen wel kunnen uitvoeren, maar niet inleveren. Daardoor kun nen de werkgevers problemen tege moet zien, zo is de verwachting. Pas later kan eventueel aan harde acties als het neerleggen van het werk worden gedacht. De bij de FNV aangesloten bond voor overheidspersoneel en trend volgers AbvaKabo en de CNV-bond CFO voeren als reden voor het uit stel aan dat ze het eisenpakket nog niet hebben vastgesteld, omdat ze de gevolgen van het zogenoemde plan-Oort niet hebben doorbere kend. Verder willen ze wachten tot de afsluiting van de cao-onderhan delingen voor het bedrjfsleven, zo dat de uitkomsten daarvan kunnen worden meegenomen naar de cao- onderhandelingen voor het kruis werk. Volgens de WIO zijn dit drogre denen, die alleen tot gevolg hebben dat de cao-kruiswerk verder op de maatschappelijke ontwikkelingen achter zal lopen. De WIO, zo wordt gesteld, heeft in de tweede helft van 198 een duidelijk eisenpakket opge steld. Het plan-Oort (de belasting vereenvoudiging, die per 1 januari 1990 van kracht werd) was vorig jaar al bekend. De bonden hadden ruim de tijd om zich daarop te beraden. En ook, aldus de WIO om de eisen over te nemen en onze belangen goed te behartigen. Een klassieke zitgroep. Eersteklas bekleding en eiken afwerking. Als 2' 2-, 2-zits van voor ENSCHEDE (ANP) Het verloop van een ziekte en de behandeling en dus de kosten zijn lang niet altijd te voorspellen. De gezondheidszorg blijft daarom altijd een sector met in min of meerdere mate een 'open- eind-financiëring'. Voorzitter J. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid stelde dit vandaag op het congres 'Techniek en maatschappelijke controversen' in Enschede. Ook navrant vindt hij het commen taar van het ziekenfonds dat het budgetsysteem in gevaar komt door deze uitspraak. "Alsof dat het aller laatste en hoogste criterium zou mogen zijn". "En helemaal erg wordt het", al dus Hendriks als ziekenhuis en spe cialist, die zelf erkennen dat de wachttijden onaanvaardbaar lang zijn, toch de vraag opwerpen of ze terwille van de opbrengsten maar geen buitenlandse patiënten zullen gaan helpen: "De buitenlander in het Nederlandse ziekenhuis en de Nederlandse ziekenfondspatiënt per luchtbrug naar het buitenland". Hendriks ziet hier een taak voor de politiek. Maar die weet er vol gens hem ook geen raad mee. Toch mag de politiek de artsen geen ver antwoordelijkheden opleggen die de hunne niet zijn. Dit ook al omdat het toepassen van kosten-baten- analyses slechts zeer beperkte mo gelijkheden biedt. Het leven of de verlenging ervan in termen van kwaliteit zijn niet in geld te verta len, aldus Hendriks. Hij denkt dat het onmogelijk is dat de overheid regels stelt die tot gevolg hebben dat bepaalde groe pen patiënten worden uitgesloten van bepaalde voorzieningen. De Ziekenfondswet garandeert in feite onbeperkte hulp. Intussep hebben hartpatiënten zich in het buitenland laten opere ren omdat ze te lang op de wacht lijst moesten staan. Hendriks vindt het navrant dat de overheid de kno pen niet meer kan doorhakken maar dat de rechter dat moest doen met de uitspraak dat het zieken fonds de kosten dient te vergoeden. WAALWIJK ZANDDONK. TEL. 04160-36981. Witte slaapkamer. Als bedset geleverd (140 x 200 cm), achterwand, ingebouwde verlichtmq en 2 nachikastjes Geen_J098T,-. maar nu bij Piel Klerkx

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11