Leger helpt glastuinbouw 'Blusaanval binnen moest' Geen water meer? Dan drinkt u toch pils?' Even een frisse neus halen als vals excuus Leidse hoogleraar: 'DNA-test niet meer tegen verdachte gebruiken' (Duöitoutitë Minister komt door storm gedupeerde tuinders tegemoet MAANDAG 29 JANUARI 1990 Burgemeester verdedigt aanpak brandweer Noordwijk NOORDWIJK - Burgemeester J. Hoffmann van Noordwijk noemt het 'volstrekt normaal' dat de brand in Huis ter Duin donderdagavond van twee kanten is bestreden. Daar bij is zowel volgens Hoffmann als commissaris E. Wegman van de Noordwij,kse politie de juiste proce dure gevolgd. Hoffmann en Weg man spreken tegen dat de brand weercommandant J. Peschier zijn mensen nooit naar binnen had mo gen sturen, zoals is gesuggereerd. De dood van drie brandweerman nen. lid van het Noordwijkse vrij willigerskorps," dient vooral te wor den toegeschreven aan de orkaan achtige omstandigheden. Voordat tot de binnen-aanval werd besloten, heeft eerst een verkenning plaats gehad door een eenheid van het Noordwijkse korps die als een van de eersten ter plaatse was. Direct na de verkenning werd een binnen- aanval uitgevoerd, omdat van de buitenkant af het vuur niet kon wor den bereikt. Tijdens de binnen-aan val heeft zich een explosieve ver branding voorgedaan, een zoge noemde flash-over (geen explosie), de verongelukte brandweer door zijn verrast. Wegman: "Het was een Vliegende storm. Is het weer rustig, dan beslis je misschien om de toestand af te kijken. Maar gezien het object en de omgeving is besloten tot het uiter ste te proberen de schade beperkt te houden". door Gerard Haverkamp Uit het onderzoek, dat ook nog vandaag is voortgezet, is vast ko men te staan dat de brand is ont staan in de keuken op de eerste ver dieping, in de omgeving van de koelcel. Personeelsleden ontdekten de brand. Vastgesteld is verder dat in de kelder een grote warmte-ont- wikkeling is ontstaan, zodanig dat cle wapening uit het beton is ge sprongen. Hier wordt nog nader on derzoek naar verricht. Onbekend is in hoeverre de aan wezigheid van brandbare materia len en kunststoffen aan de snelle itwikkeling hebben bijgedra gen. "Je hebt altijd spullen die har der branden dan andere dingen, maar wij schrijven de vuurontwik- keling toch vooral toe aan de enor me zuigkracht die door de orkaan werd veroorzaakt", aldus H. Ruine mans, hoofd van de justitiële dienst van de politie Noordwijk. Burgemeester Hoffmann ontze nuwt ook het gerucht dat brand weercommandant Peschier niet over de vereiste papieren zou be schikken om die functie te mogen uitoefenen. "De brandweerkorpsen in Nederland bestaan grotendeels uit vrijwilligers. Beroepscomman danten moeten een opleiding heb ben genoten aan de brandweeraca demie. Officieel zou 1 januari een nieuw besluit over de brandweer- opleiding van kracht worden, wat tot gevolg heeft dat ook vrijwillige commandanten in het vervolg een opleiding aan de brandweeracade mie moeten volgen. Maar die zaak is enigszins vertraagd, terwijl voor vrijwilligers die al commandant zijn een overgangsregeling geldt. Van daar dat er misschien wat onduide lijkheid is ontstaan", aldus Hoff- Bij Huis ter Duin hangt de vlag halfstok. Vanavond wordt voor de overle den brandweerlieden een herdenkingsdienst in de Noordwijkse St. Jeroen- kerk gehouden. (foto wim Dijkman) In het weekeinde brachten tal slachtoffers bij de brand bloemen n Volgens de burgemeester is Noordwijk zeker nog niet toe aan een beroepskorps. "Behalve de fei telijke brandbestrijding kent de be roepsbrandweer nog drie taken, die op verschillende gemeentelijke po ten rust. De brandpreventie", noemt Hoffmann, "die onder bouw en woningtoezicht valt. Tevens heb je de juridische advisering, die bij ons wordt gedaan door de ambte naar rampenbestrijding op de afde ling algemene zaken en tot slot is er nog de financiële en administratie ve ondersteuning, die ook op het ge meentehuis wordt geregeld. Je kunt nu een beroepscommandant nemen die zich die drie taken eigen maakt, of een model kiezen waarin de vrijwillige commandant van de diensten op het gemeentehuis ge bruik maakt. In november en de cember is daar bij ons over gespro ken. De beslissing moet nog vallen, maar het tweede model maakt de meeste kans". Ook'commissaris Wegman vindt niet dat de brand bij Huis ter Duin nu een beroepskorps nodig maakt. Hij wijst in dat verband op de hech- uit medeleven met de drie te samenwerking met de omliggen- terDuin. (foto wim Dijkman) de korpsen. 'Ramptoerist' massaal naar Huis ter Duin NOORDWIJK - De laatste keer dat ramptoeristen massaal naar het Nederlandse strand trokken, was een paar jaar geleden toen de tanker Rio Grande door zwaar weer op de Wassenaarse kust strook was getild. Dat was wat. Tienduizenden hadden er een flinke strandwandeling voor over om de kolos van dichtbij te bekij ken. Wat een avontuur, wat mooi. Maar ja, dat liep toen allemaal goed af. Veel minder opgetogen trok ken het afgelopen weekeinde op nieuw vele duizenden richting zee, nu om de geblakerde over blijfselen van Huis ter Duin in Noordwijk te bezichtigen. "Nieuwsgierigen wil ik ze niet noemen, voor mij zijn het belang stellenden die hun medeleven to nen", vertelt H. Ruinemans, offi cier van piket op het Noordwijkse politiebureau. Van degenen die' bij de uitge brande entree van het Grand Ho tel bloemen hebben gelegd ter ge dachtenis aan de drie verongeluk te brandweerlieden, kun je dat misschien wel zeggen. Maar de rest is gewoon nieuwsgierig. Zij die zich betrapt voelen, excuse ren zich vals door te zeggen dat ze 'even een frisse neus wilden ha len'. Maar dat konden ze zaterdag en zondag ook in hun eigen achter tuin doen, want de wind waaide overal even hard. Toen die echter in de loop van zondagmiddag de Noordwijkse lucht bijna strak blauw had geblazen, zorgde de stroom ramptoeristen binnen een uur weer voor de 'zomerse' files op de toeleidende wegen. "Maar vanmorgen om half tien, toen het zo hard stormde, waren er ook al mensen", verbaast zich een Haarlemse beambte van het beveiligingsbedrijf, dat 24 uur per dag over Huis ter Duin waakt. "Je ziet ze komen, ze gaan weer weg en even later komen ze met de fo to- of videocamera terug. Ach, het is natuurlijk heel wat". Veel om kijken heeft hij niet naar de toe risten. Ze kunnen redelijk dicht bij de hoofdingang komen, van waar het uitzicht goed genoeg is om je een voorstelling te maken van wat er donderdagavond moet zijn gebeurd. De strak wapperen de vlag, halfstok benadrukt de be drukte stemming. Een vrouw, zachtjes en niet zonder emotie: "Als je daar bij bent geweest, hou je er toch nachtmerries van?" Een ander durft bijna niet hard op te zeggen dat haar de ravage 'eigenlijk nog wel meevalt'. Hon derd meter verder doet een jon gen z'n best op een anti-parkeer- paaltje te klimmen, teneinde een zo goed mogelijke foto te kunnen maken. Hij tuimelt de Rudolf van Tappenbeckweg op, zonder ge vaar want die is voor het autover keer afgesloten. Een collega-bewaker van de Haarlemmer krijgt het aan de stok met een man, die niet op het verzoek wil ingaan zich van de oprit naar de parkeerplaats te ver wijderen. "Er staat toch nergens dat ik hier niet mag lopen?", vraagt de man 'pesterig, eigen wijs. De bewaker blijft vriende lijk. "Het is voor uw eigen veilig heid, in verband met loswaaiende delen", legt hij uit. Andere pro blemen deden zich niet voor, be halve dat in de verkeersdrukte enige aanrijdingèn plaatshadden. DEN HAAG/TER AAR - Defensieminister R. ter Beek (PvdA) is bereid om het leger in te zetten bij het opruimen van glasscherven in de kassen van gedupeerde glastuin bouwers. Vandaag is er overleg tussen Defensie en het Landbouwschap gevoerd om daarover nadere afspraken te maken. waarvoor zij zullen werken. "Tenzij zij vlakbij wonen of gelegerd zijn natuurlijk. Maar mochten mensen van ver komen, dan lijkt het mij zin vol dat zij ook onderdak bij de be drijven krijgen". Het overleg tussen Defensie en Landbouwschap gaat onder meer over de precieze hulp, het aantal manschappen, welk ma terieel en wie de kosten voor zijn re kening neemt. Wat dat laatste be treft zei de minister dat hij 'de men sen niet het vel over de neus wil ha len'. Ter Beek: "De nood is mij dui delijk. In dit soort noodsituaties ben ik blij dat er een leger is om bij stand te verlenen al moet je ervoor waken dat het leger allerlei oneigen lijke taken krijgt toegeschoven". Het Landbouwschap becijfert de schade aan de kassen als gevolg van de zware storm van afgelopen don derdag in het hele land op tussen de 150 en 200 miljoen gulden. Er zijn tussen de 50 en 70 bedrijven geheel vernietigd. De meeste bedrijven hebben on geveer 100 tot 200 vierkante meter aan kapot glas. Het Land bouwschap schat dat 80 tot 90 pro cent van de bedrijven schade heeft opgelopen, zo'n 7000 bedrijven. Ter Beek zei gisteravond voor de VARA-televisie begrip te hebben voor het verzoek van het Land bouwschap om het leger in te zet ten. Volgens het schap zijn 500 tot 700 mensen nodig om de schade op te ruimen. In 80 procent van de ge vallen kunnen de getroffen bedrij ven de rommel zelf of met hulp van familie of buren, opruimen, in de andere gevallen is extra hulp nodig. In Ter Aar en omgeving, waar burgemeester Verhoef als coördina tor zal optreden, zijn zo'n 20 bedrij ven zwaar door de storm getroffen. Verhoef denkt zelf aan groepjes van drie a vijf man die in één a twee we ken tijd de schade moeten oprui men en de boel enigszins bedrijfs klaar maken. De soldaten zouden vooral glas moeten rapen uit de teeltgrond. Elk scherfje moet wor den opgeruimd om de toekomstige teelt niet te beschadigen. "Vervolgens is het de beurt aan de vaklieden om het glas te zetten. Maar dat zal nog wel enige tijd du ren, want die hebben het natuurlijk razend druk". Volgens Verhoef zijn de meeste bedrijven tegen een der gelijke calamiteit en de gevolgen er van verzekerd. Maar een stuk of ze ven bedrijven hebben slechts de-op stallen in een verzekering onderge bracht. "Voor die bedrijven geldt dat het werk van een heel jaar verlo- Hoe de financiële gevolgen moe ten worden geregeld, is nog niet be kend: "Een rampenfonds is er niet in de landbouw. Ik denk dat we als gemeente, in samenspraak met de belangenorganisaties tot een oplos sing moeten zien te komen". Verhoef denkt eraan om de solda ten, mochten zij worden ingezet, on der te brengen bij de bedrijven Burgemeesters regio laten meepraten over beheer politiekorps DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is een warm voorstander van het vormen van een beheersraad per politiere gio, waarin in ieder geval de burge meesters van de betrokken ge meenten zitting hebben. Verder vindt de VNG de politiere gio's te groot. De ministers Hirsch Ballin (Justitie) en Dales (Binnen landse Zaken) willen ons land in 23 politieregio's indelen. De Leidse burgemeester Goed koop reageerde vorige week op de voorstellen, dat zijn politieregio (Leiden, Alphen aan den Rijn, Rijn streek en duin- en bollenstreek) weer aan de kleine kant is. Hij zou bij voorbeeld Gouda er bij willen. Districtscommandant Van Hulst van de rijkspolitie pleitte aanvanke lijk voor niet al te grote regionale politiekorpsen, maar dat is nu zo klein geworden, dat hij er bij voor beeld het Westland en Delft wel weer bij wil hebben. De VNG stelt de ministers voor om, als onderdeel1 van een regio, toch lokale politie-eenheden te vor men, eenheden die groter kunnen zijn dan één gemeente. Groepen van kleinere gemeenten kunnen zo'n eenheid vormen om tot een werkbaar geheel te komen, aldus de VNG. Jubileum Leidse Hortus LEIDEN Precies 400 jaar, nadat het besluit tot het stichten van de Hortus Botanicus in Leiden is geno men, wordt op 9 februari het start sein gegeven voor de viering van het jubileum. Dr. Peter Raven van de Missouri Botanical Garden uit de VS en eredoctor van de Leidse uni versiteit, zal de openingsrede uit spreken. LEIDEN - De DNA-test is niet honderd procent waterdicht en kan niet als be wijslast tegen een verdachte worden ge bruikt. De test zou alleen moeten worden aangewend om een verdachte te ontlasten. Aldus concludeert prof.dr. M. J. Giphart van de universiteit in Leiden, op basis van Amerikaans onderzoek. Giphart stelt dat achttien van de 68 laboratoria in de Vere nigde Staten een steekproef me| twee bloedmonsters verkeerd interpreteerden. En dat terwijl de Amerikanen veel verder zijn met DNA-tests dan in Nedrland. Volgens prof. Giphart - hoogleraar in de erfelijkheid - kan een DNA-test daarom niet tegen een verdachte worden gebruikt om mensen te veroordelen. De Leidse hoogleraar: "Ik denk dat je een dergelijke test heel goed kunt gebruiken om schuldi gen te ontlasten, maar het omgekeerde, aantonen dat het DNA van een verdachte identiek is aan het DNA van het op de plaats van de misdaad verzameld materi aal, is veel moeilijker. Een verschil is mak kelijker aan te tonen, de identiteit veel moeilijker". Giphart zegt dat slechts een deel van de test voor het geheel wordt gebruikt. Op zich heeft hij er geen problemen mee dat er gebruik wordt gemaakt van deze test. Maar in zijn ogen wordt er te veel nadruk gelegd op het geheel en dat terwijl er nog grote problemen met bij voorbeeld de ge netica zijn. Een feit is echter wel dat er met gebruik making van de DNA-test verdachten in ons land zijn veroordeeld. Prof. Giphart zet daar een vraagteken bij. "Wat ik me wel kan voorstellen", zegt hij, "is datje om een nader onderzoek vraagt. Tenslotte is er in die DNA-test een aantal technische zaken overgeslagen". In ons land is alleen het gerechtelijk la boratorium belast met de uitvoering van een DNA-test. Er is in Nederland geen tweede laboratorium waar dat kan. Gip hart: "Dit is een partij die voor het open baar ministerie werkt en dus niet onafhan kelijk. Nee, dat hoeft niet bedenkelijk te zijn als de mogelijkheid bestaat om ergens anders een tegen-onderzoek te laten doen. Zo'n monopolie-positie vind ik niet echt Wellicht zullen er mensen zijn die zeg gen dat prof. Giphart spoken ziet. "Dat kan best mogelijk zijn", reageert hij, "maar ik weet er toch wel wat van. Ik vind dat als er een objectieve uitspraak wordt gedaan, dan moet die voor 99,9 procent be trouwbaar zijn". 29 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men meldt ons uit Waddings- veen dat aldaar een kinderbal heeft plaatsgehad ondef directie van den heer Van Tijn, die gedu rende het afgeloopen seizoen al daar lessen had gegeven. Het bal was zeer geanimeerd en belang stellenden en ouders en vrienden woonden het tot den afloop bij. - De stoker M.K. heeft in een twist, in de herberg van O. aan de haven te Bergen-op-Zoom, den arbeider L. een stuk van het oor afgebeten en... ingeslikt. De politie heeft zich die gulzigheid aangetrokken en tegen K. die reeds vroeger wegens mishande ling tot gevangenisstraf werd veroordeeld, proces-verbaal op gemaakt. (N. v. B.o.Z.) - Voor den achturigen werkdag zal eene betooging te Amster dam niet gehouden worden, doch door het comtié der ver schillende vakvereenigingen al daar zulelen op 1 Mei twee open bare bijeenkomsten worden be legd in Plancius - eene andere zaal was niet te verkrijgen. Vijftig jaar geleden: - Het wonder is geschied! Deze strenge winter heeft in de afge loopen weken zoveel sneeuw ge bracht dat de liefhebbers der skisport hun hart hebben kun nen ophalen. Overal waar het terrein enigszins heuvelachtig is, heeft men het vorige weekein de en ook Zaterdag en gisteren skiërs in actie kunnen zien en hun aantal was des te grooter nu men niet, zooals vorige jaren, naar het buitenland kan om in de bergen van deze sport te pro- fiteeren. Te Zandvoort vonden wedstrijden in skijoring plaats (wedstrijden op ski's achter au to's) en zoowel bij Leersum als bij Drunen organiseerde men gewone Ski-wedstrijden. Af en toe kreeg men de indruk ergens in Zwitserland te zijn! Hazerswoudenaar Carree verlaat na bijna 30 jaar waterleidingbedrijf HAZERSWOUDE - Hoeveel kilo meter waterleiding er onder zijn 'bewind' is gelegd en vernieuwd, kan hij niet precies zeggen. Maar het moeten er enkele honderden zijn geweest. "Ga maar na: we zijn bezig geweest in alle nieuwbouw wijken die na 1960 in Leiden, Oegst- geest en Valkenburg zijn gebouwd. En verder hebben we ongeveer 80 procent van het bestaande net in die plaatsen vervangen. Je kunt dus wel zeggen, dat er in Leiden en om geving bijna geen waterleiding te vinden is waar ik niet iets mee te maken heb gehad". door Wim Wegman P. Carree, chef uitvoering van de voormalige Leidsche Duinwater Maatschappij - inmiddels opgegaan in de Energie- en Watervoorziening Rijnland - zegt het met enige trots. "En waarom ook niet? Water is een eerste levensbehoefte. Mensen kun nen niet lang zonder. En dus voel je je, als je met dit werk bezig bent, er al snel verantwoordelijk voor dat het ook inderdaad goed wordt gele verd. Zijn verantwoordelijkheid is inmiddels opgehouden. Carree is vrijdag met vut gegaan. Tijdens zijn afscheidsreceptie is hij onderschei den met de eremedaille in goud, verbonden aan de órde van Oranje Nassau. Carree trad in 1960 in dienst bij de LDM als hoofd van de fitter ij, zoals dat toen nog heette. En hij viel meteen met zijn neus in de boter. "Begin jaren '60 was de capaciteit van het net volstrekt ontoereikend. Er was voldoende water maar we kregen het, bij extreme warmte bij voorbeeld, niet bij de klant. Daar door kon het gebeuren dat in de flats de druk wegviel. We hebben in die tijd nog al wat boze telefoontjes gehad; van mensen bij voorbeeld dié drie hoog woonden en geen druppel water meer uit de kraan kregen, terwijl hun buurman bene den vrolijk zijn tuintje stond te sproeien". "Het was n;et altijd eenvoudig om die mensen uit te leggen wat er aan de hand was. Na de zoveelste klacht, heb ik een keer gezegd: Dan drinkt u toch bier? 'Met bier kan ik me niet wassen', had die man boos geantwoord. Daar had hij natuurlijk gelijk in", zegt Carree lachend. "Maar ja, wij konden het ook niet helpen". Wasmachines De watertekorten waar de LDM be gin jaren '60 mee kampte, waren het gevolg van de explosieve stijging van het verbruik. "In die tijd lieten steeds meer mensen douches instal leren. Verder was de wasmachine begin jaren '60 flink in opmars. Dat was misschien wel een van de be langrijkste redenen. Zo'n machine slorpt grote hoeveelheden water op, mensen vergissen zich daar wel eens in. In elk geval ging het ver bruik omhoog van 10 kubieke me ter per gezin per jaar in 1960 naar 100 tot 180 kubieke meter nu". Een van de eerste grote klussen waarmee Carree zich bezighield, was de aanleg van een nieuwe grote transportleiding van Katwijk naar Leiden. Daarmee konden de/water- tekorten voor een belangrijk deel worden opgelost. Inmiddels was ook het 'grote vervangen' begon nen. Carree: "De meeste leidingen in die tijd waren van gietijzer. En die braken nogal eens. Vooral in een strenge winter. In 1963 bij voor beeld hebben we niet minder dan 31 grote breuken gehad". "We moesten er toen bijna voort durend er op uit, want zo'n leiding- breuk moet natuurlijk onmiddellijk worden gerepareerd. Het grote pro bleem was toen dat de straatmakers vanwege de vorst niet werkten. Het enige wat we konden doen, nadat we de leiding hadden gerepareerd, was de zaak maar weer een beetje toedekken met zand en stenen, af zetten met linten en er een waar schuwingsbord bij zetten. Aan het eind van de winter waren daardoor echter mooi door onze borden heen, terwijl her en der in de stad nog al tijd forse gaten in de weg zeten". Carree verlaat het bedrijf na bijna 30 jaar met enige weemoed. "Toch ben ik ook weer niet al te droevig. Na de fusie is de zaak enorm veran derd. Ik was laatste op een bijeen komst voor het voltallige personeel en voelde me daar compleet verlo ren. Ik kende bijna niemand. De EWR is ook veel te groot geworden, en de lijnen zijn te lang. Ik krijg soms het idee dat er meer over het werk wordt gepraat dan dat ei wordt gewerkt. Dat was vroeger wel anders". P. Carree, met de watertoren van de voormalige LDM: "Ik krijg soms het idee dat er meer over het werk wordt gepraat, dan dat er wordt gewerkt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9